IWEIN VAN AALST. 2JAAR N 76. TOONT KATHOLIEK. ZATERDAG 20 JUNI 1800. IStrukkcr-Xllttgeoer Petrus Duit Buffel, Ceopoltatruat, 19, te 2lalst D' Is. Bauwens. Bravo Schaamteloos politiek. Aan alles Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent™ Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Binnen drij weken zullen velen onzer lezers van 't arrondis sement Brussel tot de stembus geroepen worden om te beslis sen over het lot van ons vaderland. Be versckillige partijen, de progressisten en socialisten, zoowel als de katholieken, ja, tot de oude doktrinairs toe, roepen hun mannen reeds samen en stellen ze stillekens aan in slagorde. De strijd zal ontzaggelijk zijn, maar gij, kiezers, gij zijt verontwoordelijk voor den uitslag uwe stem volgens dat gij ze zult geven .aan den katholieken lijst of dien der godsdienst haters, zal den bloei of den ondergang van ons duurbaar België verzekeren. Indien iedereen klaar zage in de kieskwestie en de waarde van zijne stem wel besefte, wij zouden geen oogenblik twijfelen aan den uitslag der kiezing van 5 Juli. Maar midden in de verwarring en mengeling van gedachten denkwijzen, van schriften en besprekingen, laten zich onge lukkiglijk vele kiezers eenen blinddoek om de oogen knoopen en brengen zoo al dikwijls hunne stem uit op mannen, die den eerbied van orde en godsdienst in den mond hebben, maar er wezenlijk den haat van in het herte dragen. Zoo komt er tegenwoordig te Brussel een liberaal weekblad- je uit, voor titel dragende De Pachtee, en dat op den bui ten gratis wordt uitgedeeld 't viel ons dezer dagen onder de handen en reeds hadden wij er een artikelken of twee in gelezen, als wij nog altijd meenden eene soort van Godsdiens tige Week van Vlaanderen onder de oogen te hebben. Doeh nevens de honingzoete en kristene woordekens die de liberale schrijvelaars er tot de kiezers van 't arrondissement Brussel weten in toe te sturen, ontdekten wij er bedekte aanvallen in tegen ons katholiek ministerie, eene gematigde opheme ling der liberale kandidaten en eindelijk de namen dezer onder de welke wij er niet weinig ontwaarden die sedert jaren als vrijmetselaar bekend staan. Opgepast dus, vrienden Nu bijzonderlijk binst den kiesstrijd, wacht u wel vergade ringen bij te wonen waar onze tegenstrevers, 't zij liberalen, socialisten of scheurmakers het woord nemen GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR En wat anders wil die zegswijs uitdrukken! «schimpte Disdeer droogjes weg. Deze aantijging maakte eene groote opschudding de muiterstroep werd woelig, eene warrelende zee gelijk. Dezen kozen partij voor den tuigmeester en tierden Dat is een bloedige steek onder water Een al te bijtend gezegde Eene booze zinspeling Disdeer drijft den spot te verre die, vooral de knotsdragers, stonden Disdeer voor en voeren uit Neen, hij heeft gelijk Walter is een woekeraar genen hitsten de krakeelers tegen elkaar op en wierpen olie op het vuur De kat gaat op de koord dansen "Er moet ge vochten worden Zulke snede in het gezicht wischt men in bloed afIvo, die geen snoer inhad, dacht Er is geen spreker, die in dit geval eenen zwijger kan verbeteren r èn Vechten brengt geen aarde aan den dijk hield den bek toe en deed de kannen ronddra gen. Houdt ge dat verwijt staande? Zoo ja, dan kom ik eindelijk toch op uwe vuile huid, bulderde Walter en zijne oogen vlamden. De pastoor doet geen twee missen voor een geld. Trekt ge, ja of neen, die lastertaal in? kale jon ker, groote pronker Kroes haar, kroeze zinnen!... De wijze heeft maar éen woord, lachte Disdeer in zijne vuist. Walter, door verbolgenheid overmeesterd, vergat zij ne plannen en sprong woedend uit zijne schop op. Voor zeker bonsde hij zijnen beleediger van de ton, had men |iem ipet geen paardengeweld tegengehouden. Disdeer suk- Wacht u wel hunne gazetten ol vluchtschriften te koopen of te lezen Weest in gansch uwe handelwijze katholiek kortaf en katholiek dweersdeure. Toont u Katholiek omdat gij eene ziel hebt, omdat er eene eeuwigheid bestaat, omdat gij eens wil rusten onder de scha duw van 't kruis. Toont u katholiek, omdat ons vaderland zonder godsdienst onvermijdelijk moet vergaan. Toont u katholiek en getrouw aan onze moeder de II. Kerk Weest het eens met den Paus, met ouze bisschoppen en uwe priesters 1 Volgt het woord uwer geestelijke overheid, volgt bare richting, hare raadgevingen, hare verma ningen. Toont u katholiek, 't is te zeggen, strijdt mot woord en daad tegen 't liberalismus dat den gods dienst