BUITENLAND. KOOKKUNST. KERKELIJK NIEUWS. Vlaamsche Kermis Vlaamsche Kermis G BINNENLAND. NllXOVE - Zatcrt,ag v®rle_ Vilvoorde Poperinghe. ~al ^TdondeJ- Eene oudc rent°" De II. Lodewijk honing van Frankrijk De brand der kerk van Oostende. Abyssinie. DE ME BALIE of bekeering van een jongeling. Yriencleri van't Sterameken, Zondag aanstaande allen naar Aalst zelledaar zal een volks ken bijeenkomen ter gelegenheid der wijding van het vaandel der Anti-socialisten en der Vlaam sche Kermis..Vele vreemde sociëteiten zullen dit dubbel feest komen opluisteren en de heer Arthur Verhaegen van Gent zal in den Werkmans kring het woord voeren. Li-hung-Tchang, die tegenwoordig nog in England reist, heeft eene onderhandeling gehad met Gladstone, de grootsten bol van EnglandMaar zoudt gij het nu toch gelooven ook Van England gaat die Chineesche onderkoning oversteken naar de Vereenigde Sta ten van Amerika... Die zal in alle geval binst zijn leven 't een en 't ander gezien hebben. Over ee- nige dagen hebben d'apothekers van geheel den Belgique een Congres gehouden tot Bergen en weet ge waarom Om ondereen te beraadslagen over 't verschil tusschen een plaaster en een visikatore en eenen algemeenen tarief te doen aannemen door al d'apothekers. Op St. Gillis-Dendermon- de gaat in 't kort eene nieuwe kerk gebouwd wor den. Reeds heeft de bestendige deputatie van Oostvlaanderen eene leening van honderd duizend frank te dien einde goedgekeurd't Was waar lijk schoon om zien met welke fransche habiliteit twee onzer Aalstersche pompiers maandag verle den in den hof der vlaamsche kermis een ventje bijeengrabbelden, die luidop dierf vragen Wat die zwarte rokken (pastoors) daar kwamen doen Hij had hij wel te protesteeren en te reklameeren, buiten was hij en dat nog met krot en mot. Menschen, 't moet op al d'hoeken van de straten van geheel den Belgik alge roepen en uitgeplakt worden, die man nen, die geheel 't land zouden willen bestieren, die veel slimmer zouden willen zijn als de bisschoppen, die M. Woeste, een van de grootste geleerden van 't land overal uitmaken voor ne kleinen jongen, die man nen, die fier zijn van altijd van een ander gedacht te zijn als alle andere menschen, die jannen, die meenen dat zij al 't verstand van de wereld in pacht hebben, awel die zotte hoovaardigaards en kunnen dan nog geen exaam passeeren voor advo- kaat. Meester Planckaert, de scheurmaker, die hier 't Aalst ook meende Menheer Van Wambeke en Woeste en De Saedeleer en Dierickx te komen remplaceeren, die afgekeurd is door de brieven van de bisschoppen van Gent en Brugge, die M Planckaert, die sedert jaren al kollektie houdt in buizen, heeft d'ander week nu nog eene nieuwe gekregen 't manneken kwam hem presenteeren voor zijn exaam van advokaat en och erremen 't Is spijtig voor't beestjen 1 Zijn oorekens waren te lang I Niet kunnen passeeren en ean buis krij gen, willen of niet, en van niette kunnen, zelle I En in de kamers zijn er ook geen plaatskens nie meer leeg. Tot Ninove heeft het pompierkorps in uniform de gendarmen geremplaceerd ia de precessie en dat tot voldoening van al de inwoners. Ze zijn te Leipzig bezig met het nieuw werk te drukken van meester Tinei, de vlaamsche muzi kant. De jeugd De prijsdeelingen 1 Welke schoone dagen voor kinderen en ouders 1 De prijs- biechtvader der koningin, viel iederon avond vijf tigmaal op de knieën, stond op en knielde weder en iederen keer dat hij nederzonk bad hij heel langzaam het Ave Maria. ALMAARDEN heeft ware kluchtigaards. Oordeelt Op wijk Bruym- broekstraat verledene week gaat de dochter van Franscis S. om de koeien en brengt ze van de wei de naar huis op stal. Daar, gelijk op vele plaatsen is het gebruik van als de koeien langs straten en velden gedreven worden, ze een mandeken voor de muil te binden om de vruchten langs de baan staande niet te beschadigen. Op het oogenblik van naar bed te gaan zegt de dochter aan moeder dat de koeien niet willen eten, dat ze misschiens ziek zijn. 