In liet Mstei w Jen Haai BUITENLAND. :;l hare oorekens Vier van Moorsel Amerikaansehe dyna- mietmannen. Be- angrijke ontdekkin gen te Berehem. Aanhouding te Botter dam. is hier in 't land van Aalst om zeep. De schro melijke rukwind, die over eenige dagen te Parijs passeerde, is eene ware kalamiteit geweestvijf personen hebben er het leven hij verloren, zeven tig zijn er geblesseerd en de stoffelijke schade is gerekend op over de vijf millioen..De overledenen zijn op stadskosten begraven. Donderdag laatst is onze nieuwe nuntius Mgr Rinaldini in verhoor ontvangen bij onzen koning Leopold II, die hem nog opperbest erkende en zijne hooge tevredenheid uitdrukte hem in België terug te zien. In de stad Nouema is tegenwoordig nen Engelschen cirk, waarvan deel maakt een kaboutermanneken, met name Genebaal Mite hij was maar 60 centime ters lang, en weegt maar 10 kilos en is 31 jaar oudVolgens onze laatste berichten zal die cirk in 't kort 't Aalst op de groote merkt staan Waarschijnlijk tegen St. Marten. Wat zullen wij nu toch nog al hooren In d'Ardenen beginnen de gemeentebesturen nu nen doktoor te noemen voor de parochie juist gelijk of ze nen champetter of nen schoolmeester noemen, met eene vaste jaar wedde, huis, vuur en licht verniet. Al wie tot Ninove geenen au- trassite en kan krijgen, mag er naar Aalst omkomenhij wordt hier verkocht aan een heel civiel prijsken. Och erremen, tot Sal- zinnes, een kindje van 2 jaar bozig .met spelen nevens zijne moeder, 1 die bezig was met wasschen, valt in eenen marmite kokend water en eene halve uur daarna was het reeds een lijk. Wie, wie, wie, zorgt er voor den boer, terwijl hij, zooals gepasseerde Zondag, om 2 1/2 uren namiddag, op het terras van het Grand Hótel te Knocke, zat cigaren te smooren en wijn in zijn kas te gieten 7! Wie, wie, wie Den typhus is geweldig tot Maeseyk.... Ze zeggen de doktoors, dat het voorkomt van 't slecht water van de stad. Te Marcq-bij-Edingen is Augustine D. Zondag al naar de mis te gaan rond 5 1/2 uren uren overreden door den trein.... Ze was dood op den slag. Al die werten op zijne handen heeft, en moet er maar 's morgends en 's avonds sterken azijn opwrijven, zonder het minste lidteeken zijn ze weg. Vele boerkens zijn van de gestampte duivels omdat de bedienden van 't gouvernement hunne tabakplanten komen tellen en zij vragen zich angstvol af of zij algelijk nog rechten op den tabak zullen moeten betalen Ewel, vrienden hoort, hier is de waarheid. De accijnsrechten op het kweeken van den tabak zijn en blijven afge schaft... Maar er zijn nog nog rechten op den handel in tabak en 't is daarom dat de regeering weten moet hoe het mét den tabak staat in ons land. Da komt er van.... Ne socia listische voorvechter bijge naamd Kotje, nen oude pen- sionnaire van Hoogstraeten, komt zijne vrouw vreeselijk te vermoorden en heeft zich daar na vergiftigd. Het katholiek onderwijs van Ninove komt een spijtig verlies te onder gaan. Jufvrouw De|Mol, hoofdon derwijzeres, heeft over eenige dagen haar ontslag bij het ge meentebestuur ingediend om kunnen worden tot Nijvel. staat van de Kerk van Oostende, over eenige weken afgebrand, gaat afgebroken worden uitgenomen den toren. En in afwachting dat de nieuwe prach tige kerk, die men binnen 3 jaar schikt 't inhuldi gen, zal gereed zijn, zal er eene overgroote kapel in hout opgetimmerd worden waar de Goddelijke diensten zullen kunnen in plaats hebben. Tot Charleroi is overleden M. Lambert, oud-liberale volksvertegenwoordiger. Zondag toekomende zal de E. H. Schepens zijne eerste mis zingen in de parochiale kerk van Hofstade onze hertelijkste gelukwenschen aan den nieuw gewijden en familie, kloosterzuster te Al wat nog recht moedige Zendelingen op hunne verre reis. Ze zijn tegenwoordig bezig met eene nieuwe orgel te zetten in d'abdij van Einsideln, in Zwitserland. 