VRIJSPRAAK. Onze Franschmans. ^^003^ ALLERHANDE NIEUWS. BUITENLAND. Varia. YI. LUIBRECIITS. KOOKKUNST. Nieuws uit Aalst. GENEVER. KERKELIJb NIEUWS. CONGO. De Congostaat heeft eene belangrijke aanvraag gedaan van katoene stoffen, en van wol- en katoenen sargiën. Het zijn de fabrikanten van Gent, Dendermonde, Sint-Nikolaas en Bornhem die ze mogen leveren eene schoone zaak voor 't werkvolk van die steden, zoowel als voor de fabriekanten. RUSLAND. Verschrikkelijk bijgeloof. Als een bewijs, hoe sterk het bijgeloof onder de Russische plattelandsbevolking nog heerscht, die- ne het volgende ENGELAND. Het leven van den engelsehen soldaat. De engelsche sol daat leidt een kazerneleven, dat zijn belgischen collega zou doen watertan den. Bij het ontbijt gebruikt hij koffie met brood en boter bij den tweeden maaltijd worden hem de volgende spij zen voorgezet De leening op intrest. Rnltabak Een groot *abrick van Tabakkon men ons uit Brie- Comte-Robert (Seine et Marne), zie, ge moest tocli in Brie geweest hebben den Zondag 28 JuliVandrij, vier uren in 't ronde waren alle de Vlamingen er naartoe gestroomd de straten zagen zwart van 't volk. Ze kwamen naar de Vlaam- sche vergaring in de kerk van Brie, waar Mr Van Esscbe pas toor der Vlamingen te Parijs, ons had uitgenoodigd niet eene van die woelige vergaderingen niet eene meeting om onzen kop zat te razen maar eene kalme godsdienstige en aangename vergaring De kerk van Brie, waar nochtans veel plaats in is, stak vol Vlamingen Wij hebben begonnen, met luider stemme den Paternoster te bidden. Ge moest dat fransch volk zien kijken hebben als ze dat hoorden Daarna heeft de E. H. Van Essche ons een uur lang gesproken over de plichten van een goeden franschman. Hij heeft ons aangemoedigd om met iever en blijmoedigheid onzen arbeid te verrichten en tevreden te zijn in onzen staat. Dan heeft hij ons ook eens duchtig bekeven, en er zijn er genoeg die het verdienen en ons verwittigd voor de gevaren. Ah wat hebben wij hertelij k gelachen als hij ons een historie van Keizer Karei vertelde en toepaste op 't socialismus en op de vleiers van 't werkvolk. Dat moet iedereen verstaan Na 't Sermoen heeft de Eerw. Heer Deken van Brie het Lof gedaan, dat gezongen wierd dobr Vlamingen van Parijs, die, expres tien uren verre per velo gekomen waren en na 't Lof was het als een zwerm bieën rond onzen Vlaamschen Priester, die tot afscheid aan ons, zijne kennissen en vrienden, een goed en aangenaam woord wist te geven. Al de Vlamingen van 't kanton zullen den 2"" Zondag van October te Brie zijn om er te biechte te gaan en de Algemeene Communie bij te wonen. Nadat alles geëindigd was zijn de Vlamingen een glaasje gaan nemen en dan rustig en in volle leute naar hunne posten teruggekeerd. Waarlijk zulke vergaderingen doen deugd aan 't Vlaamsch herte en wij hopen dat wij dat nog dikwijls zullen mogen zien. Wij bedanken ook de Heeren van 't Stemmeken voor de goedheid die zij hebben ons de gazet te sturen alle weken. Een Vlaming van Brie. Doodelijk ongeluk. Vrijdag, 3 Juli, OULLttgclll. r0Q(j i uur namld(lag, is een genaamde J an Baptiste Van de Putte, wonende te Viaduc-Moerbeke, 61 jaar oud, voerman bij Franciscus Vandemaele te Geerardsbergen, hier te Sottegem komen boomen halen met eenen sleepwagen, bespannen met twee paarden. Wanneer de wagen geladen was en hij huiswaarts reed, heeft de man zich op zijnen wagen gezet. Na er omtrent 100 stappen ver opgezeten te hebben is hij er, men weet niet hoe, afgevallen voor het rechterwiel, dat over hem reed met het ongelukkig gevolg dat hij al reeds dood was, wanneer zijn kameraad hem ter kwam, die ook met eenen wagen 25 meters achter was. De burgemeester van Strijpen, de heer Van Crombrugge, onmiddellijk verwittigd, die ook ter plaatse snelden doch men heeft slechts den dood kunnen bestatigen. De heer Vandemaele, van