lil liet höeksken van den Haard ^AHBÏÏicHTS^ Laatste Depechen. Te St. Martens-Lierde, ALLERHANDE NIEUWS. 's GravenbraKel, Sept. In het bosch Brugge. Zaterdag brak boven Brugge en omstreken een schrikkelijk onweder los. Overal werd groote schade in de velden aangericht. De kerk van Varssenaere werd door den bliksem ge troffen de toren waaraan men herstel lingen aan 't doen is, werd erg besclja- digd. De werklieden die zich aan den voet van den toren, in een soort van hangaar bevonden, werden eenige me ters verre geslingerd, zij zijn er evenwel met den schrik van afgekomen. Mcehelcit. De bareelwach ter V.25 jaar oud. is zondag avond aan de Leuvenschepoort door een voorbij- st,oomenden trein een been afgereden. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Oostcmle. Een inwoner van Oostende heeft aan het gemeentebe stuur laten weten, dat hij eene som van 10,000 frank ter harer beschikking houdt voor het geval het tot de oprich ting eener huishoudschool met weezen- huis zoude besluiten. Nieuws uit Aalst. Leest morgen Zondag het eerste nummer van Het Burgersrecht, orgaan van den Kath. Ne ring- en Burgersbond van Aalst, dat heden in onze drukkerij ter pers ligt. Een afzonderlijk num mer kost slechts 5 centiemen het abonnement per jaar 1.00: De stem van den Alkooi College St. Augustimis. Les Bees a iitaudescence weder kroop hij onder de tarwenmijt van de weduwe Camiel Van der Schueren, legde zijnen kortewagen zijwegs tegen de mijt en kroop er met zijnen hond achter. Op eens borst er een geweldige donderslag los, de bliksem had de mijt getroffen en in brand gestoken. Een hoop brandende strooi vloog van de mijt over den jongen, hond en kruiwagen. Twee mannen, die daarjuist met hunne spui of schip van het veld kwamen, be ginnen aarde op het brandend strooi te werpenZij zeggen tot elkaar Laat ons dien kruiwagen uit onzen weg trekken en dit doende, zien zij het jougetjen met zijnen hond in de ar men beweegloos zitten. Hunne zorgen waren dan natuurlijk eerst en vooral voor dien jongen. Maar, helaas! Hij en zijn hond waren dood. Ondertusschen had het vuur de mijt zooda nig aangetast, dat er aan geen blüsschen meer te denken viel en Zondag namiddag was de mijt nog' altijd aan het vonke len. H. Donatus, bevrijd ons van donder en bliksemsongeluk ken Dijnsdag 8 Sept., wa blieft er a Jubilé ge- weest van 4 zangkoor der Gregorianen kGansch de parochie in feestalgemeeue Communie hemelschoon gezang. Zie dat zijn daar mannen, die de rechte weg beet hebben Maar 's achternoens Heere Dominus de straten schuim den van 'tvolkVolk van Nederbrakel, volk van Boelaere Deftinge, Sarlardinge, Goefferdinge, St. Lievens-Essche, God- veerdegem, Maria-Audenhove, enz., Sermoen in d'opene lucht door M. den Pastoor van Neder brakel. Zulke stemmen dat is drijdraad En of er een lekker pintje gepakt is En die muzieken, wel ke schooneserenade aan de pastorij En alles schoon in orde, en om 8 ure 's avonds mochten de herbergiers slapen gaan Woensdag zaten ze al bezig met kardoezen te ma ken. Alla, Martens-Lierde haalt er eer van Dat zijn fees ten, zijn 't feesten nfii'ini jfnionn ii Knockc. Zondagnacht, tusschen 11 en 1 ure, is er te Knocke tusschen het gehucht 't Kalf eu 't dorp, een wreede en laffe moordaanslag gepleegd. De genaamde Pieter Lemaire, land werker, oud 19 jaar, in bedronken toestand ver- keerende, heeft Filip Viaene, oud 22 jaar, ezeldrijver, langs achter aangevallen. Ah Filio, zeide de woestaard op den schouder kloppende van het slachtoffer en middelerwijl bracht hij hem bij middel van een mes een steek onder den schouder toe, zoo hevig dat de long geraakt is. «Wat mag ik hem toch misdaan hebben r,riep het slacht