IWEIN VAN AALST. DE GOEDE OUDE TIJD. 2' JAAR N' 86. S; ZATERDAG 29 AUGUST! 189G. Werd Nooit D Is. Bauwens. Elken avond Daaruit DE LECTUUR. Leest nooit gazetten van Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centVerzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Het dagelij ksch leven onzer voorouders tot in de meeste kleinigheden toe, was door drongen van godsdienstigheid. Wanneer zij 's morgens vroeg den voet luit 't huis zetten, wanneer zij de eerste Jhand aan't werk sloegen, of wanneer zij 3 zich op reis begaven, brachten zij telkens 'de hand aan 'thoofd en teekenden zich met het heilig kruis. De mannen ontdekten zich eerbiedig het hoofd, eu 't vrouw volk maakte met eene lichte hoofdbuiging het teeken des H. Kruis, iedermaaldat zij eene kerk of Licve-Vrouwbeeld voor bijgingen. Stapten zij over het kerkhof, of ontmoetten zij op straat een lijkdienst of begrafenis, dan zegden zij binnensmondsin stilto dit gebed Dat hunne ziel in vrede ruste O.-L.-H. naar zieken of stervenden gedragen, dan volgden zij al biddende hunnen goddelijken Zaligmaker, of knielden minstens op zijnen doortocht, en brachten met den avond licht aan do deur. Stonden zij nog op den akker bij middaguur of avondstond, als de bleeklok uit den kerktoren het Angelus klepte, dan knielden zij ingetogen op den grond en stortten hunne bede voor Maria. Wanneer er een zwaar onweder opkwam, dan ontstaken zij aanstonds de gewijde kaars, wierpen wat gewijden palm in 't vuur, sproeiden wijwater met het palmtakje op huis, stal en schuur en baden te samen luidop 't Evangelie van den H. Joannes In 't begin was het woord enz. zouden zij eene nieuwe woning gaan bewonen hebben, voor aleer zij door 's priesters hand was ingezegend en in Gods hoede gesteld. Begon de huismoeder een nieuw brood te snijden, dan tee- kende zij eerst, met de punt van het mes, den platten zijkant van het brood. Op het teeken van vader of moeder, vouwden allen aan de tafel de handen te samen en terwijl 't kleinste broerken of zusterken 't gebed voorlas, antwoordden al de anderen schoon gelijk. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Willem beslisse zelf over zijn lot. Gaan wij tot hem. Wil hij ons recht laten wedervaren, onze billijke eischen, die wij hoog zouden spannen, inwilligen, hij blijve. Geeft hij geen gehoor aan de stem der recht vaardigheid, schendt hij aldus in het openbaar zijnen eed en breekt zijne belofte, we zijn doenvrij. Barst de oorlog los, dan zullen zij, voor wie ik mij in de bres stelde, den meineedige voet voor voet den vadergrond betwisten en, in het hevigste van het gevecht, in het barnen des gevaars, bij de dappersten strijden. Aan Alijns toespraak ontbrak geen bijvalsbetuiging en uit zijn voorstel ontspon zich een levendig gesprek. Op verscheidene kanten stak men de hoofden bijeen en pleegde men onderling raad. Menigeen keurde het plan des grijsaards goed en achtte het geraden eerst de ver zoeningsmiddelen te beproeven. De meesten uitten echter nog de meening, dat men onverwijld de horens diende op te steken en Cliton aanstonds het land uit te drijven. Iwein sloeg met welbehagen de gemoedskeering gade en stelde vast, dat de voorstanders des landdags van lieverlede veld wonnen. Terwijl de vergadering Daniëls en Alijns voorstellen wikte en woog, greep er aan den uitgang, die volgepropt was met Aalstenaars, een koddig tooneel plaats. Disdeer's onderkaak werd, bij een al te lang gerekt gegaap, schie lijk ontwricht. Zijn mond stond en bleef', ondanks alle pogingen, wagenwijd open. Nooit zagen de Aalstenaars drolliger figuur. Ook schoten zij in zulken luidruchtigen lach uit, dat heel de zaal verstoord en boos omkeek en menigeen uitriep Stilte Buiten I Buiten Aalbrecht's lachspieren werden ook, zijns ondanks, in beweging ge- werd het avondgebed door al de kinderen knielend opgezeid en vader en moeder drukten den ouderlij ken zegen op 'tvoorhoofd hunner lievelingen onder 't uit spreken dezer hemelschoone woordenGod zegene en beware u mijn kind en versterke u in al le deugden. God zij geloofd nóg heeft ons volk vele dezer oude vlaamsche gebruiken bewaard. Aan deze godsdienstige familieoverleveringeD, hoe matig zij ook schijnen, moeten wij met hart en ziel gehecht blijven, om ze ongeschonden aan ons nageslacht over te brengen. Het