is m Hoist BUITENLAND. KERKELIJK NIEUWS. KOOKKUNST. LUIBRECHTS. alleman soldaat Frankrijk. De laatste schikkingen voor de ontvangst van den Keizer Nikolaas van Rusland zijn genomen. De ijzerenweg zal op geheel de lengte afgezet zijn met wachten aan al de bareelen zal een piket soldaten staan. Dat moet plezierig zijn alzoo reizen zien dat gij gedurig gevaar loopt van uw leven Engeland. De engelsche visschers kla gen bitter. Sedert 20 jaar hebben zij nog nooit zulke slechte vangst gedaan als in dees laatste seizoen. Er is bijna geen kabeljauw gevangen. En is er geen kabeljauw, dan is er ook geen aberdaan, noch landolium, noch stokvisch, want dat is alle maal één en dezelfde visch. Als hij versch is heet hij kabeljauw, sterk gezouten heet hij aberdaan, half gezouten, landolium, en gedroogd heet hij stokvisch. Italic. De zoon Tan den aartsschelm Crispi, de gewezen minister, wordt door 't gerecht van Rome vervolgd. Hij is beschuldigd van juweelen gestolen te hebben bij de gravin Cellere, voor de weerde van 80,000 fr. Leg ze mij daar Crispi was bij die gravin goed ten huize en zat er geheele dagen. Over eenige maanden gaf zij een groot feestmaal. De genoodigden vertrokken 's nachts om één uur Crispi bleef de laatste in de zaal. Kort nadien ging de gravin naar hare kamer, als zij intrad hoorde zij gerucht en zij zag nen man wegvluchten. Zij liep er achter en erkende Crispi. De gravin vertelde wat er gebeurd was en aanstonds was de diefte de stad door gekend. Eenige dagen nadien zond vader Crispi eenen vriend op om aan de gravin voor te stellen van de gestolen juweelen te betalen. De gravin aanveerde niet, en gaf de zaak in de handen van 't gerecht. Maar helaas, de Oostenrijk. De katholie ken van Oostenrijk winnen veld. Als het zoo voortgaat zullen zij in 't kort het juk der joden, waar zij reeds zoo lang onder zuchtengansch afgeschud hebben. In de provincie kiezingen, die onlangs plaats gehad hebben, hebben zij een schoonen zegepraal behaald. Schotland. Te Abeadeen BINNENLAND. Ronse. Over eenige dagen brak eene gedeeltelijke werkstaking uit in eene weverij van Ronse, tenge volge van een geschil tusschen de ba zen en de werklieden. Deze laatste vroegen om schadeloos gesteld te wor den voor den werkstilstand die zij soms ondergaan. Maandag namiddag, bij de heropening der werkhuizen poogden de stakers de overige werklieden mee te sleepen. Hunne houding was zoo erg dat de policie en de gendarmerie moes ten tusschenk omen om de vrijheid van den arbeid te doen eerbiedigen en de werklieden te beschermen. Men ver wacht nieuwe werkstakingen in andere fabrieken van Ronse. seele zijn hielen zal gaan vriezen Velen onzer vrienden vragen of het waar is wat in de Donehe- gazetten te lezen staat, te weten, dat de scheurma kerspartij zoodanig opgehemeld geweest is op het democratisch kangres van Charleroi Ewel, ziehier ons antwoord 1" Vast en zeker is het, dat onze vierden geen woord mogen reppen heeft op de algememeene vergaderingen van 't kongres 2° dat hij geen plaats mogen nemen heeft op het bureel 3° dat een hooggeplaatst geestelijke hem gesmeekt heeft niet te spreken tot de menigte nadat het kongres gesloten was 4° dat er op dat kongres ferm gesproken is ten voordeele der eensgezindheid en eenheid, die er moet bestaan tusschen al de katholiekenEensgezindheid, waarvan de don- chisten absoluut niet en willen 5° om alles in een woord te zeggen herhalen wij hier 't gezegde van een scherpen Aalsterschen politieker, die op 't krongres aanwezig was 't Congres van Charleroi is de doodsteek geweest der Donchenparti). Zaterdag is om 12 1/2 uren tot Namen, rechtover de pupillenschool, nen gen darm van zij n peerd gevallenZij n naam is Coulon en men heeft hem in een rijtuig naar de gendarme rie moeten voeren. O clat stekelverkenOver eeni- ge dagen te St-Pieters-Capel- le, tegen Edingen, in 't fransch Enghien, eenen