OP AALST-KEMIS. Laatste Depechen. LUIBRECHTS. GRIMMINGEN. De Zondagrust, KERKELIJK nieuws. Priesterlijke benoemingen. Sint-Denijs.- LOKEREN. In de Postdreef RONSSE. Zaterdag roud den middag op het gehucht Vertuinberg zijn drie werkmanswoningen door het vnur vernield. Bij de Debuisscher, waar het vuur eerst uitgebroken, en de inboedel verzekerd was, heelt men nog eenige meubelen kunnen redden, maar onge lukkiglijk bij de wed. Vanherpeen Al fred Boelaert waar er niets verzekerd was, is alles in het vuur omgekomen. MECHELEN. Voorzichtig toch met den petrol, huismoeders Vrijdag avoud ten 10 ure, werd Mad. S..., kleermaakster, wonende in de Begijnenstraat, het slachtoffer van een droevig ongevol. Vermoeid was zij aan hare werktafel in 't slaap gevallen. Door eene plotselinge beweging wierp zij de brandende petrollamp om. Nieuws uit Aalst. Laatste Soulajementen van KIBELADOEKEN. Agent gevraagd Parloir. jaren ingericht en zij levert reeds de schitterendste vruchten op. Een zeker getal kinderen er zijn er meer dan 1000 in de schoolkoloniën hebben het H. doopsel ontvangen, anderen worden er toe bereid. En al die onnoozele schaapkens, die eer tijds op eene onmenschelijke wijze wierden behandeld, zijn de missionnarissen innig dankbaar voor de teedere zorgen waar van zij het voorwerp geworden zijn. Ja; ik herhaal het nog eens men mag denken dat de Congo eene gevaarlijke zaak is, maar men moet met mij bekennen dat onze Landgenooten daar reeds veel goed hebben gesticht. Vies. Stien, keskedi jongen, van 's morgens vroeg, jommer zelle, eboo in het spleuternieuw Stien. Zult ge nu nog achter mij roe fpen, dat ze mij mogen hebben Vien. Uw vraa was zeker lier als z'u Èzag optrekken, Stien Stien. Vien, als kermis is doe ik geer- ne al mijn beste aan, zelle, 'k ben azoo ten nog geerne op mijne kivi. Vm.Eh jommer, de pomtilledient voor zulke dagen, wa peisde nu Maar 'k wil zeggen, dat het nog zoo vroeg is om azoo uitgeborsteld te zijn g'hebt zeker naar de eerste mis geweest Steen. Zeker en 'k moet nu Heus ons kermisvolk gaan afhalen aan de Statie. Vien. Ah als 't azoo is Stien. Percies azoo. Ehjo, ons Roese woont te Ninof en azoo met de kermis dat doet toch altijd plezier en als 't de kermis van Ninof is, en zou 'k toch ook nie mankeeren, zelle, jommer neen ik Vien. Ah, Roese komt ik ken Roese de complimen ten, astablieft. Stien. En 'k ben azoo nog halvelingen no man of twee van Hofstoi te verwachten ook; dat en is wel geen familie, ge weet wel, maar wij staan alzoo geheel wit, ge verstaat dadde en daarmee en zou mij da niet verwonderen, dat ze van dezen achternoen afkwamen. Vien. Als ne mensch azoo een goei hesp hangen heeft, mag er nog ne man komen, alia 't is sito gereed en k en weet niet, maar hesp da mag iedereen Stien. 