Le tour de Monde. Reis ?an HolsMe naar Mongolië Dijnsdag- gaan Kamers de open. KOOKKUNST Tweedracht en afgunst. beurtde H. Stoel verhief haar tot Abdij en schonk haar al de rechten welke eigen zijn aan de Abten der Congregatie van den Berg-Capinus. Bij het vernemen van deze onverwachte, doch aangename tijding, vergaderde men het kapittel. De Z. E. P. dom Godehardus Heigl, die tot dan Pro-Visitator der Belgische Provincie en Prior der Abdij was, wierdt Abt gekozen. Nu mocht Affli- ghem zich waarlijk verheugen, want zijn innige wensch was verhoord. De Wijding van den nieuw gekozen had plaats den 24 April 1887. De hemel zegene bij voortduringade nieuwe her stelde Abdij van Afflighem, alsmede de twee andere kloosters van Dendermonde en Steenbrugge, welke samen de Belgische Provincie der Paters Benedic tijnen uitmaken. Beste Vrienden van 'tStemmeken, na de hart roerende dagen van Aller heiligen en Allerzielen, waarop ge voorzeker zooveel aflaten hebt toegepast aan de zielkes uit 't vagevuur, staan wij thans voor den zoo vroolijken Sint-Mar- tcnsdag. Dijnsdag toeko mende is het te doen.... Hoe menig kinderhert en poppelt niet van vreugde bij het zicht der lekker nijen en speelgoed, die thans aan de vitrien van winkels en magazijnen liggen opgestapeld 1 Hoe menigeen en droomt 's nachts reeds niet van al 't geen St-Marten hem in zijn mandeken zal komen neerleggen!.. Alia, alia, plezierige dagen zijn't voor de kinders, dagen die ne mensch later in 't le ven met vreugde herdenkt. De kerk van Erciu- bodegcui heeft eeu der schoonste hoogaltaren van tien uren in 't ronde en de kerk van Hacltert is een waar Hemelken, zoo schoon is ze geschilderd door den heer Goethals van Gentdaar moet men bidden en dan nog godvruchtig bidden, voor willen of niet. Gepasseerde week kreeg Ll-Uimg- Thnug, tegenwoordig minister van 't buitenlandsch in China,eenen overschoonen doghond als geschenk van ne rijken Amerikaan en weet ge wat die liefhebber deed Hij zond den hond weer met een briefken, waarin te lezen stond En neem het niet kwalijk ik zend u den hond weer omdat mijne maag geen hondenvleesch meer en kan ver teeren. Nen doktoor van Parijs, M' Chipault, heeft nu den middel uitgevonden om de bulten te doen verdwijnen en de nieuwe Rector van de uni versiteit van Washington is priester Conaty, ne man met een verstand zonder weêrga. Ze beginnen nu te zeggen dat de gekondaneerde socia listen van Gent, Anseele en O1" in beroep zullen gaan tegen 't vonnis, dat tegen hun is uitgespro ken.... Ze moeten het maar weten, maar dat ze maar voorzichtig en zijn van nog wat meer te krij gen. Och erremen 1 Tot Houdciig-Almcrlcs is in de Kalvaarstraat een manneken van 3 jaar in ne ketel kokend water gevallen en er dood uit getrokken. Zie-de-wel waar er veel van ge sproken wordt, is er gewoonlijk iets van 1 En zoo en twijfelt er tegeiv- woordig niemand moer aan 't hu welijk van prinses Clementine met prins Rupprecht van Beieren. Dijnsdag verleden is tot JVleuwer- kerken de Missie gesloten, 't Waren paters-redemptoristen die ze gaven en of ze gelukt is 1De E. Pater Braeckman, die er aan 't hoofd van stond, zeide, dat hij het nog nooit gezien had van zooveel iever 't hebben om de sermoenen bij te wonen en dit nog wel bijzonderlijk onder 't werkvolk. De bruidsgift, die prinses Helena van Montenegro, over veertien dagen in huwelijk getreden met den zoon van Koning Humbert van Italië, bekomen heeft, kost een miljoen roebels, en zeggen, dat ne roebel omtrent 4 franken weerd isBismarck ligt weerom al in ruzie met den keizer van Duitsch- landden ouden sukkelaar heelt, zoo 't schijnt, zijnen neus te verre geklapt over diplomatische onderhandelingen, die hij voortijds zou moeten .gehad hebben met den Keizer van Rusland en dien van Oostenrijk. te Weert, in Limburg, is een pronkappel gewas sen die niet min