Laatste Depechen. DE KLEINE OORLOG. LUIBRECHTS. BINNENLANDS NIEUWS. Sint-Nik,,laas. &SX Nieuws uit Aalst. TWEE TEN HOOGSTE. XtnT Eerbiet! voor de Overheid. Wonderbare genezingen te Lourdes. Ayg >em. npndprwindpkp VerIeden wcekdeden DE OUDSTE GEMEENTE VAN ONS LAND. Stedelijke Wekkiieijks. College St. Aügustinus. Les Bees a inaiHlcsccncc om den verloren tijd in te winnen Of is het ongeluk te wij ten aan eene fout aan de brug Men inoet opmerken dat er op deze plaats eene geweldige kromte bestaat. Andere bijzonderheden. De machinist Deconinck en de stoker hebben zich kunnen redden door zich aan het bovenste gedeelte der machien vast te klampen. De treinoverste, M. Agneessens, heeft zijne koel bloedigheid behouden op het oogenblik des ongeluks hij zat aan zijnen lessenaar, in den fourgon hij is niet omvergesme ten en is gemakkelijk kunnen vluchten. De reddingswerken gaan snel vooruit. Alle weken, die God verleend, staat er in 't Land, van Aalst menschen leest en verspreid Klokke Roeland, Het Recht, 't Land van Aalst, de Werkman ühwel, lieve menschen, die gazetten zijn tweemaal veroor deeld door den Bisschop van Gent. Het is onze plicht, schreef de Bisschop u te vermanen dat gij u door die gazetten niet moogt laten misleiden. Wat dunkt u van die heerschappen die alzoo met de verma ning van hunnen Bisschop spotten En die durven nog vooruitkomen als Christene demokraten, en die spreken van hunnen eerbied voor 't geestelijke gezag Zulke mannen zijn dat geene schijnheiligaards, valschaards, bedriegers 't Heeft er deze week en verle- dene week gespannen in de Wa len. Van aan Sint Truiden tot aan Sint Hubert ontmoette men langs de baan niet anders dan soldaten. In 't Luiksche rond Hoei is er ge- vochten, en geschoten, en gebom bardeerd, al erger als in de jaren 30, als de Hollander verjaagd werd. Gelukkig konergeen kwaad van ze schoten met loos poeder, 't Was kleine oorlog, 't is te zeg gen, dat onze soldaten leeren vechten tegen dat eens voor goed zal^zijn. De soldaten die aan de maneuvers moesten deel nemen, werden verdeeld in twee legerkorpsen het eene verbeeld den vijand die in België invalt het andere is het belgisch leger, dat ons land moet verdedigen. Het gros van 't aanvallingsleger lag samengetrokken te Marche in Luxemburg het verdedigingsleger moest van Sint Truiden afzakken naar de Maas, en den vijand beletten van dien stroom over te steken De eerste dagen van de-oeieningen hebben de soldaten veel geleden van 't slecht weder regen van den morgen tot den avond de jongens waren met slijk bedekt tot aan de ooren, en hunne kleederen waren doorweekt tot op het lijf. En niettegenstaande de vermoeienis en de regen zagen zij er allen welgemoed uitzij stapten licht en flink op met een hert gelijk een brood I Sedert de nieuwe wet, die 30 fr. per maand, dat verzacht veel den soldatendienst. Iedereen is er om te contenter van 't is maar de groote demokraat, de vier de man van Aalst, die dierf roepen in de Kamers dat 10 fr. meer als genoeg was. Het onthaal. Overal waar zij meesten doortrekken, zijn de soldaten met geestdrift ontvangen door de bevolking. Te Saint-Nicolas, was het bijzonder gulhartig In een nonnenklooster waar eene afdeeling linietroepen gelogeerd was, hebben de zusters gedu rende den nacht de kleeren der soldaten gekuischt en hunne witte brooken gewasschen en gestreken. Of zij- 's^norgens verwondeid stonden Zij hadden geene woorden genoeg om de zusters te bedan ken uit erkentenis hebben zij al hun zakgeld bijeen gelegd en een schoon Christusbeeld gekocht dat zij aan de Eerw. Zuster Overste ten geschenke gegeven hebben. In de soldaten zit doorgaans een edelmoedig hert. 143 niet, lang reeds hadden onze zwaarden de Joden en