Eene ANTWERPEN B i KOOKKUNST. Blankenberghe voor den lijst!. IVinove. Oostende. Katholieken Middelkerke. .Iiihcirecsl van het genootschap van St-Vinccntins a Paulo. Zondag hebben Gent. Uilespiegels misschien dat de katholieken door dit kiesstelsel eenige kopstukken der logie naar de Kamers zullen roepen voor 't plezier van dagelijks bevochten en aangevallen te worden Ze zijn der wel meê 't Is Mgr Clari, bisschop van Yiterbe, bij Rome, die Nuncius wordt te Parijs. Op de jaarmerkt van Binche waren er verleden week peerden met de macht en om er u een klein ge dacht van te geven, 's avonds van de jaarmarkt vertrokken er 39 wagons peerden naar Duitsck- land, 1 naar Frankrijk en 26 voor verschillige plaatsen van 't binnenland. Och erremen De koolmijn van Ciply, tegen Bergen, en werkt niet meer... 450 werkmenschen op straat,zonder werk. God gave, dat die sukkelaars daar haastig aan werk geraakten om treffelijk hun broeiken te win nen.Zondag verleden vierde madameken Bar bara Van Kerck tot Laeken haren honderdsten verjaardag. Koning Leopold heeft haar 100 fr. ge zonden. Hoeveel huishoudens zouden er wel zijn in de wereld waar de vrouw de broek niet en draagt Geen drij, heel zeker en die 't loochent, en heeft maar met bewijzen af te komen., 't Is een weinig vernederend voor ons mannemenschen van het te bekennen, maar't is toch zoo: 't vrouw volk bestiert de wereld. ln China komt er sedert den 15 Mei nu ook een Staatsblad uit, dat voor titel draagt, luis tert goed, zelle: Rlaii-Chii- Tchu-Chiu-Pao... 't En is maar als ge zulke woorden uit spreekt, dat ge eerst en vooral eens goed uwen loop moet ha len. Is dat nu toch niet te gen het zot worden In New- Jersey zijn er verledene week een koppel voor de wet ge trouwd onder nen appelaar. De man heet Harry Stalende vrouw Nettie Morris... z'Hadden die aanvraag aan den burgemeester gedaan omdat het onder den appelaar was, dat zij in 't bijzijn hunner ouders beloofd hadden met elkander het huwelijk aan te gaan. Den 16 van dees maand was het juist 65 jaar geleden dat Leopold I van Engeland naar België overstak om hier onzen koning te wor den. Menelik,die over eenige maanden tot Adu- a, in Abyssinië, d'Italianen zoo duchtig klopte, komt vijftig van de italiaansche gevangenen los te laten. Zaterdag, op de begrafenis van Mevrouw Schellekens tot Aalst, schoonmoeder van minister De Bruyn, waren tegenwoordig de ministers Be- gerem, Schollaert en de Favereau, Mgr Simons, almoezenier van 't Hof, Mgr Jacobs, deken van St. Gudula, enz. Weet gij wie tegenwoordig pleit voor Pie Donche, in de verschillige processen, die hij voor den moment op den nek heett Meester Galle, secretaris van de liberale associatie van Aalst, eeuwigdurende kandidaat der liberale partij alhier. Hier t'Aalst, Vrienden, heb ben wij Zondag in de provinci ale kiezingen te strijden niet tegen demokraten of donchis- tenneen, neen, neen, maar tegen liberalen 't handvol donchisten immers die hier in Aalst loopen zijn Judassen, die naar 't liberaal kamp zijn over- geloopen en trachten de katho lieken ten onder te krijgen. Wat had het vos klnderuielscn van Ple, alias Kap over d lloii; te verrichten in den Conite d'Egniont, dijnsdag namiddag? En waarom hem uitlaten langs de poort van 't Willemfond» Zaterdag 25 dezer is het dat de heer Modest Cercelet voor d'Assisen moet komen wegens stemomkooperij zijn verdedi ger is M. Ligy, volksvertegenwoordiger van Gent. Tot St Niklaas is uit den Congo terruggekeerd deE. H. Emiel Behiels g'en zoudt waarlijk niet zeggen, dat die ieverige missionaris drij jaren in dit warm of beter gezegd in dit heet zwart land heeft overgebracht, want de moedige priester is in volle gezondheid aangekomen. Of 't eene kos telijke cigarette wasDe vrederechter van Mee- nen komt twee reizigers te veroordeelen elk tot 21 fr. (niet voorwaardelijk) voor gesmoord te hebben in eenen wagon, waar op stond Niet te rooken. Tot St Niklaas zijn de kandidaten voor de provin cie gekozen verklaard zonder strijd. Liberalen en socialisten hadden geraadzaam gevonden zich niet voor te stellen.O die zwemmers, die zwemmers! Tegenwoordig is het aan den Zwartenhoek nen wa ren Congo 1... Onze policie boude toch een wa kend oog op die jonge zwemmers vele schandalen zullen er zoo vermeden worden. verleden tot Oordegem... 