't Is waar. Een hesp dat is gelijk een providense in huis en Nonkel heeft ook gezeid van te komen, alia, alia, waar dat er kermis is,moet er volk zijn of't en is geen kermis. Vien. Alia, doet allemaal mijn complimenten aan dat volk, zelle, want 'tzijn nog oü kennissen en vrienden. Stien. Zonder mankeeren, ge kunt dat peizen. Vien. En dat de katholieken nu azoo nog ne keer 't ge luk hadden van azoo ferm boven te liggen in de kiczing, ai, djeumenis kinderen,ne mensch zou er nog een pintje opzetten. Stien. Komt ons dingen goed, Vien, maandag moeter geheel ons hesp aange zijt geïnviteerd, wij lappen ze met krot en mot in onzen portemangé. Vien. Stien, Stien, die brigands van da socialistengoed Stien. Jommer, dat en ware nog niets, dat dat duivels- gebroed van die scheurmakers geene stokken in t wiel en sta ken. Vien. Wa zullen die mannen in hun haar krabben, Stien, laat dat ne keer op hun sterfbedde liggen, H. Crispyn Stien. Hoort, den trein schuifeltLieven hemel, ik zal 't moeten mee loopen halen en k heb gezeid van aan de sta tie te zijn I Vien. Toe, Stien, loopen, loopen peist dagge maar twintig jaar en zijt, en willen uw beenen nie volgen, schupt er op. Ziju onderpastoor benoemd te Ledebergh, de E. H. Vos- saert, professor te Gyseghem te Buggenhout de E. H. Claeys, onderpastoor te Kieldrecht te Kieldrecht, de E. H. "Van de Perre, priester in 't Seminarie tot St-Maria-Hoorebeke, de E. H. Schockaert, onderpastoor tot Elsegem tot Elsegem, de E. H. Anseau, priester in 't Seminarie de E. H. Maesschalck, is surveillant benoemd in St-Jozefsgesticht te Sint-Niklaas. 107 Disdeer rugsteunde, in schrijdelingsche houding, tegen eene ton en schuddebolde. Een el lang werd het aange zicht de onderlip hing afhet werd hem groen en geel voor de oogen de ooren tuitten hij was slaap dronken en vallens gereed. Walter, de booze, gluipte de dronkaards aan en een satansche lach speelde om zijne verraderslippen Schenk, Ivoschenk galmde zijne stem en de kroeghouder goot en goot onophoudelijk. Derde coupletOpgepast De tien wakker gebleven zwelgers, onbarmhartig teut, staarden of gaapten Walter met een dierlijken, dom- men lach aan, wankelden in hoek en kant ol hielden zich waggelbeenend aan de tafel vast. Ik begin 0 Wijn, o dierbre wijn, Gij geeft ons spieren krachten, Doet ons 't gevaar verachten, o Wijn, o ambrozijn Drinkt, drinkt met volle maat 't Begeestrend rood, welks gaven Den grootsten dorst haast laven En nooit doen eenig kwaad De vreugde ontberen, Van smart vertéren Zou 'k zonder wijn, Dat zoet venijn Nog was het refrein niet aangeheven of vier der zuiplappen rolden op den grond. Uit de schorre keel der zes anderen steeg geen menschelijk geluid meer, maar een oorverscheurend gehuil. Zij zwikten en botsten tegen elkaar, terwijl zij tierden, dat: Walter de man was,... dat zij Iwein op de handen zouden tikken Rijkaard zwenkte en tatewaalde nog immer van alles in zijne keel te lappen. Disdeer schaterlachte in eens om zijne lever te verschudden, wat vroolijke gedachte doorvloog nog zijne zatte hersens grimaste duivels, verlopr het ziemakers ofte christene scheurmakers hebben hier ook eene liberale vergaring gehouden. Zij hebben eene poote geu zen, van de ergste, bij één gekregen en daar in de liberale zale, gebouwd door de liberalen over 25 jaar, toen Sint- Denijs onderéén in oorlog was, de ka tholieke partij komen bestrijden. De liberalen, met wien één van die opstandelingen tegen de geestelijke overheid te voren in gesprek geweest was, hebben gedaan wat zij konden, en zelve briefkes rondgestrooid, om het overschot van hun volk en van 't omlig gende, in 't duikerke te vermanen. Ik ben een kind van 't volk zij een van die gasten die rondgaan tot