Reis m HoisMe naar lflijolié BUITENLAND. KOOKKUNST. doet al deugd. De Margarine, liet Rond leuren, de Coöperatieven. Frankrijk. Het roepen eu sjouwen is uitTsar is vertrokken. De Parisiens beginnen hun geld te kardoe zen. Het is de moeite weerd, ge moogt het gelooven. Volgens dat men schat zouden de feesten nen boni opgebracht hebben van 4 millioen. 't En is dan geen wonder dat de Parisiens riepen Vivan den Tsar. Engeland. Het verleden jaar zijn er 6,000,000 brieven naar 't post- bureel van Londen weergekeerd 6 mil lioen brieven waar de bestemmer niet van gevonden is. Er waren er zelfs 31,000 die in den post gestoken waren zonder het minste adres op. De weerde in die verschillende brieven gevonden, beloopt tot de som van 14 millioen en half. Diiitsclilaiul. Bismark ziek't is nog al van erg. Hij ligt te bed en staat niet meer op sedert eenige dagen hij klaagt van hevige pijn in de heupen. Wat kunnen wij er al over zeggen De man is oud, en de oude dag is een kwade slag. Moest ik er bij gera ken, ik zou den man aanraden van zijne papieren in regel te stellen vóór dat hij vertrekken moet naar 't groot tribunaal. Hij heeft nog al 't een en 't ander op zijnen lever, van vroeger hij heeft de H. Kerk vervolgd, de kloosterlingen verjaagd, de bisschoppen, en de pries ters in 't gevang geworpen of uit 't land gebannen. Een goed berouw, zijnen mea culpa doen voor ons Heer, ootmoe dig pardon vragen is 't eenigste dat hem in dezen moment nog kan baten. Italië. Eenige mouwveegers wilden een inschrijvingslijst openen om den prins van Napels, namens den ro- meinschen edeldom, nen huwelijksca deau te koopen, maar 't was bernik ze vonden geene inschrijvers 1! De Feesten te Parijs. Rusland.-- van eerste klas. Kog 21 maanden en wij atijn onzen vierden kwijt. De "Vooruit van Gent spant een proces in tegen de gazetten Het Volk en den Bien Public; processen inspan nen dit kan iedereen, maar winnen, da's wat anders. Roger, socialistische volksvertegen woordiger van Bergen, is nog al erg ziek, en zal nog ruimen tijd de kamerzittingen niet kunnen bijwonen. De oudste schepen van onzen Belgique is voorzeker den heer Broeckaert, van St-Lievens- Hautem sedert 60 jaar reeds vervult hij het ambt van schepen op zijn gemeente. Zaterdag avond is er brand ont staan op't Hiel... 't Kasteel van den heer FritzVanden Abeele, die in vlam en vuur stond de schade is nog al aanzien lijk, maar alles was verzekerd tot hiertoe is de oorzaak nog onbe kend. Och er- remen, over twee drij dagen, tot Sc- raiug, een vrouwken van in de zeventig over de tramlijn gaan, niet goed niet meer hooren, door den tram verrast en rat de kop afgereden. Al de bisschoppen van Noord-Amerika zullen zich binnen kort te Baltimore in Concilie vereenigen, op aan vraag van Leo XIII. Zou't waar zijn Zoo wij uit goede bron vernemen, zou Minister De Bruyn kortelings tot den titel van Baron verheven worden met volgrecht bij het nakome lingschap. De Czaar van Rusland zou tegen den president van 't Republiek moeten gezegd hebben, dat hij in de aanstaande lente een twintigtal dagen te l'arijs schikt komen over te brengen met de keizerin, niet als vorsten, zelle, maar als eenvou dige reizigers. Menschen, nu bijzonderlijk in de Rozekransmaand, laat ons toch dagelijks nen goeien paternoster bidden opdat ons landeken van alle malheuren zou bevrijd blijven.... Vieze tijden staan aan de deur.... Vieze, aardige en moeilijke wetsontwerpen zullen binst den toekomenden zittijd in de kamers besproken worden... Moge er alles wel uitvallen tot meerder goed en heil van Kerk en Staat 1 Over eenigen tijd trok Ausec- 1c naar Marseille om daar samen, met twee andere socialisten Lieb- knecht en Van Mol, de middelen te beramen om Domela Nieuwen- huys te bestrijden.En weet ge hoeveel dat hij in rekening bracht??... 