de^eeebTvaFmsland - TE PARIJS. Laatste Depechen. Nieuws uit Aalst. College St. Augustjjtus Les Bees a inautleseciiec kleederen bewaart en andere voorwerpen die aan de Martela ren der Congregatie, tijdens hun leven hebben toebehoord, men ziet daar ook de wreede werktuigen, die tot de marteling werden gebezigd. Als men die zaal intreed, voelt men onwille keurig een trilling over het gansche lichaam, bij het overden ken der wreede pijnen eu tormeuten door die heldhaftige Mis sionarissen uitgestaan inderdaad, het zijn niet anders dan pijnbanken, zware ketens, scherpe pinnen en lompe knotsen met doorstokene kleederen en bebloede koordens, die zich van alle kanten aan de oogen van den bezoeker bieden noch tans, als men eenige oogenblikken de zaal binnen is, verdwijnt weldra alle schijn van benauwdheid of vrees, integendeel verre van nog schrik te gevoelen, men gaat zoo ver, dat men het gelukkig lot der martelaren benijdt en dat men uit gam scher harte den wensch vormt van op zijne beurt waardig te mogen gevonden worden, op hunne heilige voetstappen te wandelen, om zoo ook, tot hunne schitterende kroon opgeno men te worden Wij zouden misschien nog langen tijd in het Seminarie verbleven zijn, indien het reglement ons niet had verwittigd dat het scheidingsuur gekomen was. Met tegenzin en met een oprecht hertzeer, verlieten wij dat uitverkoren oord, waar wij zooveel genoegen hadden genoten, 's Ander daags om 7 ure 40 min. namen wij den trein naar Lourdes. Om van Parijs tot Lourdes te komen, moesten wij eenen nacht op den trein overbrengen. Voor iemand die gewoon is aan het reizen, is de rust op 't convoi even zoo gemakkelijk als in een zacht bed, maar als men, gelijk wij, de proefneming voor de eerste maal onderstaat, dan komen zulkdanige bed deus aardig voor, en men wacht bliksems lang van er den slaap op gewaar te worden eindelijk nochtans, onder den morgend rond 2 a 3 ure, gelukten wij er in van voor eer uren in het land der droomen te geraken en terwijl wij maar altijd ronkten, schokte en rolde onze trein vooruit. Om 6 ure van den morgend bracht hij ons in Toulouse, waar hij voor eenige oogenblikken stilhield en onsden noodigentijdschonkom algauw eene verversching te nemen, met een stuk op d'hand en daarmeê weeral, en avant het stoomende rijtuig binnen en recht naar Loudep. Onderwege doorkruisten wij aanhoudend de schoonste landijen en prachtigste priëelen 't waren mees tal planterijen van wijngaarden, die met de opkomende lente het eerste groen ontvingen. In den namiddag bevonden wij ons te midden van reusachtige bergen, wiens toppen met sneeuw beladen, zich in de wolken schenen te verduiken om 5 ure van den namiddag hielden wij stil in de statie van Lourdes, (14 februari.) Wij begaven ons terstond naar het heiligdom van onze goe de Moeder Maria. Hoe zoet en hoe aaugenaam waren die eerste stonden, die wij, in de grot geknield, voor het beeld van O. L. Vr. overbrachten Van zoodra men op die voorrechte plaats komt, wordt men gewaar dat Maria zich al daar op eene bijzondere wijze aan hare kinderen veropen baart hoe groot is het betrouwen, 't welk de gebeden verge zelt, in Lourdes gestort, hoe troostend zijn de verzuchtingen, die men aldaar zijne Moeder toestuurthoe heilzaam het ziel- genot en de zalige vreugd O, kon men altijd bidden gelijk men in Lourdes bidtWij bleven gedurende langen tijd als vastgekluisterd aan den grond in de grot zitten en ware de duisternis ons niet komen verwittigen, dat de tijd gekomen was om naar ons hotel te gaan, wie weet hoelang wij daar zouden vertoefd hebben niet een van ons dacht aan het uur en inderdaad, rechtuit gesproken, in Lourdes voor Maria's beeld, kent men noch tijd noch uur, men gevoelt er zich zoo wel, dat men met de drie lievelingen van onzen L. H. zou willen uitroepen Het is hier goed, laat ons hier onze tenten slaan I Maar er stond ons nog een grooter geluk te wachten 's anderdaags reeds vroeg in den morgend, mochten wij de H. Mis in de Basiliek opdragen ik voor mijn aandeel, ik las mis aan het hoogaltaar gedurende het H. Sacrificie