leis yan Hoistafle naar lioiplië Le tour de Monde. KOOKKUNST. der Daenspartij blijven gedoemd. De boozen worden gestraft. Frankrijk. Frankrijk wordt ialöersch van onze prqpere nic- kelstukjes. Men heeft er besloten in 't kort nickelstukken te slaan van 12 1/2 centen. Turkeije. Wat zou dat mogen beteekenen, dat er in alle stan den muzelmansche komiteiten gevormd worden, die inschrijvingen openen van vrijwillige giften, om den sultan in staat te stellen nieuwe wapens te koo ien Zouden ze misschien van zin zijn _e moorderijen tegen de christenen te herbeginnen Is hunne woede nu nog niet voldaan Zij hebben er nochtans 120,000 vermoord. Op de PhIIIppijne. - Go- pen *00 gecrn als die van de groote markt, van de verkensmerkt of d'houtmerkt. En om niet te vergeten, Vrienden, de gazetten van Cliip- ka zijn en blijven gedoemd door onze geestelijke overheid... 't Zijn lielsche bladen, die schrijven tegen al wat katholiek is. Zondag verleden was het ge durige aanbidding in onze St- Martenskerk... 't Allerheilig ste werd er den dag door, door talrijke kristenen bezocht... Veel, zeer veel, werd er gebeden; onder vespers en lol zat de ruime kerk proppensvol... De verlichting bijzonderlijk was prachtig. Op zulke dagen is't klaar en duidelijk te zien hoe braaf en godsdienstig onze bevolking is.... En zeggen, dat een handvol ruziestokers onze brave eD deftige werklieden en burgers zouden willen doen hand in hand gaan met onze liberalen, mannen die nog van kerk of kluis en willen hooren och God, bestond hier de donchenkliek niet, Aalst waar een paradijsken. Droef nieuws uit Parijs Daar is zaterdag morgend subiet overleden Mgr D'Hulst, rector van de katholieke universiteit en volksver tegenwoordiger... Zijne Eminentie de Kardinaal had gelukkiglijk nog den tijd om hem het heilig Oliesel toe te dienen. Vrijdag avond kreeg de E. H. Fivez, pastoor van Lede, de droeve tijding dat zijn eerw. broeder, leeraar van Godsgeleerdheid in het seminarie van Troy, kwam te overlijden. De brave en verdienstvolle man leed sedert eenige maanden aan eene leverziekte... Hij ruste in vre de bij den Heer. R. I. P. De grootste varkens slachterij der wereld zal binnen kort geopend wor den te Chicago zij kost 3 millioen en er is plaats in voor 220,000 varkens. Nu ziju wij er eindelijk, zie Vooralt noemt zich nu zelve materia- lisch blad 't is te zegg« dat het bestaan van God en van de ziel loochent. Op voorstel van den heer Reynaert, burge meester, gaat de gemeenteraad van Kortrijk op den openbaren weg, even als in Duitschland, huis jes doen maken om de weergesteldheid en het warmtecijler aan te duiden. Kortrijk is de eerste stad in België, waar deze nuttige inrichting tot stand komtzou Aalst de tweede niet kunnen zijn De jacht op de patrijzen zal gesloten worden den 30 November. 't Is dees week al overlijden dat de klok slaat. Uit Cougo vernemen wij thans 't overlijden van Zuster Gandentia, in de wereld juffer Clemence De Nachtegaal, geboortig van Smay, tegen St-Niklaas... 't Was een Zusterken van Liefde. Maar 't dees is beter nieuws Een hertvriend van 't Stemmeken schrijft ons, dat te Galmaerden, de missie, gepredikt door de Pa ters Redemptoristen, er opperbest Inkt't volk dat er komt om de Sermoenen bij te wonen, 't is te wreed, niet alleen van Galmaerden zelf maar ook van de naburige gemeenten. De mis van acht en half in den voornoen wordt er bijgewoond door al de koolmijners, die 's avonds de plechtigheden niet kunnen bijwonen.,.. Aan't hoofd van de missie staat de alomgekende en nooit volprezen pater Bloete, die, tot over eenige jaren nog, samen met den E. H. Stockman, pastoor van Galmaerden onderpastoor was te Diest. voltrekken thans onze inlichtingen nopens dit ko lossaal werk met te zeggen, dat men reeds bezig is met de plans en dat men in 't begin van 98 de hand aan't werk zal slaan... Aalst zal alsdan een der schoonste en prachtigste kerken hebben, niet al leen van onzen Belgique, maar van gansch den aardbol. Hoort ne keer