uJiRratTsT" KERKELIJK NIEUWS. Landbouw. £aai WIJ.111 het Afgeluisterd aan ons poort. Wat was hij gelukkig- De tsaar te Brussel. Parloir. zullen die oogen- blikken nooit vergeten I A. B. Nu is de middel gevonden, zelle, om ze te doen ronken Tist. Wacht toch niet lang van les té nemen i HET NIEUWS VAN DEN DAG SCHRIJFT Poiiali Niets dan met aan Ricijnolie, aloës, rubarber en al de andere slechte purgeer middels te denken, walgt men. O gezegend weze de Waltherypil, die zoo goed ons lichaam zuivert en ons van al die walgelijke drogen vrijwaart. Gods- en Weeshuizen Stedelijke Werkbeurs. Nieuws uit Aalst. Bericht aan de Timmerlieden. College St. Augustinw. Les Bees a inaudcsccncc densche Volkeren ging prediken en bekend maken, 't En is niet zonder reden dat het huis Bethanië genoemd wordt, want nauwelijks is men er binnengetreden of men waant zich in het heilzaam oord waar Lazarus met zijne twee zusters Martha en Maria woonde en dat Jesus, tijdens zijn sterfelijk leven hier op aarde, zoo dikwijls voor zijn verblijf verkoos. Jufvrouw de Grandval, die bijna altijd met de Missionna rissen verblijft, verheelt wonderwel Maria, die steeds aan Je sus zijde in het echte Bethanië was te vinden en volgens de getuigenis van den Zaligmaker het beste deel had verkozen de overige leden van het huis, die maar gedurig met de keu ken bezig zijn of in de andere noodwendigheden van de Zende lingen voorzien, zijn als zoovele Marthas, die bij Jesus aan komst, in de stoffelijke noodwendigheden van den Heiland voorzag eindelijk in den portier, een eenvoudig man, die al leen in de benedenplaatsen woont en door zijne eenzaamheid en ingetogenheid, in het graf de komst van den Zaligmaker schijnt af te wachten, om bij zijn aankomen te verrijzen en Hem in zijne Missionnarissen zijnen dienst aan te bieden. In Bethanië is men teenemaal thuis en men smaakt er over vloedig het waar genot door de echte deugd opgeleverd. Al hoewel men zich te midden der weelde bevindt, men is er nogtans volkomen op zijn gemak, alles is er volgens wensch. Als wij nu de H. Mis hadden opgedragen in de kapel, aan Bethanië eigen, en dat wij het smakelijk ontbijt hadden geno men, 't welk ons door die goede zielen wierd opgediend, na men wij den oogenblik waar om de brieven, die ons zoo over vloedig uit België waren opgestuurd, te lezen. Waarlijk ik moet het bekennen, het deed mij deugd van al die goede en breedvoerige correspondenties in de eenzaamheid te overloo- pen Onzen Lieven Heer, die alsdan mijn hert van geluk zag overloopen, weet hoe innig ik al mijne familieden, mijne vrienden en kennissen voor hunne overgroote goedheid be dankte hun allen weze nogmaals mijne oprechtste erkentenis toegekend. Als nu alles gelezen was en dat wij zoo samen een klein en plezierig praatje over Vaderland en Vrienden hadden gevoerd, kwam onze weldoenster, jufvrouw de Granval ons verzoeken van algauw oen uitstapken in de stad te doen, om de noodige maatregelen voor het aanstaande vertrek te nemen en een be zoek af teleggen aan het schip, den prachtigen Natal, die ons naar het verre China moest overbrengen. Gehoorzaam aan die uitnoodiging, trokken wij de stad in. Op minder dan twee uren hadden wij ons alles aangeschaft wat ons zoo al op de reis nuttig of noodzakelijk zou kunnen geweest zijn, zooals Hostiën, miswijn, kaarsen enz. Eene Zuster van den H. Vincentius zou zich gelasten, gelijk zij ons zegde, met het aanschaffen van onze coupons of reis- kaartjes, die zoo wat meer kosten dan eenen om en weêr van Gijsegem naar Dendermonde, 't was als 't u belieft, 12 hon derd franken per persoon, zoodus voor onze reis tot Shang-haï alleen, moest onze Congregatie 36 honderd franken verschie ten 0. L. H. zal ze haar wel weten terug doen vinden in de milddadigheid van onze goede Landgenoten. Nu dat alle schikkingen genomen waren, mochten wij vrij een uitstapken tot aan de have maken, om eenen oogslag te werpen op onzen reusachtigen Natal, die