Reis van Hoistale naar Mongolië BUITENLAND. KOOKKUNST. heerd weerd. goud Keizer Nikolaas van Rusland. Niemand gedwongen soldaat! Dultsclilaiid. —Groote rouw aan 't Hof over Eitel Frederik, den jongsten zoon van Keizer Willem er is vrees dat bij voor zijn leven zal geminkt zijn. In Augusti laatst deed bij een uit stapje te paard om zich te verzetten deed hij zijn paard over grachten en hinderpalen springen, gelijk in de koer- iets dat nog al gevaarlijk is. Hij werd er afgeworpen en brak zijnen voet. De geneesheer zag er in 't eerst geen zwarigheid inwat rusten en daar mee zou het gedaan zijn. Maar 't is nu over de twee maand en de prins kan nog niet gaan. De doktoor trekt zijne schou ders op, en geeft te verstaan dat er niets meer aan te doen is de prins zal mank blijven miseria, miseria. Engeland. Te Belfast is men eenen stoomboot aan 't maken, die de grootste zal zijn van de wereld. Hij Rome. De Paus heeft aan den Sultan of Keizer van Turkeije nen brief geschreven en bezweert hem, in Gods naam, een einde te stellen aan de gru welen die gepleegd worden tegen de christene Armeniërs. De afgezant van den Paus te Constantinopelen heeft dien brief aan den Keizer moeten be- haudigen. 't Schijnt dat de Sultan er niet al te content over was. Zou de Paus aan dien wreedaard misschien proficiat moeten wenschen voor de moorderijen die hij laat gebeuren Spanje. Altijd voort oorlogen. Naar de Philippiensche eilanden zijn weerom 21 honderd man vertrokken. De minister van oorlog zegt dat de zaken op goeden voet staan en dat de opstand in 't kort zal gedempt zijn. Ik wenschtedat de mande waarheid sprak, want zegt, als het u iemand komt te vragen, dat oorlog een van de groote plagen is. Op Cuba. Als wij de berich ten uit Cuba mogen gelooven hebben de Spanjaards een groote zegepraal be haald. Generaal Castellaros heeft de op standelingen gedwongen achteruit ge dreven en hun groote verliezen doen on dergaan. Amerika. Overal begint men gewaar te worden dat de wereld zonder de Katholieke Religie niet kan bestaan. In den staat Manitola was de priester tot hiertoe uit de scholen gesloten. Maar nu gaat het beslist wordenOver al waar 30 katholieke kinderen zijn, moet het godsdienstig onderwijs gege ven worden. Het is te dwaas ook waar om tegen den C-athechismus zijn Kan er mij iemand iets in toonen dat niet goed is Congo. - Over den ijzerenweg van den Congo, waar al zooveel kwaad van gezegd is, schrijft eenen missionna- ris in Congo, het volgende merlid is gekozeDGeen een verzekeringsmaat schappij op 1 leven en wil nog de belgen verzeke ren die naar Congo trekken... z'En kwamen er niet aan uit... Volgens de laatste statistieken ster ven er regelmatig 100 blanken op 1000, die er ver blijven. Volgens een omzendbrief van minister Schollaert moeten nu al de gemeentebesturen die nog geen nationaal vaandel hadden erzicheenaan- schaffen om het op de dagen van nationaal feest uit te steken... En zeggen dat de walengemeenten Cotii'ccllcs en ■:iinillciirriiv geweigerd heb ben. Menelik is bezig met zijn leger te hervor men en schikt in 't kort een overgroot fabriek te stichten waar ze geweren zullen maken en kanons gieten dat d'Italiaanders dus maar op en passen of er zou nog ander stof uit hunne broek kunnen vliegen. De soldaten van de klas van 1894 zul len den 19 November aanstaande in congé Komen. Ze zullen vrij zijn tot met de manuivers van 1897. Brrrr 1 Och erremenZaterdag is zekere Nathalie Van Hyfte in de fabriek van M. Eaes, in de Kapellestraat, tot Gent, door het machien in stukken vaneen gedraaid 't Aalst, op St-Jo zefsparochie, achter 't Kapelle ken Meuleschetten, is men aan 't bouwen eener jongenspatronagie. De werken gaan goed vooruit, zoodat heel in 't kort dit prachtig gebouw zal gereed zijn. Binst de week zullen de lokalen dienen tot vrije gemeente school. Sedert vrijdag van verledene week is er reeds sneeuw gevallen tot Arlon in d'Ardenen en den E. Heer