's Morgends vroeg trekt de dochter weerom naar stal en spoedt zich haast naar binnen om te zeggen dat de koeien zeker ziek zijn want dat zij nog niet eten. De vrouw spreekt er haren man van ener wierdbesloten van om den veearts te gaan. Doch de vader gaat vooreerst eens zien en... won der Hij vind de koeien met hun mandeken aan, doet z'af en de koeien waren genezen en aten al of z'in geen 8 dagen eten gezien hadden. REDBARBER. Vooreerst iu het voor jaar wilt meu gebruik maken van rhubarber, moet men zorg dragen van den bloesem goed uit te snijden, alsdan bekomt men schoone en sterke stelen, die men alsvolgt kan gebruiken. Compote. Pelt de stelen schoon snijdt ze in kleine stukjes ter dikte van een centime meter laat ze koken met weinig water, suikert ze met gestampt broodsuiker naar smaak, peper en zout, alsook 1 lepel maïzenabloem, ofwel eene harde mastelle, gepletterd is nog 't beste. Confiture. Snijdt en ziedt de rhubarber zoo als hierboven; steekt hem door don tems en voegt "er 1/4 gewicht min suiker bij als moes. Deze confiture is bijzonder aan te bevelen, voor den winter, tegen verstoptheid en het reinigen der maag. Roese. De prachtige orgel een der schoon ste des lands is ook tot asch overge gaan Het voorval heeft een pijnlijken in druk op de bevolking teweeg gebracht. Vele vreemdelingen hebben hem ook aan den Z. E. H. Deken medegedeeld. Voorloopig worden de kerkelijke diensten gedaan in de Capucienenkerk en in de kapel van den Katholieken Kring in de Wetstraat. De schade is gedekt door ,drij verze keringsmaatschappijen. if lill/r hJ e c|eü was J,ier in onze stad de plechtige Processie. On ze geuzentroep had aan gendarmen en kommissaris verboden van het H. Sa- kramentte vergezellen, maar integen deel heeft ons-Vrijwillig Pompierskorps het zich ter harte getrokken en de gen darmen vervangen in hunnen grooten uniform, tot hartpijn van geheel deq> geuzenboek Alle brave christenen van stad en dorpen hebben het aan onze brave pompiers grooten lof en dank ge sproken en de hoop uitgedrukt van hun toekomende jaar met denzelfden iever hunne plicht te zien vervullen tot spijt van al de Judassen. DAGWIJZER Zondag, 23. Hr Philippus Benitius. Maandag, 24. ÏL Bartholomeus apostel en martelaar in 't jaar 71. Dijnsdag, 25. 11. Jludovicus, Koning van Frankrijk. Woensdag, 26. II. Zephyrinus, paus en mar telaar. Donderdag, 27. H. Joseph Calasantius. Vrijdag, 28. H. Augustinus, bisschop. Lan ge jaren leidde hij een losbandig en allerslechtste leven. Zijne moeder, de H. Monica, bekwam van den hemel zijne bekeering door hare aanhoudende deeling in ons St-Martensgesticht was superbI traneQ en gebeden. Maar wacht ne minuut ze zijn daar met de korres- pondence uit Gcesfoergen. Het bisschoppelijk Kollegie heeft de kroon gespannen in al dat prijs- deeling is. Een meesterstuk van Mollière gespeeld, menschen mee nen komilfo en nen amplomb en een prestance pertikelierge zoudt gezeid hebben, 't gebenrt daar voor uw oogen in een huishouden De eerste eer is er van toegewezen aan onzen stads genoot L. Van den Broeck Proficiat En wat ge zegd van de Prijsdeeling onzer Eerw. Broeders 't Aalst?.... Met hoeveel kunde en onberispelijke uitspraak werden de twee stukken XJn gout de sang en Savoyaard niet opgevoerd Elk was ten uiterste tevreden en sprak er met vollen lof van. De primus was M. De Bolster J., uit de Statiestraat. Proficiat aan leerling en ouders Die nog geen vieze jongens aan 't werk gezien heeft, moet naar de VlaamscheKermis er loopen er daar met scha- drons nen Aalstenaar is een plezierig man, en die hertelijkheid tusschen al da volk 't houdt aaneen voor de princiepen en 't plezier gelijk een slang aan haar vel. En de donchisten loo pen daar nu nee