3= Laatste Depechen. m LUIBRECHTS. - ■WH 1300 lijken Ze spreken van 3600 slachtoffers MUZIEK Zalige Herinnering. GALMAEBDEN. Jgfg Nieuws uit Aalst. Het Reiske naar Dendermonde. Voor dat de uitdeeling begon was alles wel, veel orde maar van vrijdag avond reeds was de menigte zoo buitengewoon talrijk dat ganscb het plein ingenomen was. Geheel den nacht door groeide zij steeds aan. De barreden werden over- 10 Rond 8 ure werd de uitdeeling der pakken vroeger gedaan dan bepaald was, ten einde alle ongelukken te voorkomen. Zoodra de uitdeeling begon, was het gedrang onvermijdelijk. Verscheidene pakken werden in de eerste rangen geworpen en verergerden nog den den toestand. Vele personen vielen en werden onder de voeten vertrapt het was een schrikverwek kend tooneel. Het grootste getal slachtoffers werden veroor zaakt door vertrapping wie viel was verloren. De overheid riep de policie en het leger ter hulp. Zoodra de menigte de soldaten zag naderen wilde zij uiteengaan, maar deed niets anders dan de verwarring vergrooten, Heere God, dat moet eene paniek geweest zijn De officieel opgaven vermelden 1,138 dooden en gekwetsten doch het getal moet veel grooter zijn daar er 800,000 personen op het Kodyuskiveld vergaderd waren. Volgens de laatste berichten worden er zoo min tusschen de dooden als tusschen de gekwetsten, vreemdelingen aangetroffen. De lijken der niet gekende slachtoffeis werden naar t kerk- hot van Vakangoro overgebracht. Eene groote menigte ver drong zich iu den omtrek van het kerkhof en werd op afstand gehouden door talrijke soldaten. De policie liet het volk met kleine groepen op het kerkhof. Het kerkhof van Vakangoro heeft eene uitgestrektheid van ongeveer een kilometer vierkant. Op de eene helft bevinden zich grafsteden met kleine boomkens en uitschietend groen bedekt op het ander gedeelte dat men op het gras de dood kisten der slachtoffers naast elkander geplaatst heeft. Men bemerkt er verscheidene lange reien. Op kleinen afstand heelt men bij gebrek aan kisten, de lijken op den grond gelegd. De zon veroorzaakt veel warmte en maakt den reuk onverdra- gelijk Er grepen hartroerende tooneelen plaats. Onder andere Ia» men eene vrouw, die erg aan het hoofd gekwetst en won derbaar aau de ramp ontsnapt was, als waanzinnig op de lijkkist van haren echtgenoot zittem Zondag avond waren er reeds 1,300 dooden aangeteekend. Voor wat de gekwetsten aangaat, zal het moeilijk zijn het juis te getal te bepalen, daar er velen naar hunne woning weerge keerd zijn, zonder eenig bericht aangaande hunnen toestand achter te laten. Zijn de feesten dan voortgegaan Ze zeggen van ja. De Kei zer en de Keizerin zijn ten 2 uren in galakoetsen aangeko men Tien muziekkorpsen voerden er eene Kantate uit en al het volk zong in geestdrift meê. Eene groote diné werd opge diend. NADERE BIJZONDERHEDEN. De ramp heeft eene groote uitbreiding genomen om dat er in de nabijheid der barakken, waar de geschenken moesten uitgedeeld worden, zich eene diepte bevond waar de lijkeu zich opeenhoopten. Gendarmen werden met hunne peerden in de woeling vermorzeld. Meest al de slachtoffers zijn werklieden en hoeren. Hier en daar treft men een slachtoffer aan dat tot eene andere klas van volk behoort. De keizer en de keizeriu hebben de de gast huizen bezocht waar de ergst gekwetste slachtoffers ter verple- gin» opgenomen zijn; zij hadden voor die ongelukkige lieden hartelijke woorden van troost en deelneming over. De rechterlijke overheid heeft een onderzoek geopend ten einde de oorzaken der ramp vast te stellen en heelt de plaats waar het ijselijk ongeluk voorviel, bezocht. Op het kerkhof zijn 1,282 lijken ten toon gesteld. Weinigen zijn gekist. Het is een ontzettend schouwspel. Het golaat en de ledematen der slachtoffers zijn gansch verminkt; het is onmogelijk de lij ken te herkennen tenzij aan de kleeren en dan nog wanneer deze niet gansch verhakkeld zijn. Het kerkhof is bedekt met weenende