die al dikwijls op pensionnaat geweest heeft in 't prison 't Audenaarde, heeft er M. Deschuyteneer verscheidene messteken toegebracht. Vol gens onze laatste berichten zal het zeker en vast Mac-Kinley zijn die president der Vereenigde Staten van Amerika zal gekozen wor den en tot Maescyck woont nog zekeren M.Aerts, die sedert meer dan zeventig jaar nachtwaker is dier stad... Hij was nog geen tien jaar oud als hij zijn vader soms al vervangde. Ze zullen het te Ninovc nooit niet vergeten, dat Jan de Boitse- lier, uitgever van Klokke Roeland, voor drij maan den in de kas heeft gezeten.... En iedereen weet waarvoor!!! Menschen, ge moet da lezen die reisbeschrijving van missionnaris De Boeck.... 't Is pertikelier. De Nijverheidsschool van Aalst zal waarschijnlijk met February hare leer gangen beginnen... Ze zal gevestigd zijn in ons St-Martensgesticht. Boomen komen elkaar niet tegen, maar menschen wel., daarom, met iedereen trachten wel te staan, dat is 't manneken. De gemeenteraad van Brussel komt een bevel te stemmen waarbij al de madammekes en mamezel- lekes in de theaters en schouw burgers binst de vertooniug huunen hoed zullen moeten afdoen.... Brrr die theaters, 't verderf van al wie er naartoe gaatZondag verleden is er op de St-Paulusparo- chie tot Antwerpen eene groote en overschoone processie uitgegaan ter gelegenheid van den drij- honderdvijftigste verjaardag der instelling van de confrérie van den H. Rozekrans, op die parochie kardinaal Goossens woonde de plechtigheid bij. Binst den nacht van 3 tot 4 Oktober zijn er vier en veertig manschappen omgekomen in de haven van Giiilvlnie (Frankrijk), vier en veer tig visschers achterlatende, twee en dertig wedu wen en vijf en tachtig weezen... De minister van 't Zeewezen heeft aanstonds eene aanzienlijke som aan de familie van de slachtoffers gezonden. Zondag, nen uitverkooper van Le National te Brussel met zijne gazetten onder den arm langs den boulevard du Nord gaan... Eene beurs vinden met 225 franken in,... ze naar 't politiebureel dra gen alwaar ze twee minuten nadien gereklameerd werd door eenen soldaat van 'de 2de jagers te peerd. Ze moesten da ventje decoreeren Menelik, ko ning van Abyssinië, en wil d'Italiaansche krijgsge vangenen maar niet loslaten hij zal er slechts eenige in vrijheid stellen uit achting voor den Paus. Vrijdag is er ministerraad geweest onder 't voorzitterschap van den Koning, waarin vastge steld is dat de minister van Oorlog in November toekomende zijn ontwerp van legerhervorming in de kamers zal voordragen... Volgens 't nieuw pro- jektzou den soldatendienst persoonlijk en ver plichtend zijn.... Hoe 't gouvernement met zoo iets durft afkomen en verstaan we nietMaar geen twijfel toch, dat onze katholieke volksvertegen woordigers dit wetsontwerp zullen verwerpen Onze groote Woeste bijzonderlijk zal het bestrij den, hij, die over 9 jaar een dergelijk projekt, voor gedragen door den heer d'Oultremont, afgeveer- digde van Brussel, deed mislukken... Dit wetsont- o zou gemakkelijk kunnen de dood zijn onzer olieke ministers.Maar alia, 't en kan er niet a> helpen.... Liever een ander katholiek minis- 3, dan dien hatelijken, verfoeielijken,tergenden ischuwelijken persoonlijken dienst. Kibeladoeken. DAÓWIJZER Zondag, 11 Octobeb. H. Brigitta, weduwe. Het Evangelie van den Koninklijken hoveling wiens zoon ziek te bed lag, en gehoord hebbende dat Jesus kwam, hem te gemoet liep en bad dat hij komen zou om zijnen zoon te genezen, want dat hij op sterven lag. Jesus zeide tot hem tenzij dat gij lieden mirakelen ziet en wonderheden, zoo en ge looft gij niet. De hoveling zeide hem Heer, komt toch eer mijn zoon sterft. Jesus zeide ga heen uw zoon is wel te pas. De man gaf geloof aan 't woord dat Jesus sprak en ging henen. En als hij nu We derkeerde kwamen hem zijne knechten te gemoet en brachten hem de boodschap zeggende