IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N" 89. ZATERDAG lft SEPTEMBER 1896. Uitgaan Daar D1 Is. Bauwens. En nochtans Mocht Uien schrijft ons uit Brugge De Socialisten zijn tegen den Godsdienst niet Lezers van de Volksstem, De vakantie trekt jSfere abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Beste Vrienden, in ons artikel van verledene week hebben wij u toestanden van familieleven voor oogen gelegd, die in onze deftige burgerklas te vinden zijn en alles, zoo gij u wel herinnert, toonde u dat in de bedendaagsche samenleving het huis meer en meer aanzien en gebezigd wordt als eene plaats om te eten en te slapen. Doch wat wij u zegden over den huiskring van den kleinen burger, mogen wij ook staande houden voor dien van den werkman, van den arbeider. Alhoewel deze over de noodige geldmiddelen niet en be schikt om zooveel uit te gaan als de burger, is bij hem ook de zucht, het verlangen naar een huiselijk leven met vrouw en kinders niet weinig verbasterd. is ook bij hem zijn lust, t'huis blijven zijn last. En men denke niet dat wij overdrijven Slaat eenen blik rondom u, bestudeert aandachtig personen en toestanden, en weldra zult gij ongetwijfeld voorbeelden ge noeg vinden van huiskringen, wier hel op aarde reeds is aan gevangen door de gedurige afwezigheid van vader of moeder. Dat is de kanker, die de maatschappij verknaagt, het ver dwijnen van het familieleven, een noodzakelijk gevolg van de opvoeding. Verre van ons te beweeren, dat er hoegenaamd geene huis kringen meer te vinden zijn, waar vrede en geluk wonen,doch deze zijn er hedendaagsch, bijzonder in onze werkmansklas, zoo raar als flikkerende sterren aan een donkeren hemel. In zulke huishoudens vinden wij terug wat ons bijbleef uit de dagen onzer jeugd. is de huisvader welgezind als hij 's avonds, na volbrachte dag taak, vrouw en kinderen kan vinden, gelukkig als hij in hun midden is daar is de huismoeder tevreden omdat zij rondom haar lachende gezichten aanschouwt. Maar daar ook heeft men de oude gewoonten, de godsdiens tige gebruiken behouden die den steun van ons vlaamsch fa milieleven uitmaken daar wordt de volbrachte plicht nog aanschouwd als eene goede noot voor de eeuwigheid. Zonneklaar is het dus dat ons familieleven in onze eeuw van GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR «Nog geen jaar zeide hij heb ik de eer het priesterkleed te dragen en het paste mij dus geenszins hier als redenaar op te treden. De welbespraakte Diede. rik van Kortrijk, de alomgeachte kanunnik van St-Pielers- kerk te Rijsel, de diepgeleerde aartsdiaken Walter uit Brugge of eenig ander welsprekende priester, hier tegen- wooidig, zou de woordvoerder der geestelijkheid hoeven te zijn. Edoch, daar mij de vereerende taak wordt opgelegd u het gevoelen mijner ambtgenooten mede te deelen, zoo zeg ik u Waarom over een voorstel gestemd, welk aller goed keuring dient te verwerven over een voorstel, dat aan vredelievenden en oorlogsgezinden de volle vrijheid hunner denkwijze laat Geven wij aan onzen gevierden voorzit ter, dien dienaar der waarheid, dien beproefden degen, een doorslaand blijk van vertrouwen door deu landdag bij warm handgeklap toe te juichen. Er werd geestdriftig in de handen geklapt. De landdag is gestemd. De geestelijkheid roept u toe De vergiffenis veredelt de ziel. Vergeeft dus 't ge dane kwaad en beproeft alle verzoeningsmiddolen, alvorens het banier des oproers te planten en u aan 't bloedver gieten schuldig te maken. Blijft de dwingeland ongevoelig voor uwe weeklachten, weigert hij alle rechtsherstel, blijkt hij volkomen onwaardig van het opperbewind te voeren, welaan vat de wapenen op en drijft hem het land uit. Een iegelijk, oud en jong, stedeling en dorper, edelman en poorter, priester en leek, zal u dan in dezen kamp ondersteunen, want elke Vlaming heeft zijn vaderland lief. Desniettemin, blijft de toekomst duister wereldsch goed is immers eb en vloed. Daarom bidt en de Heer zelf zal u, indien gij een onwrikbaar vertrouwen op zijne licht en vooruitgang niet verbeterd is hoe meer immers de mensch wereldburger is geworden, hoe meer hij ophield man en huisvader te zijn. hoe talrijk zijn de voorbeelden niet van hen, die den ganschen dag door werken en zwoegen, die met