groepen lieden die ge komen zijn om hunne bloedverwanten en vrienden op te zoe ken Een groot getal priesters zijn aanwezig en zegenen de lij ken! Zondag is de ter aarde bestelling der slachtoffers begon nen! De aartspriester Jan, van Cronstadt, is ter plaatse aan gekómen en heeft het weenende volk gezegend. LAATSTE MAREN. YoLens eene depeche uit Moskou zou het getal slachtoffers 3 600°bedrageu. in de gasthuizen worden 1208 gekwetsten verzorgd Het Kodynskyplein waar het afgrijselijk ongeluk van za terdag morgend is voorgevallen, is gelegen links nevens den 91 ten voor eene onnoozelheid op beide kaken met het gloeiend ijzer gebrandmerkt? Schrikkelijk ijsden eenige muiters. Bleef het daarbij? Neen, gezellen. Ik, Ivo, de duivel hale mij als het niet waar isheb het aan schouwd men trok Wouter zijne haren éen voor éen uit Brr!... Brr beefde een slingeraar. u Wie van ons werd niet meermaals, voor een te vrijpostig antwoord, met stokslagen gestraft? Heeft men u Huig, en u, Koenraad, dezen morgen niet afgerammeld omdat gij op de wallen ingesluimerd waart De aangesproken voetboogschutters staafden Ivo's ge zegde bij krachtige vuistslagen en pin telden onverzadigd. u Wie van ons sloeg men niet, tot bloedens toe, met roeden en riemen Uw rug is geheel doorgegeeseld, is het niet, Wilfried En gij zoudt verduiveld! dit alles nog verdragen Neen neen rinkinkten allen. De herinering aan de doorstane smarten en de invloed van den drank hadden hunne woede ten toppunte doen stijgen. Strijdgenooten, riep Ivo weer: Die dwingelandij moet en zal eindigen. Moest de oorlog losbreken, zijt van zins u tegen Iwein op te werpen a Ja ja 1 seffens I voeren allen uit en balden de vuisten, Hebt ge vast besloten op Iwein uw lijden te wreken Ja ja tierden zij en staken hunne kloekgespierde armen toornig uit. Welaan, wapenbroeders, onze wraak zal haast tref fen. Laat ons in afwachting van het leven genieten Gezopen gezopen n Onze wraak eerst ferm begoten grimaste Disdeer en zoop. Kannen én bekers én kroezen rinkelden en wer den onder een verschrikkelijk geraas, uitgedronken. Ëu lang nog werd die bocht van volk, echt galgerot. steenweg van Moskou naar St-Peters- burg, die voorbij het Petrowskypaleis loopt. Op het plein waren buffetten op gericht, honderd stappen van elkander Tusschen die buffetten, gelijkloopend met den steenweg, was een doorgang gelaten van een meter breed, langs waar, volgens het plan der inrichters van het feest, de personen moesten ko men om de uit te deeleu levensmidde len te ontvangen. Langs den kant van Moskou, van waar de feestvierders moesten komen, bevindt zich nevens den steenweg eene gracht, die langzamerhand breeder wordt tot 60 meters toe. Op zekere plaatsen is die gracht, waar men zavel en leem uithaalt, 4 meters diep. Bo vendien zijn er in de gracht zelf nog talrijke kuilen en een diepe put. Tus schen de gracht en de buffet lag een weg, 30 stappen breed. Reeds lang voor het uur, bepaald voor de uitdeeling der levensmiddelen, verdrong de menigte zich op dien weg en in de gracht die droog ligt. De later aankomende massa drong de eerste al tijd vooruit, en op het oogenblik dat de uitdeeling begon, werden de laatsten gestooten over de hoofden der personen die zich in de gracht bevonden, en die vertrapt werden, zonder eenige poging te kunnen aanwenden om zich te red den. Maandag morgend heeft men op de kosten van den keizer de erkende lij ken begraven. De niet erkende lijken werden later in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld bij groepen van twee honderd. De keizer en de keizerin hebben zon dag en maandag de gekwetsten in de gasthuizen bezocht en hun onderstand en wijn doen bezorgen. Het meorendeel der gewonden verkeeren in zeer beden kelijke n toestand. TELEGRAM VAN LEOPOLD H. De koning der Belgen heeft aan den czaar een telegram gezonden, om hem de diepe smart uit te drukken welke de ramp van khodingskyveld hem veroor zaakt. EEN PUT VOL