föW IWEIN VAN AALST. mooi 2' JAAR N' 84. ZATERDAG 15 AUGUST! 189G. PROGESSIE. Onder Weer Iller Ja, Woorden en daden. Knaging van Consciëntie. Welkom in dc Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Een der schoonste, der aantrekkelijk ste en meest zielver heffende feesten in de katholieke kerk, maar ook nergens daar buiten bestaan de, en bijgevolg ook het feest der uit muntendheid der katholieken, is ze ker de processie. Het Allerheilig ste immers is het middenpunt van onzen Godsdienst, 't Is onze troost, onze trots, ons geluk, onze vreugde. Overal dus in stad en dorp wordt vandaag het Venerabel door de straten gedragen. De garnizoenen nemen in de steden deel aan die ceremo nie, burgemeesters cn overheden volgen het H. Sacrament, naar het oud gebruik van het land en zijn bet de troepen in onze groote steden, op de dorpen ziet men de gendarmen en de policie, die den godsdienstigen stoet in uniform volgen. Die officieele deelneming is nog eene overlevering uit vroe ger dagen, toen de vorsten van het land in de processie gin gen, en hierdoor eenen grooten luister aan deze bijbrachten. het schrikbewind van 79 hebben de geuzenburgemeesters dit oud gebruik, zoo eerbiedig als nationaal, willen uitroeien doch onze vlaamsche bevolking, die wil en zal blijven wat het vroe ger was, keurde hunne handelwijze ten vollen af en heeft het zich ten plicht gerekend deze vijanden van God en kerk van kant te stellen. luiden en brommen de klokken weer dreunt het veldkanon in vele buitengemeenten de vlaggen wapperen aan de hui zen in steden en dorpen licht brandt aan de vensters tus- schen bloemen en groen wit zand en kleurrijk strooisel be dekken den weg, die de processie volgtde harmonieën en maatschappijen deelen in de plechtigheid gecostumeerde kinderen gaan in den stoetmeisjes, gansch in 't wit uitge dost met blauwe strikken, dragen in de dorpen het O. L. V. beeld, kortom, 't is feest in elke stad, in elk dorp, een op- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR D' Is. Bauwens. Dit onverwacht, vrijpostig antwoord verwekte opschudding en aikeuring. Schier uit alle punten der zaal stegen de kre ten Geen onderbrekingen Zit neer 1 Op uwe bank maar Iwein's machtige stem overheerschte het gelawaai Spreek vrij en vrank, geachte Florbert. En de Bruggeling, de oogen tintelend van geestdrift, hervatte met klem ja, wij, afgevaardigden van Brugge I Ook, toen gij, ridders, naar Atrecht waart vertrokken en er u liet bepraten, hielden wij, poorters, eene vergadering. Talrijke steden en dorpen waren daar vertegenwoordigd. Ik Florbert, de Koreman, legde er plechtig, met de hand op de reliquieën der Heiligen, dezeu eed af Ik, Florbert, zweer hem alleen tot graaf te kiezen, die het land naar billijkheid besturen wil en bij machte is de voorrechten des geboortegronds tegen de vijanden te verdedigen. Minzaam, goed jegens de armen, godvruqhtig moet hij zijn. Dat hij den weg der rechtvaardigheid bewandele en het vaderland ten dienste sta, is een hoofdvereischte. n Dat zwoeren insgelijks Alardus, schepen van IJsen- dijk, Hayolus van Oostburg, Hugo van Rodenburg en hon derden inwoners van Lapschuur, Oostkerke, Uitkerke, Lis- e, Slype, Gistel, Oudenburg, Lichtervelde en Jadbeke. Ik spreek van de borst en, zonder den adel eene smet te willen aanwrijven, zeg ik zooals het reilt en zeilthad de ridderschap ons in den steek niet gelaten, de opgaande zon niet aanbeden, zonder omzien het zwaard uit de scheede getrokken, wij overwonnen zeker die schijnbaar onoverkomelijke hinderpalen, dreven de gehate overweldigers het land uit en fnuikten den onvermoed dier onverlaten. Ik heb gezegd. recht godsdienstig, nationaal feest. is het de ware verbroedering der verschillige stan den Rijk en arm, jong en oud volgen