hun nevrienden naar het hart gestoken, want hongerige buiken hebben geen ooren. Hoe het eindigen zal Het is alsof Vlaanderen's algeheele ondergang onvermijdelijk ware. De Hemel zelf toont ons immers zijne verbolgenheid. Wanneer zag men ooit zulken harden, scherpen winter en met dezes vinni ge koude zooveel armoede? Wanneer brulden ooit zulke stormwinden over onze oorden Werden ooit schrikkelij- ker verwoestingen door de hagelbuien verricht En na al deze rampen, wat staarden wij met schrik en verba zing aan Regens, maar geen regens eigen aan het jaar getijde, regens van bloed regens, die in hunne neerstor tende plassen besmettelijke ziekten over onze diep be proefde streken lieten stroomen. God spreekt door deze afgrijselijke plagen (1) 1 Hij straft Vlaanderen voor de losbandigheid en goddeloosheid des graafs, de wreedheid en ontucht der kasteleins, de schelmstukken der Joden en inzonderheid voor de lafheid der Vlamingen. Ja de lafheid der VlamingenZij krommen den nek als slacht vee, zij kruipen als slangen, zij de telgen van een heldenras 1 Op, broeders herwordt Vlaanderen's ware zonen 1 OpStaalt uwen moed, springt in het harnas Geen knieval meer Neen 1 Neen 1 dreunde het door het kasteel. Neen 1 niet waar, strijdgezellen Het vaandel der vrijheid met hand en tand vastgehouden en de wapenen uit de scheede I De dwingelandij ligt reeds in hare stui pen; bij een kloeken aanval is zij ontzield. Leve de Vrij heid 1 De zaal drilde van het handgeklap. De bijval, welke deze heftige toespraak te beurt viel, betoonde, dat de (11 Zie Oudeghersfcfit par tout le pais si très-froid, qu'il n'es- toit mémoire du semblable, et lurent au pais de Flandre plusieurs eauës és fosses, rouges comme sang et tost après sugvit une grande pestilence. Dc aanval «lei* Brug van Donderdag morgend om 7 1/2 vatten dé wielrijders van 't verdedigingsleger post op de brug van Hoei, en namen maatregelen om ze tegen den vijand te verdedigen, ze werden bijgestaan door do voorwacht van het 1° lanciers. Om 9 uren kwamen nog twee schadrons toe van het 1* lanciers. Generaal DeCuyper bestuurder der maneuvers, heelt de brug zien barrikadeeren.Hij was uiterst kontent van de werking der soldaten. Het werk aan de brug was nauwelijks af, of de wielrijders kwamen in volle vlucht toe, en meldden de aankomst van den vijand. Nu ging de kleine oorlog voor goed beginnen, 't Hert van de sol daten klopte, dat hunne vesteknoppen rammelden, ze zetten zich in positie, neergeknield achter de verschansing van de brug, 't geweer in 't hand, ooren en oogen wijd open men zou gezegd hebben 't is leven om leven. Om 10 uren werden de eerste ge weerschoten gehoord. De vijand wilde de brug stormenderhand innemen, maar 't gelukte niet 't verdigingsleger kreeg versterking, en weldra was 't gevecht tusschen de twee legers volop aan gang. Een oorverdoovend geweervuur volgde dat een uur lang duurde. De lanciers van 't verdedigingsleger moesten ach teruittrekken. De vijanden kregen ge durig aan versterking zij verspreidden zich langs weerskanten op de boorden der rivier, en schoten van daar op de verdediging dat hooren en zien verging. Om 11 uren werd er teeken gegeven het vuur te staken. De bestuurders der maneuvers, de bevelhebbers der twee legers namen plaats op de brug, om den uitslag van 't gevecht te bespreken. De beslissing was dat het verdedi gingsleger, alles wel ingezien, de boven hand had. Sommigen hebben dit besluit van de scheidsrechters nog al aardig gevonden. Aan de brug vaü Ombret had er ook een gevecht plaats, daar was het de vijand die de zegepraal behaalde. De kleine oorlog duurt nog voort. De groo te slag moet nog geleverd worden. Toekomende week deelen wij het ver haal