LIJKEN. Men heeft in een ouden put, die ten S"de derfransche tentoonstelling, welke oskou gehouden werd, en die met planken overdekt was, een groot getal lijken gevonden. Men haalt er nog voortdurend lijken uit. De planken waren verrot en zijn onder het gewicht van het volk ingezakt. Een groot getal personen hebben daar den dood gevon den. Uit het eerste onderzoek blijkt dat de inrichters van het feest even plichtig zijn als de menigte Luibrechts was met zijnen compagnon Spiegels te Brussel naar de coraede ge gaan. Wanneer zij daar nu in die rijk versierde zaal zaten, met hun kerre in de floeren zetels, zoo fier- als barons Van Zeemleer, sprak er ne grooten heer Lui- brechts aan en seffens rolde het gesprek over muzikanten, groote schrijvers en tooneelstukken. A propos, mijnheer, vroeg de vreemdeling aan Luibrechts, kent gij Le Barbier de Seville Neen ik, mijnheer, antwoordde Luibrechts, diene vent en ken ik niet ik scheer mij zelf. bloed te doen verbeelden. Ik aanhoorde onzen kleinen, aandachtigop eens al mijne krachten en liefde samenvattende welke ik onzen Goddelijken Zaligmaker en dit kind toedroeg, begon ik in dezer voege: Weet gij mijn zoon, dat dit alles waarlijk en wezentlijk is gebeurddat de Zoon Gods uit den schoouen He mel is neergedaald om ons van de pijnen der hel door onze zonden verdiend, te verlossen? Hij heeft de zieken genezen, de onwetenden geleerd, eenie der met weldaden overladen en tot belooning heb ben de ondankbare joden hem gekruisigd. Het hert des jongelings werd bewogen, hij stortte eenen vloed van tranen en dat uit ganscher herte. «Van dien oogenblik scheen allen hinderpaal geweken en ik ging voort met zijne onderwijzing. Op twee dagen tijd was hij gansch bereid. Hij kende de mysteriën en zijne gebeden. De gebeurtenis dier eerste communie is mij eene zoete herinnering gebleven, en tevens ook eene der grootste voldoeningen geweest van mijne priesterlij ke loopbaan. Eeu eerbiedweerde priester vond be hagen in 't herhalen van dit klein, maar tevens echt en merkweerdig historie ken, in zijne jonge jaren, aan hem zelf, voorgevallen. Ik hield mij op zekeren dag bezig met een jonge werkman, ongeveer 14 jaren oud, tot de eerste communie te "bereiden. Het kind had nooit van God ol zijn gebod hooren spreken. Ik kon aan dit groot en belangrijk werk maar eenige dagen gebruiken, daar zijne ouders moesten van woon plaats veranderen. Van den morgend tot den den avond dus, herhaalde ik hem gedurig de drij groote mysteriën van onzen II. Godsdienst, onderbrekende deze lessen door d'onderwijzlng der gebeden. Ik bekwam niets, mijnen leerling scheen niets te begrijpen. Ik was te leurgesteld en op 't punt de zaken te laten varen, als op eens het gelukkig gedacht mij te binnen kwam aan mijnen zoon de geschiedenis van 't lijden onzes Zaligmakers te vertellen. Eensklaps schijnt er verlichting te komen mijn jongentje wordt aandachtig. Verstaat gij, wat ik u vertel 1 Vraagde ik hem. Wel ja, Heer, vooraleer werk man te worden, heb ik eenigen tijd met barakspeelders geleefd, en men ver beeldde er de Passie. Welke rol of fohetie bediendet gij Ik heb den haan van St-Pieter nog verbeeld, en soms kruisigde men mij ook. ti Het kind vertelde mij, met eene groote openhertigheid, hoe men de kleine toeschouwers wist te bedriegen, met zeer slim berekend, rood draadga ren te laten loopen op 't ifit kleed, om Het ver maard mu ziek van het eerste regiment gidsen, zoo hoog aangeteekend iu den vreemde, wordt ontbon den. De koning heeft zijne jaarlijk- sche toelage van 15 duizend fr. afgeschaft die hij aan dit korps verleende en de minister van Oorlog kan het krediet van 4000 fr. aan de mili taire muzieken toegestaan, niet verhoogen. Het 1" gidsenregiment zal dus nog enkel zijn gewoon muziek behouden, samengesteld uit 42 uitvoerders. De achttien eoncertmuzikauteu zullen afgedankt worden. Awel, iedereen zal zeggen, dat het spij tig is. Ten gevolge van eene