m IWEIN VAN AALST. 2' JAAR r 94. ZATERDAG 24 OCTOBER 1896. WOORDEN EN DADEN. Dr Is. Bauwens. DE CATECHISMUS Volksparlement. Waar zijn de Ridders? Eigen Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Het plan der socialistische hoofdmannen betreft niet het algemeen welzijn, maar wel hun persoonlijk belang. ^Door onwenteling en vernieling zoeken zij hun eer- en geldzucht te voldoen. Naar 't voorbeeld der opstokers en lei ders van de Fransche revolutie zullen zij te midden der algemeene verwoesting tot hooge posten opklimmen en millioenen in hunnen zak steken. En de bedrogen werklieden, die voor hun de kastanjes uit't vuur hebben gehaald, worden met ledige beurs, bebloede koppen en verminkte lede maten naar huis gestuurd, juist zooals het na de Fransche re volutie gebeurde. Dat is het plau van 't overgroot gedeelte der socialistische vaandragers, trompetters en trommelslagers. Mochten de goede, brave werklieden, die zich door die ge- wetenlooze en geldgierige leiders laten bedriegen en naar den afgrond voeren, die waarheid inzien 1 Tot onderrichting onzer werklieden willen wij daar eèn paar staaltjes van mededeelen. Tot Luik is overlaatst scheuring in de socialistische partij ontstaan. En welke was de oorzaak dier scheiding Die oorzaak was, dat de Luiksche socialisten hadden opge merkt dat hun welwillende leiders niets anders beoogden, dan hooge posten en rijke traktementen in te palmen. Tot bewijs daarvan ziehier wat een redenaar op eene ver gaderingder afgescheiden socialisten zeide over hunnen hoofd man Bury Gezel Bury, zoo sprak hij, had voortijds eene plaats die hem 125 fr. per maand opbracht. Toen kwam hij naar onze partij, en hij kreeg 200 fr. in de maand daarbij werd hij af gevaardigde (aan 4000 fr. per jaar), en daarna nog agent van eene assurantiemaatschappij Daar hebt ge nu, beste lezers, een staaltje van de belang loosheid der socialistische hoofdmannen. Toen gezelBmy nog geen socialist was, trok hij 125 fr. de maand. Door socialist te worden kreeg hij 200 fr. maandelijks, plus 4003 fr. jaarlijks als afgevaardigde, plus de percenten van zijn agentschap. Nu nog een ander staaltje GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De raadsheer zag den edelknaap norsch en barsch aan. Deze werd gewaar, dat zijne vragen onwelkom waren, doch kon, toen zij aan de keuken kwamen, niet nalaten te zeggenHoor, Mher Rambold, hoe die vlegel als een bezetene tiert Uwe opmerkingen zijn overbodig. Ga uws weegs! De hofjonker maakte zich in der baast uit de voeten. Een hevig geraas, een verdoovend gelawaai trof inderdaad Rambold's ooren. Hij stapte de keuken in en kon er nauwelijks zijne oogen gelooven. De korzelige Ivo was er tegen de vier onderkoks aan 't krabbelvuisten, dat het kletterde de hoofdkok, paars en blauw, met eene klis vos haar in de krampachtig gesloten handlag op den grond te spartelen. In eenen oogwenk gaf Ivo eenen zijner tegenstrijders zulken stuik op de borst, dat deze achteroverviel greep een anderen bij de keel, wierp hem op den vloer en drukte hem tot pletterens toe de borst met de knieën. De twee andere koks schop ten, sloegen Ivo in blinde razernij en scheurden zijne kleeren aan flarden. Vergeefsche moeite 1 de schelm liet niet los... Houd op schreeuwde de hoveling en poogde Ivo van zijne prooi te trekken. Vruchteloos Eindelijk, bij een krachtigen stoot, door beide koks en Rambold' gegeven, rolde de vos van zijnen vijand af, doch stond gezwind op. Het schuim op den mond, knarsetandend, den neus nog half ontvild en bloedend, grimde hij Ram bold en de vier onderkoks die neertuimelden waren opgesprongen aan. Wat afzichtelijk gezicht 1 Allen deipsdëü opwillens De leden der Kamer trekken eene jaarwedde van 4000 fr. Nu hadden bij de laatste kiezingen de volkslie- vende socialistische leiders aan hunne kiezers be loofd, dat zij, in geval zij gekozen werden, 1000 fr. van dat geld zouden afstaan voor de kas der socia listen. Doch nauwelijks waren zij gekozen of zij hadden reeds berouw over hunne edelmoedigheid. In eene vergadering immers van den socialisti- schen bond van 't arrondissement Charleroi werd korts daarna die verplichting, om 1000 fr. in de kas hunner partij te storten, afgeschaft. Toen die heeren de stemmen der arbeiders noodig haddon om tot de eervolle en winstgevende