Laatste Depechen. LUIBRECHTS. MUZIEKSCHOOL. •j* Dood van M. Coomans. Kerkelijk Nieuws. Naar HOFSTADE Antwerpen Nieuws uit Aalst. BBHV blU géVen. Stien.—Da ga ik aan ons Roese ne keer vertellen, ge zult ze zien lachen. Vien, Jommer, wacht nog een betjen ik moet u nog iets zeggen. Stien. Neen, neen, 't is alzoo al wel, 'k en heb geenen tijd niet meer, salut Vien. Jommer 't is van de vlaamsche kermis van binnen veertien dagen. Stien.'t Is gelijk, zeg het mij morgen of ga met mij mee, ik ga ons Roese ne keer doen lachen. Watten Loein- than... donsjenboel... in talloorenbakken Vien. Alla, de komplementen, 'k zal in 't kort ne keer komen. Zondag nacht is M. Coomans overleden. In hem verliest Turnhout zijn knappen volksvertegenwoor diger, de Kamer haren ouderdomsdeken, de dagbladpers haar oudsten en waardigsten schrijver, de katholieke partij haar moedigste verdediger. Vader Coomans wilde de vrijheid toegepast in den breedsten zin en voor iedereen hij zag in het overdreven militarism een dwingelandij en een gevaar ieverde onbeschroomd en stand vastig voor het Vrijwilligersleger werkte onverpoosd om het verdrukte Vlaamsche volk in zijne rechten te herstellen. M. J. B. Coomans was te Brussel geboren den 6 December 1813. Hij volgde de lessen der hoogeschool te Gent en te Pa rijs. Sedert 1848 vertegenwoordigde hij onafgebroken het ar rondissement Turnhout in de Kamer. M. Coomans was beroemd om de geestige zetten die hij zoo wonderwel in 't debat wist te plaatsen. Als dagbladschrijver heeft de waardige afgestorvene veel wegs afgelegd. In 1830, nauwelijks 17 jaar oud, werkte hij mede aan het blad Courrier des Pays-Bas, dat bestuurd werd door Jottrand en Van de Weyer. In 1834 vertrok hij metP. De Decker, die later minister werd, naar Parijs, om er zijne studiën te voltrekken en er, zoo 't kon, zijnen weg te maken op het veld der fraaie lette ren. Eenige jaren nadien vinden wij Coomans te Gent weder, als opsteller van het Journal des Flandres. Later stichte hij met D. Staes het Journal de Btuxelles. Dan werd hij door de Ant- werpsche katholieken gelast met het stichten van den Cour rier d'Anvers. Hij heeft ook medegewerkt aan het Handels blad. In 1853 werd hij eigenaar van de Emancipation, die hij vier jaar later overliet. Eindelijk, in 1802 stichtte hij La Paix, waarvan hij tot het laatste oogenblik zijns levens de opsteller gebleven is. Zooals men ziet is de loopbaan van M. Coomans als dagblad schrijver zeer schitterend geweest. Buitendien schreel hij nog vele werken, onder andere Histoire de la Belgique, Richilde, Baudouin Bras-de-Fer, Jaen- ne GoetgebuerLa Bourse et Chapeau de FortunatusAcadémie des fous. Dit laatste werk is een waar meesterstuk. De lijkdienst, gevolgd van de begrafenis, had Woensdag plaats ten 11 ure's morgens, in de parochiale kerk van tien II. Servatius, te Schaarbeek. Volgens het verlangen door den overledene op zijn sterfbed uitgedrukt, zijn er geené doodsberichten gezonden. De Heer schenke hem het loon der rechtvaardigen I Zaterdag, I August!. H. Bavo. Zondag, 3. H. Alphonsus de Luguorio, stichter van het orde der paters redemptoristen, 1787. Maandag, 3. Vinding van het lichaam van den H. Stephanus, gemarteld in 415. Dijnsdag, A. H. Dominicus, stichter van het orde der predikheeren, overleden in 1221. Woensdag, 5. O. L. Vrouw ter Sneeuw. 