NINOVE. ALLERHANDE NIEUWS. GALMAEROEN. RUITENLAND. In Congo. KOOKKUNST. TEST. ANTELMX ;xï£'S*i'™°.£ MAAR naar Rome vertrokken. «D»— De Christene Democratie in haar waar daglicht APPELTERRE-EICHEM Daar is dijnsdag 23 Juni, de FRANKRIJK. Dezer dagen AMERIKA. Ge moet maar in uit te oefenen. LuistertVeronderstelt ne jonge ling, die vier jaar in dienst is en maar den helft en zou wegleggen van zijne 30 fr., die hij maande lijks trekt, op 't einde van zijnen termijn zou hij reeds een sommeken van 750fr. gespaard hebben.. Wa blieft er u, meneer Zondag verleden heeft het hier tot Aalst poll geweest voor 't aanbie den der kandidaten voorde provinciale kiezingen... M. Sieters, secretaris van Wichelen, is er uitge vallen, zoodat de definitieve kandidaten zijn de heeren Eeman Rudolf, Baron Felix Bethune, Blanckaert van Lede, Doktor De Naeyer, De Vis, De Schaapmeester van Oordegem. Sommige Donchisten beginnen hun huis nu in 't groen te doen verwen.... Is dit misschien voor 't peofeit De aanleg is 't huishouden en alle baten helpen. In ons volgend nummer zul len wij den uitslag meedeelen der kiezing, met de namen der verschillige kandidaten en 't getal stemmen door eenieder bekomen. Iedere mensch heeft voorzeker in dagen van rampspoed behoefte aan medelijdende vriendschapdoch als men zich zelve in 't ongeluk gestort heeft mag men toch wel wat uitboeten ook Prins Albert zal in den loop van den zomer, vergezeld van zijnen ordonnancieofficier, eene groo- te reis doen in Oostenrijk-Hongariën. Bravo voor onze Katholiele Reepees van de Zoutstraat- poort, die Zondag hun prachtig vaandel hebben in gehuldigd de maatschappij De Sterr ekensvrienden, De Catharinisien en een puik muziek luisterden het feest op. Moge onze Katholieke Reeperssocieieit steeds groeien en bloeien't Is onze innigste wensch. Minister Beernaert heeft Zondag ver leden eene prachtige en merkweerdige redevoering uitgesproken tot Thielt, alwaar zijne kiezers hem ontvangen hebben als eenen God. Zoude nu toch niet liever freketteventenner zijn, als Shah van Persië Over weinige weken, zooals gij u nog herrinnert, werd Shah doodgestoken en nu heb ben ze reeds zijnen troonopvolger om 't leven trach ten te brengen. brengt, moet er in de vak vereen iging geene re kening van gehouden worden. Bid knielend twee volle weken voor eene ij dele broodkag en geen kruimel brood zal er in komen. Dat schrijft Het Volksrecht. Ziehier nu wat HET j RECHT, orgaan der Christene Volkspartij, gedrukt teWaereghem, opgesteld doorPlancquart, schrijft. Luistert en overdenkt wel u Wij bidden alle dagen den Heere Geef ons dagelijks brood MAAR VRUCHTELOOS; dat woord is geen waarheid meer; ons zweet is geen brood meer weerd. Hewel, wat dunkt er u van Wat verschil is er nog tusschen de woorden van den rooden socia list en deze van het Recht, den groenen apostaat 't geluk vliegt, die 't pakt heeft het, zei den diet en hij schamoteer- de dijnsdag 't Antwerpen d'horlo- gie van nen policieagent die hem op ne pink bij den schabernak had en hem de kas indraaide. Zondag avond werd de gendarm Delbecque van Moll aan den arm wond door eenen Antwerpenaar, die verschillige revolverschoten op hem loste. z'Hebben den kerel aanstonds in 't droog gezet en 's anderdaags was hij pensionnair in 't gevang te Turnhout. Maandag, dijnsdag, woensdag en donderdag zijn al de treffe lijke katholieke