IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N' 93. ZATERDAG 17 OCTOBER 1896. DE TOESTAND. D1 Is. Bauwens. 't Zal donderen. Die zich verheft zal vernederd worden. Charleroi en Aalst. De slool' w\v,w Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 pier jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetêe- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Nooit misschien zag de lucht er zwarter uit als nu. Niemand twijfelt er meer aan oi een on- weder op handen is, onweder gelijk de maat schappij nooit zal gezien hebben en waarvan de slachtoffers ontelbaar zullen zijn. Mannen worden er nochtans gevonden die met de handen in den zak alles staan af te zien, en gedurig met den glimlach op de lippen, geen ander woord in den mond heb ben als Het zal wel gaan. Zij zien misschieu bet opkomende onwedèr nietmaar boo- ren zij niet spreken van den strijd die tusschen de loonwinnors en de kapitalisten bestaat Hooren zij niet, hoe de werkman de rijken verwijt van alles in overvloed te hebben en té leven met zijn bloed en zweet Zien zij niet dat de legers der arbeiders alle dagen vermeer deren, met het verdwijnen van de kleine handelaars en nijve- raars Dat dit leger zal verdubbeld worden, op den dag die nakend is, wanneer al de kleine burgers, uitgebuit door den geldadel, deu blauwen kiel van den werkman zullen aange trokken hebben en gedwongen zijn de eiscben van dezen laat- sten te vervorderen De slag zal dan geleverd worden tusschen de zwakken en de sterken, tusschen de werklieden en de kleine burgers tegen de kapitalisten. Wie zal er nu tusschen komen om de vrede te maken De socialisten niet, die niets anders zoeken dan den haat van den eenen tegen den anderen nog booger te maken. De socialisten niet, die de kapitalisten uithongeraars noe men, echte sociale monsters, die over den geheelen maatschap- pelijken rijkdom, al de productie- en ruilmiddelen beschik ken, tegenover de massa loonslaven, die angstig van den kapitalist, eigenaar van den grond, de fabriek,'twerkhuis enz., het werk zullen afsmeeken, dat de onbezielde machien nog nooit heeft kunnen volbrengen. Evemin onze valsche groene demokraten, die zoowel als de socialisten de hedendaagsche maatschappij maar seffens zou den willen omverwerpen die den arbeider tegen alle gezag, 't zij geestelijk, 't zij wereldlijk, den haat weten in't hart te spreken die hem maar gedurig en altijd van zijnen stoffelij- lijken toestand spreken zonder zich ten minste om zijn geeste lijk welzijn te bekommeren. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOK Het volk is verbolgen en niet te onrecht, Rambold dood is nijverheid, handel, landbouw en scheepvaart. Het land is uitgeput... Hen aanhooren baart nochtans bezwaar en gevaar.... Wat gedaan Weet uwe spitsvondigheid den sleutel van het raadsel te vinden Naar mijne bescheiden meening, hoeft ge te zwich ten voor den drang der omstandigheden. Betoom uwe gramschap aanhoor der Vlamingen vervelende weeklach ten en jammertonen paai ze met fluweelen woorden, in afwachting dat ge, bij gunstiger gelegenheid, hen onmee- doogend treffet. De tijger, die eene prooi begluurt, grolt niet en verbergt het scherpe der klauwen onder het fluweel der pels. Wees de loerende tijger... Dat zal ik. Edoch uwe wraak... sprak Rambold gejaagder. Ik dorst er naar. Uwe wraak kunt ge nu reeds bot vieren... Hoe dat Dirk... i, Ik zet een hoogen prijs op zijn hoofd, viel Willem wreveliger in, doch zijn gelaat bleef koel. en Iwein,... Kunt ge hem levend of dood vatten 1 beiden... Ik zend ze naar de andere wereld beiden kunt ge eene doodelijke wonde toebrengen.., Ha Ha spreek ras. Noch zwaard, noch bijl of pijl kan ze veroorzaken.. Ik begrijp u niet, Rambold. Luister, o mijn vorst, en laat mij van een geheim, Neen, de groene demokraten niet, maar de kris- tene Kerk, die alleen de ware liefde tot den mensch bezit. Die groote waarheid, die alleen al de leeringen van den Zaligmaker met een helder licht omstraalt, dat geene vrede mogelijk is, indien gij den mensch niet eerst en vooral goed maakt. Dc veruit-inving ran 's lucusclicn bedor ven wil, ziedaar de bron van allen waren voor uitgang. Ook de Engelen zongen boven de krib van den Godmensch Lof aan God in den allerhoogsien, en vrede aan de menschen van goeden wil. Jeeken. Ja, men voorspelt het ons, 't zal don deren in den toekomstigen Kamerzlt- tijd. De socialisten voelen dat bun kraam waggelt en de gloriezon van Anseele on dergaat, en zij willen revanche nemen. De openbare tribune en bet beknopt verslag