reizens gereed de toesnellende passagiers (of reizigers) tot het inschepen scheen uit te noodigen. Wij doorliepen alras het schip in al zijne mogelijke wendin gen en bij dit kort bezoek konden wij ons genoegzaam overtui gen dat wij van honger niet zouden vergaan hebben, want de stallen en muiten waren overvloediglijk voorzien van ossen en gevogelte van allen aard de overheid van het schip was af wezig. Wij konden ons dus niet overtuigen of wij van den kant van het geestelijk welzijn denzelfden troost als van het stoffe lijke zouden genoten hebben wij moesten den Natal verlaten, zonder te weten of wij de H Mis dagelijks zouden hebben mo gen lezen nogtans, reeds bij dit bezoek vernamen wij dat de kapitein, M. Didier een oprecht en door katholiek man was, die tot hiertoe voor de Missionnarissen die hij aan boord had «teeds de overgrootste goedheid had getoond dit was ons vol doende, daarmeê trokken wij terug vol vreugd en genoegen naar Bethanië, waar men ons weer even als prinsen ontving. Na het noenmaal gingen wij Marseille in, ten einde de stad zoo wat in hare bijzonderheden te bezichtigen en onder ande re, om een bezoek te brengen aan Notre Dame de la garde 165 geen vrouwen, antwoordde de Normandiër, wien het besef der ridderlijkheid was bijgebleven. Hare vangst ware Dirk een dolksteek in het hart, Het stuit mij tegen de borst. ze zou Iwein de ziel doorvlijmen Het kan er waarlijk niet door, Rambold. Staak een ij del pogen 1 mij het genot der foltering verschaffen, sprak de raadsheer hartstochtelijker voort, alsof hij des vorsten herhaald weigeren niet gehoord had «Sta mij die gunst toe; geef hierdoor rust aan mijn gejaagd gemoed.Ge blijftweigeren? Heb ik dat aan u verdiend Wie, als ik, diende u immer op uwe wenken Dat geen overdreven opvatting van den ridderplicht u toch misleide. Verkeerden uwe vijanden in hetzelfde geval; konden zij u, door het oplich ten van gade of kroost, in het hart treffen, zouden zij aarzelen, zij Neen neen Och, zie, ik kniel voor u en bid u... Allergenadigste heer en graaf, ik smeek u, stem toe.... Laat ze mij Iwein ontvoeren, want, liever dan ze in zijn bezit te weten, vlieg ik den dood te gemoet!.. Willem, door de vurige bede zijns vertrouwelings half overreed, bleef eenen stond het antwoord schuldig, doch vermande zich plotselings en zeide met klem Neen nogmaals neen 1 De hoveling rees op en stond als verpletterd. Het kan over mijn hart niet, Rambold. Eisch Dirk voor de punt of vang hem listig op; vervolg Iwein te schild en te speer, leg het op zijn leven toe... maar.... wees geen vrouwenbeul! Die wraakneming past geen mannen, past vooral geen ridders... Rambold deed met gebogen hoofde een paar schreden deurwaarts. Daarom, zie van uw ontwerp af. Wij zullen daar een speldje bij steken. Er werd op de deur geklopt, onze Lieve Vrouw van Bescherming en ons daar, voor de langdurige reis onder hare moederlijke bescherming te stel len. In Marseille hebben wij, buiten de hoofdkerk, die eens voltrokken, een prachtig gebouw zal zijn, 011 de Beurs en O. L. Vrouw de la garde, niets bij zonders aangetroffen, 't is, gelijk een van ons zegde, eene stad gelijk men er vele ziet. De Kerk van O. L. V. de la Garde is schoon door hare ligging en haren bouwtrant op het toppunt van eenen hoogen berg gebouwd, beheerscht zij al de omliggende gewesten en het groot verguld beeld van Maria dat zich op de naald van den toren bevindt, praalt als een sierend juweel boven de golvende baren. Van voor de Kerk, ge niet meu een van die zichten die den geest van menigen dichtei wellicht stof tot schoone poëzij zou opleveren, ver mits het mij, alhoewel tot de dichtkunst weinig of niet gesteld, reeds zoo eenen aangenamen indruk maakte. ('t Vervolgt). Luibrechts en Spie gels waren Zondag ver loden een uitstapje gaan doen naar Brus sel. Na reeds langen tijd de straten der hoofd stad doorkruist te heb ben, Zouden wij geen pintje gaan pakken vroeg Spiegels. Wel