IWEIN VAN AALST. 1 JAAR N' 96. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1896. ONZE VOLKSKAMER. Dr Is. Bauwens. Ziï&n? De Vos en de Ooievaar. volksfoppers Ellendige Abdij der Benedictij nen van Afïïighem. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 8,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven wxjfflen geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Dijnsdag toekomende, 10 No vember, herneemt de zittijd voor onze kamer van volksvertegen woordigers. Daar er geene troonrede zal uitgesproken worden,zullen onze kamerleden, eens hun bureel isamengesteld, aan hunne werk zaamheden aanstonds kunnen beginnen. Dat deze van het grootste belang zullen zijn en de grootste veranderingen in ons klein België zouden kunnen te weeg brengen staat eenieder opperbest bekend. Sedert weken en maanden immers worden de twee belang rijke wetsontwerpen van het pensioen voor oude werk' lieden en van onze legerliervorining in alle kringen en gazetten besproken. Voor wat het wetsontwerp der pensioenen voor werklieden betreft, dit zal zonder den minsten twijfel, zoo niet met een parige stemmen, dan toch wel met eene overgroote meerder heid gestemd worden. Wat alleenlijk nog tot hevige besprekingen zou kunnen aanleiding geven, 't is het bepalen 1° der som welke men den ouden werkman zal toekennen 2° van den leeftijd op denwel ken hij tot het pensioen zal recht hebben. Maar wat men ook redekavele of niet, het pensioen voor oude werklieden zal er, God dank, komen, en't zal eene ontsterfelijke eer zijn voor ons België al andere landen on der dat oogpunt op demokratisch gebied te zijn voorgegaan. Doch heel anders is het gelegen met de militaire kwestie, die in onze volkskamer ook op het tapijt moet komen. u De katholieke partij is antimilitaristisch zoo schrijven alle katholieke bladenonze volksvertegenwoordigers zijn gekozen geweest op een programma dat alle legeruitbreiding uitsluit; bijgevolgzal het wetsontwerp van generaal Brassine, die het allemaal soldaat wil inbrengen met klank verworpen worden door de Kamers. En ziedaar, welk onthaal de legerhervorming van den mi nister van oorlog zou te wachten staan moest deze den per soonlijken dienst willen invoeren gelijk wij die altijd verstaan hebben. Doch, volgens wij uit de beste bron vernemen, zouden de bijzonderste bepalingen van het nieuw wetsontwerp den solda- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dat zult ge niet doen de eene kraai pikt de andere de oogen niet uit We zijn immers vogels van eender veeren, niet waar, vriend Rambold 1 Daarenboven, elk vischt op zijn getij gij steelt in de groote staatskas en tast er tot de ellebogen in het geld ik wil nu wat verdienen. Ieder op zijne beurt,. Die woorden stroomden uit den welgebekten Ivo. Den kerker in schreeuwde Willem. Hoe nu? ge zwelt als eene paddel... Goed. Steek mij de doos in, maar geen woord zult ge mij ontrukken jonge poten kan men buigen, maar oude boomen niet. Dat is om duivelsch te worden, Rambolden Willem sprong op en wilde den leeperd toeschieten. Ivo verroerde niet maar grimbekte. Rambold hield Cliton tegen bad en smeekte, totdat de verbolgen vorst zich weer neerzette en eenige zilverstukken Ivo toesmeet. De rosse deugniet raapte ze op en zeide spottend Ge zoudt op eene halve obool doodblijven! Dat is niet wel wij moeten immers eerlijjr met malkaar omgaan. Wat gij geeft, is te weinig die de haver verdient, krijgt ze niet maar allohet is beter een