IJJilli»*" e 1 BUITENLAND. ■I KERKELIJK NIEUWS. KOOKKUNST. ne Hond grooten Frankrijk. Dmtsehland. Spoorwegramp te Brugge. A- die op 7 September hunnen jubilé gaan vieren van vijftig jaar getrouwd en ne voddenmarchand van Dunkerke komt te Parijs het lot te winnen van 500,000 franken. Hoort nu ne keer vrienden 't dees is grof, zelle Te Loenitz, in Saksen is den baas van een hotel veroordeeld tot frank boet omdat zijnen haan kraaide vóór vijf uren en zoo de geburen wakker maakte.... Den baas had wel te zeggen dat hij daar toch niet en kon aan doen, betalen moest hij. O die rakkers, die schoeliesü die stekelverkens Tot Medheleii, vrijdag verleden, ne priester van omtrent de zes tig, op den boulevard der Capucienen zijnen bre vier lezen, een tiental jonge snotneuzen van libe ralen hem aangevallen, hem in 't wezen spuwen, met moer en steenen naaF hem werpen, totdat hij eindelijk na een goed kwartier, verlost werd uit d'handen dier barbaren door zekeren Alexander Devisé. Senateur Van Put van Antwerpen is buiten gevaar. Nen duitschen ingenier heeft nu een kanon vervaardigd uit gestampt papier.Elke soldaat kan zoo een kanon op zijnen rug dragen... Zouden de kanonballen nu ook in papier zijn Li-Huug-Tchan zit tegenwoordig in Amerika en op Chipka en weten ze nog altijd niet dat er 't Aalst vlaamsche kermis is geweest. ZOO Bravo, de scheurmakerspartij is weerom al eens geklopt.... te Turnhout Graaf de Merode zegepraalt er in de kiezing van Zondag verleden met eene meer derheid van ongeveer 7318 stemmen. Tot Doornijk zijn onze vrienden in volle kiestrijd; de katholieke kandidaat voor 't Senaat is M. Alfons Stiénom du Pre en passeeren zal hij. Den 8 September toekomende viert de Z. E. Houba, deken van Dinant, zijnen jubilé van 50 jaar piiester en 25 jaar Deken; onze hertelij kste geluk wenschen. Verledene week hebben ze 't beeld van den H. Michiel van 't stadhuis gedaan van Brussel 't moet absoluut gerepareerd worden. Wij zijn naar dit reusachtig beeld gaan zien en deelen eru eenige bijzonderheden van mede De aartsengel meet 3 meters 20 centimeters en den duivel, die hij onder zijn zweerd verpletterd, is ne meter vijf tig centimeters lang, zijne tong die hem uit den muil steekt, meet juist 35 centimeters 't is waar lijk kurieus om zien. Da's ne jongen met voor uitzicht, zie't Advokaatje Lebon, die Zondag verleden kandidaat was voor de wetgevende kiezing van Turnhout, is in 't huwelijk getreden 'tvrijdaags te voren.... 't Ventje voorzag van zijne buis alleen niet te kunnen dragen. De liberalen hebben reeds hun slachtoffer voor de senator kiezing van Doornijk; 'tis zekere notaris Huet. M. De Saedeleer. onze volksgezinde volksvertegen woordiger, heeft reeds zijn verslag afgewerkt over het Reglement der verschillige volkskamers van Europa. ren. M. Newman, broeder van den engelschen Kardinaal Newman, ovei eenige jaren overleden, is thans 98 jaar oud.... Omdat hij nog nooit gene- ver iieeft gedronken, nooit vleesch heeft geeten of tabak gerookt,zoo zegt hij ten minste toch. Tot Soiron, waar gepasseerde week die schrome lijke heiligschendende diefte gepleegd is in de kerk, waar, benevens de heilige vaten, een zestigtal H. Hostiën door de dieven uit het tabernakel zijn ge stolen, daar heeft Zondag verleden eene publieke eerherstelling voor 't Heilig Sacrament plaats ge had... Al de priesters van 't omliggende, met de Z. E. Heeren dekens van Verviers en Spa aan 't hoofd waren er tegenwoordig en het gelegenheidsser moen werd er gepredikt door eenen pater Redemp torist. Heere Dominus toch I 't Is besloten en 't staat vast De Donchisten van Aalst gaan eene Vlaamachc Kermis geven. Daar zal volk komen naar zienZoo 't schijnt zal er alles in 't groen zijn tot zelfs de wezens.... Enfin, om er meer details over te hebben, en hebt ge maar de samenspraak te lezen van Vien en Stien. De Kristene krawattenpartij steunt op de liberalen en socialisten 't is met de hulp van die mannen dat onze vierden in de Kamers zit. De Senator kiezing van Doornijk zal plaats hebben den 20 September. Eene fransche Madame Desgranges heeft met eenen brusseleer eene wed ding aangegaan het vasteland af te reizen zonder éénen cent op zak. Zij zal haar bestaan zoeken met conferentiën te geven over het biljardspel.Waar gaan wij toch naar toe.... In vooruit te «ent is ter studie gelegd een ontwerp tot stichting eener begrafeniskas, om de onkosten te dekken der bur gerlijke indelvingen.... Socialist en godsdiensthater zijn twee katten in eenen zak. 