J I IWEIN VAN AALST. I 2' JAAR N' 78. DE KIEZING VAN ZONDAG. ZATERDAG 4 JULI 1896. öruhkcr-UttgcDer Petrus Dan Wuffel, ffcopolfiBtraat, t9, te 2UUt Dr Is. Bauwens. Verklaringen van Minister cie Smet de Nay er. Hedendaagsche Communards. M. Woeste is r=wtmm Een abonnement voor gansch België, franco tehuis, kost 2,50 joer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Zoudag toekomende, beste le- v zers, is het de groote dag f De helft van België moet als- dan zijne volksvertegenwoordi gers kiezen, en volgens de be richten die ons van alle kanten geworden zal de strijd overal he- avig en hardnekkig worden ge- - kampt. Maar wat verschil toch met de kiesstrijden van voorheen Tot over vier jaar nog waren het de liberalen die wij te be vechten hadden, doch de laatste wetgevende kiezingen hebben bewezen, dat in België, de liberale partij tot Onmacht is ge doemd en heeft opgehouden eene regeeringspartij te zijn. 't Zijn dus de socialisten, de mannen van Vooruit vereenigd met eenen hoop progressisten, die overal zullen trachten den triomf te behalen en het bewind in handen te krijgen. De inzet van den strijd is gansch de toekomst van ons land, het zijn of niet zijn van ons vrij, onafhankelijk en voorspoedig België. De val immers van ons katholiek ministerie zou niet de ze gepraal zijn eener grondwettelijke partij, zooals die der libe ralen, maar wel de triomf der socialisten, die niets anders be oogen dan kerk en koningdom omver te werpen. De socialisten immers zijn de vijanden van alle overheid, van alle gezag, van alle wetten in een woord, van alle instel lingen moesten zij dus aan 't bewind komen 't ware de inhul diging der anarchie. Ewel, Lezers van 't Stemmeken, gij die Zondag toekomende naar de stembus zult trekken, wilt gij dan België geregeerd zien door mannen van Vooruit, door de bewonderaars der Commune, door de afbrekers van den eigendom, door de vijanden van Godsdienst en huisgezin Ah voorzeker neen Den briefin de hand waarop gij uwen keus moet uitbren gen, zult gij u Zondag de waarde uwer stem gedenken, en het wit bolleken zwart makende boven de namen der katholieke kandidaten, zult gij in 't binnenste uws herten Stagen lk stem voor mijnen God, ik stem voor't geluk van mijn vader land GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DQOR De zorgen Voor morgen Vandaag het pleizier Eens vroolijk gedronken Met bekers geklonken 't Is feestdag alhier o Wijn, o dierbre wijn, Door u zijn leed en smarten Verbannen uit ons harten, o Beste medicijn o Lieve godendrank, Gij doet mijn geest ontwaken, Mijn hart van driften blaken, Aan u mijn eeuwge dank De vreugde ontberen, Van smart verteren Zou 'k zonder wijn, Dat zoet venijn Ea het refrein, begeleid van 't geklank der kannen en 't gerinkkink der bekers, doórdreunde de poort De zorgen Voor morgen Vandaag het pleizier Eens vroolijk gedronken Met bekers geklonken 't Is feestdag alhier Weer werden .de drinkpotten gevuld. Laten wij van bet leven genieten, lachte Ivo en slingerde met de beenen alsof hij terdege beschonken ware. Wij hebben al genoeg geleden, knorde Disdeer Allen dus als een man gestemd voor de ganscbe katholieke lijst En in afwachting dat gij uwen grootsten burgers plicht, uwen kiesplicht gaat vervullen dient ge nog onverpoosd te werken om rondom u propaganda te maken. Geen middel wordt er door onze tegenstrevers verwaarloosddoor meetingen, vlugschriften en dagbladen van allen aard trachten zij de kiezers te gen het ministerie op te hitsen aan u bijgevolg de plicht bij vrienden en kennissen de leugens en 't bedrog onzer vijanden te doen uitschijnen en zoo meer en meer stemmen te winnen voor de ka tholieke lijst. Dan ook zult gij uw aandeel hebben in den triomf die met Gods hulp het werk van ons katholiek minis terie zal komen bekronen. Ziehier nu, beste Vrienden, hoe de kiesstrijd van Zondag aanstaande zich voordoet Van de 152 leden welke onze Volkskamer telt moeten herkozeu worden 66 katholieken, 10 pro gressisten en 1 socialist. De kiesstrijd heeft plaats in de volgende provin ciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Na men en Luxemburg. En nu voor wat de kans