bekwaamheid en onverdroten standvastigheid aan het welzijn der samenleving arbeiden, of hun eigen zaken met de grootste nauwkeurigheid be sturen, maar de rust zoeken, zoodra hunne bezig heden zulks toelaten, in hunnen geliefkoosden huiskring. Zij laten de zorg voor de opvoeding aan hunne vrouw over, maar houden er een wakeud oog op zij willen dat hunne zoous en dochters godsdienst en deugd leeren liefhebben. hun voorbeeld navolging vinden. Dan nog zullen wij betere dagen beleven 1 Dan nog zullen de kinderen onzer eeuw do vrede en voldoening vinden, die slechts te vinden zijn in den stillen, vriendelijken, huiselijken kring. Jeïken. Brugge en om streken worden, door schrift en woord, be- wrocht door de zoo gezegde christene de- mokraten. Zij verkoopen hier hun Recht, Klokke Roeland, enz.en ga ven nog over eenige dagen te Brugge en te St. Kruis, meeting waar de schismocraten Planckaert en Ducatillon, de gebuisde kandidaten van Oostende, Rousselare en Kortrijk, het woord gevoerd hebben. En welk woord Wel is waar spreken zij tegen liberalen en socialisten, maar zij vallen bijzonder lijk uit tegen de katholieke kiesvereeni- gingen, kringen van vaslhoudisten, zeggen zij Z. H. de Bisschop heeft tegen hunne meetings en hunne verleidelijke taal ge waarschuwd. Waarom willen zij hier scheuring ver wekken, waar eendracht bestaat Waarom komen zij hier het volk aller hande droombeelden voorspiegelen Wij hebben ze hier niet noodig en zij kunnen hier geen goed doen. Onze volksvertegenwoordigers en sena tors zijn volksgezind. Onze katholieke volksmaatschappijen worden als voorbeelden aangehaald in ge heel het land. Onze gemeenteraad is uit volksmannen samengesteld en 't lot van den mindere is eene zijner voornaamste bekommernissen. Bewrocht hij Brugge-Zeehaven niet dat ja ren werk aan onze arbeiders moeten ver schaffen En als de nieuwe lasten over korte weken gestemd werden, beslisteJiij niet dat de laatste klasse, 't is te zeggen 800 van de kleinste neringdoeners, van patentenlast ontslagen blijven Onze gekozenen in Kamers, Provincie- en Gemeenteraad werken en zwoegen voor 't welzijn van 't volk dat die lawijtma- kende democraten eerst dezelfde diensten bewijzen en dan spreken 1 Over eenigen tijd hield de vrijdenkersbond van de socialisten te Gent een congres, waar besloten werd dat er op alle manieren moet gewerkt wor den tegen het programma van den Staat om de ver plichting van aan de kinderen een godsdienstig onderwijs te geven te doen verdwijnen. L)e socialisten weten immers door ondervinding dat de ongelukswet van 79, die den godsdienst bui tensloot, veel bijgebracht beeft om hunne godde- looze leerstelsels aannemelijk te maken. Uit de scholen van 79 kwamen godsdiensthaters en onver schilligen voort, die noch aan God noch aan zijn gebod geloofden die het oordeel na dit leven ver- I wierpen en bijgevolg gereed waren om mede te roe pen dat eigendom diefstal is, en dat men hier op aarde maar zoo goed mogelijk moet leven en vrijen teugel geven aan zijne dierlijke driften en daardoor door alle middelen moet trachten aan geld te ge raken. Om met het werkvolk te spelen moet men ten eerste God loochenen en daarom moeten de socia listen trachten alle godsdienstige gevoelens uit de ziel der kinderen te rukken. Te Gent werd nog besloten van eene geldkas te stichten om te voorzien in de onkosten van burger lijke begrafenissen. De socialisten zouden de menschen willen zien leven als beesten en daarom zorgen zij ook van ze na dat beestig leven maar recht in den put te ste ken gelijk men doet met de honden. Overïaatst was er te Auderghem een banket van socialistische vrijdenkers, die allen een briefken geteekend hebben waardoor zij den wil uitdrukken van buiten de kerk begraven te worden. Die roode goddeloozen vroegen aan al de socialistische werk lieden der gemeente om aan hun banket deel te nemen en alzoo met hen de burgerlijke begrafenis sen te erkennen en aan te moedigen. Alzoo willen de socialisten den godsdienst ver wijderen bij de geboorte en opvoeding der kinde ren en bij het afsterven en begraven hunner roode volgelingen. Ziedaar de manier van handelen der roode hui chelaars, die als het kiezing is of in alle andere omstandigheden die het vergen durven schreeuwen