zeker, zei Luibeken. Daarmee 't eerste hotel 't beste bin nen en aanstonds was Luibrechts aan 't aflezen wat er zoo al op de muren ge schreven stond. Nauwelijks had hij gezien Bock, Fa ro, Lambic, Stout, Bülard, of de gar- con stond reeds voor hem Wat zou er Menheer believen Twee pintjes billard, antwoord de Luibrechts. Najaar zijn weze met ongepast een woordje te zeggen over het plukken van het Herfst- en Winterfruit. Het herfstfruit plukt men bij zijne volkomene rijpheid op den stam om het zonder lange bewaring te gebruiken. Dikwijls bestatigt men met spijt dat men het Winterfruit te vroeg afplukt met het spijtig gevolg dat dit fruit zich dan niet bewaart. Het krimpt in en ver krijgt in de bewaarplaats of fruitkamer zijne volle rijpheid niet. Het Winterfruit Iaat men op de hoo rnen tot half November, totdat het blad valt, ten ware de hevige vorst ons ver raste. Twee, drij graden vorst beschadigen de vruchten niet. Half November ge plukt, is nog te vroeg, aangezien dit fruit nog zijne gausche ontwikkeling niet en heeft en het na een min of meer lang verblijf in den fruitkelder eetbaar wordt, vermits de vruchten daar lang zamerhand hunne goede hoedanigheden ontwikkelen. Men lette wel op, het fruit te pluk ken wanneer de vruchten droog staan. Men zorge met omzichtigheid te pluk ken en de vruchten voorzichtig in korven of manden te leggen. De geplukte vruchten plaatse men, alvorens ter bewaarplaats te dragen, 6 a 7 dagen in eene droge, wel verluchte plaats om ze te laten uitzweeten, 't is te zeggen, een deel van hun vocht te laten verliezen. DAGWIJZER Zondag, 18 October. H. Lucas, evangelist, patroon der schilders. Maandag, 19. H. Petrus van Alcantara. Dijnsdag, 20. H. Joannes Cantius, priester 1473. Woensdag, 21. H. Ursula en hare gezellin nen, martelaressen. Donderdag, 22. H. Dyonisius, bisschop van Parijs. Vrijdag, 23. H. Joannes Capistran. Zaterdag, 24. H. Aartsengel Raphael. Sus. Gebuur Vien, geef mij nen borrel... Vien. Ast a blieft, Sus hoe is 't er meê Sus. Soberkes... Slecht wéér met den zaterdag, ne slechte merktdag geweest... Vien. -- 't Is met alles om te stilder, jongen van te genwoordig. Sus. Jornmer, gebuur, GIJ en gaat toch ni klagen, zeker? Vrijdag, in 't laat van den avond,was 't in uw her berg nog volle gaz en grooten pourparlé... A :en. W cl ja, Sus, 't was nén gebuur, die naar eene bogralenis geweest was en hier kwam binnengezwadderd met een stuk in zijn kraag, en als hij dan aan 't klappen geraakt en weet hij van geen uitscheèn... 't Is spijtig, zoo wel kunnen klappen en niet meer verstand hebben Stien. Maar ik dacht, dat het zulken geleer den bol was Is hij dan geenen Chef der partij Donch? Vien. Och, Sus, 't is wel te zien, dat ge maar nen bui- tenmenseh en zijtZulke cheffen gaan er 63 in een do zy n. Is er nu bij de donchistenparty, behalve eenige bra ve verleide menschen, toch iets anders bij dan hoogvlie gers en natte kazakken Stien. Hoe zou ik dat weten Vien, Ba toet, gebuur. Dione kadé is al uitgescheiden van wagenmaker tc zijn hij heeft reeds voituurmaker geweest, voituurschilder, doodkoetsenmaker hij heeft gestudeerd voor muzikant, voor landmeter, voor kandi daac-notaris zaakwaarnemer geweest, Sus... wijnkoop- man, gebuur... likorist, brouwer, daarna.... Sus. Genoeg, Vien, schei er maar van uit Vien. Och, 't en is nog niet al. Maar weet gij van wat hij nooit zal uitscheiden, vriend Sus. Neen ik. Vien Van stoeffen en van blageeren, Sus Sus. O dienen hooveerdigen uil, dat dom kieken t Is goed nu kennen wij hem. Onlaags stapte de Koning af in het Groot Hotel op de Anspachlaan. Daar de policie niet was ver wittigd verdrong zich oumiddelijk eene groote me nigte volks voor den ingang, zoodat de Koning, bij zijnen terugkeer maar moeilijk zijn rijtuig zou heb ben kunnen bereiken. Een pakdrager, die wel een druppel to veel had, begon met armen en beenen door het volk te zwaaien en baande alzoo eenen weg tot aan het koninklijk rijtuig, hij