't Weende al wat er was, groot en klein, jong en oud, arm en rijk. En Oor degem inderdaad mocht weenen, went in den per soon van den heer De Schaepmeester komt ze ha ren roem, hare steun en hoop te verliezen,.... en daarbij, 't is een pijnlijk verlies niet alleen voor de gemeente Oordegem, maar wel voor geheel 't kan ton Aalst, wiens kandidaat hij is voor de pro vinciale kiezingen van Zondag toekomende. Velen onzer Lezers doen ous vragen of ze wel voor M. De Schaepmeester nog mogen stemmen, nu dat hij dood is. Ziehier ons antwsord Als éencn man moet ge stemmen voor gansch de katho lieke lijst, juist alsof Ooktor De Schaep- incestee nog in leven wace. Deze zal later als provinciaal raadslid vervangen worden, binnen twee of towel binnen vier jaar. De tweede werd uitgesproken door den heer doktoor De Clippele, iu naam der doktoors van 't Kanton. Vervolgens namen nog het woord de heerEmile Thibaut van Calcken, de heer notaris Verstraeten van Calcken, de heer Schepen Mathys en de heer hoofdonderwijzer van Oordegem. De duurbare afgestorvene was een dier katholieken van den ouden stem pel, die zijn leven gansch aan God heeft geschonken en aan zijnen evenmensch, maar bijzonderlijk aan den armen en den behoeftigen. Hij was van die mannen waar ons ka tholiek Belgenland met fierheid mag op neerzien hij was van die kampers, die altijd bereid op de bres te springen, hunnen moed gaan verstalen in 't geloof om de goddeloosheid in het oog te zien en haar het masker af te rukken voor de oogen van het volk. Hij buste in ybede Vrienden van 't Stemmeken, hal te zelle, opgepast!... Wilt ge eens waarlijk ongemakkelijk worden van 't plezier, wilt gij u eens nen bult lachen?... Ah komt dan naar de Vlaamsche Kermis, die 't Aalst zal plaats hebben in d'hovingen van den Casino op 16,17, 18 en 23 Au- gusti aanstaande. Die warmte, die warmte, die on verdragelij ke warmtmocht zij toch wel haast eindigen,.want ziektens moeten er noodzakelijk uit voortkomen als j dit blijft duren. Niets slechter en ongezonder voor kinders als oorringen te dragen. De duitsche gazetten radende duitsche nij veraars aan geen deel te nemen aan de tentoonstelling van Brussel in 1897 en hun poer te verschieten op die van Parijs in 1900. Li-hung-Tchang, den ouden grijzen Chinees, zal den 3 Augusti in Londen toekomen en gedurende eene geheele maand in England verblij- ven en tot Anderleeht zal er den 30 Augusti eene nieuwe gemeente kiezing plaats hebben door 't ont slag van den socialist Jordaens. Om hoebeis en knoebels te genezen geenen beteren middel als er geraspten ajuin met een weinig luizezalf op te leg gen. Ze mogen zij van geluk spreken.... Te Dampremy heeft de spaarkas van werklieden het groot lot gewonden van 100,000 fr. op de trekking van Brussel. Vrienden, als ge naar de zee gaat, let toch wel op als g'in 't blad zijt van 't schipken van de Sauveteurs niet voorbij te gaan.... 