waren deze eenvoudige zeden en schoone gebruiken die eendracht en vrede in 't huisgezin deden heerschen, die het hert van ons volk gezond hielden en geneigd tot het goede. putten zij die ontembare wilskracht, om, ten koste van leven en bloed, den strijd voor eigen bestaan uit te houden, en trots alle brandstapels, kerkers en schavotten hunnen God en hun geloof trouw te blijven. En wijzouden wij blozen voor het geloof en de zeden van ons roemrijk voorgeslacht Zouden wij blozen, evenals zij Vlamingen te zijn van den ouden eed Neen Nooit I JlSFKEN. Uertclijken dank aan al die hebben meegewerkt tot bet welge- lukken onzer Vlaamsche Kermis 2 (Slot). Gij blijft niet bestendig in het gezelschap van den slechten vriend op zeker oogenblik verlaat hij u, om misschien nog eens terug te keeren. Maar uwen boeki hebt gij gedurig bij u;hiji verlaat u nooit, bij dage als bij nachte blijft hij met u eu zoo gij soms den slechten vriend vaarwel zegt omdat gij u schaamt dat de deugdzame personen uwe be trekkingen met hem zouden bemerken, bestaat die hiudernis voor den roman niet. Gij draagt hem op zak, hij is steeds in uw gezelschap, en daarom is zijnen invloed des te grooter. Eindelijk wat de grootste oorzaak is van al het kwaad door de ro man verricht, hij grijpt dieper iu uw hart, wan neer gij met hem in de eenzaamheid zit. Verba volant, schripta manent zegt het spreekwoord gij kunt steeds de lezing van uwen roman hervatten, zekere deelen, die u meest boeien herlezen en in uwen geest prenten, en zoo geeft gij hem de gele genheid eeuen nieuwen zegepraal te behalen, of de behaalden te versterken. Vlucht dus den roman, vlucht bem lijk eene venijnige slang, laat hem nooit in uw gezelschap komen, want wee den ongelukki- gen die zich aan hem vastkleeft, hij is onvermijde lijk verloren. En nu wil ik nog 2 voorbeelden ge ven van groote schrijvers uit onzen tijd Victor Hugo en Lamartine Aan den eersten was het, door zijne moeder toegelaten, allo slechte boeken te lezen, zich gedurig te bevinden in het gezel schap van Voltaire, Diderot, Rousseau en vele an dere schrijvers wiens boeken door de geestelijk heid gebrandmerkt zijn. De andere integendeel had eene christene moeder hem warden de werken van goede schrijvers gegeven en dit met mate, en volgens zijnen ouderdom. Laat nu de jeugd met hare hartstochten, de ouderdom met zijne verve lingen, de omwentelingen en de onweders komen, de zoon van zulk eene moeder zal de stralen des geloofs door haar in zijn hart gedrukt misschien zien verflauwen doch gelijk de lamp die 's nachts voor het tabernakel brandt, zullen die stralen nooit uitdooven. De lastertaal zal nooit over zijne tong komen, en zelfs iu 't diepste van zijnen val zal hij nog met eerbied den naam van God uitspreken. De andere integendeel die tot moeder, eene godde- looze, tot meester, eenen geloofsverzaker en tot studiekamer, eene zaal had waar al de slechte schrijvers huisden, zal altijd wankelen in zijn ge loof. Nog meer, hij zal zijnen Heer en Meester verloochenen, en zijne pen ten dienste stellen van al wat oneerlijk, afschuwelijk, verachtelijk en god loos is. Hector. Vrienden van 't Stemme- ken, deze week beginnen we met de malheuren Te Vicsville, iu de Walen, over weinige dagen, twee treinen opeengeloopen met 't ongelukkig gevolg dat er twee reizigers dood waren en 18 geblesseerdDie treins, die treins, wat zou den we zeggen Die er veel gebruik moet van maken gaat veel op zijn leven uit. In al de statiën van onzen Belgique hangt reeds de veelkleurige affiche uit der expositie of tentoonstelling van Brussel te gen't naaste jaar. Al wie twee armen heeft in en rond de hoofdstad is voor 't welgelukken dezer wereldtentoonstelling reeds aan 't werk.... Zoo ze zeggen gaat ze 10000 hektaren beslaan. Zou't waar zijn Wij zullen het afwachten.... Maar 't wordt toch gezegd, dat onze Pi-in» Albreclit het huwelijk zou schikken aan te gaan met prinses Isabella van Frankrijk derde zuster van den hertog van Orleans. Onze Koning Leopold zal morgen Zondag 30 dezer van zijne reis uit Noorwegen terug keeren. Dijnsdag toekomende trekken wij de Septembermaand in, bij sommige schrijvers ge noemd de fruitmaand of regenmaand.... Maar of het regent of niet de studentjes die thans in verlof zijn, die veegen er aan, en nemen hunne