123 Oostende, Lombaardzijde, Oudenburg, Thorhout en Eekloo. Waalsch Vlaanderen had stem in het kapittel bij monde van ingezetenen uit Rijsel, Komen, Dowaai en Orchies. Rijks-Vlaanderen was vooral door den heer van Rode en den kastelein van Vloesbergen gedagvaard. Ook stroom de er uit het Land van Over-Schelde, de Vier Ambachten, het Land van Waas, het Land van Aalst en Lessen eene groote menigte naar de Keizerlijke Stad. Voor de afvaardiging van Allodiaal Vlaanderen was Daniël in de weer geweest. Uit zijne Heerlijkheid van Dendermonde, bijzonder uit Zele, Hamme, Opwijk, Den der- en Schellebelle, Kalken, waren er ettelijken ter zitting verschenen. De baronij van Bornhem en de stad Geeraards- bergen zonden insgelijks afgezanten. Ter linkerzij, stond Walter, de tuigmeester, met eenige krijgslieden om de orde te handhaven. Op zijn aangezicht, dat hij in de plooien zette om een gepast voorkomen te hebben, was geen vermoeienis te bespeuren. Aan de deur, waar Aalstenaars bij elkander getropt waren, hielden wacht de geeuwende, knipoogende Disdeer, wiens getrokken gelaat bij den opmerkzamen beschouwer de gevolgen der dronkenschap verried en Aal- urecht, een wapenknecht van middelbare gestalte, gezet van wezenstrekken en lichaam, in den krijgsdienst vergrijsd, door eenen sabelhouw des vijands op het slagveld van den rechterarm beroofd, een edel en oprecht hart, een toonbeeld van getrouwheid, een voorbeeld van matig heid. De deurwachters vertoonden dus, zoo in hun uiterlijk voorkomen als in hunne gemoedsgesteldheid, een paar tegenbeelden. Toen het gerucht der verschoven banken en zetels afnam, deed Iwein teeken, dat hij spreken wilde. Het luidruchtig gesprek, welk meestal over de schilden liep, werd, bij een herhaald Stil daar gestaakt. Weleerwaarde geestelijken, Zeergestreuge klooster lingen, Hoogedelgeboren heeren, hooggeachte poorters en Honilrrilng. B. Gedaanteveran dering van. O. H. J. Ch. Vrijdag. 7. H. Cajetanus, over leden in 1547. VOLLEN AFLAAT, toevoegelijk aan de zielén des vage- vuurs van Christus zelf gegeven aan den H. Franciscus, te verdienen in de Kerk der Arme Claren Coletinnen. Den 2 Augustus O. L. V. ter Enge len gekend onder den naam van Pobti- oncula De Goddelijke diensten zullen ge schieden als volgt 1 Augustus. De eerste Vespers, ten 2 uren. Het Lol om 4 uren. 2 Augustus. Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheilig ste Sacrament des Autaars, tot na het Lof. Om 8 uren de Solemnele Mis. 's Namiddags om 4 uren het sermoen, daarna het Lof met Te Deum, door den Eerweerde Pater Lemoine. Zondag 2 Au- gusti wordt daar de plechtige in huldiging ge vierd van den nieuwen Stan daard der Maatschappij van Onderlingen Bijstand. Een aantal vreemde maatschappijen, met hetzelfde doel gesticht, zullen deze plechtigheid met hunne tegenwoordig heid helpen opluisteren. De stoet zal zich vormen aan het LokaalDen Hert om 3 uren, om vandaar de Standaard bij de achtbare Geefster Jufvrouw Baebaba Matthys af te halen. Dat er op dit feest geen volk zal ont breken lijdt geen twijfel. Geheel Aalst en omliggende trekt er naar toe 1 De volgende maatschappijen zullen aan den optocht deelnemen 1. Fanfaren St. Cecilia, Hofstade 2. Oud Soldaten, Holstade 3. Kaarters maatschappijen, Hofstade; 4. Vlaamsch Zonen, Hofstade; 5. Duivenmaatschap- pijen, Hofstade; G. Landbouwers Bond, Hofstade 7. Bakschieters, Hofstade 8. Bolmaatscbappijen, Hofstade 9. De Vereenigde Werklieden Ziekenfonds, Aalst; 10. Do Gewezen Weezenjongens Aalst 11. Bond van Burgers en Werk lieden, Aalst12. Katholieke Werk manskring Ziekenfonds, Aalst13. On derlingen Bijstand, Hofstade ld.Kerkf Arm en Gemeenteraad, Hofstade. Luibrechts ging maandag avond bij zij nen vriend Spiegels fcüaar den winkel. Bestel mij daar në keer, zei Luibeken, om nen hal ven kilo kaas. Van welke soort vroeg Spiegelsis 't Gruière dat ge begeert? Neen, neen ik, antwoordde Luibrechts, want als ge mij om nen halven kilo Gruière bestelt heb ik ten minste om een vierde kilo hollen. K nAPlpaan Zcc.