do processie in de meeste ingetogenheid. Hoe moet het onze vrij denkers en goddelooxen grieven, te zien dat, niettegenstaande al de pogingen door de logie aan gewend, de Vlaming getrouw blijft aan zijn voor gaande, aan zijne gevoelens, aan zijn geloof dat hij de innige voorstaander blijft van kerk en pries ter, aan wien zij eenen onverbiddelijken en eeu wigen haat hebben gezworen. Welk leed moet het de socialisten niet doen zich onmachtig te moeten bekennen dit eeuwen oud geloof uit het hert onzer brave werklieden te rukken 1 Weinige weken geleden bekende hun hoofdman Van der Velde het nog op eene meeting in het volkshuis tot BrusselDe liberalen, zoo riep hij uit, zijn wij gemakkelijk en op weinig tijd mees ter geworden, maar de katholieke werklieden zullen wij slechts met do grootste moeite tot ons trekken om redewil van hun geloof. zoolang onze vlaamsche werkmansklas de ware kristene gevoelens bewaart hun door vader en moe der met zooveel zorg ingeplant, zoolang de werk man naar de stem blijft luisteren zijner geestelijke overheid zoolang hij trouw is aan recht en goed, zal Vlaanderen, Vlaanderen zijn. Jeeken. Het plan der socialistische hoofdmannen betreft niet het algemeen welzijn, maarslechts hun persoonlijk belang. Door omwenteling en ver nieling zoeken ze hun eer- en geldzucht te voldoen. Naar 't voorbeeld der opstekers en leiders vau de fransche revolu tie zullen zij te midden der gru welijke algemeene verwoesting tot hooge posten opklimmen en millioenen in hunnen zak steken. En de bedro gen werklieden, die voor hen de kastanjes uit't vuur hebben gehaald, worden met ledige beurs, bebloede koppen en verminkte ledematen naar huis gestuurd, juist zooals het na de fransche revo lutie gebeurde. Daar is het plan van 't overgroot gedeelte der so cialistische vaandragers, trompetters en trommel slagers. Mochten de goede, brave werklieden, die zich door die gewetenlooze, eerzuchtige en geldgierige leiders laten bedriegen en naar den afgrond voe ren, die waarheid inzien. Nolleken. In zijn nummer van Zondag verleden vraagt 't orgaan van Chipka Zijn wij demokraten van Vlaanderen geen goede Christenen Volbrengen wij onze plichten niet beter dan veel van d'oil bewaarders In ons programmakan men een enkele letter afkeuren Ewel, ziehier ons antwoord Geen enkele katholiek en heeft er ooit aan getwijfeld dat de demokraten of groene socialisten goede kristenen waren hebben zij zich immers niet altijd nederig en ge hoorzaam getoond van zoohaast hunne geestelijke overheid sprak Ten opzichte van hunne priesters heb- zij zich wel is waar alle zinspelingen ver oorloofd, de twee verschillige nota's van Mgr Stillemans, zegden zij uit 't Bisdom niet voort te komen 't waren zoo ze schreven een stukskc papier uit eene gazet gcaclieurd, maar buiten dit, zeker zijn de demokraten goede kris ten. Voor wat aangaat 't volbrengen hunner plichten, wel daarvan nog geven zij 't voor beeld aan de grootste pilaren bijters zelf overal spannen zij wel samen met de libe ralen van allen akabiet, maar sedert onze vierde man zijn politiek leven begonnen heeft en staat er in den Catechismus niet meer Hoe moeten wij ons tot <le ketters gedragen En eindelijk voor wat hun programma betreft, wel, wie zou er ooit iets op te zeggen weten Van der Velde zelf de hoofdman der socialisten, sprak er met vollen lof van in de kamers.... 