vakantie waar om op hun gemak een pintje te drinken, en een pijpken te rooken: twee zaken die hun in 't kollegie volstrekt verboden zijn. De moeder van minister Schollaert ligt berechtde heer verleene haar wat haar zalig is. Menelik zit nog altijd met 2500 Italiaansche gevangenen, die hij maar niet en wil laten schieten 't schijnt dat hij ze van met einde September zal gebruiken om in 't land te werken. M. de Coninck-de Merchtem, Sena tor voor Dixmude is aan de beterhand moge de achtbare senator spoedig hersteld wezen. Minis ter Vandcnpcri'cboom da's toch een aardig man!! Sedert twaalf jaar is hij minister van ijze ren wegen en nog nooit heeft hij sedert dien, eenen oogenblik vakantie genomen.... Ja, ja, wat nog meer is, binst den verloftijd doet hij er nog 't werk bij van d'ander ministers terwijl deze eenige uit spanning gaan nemen 't zij aan de zee, 't zij in vreemde landen.Zijn's gelijken moet nog geboren worden. Alia zelle Er en blijven maar twee dagen meer over.... Die wil mee gaan naar Sittard moet zich haasten om zich te iaten in schrijven bij den E. H. Sadones, pastoor van Erembodegem. Tot Kurtrijk iu St-Amands- kollegie, heeft woensdag verleden de E. H. Ver- schraeve zijnen jubilé gevierd van 35 jaar profes sor.... Da kan nog tellen, zie.... De achtbare jubilaris is ter dier gelegen heid ridder benoemd van het Leopolds orde. Hofstadellofetadc daar was er donderdag verleden een dubbel feest1° De kattekermis en 2° de prijs- deeling aan de leerlingen der katholieke school, die, wij moeten het zeggen om in de waarheid te blijven, prachtig schoon was. Nog nooit ol nooit van den eeuwigen jamé en is er 't Aalst ver maak en plezier geweest gelijk Zondag verleden op de Vlaamsche Kermis.... Al de sociëteiten, ten getalle van 32, die de inhuldiging zijn komen bijwo nen van het vaandel der Anti-socialis ten, zijn er naartoe getrokken ge lij k als eenen man, en als ze al die wonderhe den onzer Vlaamsche Kermis hadden zorgvuldig nagezien moesten ze van verwondering stom uitroepen. Zulke dingen en kunnen ze maai* 't Aalst alleen te weeg brengen, Och erremen toch Ghaleken Vecquiuvau üoornijk, een manne ken van twaalf ia- ren, sedert Zondag rond zeven uren 's morgens verdwenen, en was gisteren noen «o»— nog niot uitgekomen. Langs alle kanten zijn er roeas opzoe kingen gedaan maar vruchteloos... Ge ziet van hier de droefheid der ouders, wier eenig kind het was. Op 8 Sep tember aanstaande zal onze oude nunti us Mgr Nava di Bontife reeds dienst doen in zijne kathedraal te Catane in Italië. Zoo 't schijnt zal de tsar van Rusland, die op 6 Oktober te Parijs zal toekomen, van zijn verblijf aldaar pro- fiteeren om een bezoek te gaan afleggen bij Cnmiot. weduwe van den oud president der republiek. Over eenige dagen deed zekere Curtis in het gevang van Leuven volledige bekente nissen nopens den diefstal, dien hij verleden jaar tot Oostende bij M. Re- tiau bedreef... Gaat, zeide hij tegen den kommissaris van policie van Oostende, op die plaats onder dienen boom en daar zult ge de j uweelen en de bankno ten vinden, die ik gestolen heb ter waarde van veertig duizend franken.... Wat is 't berouw toch schoon, ja over- schoon! Mochten onze helden van Chip- ka ook die gratie van onzen Lieven Heer eens krijgen voor al 't kwaad dat ze aan de katholieke partij deden Alle dagen lezen wij er nog voor. Zoudt ge het nu toch kunnen gelooven? Onze Heilige Vader ilc Pan» op de feestdag van den H. Joachim, zijnen patroon, deed hij tot het kollegie der kardinalen eene redevoering die meer dan eene uur en half duurde.... en zeggen dat die man reeds in de tachtig is. Is dat nu toch niet tegen 't zot wor den?... Te Bran denburg,iu Duitsch- land geeft zich als socialistische kan didaat voor de wet gevende kamers de heer Leo Arons, schoonzoon van den Joodschen bankier Bleichroeder.'t Is de rijkste man van Berlijn en bezit zoo iets van 100 millioen Ai, ai, ai, ai 1 hoor nu ne keer Te New-York wordt thans een huis gebouwd van 28 verdie pen, het zal 145 meter hoog zijn. De werkstaking der schrijnwerkers te Brus sel duurt nog altijd voort en de socialis tische senator Picni-tl is naar Congo... Wilden de zwartjes hem ginder houd er en zou waarlijk niet veel aan ver; renzijnvooronzenBelgique. Als men

De Volksstem | 1896 | | pagina 1