'k Geloof waar lijk, niet en weet wat gedaan De boerkens vragen regen en de studentjes vragen schoon warm weder... Tot hiertoe hebben de boerkes hunnen wensch gehad maar sedert eenige dagen is 't woer met de studenten en vakantiemannen. Tot Livourne Zondag verleden twee Zeeschepen op een geloopen en de matrozen den dieperik in. De Z. E. H. De Bruyne doctoor in Gods geleerdheid, superior van 't kollfcgie tot Ronse, is pastoor-deken benoemd in dezelfde stad zie daar eene benoeming, die met geestdrift zal be groet worden gansch de dekenij door.... De Z. E. H. De Bruyne heeft zijne studiën van Godgeleerd heid gedaan tot Rome en was gedurende vier a vijf jaar leeraar van wijsbegeerte in het klein Semina rie van St-Nikolaas. De Koning is van zijne reis in Noorwegen teruggekeerd Zondag noen en zal in 't kort vertrekken naar 't Zuiden van Frankrijk waar hij een kasteel aan 1t bouwen is. Bravo Leve Tui-nliont, leve graaf de Merode Ge ziet, beste Lezers,.dat de Daensisten beginnen van de familie te zijn van de zeeldraaiers achteruit gaan en altijd achteruitgaan, dit is voor hun aan winnen en zegepralen. Nemna, dat en wisten we toch niet dat België de schoonste relikwie bezat die er thans nog bestaat van den II. Anto- nlus buiten Padoua't Is het bovenbeen van den arm van dien grooten heiligen en 't is ten minste 20 centimeters lang 't wordt bewaard in de kerk van de H. Barbara te Couillet. De drij nichten van Ernest Nathan, de grootmeester der vrijmetselarij in Italië, komen zich tot het katho liek geloof te bekeeren. Zondag verleden heeft te Qua- reguon de heer Capazza eene opstijging gedaan in ballon.... Roger, de socialistische repre sentant van Bergen, deed de opstijging mee.... Den ballon is tot eene hoogte geklommen van 1200 meters en is na kor ten tijd gevallen tot Hornu, in een stuk patatten. Ze be ginnen zoo al lings en rechts wat te spreken van 'f ontslag van den Koning van Italië.... Dat komt er van Die van den Paus eet die sterft er van. 't Was indrukwekkend om zien, Zondag verleden tot HociIn de militaire mis, gezongen door Kannu- nik Thys, waren tegenwoordig de Minister van oorlog en de generaals De Cuyper en Bocquet... De kerk zat grijs vol soldaten.... Na't Evangelie deed de Z. E. Heer Thys een hartroerende en vaderlandsche aanspraak en bedankte uit ganscher herte de bevolking van Hoei om de gulhertigheid waarmede zij het leger binnen hunne muren hadden ontvangen. Och erremen tochVrijdag met 't vallen van den avond, nen heer die zijn zomer verblijf heeft te Anthlsues, loopt in zijnen hof met zijn geweer onder den arm... 't schot gaat af. en een kindje van 9 jaren, die met zijne moeder twee stappen van daar staat, valt morssteen dood. Volgens de lekkerbekken zijn er zeventien soor ten van jachtwild, die allen smakelijker zijn d'een dan d'ander.... De wilde konijntjes komen op den allerlaatsten rang... Zoudt g'het kunnen gelooven?? Alia, alia, ze mogen er van zeggen wat ze willen mor vivan een wild konijntje of keuntje zegt Kibeladoeken. DAGWIJZER Zondag, 6 September. HH. Enge len Bewaarders. Maandag, 7. H. Hilduardus, bis schop, die in 733 te Dickelvenne Vlaan deren aankwam om het geloof te predi ken. Dijnsdag, 8. O. L. Vr. Geboorte te Jerusalem. De oude'rs van de H. Maagd waren Sint-Joachim en Sint- Anua. Woensdag, 9. HH. Gorganius en Dorotheus, martelaars. Dondebdag, 10. H. Nicolaas van Tolentyn, pater van de orde der Augus tijnen, wordt aanroepen tegen de ziek ten onder het vee. Vbijdag, 11. H. Vinciana, maagd, zuster van den II. Landoaldus. Zatebdag, 12. H. Guido, patroon van Anderlecht. en wreed is dit volk dat de policie zelf wapens uitdeelde aan de opgeruide Mahometanen. 