't Zal de grootste zijn die er bestaat en ze zal spe len met den elektriek. Velen onzer Lezers vra gen ons hoeveel Congoleeskes er reeds tot Gysegem en elders in onsjand reeds gestorven zijn... Op de ze vraag en kunnen wij seffens niet antwoorden, maar wij zullen onze informeerbotten aantrekken heel in't kort zullen wij daarover nieuws meê- deelen.En attendant, 't dees weten wij toch ze ker, 't is dat de twee negerinnekens uit 't klooster van'Velm (Limburg) overleden zijn sedert eenigen tijd... En nu, in afwachting van veel en groot plezierig nieuws, saluweer ik u van herte Tot de naaste week Kibbladoeken d Met vreugde zullen de brave goede vrienden van Aalst en omliggende vernemen, dat de dunrbare Herder woensdag achternoen, reeds in volle ge zondheid, een bezoek tot Aalst heeft gedaan. De menigvuldige gebeden van zijne brave parochianen zijn verhoord, maar niet die der Witte. 111. tl. Woeste, onze on vergelijkbare Woeste, hij, die alleen onder al de grootste verstanden van de wereld werd uitverkoren door den Paus Leo XHI om hem inlichtingen te geven nopens de werkmanskwestie, M. Woeste, de roem van ons land, de schrik van liberaal en socialist, M. Woeste, de groote Staatsman, dien Europa ons benijdt, die zou, volgens de ruziestokers van Chip- ka, kamers en politiek moeten verlaten. En wilt ge weten waarom, vrienden? Omdat nen Pelsmae- ker, nen De Backer of diergelijke zijne plaats zou kunnen innemen.Och Heere, laat er ons com passie mee hebben mee die zulke dingen schrijven en laat er ons bijzonder wel voor lezen, want blijft dit spel duren,.... Wie weet Minister De Bruyn, die over eenige weken zijnen voet verstuikte te Tervueren, en is in 't geheel nog niet genezen.. Zijnen doktor van Parijs heeft over twee drij dagen weerom naar Brussel geroepen geweest. Maar, wie kan ons uitleggen wat dat groen strlkskcn mag beteekenen waarmee de merteleer van Knoc ke thans op de borst loopt Kadé liet hem alzoo van dees week bewonderen op de Vaart, waar hij bezig was met de scheepslossers nieuwe foeffen en valsche beloftens op te vijzen.Wie van onze Le zers kan ons zeggen van welk orde dienen zoooöt mag gedekoreerdzijn?Zes Missionarissen uit 't Missiehuis van Scheutveld vertrokken Zondag naar Mongolië... Ze zijn alle van Th; van't Gent... Onze innigst, ,-ehodeu udgen 1 van gene De Saus moest alleen den (Slot). Terwijl Trinet dus in Jen kelder was om den wijn zegde Bluteau tot zijnen gezelf or Kom, zien wij eens rond ot er hier niets te smullen valt. Beiden vliegen, op hunne teenen naar de keu ken en zien eene groote stoofpan op de kachel staan. Kap als de wind neemt Bluteau het deksel weg. Een vette eend doet zich voor hun ne oogen op en de saus borrelde hevig om den vogel Bluteau zegde De eenden hebben altijd onze vijanden geweest, deze is mijn gevan- En wijl hij een ijzeren vork neemt, opent Dufour zijnen zak 't Is klaar, zegde Bluteau en met eenen laat hij de eend in zijns makkers knapzak gly en. Na het deksel teruggeplaatst te heuben keerden de twee deugnieten in de naastbij gelegene kamer weder. Een minuut nadien trad Trinet er binnen, eene flesch wijn in de hand. Ziedaar, Mijnheeren het is oprechten Bor deaux. Mijn man zal misschien vergramd zijn doch het doet er niets aan. Ge®f.