overal wil verbannen, tegen 't socialismus, dat het kind is van 't liberalismus. Strijdt tegen alle scheurmakers en twistzaaiers die de eenheid der katholieke partij willen verbrij zelen en ze machteloos willen maken gelijk zij zelve zijn die overal vuur stoken waar alles gerust was, eu waar er reeds brand was, olie op t vuur gieten die den Paus van de eendracht tegenwer ken en zijne woorden verdraaien dio de brieven van de bisschoppen verachten, die zoeken het hoold te verdraaien aan het volk, tegen al wat katholiek en weldenkend is die gedoken onder den dekman tel hunner zoogezegde christeuo gevoelens met hunne vleierijen en valsche beloften het volk ver leiden en het werk doen der socialisten. Toont u katholiek om ons vlaamsche volk de kroon van godsdienst, eer en deugd op t hoofd te houden. Toont u katholiek met te stemmen in de aan staande kamerkiezing voor katholieke mannen, die bekwaam zijn hun programma voor te staan, wiens verleden eene waarborg is voor de toekomst, en die onwankelbaar zullen vooruitstreven tot ons stoffe lijk en geestelijk welzijn Jeeken. Een maatregel die de rechterzijde met geestdrift zal stemmen, is die ten gunste der familie van de milicianen in plaats van 10 fr. per maand, zal de schadeloos stelling, die zij zullen genieten, 30 fr. be dragen. Men ziet dat, in afwachting dat men de loting afschaffe, onze regeering er zich op toelegt zooveel mogelijk de families scha deloos te stellen, die de bloedbelasting be talen. Een ander voordeel hieraan verbonden, is dat zulks in onze wetten het princiep neerschrijft, dat de militaire dienst rede lijk moet betaald worden. Welnu, wanneer het beroep van soldaat goed betaald zal zijn, zal het met meer ie- ver worden gekozen dan de burgerlijke beroepen. De vrij inlijvingen zullen talrij ker worden, en wij zullen aldus het ge- wenschte doel bereiken, de afschaffing van den gedwongen soldatendienst en zij ne vervanging door het vrijwilligersleger. Met dit program en dit begin van uit voering mogen de katholieken zich in J uli aanstaande vol vertrouwen voor het kie zerskorps aanbieden, om de vernieuwing van hun mandaat te vragen. De socialisten dat zijn do vijanden die moeten bestreden worden. Altijd is er strijd tusschen ge loof en ongeloofgedurig wordt de kerk van Chris tus aangevallen over eenige jaren waren de vijan den de liberalen, nu zijn het de socialisten. Gelijk de communards, de brandstichters van Parijs dra gen zij eenen duivelschen haat aau godsdienst en kerk ook nog aan kapitaal, zoolang dat zij zelf geen eigendom bezitten. De strijd dus van allen die getrouw zijn aan ka tholieke princiepen moet gericht worden tegen 't socialismus. Tot dien strijd wakkeren Paus en Bisschoppen al de christene menschen aan, die het wel meenen met hun geloof en met hunne broeders vooral de werklieden. Die strijd is hard en lastig en vraagt eendracht. Eendracht, volgens onze nationale leuze Een dracht maakt macht! n Bijgevolg, al diegene nu die werken om de een dracht der katholieken te breken, ze strijden niet tegen de socialisten, maar doen pogingen tot hun voordeel. De zoogezegde christene volkspartij zegt dat zij overal strijd voert tegen het socialismus zij al leen is op den waren weg al de andere katholie ken, die strijden onder 't gezag van Paus en Bis schoppen zijn op eenen doolweg en slagen den bal mis in den strijd tegen de socialisten. Om zoo te spreken moet men nog al pretentie hebben, maai bijzonderlijk veel schaamteloosheid. Laat ons eens onderzoeken welken strijd de foppar- tij aan 't socialismus levert; aan de vruchten kent men immers den boom; en dan zullen wij zien of men niet met waarheid mag zeggen dat die volksfop- pers niéts anders zijn als medewerkers van H socia lismus. WAAR strijden de zoogezegde democraten? Te Brussel en in de twee Vlaanderen. Te Brussel bestaat er eene welingerichte katho lieke partij die de samenwerking van alle katholie ken noodig heeft om te strijden in Brussel, dat ja renlang eene onoverwinbare vesting van de vijan den der kerk geweest is. De deputatie van Brussel telt verscheidene kandidaten die rechtstreeks 't werkvolk vertegenwoordigen. He wel, de scheurmakers van Aalst werken met handen en voeten om te Brussel tegen de bestaan de katholieke partij op te komen en alzoo brengen zij hare zegepraal in gevaar ten voordeele van de so cialisten. In de twee Vlaanderen zijn er buiten Gent nog zooveel socialisten niet dat men voor hunne zege praal ernstig moet vreezen de katholieken werken er