IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N' 92. EENHEID, ALTIJD EENHEID. ZATERDAG 10 OCTOBER 1896. Dr Is. Bauwens. Wie heeft gelijk? KEIZER ANSEELE. Onze Missionarissen, Het gerecht in Vooruit. Weg met liet Een abonnement voor gansch België, franco te huis, host 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Wij hei halen nogmaals met de bijzonderste katholieke dag bladen den oproep op eenheid in de katholieke partij. Elke poging zal vruchteloos zijn indien zij afgezonderd is. Wat eerst en vooral noodi, is, dat is de nauwste eenheii tusschen al de katholieken. Vooral geene scheuring. De geschiedenis der liberale partij is een treffend voorbeeld. Er was een tijd dat die partij machtig was doch er ont stond eene vooruitstrevende groep, die wilde dat men alles op politiek gebied maar in eens veranderde van den anderen kant waren er gematigden, die zich hardnekkig verzetteden tegen de rechtveerdigste eischen de vrienden werden tej strevers zij groepeerden zich in doctrinairs en progressisten, daarna zijn de socialisten gekomen en de anarchisten zijn op weg. Waar is de katholiek die, voor welke reden ook, zijne par tij op dien weg zou willen brengen De plooien der katholieke vlag zijn breed zij kunnen al de zienswijzen overschaduwen. Zoodra men het welzijn van het vaderland, de redding der partij en van het volk, de verheffing van den godsdienst betracht moet men er zich bij aansluiten. Katholiek eerst en vooral I Ja, katholiek vooral dat moet het wachtwoord zijn 1 Dus In onze partij geene vooruitstrevers, die de hervor mingen welke wij eischen maatschappelijke en andere stormenderhand willen veroveren. Ook geene gematigden, die zich hardnekkig verzetten tegen de rechtvaardigste eischen. Maar katholieken, die kunnen verdragen dat partijgenoo ten over punten van stoffelijk belang anders denken dan zij zeiven van den eenen kant, katholieken die hunne strekkin gen vooruit zetten en verdedigen in dc partij en niet tegen de partij en, van den anderen kant, katholieken die gedoo- gendater, op stoffelijk en maatschappelijk gebied, andere strekkingen bestaan dan de hunne en dat die strekkingen in de partij den invloed hebben, gevestigd door het getal derge nen die ze aankleven. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Het kastijden van eenige halsstarrige edellieden riep mij elders. De teleurgestelde Ivo keerde op staanden voet naar Aalst weer. Niet heel onverrichter zake nochtans. Hij verzocht immers eenen mijner bedienden mij Dirk's vlucht te melden en tevens kond te maken, dat de Vlamingen, dien dag, in Iwein's kasteel vergaderden om uw bestuur te bespreken. Hij zou den 26"n, dus vandaag, hier weer aankomen, zeide Rombold doch verzweeg wat de bediende hem aangaande Lauretta bericht had. Die vergadering greep er inderdaad plaats, Ram- bold. «Wie lichtte u daarover in De vermetele Iwein zond mij zelf een schrijven, waarin hij mij voor morgen, in den naam der Vlamin gen, gehoor vraagt. Meer weet ge niet Neen. Ivo zal ons op de hoogte brengen van hetgeen er voorviel. Ik dorst naar zijne komst. Luidens de in- lichtingen, welke mij reeds van hier en daar gewerden, zou het op die vergadering, heer graaf, boos toegegaan zijn. De Vlamingen besloten er, schijnt het, u hier te komen hoonen, smaden, tergen, rekening vragen over uwe daden. Rambold, die er op uit was d& graafs verbolgen heid te doen ontvlammen, had over die beleedigende inzichten der Vlamingen met klem gesproken. Willem grimde en zeide somber en traag Mij smaden mij tergen, mij Het zal hun heugen I Ha Ra I ha I ,1 Voor de scheurmaners dan, hier in ons arron dissement betitteld met den naam van Daensisten is er iu de katholieke partij geene plaats Deze verdedigen immers hunne politieke ziens wijze samen met de liberalen en socialisten, zijn en beoogen anders niets dan den ondergang onzer katholieke partij die zij zouden moeten ondersteu nen en lachen opentlijk met de wijste raadgevin gen van Paus en bisschop. Wezen wij ten minste katholieken vooral en vooruit voor Godsdienst, volk en vaderland t Jefken Eene ver gelijkenis. De socialisten hebben gedu rig woorden van haat, oorlog en verwoesting in den mond, gelijk