IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N 90. mms ZATERDAG 211 SEPTEMBER 1890. NAAR DE KAZERNE! Doch, Dc jonge soldaat Dr Is. Bauwens. De eerste stap Hoevclc soldaten Lezers van de Volksstem. Wie mag trouwen Christen moorderijen in Turkije. De socialisten zijn tegen de rijkdommen. D'oude liedjes Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezondeh worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Nog eenige dagen en honderden jongelingen zullen het ouderlijk dak moeten verlaten, om voor verscheidene jaren bij het leger ingelijfd te worden. - De dag van het vertrek des lotelings is voor de meeste huis gezinnen een dag van uiterste droefheid en van rouw. En niet zonder reden De soldatenwet, die in ons land heerscht, wordt door het volk te recht met den naam van bloed wet bestempeld. In de schoonste jaren des levens ontrukt zij den jongeling aan de liefde zijner ouders en vrienden zijne studieën, zijnen stiel moet hij verlaten zijn steun en hulp onttrekt zij maar al te dikwijls aan hen, die ze zeer noodig hebben. dat is nog het ergste van al niet. Hetgeen bijzonderlijk aan de ouders, die hunne zonen naai de kazerne moeten zién gaan, tranen en bittere tranen ont- perst, 't is de schrik voor de gevaren, welke hunne kinderen aldaar zullen omringen. Hoe menige jongelingen, die in het ouderlijk huis braaf, oppassend en godsdienstig waren, komen, na eenige maanden dienst, terug als zatlappen, ongodsdienstig en soms bedorven tot in 't merg der beenderen Hoevelen, die eene uitmuntende opvoeding genoten hebben, laten zich door de slechte voorbeelden en de verderfelijke gelegenheden medeslepen En men zegge niet dat wij overdrijven 1 De dagelijksclfe ondervinding levert maar al te droeve be wijzen van hetgeen wij komen te zeggen. heeft te veel leêgen tijd en weet niet hoe hem te besteden. In de kazerne zal hij mannen aantreffen zonder geweten, die hem op den slechten weg zullen brengen, zijn geld helpen verteren en hem naar ziel en lichaam in het verderf storten. Indien hij gehoor geeft aan die verleiders (en wie kan hen altijd weerstaan dan zal hij slechten dienst beginnen te GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Disdeer kreeg eene duchtige berisping doch vertrok hiervoor geen aangezicht, maar opende de deur en wees Daniël Ivo aan, die, de hand op den bebloeden neus, in de verte scharrelbeende. B ij dit zicht, werden de lach spieren van deu verbolgen Dendermondenaar, zijns ondanks in lichte beweging gebracht. Hij vatte post bij de deur. Wie het woord nemen zal herbegon nu de abt Wel zijn naam is in uw aller hart geprent, zweeft voor uw aller geest, rolt van uw aller lippen Iwein van Aalst, de beste der Vlamingen 1 Leve Iwein 1 Hoera 1 klonk het door de zaal. Ik wil hier de lofbazuin niet steken, vervolgde de abt maar enkel het moge des voorzitters nede righeid kwetsen zijne verdiensten naar waarde schat ten. De Heer heeft bem met de heerlijkste gaven uit gerust. Onbeneveld is zijn oordeel, helderzienend zijn blik. Ontembaar is zijn moed menig slagveld was een getuige van zijne dapperheidonwrikbaar zijne wilskracht't is een man van de daad, een man die weet wat hij wil en zich daarvan door geen moeilijkheden Iaat afschrikken Hij, de bloem der ridders, de afgod der poorters, land bouwers en Kerels, is ook de degen der Kerk, de steun en glorie der geestelijkheid. De steun der geestelijkheid, zeg ik 1 Vlaanderen was immers niet enkel het schouwtooneel zijner koene maar ook zijner vrome daden. Hoe zijne goede werken naar behooren opgesomd Wie stichtte zooveel wijkplaatsen voor armen, zieken en ouderlingen Wie ooit wekte doen, zijne gezondheid ondermijnen en misschien zijn leven lang de schrikkelijke gevolgen zijner buitensporigheden moeten uitboeten: In de kazerne is men onder de oogen niet van iamilie en kennissen men is jong en meent zich te mogen vermaken gelijk men wil. tot de ondeugd kost wel moeite wanneer men goed, kristelijk opgevoed is. Maar die aarzelingen zijn weldra overwonnen, omdat de godsdienstige gevoelens verslappen. Van Godsdienst is, helaas, in de kazerne maar enkel spraak om hem te bespotten. Noem mij eenen soldaat, die vóór of na het eten nog zou durven bidden hij zou immers door de meeste