lij let pal van I. DE SCSffllEESIER. Eens jonge KMeraisier. Laatste Depechen. VLAAMSCHE KERMIS BRUGGE. LUIBRECHTS. KANTOIV AELST PROVINCIALE KIEZINGEN Onze Wi ekens. Nieuws uit Aalst. Met den zegen van Z. Emenentie wordt de belangrijke ver- ^&Ten 3 ure had ten huize van M. Aifons Van Geertruyen, jubilaris, op den Oever, een banket Pla:its> ^gew°bpstuur Z Em. den Kardinaal, en hoogere geestelijkheid, bet bestuur der Antwerpsche Conferentie van St.Vincentius, M. Coomans, volksvertegenwoordiger, de Z. E. H. Aerts, pastoor van St-Andreasparochie, enz. Wii sluiten dit verslag met onze nederige gelukwenscben aan den ieverigen voorzitter, het bestuur en al de leden van bet St-Vincentiusgenootschap aan te bieden. ven bij zijn dorpgenooten die hem altijd met eene kroon van genegenheid hebben versierd, bij zijn partijgenooten die hem als een voorbeeld van overtuiging en zelfopoffering namen, bij zijn talrijke vrienden die, nederknielend voor Gods wil, zich de wezenlijkheid van bot ver lies nogtans niet kunnen voorstellen. Allen bidden wijdat God hem de be looning scbenke van bet eeuwig leven waartegen menschelijke eer en roem niet zijn dan ijdelheid en rook. Wii achten ons gelukkig hier de schoone lijkrede te kunnen mededeelen, op bet graf van D' De Schaepmeester uitgespro ken door M. Tbibaut van Calcken MIJNHEEKEN, 't Is pene droeve taak, mü door studiemakkers opgelegd, in hunnen naam eene laatste hulde te bréngen aan onzen diepbetreurden Achiel. Vandecolleeieiarenaf, tot in den vollen bloei des levens zijn wij methem opgegroeid en de ruime plaats, welke h« in onze rangen had ingenomen, komt heden nog beter uit door de leemte welke zijn verlies er laat. De dood heeft hem neergehakt; en, niettegenstaande dl® onl°°: phpnhnre wezenlijkheid, blijft hij voor onze oogen staan, gelijk wij ham ovw êenige dagen te midden ons vierden. Wij zien hem ons toïemoet komen met zijn kloek en zenuwachtig gestalte dat zoowel de rondborstigheid en de krachtdadigheid van zijn karakter weergaf, met denSaklank zijner stem, die loehend ons den foettoenep, bevestigd door eenen kloeken handdruk op hand of schouder en was vroolijkheid en openhertigheid dat zijn gezelschap medebracht. Achiel is in ons geheugen gevestigd als een dier oude Vlamingen, die men meï rechUn rede afschildert als de verpersoonlyking van rechtzinnigheid, krachtdadigheid en edelmoedigheid. Zulkdanig hebben wij hem gekend in al de omstandigheden waar de levensbaan ons samenbracht. Wanneer wij met den geest terugkeeren tot die schoone jaren van het coteeleTeE van Aals^ waar de jeugdige natuur zich ongew.m Dcld afteekent daar staat reeds Achiel op het voorplan onzer hennn ringen met zijnen toeleg op de schoone kunsten, waarin hij zich zoo ho(fg wist te verheffen, met zijne heldere en luidkhnkei.de vrpolijk- heid met die openhartigheid die geene de minste plaats liet san sluw heid'of verdokenheid, en die rond hem eene schaar van vrienden heelt gevormd die hem verder in het leven met dezelfde achting en genegenheid vergezelden Te Leuven, in den zomer der jeugd, kwamen die gaven van hart en ziel in vollen bloeien daar kon men reeds voorspellen welke plaats hii later in den wereld moest innemen. Niets heheerscht meer den evenmensch dan rechtzinnigheid van geest edelmoedigheid van ge voelen en sterkte van wilskracht en t waren deze begaafdheden die van de hoogeschool af, zicli bij hem wonderbaar ontwikkelden en on der de makkers den eerbied en de genegenheid afdwongen. Zii die hem later gekend hebben in het openbaar leven, als doktor, als partijgenoot, die weten lioe bereidwillig hy zijne werkzaamheid ter beschikking stelde van al wat edel en schoon is. t Is naar de klei den naar de noodlijdenden dat zijne mildige natuur hem meest deed overhellen en 't was hem een echt zielgenot met de geringsten zu™r