Van de Wiele, pastoor van Icrn- sclie en oud-pastoor van Heldergem, sedert nen geheelen tijd doodelijk ziek, is nu definitief aan 't beteren moge hij weldra teenemaal hersteld zijn Tot Aalst is Zaterdag namiddag om 3 uren be graven M. Philemon Schellaert, bij d'Aalstenaars bekend onder naam van Monkske uit 't Bazarken, bij de Donchisten onder den naam van Sixtus. De grootste locomotief van de wereld is dezer dagen vervaardigd in de fabriek Cockerill tot Seraiug 't Is bestemd voor Turkije. Vooraleer het te ver zenden hebben z'het geprobeerd op de spoorbaan tusschen Langdoz en Statte... Honderd wagons met 10000 kilos vracht elk had men er aangehan gen en alles werd voortgetrokken gelijk een pluim- ken. IS Uit Berlijn wordt ons ge- I meld dat de vermaarde sterre- kundige M. Witt den 13 oktober laatstleden eene nieuwe planeet aan het firmament heeft ontdekt. -De auo^spq volkspartij van Aalst begint'voor goed de korst af te gaan.... Buiten den held van Chipka en zijne familieleden en heeft Aalst geene Donchisten meer. Da's kunnen zie De familie Dierickx van Antwerpen, die heeft er verstand van... In 1889 vierde Jacques Dierickx zijnen jubile van 50 jaar getrouwd twee jaar nadien werd de schoonmoeder van Jacques 100 jaar oud. In 1891 vierde een tweede zoon Die- iickx zijn gulden bruiloftfeest en binnen eenige dagen zal Elisabeth Dierickx, dochter van de hon derdjarige den vijftigsten veij aardag vieren harer intrede in 't kloosterzij is Zuster van Liefde tot Eckloo. Nog 31 maanden en wij zijn onzen vierden kwijt. Minister Beernaert en Minister Begerem zijn elk afzonderlijk geroepen geweest bij den Koning om te spreken over de militaire kwestie, die binnen eenige dagen in de kamers op 't tapijt gaat komen.... z'Hebben alle twee vlakaf aan Zijne Majesteit gezeid, dat 't wets ontwerp van Minister Brassine zonder den min sten twijfel door de rechterzij zal verworpen wor den. Donderdag is in een hospitaal te Partjs in d'uiterste armoede overleden M. Trecul, lid der Akademie van wetenschappende man was 78 jaar oud. Naar alle waarschijnlijk zal 't lichtwerken 's morgends in al de fabrieken dezen winter nog afgeschaft worden en dit op aandringen van onzen Katholieken gemeenteraad men zou beginnen te werken om 7 uren 's morgends. zal in 't kort naar Congo vertrekken.... Noch de annalen noch 't Beknopt Verslag zullen er door ingekort zijn. De uitgestrekste gemeente van on zen Belgique is zeker en vast MoII, die 80 kilometers in den omtrek meet. Die parochie is bijzonder gekend voor hare goede dienstmeiden. Zondag heeft prins Albrecht eene zitting on zer Vlaamsche Akademie bijgewoond tot Gent en heeft er eene vlaamsche redevoering uitgesproken... De Gentenaars hadden hem eene allerschoonste ontvangst voorbereid en sergeant ;ge, die over twee drij maanden in St. Elisa- betskazerne den soldaat De Ruyter overmeesterde, die plotselings was zot geworden, schikt in 'tkort naar den Congo te vertrekken. Nen Amerikaan, met name Castle, nen liefhebber van postzegels komt voor een timberken van 't jaar 1846 de som te betalen van 22,000 franken leg ze mij daar Niets droever om zien dan twee hertvriendeu die in bisboelj liggen die 't ondervonden heeft weet er iets van. Dezer dagen is er een komplot ontdekt van anarchisten tegen de koningin van Spanje. En tot Nieuweiihove spreekt men van eenen Pater te doen komen, met de hemachtiging er een duivelsch kot van eene herberg te bezweeren 't kwaad dat er gebeurd is onzeggelijk... Ouders, past toch wel op uwe kinderen, op uwe jongheden want als wanneer zij den voet in die vervloekte herberg zetten, zijn ze bedorven voor altijd. 