IWEIN VAN AALST. mmw} 2' JAAR N' 79. VoI/i$ BRIEF UIT PARIJS. ZATERDAG 11 JULI 1896. DE STRIJD. LUISTERRIJK CONCERT mnÊM Dr Is. Bauwens. Belastingen hier en elders. De zegepraal IS Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aanzeerlage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en peusionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Vrienden van 't Stemmeken, de kiesstrijd en is nog niet half gestreden, en nochtans mogen wij hem reeds als gewon nen aanzien voor de katholieke partij In geen een arrondissement hebben noch liberalen noch so cialisten een onzer kandidaten kunnen van kant stellen en wij wij winnen eeuen volksvertegenwoordiger tot Arlon, waar M de Limburg-Stirnm over M. Oseray zegepraalt met eene meer derheid van 500 stemmen. In Luxemburg en Westvlaanderen zijnde kiezingen geëin digd en op deze twee provincieën en hebben onze tegenstre vers slechts eenen volksvertegenwoordiger te weten M. Lo- rand, gekozen tot Virton. Gelijk wij het u verledene week voorspelden, is er balloteering tot Brussel, tot Nijvel en Philippeville doch geen twijfel of Zon dag toekomende zal onze zegepraal er verpletterend zijn. Merken wij hier op, dat drij onzer ministers moesten herko zen worden; M. de Favereau, minister van 't buitenlandsch. te Marche, M. Nysseus, minister van den arbeid,te Leuven en M. Vandenpeereboom, te Kortrijk alle drij bekwamen eene overgroote meerderheid. Wat wij met droef heid nochtans moeten bestatigen, 't is dat onze wakkere vrienden van Antwerpen bij den eersten keus niet en hebben gezegepraald. Een handvol twistzieke en hooveerdige kerels zijn er in ge lukt in 't hert van eenige miskontente katholieken den haat en nijd 't ontsteken tegen de partij der meetingisten. Zij konnen maar niet verkroppen dat hun naam op de katholieke lijst niet en stond en daarom hadden zij gezworen, als oprechte Daexsisten, de katholieken in balloteering te brengen. Zij zijn er in gelukt in hunne helsche plannen 1 Eens te meer moet men hier bestatigen waar die kristenen advokaten- partij naar toe wil Die ongelukkige twistzoekers, zooals de Bies Public maan dag reeds schreef, hebben zich gerangschikt bij de vijanden der katholieke zaak; hunne tegenkantende politiek heeft slechts voordeelig geweest aan de liberalen en de socialisten. Mochten zij tegen Zondag toch de oogen openen en hunne GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Gegeeuw, gegaap en geronk heerschten nu onbedwongen. Na eene poos, keek Walter omzichtig op en Ivo rees behoedzaam overeind. Beiden luisterden. Allen sliepen het was dus een gewonnen spel. De tuigmeester wenkte den waard en vezelde hem in het oor Gauw! ontneem Rijkaard zachtjes den sleutelbos.» Een gloeiend ijzer had den nieuwen torenbewaker niet wakker gebrand. Ivo schrikte evenwel eenen stond, terwijl hij Rijkaard ontgordde, want de droomende wellus teling verroerde en ijlde: Niemand... de... stad... ver., verlaten I)e booswichten gingen op hunne teenen de zaal uit en de trap af. Ivo, sprak Walter gezwind de stad uit en den weg naar Gent, door dik en dun, afgebeend Begeef u naar Rambold van Straeten's woon. Welnu Waarom zóo meesmuilen en schuddebollen Is de reis u wellicht onaangenaam Neen toch, maar... Wat maar Rechtuit gesproken, Walter, ik ken u op mijn duimpje en wil derhalve bijvoorbaat betaald worden. Geld is de boodschapdat verzoet den arbeid o Ik beloof u eene groote geldsom, Ivo. Gouden bergen beloven kan een ieder. Geld bij visch 1 Gij geldwolfbeet Walter af, die voelde dat hij tegen heug en meug ferm zou moeten afdokkenik geef u twintig denariën. u Voor éene once, in het holst van den nacht, naar Gent loopen Bij St-Ivo doe het zelf Twee oneen Dat is dik en vet betaald, Ivo stemmen thans uitbrengen op de lijstder katholie ke kandidaten Zoo ten minste zullen ze min of meer de schanddaad herstellen die hun voor eeuwig en drij dagen op het hoofd zal gebraad- merkt blijven. .J eiken. PARIJS, maandag, GJuli. Mijnheer de Opsteller, De