Stoverij VLAAMSCHE KERMIS Laatste Depechen. VII. KOOKKUNST. LUIBRECHTS. van raapolie met honing en azijn. Allerhande Nieuws. Nieuws uit Aalst. Overlijden '<'en Smartelijk verlies mij, da'k in den ballon altijd zou zitten staan liggen peizen Da'k nc keer moest in eene schouw vallen en mee mijn voeten in de buis van een stoof zitten, en die schouw niemeef trek ken en de menschen maar altijd koteren en allemaal dienen rook in uw gezicht, en 't bitter in uwen mond, en gij beginnen te roepen, en de menschen peizen da 't spookt in de schouw, en misschien een pistool afschieten in de schouw, en om de gendarms gaan, en gij geen plicht in hebben, en dood zijn en ten uwen asem nie meer kunnen halen, en daar affrontelijk uitgehaald worden en moeten eksplikeeren dagge uit nen bal lon komt.... Ai, ai, ai, Stien, neen ik, zelle, voor geen goed van de wereld mee opgaan, geen apprense, watten Stien. Maar om in uw rede te spreken, Yien, hoor ne keer die klarinetten spelen van d'harmonie, zoo rap en sekuur ge zoudt zeggen, da't noten regent op den theater en da staat allemaal op een bladje papier... Djeumeniskinderen hoor ne keer Hoe geraken ze daar uit?.... Veen. 't Zal 't leste zijn, gelóóf ik, da legt er hem op aan; alia, alla, Stien, daar plakken wij ne keer voor, zelle en voor de kiezing nog nekeer ook da zijn dingen, eh, Stien, fleus is iedereen kaiholiek. .Stien.Vien, van de* kiezing zullen wij op nen anderen keer Onzen thema maken dat en is nu nog van ons leven nie gebeurd, maar nu moet ik naar huis Aan iedereen salut en de kost haring met rijstpap, taarten met aspergiëu, peper met suiker, mostaard met pruimen, en .daarop een lekker pintje bier, dat doet deugd aan de maag, zei Luibrechts en hij knauwde kerzensteenen. t Ge vindt toch hellevegeu, slangevellen, dragon ders, duivellinnen in de hoofstad- van België. Een pladijs van eene dochter, een schandevel, een galgenaas, het deksel der stool nemen, op haar vaders hoofd slaan dat het bloed met beken uit eene gapende wonde vloeide. En zeg gen, dat die stad de pretentie heeft geheel 't Vaderlaud te beschaven !f En die wielrijders dan daar vindt men ook brutussen onder, echte wildemans, slechter dan in den Congo (alhoewel er goede zijn ook). Zoo werd een negenjarig kind, ter school gaande, door een wielrijder omgeworpen en aan 't hoofd ge kwetst. Zulks moest wederom in onze verlichte hoofstad gebeuren Het is zoo klaar als mostaard, dat ze de gansche wereld zullen verlichten. Edingen, in de provincie Antwerpen, een dorp van lol4 zielen, in een danskot ruzie krijgen, kijven, verwijten, in he^ haar vliegen, steken en kerven Oh, die boschuilen 1 die stekelverkens Dat komt van naar de danskoten te gaan Malheuren en slapen niet.Te Lovendegem, een schaliedek ker werkende aan een nieuw huis valt van eene ladder, stuikt op het hoofd en sterft eenige seconden daarna. Tot Erembodegem, in eenen schoonen hof, langs het water gelegen, heeft men eenen grooten levenden, witten, blinden mol gevangen, zoo groot als een kleine hond, met groene stre pen en zwarte pooten. Men spreekt van dit achtste wonder naar den dierentuin van Antwerpen te zenden, 't Is 't zien weerd, zei Uilespiegel en hij deed zijn oogen toe. Te Moorsel is er een hof, waar de mus- scben zoo stout en onbeschaamd zijn, dat zij de kersen komen opeten terwijl men op den boom zit om ze te plukken. Ja, zelfs durven zij ze tot uit de korven gaan pikkenen als men er naar schiet, dan lachen zij u vierkantig uit, roepende dief