Vrienden Weerom al een Congolander dood in 't gesticht van den E. H. Van Impe te Gyseghem't manneken heette Langa, en was naar België overgebracht door dok tor Van Neck... Hij is bezweken aan eene bloed spuwing. Ze spreken reeds van den opvolger van Mgr D'Hulst als volksvertegenwoordiger Zoo 't schijnt zou het Mgr Caseniel zijn, de nieuw genoemde bisschop van Constantine. Over de twee duizend mijnwerkers van Charleroi zijn Zondag naar Rrussel gaan manifesteeren voor 't pensioen van oude werklieden; och erremen, wat hebben die sukkelaars, door socialisten opgesto ken, er nu mee gewonnen,... tenzij plaats in hun nen zak. Minister Brassine zou aanstonds zijn wetsontwerp nopens den persoonlijken dienst willen neerleggen... Maar d'ander ministers ver zetten er zich tegen en zoo is 't gekomen, dat za terdag avond, na den ministerraad, generaal Bras sine zijne demissie aan den Koning heeft gezon den. Zal deze aanvaard worden of zal ze niet aan vaard worden Daar hebben wij tot hiertoe het raden van. Maandag avond hebben d'apothekers van Aalst hunne Maandagrust gevierd en niette genstaande al hunne kennis van pillekens en bol- lekens, van potjes en fleschjes, stonden er dijns- dag veel op met pijn in hun haar of in andere woorden met de schaliedekkers. O die helsche stekelverkens Tot Auderghem, in d' omstreken van Leuven, maandag morgend de briefdrager Van Campenhout al vroeg de bus gaan lichten en over een lijk vallen dat reeds ijskoud was... De policie aanstonds geroepen, uitzoekingen gedaan en be vonden dat het slachtoffer, ne zekeren Nelen De- mey was, op afschuwelijke wijze vermoord door zekere Van Bever Pieter en Beaulieu Jozef met wien hij tot 2 1/2 van den nacht in d' herberg had gezeten. En nu beste vrienden, goeie moed in d'oplossing van onze raadselkesen daarmee gelijk altijd van den eeuwigen jamé Van herte gegroet, Kibeladoeken. APPELEN GELEI. Schelt 3 kilos appelen, snijdt ze in kleine stukjes, overgiet ze met koud water, laat ze 1 uur stillekens aan koken stelt ze ter zijde der stoof en laat ze trekken tot 's ander daags. Laat het sap goed uitdruipen door eenen tems, voegt er 2 kilos broodsuiker bij, en laat alles te samen koken tot voldoende dikte, hetgeen men kortelings bekomt op een regelmatig vuur wanneer de gelei goed geschuimd is. Doet hem nog warm zijnde in potten, dekt, koud geworden zijnde, met witte papieren rondekens, giet er wat gene ver of brandewijn over, en plakt er een stevig papier over. Men handelt op dezelfde manier met kwee- peeren. Doktoors en apothekers kla gen putten in d'eerde omdat er niet meer ziektens en zijn.... Maar de klachten ran die hee- ren zijn toch verdragelijker dan 't zuchten en 't kermen van de zieken... Zouden ze madam meken flamnza voor dezen winter niet uitgekocht hebben?? Santbergen, die schoone gemeente, daar zoo schilder achtig gelegen op den Dender tusschen Ninove en Geeraardsbergen, Santbergen werd zaterdag voornoen in opschudding gebracht... Victor De Decker, nen timmerman van Grimmin- gen was er aan herstellingswerken bezig in eene schuur op eens de schuur stort in en den tim merman daar onder. Als men er hem van onder haalde leefde hij nog M. de Pastoor, in aller- haast geroepen, kon hem nog van zijne Heilige rechten bedienen maar korts daarna was de onge lukkige De Decker een lijk. Tegenwoordig mid dagmalen tot Aalst sommige heerschappen onder eene brandende petrollamp in eene plaats waar alle daglicht is afgesloten... Da's waarschijnlijk tegen den opslag van den petrol 1 Van de 76 volksvertegenwoordigers, die hebben moeten her kozen worden, zijn er twaalf vervangen geworden.. Dus 12nieuwe Kamerleden... Ze kwamen dijnsdag namiddag de Kamers binnen j uist gelijk als j ongens die hun moeten laten opschrijven voor hunne eerste Communie. De fijne Brusselsche kiekens wor den gekweekt in de omstreken van Merch- tem, Londerseel.Opwyck, enz... Wekelijks worden er tot Merchtem den woensdag van de zes tien tot de twintig duizend kiekens verkocht. In Japan worden er 792 gazetten gedrukt en tot Nl- novc maar een. Sedert een jaar reeds schre ven wij dat onze M-VIartenskerk ging voltrok ken worden en niemand wou ons gelooven, alhoe wel het de pure en loutere waarheid wasV Een feit waarop men hier in Belgiën misschien niet genoeg gelet heeft, dat is de trouw van den kroonprins van Italiën met de prinses van Monte negro. 