offer, om alzoo gesteken te worden De geneesheer vrees de voor zijn leven. De laatste 1111. Sakramenten zijn hem maandag morgend toegediend. Viaene is in den loop van den dag aan zijne wonde bezwe ken. De moordenaar is aangehouden. van Houssière heeft men een ouden eik omgehakt, waarvan de stam 1, 35 m. dik was. Hij had 3 1/4 meters omvang. Men heeft met 10 peerden een heelen dag gewerkt om dien reuzen stam, hoewel van kruin en wortel ontdaan, van uit het bosch naar de spoorwegstatie te voeren. Sïl'OOpCl'S. Geene wildstroopers, maar visch- stroopers zijn het, waarvan een blad het volgende middel ver haalt, om zich op onrechtmatige wijze de visscheu der Ourthe toe te eigenen. Twee vreemdelingen wierpen in het water der rivier eene groote hoeveelheid visschen, die de vischsoort. v fÊSp in de rivieren leven op ongenadige wijze vervolgen. c De visch die er door gebeten wordt springt omh. non d( oppervlakte des waters en blijft stuiptrekkend bovc fijven zoodat de stroopers die gemakkelijk grijpen kunnen. Antwerpen. Dat komt van stoeffm Een inwoner van het Scheldeken wandelde langs de Plantijnkaai gekleed in een splinternieuwen oliejakker. 147 ge niet, die tot nog toe den oproer afkeuren Opent onbezonnen den veldtocht en al deze landgenooten, die de voorzichtigheid ons tot medestanders aanwerven kon,zullen zich onzijdig of aan Willem's kant houden. Maar, dat de dwingeland, door onze houding en taal geërgerd en ge tergd, in 't openbaar den Vlaming hoone, ten aanhooren van velen met onze voorrechten den spot drijve, ons uit- dage, dan zal die priesterschap onzen heiligen strijd onder steunen, die ridderschap het zwaard voor onze zaak aan gorden, die poorterij en die landbouwersstand naar ons kamp snellen. En dat de Normandiër, doof blijvende voor onze klachten en bij onze tranen ongeroerd, in het worstelperk zal treden, daar ben ik. innig van overtuigd. Ook, zeg ik tot de oorlogsgezinden Strijdgezellen, komt slechts voor eenige dagen tot verademing de oorlogstrompet zal schetteren. Willem's hoogmoed is inderdaad al te groot om voor eenen Vlaming te willen bukken. Op den land dag zal de laatdunkende zijn eigen graf delven. Vlamingen, herinnert u het spreekwoord Hoogmoed komt voor den val. De trotschaard is zijnen val nabij hij dartelt aan den afgrond. Eerlang smaakt hij do wrange vruchten van zijn wangedrag. Vlamingen, het plechtig oogenblik is misschien aanstaande, waarop gij zult kiezen tusschen deze schilden, tusschen Willem's bezoedeld wapen en Dirk's onbesmet blazoen, tusschen de luipaarden en de kronen Walter en Disdeei luisterden met gespannen oor. Vlaanderen's schild werd door den Normandiër met al te veel schandvlekken bevuild, om het hier nog onder de oogen te durven brengen. Willem verdedige Vlaande ren's besmette geeren, wij zullen, indien de strijd los barst, een nieuw wapen, een nieuw zinnebeeld begroe ten een nieuw vaandel ontplooien, waarop een zwarte klimmende leeuw uw evenbeeld, Vlamingen op gouden veld zal schitterenwaarop die schrik der wou- Bij helderen zonneschijn zoo'n kleed sel aandoen, dat moet de aandacht trek ken, vooral als men geen schipper is. En dat was ook hier het geval. Daaruit volgde dat de policie hom ondervroeg en zoo te weten kwam dat de oliejakker op een schip aan dezelfde kaai liggende, gestolen was. Nu'hfp Ter gelegenbeïd der n III*". 