zijner makkers worden uitgelachen houdt het menschelijk opzicht niet verwijderd van het ontvangen der Sacramenten en het bijwonen der H. Mis? En dan, het vloeken, het vertellen van slechten klap, het zingen van vuile liedjes, dat alles wat in de kazerne zoo gemeen is, zou dat noodzakelijk de zeden uiet bederven Ja, in de kazerne heeft de jonge soldaat al te veel slechte voorbeelden, het toezicht der oversten laat te wenschen en de invloed van den priester is er klein of nietig. Het zijn vooral de uren, dat de soldaat buiten dienst is, die hem de meeste schade toebrengen aan zijn stoffelijk en geestelijk welzijn Jefken. binnen acht dagen beginnen wij het boeiend Verhaal VAN SCHEUTVELD NAAR CHINA, door den E. H. D. B., missionaris. Een Duitschschrijver zegt, dat alleen een jongeling, die gelaten en bevesti gend op de volgende vragen kan ant woorden, denken mag aan een huwe lijk. 1 Kunt ge op uw middagmaal wach- ten Kunt ge werken onder kindergeschreeuw Kunt ge een nacht waken, zonder den volgen den dag knorrig te zijn Kunt ge voor goed afscheid nemen van uwe oude vrienden Zijt ge tevreden met het voorlaatste woord Kunt ge in den schoonmaaktijd in uw humeur blijven Kunt ge tegenspraak verdragen wanneer ge weet, dat gij gelijk hebt Kunt ge een kind op den arm hebben en 't uithouden wanneer het begint te schreeuwen Wie dat alles kan voor die is trouwen een kleinigheid. In Armenië (Turkije werden meer dan honderd duizend chris tenen door de Turken op de af schuwelijkste,op de barbaarschte wijs vermoord. Nu is hec te Constant]'nopel te doen, in de hoofdstad van Tur kije. Over eenige dagen werden er vijf duizend Armeniërs ver moord. Het menschelijk gevoel is meer en meer verontweerdigd, hoe meer er licht komt over die on menschelij ke slachterij en Kolonel Vladan, minister van Servië te Constan- tinopel zegt in een officieel verslag, dat de pen de onmenschelijke tooneelen, welke hij bijwoonde, weigert te beschrijven, en dat hij met eigen oogen zulke beestachtige moordtooneelen zag, dat hij er misselijk van werd. Er bestond een groot tursch complot om de Ar meniërs te vermoorden. Men twijfelt geenszins aan de medeplichtigheid der Turksche regeering. De politie en troepen kenden de leiders, doch zij hiel pen hen een handje in hun bloedig werk. Zeker is het dat de Turksche soldaten vijftig uren lang de christenen in een wezenlijk bloedbad deden zwem men. Zoo ver gaat de haat der Turken tegen de chris tenen. En men vindt in België eene liberale pers, die partij trekt voor dc turksche moordenaars en tegen de Armeniërs En weet ge waarom Omdat de Armeniërs christenen, katholieken zijn, en zij dus maar moeten uitgeroeid worden. En de vreemde mogendheden, wat deden zij om die gruweldaden te doen staken Niets, hoege naamd niets. Prins Lobanof, de opperminister van Rusland, over eenige dagen door een on verwachten dood getroffen, wilde niet dat de mogendheden tusschen- kwamen. Met een argeloosheid, die aan Cynism grenst, zegde Lobanof dat Rusland niets te stellen had met de christene onderdanen van den Sultan Waren de Armeniërs Schismatieken, Lobanof zou anders gesproken en gehandeld hebben. Hij draagt een groot deel der verantwoordelijkheid van den bestaanden staat van zaken. En frankrijk! Frankrijk, waar men zoo hoog schreeuwtGelijkheid, Vrijheid, Broederlijkheid brankrijk ligt op de twee knieën, plat op den buik voor den keizer aller Russen en TantarenDe fiere fransche Republiek werkt op de vernederendste wijs om Nicolaas, den autokraat, te vleien en te streelen, om een groet, een kus te bedelen bij den Rus, die in zijn eigen land de Vrijheid in den band houdt, Polen verdrukt en zijne broeders martelt op de ijsvelden en in de moordende mijnen van Sibe rië. Wat is Frankrijk toch diep gevallen wat is het ziek en gek En hoe ellendig en rampzalig is de liberale poli tiek der euiopeesche Staten, die den weldoenden invloed van Christus Kerk bestrijden, den Turk de afschuwelijkste menschenslachterij laten inrichten en rijp zijn geworden, voorde slavernij. In alle gazetten staat er te genwoordig te lezen dat de opperhoofden der socialisten, die in de kamers zetelen, een uitstapken doen in de badste den, of in Zwitserland en Ita- liën, enz. Die mannen prediken aan 