't Prinsken van Italiën, eenige zoon van den Koning Humbert, dus erfgenaam van eene groote koninklijke iortuin en van den troon van Italiën, die moet eindigen met te trouwen met een prinsesken dat weinig of niet gekend is. Dat prinsken heeft geheel Europa doorreisd om eene vrouw, weerdig van zijn koninklijk geslacht en van zijne fortuin, te vinden, en moet eiudfelijk te vreden zijn in echt te treden met de dochter van eenen prins, die ter nauwernood over 300,000 inwoners regeert, terwijl hij na zijnen vader aan 30,000,000 inwoners zal moeten bevelen. Victor Emmanuel, vader van Humberto, tegen woordige Koning van Italiën en groot-vader van den prins, die komt te trouwen heeft het grootste schelmstuk bedreven dat in deze eeuw begaan is, hij heeft de pauselijke staten,die sedert 10 eeuwen bestonden, ingepalmd. Die onrechtveerdigheid weegt als, eene vermaledijding op zijn nageslacht. Sedert die onrechtveerdige berooving is Italië, eene der schoonste en rijkste landen van Europa, meer en meer gevallen en verarmd. De inwoners, bij zonderlijk op den buiten, zijn meer belast als zij kunnen opbrengen, vergaan van armoede of te wel vertrekken naar vreemde landen om daar een wis selvallig geluk te zoeken. Men zegt in 't fransch die van den Paus eet zal van den Paus vergaan en de Prins, die komt te trouwen, gevoelt de waarheid van dat woord De familie van Savoie, waaruit de Koning van Italiën voortspruit, telt verscheidene groote Heili gen en nu komt de afstammeling van die familie te trouwen met eene schismatieke prinses. Welke schande en welke straf Al de koningen en de volkeren, die aan den Paus weerstand bieden, zijn op weg naar verval en schande. Zoolang Italië aan den Paus zyne Staten met zal weergegeven hebben zal het gestraft worden en zijne eenige hoop is de onrechtveerdigheid die het begaan heeit te herstellen. Gelijk Italië gevoelt wat het is den Paus slecht behandelen en hem niet onderdanig zijn, alzoo zullen zij geen geluk hebben die naar zijne stem niet luisteren. De stem van den Paus is de stem van God en voor wederspannigeu aan den Paus gelijk voos goddeloozeu is er geer ware vrede, maar knaging De katholieke partij in Frankrijk gaat eene geheele andere inrichting aannemen. Dat doet ons groot plezier, want zij heeft die hervorming hoogst noodig. Tot hiertoe verspilden de ka tholieken al hunne krachten met ruzie en twist te maken onder malkander over onnoozelheden, in plaats van de vrijmetselarij en 't socialismus te be vechten. Maar nu, God lof, schijnen zij zich gereed te maken om ernstig werk af te ieggenZij hebben reeds een nieuw blad gestichtLa France Libre, het vrije Frankrijk, dat veel bijval ge niet. In 't kort zal er een groot congres gehouden worden te Lyon voor al de katholieken van Frankrijk. Telegrammen uit Kales, Duiukerke, Cher bourg en Sint-Malo mel- den dat in den nacht tus schen maandagen dinsdag een schrik kelijk tempeest op het Kanaal woedde. Te Duinkerke werd de duitsche drie master Emmanuel op de kust geworpen en door de golven gedeeltelijk vernield. Op de^hoogte van Gravelines vroeg de fransche stoomboot Yille de Valence, bij raiddel van seinen, twee sleepbooten. Deze boot kwam van Antwerpen en moest te Duinkerke eene lading bloem lossen.Te Chersbourg kwam het bericht toe dat eene engelsche goëlet, op eene mijl ten zuiden van den vuurtoren van Honfleur met man en muis vergaan was. Deze goët droeg als naam de beginlet ters P. H. De reddingsboot werd te water gelaten, doch het was onmogelijk de schipbreukelingen ter hulp te ko men. Talrijke wrakken zijn op de kust geworpen. Te Sint-Malo zijn de booten die reeds onder zeil waren, voorzichtig heidshalve, op de reede gebleven. RllSlaml. De Wel Eerw. heer Tolstoï, R.