-Vreeseli|k ongeluk in zee. Een schrikkelijk voorval komt ons lief bad- steedje in opschudding te brengen. Zeven Engelschen vier mannen en drij vrouwen wonende te Brugge, waren een bezoek komen brengen aan ons strand, 's Namiddags om 4 ure gin gen de vier mannen in zee. Zij waagden het echter te ver en gingen zoo roeke loos te werk dat zij alle vier door de zee meegesleept wierden. Zij gingen onver mijdelijk verdrinken, toen men het ongeluk van op 't strand gewaar werd. Roeiïngsbooten werden onmiddelijk te water gelaten en roeiden de drenkelin gen ter hulp die in grooteu nood ver keerden, een hunner kon aan boord van eenen boot opgenomen worden twee hunner die nog ver van de booten ver wijderd waren konden echter door bo- venmenschelijke krachtinspanning aan de draaikolken ontsnappen waarin alle vier door hunne onvoorzichtigheid mee gesleept geweest waren. Ongelukkiglijk was de vierde gezonken eer dat de boo ten hem waren genaderd Hij was verdronken. Tot hiertoe is zijn lijk nog niet aangespoeld. De drij engelsche vrouwspersonen die deel maakten van het gezelschap, waren de moeder en de twee zusters van het slachtoffer. Onmogelijk de wanhoop der ongeluk- kigen te beschrijven. Dit is reeds het achtste menschenle- ven dat sedert de opening van het bad seizoen, door zwemmen aan de zee is prijs gegeven. IV q ïnnn Een algemeen gekend i% tlllUI1 katholiek provincie raadslid kwam zaterdag avond in open rijtuig terug van buiten, waar hij in verschillige gemeenten meeting gehou den en in deze de socialisten nog al duchtig aan het lijf gezeten had. Eensklaps kwamen vijf kerels uit een korenveld gesprongen en losten ver scheidene schoten op M. Ravelli, het raadslid in kwestie. Geen enkel schot trof hem. Dan volgde eene hagelbui van stee- nen, die M. Ravelli eene lichte, maar den koetsier nog al ernstige wonden toebrachten. Het nieuws van dezen aanslag heeft veel ontroe ring in de stad verwekt. TprnJlth machinist van den trein, die zaterdag ten 11.50 ure naar Gent vertrok, zag dat men door eene vergissing zijnen trein op het aankomstspoor in plaats van op het vertrekspoor had geplaatst. Hij ontdekte zulks te Ternath, op het oogenblik dat hij op hetzelfde spoor den expresstrein uit Oostende zag naderen. Eene verschrikkelijke ramp ging plaats hebben. De machinist gaf alarmsignalen, deed den stoom terugwerken en was zoo oorzaak dat eene botsing, die vele menschenlevens zou gekost hebben, geen plaats had. ]%Tniif Bij eene meeting in 'tLuik- Ifiuiiicgiicc. schCj te Montegnée, zijn er ergerlijke feiten voorgevallen. De socialisten waren in de gemeente gekomen om de katholieke meeting overhoop te zetten. Zij vielen de menigte aan, waartusschen zich de pastoor, M. Dautrebande bevond. Men had het vooral op dezen geestelijken gemunt en op een ge geven oogenblik bracht een socialist hem een ver veerlijken stokslag op het hoofd toe. De pastoor werd naar de sacristij gedragen, waar hij, na de eerste zorgen van Dr Galand te hebben ontvangen, terug tot bezinning kwam. De katholieken hebben op de meeting aan de socialisten die laffe daad verweten. Een slimmerik, de 20jarige handelsreiziger Karei Sch..., heeft zich geamuseerd met op de Meir revolver schoten te lossen de burgers en de policie amu seerden zich met hem zijn wapen af te nemen en hem in de doos te steken. Zonderlinge diefstal. De policie heeft van wege M. Nic. Jorens, Greinstraat 67, eene klacht ontvangen, meldende eenen diefstal, die met buitengewone slimheid en stoutmoedigheid werd