mede. Spiegels, gendarm te Gent, had met de laat ste gemeentefeesten Luibrechts, die nen landlooper was, op de! Groote Markt bij de kraag gevat en hem naar zijne papieren ge- Luibeken kon er geene toonen, daar hij geen vast verblijf en had en werd maar zonder ceremoniën de kas ingedraaid. Pas in 't prison zei hij tot Spiegels Gendarm, g'hebt mij hier'naartoe gebracht omdat ik geen vast verblijf en had, maar nu dat ik er een heb, zult ge mij toch loslaten hé De toeloop te Lourdes is overgroot. Zelden of nooit zag men zoovele vreemdelingen in het schilderachtig Ga- vedal. Vijltieu proces-verbalen werden no pens wonderbare genezingen opgesteld, en het bureel van bestatigingen overge maakt, waar zich meer dan dertig ge- meesheeren bevinden. Onder de merkwaardigste genezin gen noemen wij de volgende Zuster Maria Stephanie van Auteuil, die sinds 18 maanden bedlegerig was, tengevolge van eene verzweering aan de maag. De getuigschriften door de geneesheeren afgeleverd, bestatigen dat de ziekte ongeneesbaar was. 2e Juffer Maria Bouchirat genas van ongeneesbare stijlheid in het kniege wricht. Gisteren had eene prachtige proces sie plaats en 's avonds fakkeltocht. Men we reeks mirakelen. Zuster Cecilia van Romarantin, was sinds achtien maanden ziek en kon sinds eene maand geen stap meer doen. Thans kan zij reeds gaan, en doet zulks van langs om gemakkelijker. MejCharlotte Tribondeau van Ville- pinte verbleef zes maanden in het gast huis. Sinds Maart 1.1. verliet zij haar bed niet meer. In het bureel van besta tigingen treft zij een meisje dat in het gasthuis aan hare zijde lag, en thans ook volkomen genezen schijnt. De geneesheeren onderzoeken thans het geval van een meisje, wiens been, schijnt het, 6 centimeters verlengd is. Juffer Bertha Brugène, 22 jaar, van Villepinte, leed sinds anderhalf jaar aan de borst en was als ongeneesbaar uit gegeven. Bij een eerste bad, voelde zij eene pijnlijke scheuring in den buik, en werd vervolgens beter. Haar toestand is buiten alle verwachting goed. In 1893 werd Louis Guivaud van Pa rijs, 28 jaar, door een zwaar gerij om gegooid. Arm en been waren bij hem stijf gebleven ten gevolge van dat voor val, hoewel hij in de beste gasthuizen van Parijs verpleegd werd. Tijdens de processie komt hij half ge kleed, genezen uit het bad geloopen. Zijn toestand blijft voortdurend goed. sen /oiv ,u avond, rond 10 ure, kwam ne werk man, ne zekeren J. Ruttou, langs de Bolvard Lea- pol gewandeld, en wat ziet hij? Qei, ne persoon een soort van individu, die zich opgehangen had aan het afsluitsel van den ijzerenweg van 't Land van Waas... Br... De werkman heeft de goedheid van kadé af te snijden, 't strop van zijnen nek te doen en hem een glas groseille te doen brengen, zoodat hij op zijn effen kwam en ge denkt dat hij zijnen redder be dankte Wel neen, 't stramijn viel dan den werk man aan en begost hem te schoppen en te slaan.... Schoon manieren 1 Champetter werd geroepen en den gehangene werd, met de menotten aan handen en voeten, daar den bak gesleept; hij huilde en schreeuwde gelijk een verken. Als hij 's anderendaags zijnen roes uitgeslapen had, zag men met wien men te doen had ne gewe zen piot van 't 3" regimenthij was strondzat als hij zich poogde van kant te helpen. Een hevige brand is in den nacht van 30 tot 31 augusti uitgeborsten in de woningen van Van Tittelboom Donaat, De Schutter Karel-Lodewijk, De Schutter Desiré en De Vuyst Amelie, allen landbouwers te Aygem, wijk Opaygem De vier woningen, alsook meu belen, akkeralam en oogst, zijn de prooi der vlam men geworden. De gebouwen zijn verzekerd. De schade beloopt eene som van 12,000 fr. Men denkt dat er kwaadwilligheid in het spel is. De brand is begonnen aan de