aangaat"der verschillige partijen. Ziehier eenige inlichtingen. Heel de provincie Antwerpen zal katholiek blij ven gelijk zij is. Voor wat Brabant betreft, zullen wij voorzeker zegepralen tot Leuven, hebben wij serieuse kans tot Nijvel en zullen wij te Brussel zoo niet van den eersten keer boven komen dan toch in balloteering zijn om acht dagen daarna al onze kandidaten definitief gekozen te zien. In geen een arrondissement van West-Vlaaderen hebben de liberalen eenige kans. De eenige serieuse strijd voor de provincie Na men zal te Namen zelf zijn, waar wij waarschijn lijk vier. zetels zullen inwinnen. Eindelijk in Luxemburg daar zal alles waar schijnlijk blijven gelijk het wasMarche, Bastogne en Neufchateau katholiek, Aarlen en Virton, libe raal. Jefken. Ia de Senaatzitting Tan Woensdag verleden heeft de minister van financiën de afschaffing der volgende belastingen beloofd 1° Afschaffing der accijnsen op het BIER. De tegenwoordige accijns bedraagt 1 4/10 centiem per liter omtrent 1/2 centiem per glas. 2° Afschaffing der rechten op de KOFFIE. De rechten bedragen nog 10 centiemen per kilo gram zij worden ontvangen ten voordeele der gemeenten. 3° Vermindering der rechten op de THEE, die meer en meer een volksdrank wordt zoqals in Engeland, Amerika en Nederland. 4° Vermindering der GRONDBELASTING. Men wacht nog slechts op het voltooien der nieuwe kadastrale kaart, om die vermindering in te voe ren. 5° De belasting op DEUREN EN VENSTERS zal kortelings geheel afgeschaft worden. 6° De wet op de WERKMANSWONINGEN, welke de werklieden-eigenaars vrijstelt van alle persooneele belasting en meer andere voordeelen verleent, zal uitgebreid worden, opdat iedere loon trekker er kunne van genieten, hij weze ambachts man, bediende of klerk. 7° Ieder PAARD VAN EENEN HUURHOU DER is met 10 fr. belast. Die belasting gaat ver dwijnen. Nopens de kwestie zegde de heer minister nog lk begrijp dat een prachtpaard, dat soms wel eens tot landbouwwerk gebruikt wordt, met een recht van 20 fr. getroffen zij maar ik begrijp dit niet meer wanneer het een boerenpaard geldt, dat de zoon des pachters soms bestijgt om deel te nemen aan eenon optocht of eeno koers. Dat moet ophouden 8° Afschaffing van het PATENT DER BINNEN SCHIPPERS. 9° De SCHEEPVAARTRECHTEN, op vaarten en rivieren zullen merkelijk verminderd worden voor het vervoer van sommige zware goederen. 10° Verder hebben wij nog de VERZEKERINGS EN PENSIOENKASSEN VOOR ZIEKE OF OUDE WERKLIEDEN, wier inrichting natuurlijk groote sommen aan 't Gouvernement kosten zal. 11° De toelagen aan het BEROEPSONDERWIJS zullen aanzienlijk verhoogd worden. De socialisten hebben over eenige dagen tot Aalst feestgevierd. Ieder treffelijke werkman en burger, die den stoet heeft zien door de straten trekken, vond hem walgelijk. Dat moet nie mand verwonderen als men een weinig gehoord en gelezen heeft door welke princiepen en leeringen de socialisten opgebracht worden. Met hunne goddelooze, hatende en verderfelijke woorden maken de socialistische kopstukken van de ongelukkige werklieden wilde menschendie niet meer zuchten dan naar wraak, geld en voldoening hunner slechte driften. Anseele zegde op eene meeting Als het volk eens moet meester worden, het zal niet in te hou den zijn en ik weet niet wat er dan zal voorval len. Dus de roode predikanten stooteu het arme en blinde volk tot eene omwenteling waar zij zelf de uitgestrektheid niet kunnen van meten. Zij zeggen dat de Commune van Parijs, die meer dan 30,000 slachtoffers gemaakt heeft en meer dan voor 260 mïllioenen schade veroorzaakt heeft, niets zal zijn bij de omwenteling die zij willen te weeg brengen. Vooruit n heeft geschreven dat de kerken en de kloosters, de kapellen en andere gewijde plaat sen zullen afgebroken worden of te wel in theaters, badplaatsen, enz., zullen veranderd worden. Alle middelen zijn goed als zij maar lukken om de hedendaagsche maatschappij omver te werpen. Hier op aarde willen de socialisten genieten, den hemel daar spotten zij mede. Wat wij willen, zegde een socialist, op een congres te Gent, dat is de Hel met al de vermaken die haar voorafgaan. Schrikkelijke, duivelsche