dan 35 kilos zwaar weegt zulke appel mag wel pronkappel heeten. Zou 'twaar zijn dat een proces verbaal is opgemaakt tegen foor alt voor verkoop van boter, waarin zich 50 ten honderd mar garine bevond Jesuit! Je- suiet 1 riepen woensdag verleden op de merkt te Brussel, twee heerkens achter een geestelijke, die zij vooreen Jesuit aanzagen. De geestelijke keerde zich om Mijnheeren, zegde hij bedaard, n gij zijt mis ik ben geen Jesuit, maar Cellebroeder die de zotten oppast hebt gij misschien mijnen dienst van doen Ik ben tot uwe dispositie. Hoe gevaarlijk het is nen biistek op tafel te laten staan als de deur van de keuken openstaat en er ne grooten duivel van nen hond op den koer losloopt, dat weten sedert maandag voormiddag zekere personen van Aalst Weet ge hoeveel kandidaten te Parijs het plaatsken van straatveger vragen 25,000 ja ronde cijfers I Maar we moe ten ook zeggen, dat dit postje niet te versmaden is.Het schijnt dat ieder straatveger 5 fr. per dag ontvangt en 800 fr. pen sioen. Onlangs zijn er 3,476 agenten in de spoorwegen, pos ten en telegrafen gedekoreerd voor 25 a 35 jaar dienst. Er zijn veel liefhebbers van noten, maar liefst wan neer ze versch zijn. Ewel, om ze altijd versch te hebben, laat men, wanneer de noten beginnen oud te worden, ze gedurende 48 uren weeken in koe melk, die men zachtjes verwarmt, en laat ze daar na in de luoht droogen. De vochtige warmte lang zaam binnendringend, doet de kern der noten zwellen hare pel, bruinachtig en bitter, kan men er dan even gemakkelijk afnemen als die van de versche noten. Och erremen I Tot Hasselt, soldaat van 't garnizoen die zinneloos was gewor den, heeft gepoogd de kazerne in brand te steken na geneeskundig onderzoek werd hij naar Gheel gezonden. Inden hof der paters Franciscanen Zou het nu eindelijs gaan op houden van regenen Moet dit vochtig weer blijven voortduren, onvermijdelijk zullen er ziektens uit voortkomen en de doktoors en apothekers zullen weerom al in hunne vuist lachen. Vrienden van 't Schepen kollegie van Aalst, zou het niet mogelijk zijn al die peerdekensmolens, die ons met den winter toekomen, met altijd op eene en dezelfde plaats 't is te zeggen op d'Esplanade te zetten De burgers van rond de nieuwe kerk en zijn er toch zoodanig niet op uit, om alle nachten tot elf, twaalf uren wakker gehouden te worden door een oorverdoo- vend en helsch muziek!.,. Daarenboven, water daar rondom die peerdekensmolen omgaat is verre van stichtend te zijn... 'tis 't verderf van onze jonkheid, ne rechten Congo. Volgens de laatste volksoptelling zijn er tegenwoordig in Congo 1070 blanken, waaronder 691 belgen en M. Picard, de socialistische senator, die naar Congo is geweest om in 't Senaat met kennis van zaken er te kunnen over spreken, M. Picard, zeg ik, was nauwelijks tot Brussel toegekomen of hij werd aangetast door de koorts, die bijna tot 40 graden klom. Tot Ecde daar is bij zekeren landbouwer zaterdag een kasken weggefoefeld door de dieven 't bevatte 7000 fr. in goud en bankno ten.... Maandag werd 't kasken gevonden op een stuk land van M. Coppens, Burgemeester nog nen bankbrief van honderd franken stak er in. NemnaTot Frachatitz, in Beieren, veertig werklieden hadden zich op eene stelling gerang schikt om hun portret te laten nemen op eens, juist op 't oogenblik dat de potretteer riep Stil, beginnenzakte heel 't spel in en met 't droe vig gevolg, dat er van die veertig menschen, 28 gekwetst waren en eenen op den slag dood. Juist op Allerheiligen, tot Gllly, M. Hendrik Er- nastienne gaat na 't Officie der overledenen nog een gebed storten op 't graf zijner duurbare echt genote, vier dagen te voren gestorven.... Nauwe lijks is hij aan 't graf gekomen of hij wordt door eene geraaktheid getroffen en was gepasseerd, mortibus, dood. Onze Koning Leopold zit nog altijd in Frankrijk en