BUITENLAND. rap in IlsM De maorjeriien te Constantinopelen. Tan Buk naar mum kill kill.IK NIEUWS. KOOKKUNST. Wat <le Czaar l»ijj 't wielrij- «Ici» vernam. Verschillig nieuws. Mcirelfockc. Maandag zen Wettcren. zondag rond 5 ontwerp nopens die pensioenen afkomen. Maar wat hadden de Doncbisten Zondag "verleden in den stoet der socialisten te doen Alia, alia, 't zijn al koeken van eenen deeg en daarmee zijn ze geprezen. D'eerste italiaansche krijgsgevangen, die Menelik zal loslaten, zullen voorzeker deze zijn die in de pauzelijke staten werden geboren. Niets beter dan Guauokoekskens eten om hoofdpijn, keelpijn, rumatism en beestjes te voorko men. Edgard Tinei, de groote vlaamsche mu- kant, komt leeraar benoemd te worden van het koninklijk konservatorium van Brussel en de Kei zer van Rusland heeft er op aangedrongen om binst zijn verblijf teParijseeneonderhandelingtehebben met kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs Weet ge nu wie er van al de socialistische werkmeisjes, 't meest van al uitvalt op Anseele en O" 't Is Emilie Claeys, dochter van de uitgeefster van VooruitAl de missionarissen zijn het eens om te zeggen, dat de negerkens uit Congo en andere landen om waarlijk beschaafd en kristelijk opgevoed te worden veel beter zijn bij de priesters van hunne streekte, dan hier in Europa en de preuf daarvan, 't is dat de Zendelingen en de Zus- terkens van Liefde daarvoor hun land en goed verlaten. Al de scholieren zitten reeds sedert donderdag te midden van hunne boeken en 't licht werken voor de werklieden begint dijnsdag toeko mende. Tot de naaste week, Kibeladoeken. DAGWIJZER Zondag, 4 Octobeb. Plechtigheid van den H. Rozenkrans. De Rozenkrans, het schoonste gebed dat er kan gelezen worden ter eere van Maria Pius IX zegde dikwijls aan de ouders Wilt gij gelukkig zijn in uw huishouden, wilt gij brave kinders hebben bidt alle dagen te zamen den Rozenkrans. Maandag, 5. H.H. Placidus, Eutychius, Yictorinus, gebroeders-martelaars en hunne zuster Flavia. Dijnsdag, 6. H. Bruno, belijder. Woensdag, 7. H. Marcus, paus. Donderdag, 8. H. Brigitta van Zweden. Veijdag, 9. H. Ghislenus, kwam op Gods in geving uit Griekenland naar België, en vestigde zich in Henegouwen, waar hij eene kerk bouwde, en ieverig werkte aan de bekeering der Heidenen in de jaren 700. Zatebdag, 10. H. Franciscus de Borgia. VOLLEN AFLAAT in de kerk der Arme Claren Coleiinen. Zondag. 4 October, feestdag van den H. Vader Franciscus van Assise. De diensten zullen geschieden als volgtOm 6 ure de eerste mis met uitstelling van het Allerhei ligste Sacrament tot na het Lof; om 8 ure de Hoog mis. Om 3 ure sermoen door den Eerweerde Pater Kallen, Jesuït, daarna het Lof. Peiesteblijke benoemingen. De E. II. Van Vooren, onderpastoor te Eecke, is proost benoemd te Ruysveld, in vervanging van den E. H. Roelandt, die almoezeuier wordt van de Sceurs de Marie Réparatrice n te Sinay. ZijD onderpastoor benoemd op Sf Amandsberg de E. H. F. Cap, professor in het Collegie te Gee- raardsbergen op St. Anna te Gent, de E. H. K. Delghust, surveillant in het College van den H. Livinus te Gent. De E. H. I. Tytgat, professor in het College van denH. Livinus to Gent, is econoom benoemd van hetzelfde gesticht en wordt vervangen door M. De Clercq, diaken in het Seminarie. Zijn prbfessor benoemd te St-Nikolaas in het Klein Seminarie, de E. H. J. Marien te Gee- raardsbergen, de E. H. De Maeseneir, professor te Virton te Lokeren de E. H. R. Schepens te Gy- seghem de E. H. Meert, priester der laatste wij ding te Ledeberg M. Th. Mertens, diaken in het Seminarie. Is snrvaillant benoemd te Audenaarde, de E. H. Cnockaert, priester der laaste wijding. De E. H. Deurbroeck, priester in het Semina rie, is kappan der hoofdkerk van St-Baafs be noemd. Duitsclilaiid. Te Trier heeft