0pening van de jacht ver zoekt men ons mede te deolen wie, zeer waarschijnlijk, de oudste jager is van Belgenland. Zijn naam is Frederik Vanelstraete en hij woont te Vichte bij Kortrijk. Ilij is jachtwachter bij mevr. wed. Descheemaecker-Vliege die te Vichte een schoon kasteel bewoont. Frederik Vanelstraete is bijna 85 jaar oud. Hij heeft over eeuige dagen zijnen 71m port d'armes gevraagd. Mocht die kloeke jager nog een tijd leven, hij-zou welhaast met zijn braaf vrouwken zijn gouden bruiloftfeest mogen vieren. plOnze vriend Lui- brechts vond zater dag in volle markt nen bankbrief van lOOOfr., en, een eer lijk hert zijnde, droeg iiij hem aan stonds bij Spiegels, den kommissaris, om hem te doen uitbel len. Nadat hij zijnen naam, zijne woonst en beroep had op gegeven, zegt Luibeken aan Spiegels Maar neen Geef mij den bank brief weer en doet eenvoudiglijk uitbel len, dat ik eene belooning van 100 fr. ter^beschikking houd van dezen die den bankbrief verloren heeft. In dezelfde gemeente werd een grijs aard, dio zich op de baan bevond, door het hemelvuur getroffen zijne kleeren zijn verbrand en gansch de'linkerkant van zijn lichaam is met lamheid gesla gen. De bliksem is ook nog gevallen op het gesticht der Josefieten te Brugge op een molen te St-Andries op de ge meenteschool en op twee hooimijten te Sint-Michiel. De hooimijten werden in aseh gelegd zij hoorden toe aan den landbouwer Verstraete. Voorbijgangers vonden op den kant van eenen waterloop te Stalhille het lijk vanM. X... De keel werd let terlijk doorgesneden. Het parket hoeft aanstonds een onderzoek ingesteld. On getwijfeld is hier misdaad gepleegd. Het slachtoffer, een 84-jarige ouder ling, was daags te voren in de herber gen gezien en zal dronken zijnde, aangerand en vermoord zijn. YANÉÉiM'FBANL^nertu dat eene enkele doos Waltlierypastillen van één frank voldoende is om uwen hoest, die dreigt gevaarlijk te worden, te genezen. Lsilli.. Zaterdag morgend rond 10' ure, ontstond er een ongewoon gerukt, een twist of wanhoopstooneel, men weet het niet, op de Visscherskaai, 18, in een arm kwartier op het tweede verdiep, bewoouddoor de familie G..., samengesteld uit den man, een ajus- teerder, zijne vrouw en een 7jarig meis je, die in de diepste ellende verkeer den. Eensklaps kwam de vrouw de straat opgeloopen en zich naar de Maas rich tend sprong zij beraden in den vloed. Eenige stappen achter haar kwam de verschrikte man aangeloopen en sprong de ongelukkige achterna. Man en vrouw lagen wel een kwaart uurs lang in het water te spartelen toen eindelijk een boot naderde om hen op te nemen, gelukten de redders erin den man te grijpen, op het oogenblik dat hij, na vruchteloos zijne vrouw te hebben willen vervoegen, buiten kennis geraakte. Wat de vrouw betreft, zij was intusschen onder het water verdwenen en toen zij eenige oogenblikken later opgevischt werd, was zij reeds een lijk. De man kwam weldra tot bezinning en stortte bittere tranen over het verlies zijner vrouw. PPTT TNT Fnclien gij geenen IjI j 11iUOI.eetlust meer hebt, in dien uwe tong beladen is, de mond vuil, het hoofd zwaar, 't is dat uwe maag onzuiver is. In dit geval, neemt een of twee docissen Waltherypastillen, en gij zult eetlust, frissche kleur en gezondheid weervinden. (Fr. 1,25.) Het was er oprecht gezellig, en aan genaam in het huisgezin van vader Theunis, wanneer de theeketel zijn liedje bromde, en al de huisgenooten in eenen kring rond den haard ge schaard waren. Voor eiken avond wist Theunis eene boeiende vertelling die ons allen in verrukking bracht. Eens had ik de ge legenheid zulk een vei haal bij te wonen luistert dus wat Theunis vertelde Komaau, wij zullen met de vertelling maar van wal steken. Het was ten tijde van Napoleon, bij den terugkeer der Franschen uit Spanje. Te Bay- onne woonde alsdan een coiffeur wiens pruiken ferm gezocht werden, enmenigen stuiver in zijne beurs deden glijden Alhoewel de zaken heel goed gingen was het nochtans altijd geen zonneschijn in dit gezin, twee