ZEGEZEGE IWEIN VAN AALST. 2 JAAR N' 82. ZATERDAG 1 AUGUSTI 1896. De Kiezers D' Is. Bauwens. All Daarom Uitslag Kanton Aelst. Provinciale Kiezingen. Arrondissement Aelst. De Donchisten zijn Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 goer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent™ Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met allé slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. DE DONCHISTENKLIEK LIGT VERPLETTERD Dit is de kreet welke Zondag verleden in het katholiek kamp den uit- slag heeft begroet onzer provinciale kiezingen. Ja, ondanks allen smaad en laster tegen onze katholieke kandida ten uitgekraamd, niette genstaande allen twist en tweedracht, welke de ga zetten en hoofdmannen der Daenspartij hier se dert drij jaar in ons mid den hebben weten te zaaien, is het kiezers korps onzer vijf kantons het katholiek vaandel -getrouw gebleven. Katholiek en «ods- dienstig vooral, hebben onze mannen gestemd tegen de kerels van Vooruit, die Staat en Kerk omverre willen werpen en van ons v schooit en onafhankelijk België eenen grooten beestenhof maken. Katholiek en Godsdienstig vooral,hebben zij gestemd tegen de schismokratcn of Donchisten, die niettegenstaande de vaderlijke vermaningen van Paus en Bisschoppen, niette genstaande de raadgevingen onzer plaatselijke geestelijkheid maar gedurig en hardnekkig samen met de liberalen alles bevechten wat den naam van Katholiek draagt. van 't Land van Aalst hebben getoond dat zij klaar zagen in al die woordenkramerij cn valsche beloften der proleten van Chipka. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Eenige stonden later kwam eene ontzaglijke menigte geestelijken, edelen, poorters en landbouwers de zaal binuen. Zij groetten hoofsch Iwein en Daniël, bemerkten in het voorbijgaan de schilden en namen, terwijl zij elkander hunne verwondering over de blazoenen uitdruk ten, de zetels en stoelen in, welke Willem de Seneschalk, de Onderseneschalk en Boudewijn hun beleefd aanwezen. Groot was het aantal priesters en kloosterlingen. Onder deze laatsten bemerkte men vooral Karthuizers, Cis- terciensers, Premonstratensers, of Witte Heeren, en Benediktijners, pan wier hoofd de eerbiedwaardige abt van Affligem, gansch in eene zwarte kap met wijde mou wen gedost,, was binnengetreden. De Prelaten der abdijen van St-Pieters en St-Baafs te Gent waren insge- lijk aanwezig. Men herkende de edelen aan de zijden of fluweelen kolders, met goud en zilver doorwerkt, de lange haren, de geschoren kin en het aangegord zwaard. Ridders alleen mochten toenmaals zwaard of lans hanteeren. Landbouwers en poorters droegen lange, donkerkleu rige kolders, welke, bij eenige gegoede vertegenwoordigers der vrije steden, met pelswerk waren omzet. Aan den gordelriem hing eene breede scheede, waarin een welgescherpt mes stak. Kort was het hoofdhaar en het aangezicht bij velen heel geschoren. Twee poorters vestigden aller aandacht. Hun baard was lang, het haar kort, de kolder blauw, bet aangegespt zwaard krom. Het waren Kerels (1), ontembare Vlamingen, (l) De Kerels droegen het haar kort en den baard lang... De Ridders hadden lange haren en schoren hunne kin. Vgl. Ann. du Com. ff. de Fr. De Daenspartijzoo hebben zij in hun eigen ge zegd, 't is de oude liberale partij, overal in 't land tot onmacht gedoemd en die hier in ons arrondisse ment het hoofd weerom zou willen opsteken 't is die oude liberale partij, vijandig van God en zijn gebod, samengesteld uit mannen die slechts met bet tijdelijke bezig zijn en zich om 't geestelijk welzijn van boer enwerkman geenzins bekommeren, Ell verontweerdigd