MOSKOU! Reis naar Congo BUITENLAND. PARLEMENT OP STAIWINÉ. KERKELIJK NIEUWS. GOEDE TIJDING. KOOKKUNST. Kermis-Aalst. ENGELAND. De groote staatsman Glads tone heeft aan den Paus een breedvoerig verslag laten behandigen over de vereeniging der angli- kaansche kerk met de Roomsch-Katholieke. Het schijnt dat hij zou willen meewerken aan de be keering van Engeland tot het Catholicismus. 't Zal eene eeuwige eer zijn voor dien man. ITALIË. Zou Italië van zin zijn hem te bete ren? Het bestuur heeft eindelijk de benoeming er kend van verscheidene bisschoppen, na hen jaren DUITSCHLAND. In Beieren ENGELAND. Lord Salisbury, eerste minister, is vrijdag in zijn park vau Hatfield uit zijn rijtuig geworpen geweest, doch hij is er met een hevigen schok van afgekomen. W-gtöis.' -Mm*' SSS^g: eksteroogen had ging berrevoets.... Goddank, de devotie tot O. L. Vrouw van Lede groeit nog jaar lijks aan. Zondag verleden heeft M. Visart-de Boearmé, burgemeester van Brugge, zijn jubilé gevierd van 25 jaar volksvertegenwoordiger.... Mis van dankzegging, stoet, banket enz., enz., niets en ontbrak er. Tot Ninove is notaris benoemd de heer Jozef Van denBerghe, van Okegem.... Zie daar eene benoeming, die overal in 't land van Ninove wel gekomen is en waarvan de minister eer haalt. Juni, die vroeger de maand der ouderlingen heette, wordt nu de maand der jongheden genoemd Alexander noemde Junius de tweede Mei maand.... Nu 't en kan ons niet ^schillen, als wij eindelijk maar regen en gaan krijgen, want zoo niet is alles te lande kapot Geheel de wereld spreekt er van, van Moskou, waar de Keizer van Rusland over eenige dagen ge kroond is 1300 menschen in eenen pink naar d'eeuwigheid en meer dan duizend gewonden. Zaterdag verleden is de kabinets- overste, M. de Smet de Naeyer, de have van Antwerpen gaan nazien in gezelschap van Mr Van den Broeck, volksvertegenwoordiger... In 't naai huis keeren kwam hij aan de statie Jan an Byswyck tegen, den dienstdoende burgemees ter.... Ge ziet van hier hoe ze malkaar gesaleweerd en bekeken en aangesproken hebben. De libe rale en socialistische gemeenteraad van Brussel heeft het ontwerp van Brussel-Zeehaven verwor pen, zoo als het door 't ministerie voorgesteld wasZe zullen 't hun beklagen. Zondag, maandag en dijnsdag hebben z'er waarlijk broks- kens opgedaan men zou zeggen dat z'hier boven met groote houille beginnen te stokenMoest het zoo voortgaan de hotelbazen van de badsteden zouden in hunne handen wrijven. West-Vlaan deren door zijn onze Donchisten bezig met oproer te maken, met haat en nijd aan te steken in 't hert van alle brave menschen, niettegenstaande hunne handelwijze door den Bisschop van Brugge ge doemd is geweest.Laat ons allen ne goeie vadrons lezen, op dat hunne plannen verijdeld worden en overal 't katholiek met eene overgroote meerder heid zou zegepralen. Uw verkleefd Kibeladoeken. DOOR den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 20 Ik moet hier op geene stoof denken, want het is hier tegenwoordig zoo warm, dat het bijna onver- dragelijk is. Nochtans, rechtuit gesproken, ik lijd van de warmte heel weinig, ik kan ze goed verdra gen en zij en doet mij geen kwaad. Het is nu drij maanden dat ik in den Congo ben, en nog en heb ik geen second ziek geweest, inte gendeel, ik voel mij gezonder als in België. Laat ons hopen, dat het zoo zal voortduren. Wij waren dan te Luvitucu. 