Laatste Depechen. 10 IX. LUIBRECHTS. KERKELIJK NIEUWS. Sint Antonius-Almanak, Sint Franciscus-Almanak, Een Godslasteraar. Door zijne eigene mannen veroordeeld. St-Martens-Lierde. Nieuws van soorten. Reizigers. GalmaardenDepaMae; Het merken van het vee. Nieuws uit Aalst. Del aflevering overal te koop. Mengelingskens. ©0©— TE HEREN KOMT TE VERSCHIJNEN GELOOF Ei\ LIEFDE Timmerman* I ran* gareeima- Lc* Bee* a inamle*ecnec naar liet midden heeft men den salon met de slaapkamer van den commandant, dan de ingang van de 1° klas en wat verder een salon voor eerste en tweede klas, waar men kan rooken en met de kaart spelen of ieverst een ander spel aanvangen. Dan, wat meer naar voren toe heeft men den salon van de officiers, opgevolgd door den trap die in de tweede klas leidt geheel van voren is de wandeling der 3" klas, (nochtans als er een goede Commissair is, gelijk bij ons 't geval is, dan mogen de passagiers van 3* klas den boot doorwandelen, juist gelijk die van 1* en 2°). In die plaats waar ik daar zooeven van sprak, (de wandeling van 3" klas) bevinden zich, aan de wan den van den boot, de stallingen voor de beesten en de muiten voor het gevogelte. ('t Vervolgt) Eene der schoonste en goedkoopste Almanakken der we reld rond de 100 bladz. druk op fijn papier stichtende en vermakelijke lezing, opgeluisterd met platen. Op ons bureel te koop aan 10 centiemen. Onze verkoopefs ontvangen ook de bestellingen. Franco 0,12 cent. Ook op ons bureel te ver- krygen, den overprachtigen aan-50 centiemen franco 0,56 centiemen. Men leest in een Amerikaansch dagblad The Exchange n het volgende verhaal Lemuel Thomas van Jenkintown, eene der voorsteden van Philadelphia, gaf den 14 Januari een gastmaal aan twaalf van zyne vrienden. Terwijl zij aan tafel waren riep een der gasten uit Wij zijn met dertien aan tafel, dat is zooals m het laatste avond maal van Christus I Die woorden werden met luid gelach en toejuichingen ont vangen en Thomas, voortgaande met zinspelingen te maken zegde: Ik ben de Verlosser en hij daar (eenen der gasten aanwijzende) is J udas Escariot. - Het dagblad voegt er verder bij Men zegt dat hij vervolgens brood heeft genomen, dat hij het brak en onder de gasten uitdeelde, door eene goddelooze voorstelling de instelling van het H. Sacrament des Altaars nabootsende en den wijn door overgroote plengoffers van bier vervangende. Hij vergezelde deze handelingen van zulke vreeselijke godslasteringen, dat er zelfs zijne gezellen over verontwaardigd waren, toen hij eensklaps verbleekte, de hand aan zijn voorhoofd bracht, over hevige hoofdpijn klaagde en uitriep Ik begin waarlijk te gelooven dat hel mijn laatste avondmaal zal zijn 1 Hij wilde vertrekken; men poogde hem teiug te houden met moeite begaf hij zich te bed, onophou dend klagende, dat hij een zwaren slag op het hoofd had ge kregen. Vruchteloos zocht men naar de oorzaak zijner kwaal en men vond hem eenige dagen later in zijn bed dood, met de ge laatstrekken vervrongen tot een satanischen lach, de oogen op een onzichtbaar voorwerp gevestigd. De Voobwabts, het orgaan der Duitsche socialisten ver klaart, dat, onder wettelijk oogpunt, er niets te zeggen valt tegen de veroordeeling van Vooruit. De Vooewaets bekent dat het overloon, dat Anseele wilde doen doorgaan voor eene gratificatie, werkelijk een deel van het werkloon is. Het Duitsch blad voegt er bij, dat er aan de Belgische socia listen niets anders te doen blijft dan de inrichting en de wer king van VooEtriT in overeenstemming te brengen met de voor schriften der wet. Het ware nog beter de wet niet te overtre den. De aanvallen en