BUITENLAND. KOOKKUNST. KERKELIJK NIEUWS. Doe wel en niet Aimfrilië ~Dc ko?Jnen ver~ Tlowi'dcrljcii tc €««- stantinopel. zie Brief' uit Frankrijk. APPELTEUUE. Beste Vrienden van 't Sterameken, den hertelijk- sten goeden dag en de vre de des h( rten. Baron D'llmiitt is ondergouver- neur benoemd van den bel- gischen Congo en de schat rijke Amerikaan Van der Bilt ligt weerom gevaarlijk ziekGeen grootere schat op deze wereld dan de ge zondheid. Zoo 't schijnt zullen d'Amerikanen een schitterend deel nemen aan d'expositie van Brussel te naaste jaar. Alia alia Nu zijn er de socialisten boven op Een hun ner volksvertegenwoordigers, die reeds meermaals millionnair is, Alfred Dcfuisseaiix, komt ee- nen deel te doen van 700 duizend trankenHij zal zich zeker haasten om, volgens de socialisti sche leerstelsels, dit sommeken aan de arme mijn werkers van Bergen uit te deelen Minister Be- gerem is van zijne reis in Zwitserland weergekeerd en prins Albrecht, die naar den kleinen oorlog is in Duitschland, heeft eenen eigenhandigen brie! mee van onzen Koning voor den duitscher Keizer.. Maar, ja, a propos van prins Albrecht. binst de laatste maneuvers is er hem eene schoone voor gevallen.... Den eersten avond, dat hij naar zijn logist trok, werd hij door de meid van den huize beleefd aan de deur gezet..;. Ge moet weteu, dat madam haar gezeid had dat zij voor den eersten den besten niet sprekelijk en was, en daar de dienstmeid prins Albrecht voor eenen gewonen officier nam, had zij zich verplicht gevonden hem weg te zendenMaar of zij een schoeffidinkske kreeg als hare meesterse vernam dat het onze toe komende Koning was, die van hare deur was weg gezonden Ze moesten ze verbieden die peerde- koersen, want ze zijn van tien keeren toch negen keeren eene ware halsbrekerij. Tot Wacrcgheui, over eenige dagen, op de koersen, ne jockey wil over nen gracht springen stuikt van zijn paard, breekt zich den nek en morssteen dood twee an deren, die achter hem kwamen gereden, vielen ook van hun paard maar kwamen er gelukkig met klei ne blessuurkes van af. 't Gouvernement heeft aan 't gemeentebestuur de toelating geweigerd om 't standbeeld van ïrcrè-Orhan. de oude hoofd man der liberale partijaan den ingang van het park te Brussel te plaatsen. 't Paleis van onzen Koning Leo pold zal in 't kort gewit worden. t Spijt ons het te moeten zeggen, maar 'tmoet toch van ons hert.... De Patriote, die brusselsche gazet, die sedert tien jaren zooveel goed heeft gedaan aan de katholieke partij, cwel, nu begint ze onze partij te bevechten en in stukken te trekken.... Vrienden, kunt ge fransch en valt die gazet u onder d'handen, en leest ze toch niet, maar steekt ze in 't vuur éven gelijk al de gazetten van Chipka. Tot Ei*cin- boclfgcm. iedereen uit Aalst en omliggende gaat er naar zien,.... De schoone parochialekerk komt er verrijkt te worden met vijf prachtige geschil derde vensters en een nieuw hoogaltaar, vervaar digd door den beroemden beeldhouwer Mathias Zens van Gent. Op 20, 21 en 22 September zullen groote feestelijkheden tot Borsfocke plaats hebben. De notaris DeVuyst viert er alsdan de verjaardag der benoeming van zijnen grootvader als notaris, burgemeester dier gemeente. Sedert dien is het ambt van notaris in deze familie van vader tot zoon overgegaan. Gansch Europa ziet met afschuwen naar Armenië waar er tot hier toe niet min dan 5a6000 personen om'tleveu gebracht zijnZouden die moorderijen daar blijven du ren??... Zouden de Europeesche mogendheden daar geen wijwater tegen werpen Dat ze nu nog zeggen dat de «licnstBiieidcii niets te zeg gen hebbenBinst de laat ste maneuvers kreeg nen offi cier de noodige papieren om met zijne manschappen in een zeker dorp te gaan vernach ten....; bij den burgemeester gekomen zegt deze hem, dat het hem onmogelijk is al die soldatenmannen in zijne ge meente te logeeren. Daarop trekt den officier naar den pastoor der parochie, die zijn nonkel was, en daar deze afwezig was, ver telt hij zijn geval aan de meid. 