Geeraardsbergen, per telegram verwittigd, heeft da familie van den ongelukkige kennis gege ven van het ongeluk. ftrnAtotihovo-o (BIJ Sottegem.)Overleden. Men VJlUULtDlUCl^c zegj. jg genaam(je De Smaele, van Grootenberge, die onlangs is veroordeeld geweest tot twee jaren gevang om zijnen vader dood te slaan, en die te Gent opgesloten was, aldaar in het gevang overleden is. Vnr<st Aftruggelarij. De vrouw van den genaam- Y U1SL. ^en jj vaQ yors^ we]ke laatste voor moord tot 10 jaar opsluiting was veroordeeld, kreeg het bezoek van een net gekleed persoon, die haar zegde Uw man zal in vrijheid worden gesteld. Kom morgen aan de gevangenis en gij zult het goede nieuws uit zijnen ei gen mond vernemen. Op het gestelde uur was de vrouw daar. Zij ontmoette on der de poort den vreemdeling, die zegde, juist van het bureel Hij was een edel, dapper ridder, rijk aan goederen en ver mogende vrienden. De Potter en Broeckaert, Geschiedenis der Stad Aalst. Quem spectas pario marmore gnaviter Expressum celebri vase quiescere, Yvanum comitem, nuper Alostia Ac sacrum haud aliter numen amaverat. Gandavi generis stemmate prodiens Hic ccetus nivei jecit originem, Elargitus opes, turn patrimonia. Ergo perfruitur mens supero Jove, En corpus tumuk) nobile saxeo. Quseso plange scelus quisquis obambulas, Nam quo decubuit te vocat exitus. (1) Grafdicht van P. Tectorinus. De dag der vergadering was aangebroken. Alvorens over deze hoogstatelijke opkomst in eenige bijzonderheden te treden, dient er nader kennis gemaakt met den leider der beweging, den Heer van Aalst. De machtige burchtheer, wiens naam in de oorkonden lvain, Hywain, Iwan, Iwain, Iven, Ewen of Ivon wordt geschreven, betitelde zich Iwein van Aalst, op grond zijner voornaamste heerlijkheid, en soms Iwein van Gent, met- het oog op zijn geslacht. De graven van Aalst waren in derdaad uit het beroemd Gentsch huis gesproten en stam den hierdoor van de oude Saksische koningen af. Zijn vader, Boudewijn de Dikke of de Groote, onder wiens bestuur het vermaard klooster van Affligem werd gesticht, toog in 1096 naar het Heilig Land. Tot uitrus ting zijner krijgsbenden, eischte hij, als Heer van Drongen, (1) In marmer van Paros ziet gij bier uitgehouwen graaf Iwein op het praalgraf rustende. Aalst onlangs had hem lief niet min be minde hem de Heer. Uit Gent's adellijk geslacht gesproten, stichtte hy met eigen geld en goed Norbertus' klooster. Daarom geniet hierboven de ziel het aanschijn van God, het edel lichaam de rust in dit arduinen graf. Ik bid u, betreur het misdrijf, wandelaar zooals hij stierf, zult gij ook sterven. te komen, doch voegde er bij, dat, door eenige kleine formaliteiten, de vrijstel ling nog 24 uren moeten worden uitge steld. In het terugkeeren bracht hij de vrouw aan het verstand dat die vrijstel ling haar tot eenige kleine onkosten zou noodzaken, als hussierskosten enz., waarvan hij zelfs reeds de voorschötten had gedaan. De sukkel gaf hem 27 fr. voor dit, 8 fr. 50 voor dat, kortom een heel som- meken. Maar men gist het overige. Toen zij 's anderdaags naar de gevan genis terugkeerde, was er van den ver- lossenden engel geen spoor meer te zien. Spiegels kwam maandag, tweeden kermisdag, zijnen vriend Luibrechts tegen in de Zoutstraat t'Aalst en we tende dat hij groote liefhebber is van schilderijen Hewel, zegde hij hem, ik heb u daar zien staan voor die vitrien wat zegt gij van die schoone schilderij die met dien boot daar. Dat is toch een meesterstuk, nietwaar Ja, vriend Spiegels, doch ik heb ze gezien over 14 dagen, voor dat de boot geverfd was, maar dat was schoon! mg fr" FRANKRIJK. —Een pelgrim van den ouden tijd. Malgrée spoorwegen en stoombooten zijn er nog altijd men- schen, die reizen lijk in den ouden tijd te voet en met den stok in de hand. Zoo een reiziger is Arthur Polvêche van tegen Rijsel. Hij is over eenige dagen weergekeerd van