't Aalst, in t sargiefabriek Leclercq en Cie, 45 werkmeisjes hebben hun werk verlaten omdat een van hun weg gezonden was... En als zij wilden weerkeeren zijn ze niet meer aanvaard!! M. Dcscamps, sena tor van Leuven, is maandag verleden in verhoor ontvangen door den Paus en M. de senator De Co- ninck-de Mercktem verkeert weerom in zeer be- denkelijken toestand er blijft weinig hoop over hem te zien genezen. De stad van Parijs zal ge durende vijf jaar de som van 20 millioen storten om de onkosten te dekken van de toekomende ten toonstelling in 't jaar 1900. Aoèk Petit, de ge kende stoeikeszetter van St. Jozefskerk, 't Aalst, een mankementje gehad aan zijnen rechten voet, hem moeten heel stillekens houden als 't maar geen kwa spel en wil, zei den doktoor.Laat ons hopen dat het niets en zal zijn en daarmee tot de naaste week, zelle vrienden I Kxbeoadoeken. 't Water van de Maas klimt nog "altijd gedurig blijft het nog wat voortregenen, er zullen schrome lijke overstroomingen zijn. Zondag verleden waren de boe zemvrienden van Chipka,we willen zeggen de liberalen van Aalst, er in gelukt eenen stoet aaneen te flanzen wel duizend man hadden ze kunnen bijeentrommelen en hoe schromelijk ..jeel vreemde steden er deel aan namen, zouden i leens niet kunnen zeggen maar wat we met co eigene oogen hebben gezien en met onze e e ooren hebben gehoord, 't is dat die blauwe I' histen 's avonds de straten onzer stad deden en door hun gezang Van 'tongediert der paper. Wat zeggen de helden vau Chipka daar van, zij die over veertien dagen nog hand in hand met die liefhebbers de straten onzer stad doortrok ken, als het er op aankwan M. De Windt een liberalen student in 't halen Wat is zij toch schoon die evenredige vertegenwoordiging, die deze aartsvijanden van kerk en priesters zou op ons stadhuis brengen Mgr d'Hulst, de rector der katholieke Universiteit van Parijs, is erg ziek zijn doktoors hebben hem alle werk verbo den en hem naar Biaritz gezonden om er te gaan rusten en zoo zijne gezondheid te herstellen. M. Warocque, volksvertegenwoordiger vanTlinin, PATATE-BLOEM. Op verzoek van eeni- i nieuwe lezeressen, geef ik op heden het middel om zelf patate- bloem te maken. Men neemt daartoe de dikste pataten van gelijk welke soort of kleur. (De droogste soort ver dient den voorkeur.) Om ze gemakkelijk te ras pen, gebruikt men eene groote blikken rasp de pataten moeten niet ge- - scheld, maar zuiver gewasschen worden. Om te beletten van de vingeren te kwetsen steekt men op iederen vinger eenen vingerhoed, (dit middel is mij medegedeeld door eene kennis.) Raspt de pataten in zuiver water, waarna gij ze door den tems steekt en laat zakken tot 's ander daags giet het water af, en roert de bloem op, met zuiver water gaat zoo voort tot de bloem den schoonste witten kleur heeft bekomen. Laat ze droogen op eene zuivere witte houten tafel buiten de zon steekt ze nogmaals door een fijnen tems als ze droog is, en bewaar ze op eene drooge plaats. Men kan dit lange zeer lange jaren bewaren, en daar de pataten dees jaar nog al gelukt zijn kunt gij eenen goeden voorraad op doen. De Tsar begint 't gewoel en de feesten stillekens aan moede te worden eu vraagt naar rust. Maar on gelukkiglijk, hij vindt ze niet't volk achtervolgt hem overal waar hij gaat of staat. Deze week was hij te Darmstadt, in Duitschland. Hij ging met de Keizerin een magazijn binnen. Seffens was er eene samenscholing voor de deur, om den Keizer bij zijn vertrek toe te juichen er was geen over of door komen meer, er stond misschien 2,000 man. Om zich aan die menigte te ontrekken, deed de Keizer de heeren en dames van zijn gevolg eerst buiten gaan, en ondertusschen vluchtte hij met de Keize rin weg langs een achterpoortje dat in eene verla tene straat uitkwam. Al die eer, en dit gerucht, en die gloria mundi geeft de rust en 't waar geluk nietde Keizer van Rusland weet het best. 