iedereen genoeg weet en hoort. Wij-vinden het goed die politiek te vergelijken met deze welke Leo XIII op Kerstdag 1893 aan kardinaal Monaco della Valetta uitlegde Wij vragen niet beters aan den Hemel dan heteenggij ons komt te wen- schen, mijnheer de kardinaal. Wij vragen van inderdaad, gelijk verscheidene onzer voorzaten, de bedienaar en den bode te mogen zijn van een dracht en vrede voor Europa en geheel de wereld. Het is zeker dat de aard van de verhevene zending die ons toevertrouwd is, ons tot den hoogen'&postel van eendracht en vrede maakt, omdat de vrede onder de menschen en de vrede in de maatschap pijen voorkomt uit de rechtvaardigheid, die zelve, volgens het woord der Heilige Schriftuur, haar leven put in de voorschriften van het geloof. De opperste christene priester, voor zending en voor reden van bestaan hebbende het geloof in de zielen te behouden en de rechtvaardigheid te verdedigen, is dan ook de apostel van de algemeene eendracht onder de menschen. Indien die schoone en edele woorden begrepen en in het werk gesteld werden, zou de wereld er ongelijkelijk beter bij varen dan met al de kreten van haat der socialisten en al het gezwets der liberalen. Ziehier wat M. Van Huffel ver telt, ne socialist, die Vooruit komt te verlaten Nauwelijks was er in de hol- landsche gazet Recht voor Allen eene critiek vescheneu over de propaganda der gentsche socialis ten en eene vergadering iu Vooruit, of men was het eens in 't socialis tisch kamp om te beweeren dat dit artikel geschreven was door M. Penning, reke ninghouder in Vooruit. Daarop gingen Anseele en Van Beveren hem vinden op zijnen bureau en geboden hem aanstonds Vooruit te verlaten hem toesnauwende Gij vreemde luis, die ons hier komt op eten in Vooruit Penning op straat geworpen, was zonder de minste middelen van bestaan alhoewel hij te zor gen had voor den onderhoud zijner vronw en tien kinders. Velen zijner vrienden hadden medelijden met hem. Op zekeren dag trokken VandervennetenSluyter, twee socialisten, tot bij Anseele in den progressis tenkring en verweten hem dat hij een lafaard was, en dat hel eene schande was van zoo eenen vader met tien kinderen in de armoede te storten. r> Daarop antwoordde Anseele in de tegenwoordig heid van een vijftigtal personen Die mee mij nieenes, es tegen mij en die zal mijnen ijzeren arm gevoelen. door Vrijdenkers beoordeeld. De katholieke Kerk heeft over de gansche wereld priesters gezonden die, go elijk Christus' Apostelen, Gods woord, den vrede des Heeren en zijne goddelijke beloften verkonden. Wij hebben hen, t.e midden van wilde volkeren, onbeschroomd in de hutten van menscheneters zien dringen, om de ontem- baarste te temmen. De ellende, den honger, de koude tartend, zwerven zij door die ongastvrije streken en bannen zich met de bijl eenen weg in ongenaakbare wouden velen hunner bezwijken onderweg anderen worden door de wilde dieren verslonden. Het enkel woord der missionarissen vormt aldus gansche christene volkeren. Wij, wij hebben bijbelmaatschappijen en zenden bijbels naar alle deelen der wereld. Die boekenmissie is voorzeker veel gemakkelijker dan de priester missie, n maar ook, welken uitslag levert ze op Wie heeft ooit van een door den Bijbel bekeerd volk hooren gewagen? De letter is altijd dood tenzij het woord des missionaris haar leven bijzet te... Ik houd niet veel van de bijbelmaatschappij ik verkies, voor de verspreiding van het christen dom, do levende bijbelmaatschappijen r der priesters. De protestant Hcenighaus. De boeken door de heeren De Gieter en Fabry aangeslagen zijn 1° Het boek der loonen van de 55 werkmeisjes, naaisters, kleermaaksters, enz. welke werken aan de onderbroeken, lijfrokken, enz.2" Het boek der weerstandskas waarvoor men 15 °/0 afhoudt van het overwerk 3° Het boek der reiskas waarvoor men 25 afhoudt van het over werk. Er is opgemerkt dat de reizen betaald zijn door de weersfondskas en in de uiteenzetting der reis kas zien de heeren rechters moeilijk klaar. Anseele heeft nogal wat afgeschreven, omdat het Zaterdag betaaldag was. Wanneer zal het onderzoek geëindigd ziin vroeg hij. -Dinsdag of woensdag, was het antwoord. Natuurlijk voor de zittingen