onthullingen van Vooruit gaan gedurig voort en het zijn altijd de gewezen vrienden van die maat- schappij, welke deze afstraffing uitvoeren. Het is onbetwistbaar dat de memel daar in het hout zit. 181 ridderlijkheid eilaas I voor een enkelen stond weer in het gemoed opwelde Op stel en sprong doe ik het kasteel met eene duchtige krijgsmacht bezetten, om allen aanval dier vervloekte Vlamingen te verijdelen. Wij mogen niet onbeslagen ten ijs komen, heer graal. r Wij hoeven op het ergste voorbereid te zijn, Rambold. Ik loop de laatste schikkingen voor het oplichten nemen. Zij verlieten de ridderzaal. Willem, verkropt van bekommernis, dacht wrevelig aan 't afslaan van den storm, welken de Vlamingen 's an derendaags tegen zijn gezag zouden loopen Rambold, zwemmend in vreugd en blijdschap, lachte het bezit der schoone Lauretta toe.... Aan den uitgang van *s Gravensteen, hoorde de nog onthutste edelkuaap met verbazing Rambold, die als een uitzinnige voortstapte, halfluid zeggen O dan zal ik haar eindelijk, eindelijk bezitten Beminnen zal ze mij, of... ol!.. Liefdel... Wraak!.,. Hal Hal Ha!.... Het Licht, dat wij natuurlijk verant woordelijk laten voor hetgeen het uit werpt, deelt nu weer beschuldigingen meê, die niet getuigen zouden van vrijheid en onafhankelijkheid in gezegde maatschappij, ofschoon deze gedurig aan de fabrikanten verwijt tyrannen te zijn. Als stieren, breed van hoofd, met kromme hoornenpracht En breedgewelfde borst, de roem van hun geslacht, In 't midden van een drift van rundren, in de weiden Zich door hun fieré schoft en houding onderscheiden, Den wolf verwachten op een voorhoofd van metaal En trots biën aan de knots als aan den vlijm van staal Zoo pralen ze in de rij.... Bilderdijk, Ondergang der Eerste Wereld. 's Anderdaags, den 278ten Februari, was de prachtzaal van 's Gravensteen reeds vóór éen uur propvol en gestadig stroomden er nog heele drommen Vlamingen heen. Hon- Do Cou- riers ziju daar uit St-Martens-Lierde, die Parochie waar men met 'nen parapluie... jommer, halt zelle!... waar dat de verkens, vooraleer naar de slachtbank te zeiven gaan kijken hoever de vleesch kuip gezet is...., waar de hazen de felste mannen te slim zijn Welnu, te St- Martens-Lierde is men volop bezig mqt gereedschap te maken om maandag aan staande, zijnde 2dou Kermisdag, den jubilé te vieren van 50 jaren huwelijk van de echtgenooten Limpens-D'Hose op de Oude Kerk. Onze reporter zal ginder ook zijn. 't Zal er spannen zelle Te naaste week, 't O- Luibeken was gar- con in Den leeren Re vier tot Antwerpen, als op ne zekeren keer zij nen ouden confreer Spiegels daar binnen kwam en nen malschen bifsteak vroeg. A la minute, mo- sjeu Spiegels, si voe plé, as 't a blieft.... En Spiegels met het mes aan 't snijden, maar geen avans hij kon er niet door, want 't vleesch was zoo taai als nen achterlap. Maar sapperbleu, garcon Lui brechts, riep hij koleerig uitik en kan er met dit mes niet door, zelle I Jommer, dat en is niets, men heer, zei Luibeken wacht een mo mentje, 'k zal ii gaan een zaags- ken halen. denknecht van deu brouwer Hollemans, reed verleden vrijdag met bier naar Viane. Terwijl hij in d'herberg zat was paard met kar en al verdwenen. Ge heel den nacht is Victor op zoek ge weest zonder iets te vinden. Als hij morgens te huis kwam, had hij het hoofd gewond, misschien van in den donkeren tegen eenen boom of iets an ders te loopen, men zegt niet hoe. La ter, iu den voornoen, ontving men tot Galmaarden eenen telegram uit Moer- beke, bij Geerardsbergen, latende we ten dat het peerd er was aangehouden aan de woning van Hoogstoel. Cvcrri u In 't