't Schijnt vast en zeker, minister Brassine gaat met een nieuw militair wetsontwerp voor den dag komen. Hij zal den persoonlijken dienst vragen en vermeerdering van 't jaarlijksch contingent. De man mag doen wat hij wil, maar wij laten hem weten dat zijn voorstel nooit zal doorgaan 1 Heel 't land is er tegen. Onze volksvertegenwoordi gers nebben met -ei,. :J a te verzei ten tegen alle vc au k,--isien. Als dei tig man moeten m ij hun woord ho lden Zij zijn de gekozenen van 't volk en moeten rekening houden van den uit- drukkolijken wil van 't volk. Geen per soonlijke dienstGeen dwang Minde re soldaten Een vrijwilligersleger Dat vragen wij, en daar moeten wij ko men I Maar M. de Minister, hoeis het toch mogelijkHoe kunt gij alzoo blindelings opgaan tegen den wil van 't 'volk Gij zijt een brave katholieke minister, wij eerbiedigen u en beminnen u, gij doet veel voor 't welzijn van 't leger, maar trekt toch die droeve gedachten uit uw hoofd. Werkt liever voort in den zin van verleden jaar. 30 fr., per maand aan de soldaten dat was wel gekomen! Verbetert 't lot van de soldaten zooveel gij wiltbetaal en behandel ze wel, dat zij geern dienen, dan zullen er van zelf liefhebbers komen, en genoeg, om na eenige jaren een vrijwilligersleger uit te maken. En dat is het dat beel 't land vraagt: een leger van Vrijwilligers. Wat mag dat zijn Een advokaat van 't Beroepshof te Berlijn in zijn huis omver gestoken door twee onbekende jonkheden, 's morgens om 6 uren. Hij is drij uren nadien bezweken. Zijne vrouw ook is gewond aan den arm. De moordenaars zijn niet gekend ik ben mis ze zijn wel gekend de Groote meester kent ze is 176 meters lang, 19 meters breed en 13 diep. Hij zal 200 reizigers kunnen opnemen van 1" klas, 150 van 2° klas, en 1000 van 3° klas. Hij meet 20 duizend tonnen, 't is te zeg gen dat hij eene vracht zal kunnen mee nemen van 20 duizend maal 1000 kilos, want eene ton is 1000 kilos. De Paus scheidsrechtenHonga- rië en Gallicië liggen in geschil over een heel schilderachtig plaatsken in het Fratagebergte 't en is niet klaar aan wie het toebehoort. Naar alle waar schijnlijkheid zal de Paus verzocht wor den om tusschen te komen als scheids rechter. Als men hier en met eigen oogen ziet hoeveel werk op zulken korten tijd is, dan moet men zeggen dat (CHINA,) dooi' den Eerncerden Itlissioniiaris E. D. B. Hoofdstuk IV. In Zee. Napels. Van den eenen kant heeft men de golvende baren der zee, waarop schepen van alle grootte heên en weêr geslingerd wor den, van den anderen kant ziet men de gansche stad aan zijne voeten liggen en achteraan heeft men een weelderig veld, dat hier en daar door schoone bergen en kleine heuvels doorsne den wordt, 't is waarlijk schoon en prachtig nochtans, voor missionnarissen, die gelijk wij, op het punt staan van in te schepen, is die bidplaats onder een ander opzicht merkweer- dig ook waren wij alras den tempel binnen om ons voor Ma ria's beeld te werpen en haren bijstand voor de reis af te smee- ken. Te veel bekommerd met het doel van ons bezoek, hebben wij niet eens gedacht om de kerk en hare schoonheden te be wonderen, alleenlijk weet ik dat er vele rijkelyke offeranden aan muren en altaren prijken, die getuigen van wonderen, door de tusschenkomst van 's Heeren H. Moeder, ten voor- deele van hare kinderen in gevaar van schipbreuk te lijden, verlicht. Rond den avond begaven wij ons naar Bethanië te rug, om er, na het schrijven onzer correspondenties pf brie ven, den laatsten nacht over te brengeu. 's Anderendaags 17 Februari, een Zondag, waren wij al vroeg te been, want de Natalvertrok om 10 ure 's morgends en wij moesten na de H. Mis gelezen te hebben, zoo nog 't een en 't ander schikken en arrangeeren ook, alswanneer wij teenemaal in regel wa ren, bleef er niet veel tijd meer over, de scheidingsuur met onze weldoensters van Bethanië was weldra gekomen wij ontvingen de vurigste wenschen van goede reis en vruchtbaar Apostolaat en bij het uiten van onze innigste dankbaarheid verwijderden wij ons, met bekropten geest doch vol moed, van dat huis waar wij zulke aaugeuame stoudeu hadden overge bracht. Kort daarna deden wij onze intrede op den Natal waar wij den goeden kapitein M. Didier aantroffen, die ons met eene vaderlijke genegenheid ontving en