dat zij tegen den godsdienst niet zijn. Katholiek. binnen veertien dagen beginnen wij het boeiend Verhaal VAN SCHEUTVELD NAAR CHINA, door den E. H. D. B., missionaris. Beste vrienden van 't Siemmeken, 't is 't einde van de vakantie en ook het tijdstip van de bedevaarten. Ongelooflijk is 't getal be devaarders van 't land van Aalst, die met deze laatste dagen van September naar Halle O. L. Vrouw zijn gaan te voet vallen. Tot Mciiwenhovc gaan er aanzienlijke vergrooting en herstellingswerken aan de kerk vericht worden door den architekt Frans Van Wassenhove van Eecloo de kerk van Nieuwenhove is door de com missie van monumenten aanzien als monument van derde klas... 't Is waarlijk een bijoeken maar dat ze daar op die parochie toch maar op en letten van den trap niet te vergeten als ze een nieuw huis willen opbouwen. Van over veertien dagen schreefSiemmeken dat de koning 't einde van 't zomerseizoen tot Oostende niet en zou overhren- gen... Niemand en geloofde ons, en nu moeten de groote gazetten van Brussel zelf bekennen dat het zoo is. Zondag verloden was het tot Ronse d'inhaling van den Z. E. Heer de Bruyn als pastoor-deken dier stad 't Slecht weer heeft deze feestelijkheid geweldig gekonterkareerd. Over eeni ge dagen zijn de belgische bedevaarders van Lourdes weergekeerd... Nen belg, ne mensch van Luik, zekere de Beau- fays, blind geboren heeft aan de m'ira- kuleuze grot eensklaps het zicht weer gekregen.Nemna, tot Ilarfleur zijn er verleden week drij kloosterzusters vergiftigd door 't etenvau champignons. Opgepast dus als we die willeu eten eens goed nagezien of er geen vergiftig de bij en zijn. 't Zal wel 't einde van September zijn eer prins Albrecht van de duitsche manuivers zal terugkeeren en tot Brussel is overleden de Z E. H. Van Roey, pastoor van St. Jocob en oud leeraar van Godsdienst van de kin deren van den graaf van Vlaanderen de brave eerbiedwaardige herder ruste iu vrede bij den Heer. Da kan nog deugen, zie Meneer «le i'aveeeau, die als minister natuurlijk tot Brussel moet verblijven, zal voortaan al de kie zers van zijn arrondissement ontvangen den eersten Zondag van iedere maand.. Die hem dus iets of wat te vragen heelt en heeft zich maar op gestelden dag aan te bieden. Onze koning Leopold is zaterdag verleden naar «ent geweest met zijne dochter prinses Clementine... Hij heelt er al de bijzonderste gebou wen, monumenten en fabrieken bezocht en heeft overal het gulhertigste onthaal ontvangen. Zondag verle den is er tot Aalst in de St- Martenskcrkeen zevende 7,oon ge- doopt.'t Was een kind van de Molenstraatpoort.... Mr Geeraerdts, burgemeester, was peter en madame Meert, vrouw van onzen eersten Schepen, was meter.... Onze hertelijk- scke gelukwenschingen aan de gelukki ge ouders Ze zijn tot Gent nog altijd niet uitgesproken over de Katholieke Reefers van Aalst, die er over veertien dagen de inhuldiging zijn gaan opluiste ren der werkmanshuizen der parochie van St-Jan-Baptiste en een Geutenaar verzekerde ons deze week, dat de Maat schappij Niets zonder Arbeid, er toch zooveel leute gemaakt heeft... Geheel Geut had er zijn behagen in. M. Nava di Bontifo, onze oude pauzelij- ke afgezant, wordt nuncius tot Madrid. Hij heeft reeds eenige dagen België verlaten om zijnen nieuwen post in Spanje gaan te bekleeden en propos van Mgr IGinaldiiii, onze nieuwe nun tius, die en is percies geen vreemdeling voor ons België, want iu 1872 reeds was hij sekretaris der pauzelijke nuntiatuur tot Brussel en 't was slechts in 884, dat hij van hier vertrok om internuntius te worden in Holland. Onze eerbied- weerdige vriend de pastoor van IHoor- *cl, de oudste priester van 't bisdom van Gent, is volkomen genezen God dank II! Do Boitselier van Okegem, de tweede martelaar der Donchenpartij, zal op 27 September aanstaande uit t prison van Audenaerde losgelaten worden.... Drij maanden lang achter de grendels zitten, 't is nog al iets 't Is een schande, die lie mensch zijn leven lang bijblijft. Vrienden, luis tert Ziehier de grootste waarheid die wij ooit geschre ven hebben t «i»oot*tc getal «lei* doncliisten zullen eerlangnaar 't Katholiek leger weerkeeren en dere zullen onvermijdelijk socialist wor den't Boelken van de scheurmakers

De Volksstem | 1896 | | pagina 1