Eene tacletast der Voorzienigleid. Laatste Depechen. LUIBRECHTS. YIII. EEN HEER ïïtrUïï: Aan de Vlaamsche Bieëntelers. Nieuws uit Aalst. Zondagi'iM(. Zondag eerstko mende dienstdoende apotheker, M. V. De Valke neer, Esplanadeplein. Academie. De Prijsuitreiking aan de laureaten onzer stedelijke Teekenschool, zal plaats hebben morgen Zondag, om 11 1/2 uren s voormiddags, ter Stads-Schouwburgzaal. Plechtig Lof. Het Lof, in onze Sint Martinnskerk zal aanstaande Zondag gezon gen worden door heeron liefhebbers van Brussel. Boekhandel. ST.-FRAKC1SCUS ALMANAK, Onze WCCZCII. Zondag 20 II., heeft het 4/jaarlijksch Congres der oud Weezen in de stad Thienen plaats gehad. Het werd voorgeze- ten door den heer Rosseeuw, katholieke volksver tegenwoordiger. Het Congres en het feest gelukte boven eenieders verwachting, niettegenstaande het weigeren van alle medewerking of welkdanige toe lage vanwege den liberalen Gemeenteraad. Bericht aan de Timmerlieden. College St. Angustinus. Les Slees a inaiirieseenec Een protcstansch dagblad verhaalt het volgende feit, dat het vernomen heeft uit den mond zelf van deugenen die er de held vaif is ge weest. Het toont ons door welke geheim zinnige tusschen- komst de Voorzie nigheid, met het oog op het heil der zielen, do slagboomen doet vallen, die de stoffelijke wereld van die der geesten afscheidt. Zie er hier het verhaal van in al de eenvoudigheid waarin Ik ben wereldlijke priester te Londen, en mijne zeer uit gestrekte parochie is ook zeer bevolkt. Ik heb twee kapelaans en de pastorij, die wij te zamen bewonen, grenst aan de kapel. Wij kennen het grootste gedeelte onzer parochianen,, doch ter oorzake van het gedurige heen en weer trekken der bevolking, is het ons onmogelijk ze allen te kennen. Zaterdag, den 3 November 1888, had ik een werkzameren dag gehad dan gewoonlijk, en eerst 's avonds ten 10 ure kon ik het lezen van mijnen brevier hervatten om hem voor mijn slapengaan te eindigen. Eensklaps deed de bel zich met hevigheid hooren, en daar ik naar beneden ging om zelf te openen, vond ik onze dienst meid tegenover eene bejaarde dame, die met eene smeekende stem vroeg, dat een priester zich wel naar zulk huis, in zulke straat en zulk nummer zou willen begeven, om eenen jonge ling, die op het punt was van te sterven, bij te staan. Ik vraag haar of het bezoek tot den volgenden dag kon uitgesteld wor den. doch zij antwoordde mij met grootcn aandrang, bezwe rende van toch geen oogenblik uit te stellen. Ik schreef toen op eene lei, die in het voorhuis der pastorij hing, den naam en het nauwkeurige adres, zooals men het mij kwam op te geven en ik maakte mij gereed om alles mede te nemen wat ik voor het toedienen der HH. Sacramenten noodig had. Ik moet bekennen, dat ik vermoeid en uitgeput was na een langen en werkzamen dag, en ik kon mij niet onthouden aan mijne geleidster met zachtheid op te merken dat zij wel wat vroeger had kunnen komen. Ik had die woorden zonder bitterheid gezegd, doch ik zag dat zij haar eene levendige smart veroorzaakten, daarom zegde ik haar, van toon veran derende, met alle mogelijke goedheid Reken op mij, ik zal binnen 20 minuten bij u zijn. Zij zegde mij toen met eene zachte stem, docjj met eene diepe aandoening Dat God u loone, voor uwe liefdadigheid, en dat Hij in het uur uwer dood met u zij Daar zij wegging, vroeg ik haar voor meerdere zekerheid, mij den naam en het adres van den zieke te horhalen, en ter wijl ik eenen oogslag wierp op de lei, zag ik dat ik alles nauwkeurig had opgeteekend. Ik herhaalde haar mijne belofte van zoo spoedig mogelijk bij haar te zijn, en haar uitlatende, zag ik haar sterk aan, zoekende mij zeiven te vergewissen of ik haar niet reeds in dé kerk had gezien. Haar gelaat en hare stem waren mij volko men onbekend, en ik hoorde voor de eerste maal den naam die zij mij opgaf als die van den zieke zijnde. In