hoelang hij er nog zal blijven en weten wij niet. De kleindochter van den van Vlaanderen is zaterdag gedoopt tot Postdam, door Mgr Assmann, en dezelfde dag werd haar vader, prins Karei de Hohenzollern, door den Keizer Kapitein benoemd van 't pruisisch leger. Zondag toekomende schikken 2000 mijn werkers van Charleroi en omliggende naar Brus sel te gaan manifesteeren ten voordeele van 't pen sioen der oude werklieden ze zouden te dier gelegenheid willen eene petitie overhandigen heb ben aan Minister Nyssens, maar niksken, nimtnen- dalle te doen de minister komt aan hun hoofdman de representant Vandervelde te schrijven, dat hij voor die liefhebbers Zondag niet sprekelijk en is... Willen z'in de week komen, dat dit goed is. 't Is waarlijk om er kiekenvleesch van te krijgen 1 Maandag avond, te Brussel, zekere Nicolas Frognier, portier in de Statie van Arlon, komt over den ijzerenweg, valt en gaat overreden wor den door den trein die van Antwerpen komt.... Zekere Emile Keller, ne stouten duivel van ne vent, springt toe, laat zich plat op den grond val led en houdt den ongelukkigen neergestrekt tus- schen de rails.... De trein rijdt hen over het lichaam en geen eenen van de twee had eenigen hinder bekomen. En nu, beste Vrienden, tot de naaste week, en in afwachting, allen nen zaligen St-Marten 1 Kibeladoeken. Frankrijk. Dood van eene vrek kin. Te Parijs is eene oude gierige prij van 86 jaar van honger gestorven. Als men haar lijk gevonden heelt, was het reeds in staat van ontbinding. Zij bewoonde een klein achterkamerken van haar eigen huis, de andere plaatsen verhuurde zij voor de jaarlijksche som van 5000 fr. zij bezat voor 50,000 fr. meesterstukken vau allen slag. Zij dierf geenen cent verteeren, en nooit werd er iemand in hare kamer ontvangen. Zij is nu wel met al haar geld. Het kan alleenlijk niet meer dienen om alle hare schulden af te leggen bij den Grooten Rentmeester. Zij schrijven ons uit Parijs, dat er daar reeds rijtuigen zijn, die van zelf voortbewogen worden zonder peerd. Zij verschillen niet van de gewone vi- gilanten en de vervoerprijs is dezelfde 2 franken per uur... Ik zou willen, dat ik het zag, zei de blinde, Anarchisten. Zouden de anar chisten op nieuw hunne toeren begin nen te spelen Te Parijs heeft zaterdag een kok, die zonder plaats was, een re volverscheut gelost op eenen policiea- gent. Hij heeft verklaart, dat hij een anarchist was. De agent is gekwetst achter de oor, maar niet doodelijk. Engeland. Beloonde beleefdheid. Beleefd zfjn staat altijd net en wordt soms nog wel beloond, gelijk gij zult gaan hooren. Zekere William Paines nam sedert tien jaar zijn middagmaal te Londen in een klein kosthuis van de Groote Toren straat, waar hij altijd door denzelfden garfon gediend werd. Over eenige dagen kwam die knecht te sterven en 's ander daags werd M. Paines verwittigd dat zijn garfon hem erfgenaam had gemaakt van al zijne spaarpenningen, die belie pen tot de som van 50,700 fr. Uit erkentenis, schreef de knecht in zijn testament, laat ik alles achter aan den braven M. William Paines, die ik tien jaar de voldoening gehad heb te dienen. De beleefdheid die hij mij be toond heeft is de grootste troost geweest van mijn leven. Hij was de eenigste mij nei kalanten die mij altijd zegde als 't u blieftwanneer hij iets vroegen dank als ik hem gediend had. Zijne beleefd heid deed mij eenige oogenblikken de (CHINA,) door den Eerweerden Missionuarls nederigheid van mijnen stand vegeten. en de onbeschoftheid waarmee vele anderen mij behandelden. Dnltschland. Te Willsbach wa ren eenige wagons losgeraakt van eenen koopwarentrein. Een reizigerstrein, die kortop volgde, is er op gebotst. Drij mannen van het dienstdoende personeel zijn gedood eu verscheidene reizigers erg gekwetst. Italië.Te Sassari, drij gendarmen in burgers ver kleed, doorlie pen