de halsrech- ting plaats van Michel Blaes, eenen metser van Michelbach, ter dood veroordeeld om zijne oude moeder vermoord te hebben. Voor't tribunaal is het bewezen geworden, dat dit helsche wange drocht zijn schemstuk met voorbedachtheid en met volle verstand, bedreven heeft. Hoe is het toch Gods mogelijk, zijne eigen moeder vermoor den En hij heeft het dan nog gedaan om haar te kunnen bestelen dus eene dubbele misdaad. Ons Heer is bermhertig, eene goede biecht vergeeft alles, en hij heeft gebiecht, maar ik zou toch niet geern in zijne plaats zijn. Kinders lief, vergeet toch nooit het groot gebod eert vader en moeder. Engeland. De Keizer en Keizerin van Rusland reizen tegenwoordig in Engeland. De Keizer heeft op jacht geweest met eenige edelmans en tien herten geschoten. De engelschmans zijn j zeer ingenomen met de hoogedele bezoekers omdat zij zoo minzaam en vriendelijk zijn De Keizer en de Keizerin gaan de kleine winkels binnen, gelijk de eerste sterveling de beste, doen alle soorten van aankoopen, en toonen zich beleefd en hertelijk voor iedereen. Daarbij zij spreken goed engelsch, en dat staat de engelschmans aan. Spanje. Spanje weet niet waarheen zich eerst te keeren. De oorlog in Cuba is nog volop aan gang en nu schijnen de Philippinsche eilanden ook in oproer, 't Schijnt dat er de Vrijmetselarij onder zit. Men verzekert dat de opstandelingen, die ten getaïle van 15,000 zijn, te Cavita, honderd paters vermoord hebben. Italiën. Er zijn nu gazetten die schrijven dat Koning Humbert van Italië protestant geworden is. Zou dat waar zijn waar of niet, altijd zeker is hij toch nen heelen slechten christen. Turkeije. Uit Rome wordt gemeld dat Kardinaal Bonetti, de afgezant van den Paus naar te Constantinopelen, naar Rome gekomen is om aan Zijne Heiligheid den droeven toestand der christenen in Turkeijen uit te leggen. Hij is naar Constantinopelen weergekeerd met eenen brief voor den sultan of Keizer van Turkeije, waarin de Paus bescherming vraagt voor de christenen Oostenrijk. Aardige liefhebbers zijn er in de wereld Te Weeuen is onlangs zekeren Arthur Hamilton gestorven. Die man vond zijn behagen in 't verzamelen van de verschillige knoppen van al de militaire kostumen der wereld. Hij laat 20,000 knoppen achter van verschillende soorten. Wie I weet of wij in 't kort niet zullen hooren spreken I van eenen anderen liefhebbei, die verzameling bezit van de verschillende knopgaten 1 Zoo ver ging het dat men de lijken der slachtoffers beroofde van het geld of de kostbaarheden die zij op zich droe gen en Zelfs van hunne kleederenDaar mee wierp men ze allen overhoop, doo- den en stervenden op vuile wagens om op het kerkhof of in de zee afgestort te worden. Men heeft tot 400 van zulke wagens geteld, met stapels lijken bela den. Groote God wat pijnlijk zicht was hetgeen teeken van Godsdienst, geen kruis, geen priester Elke wagen was vergezeld van eenen soldaat of policie- man. Wat ons van afschrik deed ach- teruitdeinzen er lag niet het minste deksel op die naakte en gansch door kerfde lichamen armen, beenen, ver brijzelde hoofden hingen in 't rond over de boorden van den wagen. God, wat 'grijselijk schouwspel 't Is eene schande voor de mogendhe den van Europa zulke dingen te laten gebeuren, alzoo de christenen weerloos te laten vermoorden. Uit Kopenhagen wordt gemeldt dat de czaar die een groote liefhebber is van^ het rijwiel, onlangs een zonderling avon tuur had. Bij eene wandeling per rijwiel rond het kasteel van Bernstorff, was de czaar zijne gezellen, prins Yaldemar en Christiaan, vooruit gereden en ver loor zijnen weg in het bosch. Daar ontmoette hij eenen man, aan wien hij den weg vroeg in het Deensch, maar tot zijne groo te verwondering, antwoordde de man hem in het Russisch. Hij ondervroeg hem en vernam dat