i IWEIN VAN AALST. HET FAMILIELEVEN. II ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1896. Zeker is het, Over «lag Dr Is. Bauwens. Docli I.alci* Een bekeerde Socialist. Memehen, 't ees is vlaanisch, zulle IIL Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent* Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. i Een der zoetste herinneringen, ons uit onze kinderjaren bijgebleven, zijn voorze ker die zoete winteravonden van gezellig samenzijn, van rust en vrede, wanneer ouders en kinderen zich verheugen in elkanders gezelschap. Hoe gaarne, wanneer de bekommernis des levens komt, blikken wij op die zalige avondstonden terug! Hoe gaarne, wanneer de woeste golven van den Oceaan des levens den eenen hier, en den anderen daar geslingerd hebben en velen zelfs tot eenen beteren levensstand zijn gekomen, brengen wij ons die uren van ongekende tevredenheid voor den geest Vervlogen stonden .van geluk, moge ieder kind, eens man geworden, u weervinden in een nieuw en huiselijken kring dat voor onze hedendaagsche kinderen, over het algemeen toch, die herinneringen voor later niet zijn weggelegd, omdat, helaas het familieleven zelfs hier in ons Vlaanderen de zelfde niet en is gebleven omdat tegenwoordig de gezellige huiselij ke kring maar heel raar meer te vinden is omdat onze jonge gotrouwde mans niet meer van het hout gesneden zijn, waar van men ware huisvaders maaktomdat onze dochters andere kunsten leeren dan zorgvuldige huismoeders te worden. Onze huisvaders zijn in onze hedendaagsche maatschappij te zeer in hunne zaken verslonden, om eenige oogenblikken van den dag aan vrouw en kindereu te kunnen wijden. wachten hun duizend bezigheden, en den avond brengen zij door in de herberg of kring, maar niet aan den huiselijken heerd. Onze jongelingen zijn in den kring der huisgenoten niet op gegroeid en daarom is het dat zij te huis zich niet en kunnen verzetten. Moet het ons dan verwonderen, dat vele hedendaagsche jonge lieden hoegenaamd niet geschikt zijn om huisvader te worden en dat, eens dat zij den huwelijken staat hebben aangegaan, de tegenwoordigheid van vrouw en kinderen hun spoedig verveelt? GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De meeningen verschillen echter over het red middel, zooals er oneenigheid bestaat opzichtelijk het oogenblik, waarop dit middel diend aangewend. Moeten wij dadelijk oorlogen of eerst op eenen landdag de vierschaar over Willem spannen Dat is het twist punt. Wij hebben zitting en stem in het kapittel, on derbrak in eens Florbert en begeeren, dat de verga dering de verschilpunten bij stemming oplosse. Dat men met de breede bijl in de dwingelandij hakke en er op in houwe, blijft onze wensch. Iwein bracht sommige toehoorders, die tegen dit voorstel morden, met een licht handgebaar tot bedaren en zeide met kalmte Oorlog en landdag hebben hunne voor- en tegenstanders. Ik beaam Florbert's voorstel onze gedragslijn zal bij meerderheid van stemmen vast gesteld worden. Laat mij evenwel toe eerst eenige be denkingen over den toestand in het midden te brengen. Misschien komen wij dan de klip der tweedracht te "bo ven. Kon ik de zaak plooiende kloof, welke beide par tijen scheidt, dempen, het zou mijn vaderlandminnend hart van vreugde doen kloppen. Vlaanderen levert het deerlijk schouwspel der schandelijkste dwingelandij op. Welbespraakte redenaars nagelden de grootste onrechtvaardigheden aan den schand paal. Naar mijn best onthoud, komen onze redenen van beklag hierop neer drukkende belastingen, waaronder de wraakroepende balfaartonbillijke tollen, waaronder het gehaat kielrechtde vernedering van den adelhet omverwerpen van 's lands welvaren door den dood' van handel en nijverheid, den ondergang van landbouw en 't en is het mannevolk alleen niet te wijten dat ons echt vlaamsck familieleven aan 't verdwijnen is, het vrouwvolk heeft er voorzeker een aanzienlijk deel in. In lagere en middelbare scholen opgekweekt als zotte modepoppen, zijn zij voorzien van eenige op pervlakkige kennissen maar en hebben ze geen greintje verstand van de huishouding. Alles leert men hun rekenkunde, aardrijks kunde, vreemde talen zelfs; piano trommelen, fransch praten, komplimenten maken, niets is hun onbekend, maar van koken, kousen stoppen, een stuk in.... eene broek te steken, daar wordt hun geen woord van gerept. Geen feestje of uitstapje laten ze voorbijgaan, het grootste deel van hunnen tijd brengen zij bui ten huis door in plaats van moeder in het koken van den pot bij te staan. Hoe wilt ge dan dat zij na eene dusdanige opvoe ding gezellige huismoeders zijn, in staat hunnen echtgenoot en kinderen door hunne tegenwoordig