het veld, op zoek achter nen moordenaar. Eene bende ge- wapende boe ren ontmoette hen. De boeren meenden, dat zij te doen hadden met drij baan- stroopers, schoten er glorieus op los. Eén der gendarmen werd gedood op den slag de brigadier nam de vlucht, maar werd achterhaald en ook omver eschoten, de derde gendarm werd naar e cazern van Chiaramonti geleid. Och Heere, wat waren al die boer- kens bedroefd, als zij vernamen, dat zij ;eene brigands maar gendarmen gedood radden I Cuba. De oorlog blijft altijd eveu ver. Eene kleine veldslag heeft plaats gehad, waarbij de opstandelingen 52 man verloren, maar daarna gaan de zaken niet ver vooruit. In de Plilllppijuen. Het is niet pluis. De opstand tegen Spanje verergert. De opstandelingen hebben een leger vau 25,000 man en zijn goed gewapend. Het is niet alleen te Gent, te Vervfers en in den Borinage dat de tweedracht in het socialistische kamp heerscht, maar ook te Luik, waar ten gevol ge van onderlinge afgunst, de oorlog volop aan den gang is. De leiders hadden het zeer gemakkelijk zoolang er enkel kwestie was van de partij in te 'richten, voor de uitroeping van het algemeen stem recht maar sinds dien tijd hebben zij zetels in de Kamer en in den provincialen raad bemachtigd. Waarom zouden de goede plaatskens, die Dem- blon, de Wyttinck's, de Schinler's, de Bury's bezitten, ook door andere niet mogen bekleed worden De afgunst doet nu haar werk. Is het anders mogelijk in eene partij waarvan sucbt naai1 genot het uegin en het einde is Bij Roast- beef en ossen- vlei E. E. B. Hoofdstuk V. Napels Weêr in Zee. Port-Saïd. 's Anderendaags (22 Febr.) bijna den ganschen dag bracht eene kleine onstuimigheid het schip in eenen dubbelzin in be weging wij hadden zooals men iu 't fransch zegt de vereeni- ging van den roulis en den tangage slingering en stampen. De roulis brengt den boot in beweging van den linken naar den rechten kant van het schip en de tagage veroorzaakt eene waggeling van voren naar achter. Als men die twee bewegin gen iu de zee samen heeft, dan is het moeilijk om uit te hou den, ook het meeste getal der passagiers lagen machteloos op hun bed uitgestrekt, wij kwamen er weerom gelukkiglijk met eene kleine ontsteltenis iu het hoofd af. Den 23 Februari, eenen zaterdag, om 7 ure 's morgends hield de Natal weeral eens stil, en dezen keer was het Port-Saïd, eene Egyptische stad die wij voor oogen hadden. Monseigneur de Courmont en M. Le Roy kwamen ons uitnoo- digen om een klein uitstapken tot binnen in de stad te maken. Dit voorstel wierd aanvaard en kort daarna bevonden wij ons in de woelige straten van Port-Saïd Deze stad heeft zooveel kwartieren als dat er verschillige volksstammen in woonen, men vindt er Europeanen, Araben, Negers en Simalezen, alleen de Europeanen zijn wit, de overige zijn allemaal om te zwarter. Het Europeesch kwartier paalt aan de have, en behelst een aantal schoone en groote huizen, prachtige hotels en welvoor ziene winkels. Daar men van op het schip anders niets ziet als de Europeesche huizen denkt men vooreerst dat men zich voor eene dier rijkelijke steden van Europa beviudt, maar nauwelijks is men de eerste door, of men valt in de kwartieren van de Zwarten die alles buiten schoon zijn bouwvallige en gebrekkelijke huizekens van hout gebouwd, van twee meters hoog en slechts 8 of 10 vierkante meters oppervlakte met hunne kleine raamkens en eigenaardige deurkens, gelijken zij eerder op verlatene stallep dan wel op verblijfplaatsen van menschen nogtans 't is daar dat het grootste getal der bewo ners van Port-Saïd hunne dagen in slijten en zij vinden dat bijzonder schoon Goesting is koop, zeiden boer, 't bijzon derste is dat zij tevreden zijn. Voor dat de zeeëngte van Suez doorstoken was, bestond Port-Saïd niet, 't was gelijk al de omliggende streken, eene woestijn en uu nog zijn de