IWEIN VAN AALST. ^6$Wd 1 JAAR N' 97. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1896. JEREMIADEN. VOORTIJDS EX XU. Dr Is. Bauwens. Onze Raadselprijskamp. Het Deelingsrecht. I)C gazetten W't Een abonnement voor gansch België, franco te huis, host 2,50 joer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters'en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Reeds zijn er, zoo onder de rijken als onder de kleine burgers en werklie- I den, eeiiige mannen van goeden wil gevonden, die de herstelling van den vrede tusschen de verschillige standen der maatschappij willen. De strijd, zooals volksvertegenwoor diger Helleputte uitriep op den land dag te Luik, is niet ontstaan, omdat de daghuur te klein is, noch omdat de werkman geene politieke rechten genoeg ge niet, noch omdat de nijverheid niet genoeg trekt, noch omdat eenige nijverheidsbazen geheel tegenstrijdig te werk gaan. Neen, want dat bestaat niet overal en niet terzelfder tijd. De strijd is ontstaan omdat de werkman wil zijnen toestand verbeteren, omdat hij eenige sporten van de maatschappelijke ladder wil opklimmen en hij weet dat dit verlangen niet min dan billijk en rechtveerdig is. Die wensch is zooveel te heviger, daar het verschil grooter is tusschen het weinige waarvan de arbeider geniet en de weelde en het geluk waarvan hij zoude kunnen genieten. De strijd is ontstaan omdat men aan den armen nooit van iets anders spreekt dan van opoffering en spaarzaamheid, ter wijl hij ziet dat dezen die alles bezitten, uit liefde voor hem, zich van het kleinste genot nog niet zouden willen berooven of afstand doen van eenig voorrecht. Omdat er tot nu toe geen één vriendenhand hem toege reikt werd, om hem uit zijne ellende te helpen en zijn innig verlangen te voldoen, van op te klimmen in den maatschappe- lijken staat. De strijd is eindelijk ontstaan omdat men het hert des werk- mans de heilige deugd van verduldigheid heeft weten te ont stelen, die het kristendom er ingeplant had die verduldig heid, die hem den moed gaf met geduld en zonder opstand den tijd af te wachten waarin men zijn lot zoude kunnen ver beteren, en waarin hij door eigene verdiensten eenen hooge- ren staat in de samenleving zoude kunnen bekleeden. Op heden is de maatschappelijke orde gestoord door de verzwakkiug Tan den godsdienstgeest. De verduldigheid is onbekend bij de lagere klassen en de zelfsopoffering bij de hoogere. Dat deze die er de schuld van zijn, de verantwoorde lijkheid er van dragen en wij, die den werkman liefde toedra gen, wij hebben zijn geluk te bewerken. Jefken. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De tyran zwoegde heviger en zweeg. Zou de ridderplicht voor de wraakzucht onderdoen Rambold dobberde tusschen hoop en vrees. - Dan roepen zij Dirk als graaf uit, ruide Ivo driftig op. Bij dezen naam schoten des vorsten oogen vol vuur. Tref den vader in de dochter, hitste Rambold aan. Willem loosde een diepen zucht. Het hart klopte Rambold hevigde graaf weifelde nog éen stap en het pleit was beslist.... Iwein was de ziel der vergadering,... hervatte Ivo gejaagder. Iwein Iwein 1herhaalde Willem en omklemde het gevest van zijn zwaard. Iwein bewees, dat ge Vlaanderen's blazoen bezoe- deldet De schaamtelooze De ellendige en stelde voor een nieuw blazoen, hier, op te steken,.. Bliksems ik trap het te pletter 1 een nieuw vaandel te ontplooien Bij alle duivels ik scheur het aan flarden Tref uwen doodvijand in zijne bruid, stookte Rambold vuriger op. Willem sprong schielijk recht, wees Ivo, bij een gramstorig: «Uit mijne oogen I Ras 1 n, de deur en stapte zenuwachtig de zaal op en neer. Ivo liet het zich gezeggen en scharrelbeende, groetend en dankend, de deur uit, terwijl de sluwe hoveling hem, i. Ik dwaal op aard Vrij in de lucht, 'K oescherm den wand'laar Steeds met vrucht, 't Is alles helder, glansrijk om mij [henen Maar ik alleen, ik wordt nooit door [de zon beschenen. H. Noem den treurigsten vorst van gansch Europa III. Zoek mij in een' dame Maar niet bij een heer, Gij vindt in een appel Mij dadelijk weêr Gij ziet mij in geen venster, Maar toch in geen raam, Gij vindt me in mij zeiven En ook weer in mijn naam. IV. 