zijn de middelen, welke de socialisten zullen aanwen den om tot bet volk te spreken en er zal geducht gesproken worden. Maar er zal ook geducht worden geantwoord. In de laatste dagen beeft de behoudende partij veel, zeer veel wapens bijeen gebracht om bet so cialism met grond te bestrijden. Dus, des te beter Anseele is een volksjongen, opgebracht in de geuzenscholen van Gent. Alzoo weet hij noch van God noch zijn gebod. Hijheeftindegoddelooze scho len den godsdienst, de priesters en kloosterlingen, al wat katholiek is, leeren haten en verfoeien. Die duivelsche haat is te samen met zijnen hoog moed gedurig aangegroeid en alzoo is bij om zoo te zeggen bezeten om kwaad te stichten. Gód niet erkennende, bij bet verlaten der slechte scholen, lachten hem de nieuwe leerstelsels der socialisten toe. Daarin vond hij den weg om iets meer als volksjongen te worden. Hij werkte te Gent, in Holland kwam vele moeilijkheden tegen maar niets kon zijnen hoogmoed tegenhouden, bij moest vooruitbij heeft geëindigd met opsteller te worden in bet socialistische blad Vooruit van Gent, waar hij met anderen de leerstelsels der duitsehe socialisten eigendom is diefstal, vrije liefde enz. heeft uiteengezet. Hij bespotte alle dagen al wat eerlijk en eerbiedweerdig is. Langzamerhand won Vooruit lezers en aan hangers en dan moest het werk der gentscbe soci alisten niet meer beperkt blijven bij een dagblad zijstichten coöperatieven en bonden; zij bouwdenen bochten paleizen. Overal was Anseele bet hoofd en de bestuurder en bet verdwaalde volk plaatste Anseele op eenen troon, waarvan de voetzuil zijnen hoogmoed was. De hooveerdige en goddelooze volksjongen was tot bet toppunt van glorie gekomen. De arme socia listen hadden cent voor cent gestort in de hoop van bunnen toestand te zien verbeteren, van wel haast het beloofde paradijs te genieten maar belaas tweedracht en twist komen onder de socia listische opperhoofden en dan wordt er aan den dag gebracht dat Anseele een volksuitbuiter is, die spot met de belangen der werklieden en hunne centen' opstrijkt tot voldoening van eigen hoog moed. Welke ontgoocheling voor de arme werklieden, die geluisterd hebben naar de verleidende stem van Anseele, die vaarwel gezegd hebben aan bun nen godsdienst, eenigen steun van waar geduld die hunne zuurverdiende centen te Gent verzameld hebben om eenen troon te bouwen voor bunnen eigen uitbuitei en dwingeland. Ja, mannen uit den raad, en werkmeisjes uit de fabriek van Vooruit riepen Anseele in 't open baar toe, dat er op geen enkele fabriek eene dwin gelandij bestaat gelijk in Vooruit 11 Welke steen geworpen naar het hoofd van den rooien Keizer van Gent I Hij, die in de Kamers de fabriekanten uitmaakte voor Cartouche en Cnl8, wordt door zijn eigen werkvolk uitgemaakt voor uitbuiter en dwingeland De tribunaal van Gent zal beslissen of Anseele achterhouding van werkloon, stralbaar door de wet, beeft gepleegdIn alle geval is hij geschandvlekt door zijn eigen volk en men is bezig te Gent met den troon van den dwingeland aan stukken te slagen en Anseele zal ondervinden dat menhet volk wel eenigen tijd kan bedriegen maar dat zijne weerwraak schrikkelijk is. Die zich verheftzal vernederd worden. Katholiek. Pas drij weken geleden zijn onze Daensisten naar 't congres getrokken van Charleroi en hebben zich daar bij den belgischen Volksbond aangesloten. Nauwelijks was zulks gekend, of eenige katho lieke dagbladen hadden geene vleiende woorden genoeg om onze scheurmakers te prijzen en te verheffen en om de ware katholieken van Aalst als" onredelijke en twistzoekende politiekers te doen doorgaan. Daar men ons sinds meer dan twee jaar aan alle soort van laster en allerlei plagerijen heeft ge wend, kost het ons volstrekt geen moeite onze katholieke confraters der drukpers nogmaals den misslag te vergeven, die zij komen te begaan. Maar zien wij eens den politieken toestand van Aalst van dichter bij, en klaar en duidelijk zal het alsdan uitschijnen dat de katholieke partij van Aalst zich steeds zoo demokratisch heeft getoond als het maar zijn kan en zij bijgevolg geen verbond heeft te sluiten met de partij Daens. 1° Van in den beginne immers heeft onze katho lieke Werkmanskring, die meer dan 1600 leden telt, bij den belgischen Volksbond aangesloten geweest. 