onzuSzïïTpölydoor. Laatste Depechen. LUIBRECHTS. KERKELIJK NIEUWS. VAN ÉÉN FRANK. OOSTENDE. De zeewijding heelt Zondag DOEL. Twee wijken van Doel, de Oude-Doel en Rapenburgongeveer een uur van het dorp, had den sedert eenigen tijd elk een klein, heel klein bewaarschoolken en de inwoners van die wijk wa ren daar reeds heel content van. Zoo een bewaar schoolken, was toch, zegden zij, een schoolken meer dan geen schoolken, en, na G000 jaren we- reldbestaan, was hun eindelijk recht gedaan. DENDERWINDEKE. - mm. Nieuws uit Aalst. Dit voorstel zal waarschijnlijk met algemeenheid van stem men aanveerd worden. Vroeger waren de socialisten er tegen zij hadden zelfs in algemeene vergadering besloten het niet te stemmen De vierde man was er ook tegen. Zij moeten zoo veel niet hebben, riep hij uit, er is geen enkele sol daat, die, als hij thuis is, 30 fr. wiut30 fr. is veel te veel 30 FRANK IS TE VEEL Dat riep de fameuze christeue de- mokraat. ZEG, ouders, die kinderen bij den troep hebt, landbouwers die uwe zonen door die schandige loting ontrukt wordt, is 30 frank te VEEL?? En nochtans de vertegenwoordiger der Christene Volksfopperij dierf dat in 't middeu der Kamers uit roepen, 't staat in VOLLE letters in 't Verslag der Kamers te lezen. Dat en zal nooit vergeten worden. En nu wat zien wij gebeuren socialisten en compagnie ko men verklaren dat zij de verhooging voor de milicianen zullen stemmen Waarom die ommekeei Waarom is die maatregel nu in eens zoo goed en vroeger zoo slecht Dit is gemakkelijk om uitleggen. In den grond blijven die mannen tegen de verhooging der vergoeding, maar zij zijn benauwd van de kiezers. Het volk dat de verhooging met geestdrift begroet, en met ongeduld de stemming verwacht, zou hunne handelwijze streng beoordee- len Wat dan zij die zich uitgeven voor de eenigste volks vrienden, zij zouden een wetsontwerp doen mislukken dat gansch ten voordeele is van den minderen man I Dat durven ze nog niet. O die ellendige kluchtspelers Eerst tegen 't projekt uitvallen, dat het slecht, allerslechtst is en nu komen zeggen dat zij het zullen stemmen. Foei, foei, voor zulk volk dit is de handelwijze niet van een deftig man. Kiezers, onthoudt en overweegt dit. Beste Vrienden en Lezeressen van 'tStem- meken, de vriendelijke en hartelijke Saluwade van uwen Kozijn Polij- door, zee.... Wat dunkt er huider van 't weêr Doen z'er bij u ook zooveel brokskens op?. Gepasseerde Zondag, voyageerde ik met den avapeer en 't zweet da'k gelaten heb, ze konden er nen brand meê blusschen. Reël de waarheid, zelle. Awel, terwijl da'k daar al zoo zat, met den neusdoek op voorhoofd en kop te wrijven,stap te er nen vent op den trein en die zweette nog meer dan ik, ge zoudt hem een halfcensken gegeven heb ben van compassie, 'k Hoorde seffens aan zijn manieren dat hij van Aalst was en van Kortrijk kwam. Oei, peisde ik, van Aalst, 't is voorzichtig te zijn en vau krommen haas te gebaren er woont ginder nog veel braaf volk, de majori teit, maar er nestelt daar een soortje, van Wie stelt ze in en hoeveel Dus, ik geraakte met hem aan 't klappen en uit oude vriendschap deel ik onze woorden mijne kozijns mede Polydoor. Ah ge zijt van Aalst, vriend Welnu, hoe stellen het de donchisten daar Gij die van de paï zijt, zult mij daar goede referentes kunnen van geven Aalstenaar. Oei, menheer, naar ons en is geen omzien zie ne keer aan mij, 'k en hen nog maar 23 jaren en 'k ga al meetingen geven, ik kan liegen gelijk nen charlatan.Geheel Aalst is meê ons II Polydoor. Bravo Da doet mij plezier, zie 1 Roetelt maar eens goed in dienen hannekensnest.... Zijn de geestelijken