half ei dan een ledige dop.... Nochtans wildet ge.... Nog niet genoeg berispte Rambold. De vorst gaf mij... dat is waar... en de sluwe vogel glimlachte de linkerhand moet niet weten wat de rechterhand deed... De graaf schenke mij dus nog eenige schellingen met de linkerhand... Bij dezen trek bedaarde Willem's toorn voor eenen stond en hij gooide nog eenige schellingen op Ivo's borst. Dank I lachte de kroeghouder en zeide, daar hij tendienst geweldig inkorten en vergemakkelijken en zouden vele volksvertegenwoordigers, alhoewel als antimilitaristen gekozen, de nieuwe legerher vorming stemmen. 1" lederen belg, gekomen op negentienjarigen ouderdom, zou soldaat worden voor vijr innnn- den juist deu tijd om zijne exercitie te leeren en en daarna vrij nljn voor altijd. 2° Studenten en ambtenaren, die zich voor dien diensttijd aan hunne bezigheden niet kunnen ont trekken, zouden mogen les nemen bij eenen officier van 't leger en zouden na een klein af te leggen exaam slechts eene maand dienst moeten doen. 3° Priesters en ouderwijzers zouden van allen dienst ontslagen zijn. Ewel, Lezers van 't Stemmeken, wat zoudt gij van zoo nen persoonlijken dienst denken Zoudt gij daar nog zoodanig vijandig aan zijn Denkt er eens goed op I En ongetwijfeld zal de eene of andere onzer achtHrPArienden ons nopens die kwestie een artikelkmi doen geworden, waarin bij ons al de vodiv ejt na'deelen van onze nieuwe legerhervorming zal mteen zetten! Jeeken La Fontaine verhaalt in een zijner merkweerdige fabelkens, dat op zekeren dag de Vos zij nen vriend den Ooievaar tot een lekker middagmaal uitnoo- digde. Hij deed lekkeren, maar natten kost gereed maken op eene schotel waar de Ooievaar met zijnen langen bek geenen weg mede kost. Op een, twee,- drij, had de vos alles opgeslorpt en de Ooievaar had mogen staan kijken en met eene ledige maag naar huis trekken. De Ooievaar moest zich wreken. Op zijne beurt noodigt hij den vosten middagmale uit, die met genoegen afkwam, hopende van eens wel te eten. De Ooievaar deed lekker vleesch op brengen in eenen pot met langen en smallen hals. De ooievaar haalde er met zijnen langen bek de goede brokskens uit; de vos kon er met zijne muil niet aan en mocht nu ook met hangende hooren en uitgehongerd naar buis trekken. Tegenwoordig spelen de kopstukken der socia listen den rol van den vos zij gaan op reis, gaan van het eene feestjen naar het ander, Smullen en drinken goed en dat alles met de centen van 't werkvolk, dat gelijk de ooievaar op het schoon le ven van die mannen mag staan kijken. Zij beloven aan 't werkvolk dat zij alles wel zul len verandereif, dat de wereld een luilekkerland zal worden. Maar 't werkvolk wacht en blijft wach ten en ondertusschen smaken de opperhoofden, de genuchten van 't schoon leven, dat de werklieden met hunne spaarpenningskens hun bezorgen. Al die twist en tweedracht, die tegenwoordig on der de socialistische leiders ontstaat, zou dat wel geen voorteeken zijn dat de rollen zuilen gaan kee- ren Anseele te Gent, Demblon te Luik, Defnet te Namen, willen alleen aan 't schotelken zitten, maar dat begint zekere mannen tegen te steken, die ook hun deel van het spaarpotjen van 'tvolk willen hebben om te eten, te drinken en te reizen zij zouden ook wel eenen voet willen hebben op don glorietroon van den gentscben Rooden Ko ning.