minder dan 10 minuten was ik gereed en begaf mij op weg. Het was een echte Novembernachtde mist was dik de straten eenzaam en verlaten ik ging er verscheidene door en eindelijk bevond ik mij in een square, waarop die uitliep welke ik zocht. Niet zonder moeite ontdekte ik het nummer van het huis en ik haastte mij aan te bellen. Eene bejaarde vrouw deed voor mij open. Is er hier iemand zeer ziek vroeg ik haar. Neen, mijnheer, antwoordde zij mij hier niet, het is hier nummer zooveel. En zij gaf mij het juiste nummer, dat op mijne lei ge schreven was. Juist, hernam ik, het is wel hier, dat ik gezonden ben door eene dame, die hedenavond bij mij is geko men. Ik ben katholieke priester van de kapel X.en ik kwam eenen in stervens gevaar bezoeken. Wij hebben hier geenen zieke, mijnheer. Men zal zich zeker vergist hebben met u dat adres op te geven. Ik ging geheel uit het lood geslagen weder vertrekken, wanneereenen jon geling, die onze samenspraak gehoord had, uit de naburige kamer kwam en mij met veel hartelijkheid zijn spijt betuigde, dat ik zoo Iaat en door zulk slecht weder uit moest gaan. Indien gij hier wilt binnen gaan mijn Vader, er is goed vuur. Ik volgde hem en vertelde hem het geen ik reeds aan zijne dienstmeid ge zegd had, er bij voegende, hoezeer het mij speet, dat men een verkeerd adres had gegeven. Mij daarna herinnerende, dat hij mij Mijn Vader had genoemd (Men weet dat in Engeland de katholieicen Mijn Vader zeggen, wanneer zij eenen pries ter aanspreken.) Hju kier dan geene katholie ken ij vroeg ik hem. Voor zooveel ik weet niet, zegde hij en toch, voegde hij er na eenige oogeublikken bij, ik moest katholiek zijn, want ik ben als zoodanig gedoopt. Wij begonnen toen samen te praten en ons gesprek was lang en ernstig die jongeling was klaarblijkelijk rechtscha pen en rechtzinnig, doch sedert tien jaren had hij alle godsdienstige plichten verwaarloosd, terwijl hij toch in den grond zijns harten zijn geloof had be waard. God zegende mijne woorden want ik verliet hem uiet zonder zijne biecht gehoord en afspraak voor den volgenden dag gemaakt te hebben. De volgende dag, de octaafdag van Allerheiligen, was een Zondag ik ver wachtte mijnen biechteling te zien ko men, doch tot mijne groote verwonde ring zag ik hem noch aan de pastorij, noch in de kerk. De volgende dag, maandag, kwam zijne dienstmeid in tranen smeltende mij het plotselinge overlijden van haren jongen meester melden, dien zij 's Zondags morgens dood in zijn bed had gevonden door een hartberoerte getroffen. Volgens de ge neesheer was hij weinig tijds na mijn vertrek gestorven, want 's Zondags mor- gends was zijn lijk reeds stijf en ijskoud. Ik heb maar een woord te voegen bij deze eenvoudige en ware geschiedenis. Ik begaf mij naar het sterfhuis om te bidden bij de doodkist, die men in eene der voornaamste kamers had geplaatst. Ik was verzonken in mijn gebed, toen ik eensklaps, de oogen opheffende, boven de schouw het portret zag hangen dor dame, die mij was komen roepeu voor eenen jongeling op het punt zijn de van Ie sterven. Mijne dienstmeid, die mij vergezeld had, herkende ook, toen zij het portret zag, de per soon met welke wij gesproken hadden. Doch welken indruk gevoelde ik toen men mij zegde dat dit portret, dat was van de moeder des jongelings, dat sedert verscheidene jaren overleden was Sedert lang trachtten de Vlaamsche Bieëntelers naar eene gepaste gelegenheid om, met malkan der in eene bijeenkomst of Congees, in welk hun ne taal gesproken en verstaan wordt, over tie be langen der bieënteelt te kunnen handelen. Onzes dunkens, doet deze zich nu gunstig voor de tentoonstelling, van bieënteelt welke, dit jaar, van 27 tot 29 September te Herenthals zal gehouden worden. Immers, de talrijke en schooue prijzen die er te winnen ziju, moeten natuurlijk menigvuldige mededingers en bezoekers uitlok en