aan- lVJLGCllclCIlklacht door Mgr van den Bran den de Reeth, bisschop van Erythera, aan M. den prokureur dos konings, gedaan heeft M. den onder zoeksrechter Mertens een onderzoek geopend ten laste van zekeren Heymaus, drukker, wonende in den Bruel, uitgever van het liberaal bladje Salvator. De leiten die hem ten laste gelegd worden en eene erge beleediging maken zijn de volgende Daags na de liberale manifestatie te Mechelen, stelde Heymans aan zijn venster een grooten steen ten toon met het volgende opschrift Deze steen is gisteren op den stoet geworpen geweest uit het huis van Mgr van den Branden, bisschop. De recht bank is het beste middel om de liberie lasteraars tot zwijgen te brengen. Dat begint een beetje over zijn hout te gaan. Treffelijke stadsbedienden, van onberispe lijk gedrag, die jaren en jaren allcrbesten dienst gedaan hebben, worden nu, tegen alle recht en re den, met geheele hoopen afgezet, door 't liberaal bestuur en met vrouw en kinders in de ellende ge dompeld en dat voor geene andere reden als om dat zij katholiek zijn. Dat is eene wraakroepende broodrooverij 't Zijn maar de liberalen, mannen met een hert vol haat en nijd, die zulke dingen durven doen. Wpttpreil 7 Zat.erdaS morgend rond TT ciiticii. 8 ure, is een groot walenschip in de Schelde alhier gezonken, ten gevolge van het breken der touw, waarmede het door een sleepboot werd voortgetrokken. Het schip kwam van Ant werpen met eene volle lading tarwe, bestemd voor Gent. liet schip ligt vlak voor de brug en zal bijgevolg de scheepvaart gedurende eenige dagen belemme ren. Gelukkig beeft men geene levens te betreuren. De huisraad en de slaping zijn gedeeltelijk kunnen gered worden. eene wonderbare redding geschied. De weduwe Godaer was in nen steenput gevallen en bleef er omtrent eene halve uur inliggeu. De meid van So- mers die daar voorbijkwam, hoorde haar roepen en liep aanstonds bij Emma Limbourgbeiden kwamen zien en riepen tevens de vader en broe der der weduwe Godaer ter hulp, die haar met groote moeite en gelukkiglijk zonder letsel konden uit den put halen, dank aau het II. Kruis van Gal- maerden. De steenput had omtrent zes meters water. Vrijdag 11. werd al hier de zaak opgeroe pen van Gustaaf De Keukelaere, dn welge kende 'pnauAS!|iOA be stuurder van het sar- giënfabriek Leclerc, te Aalst, beticht van M. P. Van Nuffel, uitgever der Volksstem, in het openbaar smeerlap n ver weten te hebben. De Keukelaar werd veroordeeld tot 10 fr. boet of 2 dagen gevang. Zwemkom. Wij hebben vernomen dat de Zwemdok gaat geopend worden. Bericht van wege het Gemeentebestuur werd ons desaangaande niet medegedeeld. Zouden er nu eindelijk abonnemen ten zijn voor de warme baden 11 Brand. Maandag nacht, rond 2 1/2 uren, is de danstent afgebrand staaude op de Ledebaan, te Aalst-Schaerbeek, toebehoorende aan J. Geladen. De tent was daar geplaatst ter gelegenheid vaa Lede-Kermis. De schade is jjogal aanzienlijk. Gelukkig had een der bewakers, Jacobus Frank, liet vuur bijtijds gezien. Bij nader onderzoek is ge bleken dat schelmen de tent met petrol hadden be goten en daarna in brand gestoken. gij hoest, indien gij bevangen zijt, Lliil indien uwe luchtpijpen piepen, in dien ge moeilijk Huimt, indien ge slechte nachten doorbrengt, neemt de Walthervpastil, en gij zult onmiddelijk genezen zijn. (1 fr.) ZondagTUSt.Zondag 7 Juni, dienstdoende Apotheker. Van 's middags tot middernacht, M. MEGANCK, Leopoldstraat. Tentoonstelling. Onder bescherming van het gemeentebestuur is een comiteit to*jJpnd geko- meu, gelast met het inrichten van 'Sfeb tentoon stelling van handels- en nijverheidsproducten van het arrondissement. Deze tentoonstelling zal plaats hebben in 1898, in de lokalen van het in aanbouw zijnde gasthuis, dat tegen dien tijd zal voltooid zijn. De roode vlag. Ondanks het stellig verbod van met de roode vlag op straat te komen, hebben de socialisten andermaal eene vraag tot den bur gemeester gericht, om voor den stoet, dien zij voor nemens zijn, in te richten, dit verbod te zien in trekken. De burgemeester heeft beloofd, die vraag aan den gemeenteraad te onderwerpen. St-Ambrosius Gilde. De 3" les van Biecn- teelt, aangekondigd voor 7 Aanstaande, is ter oor zaak dor Processie verschoven tot 14 dezer, om 10 1/2 ure, in St. Martensgesticht. Plaatsgebrek heeft ons belet eenige woorden te reppen over de Algemeene Vergadering, van het Nationaal Vlaamsch CongresZendag verleden in onze stad gehouden. 