gepleegd. Een ijzeren kofferken bevattende 'voor verschei dene duizenden frank weerden als loten van Luik, Brussel,.Antwerpen, Zoologie, enz., was gestolen. Nu zondag morgend kwam een jongsleen bij Mad. Jorens aanbellen en vragen of het eenige beeldekens, die in den kelder waren gevallen, er mocht uithalen. Ik zal er die zelf wel eens uithalen, zegde zij. En in haren kelder gaande stond zij niet weinig verstomd, al hare loten terug te vinden. Wat, zegde zij tot den kleinen, dat zijn mijne beeldekens. Alleen vier banknoten van 100 fr. elk, die zich mee in het kofferken bevonden, ontbraken op het appel, even als het kofferke. Hoe verder die zonderlinge zaak in elkaar zit, moet nu het gerecht onderzoeken De jongen, in alle geval, kon gaan loopen. 1\T¥1VCYW Dat is nog 't vermelden waard, zie Zondag laatst zag men al hier, onder de kiezers voor den provincieraad, een vromen ouderling van 97 jaren, blij en kloekmoe dig naar de stembus gaan om het donchistgebroed hun dat schoon broeksken te helpen passen. Het was de heer Druwé, omringd door zijne kinderen en kindskinderen, 't Was een treffend tafereel en elk voelde de tranen in zijne oogen schieten (ïF\T Maurits Van Lierde, de gekende gentsche wever, die te Aalst in onzen Werkmanskring nog komen spreken heeft, is in den ouderdom van 30 jaren te Selzaete gestorven. Hij was een der aanvoerders van het antisocialis tische leger en gemeenteraadslid van St Amands- berg. Over eenige weken werd hij te Sleydinge, op eene meeting, met zinneloosheid geslagen. M. Van Lierde laat eene weduwe en vijf kleine kinderen achter. Ifpvhpntrpn Waar gaan wij naartoe lici vvr geil Den 31 i)ecember 1890 wa ren er in België 137,085 herbergen, hetgeen maak te voorzie 6.069,321 inwoners, die alsdan het land telde, iets meer dan twee herbergen per 100 inwo ners. Zondag avond ontstond er kra- - kee} -n eene herberg dezer ge meente tusschen twee gebroeders en nen zekeren V. d. B. De gebroeders wachtten des avonds bij het naar huis keeren V. d. B. op den weg af en toen hij voorbijkwam, pakten zij hem vast, en lie ten hem, half dood geslagen, liggen. Het slachtof fer werd berecht en naar zijne woning overge bracht.... Dat ge 't moest weten, dan is dien ver vloekten drank weêral m 't spel hoe beklaagt men zich niet jaren lang, wat in éen oogenblik van zatlapperij bedreven wordt. Want Zat gezocht, Nuchter bekocht tflnnnliirlnn De onverbiddelijke dood IIVnF111(1 Hll rukt heden van onze zijde J een waren boezemvriend, een der jongste, maar vurigste kampers van het groot katholieke leger, M. Guill. V1.HIJ YM:V Welke grievende wonde ods dit afsterven in het harte slaat en hoe zwaar de droefheid waarin deze de groote schaar van vrienden en kennissen dom pelt, vermogen geene woorden uit te brengen. Zijn aandenken, de duurbare herinnering aan dit jong, maar verdienstvol leven, kan geenszins door den tijd uit ons geheugen gmvischt worden. Guillaume werd alhier geboren den 1 Septem ber 1872 en overleed verleden vrijdag om 111/2 uren van den voornoen. Tot aan zijne dood was hij werkend lid der Koninklijke Harmonieder Maat schappijen De CatharinistenDe F"einszonen en eenen der moedigste leden van de A tholieke Jon ge Wacht. Oprecht, eenvoudig en minzaam iu zij nen omgang, alle veinzerij verachtend, blakend van Gelool en moed wanneer het den strijd der ka tholieke zaak goldt, ziedaar wat hij was, hem dien wij beweeuen en hoopten nog vele jaren bij ons te zien Zoo was Guillaume, ons aller Vriend, den gezel met wien wij zoovele jaren vreugd en leed deelden. Eerbiedig buigen wij voor Gods II. Wil en stor ten een innig gebed op dit pas gesloten