'k Zal ik er voor zorgen dat uwe.soldaten slapen krijgen zegt ze, en daarmee was ze de deur uit... Een kwartier na dien was ze terug en gaf aan den officier het adres op harer vrienden en kennissen waar onze brave soldaten het hartelijkste onthaal ontvingen. Mi nister Beernaert is vertrokken naar Venetië. Zondag verleden hebben de leden van onzen Ka tholieken Wci'kmaiBskriiig en onze Katholie ke Keepers met hunnen ieverigen bestuurder, E. H. Ponnet aan 't hoofd, een uitstapje gedaan naar Gent, alwaar op St. Jozefsparochie het lo kaal der antisocialisten werd ingehuldigd.., In de tachtig sociëteiten namen aan het feest deel... De nieuwe kieswet is thans in Holland gestemd.... Voortaan zullen er ten minste zes honderd duizend hollanders stemrecht hebben voor de Kamers en de arrondissementen waar meer dan een volksver tegenwoordiger gekozen werd zullen verdeeld wor den. 0111 Eere en dank aan ons katholiek gemeen tebestuur De buurtspoorweg of tram Oorde- gemem-Aalst-Assche zal binneu een goed jaar vol trokken zijn als do belanghebbende gemeenten maar geenen stok in 't wiel komen steken en daar en is niet voor te vreezen nu dat de Staat en de provincie zulke schoone toelage hebben toegestaan. Regen en wind wascht al wat men vindt. Sedert eenige dagen zijn de donchisten bezig met de stad Brugge in rep en roer te zetten.... Nauwe lijks had Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr Waffelaert dit vernomen, of hij deed in al de kel ken de nota aflezen, waardoor de Donchisterij plechtig veroordeeld was.... Wabliefteru, mijn heer Petrus??? Onze vriend de E. H, Boone, pastoor tot Chislehurst in England, is sedert woensdag morgend vertrokken, na hier in zijne geboortestad, eenige dagen te hebben uitgerust. Bodart, de socialistische volksvertegenwoordiger van Namen, was over eenige dagen op jacht te Petit-WaretEn in plaats van den haas te tref fen, naar den welken hij mikte, trof liij eene brave huismoeder, madame Gustave Geunne bezig met in haren hof vruchten te plukken.... Men vreest dat ze het rechter oog zal kwijt zijn. Den 27, 28 en 29 September zal tot Herenthals eene tentoon stelling zijn van BieënteeltAI de bijzonderste bieënteelders van onzen Belgique nemen er deel aan. In Amerika vangen ze nu visschen met elektrisch licht... Zouden ze dat totBllnovcook niet eens probeeren Zoo 't schijnt zal onze Koning Leopold de laatste dagen van 't zomersei zoen tot Oostende niet overbrengen, maar waar hij zal naartoe trekken dat en weet ik niet. En nu beste vrienden, tot de naaste week in afwachting u in volle gezondheid binnen acht dagen weer te te zien, saluweert u van herte Ivibeladoeken. herwon deH. Relikwie. Hij legde -zijn keizerlijk gewaad af en droeg het H. Kruis, vol eerbied, op zijne schouders tot op den Calvarieberg, waar Jesus het opgedragen had. t Dijnsdag, 15. H. Nicomedes, priester, martelaar te Rome ia 't jaar 9«v Woensdag, 10. H.. Cornelius en Cyprianus, martelaars. Donderdag, 17. H. Lambertus, bisschop van Maastricht, martelaar, 708. Vrijdag, 18. II. Joseph a Cuper tino. Zaterdag, 19. H. Januarius en zijne Gezellen, martelaars. Verjaardag der verschijning van 0.- L.-Vrouw aan eenen herder en een herderinneken to La Salette in 1846. AUSlidiu menigvuldigen in Australië op zoo eene ontzettende wijze, dat zij een waar gevaar worden voor den landbouw. De landbouwers moeten akkers en weiden afzetten of het laatste oijlken groen wordt afgeknaagd. Zoo ïeeft een eigenaar eeife omhei uing ge maakt met puntdraad, 2060 kilometers lang is. 