De Provinciale Kieiinp Volksparlement BUITENLAND. KOOKKUNST. aan 't zeilen SANTBERGEN. YVreede kastijding eener Vrijdenkster. Te koop op Chipka Kunst en Letteren. Engeland. is7e ^rwiukei pastoor benoemd was van 't H. Hert tot Gent, die blijft voortdurend zijnen post van bestuurder bekleeden. Maandag achtermiddag zijn al de sektiën onzer stad mot muziek j en vaandel aan 't hoofd hunne l hulde gaan brengen aan onze nieuw gekozenen voor den pro vincialen raadGansch de stad was bevlagd.... Met voldoening bestatigden wij dat de heer burgemeester Ghee- raerdts aan 't hoofd van de kortege was. Middeler wijl waren ze op Chipka bezig met te stoemmelen en te boemelen, met knarzetanden en verwijten.... Maar toch alles in eerlijkheid en dettigheid. Dijnsdag verleden hebben de bisschoppen van België eene vereeniging gehad bij den kardinaal Goossens tot Mechelen. Welverdiende straf 1 I)e vadermoorder Persyn van Machelen komt door het assisenhof veroordeeld te worden tot eeuwig- durenden dwangarbeid. Vrienden van 't Stem- meken, wilt ge weten hoe verre, hoe schromelijk verre de donchisten hier in ons arrondissement gezakt zijn, ziet naar den uitslag der kiezing van Geeraerdsbergen... Die Judassen streden daar zonder de medewerking der liberalenewel, weet ge hoeveel stemmekes zij bewamen 't Is bijna ongelooflijk maar toch zoo, zelle 384 11! Den achtbaren heer Coomans volksvertegenwoordiger van Thurnhout is in den nacht vau Zondag tot Maandag rond 2 uren overleden.... 't Was een der grootste verstanden van ons parlement, waarin hij zetelde reeds van 1848, nen onvermoeibaren werker en een overtuig de kristene.... De brave man ruste in vrede 't Ongeweerte van verleden Zondag heeft overal veel schade veroorzaakt.'t Was een ge- doemmelsel en een geboemmelsel om er zot van te worden.... Tot Aalst hier goot het water.maar Goddank, 't en kon met die over- groote warmte toch niet blijven duren ook.Gelukkiglijk en zijn er geen ongelukken door donder te betreuren ge weest. De genegenheid en kan toch van geenen eenen kant komen, zei Luibeken en hij gaf zijnen hond een schup onder zijnen steel t. M.Leveque, de bestuurder van 't vellokensfabriek van Aalst, komt zijn ontslag te geven als gemeenteraadslid van Brussel. Do H. Vianney, oud pastoor van Ars, in Frankrijk, is den 26 dezer maand tot Rome gelukzalig verklaard door Zijne H. Paus Leo XIII De plechtige prijsdeeling aan de leerlingen van ons St-Martensgesticht zal plaats hebben op don derdag 13 Augusti en in al de badsteden slikt het van 't volk blijft het weder zoo voortdurend guns tig, ge moogt zeker zijn, dat de hotelbazen ze op 't einde van den zomer zullen kruipen hebbenmaar och erremen ook, 't wordt er ook al dikwijls en veel met 't trommelken gewonnen en met 't fluitje verteerd. De Socialisten houden tegenwoordig congres tot Londen.... Er zijn afgeveerdigden uit alle landen.... België is er vertegenwoordigd door Vander Velde en Furnemont, volksvertegenwoor digers en de socialistische burgemeester van Rijssel is door 't fransch gouvernement afgezet omdat hij 't orde in zijne stad niet en kon handhaven. En nu voor 't sluiten, ziehier, waar onze ministers eenige dagen vakantie zijn gaan nemen M. De Smet de Naeyer tot Oostende, M. Begerem tot Blankenberghe, M. De Bruyn tot Erembodegem. M. Nyssens tot Spa, M. Schollaert tot Leuven, M. de Favereau tot Jeneret, M. Brassine in 'tkamp van Beverloo en M. Vandenpeereboom, den dienen is thuis gebleven; 'tis eene gepatenteerde huisduif. Salut en de kostKibeladoeken. aan, den kreet te herhalen «Weg met den pries ter Weg met de soutaan 's Morgens duurde de braspartij ten haren huize nog immer voort.... Maar God's wraak liet zich niet wachten. Dansende, wierp hare dochter de petrollamp ten gronde en hare kleederen vatten vuur. Hare moe der naderde