heid gelukkig te maken verwaarloozen zij-hunne huishouding waarvan zij niets kennen zij verkwisten de soms zuurgewon nen penningen, maken hunnen man het leven on aangenaam, jagen hem de echtelijke woning uit, zoodat hij verplicht is elders zijne zinnen te gaan verzetten, geven hunnne kinderen dezelfde opvoe- ding, en worden zoo de schuld van den ondergang van geheel het huisgezin. Jepken. Ziehier een schrijven door eenen ouden hoofdman der socialisten te Se- raing meegedeeld aan al zijne werkbroe- ders Gezellen Gisteren heeft Volksvertegenwoordiger Smeets mij verweten dat ik een dwaashoofd ben hij deed het in 't publiek en binst mijne afwezigheid. Ik en ben nog dwaashoofd noch verrader. Mijnheer Smeets weet het wel. Meer dan iemand anders heb ik gewerkt voor het volkshuis. Mijne vrouw en ik, wij zijn voor de roode vlag in 't gevang geworpen geweest Ik heb gewerkt voor de partij, en nooit werd ik er voor betaald, nooit verlangde ik een mandaat. Mag Smeets, die mij voor een dwaashoofd houdt, zoo spreken Ik heb het volkshuis verlaten, 't is waar, maar dit heb ik gedaan omdat men mij wou beletten mij ne kinderen te doen doopen en hunne eerste Com munie te laten doen. Maar ik had gedacht dal men kon socialist zijn en katholiek blijven. (Oh la la Smeets en C'° hadden het ons gezegd, maar hadden ons hierin gelijk in veel andere dingen bedrogen. Indien ik het volkshuis verlaten heb, dan was het omdat ik bemerkt heb dat men er den werkman werklieden, die alleenlijk niet geraadpleegd wer den. En wanneer wij 't meest allen overtuigd waren dat wij van de werkstaking niets en mochten ver wachten, en het werk wilden hernemen, werd de voortdurende werkstaking ons door het volksh uis nog opgelegd. Vraagt hot maar aan al de leden, zij zullen moe ten spreken gelijk ik. Dit is dwingelandij en daar wil ik niet Ik schrijf u deze eenige regelen om eenen vent te ontmaskeren die in mijne afwezig heid zegt dat ik een dwaashoofd ben en die mij in openbare vergaderingen de hand drukt, mij met eenen druppel trakteert en mij alsdan smeekt met met hem geenen woordentwist aan te gaan. Uw werkbroeder, Doyen. Ik had voor mijn deel dertien franken gestort voor het syndikaat. Nooit en heb ik eenen centiem van mijn geld weer gezien het heeft gediend om Smeets te doen kiezen als volksvertegenwoordiger. Ewelik houd staan dat het de groot- ste lafheid is zoo de geringe spaarpenningen te ste len van eenen armen huisvader met zes kinderen. Ik was verontweerdigd als ik gezien heb hoe men in het volkshuis het geld verkwiste dat mijne werkbroeders in het zweet huns aanschijns hadden gewonnen. Deze verkwistingen heb ik zekeren dag hevi» beknibbeld en 't is alsdan dat ik het besluit geno men heb het volkshuis te verlaten. Hetgeen er gebeurd is gedurende de laatste werkstaking heeft slechts mijnen afkeer nog ver- meederd voor de socialistische hoofdmannen. De werkstaking werd opgelegd aan duizende reparation judiciaibe Nous Léopold II, Roi des Beiges, A tous présents et a venir, faisons savoir Le tribunal de première instance séant a Ter- monde, première chambre, a rendu le jugement suivant En cause de Henri Vandevelde, employé, domi cilie a Alost, comparant et plaidant par maitre Ernilo Limpens, avocat a Termonde, assisté de maitre J.-B. Cooroman, avoué a Termonde de- mandeur, Contre Pierre üaens, imprimeur-éditeur du journal Het Land van Aelst, domicilié a Alost, comparant et plaidant maitre Oscar Schellekens, avocat- avoué ii Termonde Aprés citation en conciliation devant Monsieur lejuge de paix du canton d'Alost, sur laquelle Ie defendeur n'a point compare, ni personno pour lui, le demandeur par exploit enregistré de l'huis- sier Alfred Mahieu, de residence a Alost, en date du sept mai 1800 nonante-six, a fait donner assi gnation au défendeur Pierre Daens, a comparaitre dans le délai de la loi, élant de huitaine tranche h dix heures du matin, devant le tribunal de pre mière instance séant a Termonde pour entendre declarer que les allégafions contenues dans le numéro du journal Het Land van Aelst du dix- neulavril 1800 nonante-six, dans un article inti tule Van de kieslijst geschrabt, commenfant par les mots Deze week et se terminant "par ceux ciVoorn reclameren, et quol'eusemble de eet article est hautement dommageable pour le demandeur s'entendre condamner ledit défendeur en sa qualité d'éditeur responsable a payer au demandeur la somme de six mille francs ou telle autre a arbitrer, a titres de dommages-intérêts entendre déclarer que Ia dite somme sera récupé- rable par voie de la contrainte par corps et enten dre fixer la durée de cette contrainte a six rnois ou tel