gesticht van den lïYSEGEM. E_ H Vaa Impe ig weeral een Congoleesken overleden, met name Laga. Het arm schaapje was door Doktoor Van Hecke naar België gestuurd. Hnvntno Donderdag avond, om- trent 7 uren, zijn de schuur en stallingen van den landbou wer Fierens, op den Molenhoek, door een hevigen brand vernield 't was een vuur gelijk een helle, en hoe spijtig twee hoornbeesten en een schoon varken bleven in de vlammen. Het getal reizi gers op de ijzeren wegen van den staat in België beliep in 1895 tot het kolossaal getal van 76,937,198 dit maakt eene vermeerde ring uit van 2,163,026 op 't getal van 1894. Iets wat grooten bijval genoten heeft, het zijn de veertiendaagsche abonne menten zij hebben de som opgebracht van 1,609,000 fr. En dees jaar zegt men, zal het nog merkelijk meer zijn. Maar, om de liefde Gods, wie vindt er toch al dien rimram uit tegeu de wet van 't veemerken dat de beesten verschrikken, dat zij ziek worden, gee- ne melk meer geven, dat zij vóór den tijd kalven, enz., enz.! Is er daar iets waar van Geen enkel woord. Wij hebben ge sproken met verschillige groote boeren, bij wie de merking gedaan is, en allen hebben ons gezegd Mijnheer, het mer ken is eene dood- eenvoudige zaak, de beesten lijden er niets door, 't is met moeite dat zij de ooren eens schudden en er is een klein verzweeringsken, als onze dochters oorringen insteken dat verzweert ook, en niemand maakt daar bezwaar in wij begrijpen niet waarom al dat lawijt tegen de wet gemaakt wordt. Wij moeten inderdaad zeggen dat wij niet verstaan hoe de landbouwers te gen de wet van 't merken kunnen zijn, zij is geheel ten hunnen voordeele ge maakt. Is er iets onaangenaams aan, men mag toch niet vergeten de groote voordeelen die er moeten uit voort spruiten. Welke zijn die voordeelen 1® Voobdeel De leurderij zal ver minderen en misschien geheel verdwijnen eens dat al het inlandsch vee zal gemerkt zijn, zullen de geleurde beesten verraden zijn, en niet meer aan den man kuuuen gebracht worden. 29 Voobdeel De dieren die door longziekte aangedaan zijn, en die bijgevolg niet goed zijn voor den aankweek Zullen niet meer iu den handel kun nen komen. 3° Voobdeel Als 't gebeurt dat er een dier met de muilplaag bevonden wordt, aanstonds zal de veearts aan 't merk erkennen van welken stal het dier voortkomthij zal weten waar de ziekte heerscht, en de noodige maatregelen kunnen ne men om de uitbreiding van de kwaal te beletten 4" Voobdeel Het stelen van hoornvee zal bijna onmogelijk worden, want de gestolen beesten zullen nietfmeer kunnen verpast worden. 5® Voobdeel Het merken van 't vee is een eerste stap die 't Staatsbestuur doet om daarna een heele reeks maatregelen te kunnen nemen die den belgischen veestapel moeten verbeteren Die tegen 't mei ken uitvallen, handelen dwaas en onredelijk de tijd zal uitwijzen al 't goed dat er in die wet gelegen is. DAGWIJZER Zondag, 15 Novembor. Feestdag der Wijding van alle kerken des Bisdoms. Maandag, 17. H. Martinus, Pausen marte laar. Dijnsdag, 17. H. Gregorius, de Wouderdoe ner, zóó genaamd, om de menigvuldige mirakelen die hij deed. Woensdag, 18. Wijding der kerk van den HH. Petrus en Paulus te Rome. Dondeedag, 19. II. Elisabeth van Ilongarië, Koningin. Vbijdag, 20. H. Felix de Valois. Zaterdag, 21. O.-L.