- Als alzoo zekere leiders beginnen het hoofd bij een te steken om aan 't schotelken te geraken, zal misschien het volk zijne oogen niet gaan opendoen en zeggen aan al die volksmisleiders en uitbuiters: Weg vau 't schotelken, geelt onze spaarpenningen weerom, wij zullen wij ons daar wel meê doen en gij kunt, gelijk bedrogene vossennu op uwe beurt ook maar staau kijken Wij zullen onze belangen doen verdedigen door onbaatzuchtige menschen, die onze vrijheid, ons katholiek geloof en onze zeden in eer houden Katholiek. Zeloopen rond met beloften van in 1897 aan don werkman een pensioen te verschaffen. Kas teeleninde lucht Valsche belofteus Ze weten in hert en ziel dat ze zooveel pensioenen zullen ge ven in 1897 als ze sedert 1895 de pachten hebben kunnen doen afslaan, de kafé, enz., De menschen opmaken, de hoofden ophol brengen en doen zin gen Vivan Paster Donche I daarmee is 't al De waarheid is, dat er edele pogingen gedaan worden, door deftige volksvrienden, om het pensi oen van den armen arbeider te verwezentlijken maar wie heeft er die gelukzoekers opgezonden om u met beloften indien aard te komen paaien, en u op te maken Hebt betrouwen, lieve men schen, op uwe weldenkende vertegenwoordigers, die voor dit pensioen genegen zijn en het met wijs heid en vastberadenheid zullen voorstaan. Die u prullen komen wijs maken zendt ze naa&den dui vel, ze zullen daar in goed gezelschap zijn. De Abdij van Afïïighem, een uur gaans van Aalst gelegen, mag met recht onder de oudste gees telijke gestichten van ons lief Belgenland gerekend worden. Tot berinnering (zoo gij verder zult le zen), der honderdjarige verwoesting der zelfde Ab dij, meenen wij onze Lezers voldoening te geven met hun eene korte beschrijving er van mede te deelen. Zij werd begonnen in 1075 door zes vlaarasche ridders, die vroeger zich in de bosschen van Afïïi ghem aan vele geweldenarijen hadden plichtig ge maakt en, na hunne bekeeriug, wilden boetvaar digheid doen op de plaats zelve waar zij hadden ge zondigd. Een Benedictijner-Monnik van Verdun gaf hun den regel van den II. Benedictus en wierd hun eerste Abt. Afïïighem was meer dan 700 jaren eene plaats waar dag en nacht Gods lofzangen ten hemel klom men, eene plaats van deugdelijkheid en naastelief de, eene plaats van openbare stichting en welvaart voor gansch 't omliggende; niemand had over Afïïi ghem te klagen Afïïighem vereerde God en was het menschdom behulpzaam naar z'iei en naar li chaam Dit duurde tot aau de fransche omwenteling. De ^acobijnen van 93, die ons vaderland overweldig den, die kerken en kapellen deden sluiten, die hier de meesterstukken der kunst vernietigden of weg voerden, die de steden en dorpen onder de lasten deden bezwijken, die niet konden verdragen dat er een kruisbeeld in een werkmanshuis of op een pachthof hing, die wreede onmensehe# hebben den 11 November 17 96 de Monnikken met geweld uit hunne Abdij verdreven en Afïïighem verwoest. Van 't jaar 1796 tot 1869, wat was het daar droef en doodsch Geen leven, geene beweging vau jaar tot jaar brokkelden de puinen af, en de ouderlingen van Hekelgem vroegen al weenende 7 Gaat dan de Abdij van Afïïighem geheel en gansch verdwijnen? Nu en dan kwam er een Pater-Be- nedictijn der Abdij van Dendermonde de puinhoo- pen bezichtigen, en de ouderlingen als dan to voorschijn komende, toonden datgeliefde BenedictijnorklJol aan hun ne kinderen. Vau geheel de-(Abdij, be halve eenige muren, bestoijji er niets meer dan het Bisschoppelijk jkw,artier. De groote zaal, waar eert ills keizers, koningen, bisschoppen, Itftrfogon on graven vergaderden, was