3 dagen verbleven wij er en waren er goed gevestigd. Wij hadden ee ne groote kamer voor ons drijen, aten met M. Bal- tus meê en gingen over dag wandelen of te wel wij schreven brieven. Voor dat ik vertrok, gaf men mij daar nog een koppel duiven ik ga dus dui venmelker worden. Veel dragers waren er niet te krijgen, maar den derden dag hadden wij er genoeg om te vertrek ken. Weder beschikken wij over 52 dragers, maar thans zijn onze zaken slechter dan bij het eerste gedeelte der reis en ziehier hoe Onze negers be lmoren aan twee verschillige oversten zij zullen allebei willen meester zijn en ik ook, ik wil baas blijven. Ziedaar, drij meesters. We zullen zien wie hem zal blijven 5 December. Wij gaan vertrekken. Om zeven uren beginnen zij de vrachten te verdeelen. Wel, wel, daar wierd gekeven en gevochten Iedereen zocht naar de gemakkelijkste charge met eenige duchtige stokslagen zijn zij allen content gesteld, ten minste in schijn. Om 10 uren zetten wij ons in gang en gaan tot 3 uren. Het land is nog altijd hetzelfde als vroeger. Van den eenen kant hooge bergen wij gaan in eene vallei en mogen soms een voetbad nemen. Te Dongo, waar wij eenen hangaar hebben, blij ven wij staan. Maar onze dragers hebben leelijke manieren de koffers die wij meest noodig hebben, brengen zij de laatsten. Van morgen af zullen wij hen goede manieren leeren. Om 5 uren vraagt père Jans mij Waar is de broeder Hij en is nog niet toegekomen 1 Ten 6 uren komt hij toe, half dood de negers hadden hem niet willen dragen en hij had bijna gansch den weg te voet moeten afleggen hij is zoo flauw, dat hij moeilijk zijne beenen kan opef- fen. Ik zegde niets aan de dragers, -maar ik dacht niet te min en beslootKerels, morgen zult gij hem geheel den dag dragen voor uwe straf en ik zal er bijblijven. 6 November. St Nikolaas, ik heb mijnen schoen gezet, doch er lag niets in. Wij vertrekken heel vroeg het land verandert stillekens aan van zicht, het wordt wonderschoon. Wij doorkruisen groote vlakten soms ziet men uren en uren ver. De broeder kruipt in zijnen hamak ik trek er achter. De eerste halve uur dragen zij hem goed, dan willen zij hem afleggen, maar ijalte-la jfc ben er bij en ik toon hun dat zij het met mij zoo gemak kelijk niet zullen hebben. Ook dragen zij hem ge heel den weg, niet zonder groote moeite echter, want ik heb moeten roepen dat mijne keel er zeer van doet. Om 12 uren komen wij te Ntadila aan. Er is eenen hangaar te vinden, maar wij willen hem niet. Ik ga bij den chef van het dorp en zeg hem dat hij eene uur tijd heeft om den grootsten en en schoonsten chimbec van gansch zijn dorp leeg te maken en op te kuischen. Ik dreig hem dat ik zal komen kijken en bijaldien het niet gereed is, ik hem den oorlog verklaar. Dat was stout ge sproken n zult ge mij zeggen. Wel ja, doch het is volstrekt noodig zoo tot de negers te spreken. Ik ging dan naar den hangaar, waar onze koffers staan, terug, waar wij de soep aten. Toen ik later bij den chef kwam, toonde hij mij de chimbec. Maar ondertusschen was de capita of overste van een onzer benden negers, met het grootste getal dragers weggeloopen en nu stonden wij aardig te kijken! Gelukkiglijk, in het dorp waren 2 zwarte soldaten van Luvitucu, die ik er achter zond en die ze, een uur later, gekoord en gebonden binnen brachten. Ik zegde aan de deserteurs, dat ik ze kon doen dooden als ik wilde, maar dat ik hun voor dezen keer wilde sparen, op voorwaarde van braaf te zijn en goed te dragen. (Het vervolgt). DAGWIJZER. Zondag, 7 Juni. H. Robertas. Maandag, 8. H. Medardus, bis schop van Noyon, 545. Dijnsdag, 9. H.H. Primus en Felicianus, martelaars. Woensdag, 10. H. Margare- tha, koningin van Schotland. Donderdag, 11. H. Barna bas, apostel. Hij werd door de Joden gesteenigd. Vrijdag, 12. Feestdag van het H. Hert van Jesns. Zaterdag, 13. H. Autonius van Padua, de groote Wonderdoener. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft pastoor benoemd der nieuwe parochie der Heirnisse, toegewijd aan den H. Antonius van Padua, den Eerw. Heer M. Cruyt, onderpastoor op H. Kerst. Is proost benoemd op Zele-Durmen, de E. H. F. De Meulemeester, onderpastoor te Buggenhout. Zijn onderpastoor benoemdop St. Pieters-Bui- ten, de E. II. N. Pycke, professor te Eecloo; te Zele, de E. H. C. Van Roo, onderpastoor te Ruy- en; te Ruyen, de E. II. J. Heirbaut, oud-coadju tor te St. Gooriks-Audenhove. Kerk der Arme Claren-Coleiinen. Vrijdag 12 Juni, Feestdag van het Heilig Hart van Jesus en Gedurige Aanbidding. Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lofom 8 ure de 2dG Mis om 4 ure het Lof met te Deum. Wij vernemen uit eene zekere bron dat te Brus sel, de vier aftredende volksvertegenwoordigers, door de Katholieke Volkskringen aangesteld, allen als kandidaten voor de kiezing van 5 Juli zullen worden uitgeroepen. Bravo, zoo dient het te wezen, en alzoo zal eene oorzaak die de tweedracht in het kamp en de betreurendste gevolgen had kunnen voor gevolg hebben verdwijnen, en zullen onze brusselsche vrienden met eene voortreffelijke eens gezindheid en krachtdadigheid den strijd aangaan, en door die eendracht zal nogmaals aan hen de zege wezen. O schoon vooruitzicht Het is hier aan te merken dat sedert 60 jaar, buiten een enkel geval nooit een katholieke volks vertegenwoordiger, die zich niet terugtrok niet als kandidaat voor de nieuwe kiezing werd uitgeroe pen. Dit enkel geval, men herinnert het zich, be trof den heer Nothomb die in openlijke tegenstrij digheid met de belangen zijns arrondissements had gehandeld, en niettegenstaande alle verwittigingen, in zijn opstand hardnekkig was voortgegaan. De politieke geschiedenis van het onafhanglijk België biedt in onze partij, geen enkel ander voorbeeld Wat zijn de tijden toch veranderd 1 Tot over eenige jaren nog mochten de katholieken zich in 't openbaar niet toonen. En nu Zondag is er te Londen eene groote katholieke processie uitge gaan 10 duizend man vergezelden het beeld van Maria en doortrokken de straten onder 't bidden van dén Rozenkrans, 't Was indrukwekkend om zien de protestanten zelf konnen hunne bewonde ring niet wederhouden. Niets is grootsch gelijk de openbare plechtigheden der Katholieke Religie. lang te bebben laten wachten. Is er eene grootere dwaasheid voor een land als de katholieke religie tegenwerken Wat is een volk zonder geloof?... AFRIKA. Tegen Tunin heeft men nen waren schat ontdekt, te weten on metelijke guanolagen. Een geschenk van de vleermuizen; want ge moet we ten dat de guano niets anders is als 't mest der vleermuizen. Zegt nu nog, dat die beestjes voor niets goed zijn. Er liggen hoopon zoo hoog als kleine ber gen die moeten eeuwen en eeuwen oud zijn. Spijtig dat er te Aalst alzoo geen te vinden zijn. is eene stad, en zij heet Burgsinn, die al sedert 30.0 jaar procedeert tegen de familie van Thiingen voor nen bosch, die nu 2 1/2 millioen weerd is.- 't Pro ces duurt nog. Om de kosten te dekken betalen de inwoners van Burgsinn we kelijks 6 centiemen per hoofd. Er is nog geen einde te zien aan 't procedee- ren. Een schoon kansken voor de advo- katen AMERIKA. De schrikkelijke windhoos die over de stad Saint-Louis, in de Vereenige-Staten, losbrak heeft nog grootere verwoestingen aangericht dan men vreesde. Men zal nooit het juist getal dooden en gekwetsten ken nen het is van nu af reeds vastgesteld dat talrijke personen door den wind opgenomen werden en in den stroom geworpen waar zij verdronken. Het onweder begon te midden van eene ondoordringbare duisternis, doorsneden door verschrikkelijke blik sems een uur later stak een ontzetten de wind op die menschen en rijtuigen tegen de muren der huizen wierp, wa gons van den ijzerenweg als strooipijlen wegslingerde en zelfs gansche treinen van de riggels verre wegwierp, wagons van den ijzerenweg als strooi pijlen wegslingerde en zelfs gansche treinen van de riggels wierp De Missisipi was met reuzachtige ba ren overdekt en de grootste stoomboo- ten werden van hunne kabels gerukt en zwalpten als notenschelpen weg ver scheidene hunner