burgers, M. den burgemeester aan 't hoofd, naar Dendermonde moeten gaan, beticht door de Donchen van kiesbedrog tijdens de laatste gemeentekieziog...'t Neep ons geweldig dat wij niet en konnen gaan luisteren... Ze zeggen dat volksvertegenwoordiger Ligy van Gent en Baron Leo Bethune, onze schepene, eene pleidooi hebben uitgesproken, gelijk men er tot Dendermonde nog nooit zoo schoone gehoord had... Laat ons hopen, dat de justicie zal klaar zien in de zaken en die twistzoekers van Donchen hunnen neus in hunne handen zullen geven. O die subiete dood I Wat is ze toch wreedDijnsdag verleden komt er nen trein toe tot Brieu- mes-le-chateau, in Frankrijk... De garde trekt de portierekes open en zie, in een compartiment van eerste klas vindt men Mgr Robin, vikaris generaal van Troy- es, levenloos uitgestrekt op de- kusses... De hoogweerdige geestelijke was bezwe ken aan eene aderbreuk.Tot Ninove zijn Zon dag als kandidaten voor de provinciale kiezing uit geroepen de heeren Sonck van Denderleeuw, De Clercq-De Coen van Ninove en van Cauwelaert, burgemeester van Denderwindeke. M. advo- kaat De Saegher, die Lothaire zoo ferm verdedigd heeft tot Boma, is buiten gevaar... De doktoors hebben het gedeclareerd. Ziehier wat er te Brus sel maandag is gebeurd... M. Buis, burgemeester en M. De Mot, eerste schepen, ziek zijnde moest M. Lepage de policie van de stad in handen ne men.... Maar ge moet weten, dat de socialisten M. Lepage in hun hert niet en dragen.... Nu maandag verdeden in den namiddag, wanneer hij zich naar 't stadhuis begaf, kwamen een aantal so cialisten hem tegen in de rue de l'amigo en op een twee, drij lag de schepen onder 't voetvolk en werd overstampt en bebloed naar zijn huis gedra gen. Zondag zijn tot Geerardsbergen tot provin ciale kandidaten uitgeroepen de heeren De Clip- pel, Haelterman, burgemeester van Schendelbeke en Van der Linden, lid der bestendige deputatie, De Z. E. H. Deken Coeckelbergh van Laeken is officier benoemd van 't Leopoldsorde en nu in afwachting, beste Vrienden, datz'ons ook al'teen of't ander kruisken op ons hert plakken, wenschen wij u den welgemeensten goeden dag en saluwee- ren wij u van herte. Kibeladoeken. CRÊME-TAART. Korst. Voor een ki lo bloem neemt gij twee pinten koud water. Be slaat niet al uwe bloem tegelijk om uwen deeg niet te veel stijf te ma ken. Werkt er daarna de overige bloem met eene greep boter in is de boter zoet men mag er een tinnen lepel fijn zout in mengen. Laat wat rusten. Rolt den deeg uit en bestrijkt hem met eene goede laag boter vouwt hem toe en rolt hem tot dat de boter totaal verdwenen is. Gaat zoo voort tot al de boter er in gerold is. Iedere maal den deeg wat laten rusten is vóordeelig om do be werking te vergemakkelijken. Daags daarna rolt men een stuk deeg zeer fijn, legt het in eene gesmeerde taartschotel, de zijkanten met eiwit be strijken en den crème opleggen. Crème. Roert 25 grammen maïzenabloem met eene halve pint gekookte, maar koude melk. Laat koken en 50 grammen broodsuiker in smelten met een stukje vanille, of iets anders, volgens smaak en believen. Breekt 3 of 4 eierdooiers met een le pel water, voegt ze langzaam bij den crème en roert nog eens hevig om op het vuur. Laat koelen. Men maakt den crème daags vooraleer hem te gebruiken, opdat hij zou koud wezen. Men dekt de taart met eene rol 'deeg, bestrijkt ze met