IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N° 85. ZATERDAG 22 AUGUSTI189G. MASKERS AF! PRIJSDEELING. Wat hctcekciit dat Waarom Dr Is. Bauwens. Ah Ja Vlaamsche Kermis DE LECTUUR. Vlaamsche Kermis Vlaamsche Kermis i I Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Op het groot socialistisch Congres van Londen riep over eenige dageu een der hoofdmannen uitW(j moeten de heden- daagsche samenleving- ten gronde wer pen, maar waardoor wij ze vervangen zullen, weten wij niet. Ziedaar, beste Lezers van 't Stemmeken, hoe overeenstemmend de socialisten zijn. Hier, in meetings en dagbladen, zeggen Van der Velde en C'° op alle toonen, dat de maatschappij, die zij willen stichten, eenieder geluk en rijkdom zal aaubren- gen. In .England zeggen zij, dat zij niet weten wat zij zullen doen I Van der Velde was tegenwoordig (want hij heeft het Con gres te bate genomen om samen met zijnen vriend Furnemont, een reisje naar England te doen) wanneer deze woorden uitge sproken wierden, en hij heeft geen verzet aangeteekend Of wel Van der Velde houdt den aap met de Engelsche socia listen, met hun niet te zeggen, hij die het weet, waardoor de hedendaagsche maatschappij zal kunnen vervangen worden. Of wel hij spot met de werklieden wanneer hij hun vertelt dat hij in zijnen zak het middel heeft van aan eenieder geluk .enrijkdom te schenken. En dat is de waarheid. Wanneer Van der Velde den werkman aanlokt met schoone woorden en schoone beloften, weet hij zeer wel dat hij hem bedriegt. Leugenaars dat zijn de socialisten! Maskers afDat de werkman hen kenne en wete welke ke rels hem komen ophitsen Gij, Van der Velde, hoofd der Brusselsche socialisten, gij zoogezegde volksvriend, gij"zijt altijd, onder voorwendsel van Congres, op wandelgisteren in Duitschland, heden in En gland, morgen in Frankrijk. niet aan eenige doodarme werklieden, de duizende franken gegeven die ge jaarlijks zoo verteert Waarom hun de 4000 ballekens niet uitgedeeld die gij trekt als volksvertegenwoordiger, alsook de kolossale sommen die GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Gij, poorters, wordt met eene ouvermurwbare wreed heid onder den voet van dien godvergeten prins gehou den, en wij, ridders, zijn door dien ontaarde met vernede renden trots bejegend. Het gevoel is in zijne borst om korst de nijd eet zijn hart opkwaad doen is hem een ingeboren behoefte. Alleen kan hij geen rampen genoeg stichten, daarom nam hij tot raadsheer eenen eer- en plichtvergeten ridder, Rambold van Straetendaarom ook riep hij eene heele bende plunderzieke booswichten te zijner hulp. En wie zijn die boosaards, die wreedaardige woekeraars, die bloedzuigers Het zijn hunne gevloek- ~e namen liggen op uwe verachtende lippen de kas teleins, zijne schepsels, die u, poorters, weerlooze onder- loorigen, het uwe afpersen, die ons, ridders, uit de hoog- je behandelenhet zijn de gehate burchtheeren, die Gent, jiint-Omaars en zoo vele andere steden leegplunderden', hoelang nog geeselt de zweep der oneer onze laf gekrom de ruggen? Niet lang meer, want, manhaftige poorters, in uwe gloeiende oogen zie ik het onbluschbaar vuur der Wraak vonkelen niet lang meer, want, hoogedele spits broeders, uwe onoverwinbare vuist omsluit ongeduldig het gevest van het rusthatend ridderzwaard. De roest vreet het staal uit. Hoezeewelhaast hinnikt het oorlogspaard schateren blijde de krijgstonen, schettert het aanvalssein I Vrij of dood Hoezee Hoezee Schier ademloos had de vergadering die aanvurende rede aanhoord. Bij de laatste woorden barstte de lang be teugelde geestdrift in herhaalde toejuichingen los. Zóo groot was de opgewondenheid, dat velen opsprongen en menig kreet van Vrij of doodHoezee I tegen de jnurten bonsde, gij inpalmt als advokaat Wie heeft ooit gehoord dat gij eenen duit aan de volksklasse gegeven hebt woorden geeft gij, maar geene penningen. Is het omdat de woorden weinig kosten of wor den u misschien uwe woorden door de propaganda- kas niet betaald Uwe samenwerkende maatschappijen winnen jaarlijks toch zooveel geld, zoo ge zegt Waar gaat dit geld henen Hoeveel is er van aan werklooze lieden gegeven aan arme weduwen, aan schamele weezen Maskers af, zoogezegde volksvrienden, maskers a*' Jerken. ■l Donderdag verleden was het