dief! dief IJa de wereld spingt op krukken. Oh, die onbe schaamde musschen. Over weinige dagen een Brusselaar langs Welle passee- rende op 't kapellekenshoek, stond iu verrukking te zien en riep uit Wat schoon bloemkolen.en 't waren pataten Daarvoor moet ge van eene groote stad zijn, en van uw leven geene gazet in uw hand genomen hebben. Weet ge dan niet dat dit dorp sedert lange jaren voor zijne pataten gekend is de geheele wereld door, dat alle treffelijke gazetten daarover 115 voet en hadden souvoreinsrecht, Met de vier beers van Vlaanderen, namelijk de Heeren van Pamele, Boelare, Cysoing en Eine, Daniël van Dendermonde, de kasteleins van Gent, Brugge, Kortrijk, 8t-Omaars en eenige andere slotvoogden maakten zij Vlaanderen's hoogen adel uit. Neen, Gallen Gij zult hem niet doén vallen, Den vaderlandschen Leeuw, In spijt van uw geschreeuw, Hoe fel uw donders knallen Hij zal er staan En nooit vergaan Dan met ons allen Dit zweren wij bij duizendtallen. «T. De Jonghe, Be Leeuw van Waterloo. Iu het kasteel van Aalst heerschte eene buitengewo ne bedrijvigheid. Al de slotbewoners waren voor het krie ken van den dag op de been. Talrijke knechten ijlden, onder het bevel van den Konstabel, opzichter der grafelijke stallen, op den bui tenhof heen en weer, de gebouwen in en uithielpen de aangekomen ruiters van hunne paarden afstijgen stalden, «verwreven de bezweete dieren en zorgden voor degelijk strooisel. De Maarschalk en de Onderseneschalk verwelkom den de ridders en lieten de poorters door rijkgedoste be dienden verzoeken den burcht binnen te treden. In de keuken en afhankelijkheden had men het druk. Ter vriendentafel zou immers, na afloop der zit ting, menig uitgenoodigde do kookkunst der Pannetiers of Spijsmeesters bespreken. Terwijl de Schoteliers in de waschplaats stapels borden schoon maakten, hielden de Sauciers, met het verzorgen der saucen en specerijen be schrijven Dat gij nog klavers voor pataten naatnt, maar pataten voor blom kooien, en dat nog te Welle Het is niet gepermepolepeld. In 't land van Audenaarde hoort men van anders niet meer spreken dan van feesten, kermissen, inhuldigin gen, kanonschoten, klokkengeluid, paarden en rijtuigen die pijlsnel in dolle vlucht voorbijvliegen. Eer aan't land en de dekenij van Oudenaarde daar zal men nog lang van die feesten en ver makelijkheden spreken. Doch wat hooren wij daar van die socialisten, die volksbedriegers, die grijtende wolven, die zeggen de wereld te verbeteren; zekere kopstukken, dier Ravacholpartijhebben met geld der arme werklieden, eene mijn gekocht, en nu dat den haring daar niet en braadt, en de onderneming mislukt, hebben zij die mijn voor een appel en ei moeten verkoopenen die arme dutsen mogen nu achter hun geld gaan schuifelen Ml' de Wind heeft dijnsdag 25 Juni nog al erg op zijnen poot speeld van alle kanten hoort rpen van ongelukken spreken schepen vérgaan, boomen ontworteld, pannen afgerukt, ruiten verbrijzeld Allo, M. de Wind, zei Spiegels, zulke bezoeken kunnen wij gemakkelijk mis sen, en kroop tot over de ooren onder 't deksel. Maar, wilt gij nu wat weten Hebt gij dat al van uw leven gehoord en 't en zijn geen leugens, zulle, 't is de pure zuivere waarheid, onvervalscht en zon der bedrog, ge moogt het vrij geloovën: In de weelderige groene velden der Sa- hara-Woestijn is het vuur van eenen steenoven al brandende vervrozen, ter wijl eene ijsrivier, daarnevens stroo- mende, stond te koken, 't Is waarlijk om er zich niet meer aan te