had ik eene onvrijwillige doch indrukwekkende verstrooid heid toen ik op eenen zekeren oogenblik mijne oogen tot het Kruis verhief, vielen mijne blikken juist op het nationaal Vaandel van België, dat boven het Chistusbeeld wijd en breed is uitgespannen dit gezicht bracht mij nogmaals mijn duur baar Vaderland in 't geheugen, ik dacht aan mijne godvruch tige Landgenoten, aan mijne familie, aan mijne vrienden en kennissen, aan U allen in een woord, beminden, en een vurig gebed voor allen die mij lief waren, wierd mij door de aandoe ning als natuurlijk ontrukt. Na de H. Mis begaven wij ons 161 De ongenoodigde edelknaap, die, een perkament in de hand, op den drempel stond, verschrikte bij des vorsten bewolkt gelaat en deinsde onwillens terug. Wat is er? Doorluchtigheid, zeide de hofjonker en rilde nog eens een persoon, die voor drie dagen hier uit Aalst aankwam, is weer in het paleis. Hij gaf mij dit perkament en verzocht me het u aanstonds te behandigen. Naar hij beweerde, was het van het allergrootste belang. Goed. Geef me dat stuk, sprak Willem op zach- teren toon. En waar is die man vroeg Kambald. Hij was hier te huis en had nog 't een en het ander te verrichten, zeide hij en trok verder het paleis in. Wat? in mijn paleis iets te verrichten Gauw zoek dien vlegel op en breng hem, kwaadschiks of goed schiks, vóór ons... Hij is hier te huis? dat is wat sterk 1 De edelknaap, nog heel onthutst van Willem's geme lijke taal, vertrok gezwind. De Normandiër en de doortrapte hoveling namen weer hunne zetels aan de tafel in. Willem ontrolde het perkament, hield het met beide handen vast en Rainbold las Lijst der voornaamste Vlamingen op de vergadering van Aalst tegenwoordig. Onderscheiden bladzijden heel beschreven, merkte Willem bits op en doorbladerde zenuwachtig het stuk. En de wrokkige Rambold las dan traag al de namen af, terwijl Willem, die ze met den vinger éen voor éen aanwees, een spijtig Die ook of een dreigend Wee dezen uitmorde. Toen Rambold, aan het einde der lijst, de kanttee- kening Honderden andere ridders, poorters en land bouwers waren te Aalst aanwezigduizenden zullen naar Gent stroomen aflas, smeet Willem het perkament op den grond en sprak, bij een verachtend optrekken der bovenlip Die ellendelingen 1 Het zal hun rouwen nogmaals tot in de rots; wij baden als dan vurig om eene voorspoedige reis door Maria's voorspraak van den Heer te bekomen in deze laatste oogenblik ken heb ik ook veel aan D gedacht, be minde Moeder en Broeder, en Maria, die weet wat ik alsdan voor U beiden geluk vroeg, zal mijne onwaarde bede voor uw welzijn verhoord hebben. Maar ongelukkiglijk, de tijd vervloog snel en na een klein bezoeksken aan de goede grot gebracht te hebben, was net uur gekomen om ons naar de statie te bege ven en ons op weg naar Marseille te stellen. ('t Vervolgt). De aankomst te Clierbnui-g. Men heeft een tijd lang gevreesd dat het slecht weer de aankomst der russische vors ten te Cherbourg zou vertraagd heb ben. Toen maan dag morgend, ten 7 ure, het eskader der Noordzee het anker lichtte om den keizerlijke yacht te gemoet te varen, heerschte een hevi ge storm op zee. De 25 oorlogschepen vertrokken niettemin twee kruisers vaarden vooruit. Zoodra ze de russi sche schepen in de verte bemerkten, gaven zij het signaal aan de andere vaartuigen van het eskader, en elk de zer loste een salvo van 101 kanonscho ten. Ondanks het slecht weer, was te Cherbourg eene ontelbare menigte volks op de kaaien bijeengestroomd, alhoe wel men op voorhand wist dat het pu bliek niets zou kunnen zien van de offi- cieele ontvangst. Ten 1 uur 55 kon men van uit de haven de keizerlijke yacht de Poolster bemerken, en op de com mandobrug den czaar, die met den mi litairen groet antwoordde op de toejui chingen der fransche matrozen. Het was j uist 2 ure 20 toen de Pool ster de voorhaven van Cherbourg bin- nenvaarde. De troepen aan wal presen teerden de wapens en de veldmarsch werd geblazen. De yacht werd door de sleepstoombooten tot voor het arsenaal gebracht, waar een ontmast avisoschip lag, dat tot