autre délai a arbitrer par le tribunalenten dre déclarer que le jugement a intervenir sera publié gratuitement en grands caractères, sous le titre Reparation judiciaire, dans trois numéros successifs du journal Het Land van Aelst et de plus qu il sera publié aux frais du défendeur dans trois journaux au choix du demandeur, sans que le coüt de ces dernières insertions puisse excéder mille francs; séntendre condamner aux intéréts judi- ciaires et aux dépens le tout par jugement exé- cutoire nonobstant opposition ou appel et sans caution. Sur cette assignation qui contenait constitution de Maitre J. Cooreman, avoué pour le sieui Henri Vandevelde, Maitre Oscar Schellekens, avoué, s'est constité pour lo sieur Pierre Daens par acté d'avoué a avoué en date du La cause fut régulicrement introduite a l'audien ce du seize mai 1800 nonante-six et remise au vingt-deux mai pour être plaidée. Par acte d'avoué a avoué enregistré, Maitre Schellekens, avoué du défendeur Pierre Daens, a fait signifier un ócrit de conclusions tendaut ce qu'il plaise au tribunal de déclarer l'actionnon fon- dée et condamner le demandeur aux dépens. A l'audience du vingt-deux mai 1800 nonante- six, la cause fut appelée en ordre utile. Les avocats des parties, assistés de leurs avoués se sont présentés h la barre du tribunal, ont repris et développé les conclusions respectivement prises et en ont demandé l'adjudication. Le tribunal ordonna le dépot des pièces sur le bureau et lixa l'audience du six juin pour entendre les conclusions du ministère public. A cette audience, Monsieur Ie Pro cureur du Roi fut entendu en son avis et le tribunal remit la cause au vingt juin pour prononcer. A cette audience, le tribunal, sur les conclusions eonformes du ministère pu- Blic, rendit en audience publique le ju gement suivant Ouï les parties en leurs moyens et conclusions Vu les pièces du procés Attendu que Particle publié par Ie défendeur dans lo journal Land van Aelst, dont il est l'éditeur, numéro dn dix-neut avril 1800 nonante-six, com- menqant par le mots deze week et finissants par les mots voor u recla meeren est dommeageable pour le de mandeur que les circonstances de la cause nejustifient pas une application de la contrainte par corps qu'il y a done lieu de statuer comme if sera dit ci-apres Par ces motifs, le tribunal ouï Mon sieur Vander Hofstadt, substitut du Procureur du Roi, en son avis confor me, écartant comme non fondées toutes fins plus amples ou contraires, dit pour droit que l'article publié dans le nu méro visé cidessus du journal Land van Aelst, est dommageable pour lc deman deur condamne de ce chef le défen deur a payer au demandeur, a titre de dommages-intérêts lasommedecent cin- quante francs a insurer le present ju gement dans son intégralité, en carac tères ordinaires, sous la rubrique Re paration j udiciaire dans le plus pro- chain numéro de sou journalautorise Ie demandeur a publier ledit jugement dans trois journaux a son cboix, aux frais du défendeur, sans que le Coüt de cette publication puisse dépasser trois cents francs condamne le défendeur aux interets judiciaires et aux dépens taxes a einquante-trois francs quatre- vingt-sept centimes, non compris le coüt de l'expédition du présent j uge- ment. Ainsi fait et prononcé a l'audience publique de ce tribunal, premiere chambre, le vingt juin 1800 nonante- six oil siègoaient Messieurs Blomme, President, Van Duyse et Baron de I'e- licby, juges, Dewael, juge süppléant ff. ministère public a défautde titulaire, (Signé) A. Blomme, et Bogaeit. Mandons et ordonnons a tous huis- siers a ce requis de mettre le présent jugement a execution. A nos Procureurs généraux et a nos Procureurs prés les tribunaux de pre miers instance d'y tenir la main. A tous commandants et officiers de la force publique d'y pretor main forto lorsqu'ils en seront légalement requis. En foi de quoi la présante expedition a été signée et scellée du seeau de ce tribunal. Pour expedition conforme, Le Greffier, (illisible). Enregistré a Termonde, le treize j uil- let 1886, vol. 181, foi. 29, case 2. ReCu:Enregistrem.| 2.70 0/0: 12.42 Greffe 2.4612.00 TotalVingt quatre francs einquante cinq centimes 24.55 Roles, 6, renvois, un. Le receveur, (illisible). Bovenstaande is het vonnis van de Rechtbank van Dendermoude, welke M. Peti-uN Daens,- drukker-uitgever van Het Land van Aalst en De Werkman van Aalst, komt te veroordeelen in het proces tegen hem ingesDaangn door M. Henri Vande Vehjpf ïotra&i) fr. boet, 300 fr. iiilasscjupgen in dagblade- dereuentotde kosfep. Dag, Nelle, zei de man en hij stak zijn vrouw onder 't ijs

De Volksstem | 1896 | | pagina 1