de man een Russisch policieagent was, gelast over zijne veilig heid te waken. Daar men de vorst niet volgen kan, wanneer hij per rijwiel rijdt, heeft men in de om streken en vooral in de bosschen overal agenten verspreid. Men zegt dat de czaar niet heel voldaan was over die gedurige bewaking. IJsland is een eiland in 't Noord- Westen van Europa boven Engeland, eene heele koude streek. Daar bestaat een vuurspuwende berg, die men sedert lang meende uitgedoofd te zijn maar 't schijnt dat hij op nieuw in werking komt. Sedert eenigen tijd, hebben er verscheidene aardbevingen plaats ge had, die van den vuurberg schijnen uit te gaan. De eerste schok was zoo hevig dat het niet mogelijk was recht te blijven staan. De brugwachter van de Tjorsa werd uit zijn bed op de vloer geworpen en al de meubels van zijn huis werden overhoop gesmeten. Te Selfon zijn drie pachthoeven ingestort, twee menschen zijn onder de puinen begraven. Op ver schillende plaatsen zijn warme water bronnen ontsproten, terwijl oude bron nen eensklaps uitgedroogd zijn. In sommige streken is de grond open gescheurd, er is onder andere een kloof lie eene uur lang is. De menschen durven in hunne hui zen niet meer blijven zij verblijven buiten onder tenten. Men vreest alle oogenblikken voor eene uit bersting De schrik onder 't volk is onbeschrijf lijk. Ilekla is de naam van den vuurberg. Sedert 1845 had hij geen vuur meer ge spuwd Lokcren. Maandag morgend rond 3 ure, is er brand ontstaan op de I wijk Boxlaar, bij Jan Van Assel, al waar het over eenige jaren nog gebrand heeft. Schuur en stal met toebehoorten, alsook een verken en een rund zijn door I de vlammen verslonden. avond is brand ontaan in de sakristij der kerk van Meirelbeke. Het vuur heelt er sieraden en kerkmeubelen ver nield. De pompiers van Ledeberg zijn suel ter plaatse gekomen en hebben het vuur gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft ons nog het volgende over dien braad De geestelijken en de geburen hadden geen bluschmaterieel ter hunner beschikking. De pompiers van Ledeberg werden per telefon ver wittigd en een wielrijder naar het pom pierskorps van Bottelaere gezonden. Alhoewel deze laatste gemeente 40 mi nuten van Meirelbeke gelegen is, heb ben de pompiers den weg op 25 minuten gd. F OPGELEGDE PRUIMEN. Kiest daartoe de har de, kleine, lage, blauwe drooge pruim, doorsteekt ze hier en daar met eene naald en legt ze gereed in eenen bocaal, daartoe bestemt. Laat een liter besten azijn koken voor 2 kilos pruimen met 1/2 kilo broodsuiker, 5 grofna- gels, 25 peperbollen, fouille en kaneelstok laat alles na gekookt te zijn 1 dag staan trekken op het vuur. Laat verkoelen en giet over de pruimen. Moest het sap te overvloedig worden dan kookt men op nieuw eens den azijn, laat een deel verko ken en voegt nog wat suiker en azijn bij. Vooraleer de smis over d» pruimen te gieten, moet men ze erns -t Het maandschriftLes Missions Catholiques ontvangt uit Tur keije eenen brief waarin wij Ie- u De moorderijen die te Con- stantinopel deze laatste dagen plaats gehad hebben verwonderen ons geenszins. Die moesten nood- zakelijk gebeuren nadat de Tur ken ondervonden hadden den verleden winter dat de mogendheden van Europa hen vrij en ongestraft de vreedzame Armeniërs lieten vermoordenzij hebben dan immers op eenige maanden tijd 125,000" Armeniërs gedood en geene enkele mo gendheid heeft er zich tegen verzet of een woord op gesproken. Wat er nu te Constantinopel gebeurd is gaat alle gedacht te boven. Die afgrijselijke slachterij heeft niet min dan 50 uren geduurd. Hadden zij nog uren moeten voortgaan, er was geen enkele mannelijke Armeniër meer overgeble ven in de hoofdstad noch in de omstreken. Het ordewoord was gegeven de vrouwen en kinderen ongedeerd te laten, maar de mannen tot den laat- sten