Gent. De Vooruit. BUITENLAND. KERKELIJK NIEUWS. KOOKKUNST. zijn de schoonste. lYodurlnml m. s. a. Bo- Sj Denderwindekev^e Appelterre. enz. in een woord de kopstukken van Vooruit, ros kamde naar de eerste goesting en klaar deed uit schijnen dat zij slechts uitbuiters zijn van 't werk volk. Daarop ontstond er tot Gent natuurlijk eene groote opschudding,.... totdat eindelijk Anseele de socialisten bijeen riep op eenen meeting om zijn blad schoon te maken.... Maar er is hem daar bewegen geweest dat hij geenen volksvriend, maar wel eenen volksuitbuiter is, en anders niet. Och erremen toch tot Sitlard, in Hol land de groote bedevaartplaats, waar de bedevaar ders van Erembodegem en geheel 't Bisdom van Gent met de eerste septemberdagen naartoe trek ken ewel, tot Sittard, daar kwam Zondag Meneer Voss van de jacht terug. Hij zet zijn geweer in den hoek van de schouw en trekt er van door om in eene naburige herberg gaan een pintje te pak kenNa eene halve uur komt hij weer en zie, onder de stoof lag het lijk van zijn eenig dochtertje doodgeschoten, door haar eenig broerken die het geladen geweer naar haar al spelende had gemikt. Maar dit moet toch plezierig zijn voor den Keizer van Rusland Eene groote reis onderne men door Europa om de bijzonderste gekroonde hoofden te gaan groeten en alle morgenden in de gazetten lezen dat d'anarchisten overal gereed staan om met dynamietballekens naar hem te wer pen Kiezers van 'tarrondissement Aalst, troost u IXog 22 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt. Onze Koningin zal waarschijn lijk tot met Allerheiligen te Spa verblijven en Li-Hung-Tchang heeft er mee gedaan met zijne reis rond de wereld... Hij is over eenige dagen in Amerika ingescheept voor China.... Dit is toch wel iemand die 't een en 't ander zal gezien hebben en van alle menschen zal kunnen meeklappen, 't zij gelijk van welk koleur zij zijn. De preparatie ven die ze te Parijs maken voor d'inhaling van den keizer van Rusland zijn kolossaalmet millioenen zul len er aan verdepenseerd wor den... Hij zal er waarlijk ont vangen worden als uen God want ge moet weten dat sedert eenigen tijd Rus en Fransch- man twee zielen zijn in een li-i chaam.... Als da spel maar en blijft duren. De dieven die over eenige dagen in de kathedraal van Doornijk schikten te stelen, werden op heeterdaad betrapt en zonder de minste complimenten de kus ingedraaid. Vier dingen brengen van in dit le ven hunne straffen meê de goddeloosheid, d' on- kuischheid, de bloed vergieting en de venijnige tong. z'Haddén gesproken dat minister Van den Peereboom abonnementen ging uitgeven geldig voor tien reizen (gaan en keeren) te doen binnen den loop van een jaar die abonnementen zouden slechts afgeleverd worden voor reizigers van derde klas en maar 25 franken kosten Moest de minister van ijzerenwegen die abonne menten toestaan 't waar voor eeuwig en drij dagen nen perel aan zijne kroonOns braaf werkvolk zou hem dan ook als eens een reisken mogen res- keeren want voor 2,50 zou men alsdan de grootste reis in België kunnen afleggen. Alia, meneer Van den Peereboom, laat het u maar gezeggen. De gazetten van z/rus- »el schrijven sedert eenige da gen dat de kristene volkspartij voornemens is met de katholie ke partij overeen te komen en er zich mee te versmelten, maar in 't Land van Aalst van Zondag lezen wij 't volgende De hristene volkspartij is vast besloten met meer iever en kracht dan ooit, te strijden voor haar Programma, onder eigene vlag, in volle vrijheidYrij of doodWat is er dan van de dood, pardon, van dit alles te gelooven In alle geval, laat ons maar voortdurend werken en bidden voor d'eendracht en de vrede in ons ar rondissement. d'IJzere statie die ze bezig zijn met maken tot Antwerpen is 't werk van nen ge boren Ninovieter den heer Clemens Van Bogaert, ingenieur, die om zijn overschoon plan komt gede- koreerd te worden van 't orde van Leopold. Mi nister De #/nrlct, uit Lissabon teruggekeerd, brengt zijne weinige vakantiedagen over te Brussel en bijna al overanderdag bezoekt hij zijne dochter, die religieus is in het klooster van het H. Hert te St.