nog zoo zeer met de oude katholieken Aalstenaar. Ze zijn tegen ons, overal. Maar wij kunnen ze missen. Wij lachen met hun verdriet, met hunne gebeden en met hunne sermoenenDe socialisten fladijen wij in het genipt, maar met de liberalen allieeren wij dat het een plezier is. 99 uitvaagsel van het krijgsvolk. Nu slingerden Walter en Disdeer elkaar, in de ge meenste bewoordingen, tje ..schandelijkste beleedigingen naar het hoofd, terwijl Rijkaard hakkelend de meening uitte De pot verwijt den ketel, dat hij zwart is Wilfried in Godevaart's oor vezelde Ze zijn beiden over éenen kam geschoren en een slingeraar luidop riep Waarom schelden Ge zijt beiden van éen deeg, van éen baksel Ge hebt uwen neus in mijne zaken niet te ste ken, I. grauwde Walter weer Disdeer aan daar be grijpt ge niets van, want gij ziet niet verder dan hij lang is. n Dan zie ik tamelijk ver, proestte zijn spotzieke tegenstrever uit, mat te gelijker tijd met den wijsvinger de lengte van zijn reukorgaan, dat hij minachtend op haalde, en maakte afgrijselijke kuren. Hoe vaardiger, gepaster, snediger Disdeer antwoord de, des te hooger steeg Walter's verbolgenheid, des te uitgelatener was der muiters vreugde. Het is met Disdeer geklonken, was het alge meen gevoelen. Men late ze vechten, riep een speerdra ger. «Ja I ja I s Op dit oogenblik werd een derde persoon in het ge harrewar gewikkeld en gaf onverwachts eene andere wen ding aan het krakeel. Ivo, die tot nog toe een voorzichtig stilzwijgen had bewaard, kon niet langer zijne tong, welke hem al een tijdje jeukte, kijven en vechten was hem ook een lust meer bedwingen HéHé 1 dikbuik, ge komt er met een langen neus van af, schertste hij van op zijn houten paard. Meer dan eens krijgt hij van beide vechters een pak slaag, die in huu gekibbel tusschenkomt. Zoo ook liep bet bier by kaas af. Polydoor. Bravo, nog eens Ge ziet er mij kerel uit om nog minister te worden, gij Aalstenaar Zie ne keer, ons ga zetten staan vol annoncen van liberalen en framagons Polydoor. Een dingen is spijtig, 't is dat, naar ik hoor, uw volk met de socialisten meedoet en in de kloosters en bij brave burgers de ruiten ingewor pen heeft Aalstenaar. In ne zekeren zin is dat spijtig, omdat er in die kloosters nog van ons mannen hun broöken win nen en moeten onderduims tegen de brQeders en geestelijken werken, maar anders Polydoor. Onzen vriend van de Werf schrijft altijd dat er in Aalst, dank aan ons partie, geen socialisten meer zijn, dat zijn leugens Aalstenaar. Zeker, zijn dat leu gens, wij maken geheel Vlaanderen so cialist. Gepasseerde Zondag hebben de socialisten 't Aalst een lokaal van 40,000 fr. ingehuldigd. Polydoor. Zie de 't welMaar in uwen strijdpenning heb ik toch al dik wijls moeten lachen Aalstenaar. Ah jo dat is lijn, hé Azoo kunnen iemand schilderen, in nesten zetten en schandelizeeren, daar van hebben wij toch den fil. En ik houd de kas Polydoor. ProficiatG'hebt er een handeken af, uwe vroegere weldoe ners den duivel aan te doenDoch, wat zie ikIs mij dat zweeten U Ge zijt zóo nat als mestIk ben aan 't op- droogen en gij en begint nu maar voor goed Aalstenaar. Ach, M., laat er mij van gerust Polydoor. Van watToe spreekBij vrienden onder mal kaar Aalstenaar. Awelg'hebt nog gelijk, 'k Moet malgré mijn koleire lucht geven of ik stik! Ik kom van Kortrijk. Wij ontvingen eene depêche van vrienden om, malgré, bongré, naar eene groote meeting van katholieken te komen tegen te spreken. Ik, ik alleen, zulle Mr, trok op dezen morgend. 