BUITENLAND. YIEN EN STIEN. KIEZINGEN KERKELIJK NIEUWS. V 1®! Antwerpen, N ij vel Philipstad. PROVINCIALE Rond Ninove. Dankbaarheid. AMERIKA, Hoe men uit Europa FRANKRIJK. Li-Hung-Tchan Merbrakel. zulke dingen te schrijven, om de stemmen te krij gen der liberalen in de toekomende provinciale kiezingen???'t Was j uist 10 minuten voor zeven uren als M. Denys, Zondag verleden met zijnen luchtballonopsteeg op ons Esplanadeplein... Ten minste tien duizend personen waren er tegenwoordig...Alia, eene zee van volk.... 't Weer was van Onze Lieve Heer zijn beste of er een pintje gepakt is ge ziet dit van hier Geen een feest van Kermis-Aalst en heelt zooveel volk in de stad gelokt Onze Koning Leopold komt eenen terrein te kóopen te Villefranche, aan Zee, waar hij schikt een win terverblijf op te bouwen. De Onderkoning van China was uitgenoodigd door den Keizer van Oostenrijk om naar Weenen eens over te steken, maar hij heeft die uitnoodiging moeten afzeggen om rede van ziekelijkheid. Maar 't Volk dat er verleden Zondag naar 't con cert van de Vischmerkt gegaan is, van den eeuwi gen jamé en heeft men dat gezien Pië heeft zijnen solo goed afgelapt, nie als een beestje zeever die in zijn ekstrument was maar, alla, 't en kan allemaal niet om te gepaster zijn, surtoe als men nog al zee verachtig is. Dolf sjoize vergaste 't pu bliek op eene aria uit De Mertele er, op den trompet a daver, 't Was wel Leg ze mij daar Op 76 volksvertegenwoordigers, die er moesten gekozen worden, hebben de katholieken er 70 juist 1! Nu de provinciale kiezing-en aanstaande zijn, gaan al de liberalen uit 't land van Aalst voor veer tien dagen Donchist wor den. De fransche Kamer komt een krediet te stemmen van 881,000 franken voor do Tentoonstelling van Brussel in 1897 en in Italië ligt 't ministerie weeral omver. Cornelius Van- derbilt, de schatrijke Amerikaan komt zijnen zoon 't onterven omdat hij tegen zijnen wil en dank in huwelijk is getreden met Jufvrouw Wilson, wiens vader een gezworen vijand is van Vanderbilt.... Maar alla, hij en zal er toch geénen boterham te min moeten voor eten want zijn schoonvader bezit zoo een fortuintje van 15 millioen dollars ol 80 millioen franken. Wie, wie, wie en gaat er voor geen geld der wereld niet meer meê naar Chatelet En wie, wie, wie moest er ginder roe pen Vive la Sociale uit vrees van op zijn broek te krijgen De ballon, verleden zondag tot Aalst opgegaan is gevallen, na eene goei uur, ir een korenveld tot Denderhautem. Was Li-hung- Thang ne vieze keskedie, hij was in alle geval toch goedhartig, want bij zijn vertrek heeft hij aan de dienstboden van het hotel Belle-Viie te Brussel de som van 500 fr. doen uitdeelen. Vrijdag verle den Zetelde de vrederechter voor de eerste maal te Laeken. schop van Auckland in Nieuw-Zeeland. Dijnsdag verleden, te Parijs om 3 uren van den namiddag, Faure, de president van 't republiek doet de revue van de troepenNen anarchist komt naar hem toe en lost zijnen revolver,.... de bal vloog schuifelend nevens de president zijn rechter ooi- weg...Gelukkiglijk is hij er met de vrees van af geweest. Dioef nieuws uit Oordegem... Onze olksgezinde kandidaat voor de provinciale kiezin gen, M. Achilles De Schaapmeester ligt onder zijne Heilige rechten.... Moge hij spoedig hersteld zijn, is de vurigste wensch van het Kanton Aalst. En nu beste vrienden, in afwachting dat het weer wat verdragelijker wordt, zijt gij allen vriendelijk gesaleweerdKibeladoeken O dienen hélscben dragonder! 