2° Tijdens de laatste gemeentekiezingen moch ten de werklieden vrij en vrank, zonder tusschen- komst van burgers, hunne kandidaten aanwijzen, zoodat er thans 7 werklieden in onzen katholieken gemeenteraad zetelen. En na zulke tastbare preuven gegeven te heb ben, dat zij door en door volksgezind was, werd onze partij nochtans bestreden doer 5 a 6 verblinde gelukzoekers, die door vleiende woorden en onmo- gelije beloften een handvol werklieden overhaalden om eenen lijst tegen dien der katholieken te stellen. Al hunne pogingen zijn gelukkiglijk mislukt Hunne partijgangers hebben ze van dag tot dag zien verminderen en nu zij nog slechts de gene genheid genieten van liberalen en socialisten, dat dat ze niet wfeten waar zich te keeren of te winden, nu sluiten zij zich aan bij den belgischen Volks bond om zoo de sympathie aan te werven onzer vrienden buiten het arrondissement Zijn onze Daensisten waarlijk tot betere gevoe lens gekomen, ewel, dan moesten zij naar Charle roi niet gaan om hun akt van berouw te verwekken, zij hadden zich maar stoetsgewijze naar onzen Katho lieken Werkmanskring te begeven, hun hoofdman en had er maar het woord te nemen om te verkla ren, dat zij voortaan wilden hand in hand gaan met de volksgezinde katholieken van Aalst en wij zouden 'gelukkig geweest hebben hun eene broe- hand te mogen toereiken JZiedaar wat hun te doen stond. Mochten wij ze welhaast hunne plaats weerom zien innemen in onze katholieke gelederen, 't is al wat wij wenschen, maar met hun verbroederen zoolang ze de hertvrienden blijven van liberalen en socialisten, neen, dat nooit Vrienden van 't Stemmeken, dc Parijzen aars loopen nog half zot van 't bezoek van den russi- schen Keizer over de zeven millioen had de rogeering uitge stoken voor het ontvangen van den Rus.... De franschmans denken, dat zij er nu boven op zijn omdat Nico- laas II hunnen president van 't repu bliek, hunnen Felix Faure gesaluweerd heeft, gekust heeft en geprezen maar den eind zal 't uitwijzen en daarmee gaan wij er over zwijgen. Over eeni ge dagen kreeg koningin Victoria 't bezoek van professor Pangensteker, nen oogmeester, en aanstonds liop 't ge rucht England door, 'dat de koningin eene operatie moest onderstaan aan de oogen waar er nochtans niets van en was. Missionaris Bracq, op G September uit Antwerpen vertrokken, is reeds in den Congo aangekomen.... Zijue reis was in 't geheel niet voorspoedig.... 't Was 't één tempeest op 't ander, zoo dat het schip menigmaal in 't gevaar was te verzinken.... Maar alla, zoo schrijft de moedige zendeling, nu dal: 't voorbij is en wij in volle veiligheid zijn, gewerkt en gezwoegd voor de be keering onzer zwarte broeders. De E. Pater Van Caloen, stichter van 't Genootschap van den H. Franciscus Xa^erius heeft Zondag verleden zijnen jubilé gevierd van vijftigjarig prioster. De koetsier van den minister van 't Geldwezen, in Frankrijk, die tijdens de russische feesten zijne voiture had verlaten en zoo de schuld was, dat zekere jufvrouw Guillot de twee boenen werd afgereden, gaat vervolgd worden voor het tribunaal.En hij en zal het waarachtig niet gestolen hebben. De heer Thysbaert, burgemeester van Lo keren, een der bekwaamste sprekers van ons land, komt ondervoorzitter ge noemd te worden in den provincialen raad van Oost-Vlaanderen. Wat men te Parijs verledene week bijzonderlijk bemerkt neeft, 't is dat de russische keizer zoo geweldig beleeld en vriende lijk was ten opzichte van den aartsbis schop Richard en den pauzelijken nun tius Mgr Ferrata.... Wat zouden die fransche ministerkens daarvan gezeid hebben, die gediplomeerde framassons, die op anders niet uit en zijn dan om priesters en kloosterlingen te lasteren en te tergen De prins van Napel* trouwt den 22 Oktober.... Zoo 't schijnt zou de keizer van Rusland het huwe lijksfeest gaan bijwonen en middeler wijl in Duitschland verblijven... Als't maar waar en is.. Maar waarom zijn onze Doiichistcn nu toch zoo razig als men hun zegt dat zij hier tot Aalst maar eene en dezelfde partij uitmaken met de liberalen 71... Eu nochtans hoe zou 't anders kunnen i zijn? Ziet men zoniet dagelijks in ge zelschap onzer liberale kopstukken, die noch van kerk noch kluis en willen hooren.... Zag men hun kopstuk maan dag verloden acht dagen aan 't hoofd niet van oenen liberalen stoet hier tot Aalst En dat betitelt zich dan nog met den naam van kristen demokraat. Foei, foei De liberalen van 4nt- wet-prn en hebben geenen kandidaat gevonden voor de Senatoriale kiezing,,. Dus geen strijd en bijgevolg is M. Ray mond Steenackers, katholiek, van nu af Senator van het arrondissement Ant werpen. Moeder-overste, uit het krankzinnigenhuis van Velsicq, komt vereerd te worden mot het burgerkruis

De Volksstem | 1896 | | pagina 1