botsten met ijselijk geweld op elkander en zonken. Bij het aanbreken van den dag bood Saint- Louis het schouwspel aan van eene gebombardeerde stad. Overal waren daken afgerukt, muren ingestort, palen omgeworpen, hoornen ontworteld, en de grond was bedekt met honderde lijken van menschen en dieren die onder de puinen der huizen verpletterd of in de straten, door de wolkbreuk in stroomen herschapen, verdronken waren. De groote stalen brug over den Missisipi, die 50 millioen gekost heeft, is zoo erg beschadigd dat het verkeer er op on derbroken is. In het hevigste van het orkaan kwam er een trein, die opge kropt was met reizigers, te Saint-Louis aan hij was juist op de brug toen een windslag hem opnam en omwierp. Dank aan de sterke leuning der brug werd de trein niet in den stroom ge worpen. Men schat voor St-Louis alleen het getal dooden op 1,300. Gansche kudden van duizende en duizende scha pen en koeien, die zich op de boorden van den stroom bevonden, werden door de baren medegesleept. Zeven stoom- booten zijn verdwenen. Men zal jaren noodig hebben om de aangerichte scha de te herstellen van nu af reeds schat men de verwoesting, voor de stad St-Louis alleen op 200 millioen frank. De president der Yereenigde-Staten, M. Cleveland, heeft vrijdag een besluit, dat bij hoogdringendheid door de Ka mer en door de Senaat gestemd was, geteekent en hetwelk toelating verleent hulpmiddelen naar de slachtoffers der windhoos te zenden, die de Stad St- Louis verwoest heeft. Er werden dade lijk tenten gezonden en gansche booten met onmisbare voprwerpen voor de geteisterde bevolking. Gezondheid9 isiroop. Laat in wa ter koken een groot deel glaskruid, (bingel kruid) iets minder bernagie- kruid, twee onsen genti aanwortel in schijf kens ge sneden. Laat dit alles ge durende 3 da gen op de stove staan, laat wat verko ken en giet door den tems. Voeg er bij den noodigen honing of broodsuiker om het zoet te maken. Bewaar het in zui vere wel geslotene potten, om er dage lijks gebruik van te maken. Deze ge- zondheid's siroop zal u veel nut bij brengen in allerhande soorten van kwellingen. Siroop voar zieken. Neemt een deel roze water, even zoo veel eau de la reinelaat er suikerkandij in smelten als dit eene gebonne siroop geworden is mengt er wat kaneelwater onder. Deze drank is onbetaalbaar om ek< menscheü 'f. J te en en die w-door nog soms Is ev- ge- M. Pol. Fiel man, 't begint er weer te spannen, hé met de kiezingen, en 't is maar dat er deze keer veel katholieke kandidaten moeten herkozen worden M. Fiel. Ja, Pol, als we er in Juni doorgeraken, zijn wij weeral goed voor 4 jaar M. Pol. De katholieken zijn al een schoon serieken jaren aan 't roer, sedert dien grooten triomf van 84. M. Fiel. Zij hebben hun brood in ledigheid niet geëten, want wat voordeelige wetten hebben zij reeds niet afgemaakt voor de landbouwers, de werklieden en 't welzijn van 't land. M. Pol. Ik peis nu juist op M. Van de Peereboom, dat is toch wel ne man Tegenwoordig speelt hij weer in de Kamers met zijne tegensprekers gelijk de kat met de muis. M. Fiel. Ja, dat moogt ge zeggen, dat is geen man om zonder handschoenen aan te pakken. Hij heelt de liberalen en socialisten al wat cijferkens onder den neus gelegd en bewezen wat geld hij in België doet binnen komen. M. Pol. Die mensch is van 's morgens tot 's avonds met zijn ministerie bezig, en alle dagen vindt hij wat nieuws uit voor den welstand van zijne bedienden, voor de welvaart van liet land, voor den vooruitgang van den bfclgischen handel. M. Fiel.Ook of hij kwaad is op de socialisten, die op eenen dag zouden afbreken al wat hij met jaren werken gesticht heeft! Hij zegt maar vlakaf in de Kamers dat hij niet antwoordt op de brieven der socialisten, die maar goed zijn om alles te vernietigen. M. Pol. Dat zijn andere papieren als de Donchisten, die de socialisten vleien om hunne stemmen te winnen. M. Fiel. 