met hunne geestelijkheid om 't socialismus over al tegen te houden. Overal willen de scheurmakers van Aalst de katholieken verdeelen zij zijn in pu- blieken opstand tegen de katholieke kiesvergade- ringen die bestaan, tegen depriesters, tegen hunne Bisschoppen, want Mgr Stillemans van Gent en Waffelaert van Brugge hebbeuze openlijk veroor deeld. Iedere mensch die rechtzinnig wil zien en oordeelen, moet overtuigd zijn dat de vierde man met al zijne luitenanten geenen strijd lever aan de socialisten maar tegen de katholieken. De strijd is begonnen, wordt aangehitst door eenen priester. Een priester die aan Bisschop en kerk getrouwheid beloofd heeft, die op den eersten rang zou moeten staan in den strijd voor het goed hij staat met onze vijanden hij strijdt met libera len en socialisten TEGEN DE KATHOLIEKE PARTIJ. Het is schrikkelijk en pijnlijk zoo te moeten spreken over eenen priester, waarvan de H. Kerk alles zou moeten kunnen verwachten maar aan gezien die priester met zijn gevolg meer en meer de vijand wordt in ons katholiek Vlaanderen, is het onze plicht zijn wangedrag te doen kennen, op dat de christene menschen niet zouden misleid worden of zouden weer komen, en volgens hun aloud geloof zouden luisteren naar de stem van hunne bisschoppen die de vierde man en zijne leerlin gen veroor dealen en zijn slecht gedrag betreuren. Katholiek. Elk den vrien delijken goeden dagen de vrede des herten. De datum der provinciale kie zingen is nu de finitief vastge steld door Ka mer en Senaat op 26 Juli; onze vierden heeft ten minsten eene halve uur in 't parlement geschermd met armen eD beenen, om dio kiezing in Oktober te hebben, maar ze lachten hem vierkant uit. - Tot Rochefort, ginder tegen de fameuze frot van Han, daar gaan ze kapitein iOthaire plechtig inhalen ge moet we ten, dat die Congoleesche held van daar geboortig is. Onze volksvertegen woordigers houden thans zittingen 's morgens en 's namiddags... 't Is wel een beetje travó forcéemaar hunne schoone vakantie staat voor do deur.... Gisteren vrijdag is de zittijd gesloten geweest.... En of ze met hun zaksken de vijage in d'hand naar Oostende of Heyst zullen gaan trekken om er de koele zeelucht te gaan scheppen en a propos van zee, van zoohaast onze vier de man naar Knocke trekt, vrienden, zullen wij het u weten te zeggen.... Knocke, waar verleden jaar al de geir- naard naar den sis was en dood boven 't water dreef van zoohaast onze vierden er op 't zeestrand liep. Zaterdag ver leden was 't gloeiend neet. Wie, wie, wie is er Zondag- gepasseerd acht dagen, met den trein van midder nacht van Brussel gekomen in ge zelschap van Anseele? Wie, wie, wie Weten ze daar op de Werf niets van 't Schijnt dat ze zamen luidop den paternoster lazen..Onze scheur makers eu kunnen maar niet verkrop pen dat de rechterzij 30 fr. schadever goeding gaat stemmen voor de sol daten, en dat heeten ze volksgezind zijn Doktoor De Cooman van Nino- ve komt zijn ontslag te geven van pro vinciaal raadslid. Z. E. de Kardi naal aartsbisschop van Mechelen is voor drij weken naar Vichy de ge zondheid van zijne Eminentie laat e wat te wenschen; en de heer Enile Van Reeth, burgemeester van Boom, is definitieve kandidaat uitgeroepen voor de wetgevende kiezing van Antwerpen. Oei mijne kop Als ge dat nu toch be- peistMaandag morgend te Ninove, juist mot den half tien de klokluiders begin nen te luiden voor den lijkdienst van M. René Van Droogebroeck enpardaffDe klepel der groote klok valt van boven tot beneen... Ge- lukkiglijk geen verdere malheuren. Te Brussel zijn de heeren Colfs en Moussct, twee uittredende volksverte genwoordigers Zondag verleden door de werkraanshuizen wederom als kandi daat gekozen met 600 stemmen meer derheid op twee Daensisten die zich voorstelden. Bravo Al d'Aalste- naars die willen goeien en fijnen berei den paling eten, trekken tegenwoordig* naar 't Schuitje 't Hofstade. Maar of er fimonadekes gedronken zijn met deze heete dagen Te Houdeng-Aimericx neemt den thyphus geweldig veel uit breiding vele personen zijn er reeds van gestorven in één huisgezin zijn 6 kinderen ziek en ligt de moeder op sterven en bij hétter pers leggen, verne men wij dat de vader er ook bijgevallen is. Nen bijzondere Courier uit Lissabon brengt ons 't nieuws aan dat Mr de Bur- let het zeer goed stelt, maar dat al aan houdend werk hem nog verboden is En in Westvlaanderen en durven de li beralen in geen een arrondissement den strijd aangaan voor de Kamers

De Volksstem | 1896 | | pagina 1