eiwit, doorsteekt ze hier en daar en laat bakken. Roese. HET VOLKSRECHT, socialistisch weekblad van West-Vlaanderen schrijft Daar de Godsdienst geen aarde aan den dijk Zondag namiddag ten 4 ure, had in den Volkskring Hand in Handonder ken spreuk Voor God en Vaderlandte Nino ve, een volksbanket plaats waaraan 510 werklieden deel namen. De prachtige ruime zaal leverde een ouvergetelijken aanblik op zij was opgekropt met volk en op de gaanderij verdrongen zich een overgroot getal damen en juffers uit de deftigste burgerfamilies van Ninove. De trompet ters, de harmonie en de koorafdeeling van den kring verleenden hunne medewerking om het feestmaal zoo luisterrijk en aangenaam mogelijk te maken. Aan de eeretafel bemerkte men MM. Van Vreckem, senateur Declercq, voorzitter van den kring De Cooman; den Z. E. PI. deken De Cock den E. H. onderpastoor Brocorens den E. II. Maes, bestuurder van het hospi,aal den E. H. Anthonus MM. Kiekens, De Cooman, advokaten Avoux, deurwaarderPetrus Tassinoy, Aug. Van der Bruggen, J. Boeykens, Louis Callebaut, hoofdmannen van den kring. Geestelijkheid, burgerij en werklieden zaten gezellig rond den disch vereenigd in de groot ste broederlijkheid. Wat bijzonder trof, was dat de tafeldienaars heeren waren, eigenaars en wei ingezetene burgers. Het maal was keurig en smakelijk gereed ge maakt. Hoe kon het anders 'twas het beroemde koeike dat de geuzen onlangs in eenen stoet rondvoerden en waarop zij een schimpschrift tegen de Patronage gehecht hadden. Zooals onze lezers weten, werd het beestje door de katholieken ge kocht, tot groote verbazing der geuzen, die zulks noch wisten noch voorzien hadden, op de weide gezet en goed gemest. Het koeike werd eene koei waardig om in een prijskamp van zwaar en vet vee mee te kampen. De koei werd geslacht en zooals het liedje zegt Nu in ons Patronage Daar smullen wij het op En vidlen met zijn vleeschken Om buiksken rondom op En of het smaakte 1 Nooit heeft men menschen smakelijker zien eten. Na afloop van het feestmaal werd er eene lekke re teug Ninoofsch [bier gedronken. Het uur der heildronken was geslagen. M. Van Vreckem, senateur, dronk aan Z. H. den Paus en aan Z. M. den koningvervolgens aan den achtbaren voorzitter van den kring. Wij zijn zegde de achtbare senateur, eene groote fami lie onze voorzitter is als een goede vader die alles ten beste heeft om den groei en den bloei der ver- eeniging te verzekeren. Nooit zullen wij hem ge noeg kunnen bedanken. (Toejuichingen). M. De Clercq nam vervolgens het woord en deed een krachtigen oproep tot onderlinge een dracht en broederlijkheid, willen wij sterk zijn wij moeten onverdeeld blijven, zegde spreker want de vijand zoekt onzen kring te verdeelen, een bewijs dat men hem vreest. De neder laag die onze partij te Ninove ondergaan heeft, zal en moet binnen twee jaar in een zegepraal veranderen. Spreker drinkt ten slotte aan de Z. E. H. deken op de verbroedering tusschen burger en werkman. (Toejuichingen.) M. Vanden Bossche stelt een wel- gepasten heildronk in aan den E. H. onderpastoor Brocorens, den vriend van den werkman. (Toejuichingen). E. H. Brocorens neemt het woord. Hij was het voorwerp van eene geest driftige ovatie, aan de toejuichingen scheen geen einde te zullen komen. Toen de stilte bekomen was, zegde de waarde priester Beste vrienden Hartelijk dank voor de toejuichingen. Ik