dorpgenooten in bestendige en minzame betrekkingen te staan hen, volgens den christenleer, als rechte broeders te behandelen en atzoo een voortreffelijk voorbeeld te geven van maatschappelijke verbioe- derintr. Volksgezind was hij met woord en daad, en in 't diepste zijner over tuiging. Hoe dikwijls, in de vertrouwlijkheid van den vnendenknng. heb- ben wij zijnen zucht niet gehoord maar rechtvaardigkeid en lotsver betering der lagere standen. Hoe dikwijls hebben wij hem niet bekommerd gezien met al wat de welvaart betreft van dit schoon dorp, dat bij als eene geboorteplaats in eerbied bad, en die beter weet dan wij wat bet in zijnen voorspoed te danken beeft aan zijne recbtstreek- sche medewerking. Hoe dikwijls hebben wij hem niet zien strijden voor die groote katholieke partij, waarin hij de -waarborg zag van pt welzijn van het land en van de maatschappij, en wiens ver heffing hij wenschte langs om meer te steunen op volksgezind heid en rechtzinnigheid. En wanneer hij ten strijde trok, 't was met krachtdadigheid en begeesterende overtuiging die, gepaard mot zijn rondbor stigheid, den bijval der menigte afdwongen. Hinderpalen ken de hii niet, zooals die koene ridders der middeleeuwen die, begeesterd door de rechtvaardigheid van hun doel, sterk van wil en spieren, van geen aarzelen of achteruittocht wilden weten En men mocht voorspellen dat in deze tijden van maatschappelijke beweging, waar edelmoedigheid, overtuiging en krachtdadigheid de bijzonderste hefboomen zijn, Achiel ^in rang en gezag hoog zou gestegen zijn en een rijk aandeel zou aangebracht hebben voor't algemeene best De voorzienigheid heeft er anders over beschikt. Zij heelt den echtgenoot, den makker, den volksvriend ontnomen op het oogenblik dat voor hem en voor zijn huisgezin, de zon des levensaan 't klimmen was en hare schoonste stralen ging schieten. Dat Achiel in vrede ruste. De naam welke hij achterlaat aan zijne teergeüefde echtgenote en kinderen zal geëerd blij- 2 Troostelijk is bet om te booren l dat de verdwaalde katholieken we der tot den goeden schaapstal ko men en dat de gematigde liberalen zelf bekennen dat de katholijke partij alleen nog bestand is om bet schrikbarend so- cialismus tegen te houden. Deze week nog, zeide een welbekend liberaal ee- ner omliggende gemeente publiek in de berbergen Mijne stem is voor de lijst N° 2, omdat ik de twee andere lijsten aanzie als socialist. 't Is betgeen wij al dikwijls herhaald en doen verstaan hebbenbet is dat wat iedereen stillekens aan begint te beseffen. In bet manifest der zoogenaamde kristene democraten bekennen zij zelf dat het ministerie reeds vele verbeteringen heeft ingevoerd. Kostelijke bekentenis voor ons allen Laat ons dus, Vrienden, Zondag toe komende als éenen man stemmen on- ooren kwetsen. Dit vooral herinnert mij, boe in een gasthuis, een jonge soldaat, die aan de beterhand was, tel kens dat de kloosterzuster voorbij ging, do band aan de muts sloeg en rechtstond. Een burger, die in dezelfde zaal lag, drukte zijne verwondering uit over zulke groote eerbetuiging Vriend, sprak de soldaat, ik sta recht om dat bet eene vrouw is, en ik ontbloot mij omdat bet eene religieuse is De verheerlijking van Zaligen Idesbaldus. der nummer 2, voor degenen die niets zoeken als zulk ministerie te onder steunen, die niets zoeken als bet geluk van Burger, Boer en Werkman. Wie, wie, wie gaat er nu (le gemeen ten af, iedereen saluweerende alsof het Barons waren, denkende door die val- sche streken wat stemmen te winnen V? Wie, wie, wie en heelt er op Mijlbeek zijne feest nog niet betaald En wie, wie, wie betaalde de zijne 's ander daags??? Wie, wie antwoordt daarop Wie, wie, wie heeft er op 14 dagen tweemaal ten huize geweest van zeker gemeenteraadslid, die zich laten voor stellen heeft op voorwaarde dat men streed onder het