't Is de grootste der wereld. In 't geheel bestaan in Zuid-Wales puntdraadbeggen tot al'weren der ko nijnen, ter gezamentlijke lengte van 23.700 kilometers. De regeering heeft op een jaar 700.000 pond sterling, (een pond sterling is 25 f'r.), gegeven tot be strijding der konijuenplaag. In sommige streken zijn schapen en koeien zonder voedsel't wordt al ont stolen door de konijnen. Iu Queensland hebben die kleine roovers zelfs leeren op de boomen klimmen, waar zij de bla deren gaan afeten en zelfs de schors van de takken knagen. 't Heeft er weer gegees- LOIlgO. terd in den Congo, over eeiiigo maanden-, tegen twee opperhoof den, die eenige bedienden van den Vt-ijen Staat en een honderd soldaten hadden omgebracht. De kapitein Chaltin, om die dood te wreken, stelde zich aan 't hoofd van een leger van" 500 man, en trok tegen hen op. De eerste zwarte Koning moest het nog al gauw laten steken, maar de andere, N'Doruma, verdedigde zich met hardnekkigheid. Hij stond aan 't hoofd van 10.000 man, en hij gaf het maar op als 600 zijner soldaten ten gronde lagen. Eere en roem aan onze koene Belgen De franschmans en slapen er niet meer van, als ze op de toe komende inhaling denken van den Keizer van Rusland te Pa rijs. Men zou zeggen, dat sommige vrouwentongen op den slijpsteen gelegen hebben. Mgr Rlnaldlnl, onze nieu we Nuntius, is reeds tot Brus sel toegekomen vooraleer Ro-I me te verlaten heeft hij met al de leden zijner familie in verhoor ontvangen geweest van Leo XIII. Dezer dagen kwam nen bakkersgast, tot Parijs, die tot acht dagen gevang veroordeeld was, zich in het prison van zelfs aanbieden Meneer, zeide hij tegen de bestuurder van 't gevang, zou ik nu mijne acht dagen niet mogen zitten,.... wantik ben be nauwd dat men mij de kas zou indraaien binst de dagen dat de Keizer van Rusland hier zal zijn, en dan en zou ik niets zien Zijne aanvraag werd seffens ingewilligd. Op 20 September aanstaan de zullen al de pauzelijke Zouaven van België zich vereenigen in 't lokaal den Rooien Hoed en hunne sociëteit der pauselijke soldaten defini tie! inrichten. Gelukkige marmemcDschen, die op tijd te biechten gezonden worden door hun vrouwken. Twee mannen, die vogels geplukt hadden die nog leefden, zijn er door de rechtbank van Wolverhampton voor veroordeeld tot 3 maanden gevang. 't Is schromelijk dees jaar de champignons wel gelukt zijn volgens vele nat i s uidigen is bet ecu tienen ilh'-'StG'-i r-r. u wrote wacl.we schen eeuwigdurenden kalender tot achtergrond. Op den voor grond van het kapelleken is een bidstoelke geplaatst. Drie maal daags, op de uren van den Angelus, gaat er links eene zijdeur in het kapelleken open, de figuur der H. Maagd ver schijnt, en daarna den aartsengel Gabriëi rechts. Den engel buigt, heft de band omhoog, eene duif daalt neder en stijgt weer op de H. Maagd knielt, en de beide figuurkens terug. Alles geschiedt met zeldzame zachtheid van beweging. De maker van dit kunstwerk is zeer eerw. heer Josef Hail- ler, kanonnik te Lucern. -1896. SNEEUWBALLEN. Laat 1 lieter melk ko ken met 1/0 witten sui ker, vanille, citroen of een anderen essense. Breekt 3 eieren, slaat 't wit in 't schuim; wan neer het zeer vast is, roert er levendig 1/20 witten suiker onder. Neemt er ballekens ai met eenen houten lepel, en laat ze boven op de de ziedende melk koken; keert om, dat beide kan ten zouden genoeg worden. Laat het op eenen tems opdroogen. Men handelt zoo met al de overige ballekens alleenlijk mag men er eenige te gelijk bereiden. Legt ze allen op eene schotel en dient ze op met de volgende saus. SAUS. Neemt uwe 3 dooijers, breekt ze met eenige druppels koud water, roert er langzaam de melk onder, in dewelke de ballen gekookt hebben. Laat dien crème eens opkomen en als bij koud is, giet hem over de sneeuwballen. Roeseken. DAG-WIJZER Zondag, 13 September. H. Naam van Ma- 'ria. Vollen aflaat, toepasselijk aan de geloovige zfelen, te verdienen in de Hoogmis. Maandag, J4. H. Kruisverheffing, dat is de vervoering van 't kruis van Christus, uit