Herenthals daarenboven ligt in 't herte van t Vlaamsche Land en is van over lang beroemd om zijne prachtige instellingen van Bieënteelt. Om die en andere redenen meenen wij aan het verlangen van velen te beantwoorden met tc HE- RENTHALS, op Maandag 28 SEPTEMBER 1896, een CONGRES van Vlaamsche Bieëntelers te beleg gen. In den geest der inrichters dient het vooral practisch te zijn. Verscheidene nuttige vraagstuk ken kunnen er in besproken worden, zooals zijn b. v.; welke is de eerste kas of korf voor onze stre ken welke zijn de geschikste middelen om den verkoop van den inlandschen honig te bevorde ren ware het niet voordeelig eenen bond van bieëntelersmaatschappijen te stichten, oene soort van grievencomiteit. len einde iedereen de gelegenheid te geven zij ne gedachten uiteen te zetten, zal den sprekers met meer dan 10 minuten tijds daartoe verleend worden. De bieëntelers, die voornemens zijn aan dit Congres deel te nemen, verzoeken wij vriendelijk er van te willen kennis geven aan den Voorzitter van den Bieëntelersbond van 't Land van Waas, den heer Victor Van Geluete Vracene, die hun eene ingangkaart kosteloos zal toezenden. De ontvangst der Congresleden zal plaats heb ben ten Stadhuize van Herenthals, om 1 ure na middag. Het Inrichtend Comiteit. stelling in onzen Werkmanskring bezocht, welnu, daar zoudt gij het werk onzer wecveumeisjes moe ten bewonderen hebben, en ongetWijfeld, nu zóo luid niet geschreeuwd hebben, dat zij enkel leeren knielen en bidden (lictgc".'» zij *i<ïi nivi scha men moeten, al vindt gij dit anders) gij zoudt gezien hebben tot ho «^>rro de vrouwenz.org door do meisjes beoefead-vfwdt en door do Zusterkeus aangeleerd, die Heldinnen van Nederigheid en Zelfsopoffering, waarop gij, groote vrijzinnige wijsgeer zóo misprijzend neêrziet Al la, alia, Dendergalmg'hebt weêr den nuchte- ren metten uitgehangen en geredeneerd gelijk een policiemuts zonder klep, volgens uwe loffelij ke gewoonte. Tracht in 't vervolg met wat ernsti gere argumenten voor den dag te komen en klopt uwe speurhonden, mouchards nestelen ten al len kant, zelfs bij de katholieke partij, eens duchtig op de duimen. oor 't laatst raden wij u aan, eens naar Thienen te trekken om er het eft'ekt na te gaan welk uwen verwaanden en dommen zeever er te beurt viel. Pak vast. (Pee Telefoon). De naar de verschillige prijskampen meedingen de modellen zullen voor het Publiek tentoonge steld blijven tot 4 uren van den namiddag. Er zal uitgevoerd worden 1. Ave Maria Stella, mi b, 4 stemm. F. Riga. 2. O Salutaris, re 6, 4 stemmen. J. Neury. 3. Laudate Dominum, re maj. 4 s. L. Demerlier 4. Benedictie, ut maj. 3 st. en solo, J. Neury. 5. Cantiqne, solo en koor, T. Radoux. Bestuurder M. Th. üefalque. Orgelist M. Fr. Marl voet, kapellemeestor der Fiuisterrekerk te Brussel. 154 broedersl Juichen wij Iwein als onzen woordvoerder toe 1 Door hem verdedigd, blikken wij met volle vertrouwen - 's Hemels zegen zal op zijnen arbeid dauwen de toekomst in. Op Op n Heel de zaal sprong geestdriftig op en de held werd zóo hartelijk, zóo gemeend toegewuifd en toegejuicht dat hij eenen stond doorleefde, welke hem allen last en kom mer yergoedde. Dierbare landgenooten, sprak Iwein ontroerd Hebt dank voor dit blijk van achting en genegenheid. Dom Zegher's vriendschap zwaaide mij al te grooten lof toe. Uit zijne lofspraak onthoud ik echter een ding het vertrouwen, dat gij allen in mij stelt. Moge ik des waardig blijkenIk zal dus, te Gent, in uw aller naam optreden, doch verzoek u me bijwijlen, uit eigen beweging, waar het past, bij te springen. Derwijze, zal de dwingeland beter beseffen, dat niet ik alleen hem aanklaag, maar heel het Vlaam sche volk recht eischt. Stroomt dan binnen vijf dagen, den 27™ dezer, naar Gent. Ik zal Willem kond maken, dat wij er, om 2 uren, in het paleis zullen 'zijn. De vergadering zij met ten minste