toe te vermoorden. Bij die ongehoorde moorderij moet gij nog de algemeene plundering voegen. Al de magazijnen zijn leeggeplunderd, er is voor verscheidene mil- lioenen gestolen ei or de woestaerds teweeg gebracht j i groot. UCU UO VJlilu vav-aa Vjj --- afgelegd. Met vereenigde krachten werd de brand aangetast. Ten 11 ure 's avonds was alle gevaar verdwenen, nogtans heeft de gemeentelijke overheid het pompierskorps van Bottelaere verzocht de wacht te houden tot 5 ure 's morgens De schade wordt op 15,000 frank ge schat. ure 's namiddags, werd de bevelhebber der gendarmerie van Wetteren verwit tigd, dat er eene bende wildstroopers, ten getalle van twaalf, op de gemeente Uitbergen bezig was met al het wild, dat onder hun bereik kwam, omver te schieten. De bevelhebber zond er on middellijk drie zijner manschappen. Teurlings, Crabbe en Van Steenkiste henen, en daar gekomen, vonden zij inderdaad 12 mannen, gemaskerd, be zig met in open velden te jagen. Op het zicht der gendarmen, namen wildstroopers in alle richtingen de vlucht, maar er werden er drie op het grondgebied van Schellebelle aangehou den. De aangehoudenen waren van de gemeente Kalken en Ilotstade. Zij wa ren drager van een geweer, 2 hazen, 1 patrijs en een 30 kilos kardoezen. Zij zijn ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. I(lf gClll. Ter oorzaak van den donder,, is verledene week brand ontstaan, aan den toren der kerk van Idegem, gelukkiglij k met spoed en haast door de parochianen gebluscht geweest. Appclterre. Eene ware verdrestuweering wel vergaan. Die parochie heeft twee windmolens en zieover tien dagen brak de as van den eenen en den anderen werd woens dag laatst geraakt door den bliksem gelukkig met kleine kneuzingen afgeko men, zoo niet was gansch de gemeente )-;,t oloem met hunne aan staande kermis, (CHINA,) door den Ecrwccrden Mlsslonuarls EVA-IRIST DE BOEOK. Hoofdstuk I. Van Hofstade naar Parijs. Sain-tia, 29 Augustus 1$84. Beminde Moedèr en Broeder, Deo Gratias De Heer zij gelooid en gedankt ziedaar de woorden, Beminden, die mijne lippen als natuurlijk ontvlogen bij het eindigen van die lange en voorspoedige reis. En wat zou ik auders kuunen doen dan de goede God bedanken en Hem en zijne weldaden loven immers te midden der grootste gevaren heeft Hij zijn onwaardigen dienaar steeds bijgestaan, te midden van het lijden heeft Hij hem versterkthad ik soms droefheden te doorstaan, de balsem zijner geestelijke ver troostingen was daar, om de heilzaamste vreugd op de minste verzuchting te doen volgen. Hem weze dus voor altijd mijn innigste dank toegekend. Deo Gratias Om aan mijne belofte getrouw te blijven, ga ik trachten u een klein en kortbondig verslag geven ovei de langdurige en belangrijke reis die mij verre van u heeft gescheiden, maar tevens het onuitspreekbaar genoegen heeft verschaft van aan te landen te midden van mijne geliefde Chinezen, bij wie mijn hart reeds zoolang verbleef. Het was dus den 9 Februari dat ik u verliet, om mij in volle vrijheid aan den Dienst des Heeren en aan het heil der zielen toe te wijden. Herinnert gij u nog hoe wij die laatste oogenblikken overbrachten Het aandenken aan die stonden heeft mij later in den loop der reis nog menige aangename uur doen slijten ik dacht zoo soms aan u, beminde Moeder, gij zoudet willen lachen hebben van geluk, omdat de oogen- blik nu eindelijk gekomen was, waarop gij aan den Heer, in de opoffering van uwen zoon, een blijk van groote liefde kon- det geven en toch, het was u onmogelijk uwe vreugd anders dan door tranen uit te drukken dan weer verbeelde ik mij, mijnen goeden broeder, zoo verheugd van eenen broeder Missionnaris te hebben en die ook al moest snikken van genot en vreugd en al die Vrienden, gekomen om getuigen te zijn van mijne laatste stonden, in de