l'ersiën naar Jerusalem in 't jaar 629. In Juni 614 werd de stad Jerusalem stormerband ingenomen door Chos- raas, koning van Persiën. De kerk van het H. Graf werd verbrand en de ra'ukwik van hot waar kruis Chrisli, meëg< i.aan uaarPcisiën 14 jaar later ver sloeg kei - eraf ho s Je» kc-uing "in i'oi-siëü, en Verhaal van een ooggetuige. De E. Pater De Cuyper, van de bel- gisehe paters Augustijnen schrijft aan zijnen overste Gij zult ongetwijield door de gazetten al vernomen hebben welke schrikkelij ke moorderijen deze laatste weken to Constantinopel gepleegd worden. Het is begonnen met kleine vechtpartijen die donderdag tusschen Turken en Ar meniërs plaats hadden. Eene uur na dien stonden de straten onder bloed. Ik hen omtrent den middag te Galata aangekomen om voort te geraken. O wat afgrijselijke slachterij Het is mij onmogelijk n te beschrij ven wat ik gezien lieb. Vandaag nog heb ik met mijne eigene oogen Turken eene moeder zien dood slagen, die gerust langs de straat ging met een lief jongsken aan do band. Daar de kleine te hard schreeuwde naar de goesting van die woestaards, greep een Turk den kleine bij de haarlokken en sloeg hem 't hoofd aan stukken tegen eenen muur. Men begint de lijken weg te nemen. De gekwetsten durven niet zuchten uit vrees dat men hen voort zou doodslaan, moest men bun kermen hooren. Ik heb daar zooeven wagens ontmoet die kraakten onder de massa lijken, die zij voerden. De Europeanen laten zij gerust uit vrees van de mogendheden. In heel de stad is er geen enkel huis open. Wij hebben meer dan duizend onge- lukkigen in ons huis geherbergd, en ik heb reeds over de honderd arme weezen naar Samboly gezonden, waar een ka tholieke zijne pachthoeve ter onzer be schikking stelt. Zij zouden willen dat ik zwijg en mij verberg in plaats van nacht en dag op de straat te loopen. Sinds 5 dagen ben ik te been. Ik kom enkel naar huis om mis te doeu. Op den oogenblik dat ik schrijf ont vang ik het bevel van 't land te verla ten binnen de 24 uren moet ik weg zijn. 't Is de Goddelijke Voorzienigheid die het wilik ga naar Samboly in al- lerhaast die jonge christene gemeente in orde brengen. God waakt, want zonder dat dierf ik bet niet ondernemen zooveel kinderen te voeden en te kleeden. Oh; boste Va der, ik weet dat gij de vriend zijt van den H. Antonius om zijnen 't wille, zend ons wat brood Babeerij, den 79- Mijnheeren Met een blijgeestig hart neem ik de vrijheid u een woord over de kiezingen te schrijven. Nog eens is er eene stemming gepasseerd, waar er strijd was tusschen onze katholieke partij en de partij der valschaards. In het voorgaande heb ik dikwijls in het blad van Klokke Roeland gezien, hoe zij onzen achtbaren Heer de Merode op schandige wijze wilden schandvlekken, terwijl zij Lebou op alle artikels prezen en voorstonden. Maar nu is iedereen er van overtuigd, wie er den volksveiend is van de twee op voorband was het gedurigOnzen Vriend Lebon moet en zal gekozen worden. Maar neen, zoo een man is niet flinks genoeg om mogen in oüze Kamer eene plaats te bekleeden in het midden (ten meesten deels) onzer katholieke keeren, zoo eenen man zetten wij er rond de 4000 kilometers verre van verwijderd. Ik weet niet, beste lezers, hoe die mannen nog den iever bezitten om zich nog ieverst voor een zetelken aan te bieden. Ze zien dat zij dagelijks naar hunnen smid naar Oultre mogen gaan om hunne buizen te doen vernieuwen zij mogen hun nog gelukkig achten dat zij zoo eenen man bezitten, of anders zij moesten het stielken nog zelf leeren daarvoor zouden zij misschien nog kunnen dienen, maar een zetelkenGod weet, waar en wanneer Men heeft het ook gezien in de laatste stemming in het kanten van Aalst, welk werk hunnen smid had hij moet aan zijne buis zelf meer als 7000 hamerslagen geven om voltrok ken te zijn. Daarom geef ik te kennen aan al onze katholieke