dubbelen getaleNaar Gent naar Gent 1 Ik verklaar de zitting gesloten. De Vlamingen namen afscheid van elkander onder de herhaalde kreten Naar Gentnaar Gent Dijnsdag namid dag, rond 3 uren, kwam onze vriend Spiegels bij Lui- brechts binnen, die hem half verwilderd kwam toegeloopen en zei. Spiegels, Spie gels 'k Ben toch voor 't ongeluk geboren Peis nu toch ne keer, er komt daar juist eene muis in eenen tobben vol melk te vallen. Spiegels. Ewel, hebt gij z'er niet uitgetrokken Luibrechts. Neen ik! Maar ik lieb or mijne kat ingeworpen, oin er de inuis uit te lialen. De lacht zal vervuld zijn met ach en met - wee En het bloed zal er stroomen by beken 'k Zal Vlaandren bedekken zoo verre hef strekt, 'k Zal er alles verdelgen met vuur en met lans 'k Zal de mannen verplettren in 't woelend gevecht, En de vrouwen versmachten in't bloed van hun mans K. M. Pol de Mont, De Vloed. In 868 werd, te Gent, het kasteel der graven, 's Gra vensteen geheeten, door Boudewijn den IJzeren j Komt te verschijnen Eene der schoonste almanakken welke in Vlaamsch België het licht zien. 80 groote bladzijden druk, versierd met prachtige platen', bevattende stichtende verhalen, gedichten, de posttarieven van binnen- en buitenland, de manen, enz. enz. Bijzonder aanbevolen aan al de Leden van den 3e" Regel van St.- Franciscus. Wij kunnen onze Lezers niet genoeg aanzetten, zich dit degelijk werk aan te schaffen wij hebben St. Franciscus' Almanak doorbladerd en met deszelfs inhoud kennis genomen en moeten be kennen dat het waarlijk fortuit is voor hert en ziel. Te bekomen op ons Bureel, aan 0,50 centiemen per exempl., mistgaders, voor het verzenden met den post, de fraökeerkosten. W te verkrijgen bij Mej. Irma Wailly, Molendries, Aalst. Cf HAT Eec gemakkelijk en licht, k7v^AJ.iA_ 1_ purgeermiddel is een ware schat in de familie zoo komt het dat de f VValtherypil, zoo onfeilbaar tegen de ver stoptheid, de bloedonzuiverheid en de maag- ontstel tenissen, thans overal gebruikt wordt (Fr. 1.25). Het lot der weezen werd er druk besproken. I'usscken de menigvuldige sprekers bemerkten wij onzen stadsgenoot M. Alb. Mertens, die in eene puike rede, namens de Oud Weezen zijnen dank toezwaaide aan al degenen die iets hadden bijge bracht tot het welgelukken van het feest. Hij ontleedde er, vezel voor vezel, een grof geweven artikel van Dendergalm van Aalst, getiteld Onze Weezen en gaf er aan de Vergadering een proefj e hoe wel het Aalstersch boterpapierken alle weken ingelicht is en bij iedere gelegenheid zijne ezelsoo- ren laat bewonderen. M. Janssens van Antworpen op zijne beurt, teekende protest aan tegen de leu genachtige gezegdens van den Zeevergalm. In bedoeld artikel liet de sukkel zich ontvallen Daar WE tot degene bekooren die zich om bet lotderaime weezen bekommeren... enz.,, Nu wij veronderstellen, dat dien WE niet alleen dé kribbelaars en aanbrengers van Dendergalm zijn maar wel de gansche rommelzoo, vereenigd onder den naam der Vrrrijzinnige Partij. Hoe zich de li- beralen orn het lot der arme weezen bekommeren daarvan gaven ze te Thienen zelf hot schitterendst bewijs Inderdaad, de liberale Gemeenteraad wei- gerde het Congres allen onderstand, de minste me- dewerking Dendergalm durft schrijven, dat M. Mertens sedert hij deel maakt van de Commissie onzer Godshuizen, nog niets in den toestand veranderde. Wat kleppers Wat kleppers Maar, hoe komt liet dan, o welingelichte ropor- tci s van Dendergalmdat sinds M. Mertens in hét bestuurder Godshuizen zetelt, de Weezen Tril gelaten zijn het gesticht op achttienjarigen leeftijd te verlaten, ofwel er bun verblijf tot hunne '20 jaar te verlengen, en niet gedwongen /ijn. zooals ge, onwetend of ter kwade trouw, zegt Wien is het dank to wijten, o verhevene bollen, tenzij M. Mertens, dat de Weezen twee jaarlijk- sche uitgangen hebben, ieder afgezonderd, te we ten met Kermis en Nieuwjaar, iets wat vroeger niet bestond Wien, o geleerde criticussen, zijn wij dit jaar de prijsdeeling voor 't onderwijs verschuldigd, dan M. Mertens Dendergalm schreef ook nog Do meisjes lee ren er knielen, bidden en alles wat de ware devotie vraagt, maar van vrouwenzorg of moederplicht leeren ze niets... 