eene voetreis naar het H. Land. De 7 Februari 1894ging hij op weg naar Jerusalem zonder éénen cent op zak. Onderweg leefde hij van aalmoesen. Hij werd overal liefdevol in kloosters en ge stichten ontvangen en kwam den 20 Meert 1895 te Jerusalem toe in volle gezondheid. Het eenigste voorval zijner reis was, dat hij in Anataliö door bandieten aan gevallen werd, die hem ontnamen wat hij bezat en hem erg mishandelden. Hij bleef 2§ dagen te Jerusalem en nam dan den terugweg naar 't vader land. Die zeldzame bedevaarder is nog maar 36 jaar oud, en hij heeft reeds te voet de reis gedaan naar Lourdes, en ook naar Rome. Te naaste jaar schikt hij de bedevaart te ondernemen naar Sint Jacobus van Compostella in Span je- Twee boeren te Ostrogoshk, hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van eenige peerden. Een oude sage zegde hun, dat indien zij een brandende keers meenamen, uit menschenvet verveer- digd, die keers hen onzichtbaar zou ma ken en zij niet behoefden te vreezen ontdekt te zullen worden. En wat de den nu de boeren om het vet voor zoo 'n wonderkeers machtig te worden Zij vermoordden een jongen man van 18 jaren en waren juist bezig het lichaam in stukken te snijden, toen zij in hun afschuwelijken arbeid werden gestoord en aan de politie overgeleverd. Zondag, gebraden vleesch, aardappe len, pudding. Maandag, ragout, aardappelen, ra pen. Dinsdag, gebraden vleesch, kool, aar dappelen. Woensdag, schapenvleesch, aardap pelen. Donderdag, ragout, aardappelen. Vrijdag, gebraden vleesch, groenten, aardappelen. Zaterdag, schapenvleesch, aardappe len. Dan volgt de derde maaltijd, bestaan de uit thee, brood en boter. De gewone soldaat ontvangt vier schillings en zes pence per week. De onder-officiers krij gen 2 shillings, 75 penêe per dag, de foeriers en de sergeanten-majoor 6 shil lings 25 pence per dag. De soldaat verbindt zich voor 12 ja ren, waarin zijne reservejaren zijn be grepen. Na verloop van dezen tijd ont vangt hij eene gratificatie van 36 p. st. Een rekruut kan na drie maanden het leger verlateu, maar hij moet zijn uitrusting teruggeven. De dienst is niet zwaar en gelijk verdeeld. Iedere kazer ne heeft haar uitspanningslokalen en haar leeszalen. Als de diensttijd van den soldaat om is, verschaft de Staat hem een nieuw burgertenue. Waarlijk een niet onbenijdensweer- dig bestaan. BISCUITTAART. Men scheide T w it van 4 eieren. Voegt bij doij- ers, langzaam inroeren- de, 50 grammen beste bloem, even zooveel ver- sche boter, een gelijk deel witten suiker. Klopt alles goed dooreen en bewerkt het eenigen tijd. Klopt het eiwit in schuim met wat zout en en voeg alles haastig te zamen. Giet het in eene goede gesmeerde taarte- pan en laat het in den oven eenen mimen tijd bak- kan. Dit gebak is zeer lekker en bijzonder zeer ge zocht door het mansvolk. Na het gebakken is kan men er elke soort van confituur op strijken of eene soort crème naar goes ting. BLOEMKOOL. Om ze op de volgende wijze te bereiden is het ge lijk wanneer men de bloemkoolen in het ziedend watei laat koken. Zelfs kan men het daags te vo ren doen. Een 1/4 uurs vooraleer ze op te dienen giet er de volgende saus over. SAUS. Rolt een goed stuk versche boter (te bepalen bij de hoeveelheid bloemkool), in 2 eetle pels pataterbloem giet er langzaam melk of koud water over. Laat wat koken moest de saus te veel dik worden, voegt er water bij. Kruid ze met peper, zout en muscade. Voor 't laatste roert er 2 of 3 eierdooiers ouder. Giet alles over de bloemkool in eene zuivere witte diepe schotel (welke men ter tafel kan bren gen) en laat het 1/4 uurs in den oven verwarmen. Dient op. Roese. Een priester verhaalt den volgenden trek Eensdaags haalde in ik eenegodvruchtige verga dering deze woorden van Bossuet aan Herinnert u, o rijken, dat gij in de andere wereld niets zult medenemen dan hetgeen gij in deze zult gegeven