gezichten gelijk stoof- schelkee waar dat een hol ingebrand ia. KlBELADOEKEN. Zaterdag, 29. annes-Baptista. Onthoofding van den H. Jo- Zondag avond, rond 9 1/2 uren, kwamen M. Francois C., aannemer en M. Leon R... student in de rechten, per rijwiel van Antwerpen terug. Nabij de Correctie van Vilvoorde werden zij door een hagel van steenen bestormd. De steenen werden geworpen door eone bende deugnieten die naast de baan zaten. De twee brusseleers werden ge kwetst. M. C... haalde een revolver te voorschijn eu schoot op de aanranders, die snel het hazenpad kozen. dag 27 dezer beginnen hoppe te plukken. De hoppe is dit jaar zeer ongelijk op hetzelfde veld; de eene struik is pas uitgebloeid wanneer de andere bijna reeds rijp is, maar doorgaans is de hoppe schoon teweeg. De prijs van de hoppe voor 189G is fr. 50 per 50 kilos. EjaSUltH nierster is zot gewor den van verdriet omdat hare meid over leden was. Men heeft de ongelukkige vrouw naar een zinneloozenhuis ge voerd, waar zij eenige dagen nadien zelf overleed. Miptcr 7"uEenige, !onge 1iieden «lelt'1 deden verleden week een plezierreisje naar Ste-Maria-Lierde.Aan het gehucht Maeterschen brak er iets aan het rijtuig en de personen die er in zaten, werden met geweld op den grond geslingerd. De koetsier kwam er zonder letsel van af, maar de anderen waren min ot meer erg gekwetst. Eene juffer bekwam zulke erge wonden dat men dacht dat zij in den nacht den geest zou geven gelukkig was haar toestand 's anderdaags 's morgends zoo zeer verbeterd dat men haar naar hare woning kon overbrengen. Den volgenden dag brandde de hoeve af van Fr. Reynaert. Meubelen, kleereu, geiten, hoenders, en ganscli de oogst werden de prooi der vlammen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Ru mes, professor te Audenaarde is on derpastoor benoemd der Zusters van Liefde te Gent. De godsvrucht van-den H. Ludovicus tot de Al lerheiligste Maagd was buitengewoon. En die gods vrucht had hij te danken aan zijne moeder, aan zijne leermeesters en geestelijke bestierders. Ro- jaumont en de CiBterciënsermonniken, wier huizen allen aan O. L. Vrouw wareft toegewijd, waakten over zijne jeugd eu tot bestierders van zijn gewe ten had hij verkozen de zonen van den H. Domi- nieus, de eenigste kloosterlingen, die de belofte deden van aan de Allerheiligste Maagd te gehoorza men en die overal haren rozenkrans gingen predi ken. Buiten de groote kerkelijke getijden, las de ko ning dagelijks het klein officie van O. L. Vrouw en deed het ook lezen door zijne kinderen. De dag sloot hij met een rozenhoedje en met welke vurig heid bad hij dit 1 De H. Koning, zoo schrijft de Een schrikkelijke brand heeft Zaterdag do pa rochiale kerk van SS. Petrus en Paulus bijna gansch vernield. Rond den middag verspreidde zich het akelig ge rucht in de stad. Welhaast werd ganscli de Kerk straat ingenomen door eene nieuwsgierige menigte die steeds meer en meer aangroeide. Het vuur was uitgebroken aan den kleinen to ren die zich boven de sakristie verhief. De brand verspreidde zich met eene zoodanige snelheid, dat om 1 uur reeds gansch het dak in vlammen stond. Korts nadien kwamen de pompiers toegesneld, alsook eene afdeeling soldaten die de plaats der ramp afsloten. Alhoewel van zeer geringe bluschmaterialen voorzien, hebben de pompiers er in gelukt het op branden van den toren te beletten die ook reeds door het vernielend element werd aangetast. Om half twee stortte eensklaps, met een hevig gerucht, het dak in en een half uur later lag het gansche gebouw, den toren uitgezonderd, in pui- nen eri was slechts nog eene verkoolde massa. Allerhande tedens werden door het volk voor uitgezet om de oorzaak der ramp te bepalenech ter kan er, tot nu toe, niets stelligs daarover wor den gezegd. De openbare meening beweert nochtans dat ze het gevolg is eener onvoorzichtigheid, door de