haar en poogde ze te redden, doch zij zelf werd door de vlammen omringd. Haar man, beseffende dat hier alle pogingen tot redding nut teloos waren, vliegt in wanhoop naar eene fontein en springt in den bassin. De vrouw ook ijlt weg en springt in het water. Slechts ten koste van veel opoffering was men het vuur kunnen meester worden. Men trok het ongelukkig slachtoffer uit het wa ter verbrand als zij geheel en gansch was, kon men haar niet zonder huiveren aanschouwen. En al de ooggetuigan van het ijzingwekkend schouw spel zagen in het voorval duidelijk de hand des wrekenden Opperrechters. Men droeg de gestrafte godslasteraarster te bed. Gedurende acht dagen en even zoovele nachten leed zij onuitsprekelijke pijnen de vingeren vie len van hare handen.... Zij bezweek. Nochtans zou het schijnen, dat ha- ouders binst den nacht eenen priester hadden doen halen. Waarom des nachts Waarom niet bij klaren dage Of mocht zij, publieke zondares, geene publieke eereboet doen Gansch het omliggende was door dit voorval in opschudding gebracht, eenieder in verslagenheid gedompeld en de goddeloosten zelf zegden dat het de hnud Gods was, die sloeg. Op wijk Keerin gen staat er eene schoone kapelle, toebehoorende aan den heer bur gemeester Van der Haegen. Verleden Zondag werd in die kapel het beeld geplaatst van den H. Anto- nius. Gansch de wijk was het eens om met allen mogelijken luister dat beeld in te halen. Hiertoe was er een muziek uitgenoodigd, zoo wij meenen van Idegem. Er waren zes arken geplaatst en een schoone altaar, vanwaar M. de Onderpastoor van Santbergen wonderschoon gepredikt heeft. Men weet niet van waar al dat volk was komen samen gestroomd. Het was er prachtig, aandoenlijk en geestdriftig. Alles liep opperbest af vooraleer het i regenen. kastijdt dikwijls op zichtbare wijze degenen -.inen naam lasteren en Zijne priesters ver- a u eene ware gebeurtenis aanhalen, voorge val in eene parochie, die wij niet noemen kun nen uit eerbied voor eene familie. Een ongelukkig vrouwspersoon, niets kennende ian de slechte leerstelsels van hedendaags, gaf, ter aele^- nheid eener kiezing, hare helsche razernij u -n vrijen teugel. Den dag der zegepraal vereenig- k »i s avonds met eenige vrouwen van haar slach en i. u hare uitgelatenheid geene palen. Zij gele ken waarlijk eene bende duivelinnen, gelijk zij het dorp d ep i er. alle J< ame lieden aanrand den en 1 orden. Die vrouw, zij .'.ng, sprong over schreeuwde allen aioeoigde hare gezellinnen fIo/»uizif(/i)ii Een kluchtig voorval op t Jlllifltllli lit tl Merkebroek Verleden donderdag trouwde er Adolphine Lumen met Omer Mertens van Appelterre. Ze deden een speelreis ken naar Brugge en vandaar naar Oostende, 's Vrijdaags 's avonds wierden ze verwacht, maar- misslag, ze kwamen maar 's zaterdaags 2e mis slag, ze vonden de deur gesloten en hadden geenen sleutel in den zak 3e misslag, Zondag was Omer reeds vernageld, zoodat hij niet gaan kon, want zijnen voet was door 't wiel van eenen wagen over reden. Wij wenschen het jeugdig paar betere tijden voor het vervolg van hunnen nieuwen levensloop. CroPquetten van eepielen. Bewerkt een stuk bo ter de dikte van een ei met 2 lepels tarwebloem peper en zout. Laat lang zaam smelten, bewerkt het met versche melk tot genoegzame dikte. Voegt er bij een klein doosje fijngehakte cham pignons en 2 fijngesne den sepieten. Laat alles nog eens opkomen, neemt van 't vuur en roert er haastig 2 heele d geslagen eiers onder. Laat nog eens opko men en dan rusten tot den volgenden dag. Maakt kleine ballekens, rolt ze in geslagen ei wit en dan in geraspt biscuit, nogmaals in eiwit en terug in biscuit. Laten fruiten in goed heet braadvet, laten kleur krijgen en zoo spoedig mo gelijk opdienen, t Is zeer lekker. P1 - - de katholieken te Looz en te Maeseyck. Zij