bestatig met vreugde dat gij uwe priesters bemint en hoogacht. Wij, priesters, beminnen het werkvolk ook, naar het voorbeeld van onzen Goddelijkcn Meester, die op deze wereld ook werkman was. Het socialismus wil den werkman zijn ge loof ontnemen en hem doen ten oorlog trekken tegen God, Eigendom en Huis kring. Laat u, beste vrienden, nooit in de strikken der socialisten vangen blijft altijd aan uw katholiek geloof en aan uwe katholieke partij getrouw Ik bedank het bestuur van den Kring voor al het goede dat het sticht. De heildronken werden afgewisseld door trompetgeschal. De gulste vreugde heerschte voortdurend onafgebroken voort en steeg ten top, toen een voor zanger het beroemde lied Viyan de koei aanhief. Komt luistertwat historie Wie heeft dat ooit gehoord Hoe dat een geus zijn koeiken Thans aan den kring behoort. Gansch de zaal zong geestdriftig het refrein mede, zakdoeken en hoeden werden geestdriftig gezwaaid en 't klonk dat dreunde Vivan de koei M. De Wit, van den werkmanskring Concordia te Brussel, deed ten slotte eene prachtige redevoering over het gevaar van het socialismus en over de noodzakelijke eendracht tusschen de katholieken. De gevierde voordrachtge ver zegde onder andere het volgende Onze vijanden zeggen dat zij niet tegen den godsdienst zijnmaar hier te Nino ve hebben wij er een klaar bewijs van zij weigeren hier de~gendarmen bij de processie. Hadden zij het durven doen zij zouden de processie afgeschaft heb ben. Ik begrijp niet dat er katholieken zijn die onze vijanden in de hand werken; op hen past het woord Judas, n (Toe juichingen.) Niet alleen de socialisten willen ver andering in alles brengen en zoolang al les veranderen tot dat alles zal bedor ven zijn, maar ook zekere katholieken, menschen die zonder vooruitzicht han delen. Waren er hier te Ninove geene mannen geweest die gebrek aan voor uitzicht hadden, nooit zou het katho liek bestuur getallen zijn. Gij, werklie den* zijt het slachtoffer geworden van een man die misbruik g-emaakt heeft van het kleed dat hij draagt om de werklieden op eene verkeerde baan te brengen. Gij zult weten uwen plicht te vervullengij zult weten door vrede en eendracht sterk te zijn en het hoofd aan den vijand te bieden, gij zult getrouw blijven aan het katholieke vaandel I (toejuichingen) Spreker eindigt met de belofte van terug naar Ninove te komen om over de Werkbeurs te spreken. Rond 7 1/2 ure, liep het prachtig feest onder den grootsten geestdrift ten einde. Iedereen verliet opgetogen en te vreden de zaal, overtuigd van de waar heid der woorden van de negende stroof van het gelegenheidslied Ons volk gelijk het koeiken Dwong men ter geuzenbus Maar t volk gelijk dat beestje Wil van geen judaskus 1~\/~vTjit Goede aanhouding. Zondag hebben de -UvJ-Ih-Librigadier Miserez en de gendarm Thulliez van Calloo, eene belangrijke aanhouding gedaan, namelijk van den genaamden A., OLid 21 jaren. Deze is Hollander en werd op heeterdaad betrapt, van poging tot diefte, met bedreigin gen. Daar hij zich in staat van landlooperij bevond, heeft men hem voor twee jaren, naar Hoogstraeten gezonden, ook ver wacht men nog eene belooning voor hem, voor de andere bedrevene feiten. tweewoonst afgebrand toebehooreude aan de weduwe Catlirien Menschaert en aan Frans Hoelterman. Bijna alles is door de vlammen vernietigd. Gelukkiglijk voor de bewoners dat hunne