vaandel der schoolwet van 79 de eerste maal was het om hem eene kandidatuur aan te bieden voor den provintialen raad en de tweede maal. Dijnsdag verleden kwam Spiegels, schil der van stiel, zijnen vriend Luibrechts tegen 'op de groote markt tot Aalst. A propos, Luibe- ken, zei Spiegels, weet ge wel dat ge mij nog 22 franken en centie men moet betalen voor 't verwen uwer keuken? Lttibrechts. Oh, dit en is niets, vriend verwt er den gevel van mijn huis eens voor. ng mens mijn dapperen bottelier de gewichtige taak op te De feesten ter eere van Zaligen Isdesbaldus zijn grootsch geweest, weerdig van den heiligen abt der Duinen. Zij zijn begonnen met de erkenning en de ten toonstelling van de relikwie. De kerk van de Poterie waar het lichaam van Idesbaldus berustende is, niet groot genoeg zijnde voor de volbrenging dezer plechtigheden heeft men Zondag morgen de relikwie stoetsgewijze naar do groote kerk van het Seminarie overgebracht. Deze kerk wasproppensvol. Inde voorbehoudene plaat sen bemerkten wij een vijltigtal leden van de grootste edele lamiliën van Vlaanderen die met den Gelukzalige verwant zijn. Na de plechtige hoogmis, die door Mgr Walïe- laert, bisschop van Brugge, gezongen werd, is Mgr met zijn gevolg van geestelijke overheden, tot bij de relikwiekas, gegaan, die te midden der kerk op een verhoog stond. Dan, nadat de eerw. heer abt Asseloos, onder-sekretaris van het bisdom, be waarder der relikwie, de zegels van de looden kist waarin het lichaam sedert 1167 berustende is gebroken had, werd de kist geopend. Toen, in aan zien van de aanzienlijke en nieuwsgierige menigte, werd de satijnen matras waarop het lichaam van den Gelukzalige lag,uitde kist gehaald. Het vleesch is gansch verteerd, maar de beenderen zijn op wonderbare manier bewaard gebleven. Zij zijn vastgehouden met zilveren draad. De verschijning van dat lichaam dat ten vertoon rond de kerk werk gedragen, wierp op de menigte eenen grooten indruk. Mgr deed er eene ribbe uitnemen dewelke hij schonk aan den pastoor van St. Walburgakerk van Veurne, waar Zalige Idesbaldus kanunnik geweest is. Toen werd de kist terug vastgemaakt en geze- slagen, toen aanstonds verschillige personen ter hulp snelden, onder andere MM. Gustaaf Van der Veecken, pompier, en Constant. Van Iverckhovc, bediende op het stadssocretariaataan wier moed en zelfopoffering het te danken is dat de aanpalen de barakken, alsook het reeds brandende wafelhais zijn kunnen behouden worden. De twee redders hebben brandwonden aan de handen bekomen In beroep. M. Poodts, procureur des konings te Dendermonde, heeft beroep aangelee- kend tegen het vonnis der boetstraffehzAe recht bank van Dendermonde in de zaak van het zooge zegde kiesbedrog. Het openbaar ministerie heeft van de vervolging afgezien voor de Dirk-Martens- zonen en do Lustige gebu^en. TV' volgende maat schappijen zullen dus voor het beroepshof te Gent opgeroepen worden1" Dc Ridders van de Mot, 5 betichten; 2° De Waterratten, 23 betichten, waar bij M. Ach. Eeman, gemeenteraadslid3° Het Ster reken, 18 betichten, waartusschen MM. Alex. Van de Velde en Leon Geeroms, gemeenteraadsleden 4° De Vrome Strijders, 28 betichten, waartusschen M. Paul De Clippele, schepen van het openbaar on derwijs; 5" De Iweinszonen, 27 betichten, waar tusschen M. Leon Gheeraerdts, burgemeester. Er zullen dus 101 betichten, op de 128 voor liet be roepshof verschijnen. Zondagrust. Zondag, 26 Juli, dienstdoende Apotheker, van 's middag tot middernacht, M. C1I. DE VEECKENEN. STAD AELST. GROOTE ingericht ten voordeele der Catholieke Werken der Stad, op 15, 16, 17 en 23 Augusti 1896, in het lokaal der Koninklijke Harmonie, (Casino), Niouwstraat. Maatschappijen en personen van goeden wil Allen aan't werk, om bij te dragen tot het wei- lukken van dit feest, dat in luister en in leute moet