't Is te schrikkolijk daar moet absoluut een einde aan ge steld worden. De groote mogendheden van Europa blijven aan hunne plicht te kortze zouden met strengheid moeten han delen en de Turk dwingen die slachtingen van onschuldigen te straffen en te beletten. Priesterlijke benoeming De Z. E. Heer De Bruyne, superior van het Collegie van Ronsse, is deken der stad Ronsse benoemd. OPGELEGDE AJUINTJES. Donderdag verleden ver nachte tot Saint Nicolas, in een nonnenklooster, eene af- deeling van de linietroepen, die aan den kleinen oorlog moesten deelnemenDe brave Znstcr- kens kuischten er de kleeren der soldaten, wasch- ten hunne broeken en streken die's Anderen daags 's morgens legden de soldaten hun zakgeld bijeen en kochten er een schoon kristusbeeld mee dat zij tot blijk van dankbaarheid aan de eerw. Zuster-Overste schonken... Wie van de twee ver dienen hiervoor het meest lof, ofte wel de zuster- kes ofte wel de soldaten???? Onzen hertvriend, de E. H. Pastoor van VI oor «el. over eenige da gen van zijne Heilige Rechten bediend, is voor goed aan de beterzijDank aan de vurige gebe den door vrienden en parochianen voor zijne gene zing ten Hemel gestuurd. Borsbcke Borsbe- ke In de vijf werelddeelen bekend voor zijne mel- kerij en zijn magazijn van zaden, Borsbeke zal van op 't einde van September verlicht zjjn met den eleklïiek. iuis; gelijk Ninof, met dees verarhil dat he nog wat klaarder zai zijnzeggen de komee- Kiest daartoe zeer kleinen ajuin werpt hem allen in warmwa ter, men zal hem dan gemakkelijk pellen en als hij gepelt is terstond in koud water met wat I azijn om zijne witte kleur te behouden. SAUS. Voor 2 kilos ajuin, ziedt met 1 lieter besten azijn met een eet lepel peperbollen, 6 grof- Ion wij nog allemaal hooren 1 In I' rank- rijk te St. Denis, is nu een schip ge maakt op wielen. Het glijdt niet, maar rolt over 't water, op zes wielen, met groote snelheid. Men verwacht dat het 18 a 22 knoopen per uur zal afleggen, (een knoop is 1852 meters). liet vaartuig dat, een zeer zonderlin gen vorm heett, is geheel van staal 40 m. lang, 11,80 breed, en weegt 180,000 kilos. De wielen zijn 10 meters in mid- delijn. De uitvinder is zekere Ernest Bazin, een man van 70 jaar. Als dat schip in zee steekt zal het de moeite weerd zijn om te gaan zien. 300 jaar geleden dat er te Mulhause ee ne katholijke processie op straat was jest. Dees jaar is zij weerom in voege gebracht en op allerplechtigste wijze. De katholieke soldaten, in garni zoen te Mulhause, waren door de al- moezeniers van 't leger verzocht om ee ne processie in te richten uitsluitelijk samengesteld uit militairen. Aan dien oproep werd met geestdrift beantwoord. Na de hoogmis traden verscheidene duizende soldaten in grooten tenu de kerk buiten, 't muziek voorop, en door wandelde eerbiedig en ingetogen de straten der stad. Drij soldaten waarvan de eene het kruis, en de twee andere nen standaard droegen, openden den stoet. De officieren vormen de eerewacht rond het H. Sakrament, met de flam beeuw in de hand. Heel Mulhouse was op de been om dit prachtig schouwspel te bewonderen; 't volk weende van aandoening. Zwitserland streken gebeuren toch soms wondere dingen. In Zwitser land is er nu een dorp, het heet Kien- holz, dat onder eenen slijkvloed bedol ven ligt. De aanhoudende regens hebben het afschuiven van eenen berg veroor zaakt. Verscheidene huizen zijn onder het slijk bedolven. Gelukkiglijk heeft men de ramp in tijds voorzien en de huizen kunnen ontruimen. Aldus zijn er geene dooden te betreuren. Twee andere dorpen Schwanden en Hofstetten loopen ook gevaar. 