Vlamingen van Brie-Comte Robert hebben mij beloofd u een klein verslag to zenden over de schoone vergadering die wij daar gehad hebben op Zondag voor St. Pieter dus moet ik u daar niet over schrijven. Doch ik moet u, tot eer en lof van onze Vlaamsche Vrienden, spreken over de Vergaring van gisteren die wij gehouden hebben te Monnant (Seine et Marne). Van op den trein zag ik in 't veld met heele roten franschmans optrekken naar Mor- mant, en als ik daar kwam 't was al Vlaming da 'k hoorde of zag De schoone oude kerk van Mormant stak zoo vol als een ei dat vol isze zouden gaan vechten hebben voor ne stoelDat was nu oprecht een schoone vergaring M. den Deken van Mor mant was er van aangedaan als hij ons Vlamingen hoorde bidden en alhoewel bij niet en verstond wat ik aan ons brave jongens vertelde heeft hij toch goed meê geluisterd. Er moest een lof gezougen worden... Seffens waren er 20, 30 zangers op 't Hoogzaal, allen Vlamingen en z'hebben daar een lof gezoDgen gelijk in Sint-Baafs te Gent. Na 't lof stond onze vriend Leo Van Damme vaN St. Mar- tens-Lierde aan de kerkdeur met zijne klak in de hand waar al onze vrienden hunnen sou iu wierpen voor de kerk vau Mormant. Voor mij, lieer Opsteller, ge zult mij toelaten hier nog eens onze vrienden te bedanken Ja, jon gens ge haalt er eere van, gij hebt te Mormant 't goed voorbeeld gegeven en ik heb met voldoe ning vernomen dat gij u allen eerlijk en treffelijk hebt gedragen. Ge hebt er den heef niet opge- ëten ge moogt er nog weer komen. Ge hebt mij beloofd allen op uwen post te zijn voor eene alge- meene Communie. Wij zullen u later den dag laten weten. Goeden moed en tot wederziens Ik hoop, Heer Opsteller, dat gij deze regelen zult iu 'tStem- meken opnemen en ik bedank er u over op voor band. Uw toegenegen J. Van Essche, pastoor der Vlamingen, Parijs. Belg 27 36 Dus betaalt iedere Belg por jaar 49 fr. 41 cent min dan een Franschman en 18 fr. 99 cent. min dan een Hollander. Vrienden I Die cijfers zijn getrokken uit de verklaringen, welke minister de Smet de Naeycr onlangs in den Senaat afgelegd heeft. En geen enkel liberale of socialistische senateur is opgestaan om die opgaven te logenstraffen. Nu, dat was ook onmogelijk. Wij vragen u dus Bedriegen de geuzen, ja of neen, het volk, wan neer zij uitkramen dat de Belgen gebukt gaan on der 't gewicht der belastingen Ziet naar Frankrijk, ziet naar Holland, Duitsch- land en Engeland vergelijkt de statistieken van al de landeu van Europa, en spreekt dan uw hart rechtuit. De geuzen, schreeuwen dat ons land verpletterd wordt onder allerlei belastingen. Zeggen is gemakkelijk, maar bewijzen is wat an ders. Welnu, wij zullen bewijzen dat in geen enkel land van Europa het volk zoo weinig belastingen betaalt als iu België. In zake van rechlstreeksche belastingenbetaalt per jaar en per hoofd De Franschman 11 fr. 73 cent. De Hollander 12 83 De Belg- 8 In zake van inkomende rechten De Franschman 10 fr. De Hollander 2 37 cent. De Belg 3 88 In zake van accijnsen De Franschman 35 fr. 45 cent. De Hollander 20 23 De Belg 6 97 In zake van enregistrement, erfenisrechten, enz. De Franschman 18 fr. 83 cent. De Hollander 10 92 De Belg 8 20 Voegt, inen al de belastingen te zamen, dan be taalt, den eenen door den anderen, iedere Franschman 76 ff'. 77 cent. Hollander 46 35 ZONDAG TOEKOMENDE TE GEVEN DOOB DE BUZIESTOKER3 VAN ClIIPKA, OP DEN THEATER VAN DE VlSCHMERKT, OM 8 UREN 's AVONDS. Programma 1° Een reisken naar Itoomen. Triomi- marche, door De Meeteleer. 2° Groot aria op Bedriegt den boer door de twee gebroeders. 3° Variatie op 2 notas uit Gent, duo voor 2 pistons, door de twee gebroeders. 4° De Leeuw van Vlaanderen, gearran geerd door Planckaert. 5° Groote Potpourri van socissen trip pen, penskens en peerdenvleesch, nog maar eenen keer uitgevoerd in de Kamers, door De Merteleer. 6° Treurmarche I Naar 't kot van Audenaerde, door d'artisten van Klokke Roeland. 