-Pieters-Jette. De minister van oorlog is nu van zin eene kadetschool te stichten waarvan alleenlijk zullen mogen deel maken de zoons van officieren en in 't vervolg en zullen de lotelmgen van ons arrondissement naar 't consel niet meer moeten komen naar Aalst maar wel naar hunne kantonplaats. Slecht nieuws over meneer Van Put, senator voor AntwerpenZijn toestand is verergerd en er blijft weinig hoop van genezing 't Is thans volle la guerre te Gent. Zekeren De Wit, die tegen Voor uit geschreven had, komt uit den socialistenbond uitgebannen te wor den men spreekt reeds van een on derzoek dat de wet zou doen in de .werkhuizen van Vooruit. De ka- Jtholieken van Frankrijk gaan den keizer van Rusland een kruis beeld aanbieden in ivoor, van een stuk... 't Is ne meter en drij centimeters lang en weegt 35 kilos, en over de drij honderd, madammen uit 't bisdom Luik gaan Mgr eoutreloux hunnen bisschop een tapijt geven dat zij zelf gemaakt heb ben.'t Is vervaardigd uit 300 verschillige stukken en elk stuk is gemaakt door eene verschillige ma dameZe zeggen dat het een tapijt is van over- groote waarde en dat het wreed schoon is. Hoe wreed toch Zaterdag namiddag, te Brussel in 't nieuw ministerie van ijzeren wegen, er wordt nen ijzeren bak opgetrokken, de koorden schieten los, den bak ploft neer en nen werkman, die er onder stond, morssteeu dood... Zijnen kop was zoo plat als een vijg en zijne hersens waren in alle richtin gen gesprongen. Op den stoomboot Prins Al- bert de Belgique over eenige dagen ruzie ontstaan onder de matrozen als ze nabij Jfilbao waren in Spanje... Er is nen Belgische matroos gedood en drij andere zijn de menotten aangedaanOp Maandag 19 Oktober zal er in 't lokaal van den Wcrkuiaiiskriug; 't Aalst een luisterrijk avond feest gegeven worden ten voordeele van 't werk der Zondagscholen... Al wie wilt meewerken tot de christelijke opvoeding der jeugd, zoo noodzake lijk op onze dagen, zal niet nalaten zijnen penning te jonnen aan de heeren leermeesters, die eenie der ten huize kaarten zullen komen aanbieden.--Zon dag op den Allévert te Brussel, rond 5 1/2 ure van den avond, twee kinderen vallen tegelijk in 't wa ter... Ne schipper van 75 jaar springt er achter en haa\t ze alle twee levend uit 't water Zulke man nen verdienen een kruis van eer. Zou 't waar zijn Ze zeggen, dat er te Vervier» ook anar chisten nestelen, die zich bezig houden met dinamytballekens te maken De grootste ster- rekijkers en weervoorzeggers kondigen ons een der hardste winters aan die wij ooit zullen beleefd hebben... Droeve dagen staan er onze arme menschen dus te wachten.. Rijke lieden en welstellende burgers, weest uwe arme broeders met den toekomenden winter dus indachtig. Wat is het toch troostend uw hert te mogen uit storten in dit van eenen vriend die u kent, u ver staat, en in uw lijden zooals in uwe vreugde deelt. Maar zulke vrienden zijn er ook raarder als de sterren met ne steert. 't Schijnt dat de trommels in de burgerwacht of garde civique zullen afge schaft worden, en dit nog wel op aanvraag van Ge neraal Pontus, oud-minister van oorlog... Wat zouden die trommelkens nu toch misdaan hebben om zoo van kant gezet te worden Ze zullen ver vangen worden door claironsZaterdag na middag is er te Waasmunster, op de Durme, een schip in b^and geschoten en geheel verbrand. Gelukkiglijk dat het vuur zich niet en heeft voort gezet aan een ander schip dat er nevens lag en ge laden was met petrol. Zondag twee koeien over reden door nen express-trein tot Oostende. Tot Doornijk in de kiezing van Zondag is de liberaal Huet senator gekozen met eene meerderheid van 1347 stemmen. Sedert dat de katholieken aan 't roer zijn, zijn de pinsioenen van oude militairen reeds tweemaal vermeerderd. Tot Gent een vrouwken komt de trappen af met een kind van acht maanden op den arm... Ze schuift uit en doet zoo nen schrikkelijken val, dat men vreest voor haar leven en dat er voor't kindje geen hoop meer is. /£orsbcck Vivan //orsbeck Nog nooit of nooit en heeft er op 't zij gelijk welke feest tot Aalst zooveel volk geweest als Zondag tot Borsbeek! 