zijn zonder strijd gekozen Hecq-de- Stad, Sint Truiden, Bilsen en Sichem- Sussen-Bolrée. In Henegauw zegepralen de katholie ken te Frasnes, Lens, Lessen en te Cel les. Zonder strijd zijn ze gekozen te Baumont. De liberalen winnen te Que- vaucamps en te Templeuve. Zonder strijd te Thuin. De socialisten zijn ge kozen te Charleroi. Te Bergen is er balloteering tusschen liberalen en soci alisten, te Paturages tusschen katholie ken en socialisten te Zoningen zijn 1 socialist en 1 liberaal gekozen. Er is balloteering voor den derden zetel, tus schen liberalen en socialisten te Chi- may is 1 katholiek gekozen, balloteering voor den 2'" zetel, tusschen liberalen en katholiekente Binche balloteering tusschen katholieken en liberalen te Antoing eveneens. In de provincie Braband zegepralen de katholieken te Assche, Dkkel, Aer- schot, Diest, Haecht, Zoutleeuw en Perwez. Zonder strijd gekozen te Wol- verthem. De liberalen zegepralen te Brussel, Schaarbeek, Thienen, Gemap- pes en Waver. Te Anderlecht is 1 ka tholiek gekozen en balotteering tus schen 2 katholieken en 2 liberalen. In de provincie Luik zegepralen de katholieken, te Limburg en te Landen. Te Ferrières zonder strijd. De liberalen zijn gekozen te Nandrin en te Borgworm. Te Luik komt de katholiek mot den socialist in balloteering. Er is ballotee ring tusschen liberalen en socialisten te Iloei, Hollogne-aux-Pierres en Seraing. Balloteering tusschen katholieken en liberalen te Heron en te Spa. Eindelijk, te Fléron en te Verviers komen de katholieken met de socialisten in her stemming. Te Stavelot is 1 katholiek gekozenballoteering tusschen 1 katho liek en 1 liberaal. In Luxemburg winnen de katholieken drij zetels. Zij zegepralen te Bastogne. Fauvillers, Marchc, Laroche, Neufcha- teau en Etalle Zonder strijd te Durbuy en te Wellin. Te Sibret zijn 1 katholiek en 1 liberaal gekozen. Te Virion zijn de liberalen zonder strijd herkozen. In de provincie Namen overwinnen de katholieken te Fosses en Gembloers. Zonder strijd te Ciney en Rochefort. De liberalen zegepralen te Florennes. Te Couvin is 1 katholiek gekozen en er is balloteering tusschen drij liberalen. Te Walcourt is 1 katholiek gekozen, verder balloteering tusschen katholie ken en liberalen. Roese. 8 schoone, stevige ijzeren tralieramen, vroeger ge diend hebbende om JUDAS te beschermen tegen over de woede der liberalen, maar nu onnoodig en nutteloos bevonden. De Bestendige Deputaties van Antwerpen, Oost- Vlaanderen, West-Vlaanderen, Limburg, Namen en Luxemburg blijven katholiek. De balloteering van Anderlecht zal over het lot der katholieke Deputatie van Braband beslissen. De Deputaties van Henegouw en Luik blijven liberaal. In de provincie Antwerpen, zegepralen de katho lieken te Boom, Eeckeren, Contich, Santhoven, Heyst-op-den-Berg, Lier, Moll. Zonder strijd, katholieken gekozen te Arendonck, Hoogstraeten en Westerloo. Te Brecht is M. Van Olmen, katho liek, gekozen er is balloteering tusschen twee katholieken, MM. Montens en van Lith. Te Ant werpen en te Mechelen is er balloteering tusschen katholieken en liberalen. In de provincie West-Vlaanderen zegepralen de katholieken te Thielt en te Hooglede. Zij zijn ge kozen zonder strijd te Ardoye, Gbistel, Thourout Kortrijk, Meenen, Moeskroen, Moorseele, Oost- Roosebeke, Dixmude, Meesen en Wervicq. Te Oostende winnen de drij eenige liberalen van den Provincieraad op de socialisten. In Oost-Vlaauderen zegepralen de katholieken te Deynze, Audenaerde, Nederbrakel, Aalst, Gee raerdsbergen, Herzele, Ninove, Sottegem, Dender- monde, Hamme, Wetteren en Temsche. Zij zijn gekozen zonder strijd te St-Maria-Hoorebeke, St-Nikolaas en Lokeren. Te Ronse was tusschen liberalen en katholieken een akkooFd gemaakt. De katholiek M. Ponette is bij de eerste stem ming gekozen de liberaal