-K. priester niet te ver warren met zijn bloedverwant, den anarchistischen schrijver graat Tolstoï is voor de orthodox-g( lijke rechtbank van Nischni-Novgorod gedaagd, onder de beschuldiging van geloofs verraad. De eerw. heer Tolstoï was schisma tiek pope voor zijne bekeering. Daar hij weigerde te verschijnen, werd hij door de politie te Moskou aan gehouden en naar Mischni-Novgorod vervoerd, waar hij vervallen werd ver klaard van den geestelijken stand terwijl hem gedurende zeven jaren het betreden van Moskou en St-Petersburg en gedurende 20jaren het bekleedeü van eenig openbaar ambt werd ontzegd. Dat hij niet van zijn adel vervallen werd verklaard, is aan familie-invloed te danken. Is hij aldus gedaald in de gunst van den Tsar, in de gunst van God, den meester aller koningen en keizers, is hij bijzonder hoog verheven. Dat is hem (CHINA,) door den Eerweerden Missionuarls Leo genoeg. Welke verdrukking welke dwinge landij in Rusland Bij de Franschen, de vrienden der Russen is het niet veel beter gesteld. Onze liberalen vinden de dwingelan dij goed en schoon in Rusland en Fran krijk, omdat er de katholieken verdrukt en vervolgd worden. Zoo zijn die schijnheiligen, die Judassen altijd ge weest en zoo zullen zij altijd zijn. gewen Katholiek. E. E. B. Hoofdstuk VI. Beschrijving van den Stoomboot Natal. Nu was het een oprecht plezierreisje dat wij deden wij waren in eene vaart wel wat breeder als den Dender, maar toch niet gevaarlijker van weerskanten den boot hadden wij landals men zoo een ganschen tijd in zee is geweest, zon der ooit de aarde te zien, dan vindt men de reis op een ka naal bijzonder aangenaam, spijtig maar dat die streken langs die kanten zoo dor en onvruchtbaar zijn waar men ook zijne oogen wende, men ontwaart anders niets dan zand het ka naal tusschen Egypte en Arabië gemaakt, ligt te midden van eene groote zandwoestijn, diezelfde waar de Israëlieten vroe ger, gedurende 40 jaren in dwaalden, vooraleer het H. Land binnen te treden. Van tijd tot tijd passeert men van die mee- ren (marais) waar het kanaal eer aan eene zee gelijkt dan wel aan eene vaart nochtans die meeren zijn op alle plaatsen niet bevaarbaar, op sommige punten zijn zij zoo ondiep dat de watervogels er in recht kunnen staan, zonder te zwemmen. Heel van voren aan het kanaal ontmoetten wij in een van die meeren eene bende flamants of flamingos, (groote witte vo gels met lange roode pooten, gelijk er te Hofstade een op de Communiebank staat), die op de vischvangst uit waren zoo ver als het oog dragen kon, was het meer er van voler wa ren er misschien wel tien duizend niet éen beweegde zich bij onzen doortocht, alleen hier en daar was er eene die een scherp geschreeuw liet hooren, juist of zij ons in den naam van de gansche bende wilden groeten. Nu vaarde de Natal geruster voort, nu was er geen kwestie meer van roulis of taugage, al les was stilmen bemerkte het ook aan de passagiers die al len lustig en vol vreugd op het dak wandelden. Maar terwijl nu alles zoo gerust is, laat ons eens eene nadere kennis met onzen prachtigen Natal maken en hem in zijne bijzonderhe den wat beschrijven. De Natal, een der grootste stoombooten van de fransche Compagnie derMessagerie Maritime, is gedoopt den 3 Juli 1881. Hij heeft eene lengte van 130 meters 75 centime ters, eene breedte van 12 meters 7 cent. met eene diepte van 10 meters. Hij kan 4039,38 Marijnsche tonnen bevatten en hij wordt in beweging gesteld door een machien met eene kracht van 600 peerden (eenheid der paardenkracht 225 kilo- gr.) het machien is voorzien van drij groote cylinders, door acht ketels in beweging gesteld en iedere ketel heeft drie groo te vuren, zoodat er ten tijde van groote snelheid 24 vuren branden, (gewoonlijk waren er 20 aan) en dit alles om de he- lice of schroeflijn te bewegen, die bestaat uit 4 groote vleu gels vau brons, 