'tWas te wreed! 'tWaste wreed! De familie DeVuyts heeft er haar eeuwfeest op schitterende wijze ge vierd... Binnen drij honderd jaar zullen z'er te Borsbeek nog van spreken. Hand en groet. Kibeladoeken. DAGWIJZER Zondag, 27 September. HH. Cosmos en Da- mianus, twee Araabsche geneesheeren, gebroeders en martelaars. Maandag, 28. H. Wenceslans, hertog van Bohemen. Dijnsdag, 29. H. Aartsengel Michaël, be waarder van de H. Kerk, achter iedere gelezene mis wordt er sedert eenige jaren, op bevel van den Paus, door de priesters een gebed gelezen ter eere van den II. Aartsengel Michaël, om te vragen dat hij de H. Kerk tegen hare vijanden zou bescher men. Woensdag, 30. H. Hieronymus. October. Maand van den H. Rozenkrans. Opgepast Geenen dag laten voorbijgaan zonder den Rozenkrans te bidden in 't huisgezin. Niets brengt zooveel zegen bij als 't gemeenzaam gebed in de familiën. Donderdag, 1 October. Bomus of Bavomis. Feestdag van den H. Bavo, Patroon van het Bisdom van Gent. Bavo, een edelman, was een van de Heiligen die onze voorouders van 't heidendom hielp bekeeren, op 't einde der jaren 500. Vrijdag, 2. H. Remigius, bisschop. Zaterdag, 3. II. Gerardus, abt. VOL-AU-VENT VAN VISCH. Laat snoek, paling, ker- pel of elk andere soort van visch in zout water ziedenals het water kookt, stelt den pot ter zijde totdat al den visch genoeg is geworden.Laat wat verkoelen en ont maakt hem zorgvuldig van al zijne graden. SAUS. Maakt eene saus, roert een stukje versche boter in bloem, laat fitfeitcn en mengt er zoete melk bij tot genoegzame dikte op 't laatste roert er nog wat versche boter onder. Legt al den visch in de saus eu houdt warm. Verwarmt ook in den oven de korst van vol-au-vent, wel ke gij op voorhand bij den pasteibak ker hebt besteld giet er al de saus met den visch in op 't oogenblik der opdiening. Men kan ook afzonderlijk kleine pas teitjes laten maken verwarmt ze dan ook in den oven en giet in elk eene ge lijke hoeveelheid saus met visch. Ik vind de kleine pasteitjes gemakke lijker, dan den grooten vol-au-vent, bij zonderlijk voor 't opdienen men hoeft dan niet te snijden of te deelen. Roese. l^FAH.1 iclllU. gaert? gewezen scheepscommandant, wonende te Gro ningen, heeft Zondag zijn IOSp verjaar- ¥f*ïllÖ De Osservatore Roma- no bevat een brief van Mgr Macario aan kardinaal Rampolla, den 14 Augusti laatstleden gezonden. Mgr Macario meldt dat hij door Menelik met al de eer aan het pausdom verschuldigd ontvangen werd, namelijk bij zijne aan komst den 1 le en bij het plechtig ver hoor den 12e Augusti. Mgr Macario be gaf zich naar het paleis des kouings, begeleid door vijftig abysiaausche priesters. Hij overhandigde aan Mene lik den pauselijken brief en legde het doel van zijne zending uit. Menelik antwoordde De Paus is ons aller vader en hij heeft het recht ons te schrijven om ons zijne wenschen bekend te maken, wij zullen die wen schen onderzoeken en er in 't bijzonder over spreken. Mgr Macario drukt de hoop uit van kortelings de vrijstelling der italiaan- sche krijgsgevangenen te kunnen aan kondigen. Prinses Olga-Alexandra van Mon tenegro, nicht van den vorst van Mon tenegro, is maandag morgend te Vene tië overleden. Het huwelijk vau den prins van Napels met prinses Helena van Montenegro zal dus moeten uitge steld worden. Koning Humbert heeft reeds aan zij ne ministers laten weten dat het huwe lijk enkel