over de verraderij der scheurma kers, met openen arm in 't liberaal kamp ontvan gen, hebben zij alle mogelijke middelen ingespan nen om hunne dulvelsclic politiek tegen te wer ken. God dank Zij zijn in hunne pogingen gelukt Eere dus aan al de katholieke kiezers van ons arrondissement Door den schitterenden zegepraal welke zij ko men te behalen hebbeu zij eens te meer voor gansch het land doen uitschijnen dat ons arrondissement echt en zuiver katholiek is en blijven zaldat zij binnen twee jaren nog eenen schooneren zegepraal schikken te vieren, te weten de neerlaag van onze vierden man. hoe moet deze geknarzetand hebben bij bet verne men van bet belachelijk getal stemmen welke zijne volgelingen in eenieder onzer kantons maar en bekwamen. Voorzeker zal hij er met ons een voorteeken in gezien hebben zijner toekomende neerlaag voor de wetgevende kiezingen doch denken wij niet, bes te vrienden, dat noch bij, noch zijne volgelingen den moed zullen opgeven en werkeloos blijven Verre zij van daar Het verloren terrein zullen zij weerom trachten in te winnen. Verder om verder zullen zij zich wagen op den verderfelijken weg dien zij zijn ingeslagen totdat zij eindelijk door bun verkeer met alle onge- loovigen bun geloof zullen verloren hebben en bun eindelijk zullen aansluiten bij de socialisten. de handen uit de mouwen Van nu af gewerkt voor de wetgevende kiezing van binnen twee jaar Geen oogenblik verloren, geen enkel middel verwaarloosd en onze vierde man zal zijnen congé in de Kamers geteekend wor den Jefken. Kanton AELST. Socialisten Liberalen-Demokr. Baudewijn De Meeter Marcel Podevyn Schaltin Spittaels 1065 1065 1059 1051 1060 1047 Boone Caudron Daens De Backer De Kerpel De Smet 6736 6943 6865 6719 6667 Katholieken Bethune Blancquaert De Naeyer De Schaepmeester De Vis Eeman 9230 94SO 9146 9064 9071 91H2 Katholieke meerderheid 2500 st. Kantou i\L\OVK. KatholiekenLiberalen-Demokr.: De Clercq 5269 De Backer 3475 Sonck 527 0 Deurbroeck 3413 V. Cauwel. 5250 Lambreckt 3326 Katholieke meerderheid ISOO ai. Kanton GEEKARDSBERGEN. Katholieken Liberalen De Clippele 4212 Rens 2546 Haelterman 4311 Spitaels 2264 V. d. Liuden4594 V.Cleemputte2595 Donchisten Bruylandt 384 Lambrecht 429 Van den Berghe 380 Katholieke meerderheid 17 00 ai. Kanton SOTTEGEIH. Katholieken Liberalen-Demokr. DeKerkhove3500 Martens 1650 Musely 3700 V. Crombrug»1750 Katholieke meerderheid 2000 at. Kanton liERZEEE. Katholieken1 .iberalen-Demokr. DeVuyst 415K De Pelsmaker 3124 V. d.Haegen4039 Katholieke meerderheid 1000 at. HipI Hip! Hourah! Aan ons de viktorie 't Katho liek triomfeert voor de pro vinciale kiezingen in de vijf kantons van ons arrondisse ment IEn met welke over- groote meerderheid dan nog! 't En is niet te verwonderen, dat Pie Donche en onzen vierden Zondag avond van in d'een appelflauwte in d'ander vielen... Maar voor wie dat het toch 't droefste en 't wreedste is van al, 't is voor onzen broeder, want binnen twee jaar moet die liefhebber herkozen worden en 't kiezers korps komt hem Zondag op de klaarblijkenste wij ze te doen verstaan dat zijn mandaat van volksver tegenwoordiger voorzeker niet meer en zal ver nieuwd worden.Onze pauzelijke Nuntius, Mgr Nava di Bontite, komt iu dezelfde hoedanigheid genoemd te worden tot Madrid en onze Koning is voor eenige dagen vertrokken naar Noorwegen. Graaf do Mérode, oud minister van 't buitenlands, is nu voor goed aan 't beteren... Maar slappekes dat de mensch nog is, 't is te wreed. Binnen eenige dagen zal hij van Brussel vervoerd worden naar zijn kasteel van Westerioo. O die hekse Don derdag, in de kerk van Anderlecht, werd