het volk met valsche beloften't is jam mer bemerkte er iemand op dat hij toch zoo lange kind blijft. Het volk van Sint-Denijs heeft wel geluisterd naar de waarschuwing van Z. H. den Bisschop, 't Is en blijft ka tholiek gelijk de kerk en met de kerk. Recht door zee Luibrechts en Spie gels waren Zondag naar Oostende gegaan.Nau welijks op den Zeedijk gekomen, gingen ze om een bailkaartje en trok ken t eerste kabientje binnen, dat ze op het strand tegenkwamen. Spiegels had reeds zijn bad genomen, was aangekleed en reeds van wachten moede, toen hij ging klop' pen op 't kabientje van Luibrechts. Zeg, Lui beken, sprak hij, zijt ge nog niet gereed Bijlatge niet, riep Luibrechts, mijn kabien en staat nog niet ouder wa ter "Rm ernd p —Zaterdag morgend, Dtltlol Ullc. r00(f twaalf is de treinwachter Herzoem, van den depó van Dendermonde en die dienst deed op den exprestrein n" 1009, van Gent naar Antwerpen, te Baasrode zoo onge lukkig van den trein gevallen, op het oogenblik dat hij de portels van zijnen trein sloot, dat zijne rechterhand ge heel en gansch vermorzeld werd. De ongelukkige garde-convoi werd onmiddelijk door het personeel der sta tie van Baasrode opgenomen en het bureel van den statieoverste binnenge dragen, waar de afzetting van de ver minkte hand noodig geoordeeld werd. Herzoem heeft deze bewerking met moed doorstaan. Deze treinwachter,een gewezen onderofficier, is getrouwd en vader van twee kindercn.Hij wordt door zijne overheid nijg gerespekteerd. Her zoem deed juist zijne laatste reis op de reizigerstreins en moest des anderdaags dienst nemen op de koopwarentreins. Tïnnvnilr Oei, <iat is wreed UUUlUlk. gen i7jarjg jongeling M. Delannai van Rumes, kwam zater dag naar de markt van Doornijk, in gezelschap zijner moeder, beiden geze ten op eene kar zonder dissel, met een peerd bespannen. Nabij de stad, op eene sterke helling der baan liep het gerij tegen de achter- pooten van het peerd, dat verschrikte en op hol ging. Een hevige schok wierp moeder en zoon ten gronde, en deze laatste viel zoo ongelukkig, dat de wie len van het gerij hem de borst verplet terden. De dood was oogenblikkelijk. De moeder was op grooteren afstand geworpen en werd met gebroken armop; genomen. Zij werd in een naburig huis binnengedragen, waar zij door een dok- toor verzorgd werd. Het lijk van den jongeling werd voerloopig in het doo- denhuis van het zuider kerkhof ge plaatst. wonen twee gezusters, Marie en Caro line Corthals, omtrent 70 jaar oud. De oudste, Marie, is maandag morgend vau den hoogsten trap tot heneden op haar hoofd gestuikt, waaraan zij eene groote uitwendige wonde bekwam. Zij moet ook inwendige wonden bekomen heb ben. Men heeft haar de H. Olie toege diend Maandag voormiddag, rond 9 ure, is er een schrikkelijke brand uitgeborsten in de woning van M. Schiettekatte, meubelmaker in de Nieuwe Brugstraat. Toen de jongens ter plaats kwamen, had het vuur, aangewakkerd door de groote hoeveelheid hout die iu het magazijn lag, eene groote uitbreiding genomen. De vlammen sloegen ver scheidene meters hoog en bedreigden de nevenstaande woningen. Gelukkiglijk heeft men ze kunnen vrijwaren na een uur werkens was men het vuur meester, doch van het huis is er niets dan de vier blinde muren