't Is te wreed om op te denken Te Toulouse, ne vent van 20 ja renoud, komt de sakristij binnen- gesprongen een vraagt een stuk van 5 frank aan eenen priester, die daar bezig is met zijne getij den te lezenDe priester niet haastig zijnde hem het gevraagde te geven, lost de kerel een revolverschot op den geestelijken, die gelukkiglijk geene zware wonden bekwam. Die kermissen, die kermissen en die nen drank!!! Eenige jongelingen van Wilryck waren naar kermis-Aartselaer gegaanEene pint te veel gedronken, beginnen ruzie te krijgen met de messen gewerkt en dit met het droevig ge volg, dat er eenen's anderendaags een lijk was 4200 kiesplakkaten werden er binst den kies strijd op de muren van Brussel geplakt. 't Is nu zeker en vast, dat onze tegenwoordige Nuntius Mgr Nava di Bontife zal vervangen worden door Mgr Rinaldini.... Zijne benoeming zal officieel zijn binnen eenige dageri. En tot Brasschaet komt te overlijden meneer De Saegher, die kapi tein Lothaire verdedigde voor het tribunaal van Boma. Dijnsdag verleden is Li-huug-Tang ont vangen geweest door Felix Faure, de president der fransche Republiek. Met de provinciale kiezin gen zullen er hier tót Aalst drij verschillige lijsten zijn die der katholieken, die der socialisten en die der donchisten.... Wat onze roode'en groene socialisten maar doen of niet, de zegepraal is aan nns Candiclaten der kath. Vereeniging. KANTON AALST. M. BETI1UNE B°» Felix, Advokaat, Aalst. M. BLANCQUAERT Alex. Eigenaar, Lede. M. DE NAEYER Tijeod. Geneesheer en Nijveraar, Aalst. M. DE SCHAEPMEESTER A. Genees heer, Oordegem. M. DE VIS, Kabel, Kandidaat-notaris, Aalst. M. EEMAN Rudolf, Advokaat, Lid der Bestendige Deputatie, Aalst. KANTON GEERARDSBERGEN. M. De Clippele Pbospee, eigenaar, Geeraidsbergen. M. Haelterman, Burgemeester, Schcndelbeke. M. Van dek Linden Arthue, Lid der Bestendige Deputatie, Goefferdinge. KANTON HERZELE. M. Th. De Vuyst, Notaris, Borsbeke. M. Od. Vanderhaegen, Advokaat, Aalst, uittredende leden. KANTON NINOVE. M. De Clebcq-De Coen, Ninove. M. Van Cauwelaert, Burgemeester, Denderwindeke. M. Sonck, Burgemeester, Dender leeuw. KANTON SOTTEGEM. M. DE Kerciiove d'Exaeede, uittre dend lid. M. Mussely Philip, Kandidaat-nota ris, Sottegem. DAGWIJZER. Zondag, 19 Juli. H. Vincentius a Paulo. Maandag, 20. H. Vulmarus, abt. Dijnsdag, 21. H. Hieronymus Emiiianus. Woensdag, 22. H. Wandregisilis, abt. Ook te Marsiliën, iu Frankrijk, sterfdag van de H. Maria-Magdalena. 't Jaar 84 na Christus. Zij was de zuster van de H. Martha en den H. Lazarus. Uit haar was het dat Christus zeven booze geesten verjoeg, en zij was de eerste om den nieuw verrezen zaligma ker te aanschouwen Donderdag, 23. H. Apollinaris, martelaar. Vrijdag. H. Christiana, maagd. Zaterdag, 25. II. Jacobus, apos tel en martelaar, broeder van Sint-Jan. Hij werd te Jeruzalem onthoofd door den Koning Herodes-Aerippa. Hij was de eerste der Apostelen, die voor Jesus zijn leven ten beste gaf. Zondag is't feest tot ST-ANTELINCKX goed gelukt. Eene zee van volk, zooals wij voorzegden .12 parochiën, waarvan 6 met muziek. Dijnsdag dezer week trok de E. H. Onderpastoor van SANT BERGEN met 12 personen bedevaarten naar Scherpenheuvel. GRIMMINGEN. Het Concert van Zondag is wel gelukt; frissche tent. Al wie er op het tooneel kwam, die halen eer van hun werk. Veel volk, waaronder de katholieke kandidaten voor de provinciale kiezingen van Gee- rardsbergen, die er zeer wel gekomen waren en met veel genegenheid omringd werden. Tot WAEREBEKE ook, wer den die heeren donderdag wel onthaald en te NIEÜWENHOVE, waar ze Zon dag verleden 8 dagen gingen meeting geven, daar was het lokaal veel te klein om aan al de toehoorders plaats te erleenen. Al wie er kiesrecht heeft wilde zijne hulde en genegenheid be tuigen aan de Katholieke Kandidaten. Gedurende 3 geslagen uren werd er manhaftig