Reis naar Congo GEERARDSBERGEN. sche Katho- BUITENLAND. Ons Gouvernement. KOOKKUNST. Z I komt een einde. Bom. TURKIJEN. Wat leelijk volk SPANJE. Droogte in Spanje. In de spaansche provincie Andalusië is door de langdurige droogte de geheele tarweoogst vernietigd. Tengevolge daar van heerschen de grootste werkeloos heid en de bitterste hongersnood. In verschillende plaatsen is de bevolking, die tevergeefs brood verlangde van de gemeentebesturen opgestaanDat alleen de honger hen daartoe dreef, blijkt wel hieruit, dat uit winkels, die geplunderd werden, alleen de eetbare waren zijn geroofd, terwijl het geld en de voorwer pen van waarde onaangeroerd bleven FRANKRIJK. Met do Feesten van het H. Hert hebben 50,000 bede vaarders de groote basiliek van het H. Hert te Parijs bezocht. Er wierd op twee plaatsen tegelijk geprediktbinnen de kerk en op 't plein vóór de basiliek waar niet min als v 20,000man stond.De geestdrift was onbeschrijfelijk. Binst den nacht was het Gedurige Aanbid ding en Processie 500 man vergezelde het Allerheiligste met flambeeuwen. ITALIË. Geueraal Baratieri, de opperbevelhebber van 't Italiaansch leger in Afrika, die den- slag van Adua verloor en daarom afgesteld werd, gene raal Baratieri is deze week voor het ge recht gebracht onder beschuldiging dat hij wetens en willens zijn leger naar de nederlaag geleid had. BW* De kleine Bedienden. Vergoeding aan de Militianen. .is». Onze wakkere poli- cieagenten hebben Zon zij dag gelijk altijd deftig hunnen plicht gekwe ten met de manifestatie van de socialisten die hier hun nieuw lokaal I inhuldigden... Uit orde of bevel van ons ge meentebestuur mocht de roode vodde in den stoet niet figureeren.Gent, Mechelen, Geeraardsber- gen, Ninove, enz. was er gerepresenteerd.... Maar of het de soort was Recht uit gesproken, er was meer vrouwvolk dan mannevolk, tot zelfs slonzen met platte schapen van kinderen op hunnen arm. 't Was echt walgelijk om zien. Nooit of nooit en heeft Sottegem zooveel volk gezien als Zondag verleden acht en twintig muziekmaatschappijen namen er deel aan den festival en dezen keer en werd er niet gevloekt en gezwooren rond de statie, gelijk als de Daensisten daar over eenige weken vergaderden... Alles is er afgeloopen in eerlijk heid en deftigheid. Maandag verleden is King-Tchao-Jung, afgezant van den keizer van China, met veel complimenten en buigingen en sa- lewaden door onzen koning ontvangen. Hij heeft aan Leopold II het bezoek aangekondigd van zij nen onderkoning, die van zijne doorreis in België, zal gebruik maken om de ijzergieterijen Cockerill tot Seraing te gaan bezichtigen. OpgepastValsche nichel- stukken van 10 centiemen zijn in omloop... Zoo 't Schijnt zou den ze verveerdigd zijn door soldaten uit 't kamp van Bever- loo... De policie heett de zaak reeds in handen... Er is al een soldaat aangehouden. Gaan ze te Saffelaere nu niet anders meer doen dan kerken bou-i wen De plans voor de nieuwe parochiale kerk zijn reeds gereed en de kerk (geen kapel zelle van de Zusters van Liefde is reeds bijna gedekt... Voor nieuwe kerken lette men toch wel op de pro porties de breedte moet toch altijd in evenre digheid zijn van de lengte. Is 't juist, dat dokter Do Cooman van Ninove zijn ontslag heeft ingediend van provinciaal raadslid Baratieri Ge weet wel, die italiaansche generaal die aan 't hoofd stond van 't leger tot Adua waar Italië zulke felle neerlaag onderging, ewel, die zelfde Baratieri die voor de rechtbanken gedaagd werd, beschuldigd van verraad gepleegd te hebben, die komt vrijge sproken te worden. Nog nooit of nooit en hebben de straten van Overmeire zooveel volk geslikt dan Zondag verleden, ter gelegenheid der inhuldiging van den standaard der congregatie van den H. Aloysius... Een volk dat er was, 't was te wreed. 