40 huis gezinnen, te zamen 200 personen hebben hunne huizen verlaten. Het heeft veel moeite gekost om eenige grijsaards weg te krijgen liever sterven zegden zij, als onze woning te verlaten. Arme ouderlingen. —Spanje, Spanje, uwe ^1 J Cuba zal u nog opeten met krot en mot. Een van de opperge neraals is uit Cuba in Europa weerge keerd. Volgens zijn zeggen is de toestand verbeterd en Spanje zal overwinnen maar, maar.... er moeten veel soldaten en veel geld gezonden worden. Sedert april hebben de soldaten geene solde getrokken. Wat verschil met onze piot- jes, die 30 fr. per maand trekken boven hunne solde, en dan nog niet moeten vechten Veel peerden vraagt de generaal ook De geest die in 't leger heerscht is _ed, en de gezondheidstoestand vol doende, de sterfte is merkelijk vermin derd de soldaten beginnen aan 't kli maat gewoon te worden. 1 «loode. Verscheidene gekwetsten. Eene verschrikkelijke ramp is verleden zaterdag voorgevallen op den ijzerenweg van Brugge naar Blankenberghe. Ziehier in wel ke omstandigheden Om 7.49 u. vertrekt er dagelijks een ex- irestrein, voor reizigers uit Brugge naar llankenberghe. Deze trein is samengesteld uit drij rijtuigen van den trein van Meenen die aan den trein rijden, en eenige rijtuigen van Brugge. Nu, in plaats van om 7.49 ure te vertrekken, is de trein slechts om 8.05 ure vertrokken, dus met eene verachtering van 16 minuten. Deze trein staat niet aan de statie van Brugge-Kom, gele gen op 5 minuten van de groote statie. De trein reed dus door, maar juist voor de brug, die op een vijftigtal meters over deze statie ligt over de vaart van Oostende is de locomotief ontriggeld. Gelukkiglijk liep het machien voort over de brug; juist over de brug zijnde, viel het om en maakte eenen put van twee meters diepte in haren val verbrijzelde zij de hoogo staken, die haag maken tusschen den ijzerenweg en den smal- len aardeweg voor voetgangers, die de gemeente Coolkerke met Brugge verbindt. De fourgonwagon wierd langs achter opgeheven door het eerstvolgende rijtuig, alzoo stond de fourgon op dat rijtuig. Deze twee wagens die geheel vernield waren, stonden met nog drie andere verbrijzelde rijtuigen op de brug waarvan de plan kenvloer in spaanders gevlogen was de leuning was ook ont redderd. Het schouwspel van dezen hoop gekromd ijzer en verbrijzeld hout was bij het licht der toortsen zeer akelig. De schok is schrikkelijk geweest. Hij werd onmiddelijk ge volgd door de hulpkreten der reizigers, die onmiddelijk buiten sprongen. Meest allen zijn licht gekneusd door den schok. De reddingswerken werden onmiddelijk ingericht, uit het eerste rijtuig haalde men eenen Franschman wiens naam nog onbekend is hij heeft niet het minste letsel bekomenhij zat geprangd tusschen de puinen uit hetzelfde rijtuig haalde men eenige oogenblikken daarna een lijk uit dat naar de statie werd overgebracht, het werd herkend als zijnde dat van M. Emiel Desaffre, de grootste stoker en gisthandelaar van het Noorden van Frankrijk, hij woont te Marq en Harceil. De ongelukkige ging zijne vrouw en twaalf kinderen vervoe gen te Blankenberghe, waar zij sedert eenige dagen verblij ven. Eilaas de dood eene wreede dood heeft het niet gewild 't Is M. de doktoor Bartels, die een groote vriend was van den overledene, die de droevige boodschap op zich heeft geno men aan de ongelukkige moeder en kinderen het schrikwek kend nieuws te gaan vernemen Jammer Jammer M. Lesaffre was in de 60 jaren oud. Hij stond aan het hoold van eene fortuin 20 millioen frank. Zijn gelaat dat twee wonden droeg aan het voorhoofd, boven de oogen, verried niet de minste stoornis, niet de kleinste smart. Men hadde gezegd een doode zonder vrees, zonder kom mer, zonder pijn ontslapen 1 Het lijk is naar het huis van doktoor Bartels overgedra gen. Onnoodig te zeggen dat eene aanzienlijke menigte seffens de plaats der ramp heeft overrompeld. De dienst der treinen is onderbroken. De overzetdienst van de treinen van Brugge- Blankenberghe