aanlaudigsplaats was inge richt. De yacht botste er met te veel ge weld tegen en een platform, dat voor de aanlanding moest dienen, werd ver brijzeld. Het ongeval werd spoedig her steld, maar niettemin was er een kwart uurs vertraging. Eindelijk ten 3 ure kon de aanlan ding geschieden. De President der Fransche Republiek en de voorzitters van Kamer en Senaat begaven zich op de aanlandingsplaats en wachtten aan het uiteinde der overgangsbrug de rus sische vorsten af. Weldra verscheen de czaaa met de keizerin aan den arm. De keizer droeg het uniform van op perbevelhebber der russische marine met het grootlint van het fransch Eere legioen. De keizerin droeg een eenvou dig toilet in beige en een strooien hoed met rozen. M. Faure, met ontdekt hoofd, kuste de keizerin de hand, en drukte vervolgens de hand, welke de czaar hem toereikte. Hij wensch te in korte woorden de russische vorsten welkom, bood de keizerin den arm aan, en klom den trap naar do aanlandings plaats op, met den czaar rechts. De voorzitter der Kamers, de ministers en de andere huogweerdigheidbekleeders volgden. Ondertusschen werd aan wal en aan boord der schepen het russisch Keizers- lied gespeeld, en weerklonk de geest driftige kreet Yive la Russie De offi- cieele ontvangst en de voorstellingen hadden plaats in de zalen van het Arse naal, die prachtig versierd waren. De russische vorsten begaven zich vervol gens met M. Felix Faure naar de fran sche yacht Elan, om de scheepsrevue op de reede bij te wonen. fel, die 20 centimeters hooger stond dan de twee andere tafels, telde 17 koeverten. De eetzaal was prachtig versierd met wapentrofees, planten en bloemen. Bij het nagerecht stelde M. Faure de ge zondheid in der russische vorsten. Na dien heil dronk speelde het muziek het russisch keizerslied. De czaar antwoordde in zuiver fransch; hij bedank te voor het hartelijk onthaal, dat hem te Cher bourg was te beurt gevallen en dronk aan het heil van het fransche volk. Het muziek speelde nu de Marseillaise. Het Vertrek naar Parijs. Na het banket ten 8 1/2 ure, begaven de czaar en M. Felix Faure zich aan boord van de Pool ster om de keizerin af te halen, en de russische vorsten werden vervolgens plechtig naar hunnen trein geleid, die nabij het arsenaal stond. Kozak ken in rood uniform, hielden de wacht aan de deur der statie. De trein vertrok onmiddelijk, terwijl de troepen van het garnizoen de wapens presenteerden en de menigte, in den omtrek van het arsenaal, luide toejuichingen liet hooren. De President vertrok op zijne beurt, ten 8 3/4 ure, met een bijzonderen trein naar Parijs. Voor zijn vertrek heeft de czaar ongeveer 300 decoraties afgegeven, die tusschen de militaire en burgerlijke overheden verdeeld werden. In ruiling werden verscheidene kruisen van het Le gioen van Eer aan russische officiers gegeven. Dc aankomst te Parijs. Dijnsdag morgend, van af 6 uren, waren de stra ten van Parijs opgekropt met nieuwsgierigen en men kon zich slechts met moeite een doortocht te midden der menigte banen. Het weer was prach tig en eene schitterende zon deed de straatversie ring schoon uitkomen. Rond 9 uren was aan de statie van den Rauelagh waar de russische vorsten moesten aankomen, het gedrang verschrikkelijk. De menigte werd echter door de politie op eerbiedigen afstand van de sta tie gehouden. Op het dak van het St-Jozefscollegie, nabij de statie, zag men de geestelijke professors zitten. Ten 9 lj2 ure kwamen despaliis en de republiekaan- sche wacht aan, zij werden door de menigte toegejuicht. Een kwart uurs later verscheen het bureel van den Se naat, met een geleide dragonders met den blanken bel. Opvolgentlfjk kwamen nog aan de prins Orlof, mi litaire geattacheerde van het russich gezantschap, in groot uniform van oiïlcier der keizerlijke wacht, de mi litaire gouverneur van Parijs, het bureel van den muni- cipalen raad de kardinaal-aartsbisschop Mgr Richard, en eindelijk de ministers, vergezeld van een eeregeleide dragonders. Ten 10 ure werd de veldmarsch geslagen. De bijzonde re trein van den President, waarin de