't Is spijtig, dat ze die lesbeeren van socialisten binst dezen kamer-, zittijd nog niet kort en vleugelen volgens onze laatste berichten zal 't reglement der Kamer te naaste jaar worden veranderd. Och erremen, Jefken Van den Eede, een pupilleken, dood in de soldaatj esschool dijnsdag om 7 1/2 ure 's morgens is het begraven medeleerlingen, officiers met den Commandant aan 't hoofd, 't was er al tegenwoordig in den lijkdienst, gezongen door den E. H. De Ridder, almoezenier. De tijd van zwemmen is nog maar aangekomen of men hoort al van malheuren te Niel ne jongeling van Hamme, smidsgast, gaat maandag namiddag met drie gezellen zwemmen hij was pas eenige oogen- blikken in 't water of hij verdween in de diepte en verdronk. De donder is maandag te St-Niklaas gevallen op het oud landhuis sommigen beweer den dat het O. L. Vrouwenbeeld op den toren der nieuwe kerk ook beschadigd was door den bliksem; seffens wierden de verrekijkers uitgehaald en ge lukkiglij k men bemerkte er niets aan. Maandag en dijnsdag waren er niet weinigen tot Aalst die een stuk van hun vel zouden willen verkoopen hebben... Niet meer kunnen houden van de warm te en nochtans, wie weet wat er ons te wachten staat in Juli en Augustus, 't kan dan gemakkelijk nog wat koelder worden. Maar waar blijven de abonnementen voor de warme baden in de Zwem kom Wil men de abonnementen niet toestaan, dat men dan in eenen keer af de warme baden afschaffe. En nu, beste Vrienden, in afwach ting dat er voor de naaste week wat meer nieuws zal zijn, groet u vriendelijk. Kibeladoeken. den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 21 Pére Jans liet mij dus weten dat hij ginder niet weg kon de inboorlingen zouden zich van onzen igendom meester maken hij dierf zich niet he ro. ven op den drager die bij hem was, de kerel en zocht niet anders als te kunnen vluchten en het ergste van al, hij zit ginder zonder eten. Hij vraagt hulj maar wat kon ik doen De negers willen of dar m den stroom niet over. Eensklaps schiet ik in eene fransche koleire, ik pak mijnen stok en bo - in nen discours, welke hier op neêr kwam dat indien er niemand om den witten wou gaan, ik ze allen in den stroom zal verdrinken. eem twee dragers van den weggeloopea chef .- on vaa den anderen chef. Ik schrijf in allerhaast een briefken, waarin ik père Jans zeg, dat ik hem deze dragers stuur en dat hij hun moet opleggen dat eenen van hun drijen naar het dorp om dragers moet gaan en de andere op de kisten wachten. Zeg bun ook, schrijf ik, indien zij onze kisten in tien dagen tijds niet naar Leopoldville gebracht heb ben, wij met een gansch leger soldaten zullen af komen om hen te binden en al hunne geiten en kiekens te vangen. Wat hem aangaat, hij kan mor gen zoo vroeg mogelijk naar Kingu komen, want hij heeft eenen man die de weg kent. Ik gaf dan mijnen brief aan de dragers en duwde ze voor mij uit. Met roepen, schreeuwen en dreigen trokken zij den stroom over. 10 November. Om 6 uren 's morgens komt Père Jans toe. Alles is op zijn effen, zei hij. Om 10 uren 's avonds waren de mannen toegekomen. Moet ik u zeggen hoe gelukkig wij waren elkander weder te zien Wat er van onze kisten zal geworden, dat is af te wachten. Om 7 uren vertrokken wij naar Ntoto, waar wij om 11 uren aankwamen. De dragers vroegen mij of wij om 1 uren naar Ntumba wilden gaan, dat er daar morgen eene groote markt is en zij geen eten meer hebben. Wij lieten het ons gezeggen en kwa men ginder toe omtrent 4 uren. Ik beklaag 'mij niet, die markt gezien te hebben en 'k zou ze wel aan iets willen vergelijken, maar ik weet niet aan wat. Er waren daar wel duizend vrouwen met alle soorten van vruchten, kiekens, verkens, enz. Het is precies nen mierennest van het gewoel, een varkenskot van den stank, eene hel van het lawijd, een oorlog gelijk er geslegen en gestoken werd. Om 9 uren verlieten wij de markt en gingen naar Ntumba. Onderweg trokken wij voorbij de gebouwen van de Paters-Trappisten, die zij heden verlaten hebben om zich hooger in den Congo te vestigen. Te Ntumba sliepen wij, gelijk overal, in eenen chirabec wij kochten daar eenige eieren en kiekens. 