't is zij, die van achter aau deu boot draaiende het schip in beweging brengen. Een schip gelijk de Natal heeft voor zijnen dienst honderd zeven-en-zestig man noodig, waaronder 1 commandant en 6 officiers, een mecaniek-hoofdman en drie officiers-mecaniciens 1 Commissaris met 1 briefagent45 matrozen, 47 garijons voor tafel en keuken, 12 Europeaansche stokers en 50 Araab- sche, en al dat eeuwig volk is zoodanig druk bezig met de bezigheden aan iedereen toegekend, dat er nooit een in den weg van den anderen loopt. Buiten het personeel van den dienst, kan de Natal 225 passagiers huisvesten en voeden. Laat ons nu een woord zeggen over de verdeeling van den boot, om later dan te eindigen met den voorraad. Het schip wordt verdeeld in drie verdiepingen of gelijk men ze gewoonlijk noemt in drie bruggen 1° de eigentlijke brüg, (het dek waar de passagiers gewoonlijk wandelen), 2* de bat terij, alzoo gonaamd omdat de cylinders ot batterij van 't ma chien zich te midden van dit deel bevinden, en 3° de valsche brug met de calen of de kiel waar de marchandiesen zich bevinden. 1» Op de eigenlijke brug heeft men van achter aan, de wan delplaats voor Is en 2" klas behouden, hier staan alle soorten van zetels (zitzetels, ligbanden, stoelen en slaapzetels enz.,) Clll>a. Een telegram uit Hava na meldt dat een erg gevecht plaats ge had heeft tusschen de Spanjaards en de opstandelingen. De vijand heeft groote verliezen on dergaan en telt een groot getal gekwets ten. Bij de Spanjaards zijn 2 dooden en 21 gekwetsten. Het gerucht loopt dat Maceo, het hoofd der opstandelingen gekwetst is, anderen zeggen dat hij met een schip gevlucht is, anderen zeggen dat hij ze ker gedood kan zijn daar hij al zijn gezag onder zijne soldaten verloren heeft. De zending van AblSSime. Mgr Macaire, bij Me- nelik is helaas niet gelukt Menelik heeft den afgezant van den Paus met den grootsten eerbied ontvangen meermaals zijn spijt uitgedrukt aan verzoek van Leo XIII niet te kunnen voldoen. Mgr Macaire heeft aan den Paus een brief van Menelik overhandigd, eigen handig door hem geschreven. neraal Arteada heeft met 400 man een legerkorps van 4000 opstandelingen verslagen. De opstandelingen hebben 60 dooden, de Spanjaards éénen. Chin» Het schijnt da richt der benoeming van c.-Hung- ïchang tut minister vim bui tonlandsch- zaken onnauwkeurig is. 180 ter sluik, eene gespekte beurs in de hand duwde en toefluisterde Zorg voor de schaking. Rambold zegevierde. En inderdaad. Willem, die niettegenstaande zyne verbolgenheid, tot nog toe over zijne hartstochten heer schappij uitoefende, werd er ditmaal door overmeesterd. Met gloeiend gelaat, naderde hij den booswicht en sprak met afgebeten wordena De maat is vol. Rambold, ik lever u Dirk's dochter. Schaak ze Iwein's bruid ver brijzelde u het hart verbrijzel nu het hare. Koel op Dirk's kroost uweu en mijnen haat. Hare foltering door- vlijme het hart van den snooden Elzasserhare foltering doorprieme de ziel van den vuigen Aalstenaar Danko dank 1 jubelde de boosaard en een wilde hartstocht doorvlamde zijne oogen Iwein Iwein 1 mijne wraak nadert Heb dank 1 o graaf. Snel morgen naar het woud. Licht ze zelf op... Weihoe, ge aarzelt?... en de verhitte Willem stamp voette. Ik brand van ongeduld om haar zelf te schaken, zeide de geslepen Rambold doch de voorzichtigheid bedaar toch, heer graaf, eischt, dat ik hier morgen ter vergadering zij. Derwijze wordt alle kwaad vermoeden uit Iweins geest gebannen. Inderdaad. - Intusschen zullen honderd onverschrokken krijgslie den, in het bosc.h verscholen, de bende, welke Lauretta's vlucht beschermen zal, aanranden. Hoeveel man is die bende sterk Zestig, n Breng het getal onzer wapenknechten op honderd twintig. De wanhoop verdubbelt immers deu moed der aangevallenen, n Goed gedacht... Onze spioenen Walter en Disdeer Heeft Iwein zelf 1 su aangesteld. Ivo zal het aan val -an gev- O etc wraak 1... e i 1 r dacht Wdlem, wien het besef der

De Volksstem | 1896 | | pagina 2