en zelfs driemaal per week brak er een hevig onweer los dat pruiken, reukflesschen en wassen hoofden deed dansen als-poppen. Dit sproot voort uit het karakter van man en vrouw. Jacquet, zoo was de naam van den coiffeur had een gan- sche andere aard dan die zijner vrouw Trinette. Het werken moede, sloot Jacquet zijnen winkel, leefde van zijne renten en had eenen kelder van fij ne wijnen voorzien. Niets te doen hebbende hield de gewezen coiffeur zich veel met politiek be zig. Zekeren dag kondigde men de aankomst aan van fransche soldaten die van Spanje kwamen. Bij dit nieuws zeide Jacquet tot «ij ne vrouw Hoor eens, Trinette, vandaag krijgen we twee soldaten. Zoodra zij zich aanbieden zult gij ze naar een logement zenden gelijk we gewoon zijn te doen. Let wel op van zooveel af te bieden als 't mogelijk is, niet meer dan zes franken moogt ge geven. Ver geet niet hun eens te vragen, vóór hun vertrek, hoe het met onze zaken gelegen is in Spanje. Als gij daar zoo mede bezig zijt, blijf liever hier en ondervraag hen zelf. Gij vergeet, Trinetfe, dat ik moet gaan pe ter zijn. Gij weet wel waarvoor Er is een goeden di- neé aan vast I In het geheel niet vrouw, het is alleenlijk op aandringen van Monju,-die mijn vriend is, daarbij hij heeft mij verzekerd dat er ook een kapitein zal tegenwoordig zijn en dien wil ik eens hooren. Ge moet weten, men wil mij officier van de garde- civique benoemen. Gij, officier, gij zijt zoo bang als een haas Zwijg toch Ziet ge niet dat wij dan eene schoone figuur in de stad zullen maken. Ik draag gouden strepen, en gijeenen hoed met een gansche jardin botauique op. En die kapitein kan veel bijdragen tot mijne benoemiug. - Die tóatste belofte had de oogen van Trinet doen gloeien van verlangen, ook was zij zeer tevreden. 't Is waar, Trinet, hebt gij de wilde gans al opgezet Gijweet dat ik dit wild gaarne eet. Laat het maar niet aanbranden. Wees gerust, alles zal naar uwen schik zijn Jacquet was nu uiterst vergenoegd, trok de deur uit en verwijderde zich met groote stappen. II. 's Namiddags om 2 uren hoorde men het roffelen der trom. De soldaten waren aangekomen. Eenige oogenblikken nadien boden zich twee kaporalen, van top tot teen gewapend, bij den coiffeur aan. De eene heete Dufour, de andere Bluteau. Mijnheer Jacquet vroeg de laatste. Het is hier Mijnheeren, Mr Jacquet is mijn al. Des te beter, wij komen hier logeeren. Wij zijn zeer vermoeid, wij willen eene goede kamer, stoelen met kussens, kiekens met.... Dat zult gij hier niet vinden, onderbrak Trinet. Ziehier 4 franken gaat daarmede naar een logement. Neen, neen, wij zijn afgemat. "-1 Ziet, hier is*zes franken, dat zal u nieuwe kbaêh'ten, schenken. -L- Toon eens dit geld. Ziedaar. Eh, makker, wat zegt gij er van Neem het maar aan. Maar vooraleer te ver trekken willen wij eene groote flesch Bordeaux ledigen, die goed gelakt is. 't Akkoord, jongens, treedt binnen. lerwijl Trinet in den kelder om den wijn was zegde Bluteaux tot zijnen gezel Hector. (Slot volgt). StadSSCltOIIWjHIl'g. - Nauwelijks is de Vlaamsche Kermis voorbij, waarin onze dap pere Catharinisten zich zoo moedig van hunne moeiolijke taak tot eenieders verwachting over troffen hebben, ot wij zien in alle herbergen aan kondigingen van Simon Tiarchi, groot treurspel in zes bedrijven, vrij naar den Roman van denzelf den naam van Hendrik Conscience. Iedereen hoeft dit werk gelezen en wij moeten met trotsheid zeggen, dat die moedige j ongelingen niet bang zijn stukken te ondernomen waartoe zelfopoffering en talent noodig is, ook hebben wij verscheidene herhalingen bijgewoond, en van heden af zagen wij de moeielijkste rols herhalen juist alsof ons maar