't Is toch zoo gevaarlijk, want zie, tot Middelkerke, zijn er Zondag twee meê verdronken zekeren Emile Van Hove en Edward De Bruy-ne. En nu beste lezers, in afwachting dat het toch e wa koelder zal gaan worden, leg ik de pen neer en sale weer u meê ma- I nieren. Kibeladoeken. pelterre, bij Verleden week kwa men menschen Tan Ap- u den policiekommissaris alhier klagen dat er bij hen verschillige kleedingstukken gestolen waren, en dat zij rond hunne woon eenen Ninoofschen kerel bemerkt hadden, wiens persoons beschrijving zij nagenoeg wisten op te geven. M. Thuly begon aanstonds een onderzoek en 's avonds was de dader geklampt, nog in bezit van eene onder vest, eene zilveren horlogie en eene kleine som geld. Ze zullen kadé wel leeren zijn han den thuis houden. In den nacht van maandag op dinsdag, hebben de agenten Van Deyck en LoiseUur, drie dieven betrapt terwijl deze in het veld aan 't stelen waren van aardappelen. De schelmen namen de vlucht, doch zij werden herkend en lieten de kartoffels in brand. Kollosaal Hotel. Onze gemeenteraad is gelast met het onderzoeken van een ontwerp dat door eene naamlooze maat schappij, vertegenwoordigd door den Heer II. Marcq, bouwkundige te Brus sel besteld is geweest, betrekkelijk hot bouwen van een kolossaal hotel dat zal opgericht worden recht over het pavil joen des Konings alhier. Dit gebouw zou niet min dan 12 ver diepen tellen allerlei aantrekkelijkhe den zullen er iu te vinden zijn en alles zal er worden ingericht volgens de laat ste verbeteringen. Vlade. Laat 8 mastellen in 4 pinten koude melk wee ken gedurende 1 uur, breekt 1 ons kaneel, een weinig gestampte touille met wat water en roert het in de melk. Laat al les koken na wat ver koelt te zijn roert er 6 welgeslegen heele eiers onder met 1 /4 kilo goeden meelsuiker. Laat alles in den oven bakken. Wil men er eene soort van podding van maken, giet het' in eenen porcè- leinen vorm, op voorhand in koud water gesteken zonder afdroogen. Laat wat verkoelen als het ge noegzaam gebakken is, de vlade zal er gemakkelijk uitvallen. Roese. 't Hert van de studentjes rijdt tegenwoordig al op een herreken in 't vooruitzicht van de vakantie, maar tot Scheutveld, tegen Brussel, daar zal 't in September iets zijn met de wijding van den Z. E. II. Van Ronsló, als bisschop van Congo. De wij ding zal gedaan worden door Zijne Eminentie de Kardi naal Aartsbisschop van Mechelen, bijgestaan door Mgr Stillemans en Van Der Stappen... Zoo het schijnt gaan zijne oud klasgezellen van 't Semina rie den nieuwen Kerkvoogd een prachtig borst- fc benl „ar.birffir. Onmogelijk een gedacht te geven van ..«ndoenelykheid der begrafenis via Doktoor De Schaepmeester, Zondag t\.mm Zondag verleden had al- Uor(legem, kier om 4 uren de begrafe nis plaats van onzen volksgezinden doktoor De Schaepmeester. Vooraleer de geestelijkheid het lijk kwam uitha len, werd er in het sterfhuis eene lijkrede afgele zen door den heer Casier, bestuurder der huide- vetterij van Quatrecht. De lijkstoet werd geopend door 't muziek van Oosterzeele. Al de gemeenteraden van 't omliggen de hadden hunne afgeveerdigden gezonden, zoodat wij mogen zeggen, dat al de bijzonderste katholie ken van 't land van Aalst deze droeve plechtig heid bijwoonden. Aalst was vertegenwoordigd door den heer De Clippele, arrondissementskommissa- ris de heeren De Geest, Bethune en De Clippele, schepen en de katholieke kandidaten voor de pro vinciale kiezing. Onmogelijk u een gedacht te geven van de me nigte volks, die van het sterfhuis tot aan de kerk laugsweêrkanten van den weg opeengestampt stond om den droeven lijkstoet te zien voorbijtrekken. In de kerk duurde den offer drij goede kwartiers en 't was met niet weinig moeite dat de lijkdragers zich na hetIn Paradisum een weg kosten ba nen tot aan het graf, waar zes verschillige redevoe ringen werden uitgesproken de eerste door den heer Baron Leo Bethune, in naam der katholieke associatie van 4plst wier kandidaat de heer De Schaepmeester is voor de provinciale kiezing van —Maandag morgend is een schrikkelijk ongeluk gebeurd in de brouwerij van M. Cyril Van de Putte. Een knecht van den loodgieter Vande Gehuchte, de genaamde Jan Dierickx jongman, was daar aan bet werken, toen omtrent 11 ure eene ontploffing plaats had, waarvan de slag door gansch de stad