zink- werkers begaan, welke sedert eenigen tijd aan den toren werkzaam waren. Alhoewel vele voorwerpen zijn kunnen gevlucht worden, dank aan de zelfopoffering des volks, is de schade zeer aanzienlijk. Vele merkwaardigheden, waaronder een doek van Philip de "Champagne, van ne aanzienlijke waarde, zijn de prooi der vlammen geworden lïiiü-mil 0ulangs was kot regi_ menj cjer dragonders op weg naar zijn kamp. Nabij de stand plaats Eichotevo sloeg het zijn bivak op. Een groot onweder barstte eens klaps los. Do paarden verschrikten en niet min dan 1700 gingen in alle rich tingen op hol. Verscheidene dragonders zijn onder de hoeven der peerden ver trapt en deerlijk gewond. Slechts 724 peerden zijn opgevangen. Velen zijn ver pletterd geworden door eenen trein. Zou de oorlog mis schien gaan herbe ginnen Menelik maakt groote toebe- reidsels en Italië begint zich ook uit te rusten. fllha De spaansche generaal Go- d0y heeft eene bende op roerlingen van 2000 man verslagen en ook de bovenhand behaald in verschei dene kleine schermutselingen. Wan neer zal dat vechten daar toch eens eindigen Spanje zal er nog zijnen laatstén stuiver aan verspillen. r Oproer van de Turken tegen de Christenen. Heelde bevolking van 't eiland maakt zich ge reed tot eenen strijd op leven en dood. De vertegenwoordigers der mogendhe den hebben bij de grieksche regeering reklaam ingediend. De regeering heeft geantwoord dat de noodige maatregelen al genomen zijn, maar de opgewonden heid van 't volk is zoo groot, dat er gee- ne handen aan te steken is. Te Auapolis zijn 3 moniken lovend verbrand. De Tïirkscke soldaten heb ben het klooster Acaracao in brand ge stoken en den overste omhals gebracht, na hem eerst vreeselijk mishandeld te hebben. mprili i Do hitte te New"York i iici iivcijs zoo geWeldig dat er vele menschen door zonnestralen ge- t-offen ziir De laatsteSwltnng 'egtdat. In eene stad. van Frankrijk leefde eene brave weduwe met haar eenig kind, Pieter genaamd Sedert de dood van haren man had de vronw al hare liefde en al hare zorgen op haar kind overgebracht, hem getracht eene goede opvoeding te geven haren eenigen wensch was er een goeden werkman en bijzonderlijk een goeden christen van te maken. God scheen hare bede verhoord te hebben sedert zijne eerste communie had Pieter veel voortgang gedaan ouder alle opzichten de moeder leefde dus in zekerwelvaren en den braven zoon had besloten dit nog te vermeerderen door eenen buitengewoonen iever om door zijn werk veel geld te verdie nen, zonder acht te nemen op de listige gevaren der groote steden. Als eenige zoon en steun eener weduwe, werd hij vrijge steld van den krijgsdienst. Verrukt van vreugde zegde hij tot de vrouw Moeder, ik heb het besluit genomen naar Parijs te vertrekken om er een fortuintje te vergaren en uwe oude dagen nog gelukkiger te maken in vergoeding der teedere zor gen waarmede gij mij nog steeds omringt. De moeder bezweek schier onder eenen vloed van tranen, maar niets hielp Zijn besluit was genomen en Pieter vertrok naar Parijs. Bij het afscheid, 't welk de weduwe allerpijnlijkst viel, be zat zij toch, met de hulp Gods, krachteu genoeg om hare te genwoordigheid van geest te behouden en overhandigde den braven zoon eene gewijde medalie van de Heilige Maagd Maria hem smeekende ze nooit te verlaten en altoos, in gevaarlijke omstandigheden, Maria's bijstand af te smeeken. Pieter vertrok dus met blij gemoed en bezield met de beste inzichten. Maar, helaas, te breedvoerig ware het hem op al zijne wegen te volgen het zij gezegd, dat hij welhaast kennis maakte met slechte gezellen de meester, bij wieu hij werkte, zag zich verplicht door zijne losbandigheid zijn werk op te zeg gen en van dan af viel hij van het eene schelmstuk in het an dere, tot zoover, dat hij, den braven zoon van vroeger, voor moord gepleegd op eenen gezel, gevangen