verstaan. Ware hét niet dat den Antichrist nog eerst moest geboren worden, maar ik zoirgeloovcn dat de wereld zou ver gaan vooraleer er nog vijf minuten ver^- loopen zij n Te Maastricht, eene stad gelegen op de Maas en dicht bij de grenzen, al daar reed de gepasseerde week een rui ter te paard op eenen ezel de schoone brug der Maas over. Op eens verschrikt het ezel paard, springt op kant en de ruiter kwam er van af met gescheurde broek en kazak, blauwe oog, verwil derd haar en verstuikten duim. Eeu ongeluk komt nooit alleen. Kalfskop Neemt 1/2 kalfskop ge zoden en ge reinigd, zoo als men het bij den been houwer kan koopen. SausLaat vooraf eenige pctercelie, wortels in bouillon of water zieden, giet den bouillon door den tems roert wat water in eenen lepel bloem, voeg het bij de peterceliesaus, alsmede 1 stuk je boter, de dikte van een ei, 1 bierglas geurigen wijn, zooals madère, malaga enz., 1/4 liter tomattensap, peper, zout, ook nog, indien men het begeert, mag men op voorhfend een doosje champig nons koken met wat boter en bij de saus voegen. Laat dit alles 1/2 uur goed koken, legt er dan den kalfskop in, en laat hem van 2 tot 3 uren in die saus ter zijde van 't vuur staan trekken. Vooraleer op te dienen snijd den kalfskop in schoone groote sneden voor zooveel het mogelijk is, warmt de saus eens op, giet er voor 't laatste nog een half glas geurigen wijn bij, en giet alles over de sneden vleesch. Men kan die smakelijke schotel versieren met eenige harde gekookte eieren, komkommers, kleine ajuinen, enz. Roese. Maandag verleden stonden onze vrienden Spiegels en Luibrechts op het zeestrand tot Heyst. Spiegels. Maar, Luibrechts, jongen, en laat ons hier toch in volle zon niet blijven staan. Wij riskeeren nen zonneslag 'te krij gen. Luibrechts. Waar gij verveerd van zijt, van nen zonneslag Jomoór, ik zou ik weèrslaan, zelle fxP n t Zaterdag was zekere Hen- drik D. S. aangehouden voor openbare zatlapperij en opgesloten in j de stadsgevangenis te Gent. Rond 11 uren werd men een brandreuk gewaar j in de eel waar D. S. opgesloten zat. Men ging zien en vond de ongelukkige door den rook verstikt. Men dénkt dat het slach toffer eenige forfoorstekjes bij zich had en hij daar mee brand zal gestichtiiebben. Gelukkiglij k waren er geene andere opgeslotenen in den corridor waar D. S. zat," anders waren er misschien nog meer slachtoffers te betreuren. De pompiers, ter plaats gesneld, hebben alle verdere uitbreiding van brand voorkomen BRUSSEL. De afdeeling financiën van den Brusselschen Gemeenteraad, heeft ten voordeele der weduwe van den agent Boigay, doodgeschoten in de St-Elisabethkazern, een pensioen van 500 fr. en ten voordeele van elk der kinderen 250 fr. ge stemd. Bravo, zoo moet het zijn Duffel Verdronken op de Kermis. Te Duffel waren eenige personen van Linth, die daar kwamen kermis houden, op de Nethe gaan spelevaren. Toen zij zagen dat de boot lekte, roeiden zij terug naar den wal en twee stapten er uit. Twee anderen wilden echter voortvaren. Hoe het kwam, kan niemand zeggen, doch eeni ge oogenblikken later sloeg de boot óm en de twee opvarenden verdwenen in de diepte. Eerst maandag morgend bij laag water werden de lijken gevonden. De verongelukten, zijn S. Huysmans, 25 jaar, en P. Vermuyden, 26 jaar. Droeve Kermis WIE, wie, wie trekt er bijna alle dagen naar Schaerbeek, om daar in eene hofstee, achter het buitengoed de Mot, te gaan drinken en roo- ken Wie 7 Wie? Wie? Zondagrust. Morgen Zondag, van 's mid