zal gecelebreerd worden als eene familiegebeurtenis, zonder plech tige feesten. De vreemde hoven zullen zelfs niet uitgenoodigd worden. Volgens een bericht 4 J uit Hongkong breidt de oproer in de Philippijnsche eilanden zich meer en meer uit. De oproerlingen zijn meester van al de steden der pro vincie Cavitte. De kloosters_ en eigen dommen zijn uitgeplunderd en verwoest. Zes paters werden gedood zes anderen konden ontsnappen. Het lot van een dertigtal personen is onbekend. rkji|A Volgens een-brief 4 van een missionnaris in de binnenlanden van China, beschouwen de mandarijnen de reis van Li-Hung- Tchang geheel anders dan de europee- sche pers. De mandarijnen vertellen aan het volk, dat de reis van Li eigenlijk eene straf is de keizer moet van Li niets meer hebbenomdat hij China aan Ja pan verkocht heefthij moet hem ech ter ontzien en heeft hem daarom naar de barbaren gezonden, in de hoop dat hij er sterven zal. Deze leugens worden door het volk algemeen geloofd. De briefschrijver kan zich niet voor stellen, hoe de Europeanen, zelfs de bezadigde Hollanders, een viezen ou den Chinees bijna koninklijke eer hebben kunnen bewijzen. Hij twijfelt sterk aan LUs oprechtheid en is over tuigd, dat Li, ondanks al zijne compli menten, in China teruggekeerd, zal oor- deelen dat er toch eigenlijk niets boven China gaat. Alleen het feit, dat Li zich overal zijn toofoe, eene chineesche lekkernij van boonen, heeft laten nadragen, zegt voor schrijver genoeg. Hij deelt geens zins de verwachtingen, die men in Eu ropa op Li's rondreis hééft gebouwd. Herinnering der VII Weeën van Maria; ten minste 4 a 5 duizend personen, heb ben deelgenomen aan den vermaarden jaarlijkschen ommegang, van O. L. Vrouw van VII Weeën, Ommegang, die ten minste eene uur is uitgestrekt. Mochtet Maria hare kinderen bescher men, en ze voortdurend bewaren van onheil en ongeloof, zooals het Congre gatie-koor der jonge dochters, het zoo schoon heeft bezongen in eenen wel be geleiden lofzang. Eere zij aan hen. Stoutmoedi ge misdaders heb ben den 14 dezer om 10 1/2 uren 's a- vonds de ramen ingestampt van Theo- phiel Van den Driessche bij middel van twee zware houten, het een toebehoorende aan Petrus Geerts en het andere aan Benoit Van der Schueren, beide landbouwers alhier, ^ot hiertoe geeD spoor der daders te vinden. Men denkt dat wraak oorzaak, s van dat feit. Het stuift er bij de socialisten. Zij kijven dat er de brokken afvliegen. Een hollandsche gazet, Recht voor allenen nog al waarlijk eene socialistische gazet, beschuldigt de bazen van de gentsche coöperatief Yooruit van 't werkvolk uit te buiten. Er is eeue groote partij vergadering geweest der socialisten te Gent, en Anseele, de gevierde hoofdman en volksvriend, heeft zich trachten wit te wasschen, maar hij is er flauw van tusschen gekomen. De zaal van Vooruit was proppensvol. De vergadering was woelig van den beginne af. De beschuldigde is zekere Paul De Witte, oud-opsteller van de gazet Vooruit en boek houder vau den socialistischen coöperatief. Anseele en O'" hebben het dien vent zoo beu gemaakt dat hij gaan loopen is en zijn ontslag gegeven heeft. Om zich te wreken brengt hij eenige van de knoeierijen uit, die in Vooruit omgaan. Anseele, HardynsenVanBeverenhebbengetrachtde beschul digingen van De Witte te weerleggen, maar zekere socialist De Meyer heeft hem 't een en andere onder den neus gewre ven, dat hen doen zweeten heeft. Luistert De Meyer neemt het woord, handelt in 't lang eD 't breed over de tirannie van Anseele tegenover de naaisters, en stelt publiek de volgende vraag Is 't waar dat de meisjes in Vooruit uitgebuit worden (Een zestigtal meisjes die in Vooruit werken, roepen eenparig Ja n De Meyer. Is 't waar dat Beerblock tegen een meisje gezeid heeftVroeger hadt gij niet te vreten, en Voor uit heeft nog boter op uw brood gebracht Al de meisjes. Ja, hij