't volk van het werk te staken om propaganda te maken en laten dan het ongeluk kig werkvolk maar van honger creveeren, terwijl zij met het geld van 't werkvolk en hun troksken van 4000 franken buiten de oogen der werklieden goed smullen en plezier maken. Die mannen zijn wel tegen den rijkdomzoo lang dat hij in hunne handen niet is maar als er spraak is van wat te geven van hunnen trok, van hun geld dan is hetHalt la 1 Langs dien kant hooren die volksfoppers niet. De millionnair Van de Velde is op reis in Zwit serland met nog eenige andere grootsprekers der socialisten. Vóór te vertrekken, zegde hij aan de werkstakers van Brussel, dat hij zich hunne klod den niet aantrok, dat zij maar moesten werken. En van eenen anderen kant beletten andere so cialistische opperhoofden het werk te hernemen en brengen duizende huishoudens in ellende en ar moede. Dat is schandelijke huichelarij en volksbedriegerij Er is twist in Anseel's winkel te Gent. Het komt nu uit dat wanneer hij het aehturenwerk wilde in brengen, hij vergde dat men op 8 uren zooveel werk zou afmaken als op 10 uren. Dat noemde Anseele het lot van den werkman verbeteren. Maar de werklieden verstonden het zoo niet pn zegden dat zij van hetZweetstelselniet wil den en zich bij het aehturenwerk niet zouden doodwerken. Alzoo worden de werklieden in Voor uit als slaven behandeld, waar de kop stukken willen uit trekken zooveel als het maar mogelijk is en dan nog willen doorgaan als volkslievende heeren. Ah zij ziju voor geen geld de socialis tische volksbedriegers maar op het zweet van den werkman vergaderen zij duizende franken om paleizen te koopon en te bouwen waar zij op den troon zit ten en den grooten man spelen. Zij spreken van het lot van den werkman te verbeteren en stoken hem op tegen rijken en burgers, en als zij door het verblinde volk iu de kamers geraakt ziju, worden zij rijk op hunne beurt, vagen hunne botten aan 7 werkvolk en gaan op reis en leven gelijk barons. Dat is het doel en de gang van het socialismus. Het maakt veel ongelukki ge werklieden die den godsdienst ver laten en opgewonnen zijn tegen al wie iets bezit, en op het einde van de reke ning komt al die beweging uit op groo- tere armoede van 't verdwaalde werk volk en het rijkmaken der kopstukken die dan den rug aan 't werkvolk keeren. Katholiek. Vrienden van 't Stemmeken, ziehierde laatste dagen van Sep tember. 't Zijn voor velen dagen van droefheid en hertzeer, zooals voor de student jes, die gaan weerkeeren naar hunne lesse naars en pennestokken, zoo als voor de lotclingen, die naar de kazerne moeten, alsook voor hunne brave ouders die hunnen zoon misschien zoo noodig heb ben als brood in do schapraai.... Donderdag verledenisertotPoplngcn, in de pastorij, nen handdoek weergeko- men die sedert ten minste tien jaar was uitgeleend.... De meid van M. de pas toor kreeg de tranen iu de oogen als z'hem in handen kreeg. Al wie den beeweg doet naar Hal mag niet nalaten het graf te gaan bezoeken van de Il.Ve-'" ronus tot JLcmbcek..^.'tEn is maar een klein halt uurken van Hal.... Er is een der prachtigste kerken van ons land dagelijks neemt er het getal pel grims toe die er den H. Veronus gaan te voet vallen om bevrijd te zijn van de hoofdpijn Nemna De policie van Brussel heeft van Londen bericht ge kregen dat er in onze Belgische hoofd stad ne keskedi van nen garcon d'hótel moet nestelen, die te Londen aan een Duitsche madam haren portemonné heeft weten te skameteeren met 100,000 fr. in.... Of ze naar da manneken 'zoe ken Tot Darijs is zekere weduwe op den ouderdom van 50 jaren nog in huwelijk getreden met zekeren jonge ling van 27 jaar, broeder van de vrouw van haren zoon, zoodat haren zoon haar mag aanzien als zijne moeder en schoon zuster terzelfder tijd 1 Sedert Zondag telt België twee honderdjarige meer te weten Madame Siska Seiet van Pe'tit- Warret en Menneer Jozef Van der Lin den van Flofaecq. Als de boerkens mi nog naar regen vragen en verstaan wij er ons niet meer aan. Maar dat is daar tegenwoor dig, Vrienden een af- fairén in Vooruit tot GentNe slim men vos ^an nen socialist had sedert eenigen tijd in eene hollandschè ga- - zet artikels geschre ven, waarin hij Anseele, Van Be veren,

De Volksstem | 1896 | | pagina 1