heb ben. a Zie, daar komt eene brave inboorling van onze stad, even eenvoudig in hare kleeding als verheven in godsvrucht, mij de ronde som van 3000 franken voor 1000 missen, voor de zielen des vagevuurs, brengen en toen ik haar in den naam van al die lijdende zielen bedankte, ter gunste van welke zij eene zoodanige daad van berooving verrichtte, zeide zij mij Ik ben van natuur zeer baatzuchtig en zeer gierig ik zou gaarne als het mij mogelijk was, in de andere wereld alles wat ik in deze bezit, willen medenemen en daar gij hebt gezegd, dat het eenige middel is om er in te slagen her te 'geven, begin ik met deze som van 3000 franken. Dat alles werd vergezeld van eenen glimlach, die mij deed begrijpen, dat het waarlijk zaliger is te geven dan te ontvangen, als men het met zulk een geloof en met zuivere bovennatuurlijke in zichten doet. Laffe aanranding-. Zaterdag voormiddag werd de verkooper der gazet van Antwerpen laffe- lijk uitgescholden en aangerand door eene bende socialisten der fabriek Denduuw-Schaltin alhier, op den Dendermondscben Steenweg. Na hem aller lei schandelijke verwijtingen toegestuurd te heb ben, vroeg hij wat zij wilden en zegde dat zij beter zouden doen hem gerust te laten. Toen sprong een der belhamels vooruit en bracht hem eenen gewel digen slag met zijne koffiekan op bet hoofd toe, dat bet bloed er uit spatte. Ziende dat eenige voorbij gangers gingen toespringen kozen zij het hazenpad. Na zich verzorgd te hebben ter herberg van M. Hendrickx is bij eene klacht gaan indienen tegen die baldadigaards bij de gendarmerie. Proces-ver baal is opgemaakt. Zondagrust. Zondag 12 Juli, dienstdoen de apotheker. Van 's middags tot middernacht. M. MEERSCHOUT. Het is waarlijk niet gepermeteerd voor de sto kers van alzoo 't volk te bedriegen en uit te buiten. Ze beweren dat de. nieuwe alcoolwet ben verplicht den prijs van den gene ver te verboogen. Dat zijn onbeschaamde legens. Zij hebben geene redens. Eerst en vooraler liggen bij de groote stokers nog millioenen liters genever in de kelders, die vóór de nieuwe wet gestookt zijn, en bijgevolg geenen centiem nieuwe betaald hebben. Wat recht hebben zij die duurder te verkoopen Daarbijde nieuwe wet, ver van bun nadeelig te zijn is ten hunnen voordeele gemaakt en zal bun inderdaad groot profijt bijbrengen. Ze moeten 36 centiemen belasting meer betalen per liter genever, dat is waar; maar zij zullen langs nen anderen kant die 36 centiemen wel 10 keeren inwinnen. Vroeger mochten de stokers geenen gist voortbrengen nu, volgens de nieuwe wet mogen zij Wat profijt gaat bun dit zijn? Iedereen weet wat ontzaggelijke genevergist er dagelijks verbruikt wordt tot verschillige doeleinden. De bakkers alleen hebben dagelijks duizeade kilos noodig. Al de winst die er uit voortkomt zal nu in ons land blijven, in de banden van de stokers vroeger ging ze naar den vreemden. Wij zeggen dus nog eens, dat de stokers, als zij beweren hunne koopwaar to moeten opslaan, de menschen bedriegen en uitbuiten. V17 IJ WI i A IVfn donder verwaand, noch T JjII tt Aixl tU. zelfs fier te zijn, beeft men niet geerne plekken, puisten, dauwworm, noch roodc vlekken op bet aangezicht. Daarom ook bevrijden zich van al diegeen die er hebben, met zich bet bloed te zuiveren door de Waltberypil. (Fr. 1.25). Toekomende Zondag zal d'Esplanade t'Aalst weggedra gen worden van 'tvolk. Ne groote kolossale luchtbol, die opgaatdie er wil inzitten, mag meê. Ge zult het zien, er zullen genoeg lief hebbers gevonden worden. En a propó van de Kermis, alles is nog al wel vergaan gepasseerde Zondag schromelijk veel volk geweest met den festival deftig vorzet en weinig zatlappen, zoó moet het zijn en Aalst haalt er eere van. Te Waastcn, de kleine Isidoor Delea, zoon van nen mulder werd door een molenwiek getroffen en twin tig meters ver geslegen, 't Manneken was dood als non