liet den Ko ning binnenstappen en toen met de moetch in de baud vroeg bij in plat Brussels iets voor zijne moeite. De Koning lachte en zeide Ik zal morgen bij u komen. Terwijl het rijtuig vertrok wuifde de commissi- onnaire met zijne moetch zeggende de Koning kom be mae de Koning kom be mae De pakdrager is nu op het paleis ontboden ge worden. Hij begaf er zich naar toe, meer dood dan levend van schrik. Nauwelijks was hij in tegen woordigheid van een der bedienden of hij begon te zeggen och, mijnheer de Koning, gij moet niet kwaad zijn, wij hebben maar weinig te eten en dan tu saies, dan heeft men al gauw wat gedronken.. Na die uitlegging, waarbij de bediende in eenen schaterlach uitbarste, werd aan den commission- naire een stuk van 20 fr. ter hand gesteld. Wat was die man gelukkig I De tsaar wandelde Zondag te Brussel incognito over den Leuvenschen steenweg. Om' niet herkend te worden had hij een hemd over zij nen frak aangetrokken, eene beiren muts op het hoofd gezet en als scepter eenen besemstok in de band genomen. Zijn gevolg bestond uit eene bende straatjongens, die hem, in plaats van bloemen, slijk en steentjes toewiepen. Om zich hieraan te onttrekken liep hij eene herberg binnen en riep Neen, geene verlichting meer ik heb genoeg van al die huldebetoo- gingen. En met zijn stok sloeg hij al de pintglazen van bet buffet in stukken. Ondanks al den eerbied die de policie van Brussel koestert voor den vriend van Frankrijk, heeft zij den autocraat naar het commissariaat van policie ge bracht waar men ontdekte dat hij een zinneloos geworden smid was. Daniël. Onzen bartelijksten dank ze waren prachtig Nonkel. g'IIaalt er eer af 't Was eene aangename ver rassing Snoeck. 'tls toch voor 't goed en dan ontbreekt er nooit tijd Vr. te Velm. Ze zijn goed toegeko men B. Wij en verdienen zooveel nietChaleken. Donder en bliksem, hagel en sneeuw, storm op zee Lode. Hoe is 't met 't vatje von Schwei- genhoven! T. F. Ge zijtgesaleweerd, zelle Om iler waarheids wille. Onze lezers we ten dat het Nieuws van den Dag uit ganscher berte de verzoening toejuicht die plaats gehad heeft tusscben de katholieken en de christene demokre ten, en alleen de stem verheven heett tegen zekere demokraten met twee aangezichten die wel willen vriend zijn der katholieken gelijk Judas bet was van onzen lieven Heer. Maar die valschaards zijn bij lang alle de christene demokraten niet. Onze lezers weten ook dat het Nieuws van den Dag een overtuigde voorstaander is van de pensioenen voor oude werklieden. Wij bestrijden bet gedacht die pensioenen ten laste van den Staat te leggen, maar ons stelsels zou vroegere en grootere pensioenen verzekeren dan bet monopool van don Staat. Onze lezers weten dat, en M. Daens weet dat ook Niettemin schrijft M. Daens in het Land van Aelst dat het Nieuws van den Dag tegen de verzoe ning is en ook tegen de pensioenen voor oude werklieden. Indien wij tegen die valscheid protest aanteeke- nen, is het niet dat wij hopen dat M. Daens zijne leugens zal intrekken. Wij weten dat dit met zijne i gewoonten in strijd zou zijn. Maar wij hebben al- j leen het vlaamsch publiek nog eens willen toonen dat de waarheid en M. Daens op twee verschillige adressen wonen. meene Vergadering hij te wonen, op Zondag 18 October 1896, om 3 uren namiddag, heel stipt in den Kring L' Union Groote Markt. Nieuwe le den zullen aanvaard worden. Het Bestuur. IlciMlcrwiiuIckc. Vrijdag laatst, is op onze parochie, eenen jongen begraven, wiens dood dient vermeld te worden, tot voorbeeld van andere koei- wachtors Zekere Louis Joes, op weg zyndo naar den moorscll mei zyne koe, ontmoet eenen kameraad, koewachter, blijft er wat staan klappen, bindt liet zeel £er koe rond zijn lijf; opeens valt de koe op loop va^ oopen, komt stormen, het kind werd onbermhertig-^fen klot, steen en boom geknotst dat het een lyk was vooraleer de koe kon tegen gehouden worden. ^*aIHiadl*llCIl# Verleden week heeft de