^.ler' Z<5f Dufour en met beide handen neemt hij de flesch. Ja ia 't is echten Bordeaux, zegt Bluteau wijl hij'ineens zijn glas ledigd 1 Ge moet weten Dufour, mijn oom was een wijnkoopman en die heeft er mij wat van geleerd. De beide soldaten, dronken om het meest en babbelden en lachten dat hei een lust was om zien, Hebt gij den Keizer al gezien? vroeg Trinet, Wij hebben hem gezien, gelijk wij u zien En hebt gij hem gesproken Gelijk ik u spreek, antwoordde Dufour. Ziende dat de mannen op het punt waren, hun laatste glas te ledigen. Groote God ik ging de belofte van mijnen au vergeten. Gij komt van Spanje, Heeren Ja, ja, en heel tevreden daar niet meer te moeten vechten. Wat is er dan ginder gebeurd Onze zaken staan niet al te goed. Er is een groote slag geleverd, dicht bij de grenzen, de generaal Kwakkwak gevangen genomen werd en de slag voortzetten Zoo, zoo, antwoordde Trinet droevig, dat is 1_ ABa, mevrouw, nu trekken wij er van door. Onze beste groetenissen aan Mijnheer, uwen man. Zijne wijn was heel goed, nooit heb iker beteren gedronken De soldaten waren nauwelijks de deur uit of de coiffeur trad binnen, Eh vrouw, hebt gij de soldaten ontvangen Letterlijk. Ziju zij al vertrokken Ik dacht ze nog hier te vinden. Maar wat beteekent die ledige flesch Hebt gij hun wijn gegeven 1 Duizend donders en bliksems, wat hebt gij gedaan Bah de jongens hadden dorst en zij konden zoo goed praten. Al gelijk, zulke domme streek moest gij met begaan. De eene kende den keizer heel goed. Moest gij hun daarom van mijnen besten wijn geven 1 Zwijg, ik heb veel nieuws van hén Zoo, zoo. Laat eens hooren. Eene groote slach is geleverd dichtbij de grenzen, waarin de generaal Kwakkwak gevangen genomen werd en de generaal De Saus moest gansch alleen het gevecht voortzetten Welke generalen zijn dit Daar heb ik nooit hooren van sprekenMaar uwe eend brand aan. Oh 1 ik vergat Trinet neemt het deksel weg, uit eenen schreeuw.... haar man komt toegeloopen.... Dom kieken Ziet ge niet dat men u voor den zot gehouden heeft. Die generaal Kwakkwak is uwe eend die zij buit gemaakt hebben, en de gene- a De 1 »us i is de saus die zij in do kassérol bohhen laten koken Hbctob. Engelsche detecti ves, in de Vereenigde Staten gevestigd, had den onlangs de over heden van GrooLBrit- tanje verwittigd, dat twee gevaarlijke Ier- sche anarchisten op weg waren naar Eu ropa. Die kerels behoorden tot de geheime secte der fenians, welke in Engeland reeds zooveel spel geleverd hebben. Blijkbaar waren ze met geen goede in zichten naar Europa overgestoken, en diensvolgens was de EDgelsche policie op hare hoede. Van den stond dat zij te Liverpool voet aan wal zetteden, werden zij over al opgevolgd door geheime agenten. Denkelijk om de detectives op een dwaalspoor te brengen, staken de twee Amerikanen naar 't vasteland over, be zochten beurtelings Antwerpen, Rotter dam en Berlijn, deden een uitstapken langs de boorden van den Rijn en kwa men dan te Antwerpen terug. Het schijnt dat beiden nog al van geld voorzien waren volgens de inlich tingen, ingewonnen door de Engelsche detectives, had een hunner 2000 pond sterling (50,000 fr.) in banknoten op zak. In Antwerpen hadden zij geen vast verblijfnu sliepen ze hier, dan ginds, altijd onder verschillige namen. In Berehem nochtans hadden zij een klein burgershuis gehuurd, eu drij maanden op voorhand betaald. Die woning is gelegen in de Veld- straat, tusschen de Statiestraat en de vesting, en draagt het nummer 21. 's Nachts schijnen zij er nooit verbleven te hebben. In den dag bezochten zij het hiüszeer dikwijls. Gewoonlijk kwamen en vertrokken zij in rijtuig. Verleden Zaterdag, in den voormid dag hebben de geburen hen voor de laatste maal het huis zien binnengaan. Ondertusschen was er van wege het bestuur der Openbare Veiligheid bevel gekomen de twee Amerikanen, welke men verdacht misdadige plannen te koesteren; aan te houden en te onder vragen. De detectives wisten dat zij betrek kingen hadden met twee landgenooten, welke iu eene herberg der Braziliaau- schestraat, verblijven. De policie, den kende hen daar te snappen, deed eene huiszoeking in bedoeld logement, doch vond hen daar niet. Zijn de twee verdachten