overtreffen al wat tot heden in dien aarcl is ingericht ge weest Armen uit de mouwen Gij allen, die het wel meent met de goede zaak Gedaan te Aelst, den 15 Juli 1896. DE COMMISSIE De Secretaris, De Voorzitter, L. Geeroms. V. De Gheest. De Leden Arys H. De Clippele P. De Hert F. De So rter JDe Wolf D. Eeman A. Goethals J Scheerlinckx E. Vernaeve A. geu. Op dit oogenblik werd het gesprek der manmoedige Vlamingen door de komst van Willem den Seneschalk gestoord. Mher Iwein, sprak hij haastigVerschoon mijn optredenheel het kasteel wriemelt van volk. Men wordt ongeduldig en des te meer daar gesmolten sneeuw en regen den buitenhof in eenen modderplas veranderden. Mag ik de seinklok luiden Is hier alles kant en klaar riep Iwein tot Boudewijn. Alles is in orde, heer graaf, Gelieft de zaal te verlaten, n bevool Iwein aan de dienstknechtenGa tot de afgevaardigden, heer Sene schalk. Ik heb nog enkel een woord aan Mher Boudewijn te zeggen. Eer vijf minuten verloopen zijn, leidt ge de uitgenoodigden binnen. Willem verliet de zaal met de bedienden Boudewijn naderde, bij Daniëls wenk, en groette Mher Iwein,... Mher Daniël... Boudewijn, n sprak Iwein en aanschouwde met welbehagen des botteliers flink voorkomen ik wil uwen moed nogmaals op de proef stellen, u een blijk van achting geven. u Gebied, Mher Iwein. «Uw leven staat op het spel. Voor Mher Iwein had ik het immer veil. Den 27" dezer, gaan wij allen naar Gent Willem rekening vragen over zijne snoode daden... En wie zal Jonkver Lauretta tegen list en geweld dien dag besehermen Juist over graaf Dirk's dochter wilde Iwein u spre ken, Boudewijn. Onderbreekt mij niet. Terwijl Rambold dien dag te Gent is opgehouden, zal de jonkver, bij het vallen van den avond, Aalst verlaten. Kies de zestig dappersten van mijne keurbende uit, Boudewijn, en doe mijne beste Een ooggetuige verhaalt uit den oor log van 1870 de volgende gebeurtenis. Reeds gedurende eenige dagen werd Soissons beschoten en regende het bom men op stad en gasthuis. Een dier hom men, op het laatstgenoemd gesticht ge vallen, veroorzaakte een hevigen brand. Dadelijk werd er, onder bevel van twee officieren, eene afdeeling van het 15» linieregiment naartoe gezonden wel ke niet enkel het vuur zou trachten te blusschen, maar tevens de grijsaards, vrouwen en kinderen, die reeds uit schrik in de kelders van het gasthuis waren gevlucht, aan een jammervollen dood trachten te ontrukken. Terwijl men onder toezicht eener kloosterzus ter, die hoogstens vijt en twintig jaren telt, met het redden dezer ongelukki- gen bezig is, valt er op eens, met een ijselijk gedruisch, eene bom in het mid den van de zaal. Pompiers en soldaten allen nemen de vlucht, alleen de jonge zuster, blijft onverschi okken op haren post, en denkt slechts aan hare geliefde zieken. Met stomme verbazing slaan de twee officieren het kloeke meisje gade, doch ondertussehen bemerkt een van beiden hoe zich eèn deel der soldaten, om de losbarsting van het verschrikkelijk werptuig te ontgaan, in eenen hoek der zaal, achter do bedden verbergen. Hun ne lafheid ontrukt den offieier een vreeselijken vloek. Dit hoorende, springt de ontstelde Zuster op den offi cier toe, en met samengevouwen armen roept zij uit O mijnheer, ik smeek er u om, vloek hier niet Wat zullen wij in het heldhaftige kind thans het meest bewonderen, ha ren moed of haar geloof Edele vrouw, welke den dreigenden dood vergeet, om de uitbraking te be letten van woorden, die hare kuische geiu. Zondag namiddag, ten 6 ure zijn de overblijfse len van Zaligen Idesbaldus met eenen godsdiensti- gen stoet naar de hoofdkerk van St. Salvators over gebracht geweest. De relikwie berustte op eenen prachtigen praalwagen versierd met draperijen, groenten, bloemen en de wapens der familie van der Gracht, van de stad en het bisdom Brugge. De wagen