graf, dat onzen goeden Vriend insluit. Zijne ziel buste in vbede 1 De Openbare Prijskampen onzer Muziekschool zullen plaats hebben in het volgende orde ter feestzaal ten Stadhuize. Den Maandag 3 Augustus voor de klassen van Zang, hou ten en Kopeben Blaasspeel tuigen. Den 4 Augustus voor de Snaabspeeltui- gen en den 5 Augusti voor de klassen van Piano. Telkens om 9 ure 's morgens. Onze stadsgenoten, welke eenige aangename oogenblikken willen doorbrengen, raden wij aan deze bij te wonen, want men spreekt met den groot sten lof van de leerlingen welke elkaar do palmen zullen betwisten. Katholieke Workoianskrliig. Al de le den worden dringend verzocht Zondag aanstaande zich om half twee van den namiddag in het lokaal te bevinden om deel te nemen aan de inhuldiging der vlag van de Maatschappij van Onderlingen Bij stand te HOFSTADE. Men zal terzelvertijdc nog inschrijven voor de reis naar Laeken op Zondag 9 Augustus aanstaan de. Do prijs weg en weer is 1,20. ZoiMhigi'uMt. Van 's middags tot mid dernacht, M. VAN T1LBORG, Lange Zoutstraat. Aan den Zwarten Hoek is alle uren van den dag een ZEEMONSTEBte zien, die gestadig muntbollen eet. Bericht aan de liefhebbers 1 i,att lilt Niets dan met aan Ricijnolie, a- I UUAll loës, rubarber, en al de andere slechte purgeermiddels te denken, walgt men. Oh 1 gezegend wezo de Waltheiypil, die zoo goed ons li chaam zuivert en ons van al die walgelijke drogen vrijwaart. (Pee Telefoon). 1° Uit Ninove. Onze triomf van Zon dag is waarlijk te schoon.. Onze Lieve Heer is er voorzeker tusschen gekomen, anders en is 't niet mogelijk. 2"UitANTWEBPEN. Maandag is hier toegekomen zekere Demeter-Zanné, 35 jaar oud, die een wed spel heeft aangegaan om op zijnen velo den wereld rond te rijzen hij en mag maar 150 fr. verdoen op zijne reis, zooniet verliest hij de 35,000 fr. die hij op hij voorhand heeft moeten storten. 3° Uit Paeijs. Een belgiscke kloosterling, E. Pater De la Croix, komt gedekoreerd to worden van 'tEerelegioen. 4° Uit Gendbkugge. Er is hier werkstaking bij de heeren Brabant en Cnto. 5° Uit Bottelaeee. Zondag binst de hoog mis zijn hier twee huizen afgebrand. 6" Uit Laeken. Het biermagazijn van M. Van der Stiehelen is ingestort400 honderd tonnen oude Iambic verloren.... Om 20,000 fr. schade. 7° Uit Ypeben. Jules Tanghe, meester-met- ser, komt van eene hoogte te vallen van 16 meters.. Morssteen dood. IV J 4) Er zijn er twee. Eerst is er de A 1 Waltherypastil, die de vallin gen op twee dagen tijds geneest. (1 fr). En er be staat de Waltherypil, 't is te zeggen dit zoo on feilbaar middel tegen verstoptheid, de bloedonzui- verheid en de maagontsteltenissen. (1,25). Pirl Air Daniël. We verwachten u, zelle... Als ge mankeert is 't vriend at. Nonkel, 't Is partikulier.Wat zegt ge van onze kiezing?... Dank duizendmaal dank B. Ge ziet hoe zeer wij u genegen zijn Vr. V. G. te N. Hoe eer hoe liever Casimier. Ne Zaligen, zelle z'Hebben u zeker Zondag met de gendarmen weggeleid T. F. Wij drinken van hier op uwe gezondheid. Snoeck. Wij hadden iets verwacht 1 Domien. Er zal 'plezier zijn, wij verzekeren het u Tist. De Vlaamsche Kermis niet vergeten, zelle A. B. Wel t'huis gekomen... Dra keeren ver dra eens. Zend per weêrkeerende post die twee artikels.Roese. OpgepastGeschreven en ipsefoe. De nieu D. Spijtig dat wij u niet gezien en hebben.... Wij zouden u eens geranseld hebben.... Ge gaat mee naar Sittard, hé Vr. te V. Alles wel vergaan??. De vrede 1 K. Wij denken gedurig aan u„„, 't Beloofde zal u geworden. Wipsefoe. De nieuwe remedie voor 'boebeis in ons volgende nummer. J. V. W. te

De Volksstem | 1896 | | pagina 3