M. Sturbaut komt met den socialist in balloteering. Een schoon en in linnen keurig ge bonden handboekje voor het Broeder schap van de Goeden Dood, is dezer dagen door den Eerw. P.G. Kallen, S. J. bij den heer Emiel Verniramen uitgegeven. Wij twijfelen er niet aan of dit, voor eiken christen, maar bijzonderlijk «oor de loden van gemeld Broederschap zeer geschikt boekje zal aan velen welkom wezen, aangezien het getal der inge schreven leden, vooral uit Aalst en om streken sinds 1834, het jaar der oprich ting, 48,000 bedraagt. Het boekje bevat, behalve wat voor de vergaderingen bijzonder dienstig is, zeer passende gebeden, troostvolle aan roepingen voor het stervensuur, nuttige wenken om de stervenden bij te staan en ten slotte eenige bemoedigende ge dachten over den dood. Te bekomen bij de Boekhandelaars en op ons bureel. Prijs 25 centiemen. Stien. Vien jongen, ge ziet er alzoo gezind uit als eenen die mee een palet van vijf eens twee bokals gewonnen heeft op de meulen vau plezier Vien. Ne mensch moet azoo van tijd tot tijd ne keer doorlachen, Stien, 't is zoo lang dood te zijn Stien. 't Is komsa, pardaf, zegt de lranschman. Vien. Zeker, en go verwermt daar ne keer af, en 't is de wermte dammen vandoen hebben tegen de menassen van 't romatis. Stien. Maar, Vien, waarom moeste gij nu azoo lachen Vien. 't Is eigentlijk azoo gekomen, da'k daar in d'A ,ch- terstraat azooeen vandie kopstukken tegenkwam van de chris- tene krawatten, van dien donsjenboel. Ehjo, en ne mensch, als go die smoelementen bekijkt, en ge peist op die buis die z'in Aelst weerom nog ne keer van achteraanhun bretellen ge hangen hebben, en te Geesbergen en te Ninof, en te Nederbra kel en 't Herzele, overal 't zelfste, ne man en kan hem niet wachten van lachen. Stien. Maar Vien, ze willen hebben dat die mannen gaan kollectie houden in buizen, en een coöperatief oprichten ge moet weten, ze gaan in Aelst 't naaste jaar nieuwe buizen leg gen voor de gaz, en de cheffen van de donsjepartij peizen van de leveranse te hebben. Vien. Eh zeker, waarom niet Ge vindt in die buize- cooperatiof al 't gerief van de wereld groote buizen, stoofbui- zen, kannebuizen, alla g'en kunt nie misvragen, en ramme len, mensch Stien. Jommer en da moet trekken die commerce, Vien wa peisde welde bisschop van Gent heeft z'al in drij ver- schillige notas aan de katholieken geheel zijn bisdom door gerekomandeerd, en de bisschop van Brugge ook, en He van een goei rekommandatie, zeg ekkik Vien. Alla Stien, da 't geen sloebers en waren, 't is om kompassie mee 't hebben als ge ze ziet passeeren. Den dienen waar da'k daar van sprak, och Heere hij trok azoo een ge zicht gelijk eenen die op éénen dag vra en kinderen verloren heeft, en van zin is van naar den Argentine te gaan. Stien. Jommer Vien, ge kunt ze afschilderen, zelle I Vien. Zijn moestasch, Stien, anders zijn 't azoo percies ijzerdraaikes, en na hong ze daar, zonder koeragie, gelijk nen bloempot, die in geën drij maand water gekregen heeft, en hij beet er azoo van tijd tot tijd in fan arroge, da zijnen mond azoo vol haar stak als ne sibaro van ne gendarm Stien. Dat de liberalen niet allemaal tot den lesten toe voor die ruziemakers gestemd en hadden, z'en telden geen dui zend stemmen maar wa wilt g'er aan doen, de cheffen van weder kanten zitten altijd overeen, om de katholieken in de grond te booren. Stien. Ons heilige patronen bewaren ons daar af I Vien. Maar Stien, gij hebt azoo nog een jaar langer naar school geweest als ik, hoe noemen ze daar weer da kopstuk, dat hier tegenwoordig zijnen toer maakt in Europa ne vieze jongen zeggen ze, kij komt uit da land van waar da 't schoon porcelein komt Stien. Ahjo, wacht ne keer Lioentchan, heet hij, 't is een chineesche excellence. Vien. Just, hij koopt azoo hier en daar parabelstukken, zqggen.ze, voor