mk OPGEPAST! IWEIN VAN AALST. itboli 2 JAAR N' 81. ZATERDAG 25 JULI 1896. KIEZINGEN Ook Dr Is. Bauwens. Wel! Maar, Heen, Bisschoppelijke Nota. PROVINCIALE Stemt Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. ALLEN GESTEMD VOOR DE LIJST Een nieuwe kiesstrijd is be gonnen, en alhoewel min uitge breid dan die voor de wetgeven de Kamers, is hij nochtaus van het grootste belang. Nogmaals hebben wij onze zelfste vijanden te bestrijden, te ,weten de Socialisten en de Donchisten. Welke van de twee de slechtste zijn, zouden wij moeielijk kunnen zeggen. Dat de socialisten slechts een klein getal stemmen zullen bekomen, dit is zeker want onze bevolking van 't Land van Aalst is nog innig verkleefd aan Godsdienst, Eigendom en Huisgezin. zijn deze onze gevaarlijkste tegenstrevers niet Onze Donchisten, of beter gezegd onze groene socialisten, die hebben wij meest te vreezen en waarom Eerst en vooral omdat zich bij onze vorige liberalen hebben aangesloten en ten tweede omdat zij opkomen als echte ware katholieken en zoo door hunne schijnheiligheid en bedrog vele brave kiezers in hunne strikken zouden kunnen vangen. En daarom is het onze plicht die Judassen het masker af te rukken en ze te doen kennen zooals zij inderdaad zijnScheur makers der Katholieke partij hoovaardigaards die 't gezag en 't woord van Paus en Bisschop onder de voeten trappelen. Ah zij zgn katholiek, d« volgelingen van Chipka Waarom bevechten zij dan in al de kantons van ons arron dissement de katholieke lijst, die aanbevolen en bevoordeeligd wordt door onze geestelijkheid? GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Om den linkerpilaar schitterde Cliton's vlag, ten deele bedekt door het blazoeu der hertogen van Normandië Keel met twee gouden luipaarden (2) om den rech- terpilaar plooide Dirk's vlag, waarover het blazoen van den Elzas hing Keel met zilveren keep, vergezeld van tien kringswijs geplaatste kronen (3) Daniël, sprak Iwein en uit zijne vernuftige oogen blonk zielsvreugde de vergadering zal straks de waarde dezer blazoenen op de keper beschouwen, zich Dirk's verdiensten en Willem's euveldaden -herinneren. Voor veertien dagen beloofdet ge mij ook te Gent Dirk's schild onbeschroomd op te steken. Blijft ge bij dat voornemen, Iwein r Neen. WeihoeGe zoudt voor den verwoeden Willem terugdeinzen? Een grooter waagstuk zullen we aandurven. En dat is..? Dirk moet, als graaf van Vlaanderen, een nieuw blazoen aannemen en, met dat wapen in de hand, kraaien wij te Gent oproer, indien het er op aankomt. Een stout bestaan juichte Daniël maar zullen de Vlamingen zoo goedsschiks hunne huidige wapens verloochenen (1) Vgl. Gaillard, Blason des amies D'argent a l'épée en pal, la pointe en haut, tont de gueules. - Het Land van Aalst had integen deel voor wapen, buiten den degen, twee schildjes, welke ter rechter zijde Vlaanderen's leeuw en ter linkerzijde den Keizerlijken dubbelen arend verbeeldden. (2) - de gueule a deux léopards (Vgl. Les armoiries d'Angle- terre.) (31 de gueule a la barre d'argent, accompagnée de dix eouron- nes d'or posées en orbe. Ze zullen ons daarop antwoorden, dal het is omdat wij den werkman niet genoeg genegen zijn, omdat wij niet genoeg volksgezind zijn. wat een belachelijk voorwendsel zij maar en kunnen vinden om zich op eenen afzonderlijken lijst voor te stellen en zoo hun waar doel te bereiken, namelijk hunne