prijsdee- dk ling in ons St-Martensgesticht. flft Van kwaart voor negen uren zat de prachtige feestzaal reeds gestampt vol. jSH Onder de overheden die dit schoone .DB feest met hunne tegenwoordigheid ver- vfck eerden bemerkten wij den Z. E. II Raemdonck pastoor Deken, den Z. E. H. Kanun nik Thibaut, de heer Rudolf Eeman, lid der be stendige deputentie van Oostvlaanderen, de heer Louis Meert, schepen van openbare werken, de heer baron Leo Bethune, schepen van geldwezen, de heer Karei De Vis, provinciaal raadslid, de heeren De Hert Felix en Romaan Moyersoen, gemeenteraadsleden de E.E. HH, onderpastoors van St-Marten en St-Jozef, de E.E. H.H. pastoors van 't omliggende. Het hertroerend drama Fabiants of de marte laar der katacomben, welke door de leerlingen op perbest werd gespeeld, alsook de muzikale stuk ken, die er werden opgevoerd, getuigen dat de leerlingen er door kundige leeraars worden opge leid. Zulk een feest strekt onze bisschoppelijke middelbare school tot eer 1 Moge ons St-Martensgesticht meer en meer groei en en bloeien Ziedaar de wensch van alle Aalstenaars, die wij hier van herte neerschrijven zonde of giftige bestanddeelen bevat. Van welk vermogen het vergif ook zij, wees overtuigd dat uw geest eenen zekeren en onvermijdelijken ondergang nabij is. Nemen wij b. v. de Koiikïhi De invloed dien de slechte roman, op het verstand van den jonge ling teweeg brengt is krachtdadiger en schadelij ker, dan dien van eenen slechten vriend. De oor zaak daarvan is niet ver te zoeken De roman bezit eene verleidende taal, eene taal zoo zoet als honing doch onder die fijne gekunstelde vormen, die u onopgemerkt boeien, mede sleepen en ver leiden, schuilt een doodend gift, dat gij, onbewust, met groote teugon opslorpt. Hij weet de gevoelige snaar te raken, uwe hartstochten op te wekken, te vleien en zelfs.... voldoening te geven. Want met eene vurige belangstelling volgt gij Je daden en woorden der romantische personagiën, gij stelt u om zoo te zeggen in hunne plaats, gij zijt het die spreekt, en dan in het binnenste van uw hert, geniet gij een grenzeloos vermaak, eene' ouuit- sprelijke vreugde, eene innige voldoening. Maar wee wee den ongelukkige, die zich zoover laat verleiden en medeslepen, wee hem, want hij is zijnen ondergang nabij. Een slechte vriend bezit zulkdanige middels nietzijn gesprek is van eenen verleidelijken vorm ontbloot, hij mist die fijne gekunstelde kracht, waarvoorde romanschrijver al de hulpmiddelen der kunst heeft aangewend. Neen, zijne taal is om zoo te zeggen vlottend, een weinig ruw en daarom is zijne werking min krachtdadig, min zeker op het verstand van den jongeling. Één woord, met klem en nadruk uitgesproken, zal hem tot zwijgen brengen, hem doen blozen, en van schaamte het hazenpad doen kiezen, want het zijn hazenineentij- gersvel. Maar met de roman is het zoo niet gele gen hij blijft steeds doof vpor uwe vermaningen en uwe vermaledijdingen, de. blos der schaamte zal zich niet op zijne wangen ten toon spreiden, want e/ristola non erubeseit Hektor. (Vervolgt). De lezing is het voed- sel der ziel, n heeft een schrijver gezegd en dat is maar al te waar. Zooals het voedsel zich met het bloed' vereenzelvigt, zoo vereenigt de lectuur zich met den geest. Is dit voedsel vergif tigd of bevat het vergiftigde bestanddeelen dan zal het, hetzij plotselings, hetzij lang- zaam, doch onvermijdelijk den dood teweeg bren gen. Want die vergiftigde deelen, door het bloed opgenomen, worden door ditzelve in alle richtin gen des lichaams gestuurd, en het komt in aan raking met onze eigene substantie. En zoo gaat het met de lezing. De gedachten gaan over in onzen geest, dooden of versterken onze verstandvermogens, volgens de lectuur, ge- Ze mogen er van' zeggen wat ze willen', maar nog nooit en is er 't Aalst iets te zien geweest, dat mocht vergeleken worden met de vlaamsche kermis van dees jaar... 