12 December. Wij gingen naar Kibunga, doch niets bijzonders viel voor. 13 December. Wij trokken naar Kimuenza bij de Paters Jesuiten. Om 12 uren kwamen wij in de Missie. Hier blijven wij nen dag twee of drij rusten tot als wij van Leopoldville (die maar 4 uren van hier is) nen boot hebben naar Berghe-St Marie. Ik en wil van niemand kwaad spreken, maar de Missie van Kimuenza en trekt op niet veel, zij kan bij de onze niet vergeleken worden. Nochtans man keert het hun aan geen volk zij hebben 2 paters, 3 broeders, 1 schoolmeester, 1 steenbakker, 1 on derofficier en een heel dorp werkmenschen. Maar alla, het zijn hunne zaken en wij worden hier zeer vriendelijk ontvangen, kunnen goed uitrusten en wat meer is, beter onze plichten volbrengen. Morgen 16 December gaan wij naar Leopoldville. Den 17 zullen wij aldaar om 6 1/2 uren 's morgens, inschepen voor Berghe. Einde. FRANKRÏIK Gelijk men weet, zijn de processiën f iiaiilvivlüiVi aldaar in vele steden verboden. Zulks is ook het geval te Ile-St-Denis. Doch daar hield M. de pas toor processie op zijne manier luistert Hij had op een groot vlot een altaar opgericht en, in kerkelijk ge waad, er plaats opgenomen onder een troonhemel, om ringd door een honderdtal personen die godsdienstige liederen zongen. De burgemeester van Ile-St-Denis verscheen aan den oever der rivier en verzocht den pastoor, die met zijn vlot af vaarde, zijne processie te staken. De pastoor ant woordde dat de processies wel ten lande, maar niet te water verboden waren en dat eene vlot aanzien wordt als eene bijzondere eigendom. gersbond hield maandag, 8 Juni, 1.1. eene vergade ring bij den Heer Karei Verhaegen, Groote straat. Talrijk waren de leden opgekomen, een bewijs gevende dat de Burgersbond niet dood is, zooals eenige wijsgeeren het in hunne alwetendheid ver klaarden, maar meer nog dan ooit leven en stre ven zal voor de rechten der Burgersklas. De heer Vincent Diericx, onze geliefde volksvertegenwoor diger, woonde de zitting bij Nadat de ievervolle voorzitter, de heer Frans Baisier, de leden voor hunne talrijke opkomst be dankt heeft, geeft de ontvanger verslag over de re keningen van het afgeloopen jaar 1895-96, en wordt er overgegaan tot de jaarlijksche hernieu wing van het bestuur. Al de aftredende leden wer den met bijna algemeene stemmen herkozen. Na eenige plaatselijke belangen besproken te hebben, geeft de voorzitter het woord aan den heer Alfons D'Haese, om verslag te geven over het groot congres der Neringdoeners te Antwerpen. Merkweerdig onder alle opzichten is zijne rede voering. In meesleepende taal, schildert hij den neteligen toestand af waarin de burgerij heden- daagsch verkeert, toont het gevaar dat haar dreigt wijst eenige middelen aan om dit gevaar af te we ren en richt ten slotte eenen dringenden oproep tot alle Burgers om vakvereenigingen te stichten. Die welbedachte rede, met treffende voorbeelden door- zaaid, verwierf den meesten bijval. De heer volksvertegenwoordiger Vincent Diericx richt dan eenige welgepaste woorden tot.de verga dering en belooft dat de Burgersklas altijd op zij ne gedurige ondersteuning en medewerking zal mogen rekenen. (Luide toejuichingen.) Op die woorden staat de heer C. De Froy recht en vraagt aan de burgers, hier vergaderd, hulde te brengen aan onzen gevierden volksvertegenwoor diger, die reeds zooveel voor den Bond gedaan heeft en nog zooveel zal doendit weze een protest roept hij uit, tegen de leugenachtige aanvallen die sommige bladen schaamteloos tot ons aller vriend richten. Gansch de zaal staat als een man recht en brengt den heer Diericx eene geestdriftige ovatie. De voorzitter verklaart dan de zitting geheven, na nog eenen warmen oproep tot eendracht en sa menwerking aan alle weldenkende Burgers ge stuurd te hebben. Bravo voor zulke vergaderingen. Jonge erwten. De berei ding is zeer eenvoudig men zet ze ter stove met weinig water; laat dit een weinig ver koken voor aleer er een stukje