iets te weten gekomen van die huiszoeking Zeker is het, evenwel, dat ze lont geroken en Za terdag, in den namiddag, Antwerpen verlaten hebben. Zondag morgen, nu, kreeg de heer Meeuws, policiekommissaris te Ber ehem, het bezoek van M. Bryan, Engel schen detective, metterwoon te Ant werpen gevestigd. Die Engelsche politiebeambte was Collard-Bovie, rech- vergezeld van M. terlijken agent. Met hun drij begaven zij zich naar nummer 21, in de Veldstraat. Het huis was potdicht gesloten. Een slotmaker werd gehaald om de deur open te breken. Eens dat de heer commissaris met zijne maats binnen was, werd het huis van onder tot boven doorsnuffeld, doch van personen was geen spoor te vinden. Over den hofmuur klauterende van het nevenstaande huis, kwamen de drij policiebeambten in den hof van num mer 21. Ook langs achter was alles goed in 't slot gedaan; zij sloegen eene ruit uitdoch binnen vernamen zij niet het minste gerucht. De vogels waren zeker niet in dit nest te zoeken. Echter dien den de policiebeambten met de grootste omzichtigheid te werk te gaan want zij waren op zoek achter gevaarlijke kerels die voor niets achteruitdeinzen. Maar in de twee benedenkamersvoud men, behalve eenige nieuwe stoelen en een tafel, een ferfrommelde gordijn, een versleten broek en een stuk tapijt, een heel arsenaal van gevaarlijke stoffen, en allerlei werktuigen om dynamiet- bommen te maken. Zoo bevatte de tweede kamer 2 danie- jaennes solfersuur, wegende elk 66 kg. 1 damme-jaenne salpeterzuur, wegende 69 kg., uit de eene dame-jaenne was 10 kg., en uit de andere 15 kg., gehaald. Verder stond er eene kist, gevuld met een bruinachtig klei, dienstig voor het fabrikeeren van dynamiet. Die kist woog ongeveer 200 kg. In een porceleinen bak stoud eene bereiding, bestaande uit solferzuur, salpeterzuur en glycerine. Die berei ding stond in ijs te verkoelen. Nog meer zulke poreeleine bakken, benevens em mers, tobbekens, dichtheidsmeters, verschillige wegers, enz., vond men in de kamer. In èen woord, al de stoffen i al hot gereedschap om dynamiet unraen te maken waren er voorhan den. Den ganschen dag bleven de heeren Meeuws, Bryan en Col- lard op den loer liggen om, ingeval een der verdachten zich vertoouen mocht, aanstonds de hand op hem te leggen. Maar hunne voorzorgen waren vruchteloos, want zooals wij hooger zegden, na de huiszoeking in de Braziliaanschestraat, moeten zij lont geroken hebben en naar Rotterdam gevlucht zijn, waar zij Zondag namiddag aangehouden werden, op aan wijzing van den Engelschen detective, die aldaar gevestigd is. Het spreekt vanzelf dat die beambte, evenals zijne collega's uit meer andere steden, onderrichtingen uit Antwerpen ont vangen had. De bijzonderste der twee dynamietmannen is zeueren Py- nat, oud 48 jaar. Hij had den overtocht per stoomboot gedaan onder den naam Carthin. Zijn medeplichtige heet Bell. Doch, of dat eigenlijk hun juiste namen zijn, daar valt sterk aan te twijfelen, want dergelijke gentlemen hebben doorgaans zooveel namen als er dagen in 't jaar zijn. Naar 't schijnt moesten gisteren nog twee medeplichtigen te Antwerpen aanlanden. Of zij aangekomen zijn kunnen wij niet verzekerenmaar ingeval van ja, znllen ze niet uit het oog verloren worden, wat iedereen begrijpen zal. Woensdag morgend werd, onder toezicht van den heer com missaris van Berehem, het huis der Veldstraat leeggemaakt. De stoelen, tafel en andere voorwerpen werden naar 't policie- bureel gevoerd. De zuren, glycerine, klei, het porceleinen vaatwerk, de tobben, werktuigen, ineen woord, heel het anar chisten- en bommenarsenaal werd naar de griffie, en denkelijk van daar naar depyrotechnie overgebracht. Vooraleer de gevaarlijke stoffen te vervoeren, werden zij, voorzichtigheidshalve, onschadelijk gemaakt door