dat zijn zoon genezen was. Zij zeiden hem gisteren te ze ven uren verliet hem de koorts. De vader erkende dat het juist de uur was waarop Jesus hem gezeid had ga, uwen zoon is wel te pas. En de hoveling geloofde met geheel zijn huisge zin. Maandag, 12. H. Maximilianus. Dijn8DAg13. H. Eduardus, koning van En geland. Woensdag 14. H. Donatianus. Donderdag 15. H. Theresia. Vrijdag 16. H. Callixtus, paus en marte laar. Zaterdag 17. Gelukzalige Margareta-Maria Alacoque, de groote verspreidster van de devotie tot het H. Hert van Jesus. Priesterlijke benoemingen..De Z. E. H. Kanunnik Goethals, professor in het groot semina rie, heeft om reden van ziekelijkheid zijn ontslag gegeven; hij wordt vervangen door den E. H. Staudaert, student in Kerkelijk recht in de katho lieke universeteit van Leuven. HET BEDIENEN DER TAFEL. Het bedienen is bij een diner volstrekt geene bijzaak, daar het fij nste en kostelijkste ontbijt door eene slechte bedie ning zijne waarde ver liest. Men neemt éen man voor 8 personen 2 voor 14 3 voor 20, en voor 30 vier bedienden. Men beveelt de bedien den snel te werk te gaan, maar toch bedaard en oplettend te zijn en zich absoluut niet te bekom meren met de gesprekken der gasten. Bij het in- en uitgaan moeten zij zonder geraas de deuren sluiten en bij het dessert zich verwijderen. Een tafelbediende moet zacht en licht geschoeid zijn. Het aanbieden geschiedt met dq linkerhand, aan de linkerzijde van den gast, het wegnemen der tellooren geschiedt echter met de rechterhand aan de rechterzijde. Men weze vooral voorzichtig en oplettend bij het ronddienen der sausen, opdat niemand der genoo- digden door ruwheid geplekt worde. Bij het wegnemen der soeptellooreu, houdt men er in de linkerhand om de lepels op te leggen de tellooren houdt men in den arm, tegen het lijfdit gaat zeer gemakkelijk eu men is er gauw aan ge wend. Men spreke zeer weinig of nietdan om te antwoorden aan de genoodigden. 't Is niet gelooflijk wat volk er naar Parijs geko men is om den Keizer te zien, al de hotels zijn opgepropt men rekent dat er 3 millioen vreemde lingen zijn; in de straten, die den stoet moet volgen is geen enkel plaatsken meer te bekomen er zijn balkons verhuurd voor meer dan duizend frank. De Franschmans zijn om zot te worden. Het fransch Vrijmetselaarsbestuur had geschikt van den aartsbisschop van Parijs buiten de feesten te laten maar Keizer Nikolaas heeft laten weten dat hij den aartsbisschop wil gaan groeten en nóg wel van de allereerste. Hij zal door Zijne Hoog- weerdigheid en door de geestelijkheid ontvangen worden aan den ingang der hoofdkerk. De vrijmetselaars spuwen vuur en vlam van koleire, maar ze kunnen er toch niets aan doen. dief had zich al weten uit de voeten to maken. Hij zit nu in Amerikawaar, is niet geweten hij wordt ieverig opge zocht. Het is eene dure vriendschap voor de gravin, maar 't is toch wat hare schuld, zij had maar zulke schurken in haar huis niet te aanveerden. Afrika. Te Buluwayo is een Eoerfabriek in de lucht gesprongen. 5 lanken zijn gedood en verscheidene ge kwetst. Een twintigtal zwarten zijn be graven onder neergestorte rotsblokken. Het dak van talrijke huizen is door de ontploffing afgerukt. Er is groote scha de. is een schouwburg afgebrand. Het vuur liep zoo snel voort dat de tooneeL spelers zelfs den tijd niet hadden van hunne kleedeien te redden. Er was ee ne onbeschrijfelijke verwarring onder 't volk. Men heeft reeds zes lijken van onder de puinen gehaald men vreest dat er nog vier andere in den brand ge bleven zijn. In 't hospitaal liggen meer dan 40 gekwetsten. De brand heeft maar een halve uur geduurd, De scha de wordt gerekend op 100,000 fr. 