russische vorsten hadden plaats genomen te Versailles, kwam langzaam de statie binnengereden, terwijl het muziek het russisch lied Zondagrust.Zondag 11 October, dienst doende apotheker. Van 'smiddags tot middernacht. M. DE WAELE, Kerkstraat. Werkstaking. Eon veertigtal kaaiwerkers (kolenlossers) hebben hun werk gestaakt aan de vaart. Zij krijgen fr. 0,50 per 1000 kilos om aan het schip te lossen, en fr. 0,75 om de kolen in de stad te doen. Nu vragen zij fr. 0,75 per 1000 kilos om aan het schip te lossen en fr. 1,00 ^m in de stad te brengen. De werkstakers zijn alm. Congregatie «Ier Jongelingen. Toeko mende Zondag, 11 October, algemeene Commu nie om 6 ure, in de kapel der Damen van Maria, Molenstraat. Mis met zang en korte toespraak. Volle Af laat. Om io 3/4, in de kerk van het Collegie, plechtige openbare Opdracht van 21 Aspiranten. IVlóll WPTlhdVP komt eene der bijzonderste liltUWtllIlUVt eQ braafste inwoonsters te verliezen. Dijnsdag om 4 uren namiddag ontsliep er zachtjes in de stichtendste gevoelens van god vruchtigheid Catharina Pletinckx, weduwe Van Eesbeek, 86 jaren oud. Het was eene voorbeeldige huisvrouw en zij had een hijzonderen grooten eer bied voor den priester, dien^ij met geluk, aan dachtigheid en dankbaarheid geheel haar leven en in hare doodsuren aanhoorde. Gelukkig zulke zie len, want de verdiensten hunner goede werken volgen of vergezellen hen. Vrijdag verleden, om 9 uren, werd zij plech- tiglijk geuitvaart en begraven. De scliecpsrcvuc. Gedurende het verblijf der russische vorsten in het arsenaal, waren de 1 schepen van het eskader tot de revue gereed gemaakt. De keizer en de keizerin namen met M. Felix Faure plaats aan boord van de Elan die de persoonlijke vlaggen van de twee staatshoofden in top voerde. Twee pa radebooten, elk met 32 roeiers, onder de bevelen van een luitenant der ma- M. Faure stapte de eerste uit en hielp de keize rin uitstappen. De czaar droeg het uniform van kolonel der keizerlijke wachtde keizerin droeg een prachtig wit toilet. Beiden schenen zeer ont roerd. Men hoorde geene toejuichingen, daar er in de statie enkel officieele personen vereenigd wa ren. De ontvangst en de voorstellingen geschied den in eene der zalen van de statie. De czaar nam vervolgens de republikeinsche wacht in oogen- schouw, terwijl het muziek de Marseillaise speelde. Daarna stapten de vorsten en M. Felix Faure in den keizerlijken landau. De president zat tegeno ver de keizer en de keizerin. Toen zij de statie uit reden, werd er geestdriftig geroepen Yive la Rus sie Yive la France Yive le czar Yive la Répu- blique! De spahis met hunne araabscke opper hoofden vormden het eeregeleide. De rijtuigen der officieele personnagies en gezanten volgden. Op den doortocht van den stoet lieerschte eene onbe schrijfelijke geestdrift. Toen hij langs de Concordeplaats reed, waar het beeld der stad Straatsburg in rouw ge huld was, scheen de czaar diep aangedaan. De stoet begaf zich door de prachtig versierde straten, waarvan ver scheidene aan echte lusthoven geleken, naar het rus sisch gezantschap, waar nieuwe ontvangsten en voor stellingen plaats hadden, gevolgd door een familieont- bijt. De vensters en de daken der huizen, op den doortocht van den stoet zagen zwart van 't volk. Ten allen kante stegen luidruchtige toejuichingen op, waaraan geen ein de scheen te komen. Vooraleer het gezantschap binnen te treden, keerden de keizer en de keizerin zich naar het volk om. De czaar maakte den militairen groet, terwijl de keizerin glimla chend neeg. In het gezantschap heeft de keizer eenige oogenblikken met den president gesproken, en hem ge zegd hoe zeer hy en de keizerin getroffen waren door het geesdriftig onthaal dat hun te beurt viel. Toen de president in zijnen landau het russisch ge zantschap verliet, werd hij door de menigte, die niet uit de straat te verdrijven was, geestdriftig toegejuicht. In het gedrang van het volk hebben er eenige onge lukken plaats gehad. Zoo zijn eenige nieuwsgierigen (Peb Telefoon). 