woning van De Schutter aan het strooiendak. De gendarmerie van Herzele is ter plaats geweest en heeft verscheidene personen onderhoord. Tot heden is de dader nog niet ont dekt. Het is niet te Wetteren, zooals IIOInbLbij misgreep gemeld werd, maar te Temsche, dat de nieuwbenoemde deken van Ronsse geboren is. Vilvnorilp M. Brunet, kommissaris van policie, ontmoette maandag morgend in de Brusselschestraat een bedelaar die van deur tot deur belde om eene aalmoes te vra gen. De man was in lompen gehuld hij hinkte pijnlijk, en droeg den arm in eenen band. Zoo on gelukkig zag hij er uit dat de kommissaris er me delijden mede had. In plaats van hem op te leiden en tegen hem proces-verbaal op te stellen stelde M. Brunet zich tevreden den armen dompelaar te herinneren dat het verboden was te bedelen en maande hem met zachtheid aan zijuen weg voort te zetten. In den namiddag was do kommissaris niet wei nig verwonderd den bedelaar, gansch genezen en zonder de minste gebreken, nabij de statie te ont moeten. De kerel was dronken en mishandelde de rustige voorbijgangers. Ditmaal greep M. Brunet hem bij den kraag en bracht hem naar het kom- missariaat. De valsche bedelaar werd onderzocht en men vond in zijn bezit een volledig dievenge- reedschap, een dolk en een revolver. De gevaarlij ke booswicht werd dadelijk opgesloten. ..„„„I Maandag avond ten 0 uren, IJl It rot Iwer(j Je agent De Keyzer, der eer ste afdeeling, in de Hoogstraat van dienst, gezegd, dat een dronkaard erge wanordelijkheden in de Abrikozenboomstraat veroorzaakte. De policie- agent begaf zich dadelijk ter plaatse en verzocht den dronkaard een einde aan zijne buitensporig heden te stellen. De kerel werd razend kwaad hij wierp den policieagent ten gronde en bracht hem talrijke stampen toe. Een tiental nietdeugers ondersteunden den dronkaard en vielen gelijk op den agent die onver mijdelijk dood zou geslagen zijn, waren niet in tijds verscheidene zijner ambtgenooten ter hulp gesneld. Een schrikkelijk gevecht volgde. De poli tieagenten werden door ruim vijf en twintig ge oefende vechters aangevallen zij moesten hunne sabels trekken om den agent De Keyzer te ontzet ten. Dank aan de krachtdadige optreding der poli cie moest de bende de vlucht nemen. De dronkaard werd ondanks zijnen wanhopigen tegenstand naar het kommissariaat van den Zavel gesleurd. Eene bende deugnieten poogde meermaals den aangehou dene te verlossen. De woestaard is zekere Jan-Baptist C..., lute teur n van beroep, begaafd met eene ongemeene kracht en gekend als een der gevaarlijkste vech ters. Aan de deur van het kommissariaat werd ee ne tweede aanhouding gedaan. De twee kerels zijn oogenblikkelijk achter slot gezet. Zondagiuist. Zondag 6 September, van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apothe ker, M. GHYSSELINCKX, Molenstraat. Ilcdcrijkkamei* Dc Catliariiiisten. Op 11 October aanstaande zal onze bloeiende Rederij kkamer haar tooneeljaar openen met de opvoering van Simon Tiirclii. Dit stuk, bewerkt naar eenen roman van Hen drik Conscience, wordt door de tooneelkundigen hooggeroemd en beloofd ons een prachtigen avond stond. Wie, wie, wie heeft er op den trein van Brussel naar Aalst in zijn broekgedaan Wie, wie, wie Vechtpartij. Dinsdag rond middag kwam een fruitkoopman van Wetteren in eene herberg van den Geeraardbergschen steenweg. Hij werd door eenige personen uitgenoodigd om op de bollebaan te spelen. Een weinig later ont stond er twist tusschen de spelers. De fruitkoop man werd door een messteek in den hals getrof fen het wapen drong dwars door de keel. Het slachtoffer werd naar het gasthuis gebracht. Zijne tegenstrevers werden aangehouden. 