't Is een ware gelei 1 Eten en drank, vrolijkheid en plezier, leut en vermaak, plagerij en zwans, alles is er te verkrijgen en dit aan een civiel prijsken, zoowel in barakken en cirken als wafelkoten, poepekoten, zoowel op meulens van plezier als peerdekensmo lens... d'Ontvangst heeft onze verwachting verre overtroffen niettegenstaande 't sober weer.... Eer en dank aan de jufvrouwen, Damen en heeren die tot 't welgelukken van dit overschoon feest hebben meegewerkt en Zondag toekomende nog ee ne laatste maal hunne string zullen aftrekken op dat de laatste dag onzer vlaamsche kermis nog be ter lukke dan al d'ander. Dijnsdag verleden is publiek op de groote merkt te Ninove de boeken winkel van Klokke Roeland verkocht.... Ver oordeeld worden, niet kunnen betalen, door zijne eigen vrienden niet geholpen worden, ja, zelfs in den bak gedraaid worden en tot schande van ieder een uw boelte voor een appel en een ei moeten zien verkoopen'tis hard,... maar hoe hard het is of niet, onze vierden kan daar over.. Zijne vier duizend ballekens moeten voor iets anders dienen, zegt hij, dan om politieke vrienden uit nesten te helpen. Te Eabida, in Spanje, terwijl een pries ter bezig was met de jaarmis te lezen van 't vertrek van Cristophe Colombe naar de nieuwe wereld zag een gendarm nen individi van nen anarchist eene bom plaatsen nabij het altaar... Of hij bij den schaber- nak gevat werd en in 't droog gezet't Tribu naal van Verone komt tot 14 dagen gevang te ver- oordeelen nen zekeren Paolacci, nen brigadier der douaniers, om in de statie van Ala den generaal Baratieri te hebben gelasterd; ge weet wel dienen Baratieri, die over eenige maanden tot Adua in Abyssinie met geheel zijn leger verpletterd werd door Menelik Ik wil de Italiaansche moeders wreken, had Paolucci hem toe geroepen, wiens zonen gij hebt doen doo den en van u een manneken min maken. Niettegenstaande al die opentlijk durfde bekennen dat dat hij Donchist was, vrijen ingang had op onze Vlaam sche Kermis, en heeft men er geenen eenen gezien op on ze zoo wel gelukte feesten. ln het trappistenklooster van W< van Westmallo is tot gemijterde abt gekozen de Z. E. pator Fredegond van Broeckhoven hij zal in 't kort gewijd worden door zijne Eminentie den kardi naal Goossens, aartsbisschop van Meche- len. Minister Beernaert, is op reis in Holland en zal nog vandaag zaterdag terugkeeren. Zondag voor noen omtrent elf uren is tot Knocke aan Zee verdronken advokaat Ilcnne- bert van BrusselEen bad gaan nemen, te verre gegaan en door den stroom meêgetrokken. Maar te Turn- nhout daar is 't een spelVoor de wet gevende kiezingen van over pas eene maand was er geen strijd en nu voor de kiezing die moet plaats hebben den 30 dezer om M. Coomans to vervangen, zijn er vier verschillige kandidaten te wetenGraaf de Merode, kandidaat der katholieken, Hector Lebon, scheurma ker, Desiré Rulmonde, nog ne scheur maker en Arnouts, liberale schrijnwer ker van Gheel. De schoonste ver- kleede van gansch onze vlaamsche ker mis was voorzeker den erwten marchand; en zeggen dat de champetter dienen -duts dan nog buiten den hof leidde om dat hij geen patent betaalde. Op 6 September aanstaande vertrekt naar Congo jufvrouw Marie Coppens van Aalst, thans Zuster van Liefde in 't Moederhuis tot Gent en op 28 der zelfde maand trekt haar broeder do E. K. Ka- rel Coppens als missionaris naar Ame rika. 't Land van Aelst wekte verledene week d'Aalstenaars aan met den Zondag naar Den derbelle eens over te steken om er 't groot kaatspel bij te woo- nenEn van do Vlaamsche Kermis geen woord 't Is Mgr Rinaldini, die pauselijke nuntius genoemd is voor België en de opening der jacht is vast gesteld op Zaterdag 22 Augusti. dalte-la-zelle 1 Sommige gazetten schrij ven dat minister Beernaert het voor zitterschap der Kamers niet meer en zoo aanveerdenZou dit mogelijk zijn? Voorzeker neen, want nu meer dan ooit zullen wij dienen in de kamers nen president te hebben met haar op zijne tanden en daar M. Boeruaert voor geenen last achteruitgaat, zal hij op zijnen post blijven. O die schrikke lijke brand der hoofdkerk tot Oostcu- clc Het orgel was verzekerd voor 40 duizend franken en de ornementen of kerkgewaden voor twintig duizend. - M. Stiouon da Pré, senateur van Doornijk, ligt erg ziek. —Leopold II zal naar alle waarschijnlijk uit Noor wegen terugkeeren den 25 Augusti. Zondag verleden hebben de heeren Van Vreckem senateur, Woeste enDeSao- deleer, volksvertegenwoordigers, onze Vlaamsche Kermis geweest bezoeken... Of zij er hartelijk en luidruchtig ont haald werden, dit en moeten wij er niet bijvoet; cn i

De Volksstem | 1896 | | pagina 1