mol. Te Luik vermoordde nen jongeling zijne moedor, eenigen tijd gepasseerd, terwijl hij zijn gruwolsuk uitvoerde, sprong nen persoon er tusschcn, die mot do vrouw op het punt stond te trouwen, on deze vermoordde de jougeling. Awol, dien vent, die opgesloten zat, is nu losgelaten en zal alleens niet vervolgd wordenOp 4 Juli is er tot Vcrviers ne mensch van schrik gestorven,nie als met nen trapwieler te zien in 't water rijden, die zijnen afwaaiendou hoed wilde grijpen.Al do bareelwachsters zullen in 't vervolg oen dagloon van 2 frank ontvangen. In Antwcipen hebben de socialisten toch weeral van de beest moeten vertoonen van 's morgens vroeg werd er gebatterd gelijk in een spaansche kaberdoes en te Mochelen vreesden z'er ook voor do burgemeester had al daar affichen doen aanplakken, waarin hij de burgerij tot kalmte aanmaande. Nen zekeren heer Antonius Wallenda, bad op de foor van Gent verscheidene muziekstukken doen uitvoeren zonder scbrijversrecbt te betalen. Onder de stukken waren ervan Verdi, Herold, Gbys en Cbabrïer. De rechtbank beeft dienen heer veroor deeld tot 15 frank boet en 10 fr. schadeloosstelling aan eiken toondichter. Onder de gespeelde stuk ken was een wals Espana van Cbabrier, die de har monie van Aalst ook speeltwij nemen de occasie waar, om te zeggen dat dien wals ten onrechte wordt toegeschreven aan Waldteufel, die Espana alleen voor fanf&ren rangschikte. De Katholijko partij van Aalst is schitterend gewroken I De Rechtbank van Dendermonde komt uitspraak te doen in het proces der zoogezegde kiesomkoo- perijwaarvan de deftigste ingezetenen onzer stad beschuldigd waren. Maanden en maanden zongen de J udassen van Chipka en hunne bondgenoten de liberalen, op alle tonen van kiesbedrog op groote schaal, van socissen, hesp, kaas, ènz.; er moest eene strenge vervolging ingespannen wordende katholijko partij, in hare trouwste en beste strijders, aan den schandpaal gespijkerd. Maanden lang werden de leden der maatschap pijen Het Steereken, De Dirk-Martens zonen, De Waterratten, De Lustige Geetthen, I)e Tweinszonen, gelasterd, belogen en allerhande moeielijkheden aangedaan. Doch thans is die smaad en snoodo aantijgingen gewroken en zijn do lafaards-aanklagers door de Rechtbank een nieuw gloeiend brandmerk op het voorhoofd gedrukt. ALLE KATHOLIJKEN ZIJN VRIJGESPRO KEN!!! Hip, hip, houra Leve de Ivatholijken vau AalstLeve hare moe dige maatschappijen Dat zij nog vele jaren groeien en bloeion en, on der de plooien harer fiere vlaggen, hare strijders ten allen aanval voorbereid houdt DAGWIJZER. Zaterdag, 11 Juli. H. Ilydolphus. Zondag, 12. H. Joannes Gual. Maandag, 13. H. Anacletus. Dijnsdag, 14. H. Bonaventura. Woensdag, 15. H. Henricus. Donderdag, 16. H. Reynildus. Vrijdag, 17. H. Alexis. nu i\. vraagt een goeden reiziger, klicn- teel hebbende. Schrijven onder de iuitialen A. B. C. 12, Brussel-Cènter. TiTT W17717i\T Ec meest verwaarloosde en 13Ju TT JuLJuItpijnlijke-boesf wordt door enke le doos, vanéén frank, der smakelijke Walthcry- pastillen genezen. Pflrlmr Snoek, 't Was hier al tweemaal ver- _L tll-LUH. schenen.... en daarom., 't spijt ons. Vr. "V. E. te P. Onzen hertelijksten dank, bijzonderlijk voor de schoeffeling. Daniël. Hoe eer hoe liever Tist. G'haalt er eer af van 't gezondene Hoe is 't afge- loopenA. B. 't Was opperbest.De complimenten aan U.... Lode. Hoe is 't met de lappers K. Dank voor uwe moeite..Maar wanneer..Casimier. Ge kunt al zoowel zwijgen als liegen Domien. Aajst- Kermis goed afgeloopen.... Alles wel. Nonkel. Vivan G Zijt ge goed 'thuisgekomen? Vr. te Yelm. Schrikkelijke dingen Is 't ijs daar ook zoo koud Vr. V. G. te N. 't Speet ons todh zoo zeer u niet te zien B. Ge doet ons toch zooveel plezier T. P. Is hij niette wispelturig.sedért maandag?Lippeken. Maar moest er nu belet zijn Zoudag?.... Wat dan gedaan

De Volksstem | 1896 | | pagina 3