1° Uit Gent. Woensdagom lOuren is de gewone zittijd van do provinciera den geopend. In de zen zittijd moest er een deel der besten dige deputatie her nieuwd worden. 2" Uit Wieze. De plaats van hulp onderwijzer staat open jaarwedde 1100 Iran kaanvragen vóór 10 Oktober. 3° Uit Hoboken. Baron Osy, gouverneur der provincie, heeft de gemeenteraadszitting verboden, welke maandag avond moest plaats hebben... Onze liberale twistzoekers schuimbekken van woede. Uit Parijs. Hrlji miEliocn vrceniilcliu- gen waren hier dijnsdag tegenwoordig om..'don Keizer van Rusland te zien. 5° Uit Saeeelaere. Vijf ZusterkenA 'van Liefde zullen in 't kort als missionarissen vertrek ken naar 'teiland Ceylan.... De overste dezer nieuwe missie is moeder Amelie, zuster van den heer Janssens, volksvertegenwoordiger van Sint- Niklaas. 6° Uit Brussel. Zaterdag is in de kerk van Laeken de jaardienst gezongen onzer eerste konin gin Marie-Louise. 7° Uit Rotterdam. Haines en Keurney, hij genaamd Wallace, twee anarchisten, die er op ui waren om den Keizer van Rusland van kant te maken, zijn maandag in vrijheid gesteld 8° Uit Parijs. De graaf van Vlaanderen heeft hier van in 't hotel Banberger d'inhaling gezien van den Keizer van Rusland. 9° Uit Courcelles. Twee werklieden, Jan Bontelier en Louis X., zijn hier maandag in de koolmijn verongelukt. uit rine, en drie booten van het admiraal- j cle boomen gevallen, waarin zij geklommen waren om schip volgden de Elan. Wanneer de stoet de haven verliet werden 31 Po v] f ri v K. Ge ligt ons toch zoo nauw aan 't hertSnoeck. Ge moet u bete ren of wij zullen beginnen op uwe duimeD te klop pen. Nonkel. Wij verwachten iets, zelle Lode. Zoudt gij u toch niets meer reskeeren T. F. Ge moet uwe depecke te naaste keer wat duidelijker schrijven. Domien. Alles wel ont vangen IMaar St. J obskermis is nog ver van hier Vr. te Velm. Zorgt toch voor uwe verzen ding. Tist. De les zal gegeven zijn misschien wel binnen de acht dagen! A. B. 't Doet mij plezier dat gezondene u bevalt. Chaleken. Wij en zullen het nooit vergeten.... 't Was te wreed.... B. Gehoorzaamheid, neerstigheid, godsvrucht i Fliske. Zouden wij aan zoo een H....pk....n kunnen aangeraken Pië. Heb nog wat geduld. 't Beloofde en is niet vergeten Daniel. Nu en hebt ge zeker geen oogen genoeg om te zien?... Wij hebben uwe groetenissen ontvangen en ver wachten mannekensg nonschoten gelost. Terwijl de Elan voorbij het eskader vaarde, riepen de matrozen, die op de dwarsmasten ge rangschikt stonden, zeven keeren hoe- rah 1 De wacht van elk schip presen teerde de wapens, de trommels werden geroffeld, de klaroenen geblazen en de muzieken speelden 't russisch keizers lied. De hulde aan den czaar gebracht, maakte een diepen indruk. Het Banket. Ten 7 uren 's avonds had in het arsenaal een banket plaats ter eere van den czaar. De kei zerin, die te zeer ver moeid was, was afwe zig. Er waren 72 ge- noodigden. De eereta- den keizer en de keizerin te zien voorbijrijden. Dc graaf van Vlaanderen. Op den doortocht van den keizerlijken stoet, dinsdag morgend, bemerkte men op het balkon van het eerste verdiep van het hotel Bamberger, aan het rondpunt der Elyseesche Velden, den graaf van Vlaanderen vergezeld van twee aides- de- camp, prinses Mathilde en verscheidene aan zienlijke personnagies uit de politieke en de fi- nancieele wereld. Een bezoek van M. Faure te St. Petersburg. Het gerucht is in omloop dat op het einde van dees maand of in het begin van November M. Felix Faure zich naar St. Petersburg zal bege ven om den keizer en de keizerin van Rusland hun bezoek terug te brengen. 'T IS WA AID Waar°m, kostelijke ge- 1 lij T T ij_il.llneesmiddelen koopen als men zeker is zijne valling te genezen hoe verwaar loosd ook, met eene doos, aan een frank, der Wal- therypastillen te EDINGEN, (Enghien). Ilumaniteiten, Vakonderwijs, Landbouw school, Laboratorium voor de ontleding der eet waren door den Staat aangenomen, Voorberei dende afdeeling voor de hoogere brouwerijseholen. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoib-Matuys, Rue courte du sel. N° 21,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3