is goed ingericht. De policie, de gendarmerie en de soldaten waren ingsgelijks ter plaats om de orde te hand haven. x M. de Kerchove d'Exaerde, Prokureur des Konings en M. Van Zuylen-Van Nyevelt, substituut van den Prokureur des Konings, ter plaats gesneld, hebben seffens een onderzoek over de oorzaak der ramp. Is de trein te snel gegaan nagels, thijmoes, dragon, 2 laurierbladeren en een weinig fouille. Na 1/2 uur ziedens laat men het 1 dag op de stoof staan trekken moest den azijn te veel ver dampt zijn, giet er 1/4 lieter anderen bij, want de ajuintjes moeten overdekt wezen. Als hij verkoelt is, giet de saus over de ajuintj es in bocals met wijde halzen. In zulken staat bereid, zult gij uwe ajuintjes goed en schoon wit kunnen bewaren alleenlijk moet gij zorgen vooraf uwe saus door een fijnen tems te gieten, omdat gij op de ajuintjes niets moogt gieten dan den gekruidden azijn. Sluit uwen bocal goed en laat 1 of 2 maanden trekken voor aleer ze te gebruiken. Roes TJUATI? I?\!l. PT 1/ Slechts eene enkele doos rXi\L ËlmJkLrj. Waltherypastillen van éën frank is steeds voldoende om den meest verou derden en pijnlijken hoest te genezen. rp 1 Het begint er wat te 1IIPKIJG. -wreed te gaan. Over eenige dagen meldde eene telegram uit Constantinopelen dat de Armenianen de Turksche Bank aangevallen hadden, groote dynamietbommeu in de straten hadden geworpen, om de stad in de lucht te doen springen. Maar nu zijn er andere tijdingen gekomen het zijn de Armenianen niet, maar mahometanen die de onlusten verwekt hebben. Zij zijn verraderlijk de christenen in de stad aangevallenhebben er velen vermoord, 't getal is nog niet gekend verscheide ne winkels aan christenen toebehooren- de zijn geplunderd. Een ooggetuige heeft op t Armeniaansch kerkhof niet min dan 400 lijken geteld. Men schat dat er minstens 2000 slachtoffers zijn Noch de policie, noch de troepen heb ben iets gedaan om die moorderijen t< beletten hadden zij gewild, er vloeide neen enkele drup; el bloed trouweloos 142 verteringen verstopt zijn, dat hij over hals en ooren in schulden steektIn dergelijk geval zouden wij tusschen twee stoelen in de asch zitten. Is hij daarvoor in de knijpers Wel neen hij steelt wat meer geld en slaapt gerust. HaMijne Heeren, honger lijden en anderen zien brassen met zijne spaarpenningen, dat is een hard ding, weet het wel 1 Nog kloegen de vorige sprekers de plunderzieke kasteleins aan en stelden die wreedaards, die het breed hebben en het breed laten hangen, omdat zij sier maken met ons gestolen goed, aan de kaak. Dat is wel, maar vrienden, de grootste dieven bleven ongenoemd, de gevaarlijkste booswichten ongelaakt, de Joden De Joden I 0 dat helsch gebroed Karei bande die bloedzuigers uit den lande Willem, de gevloekte, riep ze weer om te woekeren. Voorheen mochten zij geen be roep uitoefenen, geen ambt bekleedenthans hebben zij de vetbetaalde plaatsen en nemen de aanzienlijkste amb ten waar. Het geld, dat stom is, maakt immers recht wat krom is en sueeg wat dom is de zilveren hamer ver breekt ijzeren deuren. Wee den Vlaming, die hiertegen verzet durft aanteekenenNiet ongestraft verstoort hij het wespennest al dat ongedierte steekt hem met vergiftigen angel dood. Wee ook den Vlaming, die, in geldgebrek vernesteld, ootmoedig tot hunnen woekerhandel de hand uitsteektVoor den man, die in den doolhof hunner kuiperijen, strikken en lagen geraakt, is alle uitzicht op redding verloren. Ja, het Jodengeld regeert Vlaanderen en brengt ons tot den bedelzak. *"Het Ytóamsche volk vermaledijdt dat helsche ras en Willem heeft het lief Hoe zal dat eindigen Er is geen handel meer en liggen de handen dan liggen de tanden. Gebraden dui ven vliegen niemand in den mond ook hebben de Kerels te bijten noch te slijten zij bezitten geenen penning meer in de wereld. Hahield de godsdienst ons in het ongeluk niet overeind, beteugelde hij ouze wraakzucht I 0 w

De Volksstem | 1896 | | pagina 2