recht geble ven. Het huisgezin Schiettekatte is gansch ten onder gebracht. Bijna niets is gered en er bestond geene verze kering. De lamp ontplofte en het brandend vocht stak het vuur aan de kleeren der ongelukkige vrouw. Zij werd door de pijn gewekt, sprong recht en vluchtte om hulp roepend buiten hare kamer. De geburen kwamen toegeloopen en gelukten erin de vlammen uit te dooven. Het slachtoffer heeft zulke erge brandwonden bekomen dat haar leven in gevaar is. Een luister rijk CONCERT, gegeven door de Maatschappij De Denderzo- nen, ten voordeele hunner pa rochiale kerk, zal plaats hebben op Zondag 12 Juli aanstaande om 3 1/2 ure stipt. Ingezien het loffelijk doel tot hetwelk de opbrengst van dit Concert moet dienen, en de goedgekozene stukken die allen met veel kunst zullen uitgevoerd worden, aarzelen wij niet het publiek aan te moedigen dit schoone feest bij te wonen. De toehoorders zullen hier de gelegenheid vinden om het verdienstelijke met het aangename te vereenigen. Het was in den loop van het jaar 1844, van Rusland, Nicolaas I, bezocht Londen. De czar Het en- het ontbrak gelsch volk was fier over dit bezoek niet aan huldebetoogingen, Onder de inrichtingen, die de czar wilde zien, bevond zich ook de groote gieterij van Jasmes Nas- myth, waar men de nieuwe kanonnen op proef stelde onder het bestuur van den krijgsingenieur With worth. Op eenen Zondagmorgen verschijnt een officier van den czar in het huis van Nasmyth. Deze ont vangt hem zeer wel en vraagt wat zijn verlangen is. De Rns antwoordt Zijne Majesteit verlangt uwe gieterij te zien. Nasmyth buigt en zegt Het bezoek van zulken grooten vorst vereert mij grootelijks... Maar, wijl het heden Zondag is, kan men aan Z. M. het schouwspel van den arbeid en de beweging der gieterij niet vertooneu De officier glimlacht en spreekt Maar, mijnheer, het is toch gemakkelijk voor u gedurende een paar uren uwe machienen in be weging te brengen Geef uwe bevelen en wees ver zekerd van de erkentelijkheid van mijnen souve- rein. Mijnheer, antwoordde Nasmyth, de genade van mijnen God is mij even kostbaar als de gunst van uwen keizer. Ten andere, indien ik mijnen plicht vergat en bevel gaf aan mijne werklieden van te arbeiden, zij zouden toch niet gehoorzamen; zij eerbiedigen de Zondagrust. De hoveling, verbaasd over deze edele en vrij postige taal, beschouwde met verwondering den man, wien de gunst van den czar niet erg bekoor de en hij hervatte Zoudt gij niet werken voor uwe koningin op eenen Zondag Do koningin zal er nooit aan denken zoo iets te vragen. En keizer Nicolaas I moest er aan verzaken een der grootste nijverheidsinrichtingen van Engeland te bezoeken. de en de gerustigheid en de welvaart of voor de re volutiemannen, die zeggen dat ze zullen beginnen met alles te stelen en de rest afbranden. Stan ley, die wel al twee keeren Afrika uitgevonden heeft, ligt ziek te LondenEr komt sleet in, zei Luibrechts en hij brak zijn broek en scheurde zijn pijp. Te Lier, nen herbergier achter den toog zijn glazen afspoelen en dood vallen, subiet. De Paus verwacht nieuws van den koning Menelik, die in den Abissini d'italiaansche soldaten gevan gen houdt. Waar er volk is, zei Luibrechts, is er verkoop en hij reed met zijn kraam in