twee dagen van de opvoering meer scheidden.Wij mogen zeggen.dat het beloofd prach tig te zijn en wij raden iedereen aan, het werk van Conscience te lezen, waarin zij zich zullen overtui gen van den degelijken inhoud van het treurspel. Wij wakkeren al onze katholieke burgers aan, van op deze prachtige vertooning niet te ontbreken do Catharinisten zijn jongelingen die strijden en werken, en het is ons eene plicht zulke mannen niet te vergeten. ZOlHlagl'HSt. Zondag 13 Septem ber. Van 's middags tot middernacht, dienstdoen de apotheker, M. ME1RSCHOUT. Jongens, meisjes, mans en vrouwen Lucifer heeft mij gebrouwen En gij drinkt dit giftig nat Dat den dood in zich bevat Vijand ben 'k van alle standen, 'k Brand u dwars door de ingewanden En geraakt ge op mii verzot, Dan eerst is 't voor goed kapot Zieken maak ik van gezonden, Werklieden worden vagebonden, Huisgenot w o r d t straatlawijd Eu zoo geraakt ge uw achting kwijt 'k Geef u dra nog al met eenen Waterzucht en lamme beenen 'k Slaag u in de moddergoot Langzaam aan zuipt gij u dood. Goeden raad Komt nooit te laat Wol aan Bastiaan, Laat staan Voortaan Dat glasje fijn Zoo klaar in schijn Omdat Dit nat Bevat Al wat Uw lijf en arme ziel kan schaden. Hoor, beste vriend, wees weigeraden Laat toch dien helschen dikkop staan Vat liever een goed pintien aan. Veel smoorden er in zee, dien breeden waterplas Maar duizendmaal zooveel toch in dit kleine glas. (Per Telefoon). 1. Uit Knocke, aan Zee. Do vierde man van Aalst resi deert hier tegenwoor digLaat de boer- kens maar dorschen. 2. Uit Ronsse. Zondag zal hier de plechtige inhaling plaats hebben van den Z. E. Heer De Bruyn, als pastoor- Deken onzer stad. 3. Uit Amster dam. De verjaar dag onzer jonge koningin Wilhelmina is overal met geestdrift gevierd geweest. 4. Uit Modave. M. D. heeft hier op do jacht een kinddoodgeschotenvanomtrent.il ja ren. 5. Uit Luik. De feesten van den H. Lamber- tus worden hier sedert Zondag met buiteugewonen luister gevierd. 6. Uit Agen (Frankrijk). Hier is Zondag in gehuldigd het monument opgericht tot nagedachte nis der soldaten gesneuveld in 1870. 7. Uit Assche. Zondag is hier ingehuldigd het borstbeeld van ridder de Viron, die gedurende 60 volle jaren hier het ambt van burgemeester be kleedde. 8. Uit New-York. Nen theater afgebrand... 11 pompiers dood. 9. URHavay.Twee ossen zijn hier maan dag overreden door den express-trein. 10. Uit Meenen. Jozef Carette, 23 jaar oud, is hier Zondag door den trein overreden. Parloir llomien. 't Spijt ons u niet meer 'gezien te hebben... Zorg voor de timbers. Daniel. Gazetten ontvangen, maar geen met mannekens in. Casimier. Als ge braaf zijt zal ik u aan de macht aanhelpen. T.F. Kom- plimenten ontvangen... Zullen zeker komen. Sus. Begint d'hesp maar te snijden. Vr. V. G. te N. Alles wel ontvaDgeDheb dank. Vr. te Velm. De gazetten, die droeve gazetten 11! B. Wij trachten al naar den Zondag Tist. Heete koe kon Iewe moeder A. B. Nog wat patientje Tegen einde September. Snoeck. Mogen wij iets verwachten voor maandag??? Nonkel. Tot in 't kort.Zorg voor iets tegen toekomende week. Polle. Aporta inferiO die broek!!! K. Ge kunt ons toch zooveel plezier doenwaarom ons niet voldoen? Wipsefoe. Dit en meenden wij niet van u... Dijnsdag alzoo met ons den zot hou den. Gustave. Een glazetje van de pater???.. te EDINGEN, (Enghien). Humaniteiten, Vakonderwijs, Landbouw school, Laboratorium voor de ontleding der eet waren door den Staat aangenomen, Voorbereir dende afdeeling voot dê hoogere brouwerijscholen. de Ia Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoir-Mathys, Rue courte du sel, N° 21,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3