zijne vurigste wen schen aanbood. Eenige oogenblikken waren slechts vervlogen of de doctoor van het schip kwam ons ook groeten en ons in den naam van den kapitein of commandant verzoeken van dagelijks willen mis te lezen op het schip en 's Zondags het H. Sacraficie in 't publiek voor iedereen die wilde, op te dragen zooveel goed heid verraste ons wij begaven ons bij den Commandant om hem onze dankbaarheid te betoonen 't is niet noodig M™ van mij te bedanken, sprak die goede man daarbij, als de H. Mis dagelijks op een schip gelezen wordt, Iaat de tempeesten dan maar komen, wij hoeven niets te vreezen, het schip is verzekerd door den goeden God zelve die er zoo dikwijls op nederdaalt. Dat zijn mannen van geloofzie 1 die verheve ne gevoelens troffen ons zoo zeer, dat wij bijna geen woorden vonden om er op te antwoorden, nochtans de Heer die onze erkentenis in onze harten las, zal het gebed gezegend heb ben dat wij later voor M. Didier stortten en hem steeds door zijne overvloedigste zegeningen overladen. Met zulken Kapitein is het niet te verwonderen dat de Offi ciers ons ook gansch genegen waren, daar de onderhoorigen gewoonlijk de goede of slechte hoedanigheden van hunne over sten meëdeelen daarbij, het grootste en beste getal der pas sagiers omringde ons gedurig met eerbied en goedheid. Onder dusdanige voorwaarden mochten wij de lange reis met betrou wen en kloeken moed beginnen. Het sloeg weldra 10 vre, de groote klok van den boot liet hare vaarwelklanken door de have dreunen, het anker wierd gelicht en ziet, de reusachtige Natal komt langzaam, doch statig in beweging. Weinigen tijd daarna waren wij de have uit, om in volle zee te komen. Wij zagen voor ons de kerk van O. L. Vrouw (de la Garde) en stortten met andere passagiers nog algauw een vurig gebed tot onze beschermster, tot de Ster der Zee en daarmee met betrouwen vooruit. Weldra verdween Mar- i68 de de beschuldigingen die sommige vijan den van den Congo tegen den staat uitkramen, onredelijk en dwaas zijn. Ik durf beweren dat de grootste vijand, van den Congo, moest hij het afgelegde werk ter plaats komen zien, met een gansch ander gedacht naar zijn land zal terugkeeren. 't Is de Jesuiet Pater De Hert, die dit schrijft. terug, terwijl de razende Ivo hun scheldwoorden bij vleet naar het hoofd slingerde. Toen de hevigheid der bui over was, vroeg Rambold, die alras bemerkte, dat de spion eene goede snee aan had, streelend Wat is er nu toch voorgevallen, vriend Ivo Wel, stotterde het galachtig venlje en bedaarde meer en meer Als ik hier aankwam, smachtte ik van dorst ik had nog van heel den dag geen d- pje ge proefd en zweette gelijk een paard. Ik vroeg mij, in uwen naam, wat hier of wijn. Die schelmen boden mij witten wijn uit juffrouw Eenarm. Een baas gelijk ik drinkt toch geen pompwater 1 Ik geraakte natuurlijk... in kwaden luim, bemachtigde eene stoop wijn en sloeg ze dood zij, de deugnieten, spraken van eene dracht slagen te geven en mij buiten te smijten... Hij liegt, Mher Rambold, viel een kok in. Wij hielden ons integendeel heel .koes, voegde er een tweede bij. en verdroegen zijne onbeschoftheid, omdat hij in uwen naam sprak, n legde een derde uitMaar als hij ons begon uit te schelden, dan hadt ge de poppen aan 't dansen Spreekt allen niet gelijk. Ga voort, Ivo. Wij kregen malkaar eens goed bij den kop. Dat geharrewar ging evenwel over en ik ontstopte eene tweede stoop ik was hier toch niet gekomen om op water en brood te zitten, hé Hij heeft geen twee, maar drie stoopen uitgezopen, Mher Rambold, onderbrak een der twee koks, die Ivo's rug afranselden. Bek toe grauwde de vos hem aan of ge krijgt i van hetzelfde laken eene broek, en wees meteen op den hoofdkok, die nog in bezwijming lag. Rambold, voor Willem's ongeduld beducht en vree- :ende, dat, bij langer gerekten uitleg, weer de kat op de koord zou dansen, beproefde het Ito te verwijderen

De Volksstem | 1896 | | pagina 2