't Is toch wreed, hé Pol, als men denkt hoe diep dat die mannen op korten tijd gevallen zijn. Zich uitge ven voor katholiek en den weg openen' in ons katholiek Vlaanderen aan de socialisten. M. Pol. En zeggen dat al dat kwaad veroorzaakt is door eenen priester, dat is wreed, ja door eenen priester die met zijne geestelijke overheid spot. M. Fiel. Koppige en hooveerdige menschen zijn tot alles in staat. M. Pol. Ja, dat gaat voor niets achteruitmaar alla, wij hebben toch altijd de hoop dat eerlijk langst duurt en dat de waarheid toch altijd moet eindigen met te winnen. M. Flel. Dat is zeker Menschen bedriegen door val- sche l^loften, ze misleiden, dat kan niet lang duren. M. Pol. Maar, Fiel, wat dat er altijd in mijn hoofd speelt, en ik kan het er niet uitkrijgen, dat is dat die scheurmakers, die nu bijna overal in Vlaanderen tegen de ka tholieken opkomen, dat dit het wei k is van eenen priester; daar en kan ik niet van over, zie 1 Ne mensch, als hij aan 't zakken is, kan diep vallen. M. Fiel. Allo, Pol, laat ons daar weeral van zwijgen, of wij moeten ons nog meer kwaad bloed maken laat ons liever maar werken gelijk wij tot nu toe gedaan hebben, onder 't ge leide van onze geestelijke overheid voor de scheurmakers zal wel loon naar werken komen de Katholieke Zaak is de goede en die moet overwinnen. Pol, slaap wel, 't is onzen tijd. Tot morgen M. Pol. Van 's gelijken, Fiel. i Om u Sen gedacht te geven van de Feesten, die daar bij de kroning van den Keizer of Czar, plaats grepen, luistert wat er uitgedeeld is aan 't volk 165,000 pond saucissen, 400,000 liters bier, 200,000 liters cider, 500,000 pakjes gevuld met brood, vleesch, drooge vruchten, lekkernijen, enz. De boeren waren van 20 uren ver om bun paart gekomen. Er was in de stad Moseou meer dan 50,000 man. AI de provisiën waren in menigvuldige barakken opgestapeld en om het volk tegen te houden had men het plein afgebarrikadeerd. 9° Een bloedhond! ging Walter voortHerinnert ge u nog hoe hij, zeventien jaar geleden, met den Heer van Oostkamp omging Die baron had twee runddieren aan eene arme weduwe ontstolen en voor zulke beuzelarij werd hij, gelaarsd en gespoord, in eenen ketel kokend water gesmeten. Eene kille huivering voer door de leden der krijgs lieden. Zagen zij den gevreesden graaf vóór hunne oogen oprijzen en zijne handbijl drillen? Meer dan een hield onwillekeurig het hoofd met beide handen vast. Ik heb het met eigen oog gezien, bekrachtigde Godevaard en kreeg kippenvleescb In denzellden ketel werden twee muntvervalschers geworpen. Den graaf Hendrik van Calloo en negen zijner vrienden hing men op, omdat zij Duitsche kooplieden, die naar de jaarmarkt van Thourout gingen, uitschudde- den. ii Een wisjewasje n onderbrak Wilfried. Voor zulke kleinigheidgaapte een slingeraar verbaasd. De graven Wouter van Hesdin en Huig van Sint- Pol eindigden bijna hun leven aan de galg. Werden de grooten voor dergelijke nietigheden omgebracht, ge kunt wel denken hoe men te werk ging met geringe lieden, als wij zijn. Zwaard, bijl en galg waren te goed voor zulk janhagel, dat laagste gemeen Hunne verminkte lichamen werden opgeknoopt en hingen, in het kasteel van Wijnendale, aan balken en boomen te dansen. Iwein is zeker nog wreeder dan die bloedzuiger. De droes he'ube vertraptzijne ziel, brijde Rijkaard. Walter pinkoogde op Ivo, dat deze het woord ne men zou. De arglistige kroeghouder begreep den wenk, want hij zeide op verbitterden toon. Ja, zooals Rij kaard het zegt, Iwein is bloeddorstiger dan Boudewijn. Wij moeten hem vleien of hangen aan de takken der lindeboomen te spartelen. En wat al martelingenIs onze makker Wouter gisteren in den kerker niet gesnap

De Volksstem | 1896 | | pagina 2