gesproken. MM. Vander Lin den en Haelterman, die over de belan gen van werkman, burger eu landbouwer spraken, werden met veel aandacht aanhoorden dikwijls toegejuicht. Ove rigens, wij hooreu dat het zoo overal gaat in 't kanton van Geerardsbergen. Dat voorspelt voor de socialisten-libe ralen lijst eene buis zoo lang of nog langer als den end socissen, waarvan onze vierden in de Kamers sprak. heeft hem in naam van den president der Republiek begroet een hoogere officier vertegenwoordigde den minister van oorlog. Li-lIung-Tchang nam vervolgens plaats in een rijtuig van het presidentschapen zijn gevolg in* rijtuigen van het Elyseum. De rijtuigen werden begeleid door een schadrou der repüblikeinsche wacht in groot uniform. Li-lIung-Tchang en zijn gevolg zijn in het Grand Hotel afgestapt. De onderkoning van Fetchilli werd dijnsdag in plechtig gehoor ontvangen bij den president der republiek. Hij woont al de officieele feesten van den 14 Juli bij. Vrienden d'oorekens open en geluisterd Den derden Zondag- van Augusti gaan de Katholieken van Aalst eene Vlaamsehe Kermis geven in de prachtige en ruime hovin gen van den Casino. Het in- richtingskomiteit is samenge steld uit de heeren Desiré De Wolf, Fritz De Wolf, Camille Lienart, Hector Arys, Victor De Gheest, enz. Die namen geven genoeg te kennen dat dit feest zeker is van te gelukken want als er de De Wolfen hun meê moeieD, zeggen ze 't Ooilst, en kan het geen kwaadAlle vrienden vau 't Stemmeken zijn op voorhand uitgenoodigd.En of er zal plezier zijn De eerw. heer Lemihan, broeder van mevrouw Vincent Lebret van Brugge, is benoemd tot bis- Va Eene zuster van liefde verzorgde de zieken in een gasthuis. Onder hare geliefde armen vond zij eon oude man, die geen woord van zijuen cate chismus kende, en die oude was doof. Wat doen om hem te onderwijzen De liefde weet altijd raad.de goede zuster zette zich aan het werk met eenen moed en eene volharding, die de bewondering opwekte, zelfs van hare medezus ters. Zij liep overal waar de plicht haar riep maar zoo gauw zij een weinig vrijen tijd had, liep zij naar den grijsaard en zij schreeuwde en her haalde gedurig de vergetene lessen. Zij bereikte eindelijk het doel van hare wenschen. Ten koste van welke inspanning en moeite, weet God alleen. De Zuster had daarbij hare stem verloren, doch haar leerling had de vertroostingen van het geloof wedergevonden. Sedertdien tijd hoorde de doove maar weinig van wege de menschen en sprak dik wijls met God. Hij lag bijna altijd op zijne knieën met den rozekrans in de hand, en hield niet op van te bidden. Wees gegroet Maria Ten gevolge van die lange gebeden kwam er een wit gezwel op zijne knieën nu moest de ongelukkige te bed blijven maar hij behield zijne tevredenheid en met den blik op den hemel gevestigd, ging hij dag en nacht voort met te biddenWees gegroet Maria! Zuster Therezia bezocht hem dikwijls. Op zeke ren dag zei haar de zieke met groote vreugde Zuster, daar verwachtet gij u uiet aan, toen gij de wereld verliet.... Gij zijt nu milliounair... Hoe millionnair Ja, ja, millionnairhet is zoo gelijk ik zeg het nieuws is dezen morgen aangekomen. Gij lacht zeker Ik millionnair Ja, gij, en wijl gij niet weet hoe, zal ik het u zeggen De grijsaard kon zijne tranen niet weerhouden en al weenénde zeide hij Zuster, kan ik u ooit genoeg dankbaar zijn voor al het goed dat gij mij gedaan hebt Niets door mijn eigen vermogende, heb ik Jesus Maria gebeden u te bedanken en te beloonen. heb beloofd een millioen Wees gegroeten voor u te bidden. Het is reeds gedaanDezen morgen heb ik geëindigd. diamanten binnensmokkelt.