de kerk. En in Frankrijk houden ze nu de laatste pro cessie tegen en da rammenachegoed roept gedurig Vrijheid Vrijheid 1 Straks mogen de katholieken niet meer buiten komen en zeggen, dat 't hier nog veel slechter zou gaan moest dat ppmmenant van socialisten meester worden. Ni^Öf, in geen veer tig jaren zulke schoone wortels gezien, langen goed, maar wat krom, veel toch, gelijk de tremels van ne korte wagen.Oei! Eene bom gesmeten te Gibraltar Gelukkiglijk niet gesprongen. Er zijn 128 anarchisten aangehouden. Zondag 28 Juni groote feest geweest te Ovei'boelare, inhul diging van het Vaandel der Xaverianen. Muziek, toeloop en broederlijke vreugde mee hoepen; 't is eene van de schoonste dagen, die 't katholieke Overboelaere beleefd heeft. Eere aan de geestelijk heid Maandag was 't zelfde feest te Sint-Cor- nelis-Hoorebeke. Al d'omliggende parochiën na men er deel aan. De eerw. Pater Van Acker nam er het woord. Te Hondskote is er ne luchtbal gesprongen, zonder malheuren, gelukkiglijk, maar al de musschen dood. Dc barakmans zijn in Aalst voor goed gekampeerd de markten staan vol van hun kramen, peerdekensmolens of tu-re-lu- re-lut, etc... Ge vindt onder die barakmans veel braaf, ieverig en werkzaam volk, maar ook rale posturen en vieze henken... Sommige donchisten zouden toch zoo gaarne hebben, dat de Cirk Sosman komt. Kan er ons geen een onzer vrienden zeggen waarom Kibeladoeken. Aalst-Sehaarbeek. Veeverbetering. Op Kermisdijnsdag, ten 3 ure namiddag, zal aan de maga zijnen van M. De Wolf, Nieuwstraatpoort, de ten toonstelling en keuring plaats hebben van de die ren toebehoorende aan de leden der Gilde van Veeverbetering, u St-Nicolaas van Tollentijn, gevestigd te Aalst-Schaarbeek. Onze wakkere landbouwers van Schaarbeek blijven niet achteruit op den weg van Verbetering in hun vak, en hebben den leus begrepen Helpe U zelve, zoo helpe U God. De vakvereeniging is een machtig middel van ophelping ongelukkiglijk is dit op den buiten overal nog niet begrepen. MAD r TTVT zult niet meer hoesten en aan de 1YIUI luJjl 1keel noch luchtpijpen niet meer lijden indien gij de Pastil van Dr Walthery gebruikt. (1 fr. de doos.) DAGWIJZER. Zondag, 5 Juni. Feestdag van het H. Bloed Christi. 't Evangelie van de vermenigvuldiging der brooden. Hot volk had Jesus drij dagen gevolgd zonder eten. De Heer had medelijden met hen. Hij gebood aan de Apostelen de brooden te brengen, die zij in bun bezit hadden. Zij hadden er zeven. Jesus nam de brooden, zegende die, brak ze en gaf ze aan zijne Apostelen, opdat zij die zouden voo- renzetten en zij zetten ze vooren. Ook hadden zii eenige vischkeus. Jesus zegende die ook en beval zo vooren te zetten. Eu zij aten allen en werden verzadigd. En zij die geëten hadden waren om trent dc vier duizend. Maandag, G. —II. Isaïas. Dijnsdag, 7. H. Willibaldus. Woensdag, 8. 