't Is dank aan onze Donchis- ten, riep hij uit, dat de socialisten in Vlaanderen weldra zullen meester zijn. Ewel, beste lezers, kunt gij dan verstaan hoe sommige vuiltongen maar altijd en gedurig afgeven op Chipka en zelts durven beweren dat bovenstaande regelen uit tLand van Aalst geschreven zijn uit kna ging van consciëntie Neen, niet waar Moge dan alle vervolging, allen laster tegen Chipka weldra een einde nemen Doch, wat wij vooral wenschen 't is dat de Donchisten weerom goede kristenen wor den gelijk voortijds, dat zij hunne plichten volbrengen gelijk alle oü bewaarders, en dan en zal er in hun programma geen let- terken alte keuren zijn. Verax. Beste Vrienden van 't Stemmeken, g'en kunt u geen gedacht geven van 't geen de Vlaamsche Kermis gaat zijn 't Aalst 't Zal superb zijn, magnifik, overschoon nog nooit en zal het te zien zijn ge weest.... Al wat katholiek is en twee beenen heeft is aan 't werk voor 't welge- lukken van die schoone En ge moogt zeker zijn, niets en zal er mankeeren, peerdekeusmolens, poepekoten, wa felhuizen. barakken, cirken, cafehuizenGe zult er u kunnen doen photografieeren, doen schil deren, en 't bijzonderste van al, ge zult een goed werk verrichten met er uwen penning te gaan jonnen want de opbrengst is voor de katholieke goede werken van de stad. Allen dus gelijk eenen man naar de Vlaamsche Kermis 1... Er zal middel zijn om er eene pint goed bloed op te doen. Lothaire is verleden week tot Brussel vrijgesproken, gelijk het voor zien wasen graaf de Merode zal vast en zeker de kandidaat zijn voor de wet gevende kiezing van Turnhout, die zal plaats hebben den 30 augusti aanstaan de. De bestendige deputatie van Brabant zal samengesteld worden uit drij liberalen en drij katholieken..,, 't is spijtig, maar 't is nu alzoo, alla De Keizer van Duitschlaud ligt met eene geweldige keelpijn.... Ne keer wel purgeeren, en wat sobreeren is er goed voor. Als nen zieken aan 't genezen is moet men hem oppassen en hem met geen woorden tracliten te paaien. NinoveVivan Ninove Nooit en kunnen wij Ninove genoeg prijzen voor de meesterlijke wijze op dewelke zij de Donchisten in de provinciale kiezingen hebben afgeslagen.... 't Zal in d'archie- ven geboekt staan. De Tzar van Rusland schikt te Parijs toe te komen op 1 oktober eu van nu af zijn ze reeds bezig met de preparatieven Hij zal er ontvangen worden als ne God want R*sland is sedert nen tijd de grootste en eenigste steun vanT'rank- rijk. Einde van wereld, menschen, gelooft mijTe Lommei zijn maandag verleden twee bedelaars per velo hunne wpkelijksche alzoezen gaan afhalen 't is te vreezen dat zij ze in 't kort met den post zullen doen ontvangen. Dc firma Moore, gebroeders, te Chicago, in Amerika, is bankroet.... Nen te kort van honderd millioen. Leg ze mij daar, Nel le i OpgeletDe be devaart naar onze L. Vrouw van Siil- Onze Lieve Vrouw van 't Heilig Hert op 1 en 2 September aanstaande.. Al die wil meegaan moet zich laten in schrijven bij den E. H. Pastoor Sado nes, tot Erembodegem. Rond Keu len zal de jacht op de patrijzen open zijn te beginnen vau den 18 Augusti en die op de hazen van met den 14 Sep tember. Overal in de gemeentescho len wordt thans op bevel der schoolop zieners de Brabawjonne geleerd 't is een allerbeste middel om de kin- ders do vaderlandsliefde in 't hert te pi enten en ziehier nu een briefje ons van Niuove toegezonden en uitgegeven bij den heer M. De Mol-Lauwereys De Demokraat in goeden staat Vond in ons "stad verblinde vrienden, Maar zoohaast het hem kwalijk gaat Geen kandidaat te vinden. (Vader<Cats). Ter eeuwige Nagedachtenis van Gezel Adolphe-Prosper-Alois Roelandismus-Van der Donchisten, geboren te Appelterre, in het kristene geloofversmacht te Ninove en aldaar burgerlijk begraven zonder klok noch klepel den 26 Juli 1896, in den jeugdi gen ouderdom van zes jaren. De uur van 't volk is geslagen. (Klokke Roeland, 26 Juli). En de klok is er van geborsten. Al d' Aalste- naars, die opent- lijlc durven be kennen dat ze Donchist zijn, krijgen gratis voor niets eene ingangkaart voor de Vlaamsche Ker mis. Zeker eu< vast is het, dat d> soklaatjesschool

De Volksstem | 1896 | | pagina 1