dags tot middernacht, M. Van Caelonbergh, Xeo- poldstraat. Begin van brand. Een begin van brand is ontstaan woensdag nacht, rond half elf uren, bij M. De Pelsmaeker, bakker, Molenstraat, alhier. Vlug waren de pompiers ter plaats, doch men ver zekert ons, dat men het vuur bijtijds belette eene groote'uitgebroidheid te nemen. Katholieke Nering- en Burgersbond. Maan dag aanstaande, om 8 1/2 uren's avonds, verplich tende algemeene Vergadering ter groote feestzaal van den kring l'Union Groote Markt. Dagorde: 1. Aanspraak door den heer Th. De Naeyer, Onder-Voorzitter. 2. Lezing der gestemde en goedgekeurde taksen op de leurderij. 3. Mcde- deelingen. Goedkeuring. Op verzoek van onze ka tholieke Provincieraadsleden en van den Katholie ken Nering- en Burgersbond, komt de Bestendige Deputatie de gemeentetaksen op het rondleuren to Aalst goed-te keuren, in zijne zitting van 10 dezer maand. Ecre aan hen, die begrepen hebben, dat de mid denstand ook recht heeft op verdediging 1 De neringdoeners van Aalst zullen niet ondank baar zijn Dat zullen zij op 26 Juli aanstaande bewijzen met als éen man te stemmen voor onze katholieke kandidaten, de ware verdedigers van Burger en Werkman 1 Vlaggejeest. Zeer kortelings gaat in onze Stad eene grootsche betooging plaats grijpen, ter gelegenheid der inhuldiging en wijding van de vlag der Anti-Socialistische Vakvereenigingen. Do vlag, waarvan de schets, een puik kunststuk belooft, dat met alle andereu van zijnen aard zal kunnen wedijveren, is een geschenk van den heer Komaan Moyersoen-Liénart. Van nu af aan stellen onze brave werklieden,met hun dapperen hoofdman Van de Velde aan het hoofd, alles in het werk óm het feest een schitterenden bijval te doen genieten. Het is zeker, dat hunne pogingen met den besten uitslag zullen bekroond worden. Viering der verjaring van den Gulden Sporen slag. Van in den vroegen morgen, wapperde zaterdag aan vele woningen de nationale driekleur, alsook aan het gemeentehuis. De liberalen schit terden door hunne onverschilligheid.'t Zijn mij de Vla-mings-kens, dat 1 Gedurende don dag zond de beiaard van ons aloud belfort zijne blijde tonen over de Aalstersche bevolking. Des avonds had in het lokaal van 't Vlaamsch Taalgilde, een avondmaal plaats, waarna een ver makelijk feestje allerbest van stapel liep. Onze be minde Heer Burgemeester Gheeraerdts vereerde het leest met zijne tegenwoordigheid. Of het er gul en gezellig toeging onder die vrienden van eenen en denzelfden leest 1 Beurte lings vereorden M. G. Pape het gezelschap met aria's uit Iwein van AalstM. Van Sinay met Vlaanderland en Groeninge, M. Van Renterghem met eene zielroerende aanspraak en MM. Goothals Bern., De Waegenaere en A. Mortens, met kluch tige zangen, alleen- of tweespraken. Twee ver- schillige zangen uitgevoerd door de confrérie, alias de muzikanten van het Zwavelland ontlokten de uitbundigste toej uiehingen Zulke feestjes doen deugd aan't hart van den waren katholieken Vlaming en worden telken jare gretig tegemoet gezien. Feest der oude Wapenbroeders. Merkweer- dig belooft dit feest te zijn, en dit onbetwistbaar, want mannen.van kennis en iever hebben er zich mede bemoeid. Om half twee wordt op het stad huis een stoet gevormd, die de vreemde maatschap pijen aan de statie zal afhalen. Om 3 uren plech tige overhandiging van 't Vaandel door M. den Burgemeester, in naam des Koningsdaarna optocht rond de-stad.met het muziek der Pompiers en het muziek- der Pupillen van 't Leger aan het