zijn huishouden, awel dat dienenTchan.... Tchan... of hoe noemt g'hem daar weerom Stien. Lioentchan, is 't, dat ze zeggen. Vten Ne mensch zou er in verdobberen in allemaal die Ui'oiiL' 1'ii L' In Frankrijk is r lailKI IJk. eenplaatskeVallon- sur-Géa geheeten, waar sedert 1785 maar twee pastoors werkzaam zijn ge weest de eerste stond er van 1785 tot 1842, de tweede, die nu 80 jaar oud is, celebreerd er de mis reeds 54 jaar. Amr»i»ikl Zou het waar zijn niuciina. datde republieken van Zuid-Amerika hun verstand beginnen te krijgen? Misschien. Van tq voren, van zoo er een verschil ontstond, 't was oorlog en die bloedige vereffening sleepte dikwijls lang aan en ruïneerde gansehe landen voor langen tijd. Nu is er ook een geschil opgerezen tusschen de republieken Chili en Argentina, we gens eene kwestie van grenzen. Trou wens, in gindsche landen staan de paalstaken zoodanig juiste niet, en 't gebeurt meermaals dat men, op eenige uren na, niet te best weet waar een land eindigt en een ander begint. Nu zoo, wegens dat grensgeschil, hebben beiden republieken de middeling inge roepen der koningin van Engeland, die dan ook de taak van midlares heeft aanveerd. van de scheepbouwerij Harland en Wolft' te Belfast in brand geschoten. Geheel de werf is vernield, alsook elf andere fabrieken. Duizenden menschen vallen zonder werk. Men heeft nabij de rivier van New-Port, te Cardiff, het lijk gevonden van de jonge luchtreizigster, mej. Al- bertine, die iu de zee ;ev-'Ier tei wijl tij met eenen vabvherm neerdaal de. namen. Stien. 't Is waar ook. Vien. Awel dat dienen Loeintchan de kopstukkeu van da donsjegebroed ook wilde mee doen om z'in porceleine taloo- reu te bakken, wij waren z'er mee kwijt, en hij zou ze voor 't vertransporteeren mogen hebben. Stien. O gie Vien, gij zijtne scha jongen om azoo iet te zeggen! Vien. En 'k geloof dat de ministers geerne voor niemen dallen de frontieren zoün doen openzetten om doorpassagie te die vrije mannen beweerden te zijn en zich het recht aanmatigden met den degen in de hand hunne rechten te verdedigen. De zaal was propvol en leverde een heerlijk schouw spel op. Aan weerzijden van den troon zaten, in bonte rijen, de geestelijken Diederik van Beveren, kastelein van Diksmuide, en zijn reisgezel, de heer van Bovekerke, bij Diksmuide de vier Beers, de hoog-baronnen van Vlaan deren de heeren van Pamele en Boelare behoorden tot Keizersch Vlaanderen, de heeren van Cysoing, in Pevele, en van Eine, bij Oudenaarde, tot Vlaanderen onder de Kroon de waardigheidbekleeders en groot officieren van het kasteel, in {Srachtgewaden gedost de kastelein van St-Omaar, Ghijselbrecht van Liedekerke, Desideer van Reninghe, Wouter van Lillers, Geeraard, voogd van Ninove, Raas van Gaveren, Hugo Campus Aveme, Walter van Froresdele, Alijn van Bouchaute, Gillebert van Berghe, de kastelein van Maldegem, Walter van Zomergem, Rijkaard van Woumen, Arnold Wineth en menig andere ridder, die voor het wellukken dezer bijeenkomst had geijverd. De overige aanzienlijken, vrijheeren, kasteleins, burg graven, waren, schitterend in hunne wapenrusting, in het midden der zaal geschikt de poorters, landbouwers en Kerels stonden langs de wanden geschaard. Vlaamsch Vlaanderen was door vele ridders en poor ters vertegenwoordigd en, onder anderen, door Zegher van Gent, edelen uit Oudenaarde en Kortrijk, den heer van Bellegem, bij Kortrijk den heer van Vichte, be westen Oudenaarde poorters uit Ieperen, Belle, Kassei, Burburg, Bergen, Veurne, en den proost der abdij van de Duinen, bij Veurne. Uit het Vrije van Brugge, door de kasteleins van Gistel en Oostkamp ter dagvaart opge roepen, waren talrijke afgezanten naar Aalst gekomen B urie, Yzendijk, Oostburg, Aar- lüri .orecde, Sluis, Blankenberg, Muide,

De Volksstem | 1896 | | pagina 2