11 Landrada, maagd. Donderdag, 9. De 19 Martelaren van Gor- cum, in Holland 1572. Vrijdag, 10. H. Amelberga, patrones van Temsche. Zaterdag, 11. H. Godelieve, wordt vereerd tegen de keelpijn. Aan onze ontelbare Vrienden van Aalst de zoeft? KERMIS, een Korentebrood en ne pot Vlaai en: 't Weer was van de week van Kwakkelimondi, twee keeren van Zonnegem, vijf keeren van Hel- dergem en de rest eene stoverij van ratatoelje van peper en zout en ne kipkap en ne mikmak. Welle Welle Van den 1 Juli te beginnen blij ven al de werkmanstreinen te Welle stilstaan, dank aan de werking van*M.M. Woeste, De Sade- leer en Dierickx. Menschen, Kartoesch is verre zen en woont te Sottegem 1 Wa manieren zijn dat nu Ne gramin van d'eerste broek, nog alleens geen ondervest aan en eene boerinne bestolen voor 63 frank, 't Menneken zit in den bak. Vloerse- gem, gekend in de dertiende eeuw voor zijn gelei- rewerk, ne vent van ne kerselaar gevallen, de voet omgeslegen en zijn borlogie tusschen de takken blij ven hangen. Vrienden, opgepast voor de kiezin- gen I 't Is te kiezen tusschen de mannen van de or- (Pee Telefoon). 1° Uit Meenen. Maandag, Jefken Devriesse, 3 jaar oud, verbrand en verdronken in eenen ketel kokend water. 2° Uit Namen. Ne wagon, die tot bureau diende voor de brievendragers, is in volle statie, om 9 1/2 ure maandag avond, in brand geschoten. 3° Uit Thdin. De gendarmen hebben hier nen pensjager geknipt met name Lemaire, die reeds 150 maal gekondanneerd is geweest. 4° Uit Nazaeeth. Emile Corneille, bezig met werken in de kerk, is van 8 meters hoog op den vloer gevallen.Hij is in stervensgevaar. 5° Uit Bbussel. Zekere Irma Roland is, binst hare kamer in brand stond, op den Leuvenschen Steenweg door de venster op straat gesprongen.... zTsleelijkgeschallotterd en of zij er nog zal door komen en weten we niet. 6" Uit Metz. 't Arsenaal n" 3 komt te sprin gen... 21 dooden. 7° Uit Maeseille. Nen entrepot van petrol in brand geraakt... Voor 1,200,000 fr. schade is er. 8° Uit üendermonde. (Woensdag namiddag.) Er loopen bier tegenwoordig meer Aalstenaars als inboorlingen. 9° Uit Ath. Zondag hebben onze senator en volksvertegenwoordigers twee huizen onder het werkvolk laten verloten. 10" Uit Vilvoorde. De policie heeft de hand gelegd op eene gazet van Anarchisten... Ze zullen §r tegen vliegen. Fabrieken. Men verlangt een ernstig persoon, van goede getuigschriften voorzien en het artikel en de klieënteel zooveel mogelijk kennende. Voordee- lige conditiën. Schrijven aan het Huis Fleury Legrand, Rue des Urbanistes, 3, Lille{France). nriij i m Een gemakkelijk en licht purgeermiddel Ölj 11A. 1 is een vrare schat in de familiezoo komt het dat de Wallherypil, zoo onfeilbaar tegen de verstopt heid, de bloedonzüiverheid en de maagontsteltenissen, thans overal gebruikt wordt. (Fr. 1.25). voor Nijverheidsartikels en Benoodigheden voor Tist. Gods wil geschiede. Domien. Wij zullen kermissen op uw gezondheid. Nonkel. Ge zijt verwachten dat met open armens. De complimenten aan Zeun. A. B. Iets gelijk dijnsdag doet deugd aan 't hert. ZorgLode. Gel(jk wij overeen gekomen zijn. Casimier. Met welken trein T. F. Getroost u midderelwyl. Wij zullen er voorzor gen. Vr. V. G. te N. Komen, zelle. Daniël. Wanneer komt ge B. G'Hebt ons vergeten deze week. G'hebt ons bedroefd.... H. Is 't verstaan K. Zwijgen en is voor u geene deugd. Snoeck. Doe uw beste voor de naaste week wantVr. M. te D. 't Spijt onsu niet gezien te hebben, Lippeken. g'En moet u niet verge noegen met onder de lanteere staan te zien.... Ge moet uw woord houden is 't niet waar, Luizewitjoe Vivan hodo* linsart

De Volksstem | 1896 | | pagina 3