6 a 700 franken Zoo schrijft ten minste 't Licht, 't orgaan der misnoegde socialisten van Gent.Is dat nu toch niet tegen 't zot worden Tot Gcnc- Tcn maken ze nu al papier-steenen-vloeren, en waar zijn, zelle 1 Al die voor 1 Juli 1897, 25 of 30 jaar wordt, heeft recht van nu af op de kiezers lijsten voor Kamer en Senaat te staan. De boer- keus zijn van de duivels kwaad op het merken der koeibeesten enz'hebben gelijk.... Ook zal dit ko mediespel, zoo wij vernemen, niet lang meer du ren. Het nieuw muziekstuk Godelieve van Edr.ird Tinei is gereed de groote .muziekant voor de eerste maal te Brussel doen opvoe inst de tentoonstelling van 1897. Den lene geeft ongeveer zesmaal zooveel licht t gewoon gaslicht. Maandag toekomende •rijk avondfeest in den Werkuiaiiskring - valst door de heeren meesters van de Zondag- ,1Al wie de kristelijke opvoeding onzer ho daagsche jeugd genegen is zal daar aanwe- ijn, eerst en vooral om eenen leutigen avond ••-..■ ie brengen en om ter zelfder tijd door hunne owoordigheid de heeren meesters aan te moe- in hun zoo menschlievend als verdienstvol maandag 26 Oktober gaat itholieke associatie van De Bokkenrijders verjaring vieren barer ing... Om lOuren'smor- dechtige zielmis voor de idene stiijders om 7 u- avonds banket ten loka- den Katholieken Kring. het banket zal den bok ntrede doen in de zaal. ivo Op aandringen van - burgemeester en schepenen zal de nieuwe orstatie van Aalst overdekt zijn.... De wer- - ïllen beginnen met den aanstaanden zomer 1900 voltrokken zijn. Voor den zeven en ste keer spreken ze nu weerom van 't huwe- .zer prinses Clementine en zoo 't schijnt, zou nu toch van komen volgens onze laatste v ten zou ze in 't kort trouwen met prins Rup- zoon van prins Lodewijk van Beierenhaar nende is van't jaar 69 en zij is op haar vijf itigstejaar. Ai, ai, ai, 'tis waar, wie en ert zich niet, dat verleden jaar, omtrent de- l i d, eene schrikkelijke spoorwegramp plaats tiau Ceroux-Mousty Onder de i^qnigvuldige i, offers waren den eerw. heer oi^ièrpastoor van 'I en madame Mourlon, schoéazüster van me- if-tr i eernaert... Ewel, op dieS-Wgenste plaats is uu r "i monument opgericht ter eeuwige nagedach ten.»... Zondag is het ingewijd en de pref - u Kamers woonde deze plechtigheid bij. - Oktober zal 't juist 10 jaar zijn dat onze vlaamsche akademie bestaatgroote feesten zullen ter dier gelegenheid tot Gent plaats hebben. vier ministers zullen er op aanwezig zijn. Zondag is er ne geernoutboot gezonken tot Oosten de en vier personen verdronken. Als Li-Hung- Thang over twee drij maanden tot Seraing de fabriek van Cockerill bezocht, werd hem een kanon met al de toebehoorten ten geschenke aangeboden, maar de chinees weigerde omdat hem zulks verbo den was door den Keizer, zoo zegde hij toch ewel, nu gaat onze Koning Leopold kapitein Baesens naar Pekin zenden, om in zijnen naam dit zelfde kanon te gaan aanbieden aan den cliineeschen Keizerhij zal vertrekken den 20 oktober, zoo zeker is't. Tot Wangenies, in de Walen, zijn dieven in de kerk gebroken en hebben de Heilige vaten meegenomen en de HH. Hostieën op den grond geworpenwat is onze Lieven Heer toch goed en bermhertig zulke gruweldaden te laten geschieden.Is het te verwonderen dat we van ziekten en malheuren van allen aard hooren als we hooren wat heiligschenderijen er toch gebeuren Prins Jozef d'Arenberg, den 4 Oktober tot Wee- nen overleden, is over eenige dagen tot Edingen begraven; zijne uitvaart had plaats in't klooster der Paters Capucienen, gesticht door de familie d'Arenberg. De brusselsche schrijnwerkers hebben tot hier toe door hunne werkstaking niet min dan 860,000 fr. verloren aan dagloon de werkstaking is een wape^jjat meester en werkman kwetst ter zelfder tijd, maar