positie van representant te komen, beloofden zij al wat men maar wilde. Maar eens hun doel bereikt, riepen zij den be drogen werkman toeLoop naar de maan met uwe 1000 fr.; wij geven u geen cent Dat zijn daden, welke door geen woorden kunnen weerlegd worden. En een verstandig mensch let op daden, en niet op woorden, brave werklieden 1 Jefken. door eenen vrijdenker beoordeeld. Er bestaat een boekje dat men aan de kinderen leert, en waarover men hen in de kerk onder vraagt lees dat boekje 't is de Catechismus. Daar zult gij de oplossing in vinden van alle vraag stukken, van alle, zonder uitzondering. Vraag aan dat arm kind, waarom het op de we reld is wat het hiernamaals zal worden, het zal u een verheven antwoord geven. Oorsprong der we reld, oorsprong der geslachten, oorsprong der ras sen, lotsbestemming der menschen in het leven en in het ander, betrekkingen tusschen den mensch en God, plichten des menschen tegenover zijnen evenmensch, recht van den mensch op de schep ping, dit kind weet alles. En wanneer het groot zal wezen zal het zonder aarzelen meespreken over het natuurlijk recht, over het politiek recht, over het volkerenrechtdit alles vloeit als van zelf, uit het christendom. Dat noem ik eenen grooten Godsdienstaan dit teeken herken ik hem geen enkel vraagpuntwelk het menschdom aaanbelangt, laat hij zonder ant woord. Joüffboy. Stien. Ah Vien, keske- jevoe 1 Vien. Ai Heere 't is nu nog wel tijd ge staat al in den alemenalLjongen. Stien. Hoe 1 Staan ik al in den alemenak --- - - Vien. Van eigen, zoo lang weggebleven, mee geen oogen te zien, ik heb u in den alemenak doen zetten, mee ne prijs bij voor degenen die u vond en weer in 't land bracht. Stien. In wat alemenak staat dadde Vien. In den alemenak van 't Stemmeken. Stien. Oh dan en geef ik er niet om, want w'en kunnen toch geen woord zeggen of 'tstaat er in- ge zoudt zeggen wie dat er dat allemaal aan die mannen aanbrengt, en te Ninof en klapt ge nie meer vrij als 't Aalst, 'k en verstaan mij daar nie aan. Vien. Hedde gij misschien naar Parijs ge weest, Stien Stien. Neen ik toch, maar ik ga in 't kort ne weer naar Ninof, hedde geen komplimenten mee te geven Vien. De vriendelijkste groetenissen asta- blieft Stien, azoo qp zijn vlaamsch, ge weet wel, merci. Stien. - JIaar a propos van Parijs dat heeft daar een spet geweest eh Vien. M Stien, mijn ooren tuiten er nog af van al da lawijt in de gazetten gelezen 't hebben. Ze spreken van drij millioen vreemde lingen, die er geweest hebben om dienen gloria mundi ne keer te zien. Stien. Pertekelier, willen z'hebben de rus is daar toch eer aangedaan zelle, effenaf. Vien. Ze Zeggen 't. Ze zijn van Frankrijk mee booten en oorlogschepen gelijk de zee inge- sjoeft om den rus tegen te gaan, en daar t' halven van de zee, muziek en van die lange hoerrahs, en schieten met de kanons en internationale salewa- des en groetenissen tot op de grond, genoeg om den lesten knop van hun broek doen te springen, ai, ai, ai Stien. -En te Parijs zelf zeggen ze, mee dui zende en duizende soldaten, peerdevolk tot uit Afrika zelf, en op de revue 't stoof er gelijk in 't meetjesland en al da soldategoed op zijne kivi en zijn pointille alzoo juist als een horlogiewerk. Vien. Ze willen hebben dat er de keizer van Rusland effenaf van gepakt was en blonk van kon- tentement. Stien, Of dagget zelf waart Vien, en de fran sche generaals mee een hert gelijk ne steenoven omdat alles azoo zonder mankement afliep. Vien. Ze zeggen dagge da moet gezien heb ben, Stien. Stien. Maar go zoudt zeggen wat dat die Rus azoo te Parijs verloren had 1 Vien. Toetoet jongen Frankrijk alleen en is nie al te kapobel, en Duitschland is de vijand en Engeland ook, en als de Rus mee Frankrijk doet, ge weet wel, ten komt de balance azoo een betjen op heur effen. Stien. Hola, 'k hebt al beetmaar wij zijn na toch aan onzen poerparlé, wat hoor ik daar azoo allemaal van Gent eh van de tyrannie van de socialistekoppen in Vooruit, die den hemel is van de sekte. Vien. Ehmoor mensch, de cheffen sloebers zijn en deugnieten, gelukzoekers die bij 't volk komen gelijk de mannen van anker en zonne op de kerremis, en na alles uitkomen en gepubliceerd. Stien. Ai ai en wie doet dadde Vien. 