't Is wonder Ge vlucht altijd op bewonderenswaardige wijze iedere gelegenheid j om u op de hoogte van zaken te zetten, waarvan de wind uwen molen niet doet draaien Haddetgij verleden jaar de Nijverheidstontoon i° Uit Antwerpen. Senator Van Put is overleden. 2° Uit Hasselt. Mannen, hier maan dag uit Aalst toege komen, zijn om hun vies uitzicht door de policie aangehouden geweest 'en hebben hunne papieren moeten laten zien. 3° Uit Brussel. MgrChristiaens, bis schop van China, is officier benoemd van het Leopoldsorde, 4° Uit Linth. -Nooit en heeft men hier zoo veel volk gezien dan op de begrafenis van Sena tor Van Put... De droefheid was algemeen. 3° Uit Hoboken. In de zittting van den ge meenteraad hebben de liberalen weerom 't ver ken gespeeld. De burgemeester heeft de zitting opgeschorst... Men zegt dat de minister strenge maatregelen schikt te nemen om voortaan de or de in den gemeenteraad onzer parochie te doen heerschen. 6° Uit Parijs. 't Is kapitein Carnot, zoon van den overleden president der Republiek die den Keizer van Rusland overal zal vergezellen binst zijn verblijf te Parijs. 7° Uit Brussel. 1472 kandidaten hebben zich hier woensdag aangeboden op het exaam van hulp-klerk aan den ijzerenweg... Er waren slechts 123 plaatsen open. 8° Uit 's Gravenbrakel. Zondag komt prins Albrecht onze bloemententoonstelling openen. Pari oir S'^Iebt ons toch zoo bedroefd 1 Snoeck. Wij verwachten iets, zelle Domien. Nog altijd niets ontvangen. Daniël. Den almanak is overschoon I K Nonkel. Geen teeken van leven meer W Lode. g'Hebt veel te goed zelle Hertelijken dank. Chaleken. 't Is toch droef hé Zoolang naar een uilken wachten, en geen zien komen.... en azoo bonbon T. F. D'hertelijk- lieid.... is er toch iets schooner O dienen appel Halt zelle Zoo eene hadden wij nog nooit geknab beld. Fliske.... Hoe eer hoe liever. Mftïtf I71V ZUl' "iet meer hoosten en aan de iflUI II Lit keel noch luchtpijpen niet meer lijden indien gfj de Pastil van D>' Waltliery gebruikt. (1 fr. de doos.) aan allen die aangetast zijn door eene huidziekte uitslag, eczemas, brand, jeuksel, 'sleepende broné chitis, borst- en maagziektens,rhumatism en breu ken, een onfeilbaar middel om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelf het radikaal was na geleden en vruchteloos alle vooruitgezette middelen te heb ben beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menscblievend doel zal waardecren, is het gevolg eener belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den heer MNCENT, Place Victob Hugo, 8, te Grenoble, welke gratis en franco per keerenden post zal antwoorden en de gevraagde inlichtingen zenden. Van af 15 September zullen de werkhuizen open zijn. De Vereeniging der Timmerbazen van don Brusselscben omtrek bericht den timmerlieden dat zij zich van nu af schriftelijk mogen wenden tot hun lokaal, Brasserie tic la Campinc, Kieken- markt, tc Brussel, om toegelaten te worden in de werkhuizen te arbeiden van dien dag te beginnen. De loonen zijn bepaald sedert 20 Juli, op 40 42 1/2 45 47 1/2 centiemen per uur, volgens de bekwaamheid. De duur van het werk verschilt van 11 tot 12 uren.Verzekerden at beid aan allen bekw. werkman. te EDINGEN, (Enghien). Humaniteiten, Vakonderwijs, Landbouw school, Laboratorium voor de ontleding der eet waren door den Staat aaugenomen, - Voorberei dende afdeeling vooi de hoogere brouwerijscholen. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, cliez Monsieur D'Hoir-Matiiys, 'Hue courte du sol, N" 21.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3