den werkman toch ergst. Die nen waren hertvriend gevonden heeft, in wien hij zijn hert eens kan uitstorten, beware hem zorgvuldig, want 't is nen onwaardeerbaren schat. Peetje Bismarck gaat zoo 't schijnt zijnen lepel afleggen... Peetje en kan 's nachts geen oogs ken meer toedoen en dat is slecht teeken zelle Maandag noen tot Antwerpen den E. H. Dostert verlaat zijn huis om naar Brussel te vertrekken. Hij en is nog maar de deur uit of hij valt in d'ar- men van eenen werkman, die daar voorbijtrekt. De brave man was gepasseerd... plotselings dood. Een milliard weegt in zilver vijf millioen kilos in goud 222,580 kilosin bankbrieven van 1000 fr. 1780 kilos en in bankbrieven van 100 fr. 11,580 kilos.... En nu, beste Vrienden, in afwachting dat onze Nonkel of onze Kozijn Polydoor ons zoo een sommeken achterlaat, hebben wij d'eer u allen te groeten. Kibeladoeken. TAARTEN. Vele manieren om taarten te maken zijn reeds in De Volksstem verschenen. Ik raad nu de Lezeressen aan eens het volgende te beproe ven. Weegt 1/2 kilo beste bloem en een 1/2 kilo zoete boter. Beslaat de bloem met een weinig koud water en vooraleer ze gansch te doorwer ken, mengt er uwe boter onder én bewerkt alles te samen, zonder erg en vast te kneden Laat die korst rusten tot 's ander daags gij moogt ze ook aanstonds rollen en op de schotel leggen, ze ^bestrijken met gelijk welken fruit-confiture of elke andere soort van brei. Be strijkt den rand met eiwit, dekt de schotel met eene andere laag deeg. Laat de taart eene halve uur rusten vooraleer te bakken bestrijkt ze op voorhand met eiwit en knipt ze hier en daar met eene schaar. Gelooit mij, die het beproeft zal gedwongen zijn te bekennen, dat dezen keer haast en spoedlekker en goed is. Roese. Doktoor DE NAEYER van Aalst heeft deze week in den Provincieraad zijne eerste redevoering uit gesproken, goed, krachtig, wel beredeneerd. Hij vraagt 1°), dat het Bestuuur de fabrikanten van margarine verplichten zou van 1 gram per hon- perd phenolphtaleine in hun fabrikaat te menge len. Dan zal de margarine altijd kennelijk zijn. 2°) Hij vraagt een streng toezicht op 't fabrikee- ren en vervoeren van margarine. 3°) Hij vraagt de uitsluiting van vreemde mar garine, die met geen phenolphtaleine gemengd is. Het Rondleuren. Spreker verzoekt den Provincieraad bij het Be stuur aan te dringen om 't rondleuren door wetten te regelen, ten einde het te verminderen, om de goedkeuring der plaatselijke reglementen te ver krijgen en om het rondleuren in ons land aan de vreemdelingen te verbieden. Alle neringdoeners zullen M. De Naeyer dankbaar zijn voor dit voor stel. Dc Coöperatieven. Hij eischt de uitvoering der wet op de coöpera tieven zij moeten, zooals de wet het vraagt, de lijst hunner leden bekend maken en gelijk ge steld worden aan de Naamlooze Maatschappijen, in 't geval zij aan andere als aan hunne leden zouden verkoopen. Deze drij voorstellen zijn naar de Commissie tot onderzoek verzonden. Van den 4 tot den 9 zijn er in de pu blieke verkoophallen van Parijs toege komen 200,000 kilos vleesch 435,000 kilos visch; 2,000,010 oesters245,000 kilos groensels 250,000 kilos boter 290,978 eiers.; 185,000 kaasen. Rekent nu wat volk dat er daar moet geweest zijn. Iemands dood is iemands brood. Sedert den oorlog van Cuba met Spanje is de uitvoer van Belgische cigaren naar Engeland meer dan verdubbeld. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij nog ver meerderen, want juist die streken van Cuba, die den besten tabak voortbren gen zijn door de opstandelingen bezet. Dat onze fabrikanten wel toezien van d'Engelschmans goed te bedienen, dan hebben zij kans vau hunne kalandisie misschien voor lang te behouden. ScllOllf!... De winter naderthet weder verkilt spoedig. Ook wat al vallinglijders! Iedereen hoest, puwt, niest. Gelukkiglijk dat de Walthery- pii daar is, die al deze miseries geneest. Theodoor Vervloet van Brussel trok naar Parijs met 3 gezellen om den Tzar'te zien. Heel wel maar metal dat eeuwig volk, hoe ergens aan eene plaats geraakt Dat was voorzien, zij hadden kaartjes laten drukken, elk de zijne, met namen op, zoo min of meer op zijn russisch. Vervloet heette Pijpekopff. Te Parijs aangekomen, stapten zij fier de straten op, te midden van de baan, het hoofd omhoog, borst vooruit: Vier policiemannen springen vóór hen om hen tegen te houden Passé pasPassé pas Nous, RussesRussesroepen zij al gelijk en halen hunne kaartjes uit, praten luidop Brusselsen-Vlaamsch, met hier en daar nen kopff en nen jef daartusschen. Pijpekopff,.... Pitjesnotjef, Passez, messieurs, zegt de politie en slaat eerbiedig aan, terwijl het volk on ze vier Brusselaars geestdriftig toejuicht Leve Ruslandleve de Tzar En zoo heeft Vervloet met zijne ge zellen den keizerlijken stoet naar wensch gezien op een der schoonste plaatsen van den doortocht. Dat machtig en groot land bezit 30,000,000paar- den, omtrent zooveel als al de overige landen der wereld te sa men. 86 per 100 van die peerdeu behooren toe aan de landbouwers, 't Is maar om te zeggen dat er buiten Oost-Vlaanderen nog Boerkenswonen... Dat doet ons ple zier wij beminnen de boeren. De Boe ren, in alle landen, zijn de werkzaam ste, de braafste eu de zorgzaamste men schen, ook de beste Christen. Vier van de Boeren I SPANJE. Een oud-generaal van 't Spaansch leger is te Cubais be schuldigd van landverraad hij zou hei melijk met den vijand meegewerkt heb ben... Foei Is er iets in de wereld zoo verachtelijk als nen VERRADER t'Aalst loopen er ook van die soort. Vroeger streden ze metie- ver en kracht tegen framason en libe raal en nu gaan ze hand in hand met diezelfde liberalen, die zij tot over twee jaar nog uitmaakten voor vuilen visch nu spannen zij samen met geuzen, die nooit naar kerk of kluis gaan, om 't ka tholiek te bevechten en omver te wer pen Valsche Verraders, die schande zal u eeuwig bijblijven (CHINA,) «looi» «leu Eerwecrdcn Mi**loin»:»ri* E. 3D. 33. Hoofdstuk III. Van Lourdes naar Marseille. Was onze aandoening bij ons aankomen in Lourdes groot, ons spijt van die heilzame plaats te moeten verlaten was nog grooter wij zouden volgaarne ons verblijf aldaar willen ver lengen hebben maar de tijd was onmeêdoogend, wij moesten vertrekken, voor willen of niet. Aan de statie gekomen, wier pen wij nogmaals van verre eenen oogslag op het heiligdom van onze dierbare Moeder en daarmee, moesten wij 't convoi in, waar men ons voor omtrent 24 uren ging vastkluisteren. Het was den 15 Februari, om 11 uren van den voormiddag, dat wij Lourdes verlieten bij het doorrijden dachten wij ge durig op de schoone en aandoenlijke oogenblikken, die wij in de grot hadden overgebracht en wij waren het alle drij eens om te zeggen, dat wij ons uitstapken naar Lourdes voor geen geld van de wereld zouden willen afstaan hebben. Men hadt mij wonderheden van het Fransche Lourdes verteld, maar ik moet rechtuit bekennen dat men telkens onder de waarheid is gebleven. Lourdes is niet alleen bekoorlijk onder het opzicht van den geestelijken troost dien men er geniet, maar de landstreek in zich zeiven beschouwd, is alles wat prachtig is men heeft er de schoonste en aangenaamste zichten die men zich inbeelden kan steile rotsen en luisterlijke bergen, omringd van de lie felijkste valleien, dit alles op de aangenaamste wijze gepaard, verheft Lourdes boven al hetgeen wat wij in den loop van on ze reis hebben ontmoet. Van Lourdes naar Toulouse reden wij eenen ganschen tijd nevens de hooge bergen de Pyrenëen, wiens kruinen, altijd met sneeuw bedekt, in de wolken schijnen