persoonlijke verheffing. Wij alleen oude en trouwe katholieken mogen aanspraak maken op den naam van volksvriend. Wij immers hebben sedert jaren in voege ge steld wat onze scheurmakers sedert drij vier jaar nog maar en beloven. Wij willen onze werkmansklas den eerbied in boezemen voor 't geestelijk gezag voor paus en bis schop, en bun zoo den onwaardeerbaren schat van 't geloof ongeschonden bewaren. Wij willen onder tijdelijk opzicht het lot van den werkman verbeteren zooveel het in onze macht is en gelijk bet onze geestelijke overheid ons oplegt. wat wij in consciëntie, let wel op in consciëntie maar niet en durven, 't is onze brave werk mansklas door woord en pen maar gedurig en al tijd afgunstig maken van de rijken, hun ontevre den maken in hun lot, hun wijsmaken dat pastoors en bisschop onder de dwingelandij liggen der rij ken en voor den werkman niets over en hebben. dit zullen wij nooitwant dit is 't werk der socia- listen 1 Welnu, kiezers van 't arrondissement Aalst, wanneer gij Zondag toekomende ter stembus zult trekken, wanneer gij het potlood in de hand uwe stem zult moeten uitbrengen op den brief, die de voorzitter u zal overhandigd hebben, aarzelt dan toch niet, maar stemt voor de kandidaten uwer geestelijkheid, stemt voor de ware volksvrienden Jepken. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogentititnile PARTIJ- DAEJVS, niet de minste rekening houden de van den brief door welken de Bis schoppen van België, op bevel van Z. li. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen. hevigerfrm 001/ tie eeetleeltlheiti be- tceehen en eecspreitlen en tie litithofie- he hè»!neen ttttnvttiien. Zoo verre drij ven «Ie opstellers dier gazetten den OVER- HOED, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goed keuring hebben van Z. II. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij ift hoogst ntttleclig ttttn tie behingen flee UAitl. eheistene tie moven He. zij is gansch tegenstrijdig niet de gedachten van Z. Heiligheid en van de Belgische Bis schoppen en W ij achten het Onze plicht de gcloovigcn te vermanen zieh tiooe fleegeiijhe gazetten niet ie tuten JWM&- JLBtDEJN, f A.M O AIM'S, Bisschop vttn Gent. Candidaten der kalh. Vereeniging. KANTON AALST. M. BETIiUNE Bon Felix, Advokaat, Aalst M. BLANCQUAERT Alex. Eigenaar, Lede. M. DE NAKYER Theod. Geneesheer en Nijveraar, Aalst. M. DE SCHAEPMEESTER A. Genees heer, Oordegem. M. DE VIS, Kakel, Kandidaat-notaris, Aalst. M. EEMAN Rudolf, Advokaat, Lid der Bestendige Deputatie, Aalst. KANTON GEERARDSBERGEN. M. De Clippele Prosper, eigenaar, Geeraids bergen. M. Haelterman,- Burgemeester, Schondclbeke. M. Van dek Linden Arthur, Lid der Bestendige Deputatie, Goefferdinge. KANTON IIERZELE. M. Th. De Y'uyst, Notaris, Borsbeko. M. Od. Vandekiiaegen, Advokaat, Aalst, uittredende leden. KANTON NINOVE. M. De Clercq-De Coen, Ninove. M. Van Cauwelaert, Burgemeester, Denderwindeke. M. Sonck, Burgemeester, Dender leeuw. KANTON SOTTEGEM. M. de Kekchove d'Exaeede, uittre dend lid. M. Mussely Philip, Kandidaat-nota ris, Sottegem. Voor de Scheurmakers der christene fopperij kiezen, is voor de liberalen kiezen,want 1° te Herzele, te Ninove, te Nederbrakel staan zij op de zelfde lijst met oude, welge kende liberalen. 