't Is wonder Alle jaren hooren wij van theaters die afbranden, 't Is als of het eene straf van Onze Lieve Heer waar voor de goddelooze en zedelooze stukken die er dikwijls gespeeld wor den. Maandag verleden overhandigde Lui- brechts eenen brief aan zijnen vriend Spiegels om die sef fens te gaan in de post stekeu. Nauwelijks had Spiegels hem vast of hij zei Maar Luibe- keu, die brief weegi' veel te veel, zet er toch nog nen postze gel meer op. Goed jongen Om nog wat ineer te wegen zeker, riep Lui- brechts 'k zal mij haasten a Botsing van treinen in de statie van Borgworm. Een «loode, drij gekwetsten. Vrijdag avond, kwaart voor 8 ure, is eene erge spoor wegramp voorgevallen in de standplaats van Borgworm. Een koopwaren trein is op eene ma- neuvreerende locomotief, welke eenige ledige wagons had aanhangen, geloopen. De schok was vreeselijk. De wagons werden op elkander geslingerd. Het voorste gedeelte van beide treinen werd vernield. Aanstonds daagde hulp op om, zoo mogelijk, de machinisten en stokers te redden, welke onder de puinen lagen te kermen. De eerste dien men bovenhaalde, was de machinist van den koopwaren- trein. Hij had reeds den geest gegeven. Zijne borst was totaal ingedrukt. De andere machinist en de twee stokers werden gekwetst. Zooals men denken kan, is de stoffe lijke schade overgroot. De eerste treinen te Brussel aangekomen van den kant van Borgworm liepen met 8 uren ver traging binnen. Het bestuur der spoorwegen heeft een onderzoek ingesteld. LokCrCII. Dinsdag heeft de eerweerde Pater Basilius, van het kloos ter der Paters Recoletten te Lokeren, zijn gouden jubeelfeest van 50 jaar kloosterling gevierd. Om 8 ure had eene solemneele mis plaats door den jubilaris gedaan. Bij zijne intrede in bet koor werd hem eene gouden kruk geofferd, en na de mis plaatste men hem eene schoone gouden kroon op het hoofd. Mgr Benjamin Christiaens, bis schop van Congo, die de plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerde, hield eene schoone en welgepaste aan spraak. Eene groote menigte vervulde de kerk en het koor. 7110 7 :1 f lTT Alhoewel een on- /lUU w 11 I feilbaar purgeer middel zijnde, is de Waltherypil zoo zacht, zoo aangenaam, dat men geene andere meer wil om verstoptheid, maag- ontsteltenissen, bloedonzuiverheid, enz. i to genezen. (CHINA,) dooi* den Eerweerdcn IUIsslouuari» E. 3D. 33. Hoofdstuk II. Van Parijs naar Lourdes. Nadat men zoo acht uren standvastig op den ijzerenweg heeft overgebracht zonder eten of drinken, dan heelt men niet veel bekoring om nog rond te loopen en de straten van Parijs, al waren zij duizendmaal schooner, te gaan bewonde ren daarbij door het rollen en het schokken, verkeerde onze maag in den bedrukkelijksten staat en meer dan ooit verhief zij de stem om een weinig onderstand te ontvangen wij ble ven dan ook niet ongevoelig aan hare smeekingen, maar de den ons terstond naar het hotel Belzunce brengen, dat men ons te Scheut had aanbevolen wat was onze verwondering groot, toen de bazin van het hotel ons in het schoonste Vlaamsch het woord toestuurde I wij vernamen weldra dat zij uit de provincie WesbVIaanderen was en reeds een twintig taljaren iu Parijs verbleef. Het was voor dat mensch een op recht geluk van hare moedertaal eens te mogen spreken en nog meer van Vlaamsche Landgenoten in haar huis te ontvan gen ik moet bekennen dat het mij ook deugd deed van mijne Hofstaadseke tong in het woelige Parijs in 't werk te mogen stellen. Als wij nu onze kamers genomen hadden, was de tijd geko men om aan onze magen den tol te betalen dien zij zoo drin gend vroegen. Kort na ons avondmaal schonken wij aan onze vermoeide lidmaten eene welverdiende rust en 's anderdaags waren wij reeds vroeg te been om de H. Mis te gaan lezen in de kerk der Eerw PP. Lazaristen. Die goede Paters ontvingen ons met eene buitengewone genegenheid en in hun aange naam gezelschap hebben wij kostbare oogenblikken overge- gebrachtzij bezitten in Parijs een groot Seminarie, vroeger door den H. Vincentius zelf gesticht, 't is groot en prachtig en zeer wei geschikt tot de vorming der