Familie overgebracht, zij ook, zij waren onderden invloed van een genoegen dat zij (waarschijnlijk om te doen gelijk gij, moeder en broeder,) slechts door zuchten en tranen, te kennen gaven. Dat eentoo- nig muziek duurde zoo voort, tot dat eindelijk het rijtuig aan kwam en mij door zijne komst verwittigde dat de uur van scheiden daar was. Voorzeker, beminde Moeder en Broeder, alsdan eischtte de natuur bij mij ook haren tol en een dikke traan rolde mij over de wangen, alswanneer ik U met mijne laatste zegening ook mijn laats ten vaarwel toestuurde. Nog tans, Moeder, toen gij mij het geven van uw kruisken die zoete woorden in de ooren fluisterdetEvarist, t is voor Onzen Lieven Heer I alsdan voelde ik den moed in volle kracht terugkeeren en ik was zelf beschaamd van zoo klein moedig te zijn voor eene onderneming van zulkdanige verhe venheid. Ik trad dan ook met geluk het rijtuig binnen en u allen nogmaals van verre groetende met eenen welgemeenden c Vaartweltot wederziens was ik weg in het gezelschap van drie goede vrienden, die mij tot aan dc statie van Aalst vergezelden. Nu, vooruit zonder omzien, de groote stap was gedaan. Ik moet het bekennen, op dien stond, al was mijn hart beklemd en geschokt, mijn geluk was nogtans zoo groot dat ik geene woorden vond om het uit te drukken van den eenen kant mijne liefde voor u allen, was door de scheiding meer dan verdubbeld in die verdubbeling van genegenheid vond ik de gelegenheid van mijne offerande aan den Hemel nog aangenamer te maken en dit gedacht alleen schonk mij een onuitsprekelijk welzijn. Intusschentijd reed onze voituur altijd maar snel vooruit, te midden der Parochianen, die mij van alle kanten hunne heilwenschen toewierpen. Nadat wij voor eenige momenten stil gebleven waren bij eene achtbare familie onzer parochie, aan wie ik zooveel verschuldigd ben, 157 wilde hij, kost wat kost, veroveren en Lodewijk VI hitste hem tot het openen van den veldtocht tegen den gehaten Hendrik op. De Vlaamsche kroon was dan voor Willem enkel een sieraad, dat hij voorloopig spande, maar bij gunstiger omstandigheden afleggen zou. Genoeg geld ver zamelen om de vijandelijkheden te kunnen beginnen —zonder aan zijn buitensporig zingenot perk of paal te moeten stellen was zijn levensdoelVlaanderen werd door knellende belastingen uitgeput. In het dartel Fransck hof opgevoed, kon hy er in zijne wulpschheid niet toe besluiten de voetstappen der voorgaande graven van Vlaanderen te drukken. Hun een voud scheen hem plompheid ongehoorde weelde trad met hem 's Gravensteen binnen. Zijn ergerlijk levensgedrag gaf weldra aanleiding tot eene schuldige verwaarloozing van Vlaanderens heiligste belangen. Den geest heel doortrokken door allerlei vooroordeelen tegen de Vlamingen, bad hij slechts minachting voor hen over Zijn hoogmoed kon daarenboven niet lijden, dat de poorters hun recht dorsten eischen en naar meer zelf standigheid streven. De taal is de ziel der natie, zij is de natie zelfve zegt Halbertsma. Geen wonder dus, dat Willem, die de taal zijner onderhoorigen onmachtig en er slechts eenige woorden kon van radbraken, hartgrondigen wensch, het zielsverlangen van zijn niet begreep. Ook de Vlaamsche ridders waren hem hatelijk, had dadelijk ondervonden, dat ze zijne voetvegen wilden zijn en dit belgde uitermate zijne verwaandheid. Zooals Iwein het in zijne redevoering aanhaalde, de oorzaak van Cliton's wangedraa en schrikbewind lag in zijne Franschgezindheid. De Heer van Aalst voegde er met reden bij, dat deze voor geen verbetering vatbaar was daar de dankbaarheid jegens de genoten weldaden en 'het huwelijk met Lodewijk's schoonzuster den Nor- I mandiër voor altijd aan Frankrijk verbonden. 1 Willems karakter scheen heel zijn voorkomen cd was den volk Hij niet

De Volksstem | 1896 | | pagina 2