in een van de biechtstoelen eene vrouw bevonden, die ge durende de goddelijke diensten den stiel van beur zensnijder uitoefende... Of ze de kas ingedraaid is Och erremen, tot Gent hebben ze, nabij 't hos pitaal, 't lijk opgevischt van een jong vrouwmensj die zinneloos was geworden en in 't water gespron gen. De heer Modeste Cercelet, die zaterdag, voor 't assisenhof van Gent moest verschijnen, be ticht door de Donchisten van stemomkooperij, is met eenparigheid van stemmen vrijgesproken Onze beste gelukwenschingen aan onzen dapperen vriend, die de dweesdrijvers van Chipka nog veel harde noten zal te kraken geven. Maar waarom en spreekt de gazetschrijver van de Werf nooit van dit schoon werk der Vlamingen te Parijs??? Mogen zijn franschmans dit werk misschien niet kennen Mogen zij geen kennis maken met de twee vlaamsche priesters, die er aan 't hoofd van staan Ze zou den er nochtans zooveel troost en steun vinden, terwijl zij in zijn gazetten niets vinden Jan vleierijenEn dit dan nog voor oen arm Stemmeken, want waren de franschmans geen kiezers, zoker en vast Pië zou er aan veegen Vrienden, ze spre ken wonderen van de toekomende Vlaamsche Kermis van Aalst't En zal nooit niet te zien geweest zijn en zoo 't schijnt zal het er bijzonder aantrek kelijk zijn voor de Donchisten, die er* in alle koleuren zullen getrokken wor den.... Alia, die voor de leute en 't ple zier is zal onze Vlaamsche Kermis ko men bezoeken, want daar zal eene partij gelachen worden, zelle ge moogt mij geloovenEngland steekt 125,000 franken uit voor de tentoonstel ling van Brussel in 1897. Ze spreken voor onzen toekomenden pauzelijken nuntius 'van Mgr Radini Tedesehi.... Nochtans dit nieuws eu is nog niet offi cieel. 't Is te wreed om op te pein zen!!! Op een jaar heeft Vooruit van Geut 185,000 franken verdeponseerd aan propagande. Kan het dan mis (lat 't socialismus aanwintKatholieken, doet toch al wat in uwe macht is om die roöde sekte te bestrijden, waut moesten die kerels eens de bovenhand krijgen, ze zouden met ons nen dans gaan, ge moogt het zeker zijn. Nem- na, te Londen rijden ze nu op veloci- peerden van papier.... 9 kilos wegen ze Hl Toekomende jaar zal te Brussel een congres plaats hebbeu van de pompiers. Al de landen van de wereld zullen er op vertegenwoordigd zijn. Li-Hung-Tchang de chinees, heeft in de glasblazerij van den Vat-St-Lam- bert te Seraing een kristalen servies fekommandeerd van 8000 fr. Tot ,euven is zaterdag verdronken met gaan te zwemmen zekere heer Druart van Ecaussines, student in medecij- nen.... Hij moest maandag ziju exaam afleggen. Te Parijs zijn ze reeds volop bezig met de toebereidsels voor d'inhaling van den Tzar van Rusland, die er in 't kort verwacht wordt:... of de Tzarinne zijne madame zal mee ko men dit en is nog niet zeker Onze vriend Jefken Van Mespelgem heeft maandag morgend d'eer gehad van door onzen vierden pjao}nomjiduiooa3 te worden in volle straat 'door onzen achtbaren vierdenMaar alia, dit is te verstaan Van den ganschen nacht geen oogsken toegedaan hebben van koleire en razernij over den uitslag der kiezing, moest onze merteleer toch op iemand zijne gal uitspuwen. Prinses Louise verblijft voor de moment tot Spa bij hare moeder de koniDgin.... Geluk kige kinders die reeds tot staat gekomen zijn en nog vader en moeder hebben.... Bij moeder is er toch altijd troost te vinden. Den- 6 September vertrekt als missionaris naar Congo de E. H. Arthur Bracq, oud-ouderpastoor van St-Coletatot Gent en den E. H. De Vos, bestuurder van'tgasthuis tot Geeraards- bergen, die, volgens sommige gazetten

De Volksstem | 1896 | | pagina 1