te verdwijnen prachtig en verrukkend zijn de zichten die men aldaar bij kla ren dage soms ontmoet. In den namiddag rond den avond rol den wij de statie van Toulouse binnen waar wij juist den noo- digen tijd hadden om onze bagagies terug te vatten en verders algauw een stuk op de hand te nemen daarmeê mochten wij weêr den vuurwagen in, met het schoon vooruitzicht van nog maals eenen nacht op den vapeur over te brengen deze maal ging het beter dan den eersten keer, wij sliepen alle drie ge- lijkjonge daskens en wij waren gansch verwonderd alswan- neer wij s'anderdaag bij het ontwaken om 4 1/2 ure vernamen, dat wQ in de statie van Marseille toekwamen. Bij het afstappen van 't convoi biedden wij onze vaarwel- groeten aan den avapeur die ons in België en overal, geduren- onze vroegere dagen zooveel diensten had bewezen en die wij nu misschien voor de laatste maal ter onzer beschikking had den gehadonze adieus waren toch niet heel aandoenlijk, daar wij met een stom doof vuurpaard te doen hadden. Wij bevonden ons weldra buiten de statie en daar was onze eerste bekommernis van den weg te vragen naar het hotel der Mis- sionnarissen. Ge moet weten, in Marseille, waar er jaarlijks zoovele Mis- sionnarissen inschepen voor de vreemde landen, bestaat er een huis, Bethanië genaamd, waar al de Geloofszendelingen gratis de gastvrijheid genieten tijdens hun verblijf in die stad en waar zij op de uitgelezendste wijze onthaald worden. Van uit Parijs hadden wij onze aankomst op Bethanië voor zater dag vroeg in den morgend aangekondigd, en al was het nog donker toen wij voor het Missiehuis stilhielden, alles was er nogtaus bereid om ons toe te laten van aanstonds de H. Mis te beginnen. Jufvrouw de Grandval, die aan het hoofd staat der dienst meiden van de Missionnarissen (gelijk zij zich ootmoediglijk noemen), ontving ons evenals eene oprechte moeder die tevre den is van hare nieuwe kinderen onder haar dak te mogen ontvangen in hare woorden, vol zachtmoedigheid en eerbied, kon men duidelijk bemerken dat zij ons aanzag, niet als een voudige menschen, maar als vertegenwoordigers van den Goeden Zaligmaker, wiens Naam en Leering wij aan de hei- 164 dat ik immer in het diepste mijns boezems terugdreef, den sluier opheffen. Een gevoel smeulde reeds lang in mijn hartde liefde 1 Ik minde... Waarom zóo dralen Ge mindet, welnu Ik beminde... ik durf het u nauwelijks bekennen ik beminde... maak u niet boos Dirk's dochter, de won- derschoone Lauretta.n Gij Ik haalde dan eene slang in mijnen boezem n sprak Willem gemelijk en wierp een vorschenden blik op Rambold «Gij bemint haar nog Bij mijne zielNeen zwoer de hoveling en loog ik haat ze. De liefde, welke het leven van anderen verengeit, vergalde het mijne. Lauretta verstootte mij; zij is nu en Rambold werd doodsbleek van nijd Iwein's bruid... n En uw minnegloed werd heete wraakzucht, onder brak Willem betwijfelend. ■1 O ja heete wraakzuchtn Rambold sprak deze woorden zóo hartstochtelijk, zóo wrokkig uit, dat Cliton van zijn hovelings gemoedskeering overtuigd was. Dan ging de veinzaaid voort Te Aalst, in het kasteel, schuilt het kroost van Dirk, uwen doodvijand, verblijft de verloofde van Iwein, den suooden burchtheer. Morgen, terwijl de oproermakers hier te Gent tieren, zal zij zoo meldde mijn spioen in de avonduren, naar Liedekerke's slot vluchten. Welnu... begrijpt ge mijn inzicht? Iaat toe, dat ik ze schake.... Lever ze mij, mij, den versmaden wraakgierigen minnaar over.... Ge schudt ontkennend het hoofd I Weihoe?... O, ik zal... ik zal haar... Neen neen zeide Willem op gebiedenden toon. En waarom niet vroeg Rambold terneergeslagen. Omdat ik op zuil pfa 'uyuen st 1 niet kan drukken. Doe mannt ,">;r de «ling spring* -,aar martel

De Volksstem | 1896 | | pagina 2