straten anders niets dan zandhoopen, buiten den schoonen hof of park van Lesseps, waar er weelderige planten bloeien, zou men te vergeefs een pijlken groen in Port-Saïd zoeken. Daar Mgr gaarne een bezoek bracht aan de Zusters van den Goeden Herder, ontbrak ons den tijd om bij de Missionnarissen dier streek eenen goeden dag te brengen. Zij bezitten er een lief Kerksken dat te midden der brooze huttekens van de Araben als een allerschoonste paleis voor komt. In het gesticht der Zusters van den Goeden Herder gekomen, waren wij niet weinig benieuwd om kennis te maken met de weeskens en pensionnairs die aldaar onder de bestie ring van die goede zusters eene uitgelezene Christelijke op voeding krijgen. De moeder noodigde ons dan ook uit, om het huis eens rond te gaan hier waren er ook van alle wezens te vinden, zwarte, halve witte en witte niets ontbrak er, velen van die kinderkens kwamen daar, nog heiden zijnde, de lessen der Zusters bijwonen en wierden zoo stillekens aan, Christen. Verscheidene spraken er Fransch spijtig maar dat ze geen Vlaamsch verstonden, toch, 't Vlaamsch is overal Terspreid in Port-Saïd, onder de Zusters bevonden er zich die vau Brus sel zijnde, Vlaamsch verstonden en spraken, zij waren geluk kig vau hunne moedertaal nog eens te hooren en wijvan ze zoover nog mogen te spreken. Maar de tijd, die nooit stil staat, kwam ons weerom verwit tigen dat de Natal weldra het anker zou gelicht hebben om zijnen weg te vorderen wij verlieten dus die goede Zus- is niervet zeer voordeelig, zelfs te ver kiezen boven boter het vleesch wordt veel zachter en sappiger en de saus veelaangena mer van smaak. Voegt alleenlijk, voor 't opdie nen wat boter in de saus zonder te laten erkoken. Kalf vleesch, wordt smakelijkst gebra den in eene casserole op de stoof, maar niet in den oven legt op den bodem der casserole eene goede snee verkens- spek. Hoetiders, eetiden en duiven vragen nog al boter, maar toch kan veel ge spaard worden, wanneer men ook wat stuksjes spek gebruikt, zooals bij kal koenen. Gekookte visch vereischt veel boter, en boter alleen. Gebakken visch bereidt men ook n boter alleen en <jö dan zeer lekker. Roe». 176 het op den grond gevallen geld samenscharrelde Dat geeft den doorslag het einde kroont het werk... Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt; ik ben dus uw nederige dienaar... Dan naderde hij Willem en bood hem de handZij we kameraden Sla toe De hoogmoedige vorst, door zooveel gemeenzaamheid verbitterd, moest al zijne wilskracht inspannen om zijnen toorn te bedwingen. Hij maakte evenwel van den nood eene deugd eu sloeg toe. Top 1 juichte Ivo, nam eenen stoel en zette zich voor de tafel neer Ik begin. Welnu, heerschap, mor gen komen de Vlamingen u hier rekening vragen over. Oud nieuws 1 viel de graaf norsch in. Gij hebt misschien de klok hooren luiden, maar gij weet niet waar de klepel hangt. Ik zal u dat eens in het breed uiteenzetten. El- was.... Geen uitleg 1 Beantwoord enkel de vragen zijner Doorluchtigheid zoo kort mogelijk, sprak Rambold, die achter Willem bleef staan. Goed. Is deze opgave echt vroeg Willem en legde de lijst der verdachten voor Ivo. Hoe wantrouwig toch!... zooals de waardis, ver trouwt hij zijne gasten, hé Rambold?... Walter maakte ze zelf op, graaf. Hij was ter vergadering oor- en oogge tuige. Natuurlijk bleven er nog velen onaangeteekend. Onder anderen.Ha 1 het ontging me bijna... Walter ver gat melding te maken van het volgende éen bisschop, vele kanunnikken en prelaten zonden hunne schriftelijke toetreding... Ik heb de aangifte dier lieden op zak. Waar heb ik dat stuk gestoken?... Ha! hier is het... Lees. Willem nam met een koortsig gebaar deze nieuwe lijst, zeide tot ft- tbold Ais ze ook maar niet valsbh is, want een volkje van dit slag liegt tegen klippen en

De Volksstem | 1896 | | pagina 2