woonst verzekerd is tegen brand. De oorzaak is onbekend. van volk zijn want, volgens dat wij hooren, zullen er de flin ke jonge Xaverianen van langs 2 a 3 uren uit de ronde als met stroomen naar toe trekken, vooreerst om er een prachtig vaan del van hunne medebroeders te helpen inhuldigen en daarna het festival, ter dier gelegenheid gegeven, op te luisteren. De roelanders verdwijnen daar gelijk de sneeuw voor de zon. Des te beter want van zulk een volksken als de roelanders mogen wij zoo wel als van huns gelijken zeggen Heer, van socia listen en diensgelijken, verlost ons duurbaar vaderland 't zijn andere papieren, die wij uit Sinte Kapelle ontvangen. Verleden zaterdag 27 Juni wierd er daar een lijk naar 3e kerk gedragen. De genaamde J. B. Pa ternoster, die het lijk hielp dragen, die viel en was zelf een lijk. Hoe schrikkelijk toch, van zoo subiet te sterven 1 Dat bevestigd het woord van het Heilig Schriftdat de dood komt, gelijk een dief binst den nacht, als men ze het minst verwacht. Verleden maandag wierd Paternoster geuitvaard en l Verleden week over was Jo- seph Bauwens aan het Strooi- dekken der schuur van Anthoon Goddaert, wijk Wilderen, op eene hoogte van een vijftal meters. Op eens schoot de ladder los en de strooidekker Bauwens vloog naar beneden. Maar ten allen gelukken voor hem, rap als de kat, die altijd op hare pooten valt, zoo stond hij ook bij zijnen val recht op den messing zonder dat er hem het minste leed toe kwam. NOG GALMAERDEN. De genaamde Theophiel Merckaert, metser, die verloden jaar in eenen waterput bijna veronge lukte, die heeft nu dijnsdag namiddag der vetledene week op wijk Wilderen zijnen arm gebroken aan het opbouwen van een huis waar hij op eene ladder trapte, die brak.Het is waar lijk een ongelukkige werkman. En verleden vrijdag overleed er schielijk tot Galmaerden zekere Hortence f"i 16 jaren oud. ATTJT TATtTiT (Limburg). Hier is een kerkdief iTJ.JuJjUJjjXiA. in en uit... de val geloopen. Wanneer rond 11 ure 's morgens de meid van den pastoor de kerk intrad om water aan de bloemen te gieten, zag zij een net gekleeden heer, die haastig een opgerold pakje in eenen biechtstoel weg wierp en daarop haar teeken deed van te naderen. In plaats van aan die uitnoodiging te voldoen, haastte zij zich den pastoor te verwittigen. Deze begaf zich onmiddellijk met twee geburen ter plaatse, doch nauwelijks had de dief, die intusscken met een pak onder den arm, de kerk verlaten had, hen gezien, of hij begon te loopen al wat hij kon. Ho Ho 1 houdt den dief 1 zoo klonk het weldra van alle kanten, en 20, 30, menschen en nog meer liepen hem achterna,die, na zijn pak weggeworpen te hebben, als een hazewind over den zandweg naar Diest voortsnelde. Wellicht zou hij nog ontkomen zijn, toeneen oude jager, Hubert Peuters, zijne woning kwam uitgesprongen en den kerel in bedwang hield, totdat de veldwachter en andere per sonen waren bijgekomen en hem gekluisterd naar het gemeen tehuis brachten. Het pak bevatte een oude zijden koorkap van groote waarde, waarvoor de dief, een zoogezegd opkooper van oudheden, in vroegere jaren rond de 100 fr. geboden had. stond aan de statie van Agen een ge vangeniswagen met achtien veroordeel den, die voor levenslangen dwangarbeid moesten naar Emjana vervoerd worden. Terwijl een van de twee bewakers afwe zig was verzocht een van de gevangen den