gehoord werd. Het deksel van don ketel werd weg geslingerd en vloog door de ruiten dei- middelbare school. Het dak der brou werij, door de ontploffing weggeslagen, viel in den hof der pastorij. Dierickx werd over don muur der brouwerij ge worpen en op den koer der middelbare school geslingerd. De ongelukkige was afgrijselijk verbrand over gansch zijn lichaam. Na de eerste zorgen ontvangen te hebben werd hij in rijtuig naar het gasthuis van Brugge gevoerd, want te Blankenberghe is er geen hospitaal. Te Uitkerke gekomen, verergerde zijn toe stand zoodanig, dat doktoor Van Dam me, die hem bezorgde, het noodig oordeelde hem de laatste H. Sakramen- ten te laten toedienen. Toen hij te Brugge aankwam, was het slachtoffer stervend. een schrikkelijk ongeluk voor. Twee werklieden, Van Hove en Debruyne, zijn verdronken met op eene afgelegene plaats een bad te nemen. De reddings werken werden dadelijk ingericht. De geneesheeren verklaren dat het ongeluk aan een bloedopdrang te wijten is. Het ongeluk heeft eene groote ontroering teweeggebracht. De verdronkenen wa ren op het oogenblik dat zij in zee gin gen, 1500 motsrs verwijderd van do badinrichting. Men heeft al wat mogelijk was gedaan om de ongelukkigen te redden toen men ze opvischte hadden zij reeds opgehouden te leven. deze feesten plaats gehad. Aan het lokaal des genootschaps, Ivammestraat, wapperde-het feestvlag. s Morgens ten 7 ure had de Communiemis plaats aan het Hoogaltaar van O.-L.-Vrouwe Kerk, opgedragen door zijne Eminencie de kardinaal P. L. Goossens, aartsbisschop van Mechelen-. De mis werd bijgewoond door een 400 tal ieveraars van bet genootschap, welke de H. Communie ontvingen van den kardinaal, en dooreen 1300talnoodlijdenden,die bezocht en ondersteund worden door het feestvierend genootschap, en die het H..Sakrament ontvingen uit de handen van den Z. H. Helsen, pastoor-Deken, eerevoorzittei der Conferentie en van den eerw. H. Van Hoof, geestelijke bestierder der Confe rentie. Deze plechtigheid was zeer hartroerend. Wij moeten hier bijvoegen dat de Antwerpsche Conferencie van St-Vincentius a Paulo 1400 families bezoekt en ieder dezer families hebben tergelegenheid der 50s" verjaring der stichting van het genootschap ontvangen eene hesp een pak Choco lade twee krenten brooden en een groot kleeding of meubel stuk naar verkiezing. Tusschen de leden die ter II. Tafel naderden bemerkten wij de drij jubelarissen, stichters der Conferentie van Antwerpen, namentlijk MM. Coomans, volksvertegenwoordiger voor Turn hout, Smekens, oud-voorzitter der rechtbank van Antwerpen, en Alfons van Geertruyen, kerkmeester van St-Andries. Ten 10 ure had de plechtige mis van dankzegging plaats in genoemde kerk, door den Zeer eerw. H. Ilelsen, voornoemd, pontificaal bijgewoond door Z. Eminencie. Bij het intreden van den gevierden prelaat speelde het orkest der kerk de in leiding der mis ter eere van Jeanne d'Areq, maagd van Orleans, doorCh. Gounod, zeer puik. De groote kathedraal was kroppens vol geloovigen. De schoone mis van Peter Benoit, werd meesterlijk uitge voerd. Na de mis had in het Collegie van St-Joannes-Bercbmans, de algemeene vergadering plaats der leden van de antwerpsche conferencie. Aan het bureel, dat voorgezeten werd door Z. Em. de Kar dinaal, bemerkten wij nog baron Osy gouverneur, M. Pagés Parijs, algemeene voorzitter der genootschappen van St-Vincentius der geheele wereld Mgr Grietens, kanunikken Smets, Van Olmen Mgr Cleynhens, Mgr Christiaens, bis schop van Colophon (China), enz. De heeren Coomans en Van Geertruyen, jubilarissen namen plaats naast den kardinaal-aartsbisschop M. Smekens was door ongesteldheid belet de vergadering bij te wonen. M. Fabazijn opent de vergadering na het gebed, met Z. Eminentie welkom te wenscben en te bedanken, voor zyne tegenwoordigheid welke een bijzonderen luister