7° Alles in eerlijkheid en deetig- heid I Opera-comique, gearrangeerd door Pië. 8° Wie, wie, wie variatie op den meeteleer, polka voor piston door Pië. N. B. Al d'artisten zijn eerste prijzen: De merteleer gediplomeerd te Romen en twee keeren te Brugge. Pië twee keeren gediplomeerd te Gent. Planckaert gediplomeerd te Gent en te Brugge. Men zal binst de uitvoering eene kleine omhaling doen ten voordeele van den strijdpenning, alias 't Verwijtkasken. Hoerah Hoezee De zegepraal is aan ons.... In de kiezing van Zondag is 't liberaal en 't socialismus verpletterd... 't Belgisch volk heeft naar waarde ge schat al wat 't katholiek gouvernement heeft ver richt voor workman, land bouwer en kleine burger en met overgroote meerder heid zijn onze katholieke volksvertegenwoordigers weerom naar de Kamers gezonden. De socialisten knarzetanden wel van ko- leire, maar als ze moei zijn kunnen zij voor de verandering op hunne teenen schuifelen tot 't ver maak van hunne hielen. Zondag verleden aan doenlijke plechtigheid in de St. Jozefskerk 't Aalst, de E. II. Coppens, die in 'tkort als missionaris naar Amerika trekt, zong er zijno eerste mis omringd van al zijne familieleden en bloedverwanten onze hertelijkste gelukwenschen aan den jonge priester cn gansch zijne ge achte familie, die nog twee paters Jo- suieten telt cn eeno zuster vau Liefde. M. Woeste is reeds van Rome te ruggekeerd. Verscheidene onzer le zers schrijven ons om to weten hoe het met De Boitselier, is den uitgever van Klokke Roeland, die tegenwoordig 't Oudenaarde achter de grendels zit omdat hij de 1500 fr. niet en betaalde waarvoor hij veroordeeld was.Tot ons groot spijt moeten wij hun laten weten dat wij er niets bijzonders van cn we ten... Alleenlijk, dat het gemakkelijker is van menschcn te verwijten dan in den bak te zitten. Nemna, waarom en zou pastoor Daens.op St.. Pictersdag met de feest van de steenbakkers iu St. Gudulatc Brussel niet gepreekt heb ben "k Zeg nogne knor, waarom That ist de question... Do prijs van Romo voor de bouwkunst is behaald door zekeren M. Cols van Antwerpen. Koningin Victoria van England heeft haar geschilderd portret gezonden en een schoon rond sommeken geld aan zeker vrouwken van St. Breward, die zeven zonen onder de wapens heeft. Menschen, alzoo eene kermis Aalst en is er nog nooit 1 geweest Niets en ontbrak er. Schoon, prachtig weer, 28 muziekeu, eeno zee Tan volk.... en ba rakken,... barakkenI vrienden en peerde- kenmolons met eu zouder twee stagiën de firma Smekens, die, drè, clré, en popekoten en herkuis en wafelhuizen, 't was te wreed 't was te wreed I Peetje Stanley van Louden is aan de beterzijde en MgrDoutreloux van Luik, voor de moment afwezig, zal den 25 dezer maand in zijne bisschoppelijke stad terugkeer™. 't Schijnt nu, dat eer veertien dagen van hier is, tot Aalst dwijlen zullen verkocht worden met 't portret van onzen vierden man in gewevenDat zal wat anders zijn als een sargie, lie V Volgeus onze laatste berichten zoo Vorgote, gouver neur van Braband, zijn ontslag geven en vervangen worden door den heer Jules de Trooz, volksvertegenwoordiger vau Leven. Droet nieuws uit Oost aker De E. II. Do Turck, pastoor aldaar en oud-onderpastoor vanSt-Mar- tens Aalst, is zaterd ig morgend overle den te Jumet, waar hij eenige dagen was gaan overbrengen om zijne gezond heid te herstellenlinie operatie onder staan en er iu geblevendonderdag was het de begrafenis die op 1 en 2 september wil moegaan' óp bedevaart maar Sittard (Holland), mag zich van nu af laten inschrijven bij den E. II. Sadonez pastoor tot Erembodogem. Vrienden, Zon dag allen naar Aalst zulleIn den namiddag zal ai op het eaplana- leplein eenen im- n'ly iCi - Ipllfimensen schromme- ItewiS1 ij L e n grooten luchtballon ops tij- genOp eeno zekere hoogte ge komen zal de lucht reiziger er uit springen en mefc eenen parachute*fe naar benet'iikomen en een klein boks- ken beneenlaten,.. >t Zal de moeite woerd zijn om zien, (Zie vervolg 2"e bladzijde 4*° kolonno),

De Volksstem | 1896 | | pagina 1