den heer L. De Roey, drogist-scheikundige, woonachtig op den Grooten Steenweg, te Berehem. Naar het schijnt werd het huren van het huis der Veld straat geregeld door de houdster van de herberg uit de Bra ziliaanschestraat, waarvan hooger sprake was. Doch wij kun nen de echtheid dezer bijzonderheid niet verzekeren. Het dient bijna niet gezeid, dat de akelige ontdekking van eene bommenfabriek veel ontroering verwekt heeft in de anders zoo rustige statiewijk te Berehem. Wel hadden de geburen reeds allerlei gissingen gemaakt naar aanleiding van het zonderling gaan en keeren der twee vreemde huurders, doch niemand had ooit in hen een soort Ravachols durven vermoeden. Het mag, in ieder geval, eene gelukkige gebeurtenis hee- ten dat hun helsch komplot ontdekt werd. Want 't is een uitgemaakte zaak dat de twee Amerikanen met duivelsche inzichten bezield waren, en, moest hun toeleg niet in tijds uitgelokt zijn, men binnenkort groote rampen aan te stippen gehad. Nu, over eenige dagen hebben te Londen een paar dyna- mietaanslagen plaats gehad, zonder erge gevolgen, gelukkig- lijk. Moeten die aanslagen in verband gebracht worden met de ontdekkingen, gedaan te Berehem Wie weet 1 Do Franschcn zitten met een ei. Dat dit alles wel van aard was om de Franschen, die voor nemens zijn, tsaar Nocolas II bij zijn bezoek in Frankrijk te verafgoden, de dood op het lijf jaagt, was gemakkelijk te be grijpen. Natuurlijk de ontdekking van bommenfabrieken op zulken korten afstand van de fransche grens, het aanhouden van anarchisten, die twaalf bommen in hun bezit hebben en reeds hunne plaatsen besproken hadden op eene boot die naar Bou logne vaart, eindelijk de aanhouding van Tyuan te Boulogne zelf, die ongetwijfeld met de eersten in betrekking stond, zou andere menschen dan den tsaar doen nadenken. En dat zij vreezen den keizer aller Russen zijne reis naar Frankrijk te zien daarlaten, is licht te begrijpen. Ook begint men van nu af reeds zalf op de nog niet gesla gen wonde te leggen. 150 hulp hebt, u in dezen strijd niet verlaten. Het betaamt niet, dat wij, geestelijken, op de vergadering, te Gent, ver schijnen, maar onze gebeden zullen, tot Vlaanderen's heil, ten hemel klimmen. Wij zijn met u in lief en leed, in zuur en zoet. Die bijtreding der geestelijkheid verwekte eene groote opgetogenheid. Begeert er nog iemand te spreken vroeg Iwein. De Kerel rees op. Daar men dacht dat hij weer tegen den landdag zou uitvallen, werd op menige bankGe noeg Genoeg Gezetengeroepen. De onversaagde Vlaming sloeg echter geen acht op het rumoer en sprak Vreest niet, strijdgenootenwij willen geenen stok in het wiel steken. Ieder verdedigt zijne meening wij hiel den sterk aan onze streng en hebben er dan ook fel aan getrokken. Maar, na des voorzitters redevoering te hebben gehoord, verklaren wij, Kerels, ons aan de genomen be slissing te onderwerpen en ons op Iwein's woord het is ons een Evangelie te verlaten, met dien verstande noch tans, dat wij het besluit staande houden van veleer tot den laatsten man te sneuvelen dan van onze eischen af te zien. Des Kerels getuigenis baarde groot genoegen. Over eenstemmende verklaringen werden afgelegd door Florbertus in den naam der poorters van de groote steden en door Daniël van Dendermode voor den adel. Thans, eer wij de zitting sluiten, rijst de vraag wie als woordvoerder te Gent optreden zal, sprak de Heer van Aalst. De abt van Affigem stond op. Men gelieve den Zeereerwaarden Dom Zegher te woord te staan, verzocht Iwein. Eene plechtige stilte heerschte in de zaal. Wie het woord voeren zal, begon de hooggeach te Benediktijner wel zijn naam.... De stem des redenaars werd door een hevig geraas en gelach, aan de deur ontstaan, eensklaps verdoofd.

De Volksstem | 1896 | | pagina 2