--Dezer dagen viel een uitgeputte postduif in handen der policie te New-York. Het dier droeg eenige diamanten bij zich en was ver moedelijk vrijgelaten aan boord van eenen stoomboot, met het doel diaman ten de Vereenigde-Staten binüen te smokkelen. Sommige steenen waren onder den vleugel bevestigd, andere aan den nek, terwijl er twee aan elk der pootjes wa ren vastgemaakt. Het gewicht van al die diamanten was zeker te zwaar voor het diertje geweest, zoodat het de reis niet ten einde kon brengen. Men vermoedt, dat de duit den eigen dom is van eene goed ingerichte bende smokkelaars, die de vogels meê naar Europa nemen en ze op de terugreis, dicht in de nabijheid van het land vrijlaten. komende van Luik, is maandag avond te 6 ure 50 in de noordstatie te Parijs aangekomen. De militaire eer werd hem door eene afdeeling der repübli keinsche wacht bewezen. De onderko- God zij geloofd, Zuster, gij zijt millionnair voor j ning werd in een der salons van het stai iegebouw door den gezant van China den hemel. De meeting der valsche demo craten van 12 Juli is deerlijk mislukt 65 toehoorders in 't al en in 't geheel, waaronder geen 20 katholieken. Daags te voren was de meeting aangekondigd bij middel van stiooibrietkens, uitge deeld door den vorkoop'èr van 't Laatste Nieuws!! -, de vergaderplaats was bij eenen lezer van dit geüzengazetjen, die li ij noch eenen zijuer zoons ooit den oot in de kerk zetten Het dagorde luidde Provinciale kie zingen. Ten 6 uren moest de grrroote meeting beginnen en er .en was nog geen enkelen mensch tien minuten la ter kwamen er een tiental als slekken bijgekropen en kwaart voor 7 uren was men wel gedwongen te beginnen of men had nog gewacht. Advokaat Pellepatat van Dender leeuw draaide zijn gewoon airken af op den Congo dat hij alleen het volk zal gelukkig maken en uit de onwetend heid trekken, dat zijne inzichten toch zoo zuiver zijn, niettegenstaande men hem heden nog voor valschen profeet uitmaakte. (Sermoen van M. de Pastoor in de hoogmis van zelfden Zondag). Enz., enz. Altijd denzelfden zeever, die ons volk zoo beu is als koude pap De Volksfoppers zal met de provincia le kiezingen overal een tasken opgego ten worden waarvan hij vieze smoelen zal trekken. Wel bekome 't hem OP AELST-KERMIS. Stien. Vien, hier bij den theater blijven wij staan wij zullen 't hier alle maal goed hooren en zien. Vien. Onze Harmonie, Stien, als da ^speelt, da zijn petjes, hoor ne keer... 'tls gofdat er watten in d'exteremonten zat, zoo stillekes en zoo zachtekes. Steen't Is pertekelier. Hoort dat daar ne keer uitko men, zonder oebel of knoebel en zoo kategoriek af, meê asche- ranse gelijk of damnaet wij zoün schuifelen. Vien. Ja, Stien, da'k azoo kost spelen, ik gaf seffens mijn demissie van schuifelen. Stien. En ik kan azoo mijn beziens hebben in menheer Van den Bogaerde, de muziekmeester als ge da stoksken azoo ziet gaan, altijd kontinueerlijk zonder 't minste manke ment, ne potretteur en kan 't azoo niet passen. Vien. En iet da welageert, Stien, dat is da 't allemaal woestisten zijn, zelle Dat is ons muziek en ze willen, toch hebben ook, zelle, dat al de donchisten valsch spelen overal waar dat zo probeeren meê een muziek. Stien. Kan 't promentig anders zijn, Vien De groot majoor van de donchisten is valsch van aan zijnen kop totaan zijn teenen. Vien. 