'kGing naar 't lokaal der vasthoudisten van Kortrijk en 'k vroeg er 't woord.... Van als zij hoorden dat ik van Aalst was, wel Heer mijn God da was mij daar een lawijd, een geroep, een gefluit, azoo nen hoop volk en heb ik nog nooit saam gezien De baas der herberg, een kerel als nen reus, pakte mij bij mijn half hemdeken, fribbelde mij als nen paling tusschen zijne duimen en schoct mij, met ne schup onder de broek, thal- ven der straatKan 't min, of dat ik nog zweet Polydoor. O die lassjen En die depêche Aalstenaar. Ze kwam ie verst van ne fargeur. Ze was valsch Polydoor. Ge moet u wreken Aalstenaar. Dat zal ik Weihoe. mij daar zoo behandelen, ik die noch tans verzekert was, dat men mij eene plaats zou beloven om mij tot zwijgen te brengen. Ah, mijn hart loopt over van nijd en spijt, van afgunst en wraak zucht Vroeger werd ik bemind en geëerd van geestelijk en wereldlijk, die mijn geluk wilden thans zit ik in de klauwen van eenige ellendige twistzoe kers wien ik tot voetschabel dien. Over al werden wij te Aalst aan de verach ting blootgesteld en van vroegere vrien den verstooten alle geestelijke en we reldlijke maatschappijen krabden onze namen met dikke strepen uit... M., on der ons gezegd, kon ik herbeginnen Doch er is niets meer aan te doen Onze partij MOET vooruitzij moet, trots de afkeuring der priesters, de veroordeelin gen der bisschoppen, den banvloek van den Paus Wij moeten vooruit naar 't socialismus Vooruit naar ons ver derf Treinwachter. Alost Aalstenaar. M., tot wederziens. En zeg toch aan niemand, wat ik u daar zoo even, in eene vlaag van rechtzinnig heid, mededeelde. Polydoor. Wacht! Nèm, voor den Strijdpenning 10 centiemen omdat er niemand zou weten dat ge naar Kort- 1717TT TTOT Indien gij geeuen eetlust meer Juli 1 LLIM hebt, indien uwe tong beladen is, de mond vuil, het hoofd zwaar, 't is dat uwe maag onzuiver is. In dit geval, neemt een of twee dosis sen Waltheiypastillen, en gij zult eetlust, frissche kleur en gezondheid weervinden. (Fr. 1.25.) A nt wprnon Bii"a viif domlen- °P iiiiiwcijitii. de overzetboot, hoorde men Zondag avond, terwijl zij in 't midden der Schelde was, eensklaps noodkreten over de watervlakte weergalmen. Ilulp Hulp riep men, wij verdrinken De kapitein stopte, deed eene boot uitzetten en nu zag men eene roeiboot, met vijf personen be mand, die vol water geloopen was. Het vaartuigje had nogtans geen lek-bekomen, doch een der personen, die er inzaten, had den tap uit den bodem der boot gestooten of getrokken en men ziet van hier wat er moest gebeuren. Al de opvarenden werden gered. 't Was tijd dat men hen ter hulp kwam, zonder dat had geen enkel hunner het daglicht nog gezien. met de gewone plechtigheid plaats gehad, bij een uitnemend schoon weer, en te midden van een grooten toeloop van volk. Men weet dat deze plech tigheid dit jaar drie weken vervroegd was, uit oorzaak der wetgevende kiezingen. Maar ziet, die twee armtierige schoollokalen waren te klein geworden. Wat gedaan Twee nieuwe scholen bouwen Neen, ééne was genoeg voor de twee wijken, die maar 10 minuten van malkaader verwijderd zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan. Die school (eene schoone en groote), staat er reeds Verledene week. Woensdag, werd zij ingehuldigd en plechtig ingewijd. De fanfaren der sociteit van den Franciscus de Sales, gevolgd van al de Doelenaars, haalden de leerlingen van den Ouden-Doel en van Rapenburg uit hunne oude schoollokalen en brachten ze zegepralend naar de nieuwe, die allerprachtigst versierd was. De eerw. Heer Pastoor deed de wijding der school en der twee tafels, vol fraaie beeldengeschenken der in woners van Rapenburg en van den Ouden-Doel. Bemerk dat die school eene vrije school is en geen centiem aan