'k Besta een oogenblik, Ik spreek, en heb geen mond, Men hoort mij soms met schrik, 'k Verdwijn ter zelfder stond, Zoekt men een plek om mij te vinden, Men zoek' mij niet in 't stof, maar in de [winden. V. Er is een vloed, een breede vloed, Die veler hart kan temmen, Waarin eenieder, die het moet, Gemakkelijk kan zwemmen. Komt, Geografen, denkt eens goed, Hoe noemt gij dien zoo breeden vloed Voorwaarden. Alle oplossingen moeten vrachtvrij gezonden worden vóór 3 December aan M. Petrus Van Nuffel, Leopoldstaat, 19, Aalst. Al deze die vijf goede oplossingen in zenden zullen mogen meeloten voor de volgende prijzen le Prijs Eene-kleine Ardeensclie Hesp. 2e. Prijs: 't Wierookvat gebedenboek van Deken De Bo, (prachtig ingebonden). 3e PrijsDiest en den H. Joannes Berchmans door L. De Koninck. 4® Prijs Reus Finhard en Liederik van Buk. Geschiedkundig roman. 5e Prijs Geloof en Liefde, door P. Van Nuffel. Wij lezen in eene gedoemde gazet van Aalst van Zondag verleden Dat de Geestelij ken, dat de Kloosterlin gen, Paters en Broeders, dat al wie de leering Christi in 't herte behouden heb ben, dat ze toch geen deel nemen of geen profijt willen uit wraakzucht en broo&oof, Zoo, zoo, mijnheer Petrus g'En kunt het dan toch niet meer verkroppen 1... 't Moest er dan toch eindelijk eens uit Uw kofferkenfort en opent zich dagelijks niet meer om de .honderden en duizenden franken 't ontvangen, die de kalandisie van priesters en kloosterlingen er inbracht Ewel, dit spijt ous, voor u ten eerste en voor uwe kinderkens bijzonderlijk Maar bekent dan toch, dat de heeren geestelij ken, zoowel als iemand anders verplicht zijn hunnen penning te jonnen aan vrienden en niet aan poli tieke vijanden. Bekent, dat het uwe fout is, indien gij jaarlijks geene duizende franken zuivere winst meer en kunt opstrijken Wie heeft er immers sedert drij jaar den Z. E. Heer Deken en onderpastoors van Aalst in gazetten en meetingen bevochten Wie lachte met de dubbele nota van Mgr Stille mans en noemde die spottend een stukje papier uit een gazet gescheurd Zijt gij het niet, meneer Petrus Wie kreeg er van Pater Rector nen brief van af keuring voor zijne verderfelijke politiek en wilde maar toch naar geenen goeden raad luisteren Wie heeft ons, katholieken, verlaten om zich aan te sluiten bij onze liberale kopstukken, ten zij gij nogmaals, M. Petrus Ewel, na zoo uwe oude partij verraden te hebben, zijt gij slecht gekomen, man, om de les te spellen aan onze eerw. heeren geestelijken, die op perbest weten wat er hun te doen staat en zelfs onder uwe bedreigingen van gedragslijn nooit of nooit en zullen veranderen. Ge schrijft verder in uw artikel Frankrijk diene ons tot les... De kerk heejt er hare macht op 't volk verloren... En zoo geeft gij te verstaan dat onze nooit volprezen priesters be zig zijn met de menschen vijandig en afkeurig te maken van onzen Godsdienst. Luister eens goed, M. Petrus Vooraleer ge de zen avond slapen gaat, onderzoek eens wel uwe consciëntie, verneder u voor God verwek een goed akte van berouw, in afwachting dat g'een goede biecht kunt spreken, want hoe dikwijls hebt gij het voortijds zelf niet geschreven Wee dezen die den gezalfden des Hee ren raakt Een slechte grappenmaker kwam te Bordeaux een eenvoudig boerken tegen, dat naar de stad ge komen was om eenige zaken te verrichten. Gij zit altijd met uwe schotel in 't drooge wanneer er pap gedeeld wordt, zeidé hij hem. Gij moet u doen inschrijven bij den meijer, men is op het punt al de landen van Frankrijk te deelen. Het manneken zette zich aan 't loopen, en kwam bijna buiten adem bij den meijer Mijnheer, sprak