hoofd. Nadien groote Vum-vogclschioting op het Esplanadeplein. Om 8 Uren. op de Graanmarkt, groot Concert door dc Koninklijke Harmonie onzer Stad. STAD AEL3T. GROOTE ingericht ten voordeele der CtSiolieke Werken der Stad, op 15, IS, 17 en 23 Atigusti 1896, in het lokaal der Koninklijke Harmonie, (Casino), Nieuwstraat, Maatschappijen en personen van goeden wil Allen aan 't werk, om bij te dragen tot het Vi'el- iiikkcn van dit feest, dat in luister en in leute moet overtreffen i al wat tot heden in dien aard is ingericht ge weest Armen uit de mouwen Gij allen, die het wel meent met de goede zaak Bijtredingen met de noodige inlichtingen wor den ingewacht van '20 tot 25 .Juli aanstaande, in het lokaal der Koninklijke Harmonie, van 7 tot 9 ure 's avonds. Gedaan te Aelst, den 15 Juli 1896. DE COMMISSIE De Secretaris, De Voorzitter, L. Geerüms. V. De Gheest. De Léden,: Arys H. Dc Clippele P. De llcrt' F. De So- mer JDe Wolf D. Eoman A. Goothals J Scheerlinckx E. Vernaeve A. tv/.vrr.jnv... ](()mt d(, gen5eente 0or- (legem en de Katholijke Partij te treffen in het afsterven van M. A. De Scijaepmeester, doc tor, kandidaat voor de provinciale kiezingen van het kanton Aalst, in den nacht van woensdag op donderdag overleden.. Onze innige deelneming in den rouw der acht bare Familie. 'T TC WA AT) f daarom kostelijke genees- 1 JkT W AAil middels koopen als men zeker is zijne valling te genezen, hoe verwaarloosd ook, met eene doos, aan één frank, der Walthery- pastillen MEN VRAAGT zoohaast mo gelijk een TWAALFTAL man nen voor den Oogst te doen bij zekeren landbouwer te Sevran, (Seine et Oise), Frankrijk. Hij geeft 36 frank de hektaar pikken en binden. Zich te bevragen ten bureele der Volksstem. (Per Telefoon). 1° Uit Pakijs. De genaamde Fran cois,die dijnsdagnaar de president van 't Re- publiek geschoten heeft, is aangehouden Hij zal het er kunnen voor doen. 2° UitAix. De heer Gabriël Baron, heeft zijn ontslag ge nomen als lid der Loge. 3" Uit Brugge. iM. Spaniei'-Margot, ondernemer, is dijnsdag namiddag in onze Kathe draal van eene stelling gevallen van 13 meters hoog.... Ne voet verstuikt en een been gebroken. 4" Uit Inspuück (Tyrol). 't Vriest hier tegen woordig dat 't klettert. 5° Uit Molenbeek. Vier huizen zijn hier dijnsdag tea gronde afgebrand. 6" Uit Luik. - Het schepencollegie heeft hier zijne demissie gegevén. .7° Uit Antwerpen. M. Van Ryswyck is ein delijk burgemeester genoemd. Rnltahall S™0' fabriek van Tabakken vraagt een goeden reiziger, kliën- teel hebbende. Schrijven onder de initialen A. B. C. 12, Brussel-Center. ril Alhoewel een onfeilbaar pur- I geermiddel zijnde, is de Wal- therypil zoo zacht, zoo aangenaam, dat men geene anderen meer wil om verstoptheid, maagontstelte- nissen, bloedonzuiverheid, enz. te genezen. Pari oir Nonkel, t Is puik2 uren ge- lachen aan een stuk. Daniël. Alles wel ontvangen.... Heb dank. Casimier. Gebeurt er ginder nu toch niets meer? Domien.' Alles opperbest, tot in 't. kort. A. B. Vergeet den tabak niet. Tist. Zulke karakters zijn geld weerd, hé? Lodc. Was 'tbiju maandag en dijnsdag ook zoo koud T. F. De complimenten .van J. en Mello 1 Roese. De pen in d'hand ge nomen, zelle 1 Vr. V. G. te N. G'haalt or eer van. Snoeck. Wij hadden iets verwacht Vergeet ons toch niet. II.'t Is gereed 1 B. Openhertig zijn... Niets verzwijgen. Vr. te Velm. De gazet vergeten, hé O dienen 23./....Ill B. Wij hadden u zoo voel te vertellen,.. Wanneer komt gij toch eens

De Volksstem | 1896 | | pagina 3