't Is da precies, d'ak u moest doen noteeren,Stien, dagge de valscheid, ge weet wel, uit hun oogen kunt scheppen gelijk bloem uit ne zakMaar, Stien, ge ziet er azoo in eenen keer zoo dubineus uit als een leeg .stekskesdooske.... Stien.Vien, ik kan daar azoo van geverbabereerd van staan en daar op sommige momenten chagremept in maken van compassie, da ne mensch nog zegt Die sikkeleers van brave menschen, die achter dienen valschen rapo loopen, zon der de konterfoeille gewaar te worden. Vien. Laat ons van ander dingen spreken, want ne mensch en is van die sloebers nooit nie uitgeklapt. Wat dunkt er u van ons kermis, Stien Stien. Ah, Vien, pertekelier, zelle, onder alle raporten van azoo oprecht deftig en komilfo te zijn en de volle kom- portense van alles. Vien. d'Ak zoo oud geworden ben, Stien, en nog van mij n leven azoo geen kortege gezien heb van barakken en kra men en. potretteer en patatfrit, nog nooit nie, zeg ik u. Stien Fiat, 't is azoo, zeggen z'in 't fransch. En da volk eh, Vien, Zondag, als de grooten ballon opging, maar van waar was dat allemaal gekomen 'k Gelooi dat de helft van Europa hier was. Vien. 't Is toch een krieus dingen, zelle, die ballons, en da gaat met de gaas of met de warme lucht. Stien. Ik zou 't gelooven, 't was Zondag toch perteke lier warm ook 't zal er goed voor geweest zijn als 't alzoo is. Vien. Als 't ne mensch allemaal ziet, moet ge toch zeg gen, dat 't ver gebrocht is en uitgevonden, is 't nie waar, eh Stien. 't Is waar, zei Luibrechts, en hij lag met zijn go- zicht in de moor. Maar 't is eeu dingen, dat effectief is, dam men zeggen moeten, dat 't verstand van de mensch het ver gezocht heeft 't is gelijk een riool, 't komt er al uit. Vien. Een dingen, da'k weet, Stien, is, da ze mij toch in geeuen ballon en zoün krijgen, al ware de koning mijn petjen. Stien. 'k Ben ook azoo, da grawelt mij en 't begint te schemeren en 't zakt van daar in miju beenen. Vien. Op de grond blijven is 't voorzichtigste valt ge ne keer, patiencieer zijn al veel kasseistampers van hun stel ling gevallen en nog geeuen eenen van dood. Maar't dunkt staiiegebouw te Parijs en de leden van het gezant schap ontvangen. Kommandant Moreau n+ zij terloops aangemerkt, dat. het Aalstersch graafschap in 1128 min uitgestrekt was dan later. Ten voorbeelde Geeraardsbergen werd er maar op het einde der XIII» eeuw met een veertigtal dorpen ingelijfd als hoofdplaats eener ouderverdeeling. Ninove, ofschoon op het grondgebied van het graafschap gelegen, had zijne bijzondere heeren en werd, bij hun afsterven, rechtstreeks door den graaf van Vlaanderen beheerd. Het Land van Ronse, het Land van Mark en Ronue,Nederbrakel en Sarlardinge werden enkel later bij Aalst gevoegd. Zij hadden hun eigen bestuur doch waren verplicht manschap te leveren voor den oorlog, belastingen en renten aan Vlaanderen te betalen. De graven van Vlaanderen hadden iu den Lande van Aalst recht op den titel vau Heer en waren, bij hunne troonsbeklimming verplicht, in de Keizerlijke Stad zelve den -eed van trouw nakomen der plaatselijke voorrechten af te leggen. Rijks-Vlaanderen werd hun door den Duitschen Keizer beleend, wien zij daarvoor hulde eu manschap schuldig waren. Het Land van Aalst was dus eeu leen vau Vlaanderen en een achterleen des Duitschen Keizerrijks. Frankrijk had zich derhalve met Iwein's zaken niet te bemoeien noch Lodewijk VI op hoogen toou te spreken. Voerde Iwein den titel vau Graaf of dien van Heer Zijn. zegel luidt enkel Iwani dni de Alost militis». Op een oud misboek der abdij van Drongen treft men aan Iwein van Gent, Heer van Aalst n. De Kronijken van Ninove, van St-Bertinus en die der graven van Vlaanderen schrijven Iwein van Aalst De Kronijk van Sint-Baafs kent hem den naam toe Iwein van Gent, gezegd van Aalst Meyer, de Kronijk van Drongen en de schrijver eener kantteekening, in de Kronijk van Ninove voorkomende, betitelen hem integendeel Graaf van 4a 1st Onzes dunkens, zijn beide benamingen geijkt* -ukkingen. -en van Aalst hieldeu hof op koninklijkeu

De Volksstem | 1896 | | pagina 2