boter, peper, zout bij te voegen; voor 't laatst roert er een weinig gehakte petercelie onder. Om jonge erwten voor den winter te bewaren, hoeft men alleenlijk, zuiver gespoeld, ze in drooge flesschen te ste ken, zonder iets van kruiden, zelf geen zout bij. Stopt de flesschen heel dicht, bindt de stopsels goed vast en plaatst al de flesschen in eenen ketel, gevuld met koud water omringd de flesschen met wat hooi opdat zij binnen de zieding op een niet botsen. Laat ze eene goede uur zieden en in deszelfs water verkoelen bewaart ze in eene gezonde plaats en gij zult met den winter zoowel als heden smakelijke versche erwten eten. Men gebruikt ze juist zoo als hierbo ven is opgegeven. zijn die Turken toch. Over eene maand vermoorden zij met duizende kristenen in Armenië, en nu is het oproer tegen de kristenen van 't eiland Creta. De Turken hebben verscheidene eigendom men verwoest. Vele kristenen zijn op de vluchthun toestand is ellendig. Te Canea is een kristene familie van 3 per sonen door de Muzelmannen vermoord. Men hoopt, dat de regeering spoedig middelen zal weten te vinden, om in den heerschenden nood te voorzien. In het klooster.De prinses-wedu we van Braganza, die zaterdag den sluier van novice aannam in de abdij der Benedictijnen van Solcsmes,behoort tot de oude katholieke familie der Lcewenstein - Wertheim - Rosenbery, tweede tak van het huis Lcewenstein- Wertheim, wiens oorsprong opklimt tot Frederik I, keurvorst paladijn. Zij is geboren in 1831 uitliet huwelijk van prins Coustantin en prinses Agnes Hohenlohe-Langenburg. In 1851 trouw de zij met Miguel, prins van Braganza, oud-regent van Portugal. Deze was de derde zoon van koning Jan VI van Portugal en de infante van Spanje Charlotte Joachine, dochter van Charles IV. De65jarige novice, moeder van ver scheidene prinsessen, zal in de abdij van de H. Cecilia, te Solesmes, ver schillende harer ionge nichten ontmoe ten, die sedert lang het kloosterkleed hebben aangetrokken. De Savoyarde. Donderdag avond, ten 6 ure, heeft de Savoyardede groote klok van de kerk van het H. Hart op Montmartre, te Parijs, voor de eerste maal geluid. Zestien man brachten ze bij middel van bijzondere toestellen in een vierde minuut tijds in beweging. Het gelui was zeer regelmatig en elke slag was als een kanonschot, vergezeld van een kolos saal gebrom. In korte oogenblikken stonden dui zende menschen rond de kerk. De eerste proef is allerbest gelukt. Toen de luiders ophielden heelt de kle pel nog 45 maal regelmatig geslagen en dan duurde het gelui nog 5 minuten onregelmatig voort. Het plaatsen der klok is dus volko men gelukt. Veel slecht volk in Frankrijk, maar toch nog vele goede kristenen ook. De advokaat generaal vroeg de ver- oordeeling van Baratieri tot 10 jaar op sluiting in eene vesting eo nog aadera straffen, maar het tribunaal heeft er anders over geoordeeld Baratieri is vrijgesproken. Wat zal de framaeon Crispi daar van zeggen Hij die met handen en voeten gewerkt heeft om Baratieri te doen veroordeelen en geern de schuld van zijne dwaze politiek op den generaal zou geworpen hebben TURKEYE.Zondag is in de hoofdstad van hetTurksche rijk eene katholieke processie uitgegaan, 't Is de eerste se dert 1455. Een ware triomf voor onze religie. Veel eerbied op den toortocht. Aan de rustaltaars, als de benedictie met het Hoogweerdig gegeven werd, ontblootte de menigte het hoofd in diepe stilzwijgendheid. Eenige schismatieken wilden de muts op houden, maar zij werd hun door de polieagenten van 't hoofd geslagen. Als de processie voorbij was, sprongen de Turken op de rustaltaars om wat bloemen of loof machtig te wordendit brengt geluk bij, zegden zij, het is gewijd. Tot zelfs het groen en de zozebladeren die langs de straat gestrooid waren wer den tot het laatste toe zorgvuldig opgeraapt. En zeggen dat onze processiën die in Turkeye en in 't pro- testantisch Engeland, vrij mogen uitgaan, in verscheidene steden van Frankrijk door de gemeentebesturen