't Zal voor de naaste week zijn. Vrije Anti-Socialistische Werkliedenbond. Op Zondag 17 Mei, had de Bond der Antisoci alistische Vakvereenigingen een bijzonder leest in gericht ter herdenking en om hulde te brengen aan den prachtigen Pauselijken omzendbrief, over den toestand der arbeiders. Een telegram werd aan Zijne Heiligheid den Paus gestuurd, en ziehier het antwoord Ik ben vereerd en tevreden u te mogen sehrij- i! ven dat Zijne Excelentio de Apostelijke Nuntius, te Brussel, mij bericht dat de Pauselijke Zegen, welken gij in naam der Antisocialistische Vak- vereenigingen en van den Werkmanskring ge it vraagd hebt, u door Zijne Heiligheid den Paus t, wordt gegeven. Ik verzoek u, Mijnheer, de uitdrukking mijner achting en genegenheid te aanvaarden. Al. RAEMDONCK, Pastoor-Deken. Aalst, 30 Mei 1896. Aan den heer Alexander Van de Velde, Ge meenteraadslid te Aalst. A T f lï1 n i?TIAI7\T Lezers, hebt immer bij ALLb IHk11 'Ide hand, de Walthery- pastil om de vallingen in twee dagen tijds te gene zen (1 fr.) en de Waltberypil, om te purgeeren en u van verstoptheid, maagpijn, bloedonzuiverheid, enz. te bevrijden. ("Fr. 1,25.) Op het gekend air Wie graag eens een reiske naar Dermonde wil doen Die en zal het zich nooit beklagen... Uw vrachtbrief op zakmet ne ralen kapoen Stapt gij in den stoomenden wagen. Ge zingt op den trein eens van Mie Van Jambonus of Foppersparti Die de menschen zoo fijn zoekt te scheer en. (bis) En ge zult in Dermonde uw oogen uitzien, Op lekkere Merteleeren (bis) WIE, wie wie heeft het reiske meêgedaan WIE, wie, wie stond aan de statie op qui vive WIE, wie, wie belde viermaal vervolgens aan een welgekend klooster Wie, wie, werd cr niet binnengelaten en mocht al drupneazende aftrek ken WIE, wie, wie werd in Dendermonde manieren geleerd En WIE, WIE stond er met den goddeloozen VOORUIT in zijn handen WIE (Per Telefoon). 1° Uit Londen. De E. H. -Limpens, Aalste- naar.komt onderpastoor genoemd te worden tot Norwood (Londen),dicht bij het kristalen paleis. 2° Uit Brussel. De Provinciale Kiezingen, zullen dees jaar plaats hebben den 4 Oktober. 3° Uit Mechelen. M. Broers, oud-burge meester, en aanvaardt geen nieuw mandaat meer voor de Kamers. 4° Uit Brussel. -- Leo pold II, vooraleer zich tot Oostende te gaan in stall eeren, schikt eerst en vooral eenige dagen te gaan overbrengen te Royat (Frankrijk). Onze Koningin vertrekt den 8 Juni naar Spa. 5° Uit Aalst. De Zwemkom van Aalst, is open sedert verleden donderdag, 4 dezer. T) "1 Tist. Bedank Pol.... Proficiat voor X HI 1<J1Izijnen broeder Domien. Brief ont vangen 't gevraagde zal u geworden. A. B. Heb dank alles ontvangen Jules zijnen hoed ai, ai, ai Daniël. Drukken ze ginder nog gazetten 't Was don derdag de verjaardag van 't koekebrood en Tante Phile- mé. Casimier. Tot donderdag De schoenen staan reeds geblonken de complimenten aan M. M.... rrrr H. gelijk het gezegd is T. F Wij hebben te veel te vertelen;... Hoe is't mee Karinus Vr. te V. Geen gazet ontvangen 't Spijt onsTot donderdag ziet dat ge op uwen post zijt IC. Wij krijgen nog de tranen in d'oogen van blijdschap, als wij er op denken... Heb dank I Vr. V. G. te N. Ga voort in uwen iever; de zegepraal is aan ons Nonkel. Hoe is hot toch mo gelijk Amathema Ons Roese. Schrijven zelle en da dapper! Lippeken. De complimenten van Lui- zewietjoe Snoeck. Ge zijtne vaste man. God zal het u loonen.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3