's Avonds rond 9 1/2 ure, brak op 't ge hucht Heetenhove eene nieuwe vechtpartij los. Zekere Gust. Wauters bekwam een bijlslag. Zijn toestand is zeer erg. de gendarmen van Ni- nove eene huiszoeking te Denderwindeke, wijk Nijchem; van de huizen, waar zy onderzochten, vonden zij er 3 waar patrijzen of hazen waren. Men zegt dat er verraad in 't spel was. Het wild is meegenomen en de inwoners van d'hospice van Denderwindeke zijn er wel mede gevaren. 's Nachts tusschen vrijdag en zatardag laatst, heeft onze champetter Fritz, met nen gezel, eene schoone vangst gedaan. Twee mannen waren aan het patrijzenslfj- pen op den kouter, tusschen Treeën, Erembodegem en Welle. De twee wachters lagen in de bloemkolen en toen de sly pers in hunne nabijheid waren, sprongen zij op. De eene vluchtte weg maar de andere meteenen zak met 63 patrijzen erin bleef in hunne handen en wierd opge leid. (Per Telefoon). 1. Uit Breslau, (Duitschland).Prins Al- bert van België is hier verwacht tegen zaterdag om den duitschen kleinen oorlog bij te wonen. 2. Uit Denderwindeke. Zondag verleden schoone festival... 't Muziek vanNinovegaf den heer burgemeester provinciaal raadslid, in den namindag eene serenade. 3. Uit Erembodegem. Woensdag avond zijn de bedevaarders van Sittard, na eene voor spoedige reis, opperbest toegekomen. Wisius tot zijnen vriend Stant Zeg, Stant, weet gij wat de oudste gemeente van ons land is Stant. Ja, Oudenaarde. Wisius. En waarom Stant. Omdat aldaar de aarde oud is. Wisius. Neen, jongen, ge zijt er niet 1 Stant. Neen Leg me dat eens uit. Wisius. Luister goed, de oudste gemeente is Kaïn, tegen Doornik, want, als Kaïn zijuen broe der Abel vermoord had, is hij langs die streken ge dwaald en heeft hij zijneu naam aau dit dorp gege ven. Stant. g'Hebt gelijk, ik wist niet dat ge zoo slim waart 1 "Povlniv Nonkel, ilalte, zelle 'tls puik X cll 1UII ,Heb daD,. ÏQt in ,t ,,ortWjp_ sefoe. Huwelijk gemankeerdChampignons 't Is spijtig Hector. Heb dank zorg voor de naaste week.Daniel. Vivan de sachets! Mis schien tot in 't kort. Snoeck. 't Is voor de naas te week. Casimier. Neemt ge nog altijd ne grog 't Nasmaaksken bijzonderlijk is goed, hé T. F. Da was ne goeie koek dat hij u meebracht hé?K. Openhertig zijn is toch zoo schoon! B. In 't kort trekken wij er van door 1 KTAU itisr. Bülletijn van 1 September 1896. Aanbodeji, gedaan door de heeren Meesten 1. Een bakkersgast, goed zijn werk kennende, wordt gevraagt. 2. Verscheidene Smeders; halve en volle gasten. 3. Verscheidene werkmeisjes van 17 jaar. Vragen, gedaan door de heeren Werklieden 1. Een brouwersgast. 2. 2 Daglooners. 3. Eenjutwever. 4. 10 Katoenbewerkers. 5. 2 Katoen- Wevers of Spinners. 6. Een Siroopbewerker. 7. Een vellenbewerker. 8. Een deftige jongeling, kunnende lezen en schrijven, vraagt plaats in een burgershuis, gelijk voor welk werk. P. S. Dc heeren Nijveraars die een werkman noo- dig hebben, worden vriendelijk verzocht zicli tot de Ste delijke Werkbeurs te wenden. Ook de heeren Burgers, die soms een werkman voor een of meer dagen zouden noodig hebben, zullen altijd ter Werkbeurs deftige werk lieden ontmoeten. De Bureelén zyn voorloopig open ten Stadhuizc, Mili tiezaal, van 8 1/2 ure 's morgens en van 11 tot 12 1/2 ure 's middags. Walthery zijn voldoende om de meest weerspannige verstoptheid te overwinnen en de goede spijsver- teering te herstellen. (Fr. 1.25 de doos voor maan den verpleging.) te EDINGEN, (Enghieo). Humaniteiten, Vakonderwijs, Landbouw school, Laboratorium voor dc ontleding der eet waren door den Staat aangenomen, Voorberei dende afdeeling voor de hoogere brouwerijscholen. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoir-Mathys, Rue courte du sel, N° 21,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3