oehe schuur geworden, en er was zelfs spraak van dit laatste gebouw af te breken doch God had er anders over beschikt. Den 11 Mei 1867 was dc E. 1'. Dom Josephus Vael, van do abjlijrilcr Bene dictijnen te Dcndermondaj. met de 18 Abten, die te Rome in kapHel verga derd waren, bij zijne Heiligheid Pius IX in verhoor aanvaard geweestde Hei lige Vader hem sprekende van de over blijfselen der oude Abdij van Afïïighem, waar eertijds zoo vele heilige en geleer- don Monniken leefden en waar do Il.Bernardushet gelukhad van door een Lieven Vrouwbeeld bbgroet te worden, voegde er bij Die oude Abdij moet gij doen herleven en er uw Noviciaat in richten. n Nauwelijks in Belgenland teruggekeerd, spande dc E. P. Vael, alsdan tot overste der Abdij van Den dermonde beuoemd, alle mogelijke middelen in om aau don wensch van Zijne Heiligheid te voldoen. Na vele en groote moeilijkheden te hebben overwonnen, gelukte hij er in de overblijfselen van hot oude Afïïigem aan te koopon. Dit geschiedde den 4 Februari 1869 en den 5 Maart daarop volgende ontving hij de blijde tijding, dat hij er bezit van kon nemen. Daags vóór den feestdag van den II. Jozef, aan wiens voorspraak bij het welgelukken van geheel deze zaak toeschreef, begaf bij er zich naartoe om er de noodige maatregelen te nemen. De groote zaal van het Bisschoppelijk kwartier bestem de bij tot kapel, en de 9 September van hetzelfde jaar bad hij het geluk van, bij toelating vifu den Kardinaal Aartsbis schop, deze kapel in te zegenon en er de eerste H. Mis te zingen. Welke zoete en stille plechtigheid I Hartroerend was het, die ouderlingen te zien tranen van aandoening storten, en al de aanwezigen in eerbiedige ingeto genheid nederknielen. Daarbij, TToe goed deed alles hier denken aan de armoede van het stalleken van Bethlehem I Eene bijzonderheid verdient aangestipt te worden. Moons van Hekelgem, een grijs aard van 83 jaren, was misdienaar van de oude Paters Benedictijnen van Afïïi gem geweest nog kind zijnde, had hij de laatste 11. Mis gediend en nu bevond hij zich ook in de kapel om er nogmaals zijn vorig ambt te bedienen. Van dien dag af droeg er de E. P. Dom Paulus Luykx der Abdij van Den dermonde, dagelijks het H. Misoffer op en hij verbleef aldaar mot twee leeke- broeders tot den 18 Juni 1870, op welk tijdstip er de orde en het Noviciaat, zooals voor de fransche revolutie inge richt werden en het is van dit oogen- blik dat er zoowel bij nacht als bij dag het Goddelijk Officie gezongen wordt. Do eerste Monnikken van het her stelde Afïïighem waren de Eerw. Paters dom Godehardus Heigl, dom Parisius Wrede, dom Clodoaldus Van Aalst, dom Baynerius Hermans, subdiaken, vier Novicen, dom Victor De Groote, dom Placidus Dierickx, dom Maurus Le- beau, dom Amandus Mortens en drie Leckebroeders. Dat God de Orde van den PI. Bene dictus, Aartsvader der kloosterlingen van het Westen, zegende, blijkt hier uit, dat haar getal er dapper aangroei de, en dat de E. P. dom JorJanus Ballsieper, Visitator van Afïïighem en Dendermonde, in 1879 tot de waardig heid van Bisschop benoemd wierd en met twee zijner Monniken naar do Mis siën van Oost-Bengaliö in de Indien vertrok. In 1880 bouwde men er eene gothie- ko. kerk, die men door eenen vleugel der nieuwe Abdij met het Bisschoppe lijk Huis vereeuigde, en het volgend jaar wierd Afflighem tot eene priorij verheven. Doch eene grootoro eer viel deze geheiligde plaats dit jaar nog te

De Volksstem | 1896 | | pagina 1