heeft het gezeid De Meyer. Is 't waar dat de meisjes,, die 23 centiemen winnen voor een vrouwenhemd te maken, van die 23 centie men, 3 centiemen moeten afstaan voor 't materiaal en 2 centiemen voor de weerstandskas Al de meisjes. Ja Ja De Meyer. Er is geld naar Holland gezonden. Waar is dat besloten Het Bureel. In 't Bestuur I n De Meyer. Als het bestuur dat besloten heeft, waar staat dat geschreven En als het geschreven staat, mogen wij de boeken zien li Yan Beveren. Neen Het volk in de zaal. Ha ha ha ha Men ziet het, 't is de uitbuiting in regel. En toezicht vanwege de werklieden O neen I dat kan, dat mag niet zijn. Anseele is op 't vertoog gesprongen, 't vuur in de oogen en 't schuim op de lippen, razig gelijk eene wilde beest. Er zijn mannen riep hij die Vooruit in den grond willen booren zij willen de hoeken in handen krijgen om ze naar 't parket te dragen maar ge krijgt de boeken niet, de boeken NIET, DE BOEKEN NIET Ah! dat antwoord zegt veel. Ze krijgen de hoeken niet Waarom niet Zijn ze niet in regel Gij zoudt ze naar 't parket kunnen dragen, zegt hij, Maar als zij in regel zijn wat moet gij het parket dan vreezen Wat zit er daar onder Bedrog, konkeidefoes, schelmerij Werklieden, wat dunkt u daarvan? Anseele durft zijn boe ken niet laten zien. Mag 't volk niet weten waar 't geld naar toe gaat Is hij benauwd van in zijn zakken te laten tasten Welke slag voor Anseele Hij, de groote volksvriend, vroe ger zoo verheerlijkt en gevierd, hij wordt beschuldigd door zijn eigen volk van de werkmenschen uit te buiten, beschul digd van ze te behandelen als een tyran, slechter als de geldzuchtigste fabrikant Dat doet ons ook zien waarin de volksliefde vau de socialis tische opperhoofden bestaat. Hun eigen volk uitbuiten I Werklieden opent uwe oogen en ziet waar uwe oprechte vrien den zijn. 153 door zijn voorbeeld het geloof, dat cement der Kerk, beter op? Wie beteugelde strenger de onzedelijkheid,die dochter der ar moede Wie deed zulke giften aan kloosters en kerken? Onze abdij ik wil de stem der dankbaarheid niet onder drukken is hem hare welvaart verschuldigd. Onlangs nog schonk hij ons de kerk van Erembodegem, het uit gestrekt vrijgoed van Terstrepen en een aantal pachthoeven en akkers. De kerk van Voormezeele, Sint-Baafsabdij, de kloosters van Pitingehem en Drongen, de kerk van Lie- dekerke en menig andere tempel waarom ze alle noe men roemen zijne weldadigheid (1). Sedert zijn broeder Boudewijn, de woelingen des levens wars, het schijnzoet dezer wereld verstootende, in ons klooster een stil ontwijk voor zijne godvruchtigheid vond en er iu den Heer ont sliep, is er aan zijne milddadigheid perk noch paal meer. Die voorbeeldige Vlaming huwt niet alleen naar stigheid aan deugd, moed aan beradenheid, hij bezit ook de gaaf der welsprekendheid. Helder, machtig, wegsleepend is zijne stem. Wist hij hier uwe harten als was te kneden, te Gent zal hij den bloeddorstigen, wraakgierigen Willem op den troon doen beven. Iwein, wiens naam heel Europa door wordt gevierd en geroemd, is niet enkel onze aangewezen woordvoerder uit hoofde van zijne schitterende hoedanigheden en aan zienlijken raDg. De diensten, welke hij ons aireede bewees, maken het ons tot een heiligen plicht hem die eervolle taak op te dragen. En inderdaad. Hij, de ontwerper der' grootsche beweging die Vlaanderen redden zal, riep ons op, was de leider, de ziel van deze vergadering. Onbewolkte dagen kon hij doorbrengen, maar hij zwoer niet te rusten eer wij recht bekomen. En dat hij dezen eed zal bestand doen, onze vrijheid herwinnen, daarvoor staan borg én zijn onbluschbare riddermoed én de ongeëvenaarde ijver zijner groote ziel én de reuzenkracht van zijn genie. Moed gevat, VlamingenScharen wij ons rondom dien koenen strijder vof! 1' m vaderland Op allen op, (Ij Zie aantyeu.'5i:iag. --:r

De Volksstem | 1896 | | pagina 2