't Is ne zekere Po! De Witte, die da spel in gang gestoken heeft, en na beginnen er nog ander te klappen, mannen ge weet wel, die in de Vooruit allemaal werkten en in de gazet schreven mee Anseele, en die 't nu beu zijn gelijk kou pap, van den dwang en 't koejonneeren, verstaat g'het, Stien men van kleins afaan hooren van spre ken hebben, maar als ne man nie be slegen en is, wat doedde gij Vien. 't Is waar, Stien, nu ga ik eens naar de Werkmanskring, gaat ge mee Stien. - Zeker. Ik en ben nie ge woon van te mankeeren, kom, wij schie ten ons de Zoutstraat in. Stien. Ai dat is een schoon dingen Vien. En de cheffen Anseele en kompanie, krijgen 't natuurlijk kwaad, en dat is na een expli- keeren en een spertelen en een krawietelen gelijk een kat die in een kas zit en er geeren zou uitge raken. Stien. 't Wierd tijd dat er nen end aankwam, Vien Vien. Eh 'k wilt 't gelooven, da maakt iedereen uit voor straatjesvolk en dieven en cartouche, en na als 't uitkomtMaar 't piket is er al mee bezig, zelle, de boeken aangeslegen mensch lief, en na Anseele op 't banksken van verdriet om 't werkvolk afgetrokken 't hebben tot veertig per honderd 1 Stien. Ai, ai, ai, wa schannevel is mij dad de 1 Vien. Er zullen nog al andere streken uitko men Stien, wacht maar, als er Ons Heer hem be gint mee te moeien en duurt het niet lang. Stien. Maar Stien, 'k en heb u op verloren, maandag ook nie gezien. Vien. 't Was zulk slecht weer Stien, ik ben t'huis gebleven maarda'k anders azoo nog ne keer zou uitgegaan zijn op dienen dag dat is azoo nog een oud gebruik.... Stien. 't Is waar, 'k heb da geweten dat't de schoonsten dag was voor de lente van geheel 't jaar. Vien. Zeker, Stien, maar 't werk ging dan beter mensch, 't werkvolk had een betje meer splentemoenes in de zak, en 't liegt daaraan geheel zeker. Stien. Geheel zeker, Vien, want 't volk is hier voor 't plezier en voor die dagen, waar dam- Ginder in het verre Oosten worden duizen de christenen allerlafherligst vermoord Zoader den minsten vorm van proces zijn aldaar honderd duizende christenen afgemaakt. En de Europeesche mogendheden, tot de tanden toe gewapend, en steken geene hand uit om de christenen tegen den fanatieken Turk te beschermen I Men zou waarlijk zeggen, dat onze overgroote legers slechts bestemd zijn tot genoegen van koningen en vorsten en tot last van 't volk, dat die liefheb berij met zuur gewonnen geld moet betalen. Ons voorgeslacht dacht er anders over toen de hulpkreten uit gindsche gewesten tot ons doordrongen en den krijgszang werd vernomen Daar heerscht een wreede roover In 't land van over zee De breed e waatren over Weerklinkt een stem vol wee I Op dat krijgslied ontwaakte een Pa ter van Amicus, duizende ridders scho- schoten de blinkende harnassen aan en vlogen te wapen. Maar waar vinden wij thans die dui zende ridders om het Turksch geweld te keeren Nolleken. Vrienden van 't Stemmeken, allen te samen en iederin 't bij- zoueer den her telij ksten goe den dag. Schi omelijk nieuws uit Oos tende24 visschers over eenige dagen ge durende oen tempeest in volle zee ver gaan allen waren getrouwd en vader van familie, zoodat er vier en twintig huishoudens in druk en droefheid zit ten die een oordje te veel heeft, zende het naar dio beproefde huishoudens van de vier hoeken van België worden er aimoezen gezonden. Tot hiertoe was de grootste soldaat van 't Duitsch leger de major I'luskow... Maar nu is hij af.Er komt in zijn regiment ne soldaat ingelijfd te worden, die twee meters en drfj centimeters heeftmeni- gen boonstaak en is zoolang niet. 't En is Anseele alleen niet, die ver volgd wordt om de wet van 16 Augusti 1887 nopens 't betalen der daghuren overtfëflen te hebben, maar al de be stuurleden der roode koperatief, An- seele, Hardyns, Van Bevcren, Seffers, F. Föucaert envau Gyseghem... Dat ze die kerels maar eens deftig op de dui men kloppen, die iets verdient moet wat krijgen. Donderdag heeft onze Koning een groot feestmaal gegeven ter eere van onzen pauzelijken Nuntius Mgr Rinaldiui waren onder andere ook uitgenoodigd zijne Eminentie de Kardinaal Goossens van Mechelen, Mgr Jacobs Deken van Brussel, minister Beernaert, enz. In de Hoilandsche Kamers zetelen er thans drij priesters, te weten Eerw. heer Schaepmau, Mgr Everts, en leeraar Nolens van flbiduc, die maar sedert eenige dagen tot Ka-

De Volksstem | 1896 | | pagina 1