der Kamers, zegde hij Dit moet zoo geschieden, anders zou men aan de Kamers de toelating moeten vragen om Anseele te vervolgen. O, sprak hij tot den heer policiekommissaris, ik wacht gerust de heeren Helleputte, Hoyois, Coremans en De Guchtenaere af. Vooruit betaalt meer dan anderen. Dit is de zaak niet. De 55 werkmeisjes zullen voor den onderzoeks rechter M. De Bock, verschijnen. Gepasseerde Dinsdag zijn onderhoord gewor den Paul De Witte, Paul Braeckman, D'Hoedt, opsteller van het socialistisch weekblad Ha Volksrecht, De Meyer, enz. Men verwacht nadere onthullingen. Bravo Vivan Aalst Ze zitten daar nu tot Ninove met hunnen schoonen elek- triek van zes centiemen den lieter Aalst heeft iets be ter Iu de soldaatjesschool brandt men immers sedert eenige dagen acetylene 't geeft een licht van eersten kaliher, veel, veel schooner dan den elektriek.... In 't kort en zal er in Aalst niets anders meer gebrand worden. Tot Wce- nen komt te overlijden nen zeker Arthur Hamil ton die allerlei aardige dingen heeft nagelaten onder andere eene kollektie van 2D,000 knoppen van alle verschillige uniformen van militairen en eene verzameling tanden vau de gevaarlijkste wilde dieren. Vrienden, nog; 21 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt. Sedert donderdag van verledene week mochten er te Parijs noch voi turen noch omnibussen meer rijden; al demuzcums waren gesloten er waren vensters ver huurd aan 500 fr. stuk.... En dit alles tegen de komst van den keizer van Ruslanddie er Maandag is aangekomen Aan de Zuidslatie alleen had men zater dag verleden over de 50,000 kouponskens ontvangen van de vreem delingen, die de keizerlijke feesten kwamen bijwonen.In July zal men te Brussel het standbeeld inhuldigen vau Rogier.... 't Was voorzeker nc grooten vaderlander.Hij was geboren in 1800 en overleed iu 1885. Zater dag is M. «Ie li li i*l et, onzen afgezant te Lissabon, naar residentie weerge keerd en in den provincialeu raad van Brabant zijn liberalen en socialisten overeengekomen,zoodat de katholieken uit de permenente Deputatie zullen uitgesloten blijven. De kadetjes- scliool van Aalst telt thans 85 klein soldaatjes meer met dat de leerlingen van 't derde studiejaar, in plaats van naar Namen te trekken gelijk gewoonte hier gebleven zijn.... En da maakt, dat er tot Namen nu maar eene compagnie pupillekens en zijn. De Keizer van Rusland zal te Parijs den eersteu steen leggen van d'expositie van 1900... Die steen zal voorafgaande gewijd worden door Kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs. In de Vereenigde Staten van Amerika heeft men onlangs eenen postzegel verkocht van 1846, waarvan er slechts twee exemplaren gekend zijnEn zeggen dat da timberken verkocht is voor de bagatelle van 22,000 franken 1 Over eenige dagen had er te Vervier» een kongres plaats vau Bakkers..Drij honderd waren er op aanwezig, en go zult mij vragen Waarom Wel, om te samen maatrege len te nemen tegen I. het rondleuren met Vim lioiislé, den u^u.SCUUUUiut> bisschop van Congo zal in 'tkort tot Antwerpen toekomen om de bisschop pelijke wijding to komen ontvangen in de kapel van Scheutveld. Nemna Tot Rijsscl ging woensdag eene jonge dochter een wedspel aan van haren toekomenden naar 't stadhuis te voeren op eenen kortewagen als ze voor de wet ging trouwen. Den heer Baron Gas ton Bethuneis aanvaardalsleerlinginde militaire school te Brussel. Zoude daar nu toch niet zot van worden Omdat de Keizer van Rusland in zijne voiture niet en zou geschokt hebben, binst zijn verblijf te Parijs, waren er rond do wielen banden in caoutchou of gommelastiek. De gentsche socialis ten, die in ruzie liggen met Vooruit, hebben reeds eene gazet gesticht geti teld Het Lichtze wordt gedrukt bij M. De Poorter, in de Brusselstraat. Prins Albrecht gaat voor oenigen tijd deel maken van de garde civiele van Brussel en tot Antwerpen zal M. Raymond Steenackers de kandidaat zijn der meeting voor de toekomende senatorialc kiezing. brood. Mgr nieuwgenoemuo dl in 't Over eenige dagen heeft de policie een on derzoek ge weest doen iu Vooruit tot Rentde loon- boeken zijn aangeslagen geweestXfts Eu of het aan An il M

De Volksstem | 1896 | | pagina 1