jongelingen, die zich al daar tot het Apostolaat komen voorbereiden wij zouden vol gaarne bij de paters Lazaristen lang hebben willen vertoeven, maar ongelukkiglijk de tijd vervloog en kwam ons tot het af scheiden dwingen, In den voormiddag begaven wij ons nog hier en daar in alle richtingen van de stad om de boodschap pen te volbrengen die ons te Scheut besteld waren. Gij zult u wellicht verwachten aan eene breedvoerigere be schrijving van al de wondere schoonheden, die wij in Parijs ontmoetten wel, wat zou ik er van zeggen Voorzeker, wij hebben daar schoone straten gezien, prachtige gebouwen be- wondferd en luisteriijke kerken bezocht, maar het was er over al zoo druk, dat wij bijna niet wisten waarheên ons wenden of keeren, om ons bijtijds uit de voeten te maken in zulkdanige omstandigheden is het al lastig om zich over alles een echt gedacht te vormen, ook ik moet rechtuit bekennen dat ik van Parijs niet veel vergeten zal, daar wij die stad slechts in aller- haast doorloopen hebben. Ik mag nochtans niet nalaten van u te spreken over een bezoek, dat wij in den namiddag, 13 februari, brachten aan het Seminarie der buitenlandsche Missiën, (missions étrangè- res). In dat huis bevonden wij ons oprecht als Missionnaris- senoponze plaats wij waren immers in dat heiligdom, waar zoovele zendelingen den waren Christen heldenmoed hadden geput, waar zij dien krachtigeu moed hadden bekomen, die ze eens voor dwingelanden en vervolgers met onverschrokken heid bet waar Geloof deed belijden en hun bloed voor deszelfs bekrachtiging deed vergieten. "Wij zagen ons omringd van zoovele jonge levieten, die allen bereid waren om de voetslap pen van bunne moedige en heilige voorgangers te bewandelen en zich waardig te toonen van hunne deugden en heldhaftig heid. Zie om rechtuit te spreken, hier genoten wij een geluk, dat Parijs met al zijne merkweerdigheden onbekwaam was ons te schenken. In onze onderhandelingen met de Seminaris ten spraken wij over China en over de zendingen, juist of wij reeds in onze residentiën zouden verbleven hebben. In dat zelfde Seminarie bestaat er eene zaal waar men met zorg de 160 Die ellendelingen zullen het nochtans bestaan; Dat zij het beproeven, Rombold, en dan zal het feest zijn voor zwaard en bijl, feest voor knots en pijl, feest voor blijde en springaal, feest voor vuur en vlam Ha ha ha Zij trotseeren het gevaar. Ik zal huune lompe koppen van den romp houwen en hakken; die gejukte ossen met de knots over de kling jagen; pijien en steenen op hun lijf doen hagelen hunne steden slechten en uitmoorden hunne burchten en kasteelen sloopen hunne sterkten veroveren Eene vreeselijke vuurzee zal Vlaanderen omvlammen Ja, dat zij het beproeven! Die heethoofden verachten den dood, heer graaf. Dat zij het beproeven herhaalde Willem grijnzend doch in koelen bloede - en, bij alle duivels Vlaanderen wordt eene woestijn. Ha ze zullen mij hoonen mij reke ning vragen Iwein, de oproerstoker, Aalst, dat broei nest des verraads, zullen eerlang de kracht van mijn wreken- den arm gevoelen Wee hun De graaf, bij Iwein's aandenken schielijk in toorn ontstoken, sprong op, ging eenige stappen vooruit, bleef plotselings voor de deur staan, sloeg de armen overeen, trappelde lichtjes met den rechtervoet en grijnslachte. Wee hun wee hun galmde het door de zaal. Rambold jubelde bij dacht het oogenblik gunstig om den opgewonden Normandiër met de plannen, die hij jegens Lauretta in 't schild voerde, bekend te maken. Genadige vorst, begon de listigaard en aarzelde. Willem was overigens te diep in gedachten verzonken om iets te hooren. Doorluchtige vorst, sprak de geslepen hoveling luider ik, ik... Het overige bestierf op zijne lippen, dewijl er op de deur werd geklopt. Wie durft mij storen morde Cliton en trok met geweld de deur open, terwijl Rambold nieuwsgierig opstond,

De Volksstem | 1896 | | pagina 2