2° Twee jaren ondervinding hebben geleerd, dat de Scheur makers opentlijk en bijzonderlijk in't donker ge durige betrekkingen hebben met liberalen en VRIJMETSELAARS. «0» Voor Scheurmakers of Schismokraten stemmen is kiezen voor mannen die nog geen woord afkeuring gehad hebben voor d^socialisten, die den godsdienst, den eigendom en het vaderland willen vernietigen. «0» Voor Scheurmakers kiezen, is kiezen voor man nen, die 't volk paaien met valsche beloften, waar zij zeiven het eerste woord niet van gelooven voor mannen die liegen en bedriegen, die lasteren en bevuilen, die vaarwel gezegd hebben aan de katholieke princiepen, gelijk de socialisten. Katholieke Kiezers, Katholiek wil zeggen Getrouw aan den katho lieken godsdienst, aan de geestelijke overheid, aan mannen die werken tegen liberalen en socialisten om umigödscïïënstTirdo orde inTI^naat- schappij .te bewaren. Stemt dus niet voor de volks/oppers, die opstaan tegon Paus en Bisschoppen, die overal tweedracht zaaien, die meê doen met liberalen en socialisten. «0» In de kiezingen voor de Kamers zijn do liberalen bier in 't land weggevaagd zoudt gij, Katholieke kiezers, durven meewerken opdat de liberalen langs het katholiek Vlaanderen weêr in de Ka mers zouden komen Hewel, de scheurmakers zijn de vrienden der geuzen eu maken, volgens het socialistisch kopstuk Van de Velde, eene bres in ons katholiek Vlaanderen, om er socialisten binnen te leiden. Weg dus, met de valsche katholieken door de Bisschoppen van Gent en Brug- vcroordecld Weg, met de vrienden der geuzen eu der socialisten Weg met de volksbedriegers Zegepraal voor do ware katho lieke kandidaten van 't Land -van Aalst Katholieke Inir-ers Stemt voor geen mannen, die 't schul deloos volk bedriegen, die zich om uwe belangen het minste niet bekommeren, maar alleenlijk achter eer en vetbetaal- de postjes loopen. Katholieke landbouwer* Stemt voor geen mannen, die gedurig roepen Het gaat slecht, hot moet beteren eu niet» doen of zullen doen om uwen toestand te verbeteren maar integendeel alles willen vernietigen wat er voor u gedaan wordt, zooals het reeds dikwijls gebeurd is met boerenbonden en andere nuttige instellingen. Katholieke werklieden Stemt voor geen mannen, die uw ge loof eu eer willen ontrooven, noch voor mannen die schijn van menschlievendheid voor u hebben, u betalen met beloften maar niet met centen en daden. Leve 't Katholiek geloof Leve de katholieke partij van AalstWeg met de liberalen en de scheurmakers Katholiek. Vrienden van 't Stemmeken, opgepast, zelle Zondag is 't kie zing en allen als éenen man ge dopt boven de nameii der katho lieke kandida ten. 't Is eenen grooten burger plicht, dien ge Zondag overal te vervullen hebt. De Patriote, die groote fransche gazet van Brussel, heeft over eenige dagen een kopstuk vau de donchisteu onder de handen genomen... 't Deed ons waarlijk deugd aan 't hart en wij zegden heel stillekens in ons binnenste Beter laat dan nooit 't zijn goei, die hun be teren. Onze koning verblijft voor de moment tot Oostende en tot Antwer pen, waar Jan Van Ryswyck onlangs burgemeester is benoemd, daar heeft men over eenige dagen in den gemeen teraad gekeven dat de haren stoven Coremans, de volksgezinde volksverte genwoordiger, gemeenteraadslid, heeft er de liberalen harde pillen doen slik ken. Jö, jö, 't is zoo Nu dat de li beralen maar éénen volksvertegen woordiger in de Kamers hebben, nu moeten zij absoluut de evenredige ver tegenwoordiging hebben... Deuken die

De Volksstem | 1896 | | pagina 1