genomen werden in het gevang geworpen. In 't gevang alleen aan zijne smart over gelaten zou hij welhaast tot. neerslachtigheid vervallen geweest zijn, hadde hij niet met aandacht geluisterd naar den raad van den almoe- zenier, die hem tot berouw en boetveerdigheid aanspoorde de goede raad, de herinnering zijner vroegere jaren, de heil zame'lessen zijner brave en deugdzame moeder, werkten te gelijk en kregen d'overhand. Pieter bekende zijnen misslag, weende, had en ontving de H. Sacramenten Was zijn toe stand, volgens de wereld hopeloos, toch gevoelde hij eene inwendige vrede, die hem in herinnering naar zijne eerste kinderjaren voerde. Een eenig gedacht pijnigde hem, 't was de herinnering zijner moeder, die hij sedert lang had verwaarloosd en van wien hij sedert lang geen nieuws meer had ontvangen. Op zijn verzoek schreef haar de aalmoezenier en maakte haar met zijn toestand bekend, maar vergat ook niet zijne bekeering te melden. Op zekeren morgen bracht de gevangenbewaarder eenen brief met zwart lak verzegeld. Het was een briel van den pas toor der weduwe. Sedert veertiea dagen, schreef die priester, was de brave vrouw verplicht geweest te bed te blijven, het nieuws der aan houding van haren zoon had haar zoodanig getroffen, dat zij zich welhaast aan den boord van het graf bevondmaar immer dankte zij God vurig voor zijne goede bekeering. Hare laatste woorden waren woorden van liefde en vergiffenis voor haren zoon. Pieter, las dit nieuws met diepe droefheid doch onder wierp zich aan Gods wil. Hij werd door den rechter in de gevangenis ondervraagd. Men zond hem eenen advocaat, die hem aanraadde zich te verdedigen maar niets te doen Pieter weigerde, hij bekende alles, en wilde geene andere verdediging dan zijn berouw en zijne rechtzinnige onderwerping. De dag der veroordeeling brak aan. De plichtige werd in de verhoorzaal gebracht, door twee gendarmen hij zag naar twee dingenhet beeld van den gekruisten Zaligmaker, onschuldig 134 Iwein schudde bedenkelijk het hoofd en zijn gelaat verdonkerde, daar hij overwoog, dat Daniels onbesuisde voortvarendheid wellicht de vergadering op eenen dwaal weg zou jagen en ze er tot een onvermijdelijk verderf doen voorthollen. Thans onvoorbereid in 't geweer vliegen, bleek Iwein een dol waagstuk en was, zijns erach- tens, eene zekere nederlaag te gemoet loopen. Naar het einddoel dezer opkomst, den landdag, zou hij, trots alles, streven, tegen den stroom met alle krachten opwerken. Maar hoe de gemoederen weder tot rust gestemd Die vraag speelde Iwein in het hoofd, toen hij bemerkte, dat een hoogbejaarde ridder, de vertegenwoordiger van de landbouwers en de lagere klas der poorters, wiens vre- desgezindheid hem bekend stond, het woord vroeg. Mher Alijn van Bouchaute heeft het woord, zei- de hij Een man, wiens zilverwitte haren den schedel om kransten en langs feals en schouders omkrulden, rees langzaam op. Wijsheid en rijp overleg straalden zijn eer biedwekkend voorkomen uit. Na een licht gekuch en ge- hem, hield hij de volgende toespraak Geachte ridders, poorters, landbouwers, de vrede zij met u 1 De onverschrokken taal van Dendermonde's dappe ren Heer ontvonkte uwe geestdriftzijn aanvalskreet hits te dermate uwen strijdlust aan, dat ge onbesuisd de oor- logstoorts zoudt outsteken. Mher Daniel's sparkelende woorden deden het vuur der vaderlandsliefde, welk in uw aller boezem smeulde, schielijk opvlammen. Dat uwe ge moederen branden en blaken voor Vlaanderen s heil, dat gij voor den geboortegrond uw bloed dadelijk wilt vergie ten, daarvoor zullen alle vaderlanders uwen naam lof- zingen. Edoch, laat ook eene vredesstem weerklinken, waar krijgsgeroep opsteeg. Ge kent mij. Dat geen lafheid mij .,-„1 lugetd' '-vr r*-»-* "rijc verleder fi-rr i Dorst mn «mand van. zulke laagheid vejïeukea, ot meetm.

De Volksstem | 1896 | | pagina 2