alleenblijvenden waker om voor eenen oogenblik zijn hokje te mogen verlaten, en gaf eene reden op die heel natuurlijk was. De waker opende ge willig de deur, maar de galeiboef sprong hem op 't lijf, wierp hem ten gronde, mishandelde hem, ontnam zijne sleutels en daarbij nog 10 fr. die hij op zak had, draaide de hokjes van drie andere ge vangenen open met de sleutels en viel met hen aan 't loopen. Dat alles was op non wenk geklonken en eer de onvoor zichtige waker den tijd had van om hulp te roepen waren de schurken al lang verdwenen. Amerika zijn om van al aardige dingen tegen te komen. Luistert liever in het tuchthuis van den staat Ohio geven de de gevangenen eene eigene gazet uit. Het blad wordt in 't gevang opgesteld, gedrukt en uitgegeven. De opsteller, als hem iemand kennen wil, is n° 25041. De gazet is heel belangwekkend opge steld en vertelt allerlei gevangenis- nieuwskens en artikels over beroemde gevangenen. Ze wordt gedrukt op 2500 exemplaren. Te Knoxville, in Amerika is men eene brug aan 't maken heel en gansch in rooden marber. Zij zal 500 meters lang zijn, en 25 meters boven 't water loopen. Het zal een wonder zijn van pracht en houwkunst. Men kan tegen den Congo zijn zooveel men wil, eene zaak is zeker er wordt daar veel gewerkt, veel geleden en ge streden Ge hebt daarb. v., onze dappere officieren, die zich waarlijk als helden hebben gedragen in hunne bloedige gevechten tegen de Araben. Gij hebt daar nog onze moedige missionarissen, die alles hebben verlaten wat hun nauw aan het hart ligt, ou ders, vrienden, vaderland om het Evangelie in dit verafge legen land te gaan prediken. Te Kimuenza en Kisantu, onder andere, hebben de missio narissen in het begin vele moeielijkheden gehad om hunne wo ningen te bouwen, hunne leerlingen te onderwijzen en de Christelijke leer te verkondigen. En zie, die missie is pas drie 106 en knikkebeende natuurlijkerwijze, want hij ging werke lijk zeven voet diep. Vergeten wij onze rampen onder den invloed van dit edel, tintelend sap, sprak Walter. Dat is pittige wijn, zeide een knotsdrager en knipoogde van vaak. Hij gaat er glad in, teuterde een kruisboogschut ter, die zulke natte voeten had, dat hij uitslibberde en op een smoordronken slingeraar viel. In eenen ruk snorkten beiden om het meest. Nummer twee begint. Opgelet, makkers 1 o Wijn, o dierbre wijn, Uw schitterende kleuren, Uw balsemrjjke geuren Verdrijven zielepijn. Nectar, lief druivenbloed, Uw lokkend vocht schept zegen, Vervroolijkt ons het leven Uw nat geeft heldenmoed De vreugde ontberen, Van smart verteren Zou 'k zonder wijn, Dat zoet venjjn Allen gelijkschreeuwde Walter en weer raasden do zatteriken wanluidend van De zorgen voor morgen Een twintigtal zuipbroeders, zoo dronken als snep pen, lagen welhaast onder en op de banken, op de stoelen, nevens de tafel ingesluimerd vijftien andere, die voorzeker op de streepjes niet meer konnen ioopen, waggelden duizelig de zaal op en neer of poogden zich recht, te houden en de vakerige oogen te openen. Twee speerdragers voelden zich zoo kwipsch en zoo kwapsch, dat zij tegen den muur malkaar hunne misselijkheid uitkloegen. Rijkaard, erg van bier en wijn bevangen, babbelde onverpoosd tegen zichzelven; stemde toe, dat hij een weinig gedraaid was maar zwoer bij hoog en laag al de gezellen van de bank te zullen drinken.

De Volksstem | 1896 | | pagina 2