aan het (eest geeft. Gij zijt niet alleen de kardinaal der werklieden, zegt den achtbare voorzitter, maar ook de kardinaal der amen. Toe juichingen M. Farazijn brengt eene ware hulde aan de drij jubilarissen en doet hunne verdiensten kennen. - Kabdinaal Goossens maakt den lot der Antwerpsche Con ferentie brengt hulde aan den ieverigen voorzitter Farazijn en bespreekt vervolgens de rol die de leden der Conferentie an Sint-Vincentius a Paulo te vervullen hebben. De gevierde prins der Kerk wijst vooral op de maatschappelijke vraagpun- en zet de St-Vincentianen er toe aan al de werkmansinriqh- tingen bij te treden, en werken, als bet bouwen van werkmans woningen bij te treden, zoo niet ze te ondersteunen. (Lange toejuichingen). M. Paoés, de generale voorzitter brengt hulde aan den iever, den wil der belgische Vincentianeu en bijzonder aan die van Antwerpen. Evenals Z. Eminentie roept hij de aandacht der conferen cier op maatschappelijke vraagstukken betrekkelijk den werk man, welk Z. H. den Paus zelf het wereldgenootschap van St-Vincentius aanbevolen heeft. De arme, noodlijdende en den arbeider zijn onze broeders door den godsdienst, hen helpen door liefdewerken en onder stand is niet meer alleen onze zending, wij moeten ze ook hulp bieden door raad, door wetten, door inrichtingen van allen aard. r.,.,|,L, De vrouw van eenen marktkramer, was dinsdag avond hare lamp aan 't ontsteken, toen de petrool ontplofte en het vuur aan de kleederen der ongelukkige meedeelde, die haar bijna geheel van het lichaam brandden. Zij is woensdag in de schrik- kelijkste pijnen bezweken. De katholieke kandidateu voor de koophandelsrecht bank werden maandag gekozen met eene meerderheid 150 stemmen óp een dui zendtal kiezers. Het lijk van Ben Hamme. Van den Branden, die donderdag der vorige week in de Dunne verdronk, is opgevischt. *1„v, Zondag is er brand .ill I \f UI ontstaan bij den bak- ker Desmet, Breda baan Gelukkig werd „si vuut poenig uitgedoofd. Er is 1000 frank schade. n8 Die vraag ook opperde Dirk, toen ik hem mijn plan ontwikkelde. Edoch ik deed hem opmerken hoe de verbol gen Vlamingen den vorigen luister van Vlaanderen's bla zoen uit hun geheugen hadden gewischt om enkel op de schandevlekken, waarmede Willem het bezoedelde, de oogen te vestigen. Daarenboven, die wapens spreken tot bet hart, tot den geest, tot de zinnen van het volk niet. Met tien goud en blauw geeren bezet wat edel ge voel verwekt zulk schild Geen. Onze Vlamingen zijn manhaftig, strijdlustig. Het zijn leeuwen. Welnu, wat heerlijker zinnebeeld dan de dierenvorst, in wien moed en kracht belichaamd zijn Ook stelde ik Dirk voor den klimmeuden zwarten leeuw op gouden veld als wapen te nemen. Na lang aarzelen hechtte hij het zegel zijner goedkeuring aan mijn plan en liet het schild vervaardi gen. Weldra grimt de woudkoning den vijand aan (1)». Indien Willem ons den oorlog verklaart, zal ik die gunst moogt ge mij niet weigeren het wapen opsteken,» jubelde Daniël bij voorbaat. u Qp mijnen wenk echter, Daniël, want een onbera den driftbetoon kan alles bederven. Ilebt ge Lauretta desaangaande ingelicht, Iwein Zij beaamde geestdriftig mijn inzicht. Een heldinnenbart u waardig, Iwein 1 Hoe maakte zij het dezen nacht Heeft Dirk's schielijk heengaan haar niet te erg ontsteld Zij heeft een woeligen nacht doorgebracht, zegde ze mij. Dezen morgen echter bevond zij zich kalm,, ge laten, en blikte min angstig de toekomst in. Binnen vijf dagen, zou zij, zonder vaar of vrees, onder Boudewijn's geleide de reis naar den Eizas ondernemen. Hebt ge aireede Ghijselbrecht en Boudewijn ver wittigd? Den Heer van Liedekerke maak ik op het noen maal met mijn inzicht bekend. Nu juist was ik voorne- (1) Waarheidshalve worde hier aangemerkt, dat "Vlaanderen's vel.1 waarschijnlijk rasat pn*

De Volksstem | 1896 | | pagina 2