de gemeente kost. Dat er veel vreugde en geestdrift heerschte, moet niet gezegd worden. De eerw. Heer Pastoor kon niet genoeg de inwoners dier wijken geluk wenschen en bedanken. Een half uur later waren onze twee muziekmaat schappijen St-Cecilia en de fanfaren van Franciscus op Rapenburg vereenigd, om het leggen van den eersten steen van een langen en bijzonderlijk lang betrachten steenweg te vieren en op. te luisteren. Mijnheer de burgemeester Flahon was daar om dien eersten steen te leggen en om Rapenburg heil te wenschen voor en met hunnen steenweg. Binnen eenige weken zal de eerste steen van een anderen nieuwen steenweg op de wijk Saftingen ook plechtiglijk gelegd en gevierd worden. Kortom, de nieuwe school van den Ouden Doel en Rapenburg, en de nieuwe steenwegen van Rapenburg en Saftingen gaan de inwoners dier tot hier toe verlatene wij ken, nen grooten stap nader de wereld brengen Nieuwe leesten en bijgevolg nieuwe vreugden verwachten, in 't kort, nogmaals de inwoners van den Ouden-Doel. Hun haveken, dat sedert een goed jaar met de dood bedreigt was, is gered, en zal hoopt de Oude Doel, heel in 't kort hersteld en veel verbeterd worden. Nog iets Nooit is er te Doel zooveel volk ge weest als dees jaar, ter gelegenheid van de jaarlijk- sche octaaf, gevierd ter eere van den H. Cornelius. En laat den tram eens tot aan Doel-haven loopen!.... Gusta.it Sieters, schrijnwerker tot Boost, en T. Herremans, bijgenaamd den Kamslager, zijnen gezel, hebben voor de derde maal den eersten prijs ge wonnen met het jasspel. Dat er gefeest is, kan men gemakkelijk denken 1 -> I-' I pluie, op het Beekveld aangehouden. De kerel is beticht van medeplichtigheid in den diefstal van Herdersem. Hij blijft ter beschikking van den pro cureur des konings. De soeialisten aan 't werk. De vierde man mag terecht fier zijn, over al hetgene. wat zijne bondgenoten hier verleden/ondag, bij het inhul digen van hun nieuw lokaal, ons te zien gaven. Aan de Werf, waar hunnen boezemvriend woont, vielen een twintigtal slonsen van vrouwen geknield op den grond, terwijl eene andere de uitdeeling der H. Communie verbeeldde, met, op de tongen der gekuielden, papierkens te leggen. Dit vertoon werd op verschillige plaatsen der stad hernieuwd. Aan de woning der gezusters D'ile ese, in de Nieuw- straat, in welker gevel een'Lieve Vrouwbeeld staat, weêrklonk het van de ijselijkste godslaste ringen en de schandigste liederen. Gansch den troep knielde voor het beeld der Moeder Gods en braakte de ijselijkste blasphemiën. Nog andere staaltjes van socialistische deftigheid kwamen ons ter oore. Doch genoeg I... Gewed dat den Jüdas van niets en zal weten, alhoewel hij gansch den na middag tusschen al dat gespuis volkomen op zijn gemak scheen Nog het lokaal der socialisten. Hun nieuw lokaal, Zondag 11., ingehuldigd, staat op de Dam- laan en diende vroeger tot tabakfabriek. Boven staken twee roode vlaggen en een opschrift Hand in hand, daaronder Werkmansgebouw, Volks ontvoogding, Voedsel, Kunst, enz., aan de vensters doorschijnende transparanten met de portretten van Volders, De Ridder, Byl, Mayem, De Paepe en Zetternam. Binnen nam citoyen Anseele het woord. Een stoet doorkruiste in den namiddag de volkswijken der stad. Twee muzieken speelden beurtelings de Carmagnole, begeleid door hot gezang der vrouw personen, die sterk in getal waren, 's Avonds greep in het nieuw lokaal een concert, gevolgd van volksbal, plaats. Maandag verleden ging een lichtstoet uit. Meest jonge snaken namen er deel aan en alles was spoedig uitgebrand ZondagTust. Zondag aanstaande, van 12 u. tot middernacht, M. Callebaut, Botermarkt. Luibrechts had zich als dienstknecht verhuurd bij Men heer Spiegels. Luibeken, zei Spiegels, als ik in slaap ben. kom dan 'eens het licht uitbla zen. Goed, menheer antwoordde Lui brechts, schuifel dan maar eens als gij in 't slaap zijt. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Hemelsoet, onderpastoor te St Maria-Hoorebeke, is pastoor be noemd te Ottergem. De B. H. Verburgt, onderpastoor te Ledeberg, is pastoor be- poemd te Heikant, (Zele). Een pick-poket aangehouden. Zondag na middag, rond 6 uren, terwijl het muziek der socia listen een concert gaf, heeft men in hun lokaal Hand aan Hand een gauwdief gepakt, op het oo genblik dat hij bezig was met eenen zak open te snijden. Toen men hem aanhield liet hij eenen geldbeugel vallen. De kerel woont te Brussel, in de rue de Billard, 40, op Molenbeek. Brand. Zondag omtrent 10 uren van den avond, is er brand ontstaan in de Botermelkstraat en legde .er de woningen in asch van Theoph. Ver- eecken en August Schellekens. Eenige meubels konden nog gered worden het varken stond airee de in brand toen men het uit den stal haalde. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Ons moe dig Pompierskorps snelde, niettegenstaande den verren afstand, ter plaats en verleende krachtige hulp. Vlaamsche Kermis. Het is thans zeker, dat na de gemeentefeesten een groote Vlaamsche Kermis zal ingericht worden in den hof van den Casino. De namen der heeren inrichters, zijn eene waarborg dat de aanstaande Vlaamsche Ker mis de vorige zoo mogelijk nog zal overtreffen. Aanhouding. Zaterdagavond, om 10 uren, hebben de agenten Gits en De Roeck den genaam de Frans Van Cauwenbergh, bijgenaamd Para- DAGWIJZER. Zondag, 21 Juni. H. Aloysius, patroon der Jongelingen, door zijne ongeschonden zuiverheid. Niets zoo schoon als het hert van eene jonkheid, die zuiver leeft. Maandag, 22. H. Paulinus, bisschop. Dijnsdag, 23. H. Edeltridis. Woensdag, 24. Geboortedag van den H. Joannes-Baptista. Dondebdag, 25. H. Gulielmus of Willem, abt. Vkijdag, 26. HH. Joannes en Paulus, ge broeders martelaars. Zatekdag, 27. Verheffing der Relikwiën van den H. Livinus. Zondag, 21 Juni, plechtige viering van den H. Aloysius in Sint-Martenskerk. Om 9 uren, Hoogmis. Om 4 uren, Lof en Sermoen. Hoogmis en Lof, de twee groote werken van den Zondag I Waltherypastillen van één frank voldoende is om uwen hoest, die dreigt gevaarlijk te worden, te genezen. (Pek Tedeeoon). 1Uit Brussel. De Kamers hebben met 99 stemmen en 2 onthoudingen de 30 frank vergoeding ge stemd voor de milici anen. 2. Uit Middelkerke. De bliksem heeft hier woensdag eenen man gedood die aan zijne deur stond. 3. Uit Berlijn. Vrijdag 18 dezer zal prins Albrecht tot Brussel aankomen. 4. Uit Gent. Maandag is de bliksem gevallen op do Weverij de Hemptinne, Molenaarstraat. 5. Uit Antwerpen. M. Meeus aanveerd geene nieuwe kandidatuur meer voor de wetgevende Ka- wers. Zijn zetel zal ingenomen worden door den heer Koch. "Pn-lmT* Tist. Alles wel I Domien. Kwaad J_ dliUAi. kruid pu vergaat niet.H. Niets, niets I Casimier. Waarschijnlijk den 6 Juli. In 't kort zal er u nieuws geworden. Vr. te Velm. Wel thuis gekomen Vergeet de gaiet niet. K. Meer openhartig zijn Nonkel. Ga vergeet ons 1 Snoeck. Zie wel toe, dat ge gereed zijt voor de naaste week. Vr. V. G. te N. Laat uwen iever niet verflauwen. B. 3o. Daniël. Gazet ten ontvangen. Wij verwachten iets van V. E. T. F. Tot wederziens 't Zal dezen keer lang aan- loopen. A. B. Binnen geweest en 't vergetene gekregen. Lippeken. Ze mogen u bakken gelyfc de paling van Zondag.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3