werd getrokken door vier paarden. Zondag verleden is de stoet eene tweede maal uitgegaan. Onmogelijk u eene beschrijving te geven van de pracht, den rijkdom, de frischheid, de keuze en de historische getrouwheid .van deze 57 groepen die uit alle kanten van Vlaanderen zelfs van Gent en Doornijk toegekomen waren en wedijverden om ter prachtigst de reliquiën van den heiligen abt der Duinen te verheerlijken. De stoet begreep niet min dan 2400 personen, allen in historische kostu- men. De verbeeldingen uit den ouden tijd waren tref fend en bij het voorbijtrekken van ieder groep ste gen telkens uit de opeengepakte en door bewonde ring vervoerde menigte bravo's en handgeklap op De schitterende stralen der zon deden nog meer de pracht en den rijkdom van de kostumen uit schijnen. Een twintigtal der meest bekende en schoonste rijven van Vlaanderen werden in den stoet gedrageneenigen werden op praalwagens vervoerd, eene andere werd door niet min dan 20 personen gedragen. De groepen te peerd behaal den ook grooten bijval. De stoet was opperbest ingericht en is met eene bewonderensweerdige regelmatigheid voorbijge gaan. En niettemin heelt hij niet min dan 1 1/2 ure noodig gehad om voorbij ons te trekken. Men kan denken of hij lang was. De praalwagen met de rijve van zaligen Idesbal dus sloot den stoethij was gevolgd door eene aan zienlijke menigte geloovigen. Het was 5 1/2 ure, wanneer de stoet in de vol- maakste orde is binnengegaan. MEN VRAAGT zoohaast mo gelijk een TWAALFTAL man- -jTj e«es-— nen voor den Oogst te doen bij zekeren landbouwer te Sevuan, (Seine et Oise), Frankrijk. Hij geeft 36 frank de hektaar pikken en binden. Zich te bevragen ten bureele der Volksstem. Brand. Maandag avond rond 10 ure, is een begin van brand ontstaan in een wafelhuis, dat men op de markt reeds aan 't afbreken was. Een der gasten stond op eene dubbele ladder en was be zig met het losmaken der barak, toen de ladder uitschoof en tegen eene tafel viel, op welke eene petrollamp stond te branden. De petrollamp sloeg om, viel op den grond en schoot in brand. Op twee seconden tijd was er reeds eene groote vlam opgo nltahalz groot fabriek van Tabakken lUllaUaK. vraagt een goeden reiziger, leliën- teel hebbende. Schrijven onder de initialen A. B. C. 12, Brussel-Center. (Per Telefoon). 1» Uit Schettt- veli). (Brussel). De E. II. Deleuse, missionaris in den Kansou (China), komt te overlijden in den ouderdom van 37 ja ren. 2° Uit Spa. Aartshertogin Ste phanie is hier don derdag de koningin, hare moeder, komen bezoeken 3° Uit Ander- lecht. Jordens, socialistisch gemeenteraads lid komt zijn ontslag in te dienen. 4° Uit Deynze. Maandag is Chaleken Lysee- le, zoon van den postbode, onder den wagen -geval len van den voerman Aclgoet van Machclen 't manneken was letterlijk verpletterd. 5° Uit Oostende. De koning is hier defini tief gevestigd voor geheel het badseisoen. "Do-t-lzvii' Tist. Ze zitten er met Beruissart X <11 lull «0p tCgenw00rdig hé A. IÏ. Tabak wel ontvangenheb dank. Domien. Wanneer komt ge, zeg Kunt ge den datum nog niet stel len? Alles wel. Nonkel. De vlaamsche kermis! Halte, zelle 't Zal partikelier zijn... Ge zijt ver wacht. Vr. V. G. teN. Hoe eer hoe liever. Vr. Velm. Wij trachten er reeds naar!... Als het maar niet te stikkend heet is V. V. E. te P. Nog geenen Emile gezien Salut. II. Een hart en eene zielSnoeck. OpperbestWij zullen u toch zien op de vlaamsche kermis van Aalst Ons Roese. Er valt te schrijven... Verstaat ge dit fransch Lippeke'n. Men vraagt nog een ander recette om hoebeis te genezen. Hoe is 't met 't a- mandelboomken Wipsefoe. g' Hebt ons maan dag geranseld, zelle!... Dit is goed voor eene teer t K. Nog nooit zijn wij zoo tevreden en ge lukkig weergekeerdWij kunnen u niet genoeg bedanken.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3