taal die nog niets is, vergeleken bij de vermaledijdingen die de socialis ten tegen God durven uitspreken Bij eenen ongelukkigen werkman, die luistert naar die Godslasteringen, naar de bekoorlijke en valsche beloften der socialisten, die alle dagen tegen God en de maatschappij inzwelgt, kan het anders dat men haat en wraak op zijn wezen te lezen ziet? Voor hem is er niets meer dat zijnen eerbied verdiendnoch God, noch Godsdienst, noch meesters, noch rijken. Zijn hoofd is vol wraakzuchtige gedachten zijn hert is vol nijd en zucht naar geld en genot. Alle dagen meent die ongelukkige dat zijn paradijs hier op aarde gaat beginnen, alle dagen is hij in zijne hoop teleurge steld en alzoo is hij meer en meer opgewonden en komt hij den staat der roofzuchtige dieren nabij. Ja, moest het getal dezer ongelukkigen de bo venhand krijgen dan mogen wij zeggen met den Verlosser Anseele, wij weten niet waar dat de maatschappij zal uitkomen. Afbreken, verwoesten en vernietigen is de leuze van 't socialismus, het werkvolk moet zijn werktuig worden. De werklieden moeten dievenbrandstichters en moordenaars worden. Welk loon zullen zij daarvoor ontvangen Daar zijn de kopstukken weinig mede bekom merd. Zij zullen de vruchten der omwenteling in zamelen, zij zullen, den rijken man spelen en het in eenen ongelukkigeren toestand laten als dat het ooit geweest is. Ziedaar waar het socialismus wil ko men want het juicht de brandstichtin gen en de moordevijen vau de fransche omwenteling der verledenene eeuw en de commune dezer eeuw toe het be looft aan de rijken en de burgers nog meer wraak dan men getoond heeft in die schrikkelijke tijden. Werklieden, wilt gij het werktuig vau die schelmstukken niet worden, blijft getrouw aan uw katholiek geloof en vlucht de socialisten gelijk de pest. Burgers, wilt gij de commune van Parijs voor u zeiven niet zien herleven, zorgt voor de werklieden, werkt tot de bewaring van hun geloof, tot de verbe tering van hun zedelijk en stoffelijk welzijn. Katholiek. Beste Vrienden van 't Stemme ken Zondag is 't Kermis Aalst.... Denhertelijksten welkom aan al dezen die ter ge legenheid der Kermisdagen naar ons Bureel zullen komen. Ne goeie raad nochtans moet er gegeven worden Vreemdelingen die zullen komen Ker mis Aalst vieren, moeten zich wel wachten wat te veel pintjes te schoup- pen want 't Aalstersch bier is nog al koppig. Zondag verleden te Ninove, terwijl 't liberaal muziek van Assche een concert gaf op den kiosk van 't stad, waren de leden van den Katholieken Werkmanskring bezig met 'tkoeiken op te smullen, waarmede de liberalen op hall vasten in kavalkade waren gegaan.. Daar zal meer van aan de ribben ge plakt hebben dan van al dat gefluit der liberale muzikanten. M1' Woeste, do grootste Staatsman, de schrik van Chipka, is sedert vrijdag naar Rome bij Zijne Heiligheid en Mr Kennis, de ge kende volksman, is burgemeester ge noemd van Schaerbcek. De jonge Tsaqj- van Rusland ligt met de geel- ziekte. Hij is voor den moment op het kasteel van IUinskce, bij Moskou. Vrijdag verleden, om 2 uren 's morgens is te Versailles tegen Parijs, overleden de hertog van Nemours, die in do jaren dertig hier in België als Koning werd gekozen, maar die het koningdom niet en mocht aanvoerden.Zijn vader en wou niet. M. Edgard Tinei, de groote muzikant, geboortig van Sinay, tegen St-Niklaas, is leeraar benoemd in het Conservatorium te Brussel en Stanley, de wereldberoemde reiziger, ligt erg ziek.... Zoo komt er toch een endeken aan alle grootheid en weelde. Wat lachen de boerkens in hunne vuist, nu alles toch zoo schooa staat op 't veld... 't en is maar 't vlas dat nog al to wenschen laat. Wat zul len dedc- pêchen maandag met onge duld ver wacht worden 't Is im mers Zon dag kie zing men schen, en er hangt toch zoo schromelijk veel van af.Zondag avond en zal er nog niets gekend zijn.God gave dat toch alles goed uitviel en in afwachting, Vrienden, laat er ons ne goeie Vaderons voor lezen opdat alles toch goed uitvalle. Er is inderdaad tegenwoordig meer geld te winnen met soldaat te spelen, dan met menige stiel

De Volksstem | 1896 | | pagina 1