lezers, dat zij hun zouden verwijderen van zoo eene partij, want er zit toch niets in als fenijn en valsckheid, en dat zouden die mannen loochenen tot ter dood. Daarbij, Mijnheeren, Vrienden en katholieke Lezers, het is genoeg verstaaubaar dat er in het Roomsch katholiek Geloof geene twee verschillige partijen kunnen bestaan en beiden katholiek. Maar men zou hun moeten de vraag voor- stollen De kettersche bijbels zijn die ook H. Schriftuur? En zij zouden genoodzaakt zijn te antwoorden Geenszins, want zij zijn vervalscht op vole plaatsen. Ewel, geachte lezers zoo zijn zij genoodzaakt te antwoorden als gij hun die vraag voorsteld. Roelanders, gij zijt geen katholieken, neen, gij zijt allen valschaards en profeten, socialisten en liberalen, iu een woord, eene klik, waar geen waar kristenen hart in te vinden is. Ik, als katholieke werkman, in Frankrijk, zou van zulke mannen geen woord voordeel aanvaarden, aangezien zij zelf veracht worden van Paus en Bisschop. Alleenlijk heb ik ver trouwen in onze katholieke gekozenen, die den steun zijn, de redplank van ons Katholiek Belgenland. [k sluit met de hoop, geachte lezers, indien er nog onder de Klokpartij eenige zijn die een kristenen hart bezitten, dat zij hun den toekomenden keer zullen aansluiten bij- onze Ka tholieke partij en de verdwaalden en de boosaards bunnen weg zullen laten voortgaan. Hopende, dat gij dezen brief in uw geeërd blad zult opne men, Groetiku Vital Van der Schuercn. den zaterdag namiddag is er de jonge De Vulder verdonderd in deze omstandigheden Dejongen, 13 jaren oud, was met zijnen krui- of kortewa- gen en trekhond naar het veld gereden. Verrast door het on- 146 scheepvaart het verkoopen der openbare ambten het willekeurig benoemen der schepenen menige overtreding op rechtsgebied de rooftochten en brandstichtingen der vreemde krijgslieden de regeering- en goddeloosheid. Al deze plagerijen en kwalen werden veroorzaakt door de keersck- en geldzucht van Willem Cliton, in zijn dui- velsch werk geholpen door godvergeten kasteleins en woe kerende Joden. Die lange lijst van grieven brengt eiken oprechten vaderlander tranen van verontwaardiging in de oogen. Mogen wij de hoop koesteren, dat de graaf,4 aan Oüze weeklachten gehoor gevende, ons ongedwongen zal recht doen Ik spreek zonder omwegen en zegneen En waarom rolt mij die ontkenning zóo glad uit den mond? Omdat Willem een Franschgeziude, een Vlaamscbhater is. Iu zijne inborst zelve is het broeinest van al onze rampen en die inborst zal nooit veranderen. De Norman- diër. is immers opgevoed in het bedorven Fransch hof, dat Vlaanderen altoos strikken spande, lagen legde hij is er voor altijd aan verbonden door zijn huwelijk met Lodewijk's schoonzuster. Maar waarom dan, zullen ettelijken opwerpen, als rechtsherstel bij minnelijke overeenkomst u onmo- alle niet voetstaans de wapenen nam,,, De Angelus-klok. Wiliii ];jj dg afdeeling schoone kunsten der tentoonstelling te Gene ven, is eene prachtige pendule ingezon den. Zij is rechthoekig van vorm de kas is van keurig houtsnijwerk. In den driehoek geeft een zilveren plaatje do 11 .inden aan in den rechtboek, de kap. gelijk schijnt, raadt ge ons op te nemen Luistert. De Vlamingen zijn trouwe onderdanen en vele hun- ner verduren gedwee 't grootst onrecht, zoolang de graaf het niet al te bont maakt met zijne beloften, met zijne oeden niet al te lichtzinnig speelt of dep oorlog zelf niet verklaart. De huidige omstandigheden leveren u een handtastelijk bewijs, der echtheid van dit mijn gezegde. Hoog klimt zeker de nood en hij billijkt ten volle eenen opstand. En nochtans, denkt aan de afwezenden. Hoeveel zeereerwaarde bisschoppen en abten, geestelijken van hoceren en minderen rang,ridders nfmft' J afkomst, aanzienlijke poorters, gegoede van hoogadellijke landbouwers kent

De Volksstem | 1896 | | pagina 2