hij, aangezien men al do lan den gaatverdeelen, vraag ik de weide van M... voor mijn deel. Ik zal wel zeker de eerste zijn die u die vraag doet De meijer sloeg eenen grooten boek open, door bladerde hem wat en antwoordde Gij zijt verre van den eersten te zijn; er is reeds iemand gekomen die niet alleenlijk de weide verzoekt maar uwen hof erbij Mijn hofriep de man geheel verontwaar digd. Ik loop recht naar huis, neem mijn geweer en zal vuur geven op den eersten die zijnen voet op mijne erven durft zetten! AIzoo gaat het in de wereld, men zoude wel het goed van een ander willen, op voorwaarde dat men het zijne moge houden. Die niets hebben dan schulden en te lui zijn om te werken, dat zijn de mannen die alles zouden willen verdeelen. Vrienden van 't S te mm eken, Kibeladoeken is hier Halt zeJle, opgelet en niet gelachen Met aandacht onzen raadscl- l>i*ijskani|» ge lezen gepeisd S--JSS- en ei'peisd, gede- -«sp* beneerden rijpe lijk overwogen om toch eene goede op lossing te kunnen inzenden.... Al Ia, korragie moor, vrienden, 's avonds in compagnie de raadselkes opgelost..., d'Oplossing op een velleken papier ge zet, in een ambelot gestoken, daar een menneken opgeplakt, dat in de brie venbus gestoken en alles is gedaan.... Ge moogt mee loten voor d'hesp. Zou 't waar ziju, dat ouzo koning Leo pold hem een reisken naar Congo gaat reskeeren We zullen 't afwachten, maar van nu af twijfelen wij er toch nijg aan. 't Volk van Xlcuwerker- keil heeft waarlijk verontweerdigd ge weest over de meeting, die de Donchen daar Zondag gavenDe missie was er slechts eenige dagen gesloten, alles was er in rust en vrede en nu opeens, de bende ruziestokers van Aalst hebben daar al 't goed, door de eerw. paters verricht, op eens geweest omverre wer pen... Wanneer, wanneer toch eindelijk gaat aan 't duivelsch werk van die Ju dassen een ende komen De socia list Braeckman van Vooruit is toch definitief uit Vooruit gebannen omdat, zoo schrijft bij in eene gazet van Brus sel, ik niet en heb willen liegen, en ik voor de magistraten en 't tribunaal hou den staan heb wat ik gezien had en ge hoord. Lannau, machinist, die ver leden jaar zoo erg werd gekwetst iu de spoorwegramp van Ottignies, in de Walen zal eene schadeloosstelling krij gen van 34,000 franken en tot London zijn er verleden jaar 71 personen ge storven van honger. Tot l';irij.«* woensdag verleden op de boekenverkoo- ping van de gebroeders Lionnet, ne liefhebber van muziek doorbladert nen grooten duivel van ne foliander en vindt er twee bankbrieven in van 500 fr., twee van 100 en eenen van 50 't zij te zamen 1250 frHij mocht hij lachen. M. De Cooman, oud burgemeester van Ninovc, komt officier benoemd te worden van 't Leopoldsorde,.... den tweede graad Kiezers van 't land van Aalst, troost u, binnen 19 maan den zijn wij on zen vierden kwijt en op Chipka 't Aalst worden er putten in d'aarde geklaagd omdat al de treffelijke men-t schen van stad en omliggende hunne kalandieze op een ander gaan jonnen.. Da komt er van die wat zoekt moet wat vinden. Zaterdag is er bij den graaf van Vlaanderen te Brussel eene depêche toegekomen uit Parijs... Zijne jongste dochter, over jaar getrouwd met den hertog van Ven'döme, die een weinig ziekelijk was... I)e gravin is er aanstonds naartoe getrokken. Maan dag verleden heeft de Z. E. II. Boone, pastoor van Etterbeek, zijnen jubiló gevierd van vijf en twintig jaar pries ter en 's anderendaags is in zijne kerk het overschoon orgel ingehuldigd, dat den ievervollen priester met die gele genheid ten geschenke werd gegeven. Vrienden van 't Schepenkollegie van Aalst, wij herhalen nogmaals onze vraag van de gepasseerde week Als er ne peerdekensmolen of nen hippodrome in onze stad toekomt, en zet die tóch altijd op eene en de zelfde plaats niet, 't is te zeggen op d'EsplanadeDe menschen van rond St-Jozefskerk sla-

De Volksstem | 1896 | | pagina 1