zoon van Joannes Mignon, op Bosveld, ook bijna veron gelukt geweest, door zyne eigene koeien, die aan 't loe pen geraakt waren gelukkiglijk is hij er van afgeko men met gebroken been en anders nog eenige wonden. Ook tot Galmaarden is de zoon van Louis Verdonkt van t duivenkot gevallen, en zoo leelijk verminkt, dat de doktoor vreest voor zijn leven. Derde ongeluk op de zelfde parochie. De metser, Petrus Merckaert, is van 't hoogste verdiep van een huis geval len en op eene ladder naar huis moeten gedragen worden. Zyn toestand schijnt nog al redelik. BIIIIGERLIJKE VAN AALST. De Besturende Commissie der Burger-Hospicien van Aalst heelt de eer het publiek te berichten,dat zij, in hare gewoonlijke Vergaderingszaal, op Maandag 19 Octobci- 1S<>6, om 9 uren voor middag, zal overgaan, bij gesloten Soumissiën, tot de openbare AANBESTEDING der levensmidde len en andere voorwerpen, beschikt voor het dienstjaar 1897. Het kohier van lasten en bespreken berust op het Bureel der voormelde Commissie, alwaar er eenieder kan kennis van nemen, van heden tot den dag der Aanbesteding, van uren tot 's middags en van 2 tot 4 uren 's namiddags. Aalst, den 5 October 1896. De Secretaris, De Voorzitter, Frans Crick. Baron Paul Bethune. STAD AELST. Bulletijn van 1 October 1896. Zoqdagrust. Morgen Zondag, van 's mid dags tot middernacht, dienstdoende apotheker M. MEGANCK, Leopoldstraat. De Iweinszónen. Algemeene Vergadering op Zaterdag 17 October, om 81/2 uren 's avonds, ter herberg van d'heer Felix Boeykens. Vaart. Redcrljkltamer De Catliarlnlstcn Aanstaande Zondag opvoering van Simon Turchi groot beroemd drama in 6 bedrijven en een tafe reel voorstellende de verbranding van Turchi. Groot orkest onder leiding van M. Karei De Mette beiaardier der stad Brussel. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene, 2,00 le rang, 1,50; 2e rang, 1,00 3° rang, 50 centiemen. Deuren open om 5 uren gordijn om half zes. Kath. .Vering- en Burgcrsbond. De Le den worden dringend verzocht, gezien de belang rijkheid van ons dagorde, vermeld in ons orgaan Het Burgersrecht, do drijmaandelijksche Alge- Aanboden, gedaan door de heeren Meesters 1. Verscheidene Werkmeisje»van 17 jaren. 2. 30 Goede breisters voor zokken. 3. Een Siroopbewerker. 4. 2 Spoelmakers. Vragen, gedaan door de heeren Werklieden 1. 2 Bakkersgasten. 2. 3 Daglooners. 3. 1 Jutwever. 4. 10 Katoenbewerkers. 5. 2 Katoenwevers. 6. 1 Letterzetter. 7. 1 Smedersgast. 8. Een jongman, met oen uitmuntend gedrag, hebbende gedurende dertian jaar als huisknecht gediend in bijzondere huizen, vraagt plaats in de zelfde hoedanigheid. P. S. De werklieden, die zonder werk zijn, kunnen alle dagen ter werkbeurs inlichtingen ont vangen van verschillige werkbeurzen van het land. Belangrijk berichtOm te beletten dat de vervul de bedieningen zouden blijven op bet bulletijn verschijnen en aldus aan het publiek nuttelooze kosten van briefwisseling zouden veroorzaken, worden de belanghebbenden verzocht, zoodra zij aangenomen zijn, er de Werkbeurs van te verwit tigen. an af 15 September zullen de werkhuizen open zijn. Do Vereeniging der Timmerbazen van den Brusselschen omtrek bericht den timmerlieden dat zij zich van nu af schriftelijk mogen wenden tot bun lokaal, Brasserie de la Camplne, Kieken- markt te Brussel, om toegelaten te worden in do werkhuizen te arbeiden van dien dag te beginnen. De loonen zijn bepaald sedert 20 Juli, op 40 42 1/2 45 47 1/2 centiemen per uur, volgens de bekwaamheid. De duur van bet werk verschilt van 11 tot 12 uren. Verzekerden arbeid aan allen bekw. werk- te EDINGEN, (Enghicn). Humaniteiten, Vakonderwijs, Landbouw school, Laboratorium voor de ontleding der eet waren door den Staat aangenomen, Voorberei dende afdeel ing vooi dehoogere brouwerijscholen. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en Yente a Alost, chez Monsieur D'Hoir-Mathys, Ruq courte du sel, N° 21.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3