zijn verboden geweestte Boubaix, te Montpellier, te Caen en nog elders. Moesten de socialisten hier aan 't hoofd komen wij gingen de zelfde gang. ROME. Paus heeft 350 engelsche matrozen in ge hoor ontvangen zij hebben zijne mis mogen bijwonen, 's Mid dags is hun een banket aangeboden op de kosten van den ka tholieken eugelschen edelman, den Hertog van Norfolk. Vroeger als de liberalen aan't bestuur warén, was er voor de kleine bedienden niets te krijgen. Al 't geld werd verkwist aan 't bouwen van scholen zonder God. Sinds dat de katholie ken aan 't bewind zijn, volgt voor de lagere staatsbedienden de eene verbetering na de andere. Sedert lang is de Zondag- rust ingevoerd. In de zitting van Woensdag heeft de regeeriug een nieuw wetsontwerp voorgesteld, en de Kamer heeft het met eenparige stemmen goedgekeurdover het half millioen zal besteed worden om de jaarwedde te verhoogen der kleine bedienden, sluiswachters, brugwachters, tolbeamb ten, accynsbeambten, enz., zullen verhooging van trok bekomen. De vermeerdering zal 100 fr. zijn per agent, en zal hem betaald woiden te reken van 1 Januari 1895. Roepen wij nu allen gelijk Leve ons Katholiek Ministerie 1 Over vier weken heeft M. Peereboom ook een krediet ge vraagd om den loon te verhoogen van de kleine spoorweg- en telegraafbedienden Een groot getal baanwachters, excentriekwachters, clief- piossers, enz., zullen 20 centiemen per dag meer trekken en de volle som voor de achterstellen te rekenen van 1 Jan. 1895. Andere werklieden hebben reeds vroeger de vereischte ver meerdering bekomen. De groote gazetten van de vreemde landen staan in bewon dering voor onze ministers 't is maar in ons eigen land, dat er mannen gevonden worden, die ons bestuur durven beknib belen en aanvallen, te weten de socialisten en de vierde man van Aalst, dienen triestigen Jambonus. De bijzonderste kwestie in deze laatste kamerzittingen be handeld, is het voorstel van de vergoeding der milicianen te verhoogen. Het wetsontwerp van 't Bestuur stelt voor, die vergoeding van 10 op 30 fr. per maand te brengen. De helft van die som zal voor de ouders zijn de andere helft zal op een spaarboekje gezet worden op den naam van den soldaat. Dat zal eene ware benedictie zijn. De maandelijksche ver goeding zal een dubbel uitwerksel hebben de ouders van den miliciaan ondersteunen en voor den miliciaan zelf een spaar potje maken, dat hem na afgedauen dienst zal ter hand gesteld worden. kelde van zijn dikbuikig rijpaard, slingerde als het eenen beschonkene betaamt, stroopte zijne mouwen hooger op, spuwde in zijne handen, grimaste en zette zich schrap. Laat mij los, opdat ik hem den hals breke 1... Gij n zijne schurkentronie vermorzele I... Gij zijne omgebogen kinnebak met éenen vuistslag ver- brijzele 1 Mijnen wijwaterbak verbrijzelen Het ware de eerste maal, dat uwe kettersvuist een kerksieraad zou aanra ken, jokte Disdeer en overwreef zijne kin. Walter schuimbekte, terwijl men hem stevig vast hield. Zwijg toch, Disdeer, viel Wilfried in ge komt er anders niet heelshuids af. Ge vliegt om de kaars. Ge kunt hem geen slot op den mond zetten, schuddebolde Godevaart. Walter breekt u zeker in tweeën, brouwde Rij kaard. Vrees niet, Rijkaard, die schurk is grof gesponnen, maar los gedraaid 1 schold Disdeer en maakte zulke leelijke gezichten, dat er aan gelach en gegier geen einde scheen te komen. En weer poogde de woedende Walter zich los te ruk ken om Disdeer te lijf te gaan, doch werd, bij een krachtigen stoot, in de schommelende schop teruggeduwd, terwijl hij knarsetandde Dat zal ik wreken, schelm Het is eene kreuk in mijne eer I eene vlek op mijnen naam «Ja, eene vlek meer op uwen bierneus, lachte Disdeer hem hoonend uit en zwaaide links en rechts. De muiters bekeken spottend Walter's reukorgaan, dat pimpelpaars werd. De grove uitvallen van der. langen hansworst vielef immers ia den smaak van dó - puis, dit a?sohra(js6t je

De Volksstem | 1896 | | pagina 2