-Vrouw Presentatie in den tempel van Jerusalem, als Marie haar zei ven aan den Heer opgedragen heeft. Klczing voor firn Werk- en Aljver- licidsi-iiad. De Katholieke Kandidaten zijn zonder strijd gekozen bijgevolg zal er Zon dag aanst. geene kiezing plaats hebben Ai, Heere, heb compassie met liberalen, don- cbisten en socialisten Zich nog alleens niet kun nen voorstellen -IVelk affrontWelk af front Ziet ge nu, menschen van den buiten, hoe sterk die volksfoppers tot Aalst zijn Zondngrust. Zondag 15 November. Dienst doende apotheker, van 's middags tot midder nacht, M. Ghysselinckx, Molenstraat. Stedelijke Werkbeurs. Onderstaande omzendbrief werd deze week aan de heeren pa troons onzer stad gezonden MM. Bij den ingang van den winter nemen wij de vrijheid U nogftiaals onze Werkbeurs te herinne ren. Reeds heeft onze instelling ernstige vruchten voortgebracht. Doch om de verhoopte uitbreiding te nemen moet zij op de medewerking der heeren Patroons kunnen rekenen. Wij durven hopen, dat gij deze niet zult weige ren en dat wij ons op uwe welwillendheid zullen mogen betrouwen. Te dien einde verzoeken wij U vriendelijk, ons te laten weten telkens wanneer gij eenen gast begeert en een goed onthaal te verlee- nen aan de werklieden, die zich bij U zullen aan bieden, voorzien met een bulletijn der werkbeurs. De heeren Nij veraars, die bij geval eenen werk man voor éen of meer dagen zouden noodig heb ben, zullen niet zelden ter werkbeurs deltige werklieden ontmoeten. Aanvaardt, MM de verzekering onzer ware hoogachting. Het Bestuur der Werkbeurs. (Pee Telefoon). 1° Uit Liedekee- ke. De E. JHeer Prims, opvolgentlijk onderpastoor en pas toor onzer parochie sedert bijna 42 jaren, komt te overlijden gansch de parochie is in rouw. 2° Uit Brussel. Woensdag morgend is het ontslag van generaal Rrassi- ne, als minister van oorlog, door den ko ning aanvaard. 3° Uit Overmeibe. De kleine Emma Braeck- hove is hier dijnsdag namiddag door den tram de twee beenen afgereden. 4° Uit Laeken. De opvolger van M. Brassine als minister van oorlog zal waarschijnlijk zijn de generaal Bourlard, nen hertvriend van 't Stemme- ken. 5° Uit Oostende. Zondag is hier ne werk- mensch van eene goei 20jarenoud, van koleire gestorven. 6° Uit Brussel. Er staat hier op 't sradhuis een plaatsken open van 1200 fr. jaarwedde 70 kandidaten hebben er zich reeds voor aangebo den. Gf>erni'tl*ll(»l'0'f>n Verleden Zondag wm<iuibmiBeu. dc Tooneel-afdeeling onzer Jonge Katholieke Wacht haar eerste winterfeest. Reeds voor het gestelde uur was do zaal stamp vol en menige toeschouwer is verplicht geweest te rug te keereu daar er om 5 nre hoegenaamd nie mand het kleinste plaatsken nog kon bemachtigen. De vertooning was prachtig, en strok lot e. aan de inrichters. Het roerend drama in 3 bedrij ven De Verzoening evenals het luimige blijspel Gardevil'un Piot - werden op meesterlijke wijze vertolkt en droegen do geestdriftige toejuichingen weg van het uitgelezen publiek. Ook het muzikaal gedeelte verdient alle lof. De solisten van St-Cecilta, ouder het meesterlijk be stuur van den ievcrigen M. Jules De Vulder, speel den de stukken die op het programma prijkten met waar talent en genoten eenen stormachtigen bijval. Elkeen drukte den wensch uit de jonge Artisten zoo gauw mogelijk opnieuw te mogen bewonderen. Maandag avond had er een banket plaats ver eerd met de tegenwoordigheid van onzen geliefden volksvertegenwoordiger, M. Vincent Dierickx er wierd getoast, gezongen, en gesprongen met bege leiding van muziek, enz., enz., en tot laat in den avond ledigde men menig potje op den vooruitgang onzer bloeiende Jonge Wacht. K. Boter. |nj;pn gij hoest, indien gij bevangen zijt, in- iiiui li dien uwe luchtpijpen piepen, indien ge moeilijk fluimt, indien gij slechte nachten door brengt, neemt de Waltherypastil, en gij zult on- middelijk genezen zijn. centlemen De Boerenkriie v, Conscience PER WEEK Pirloir r Snoek. Heb dank wij verwach- ten 'tandervoor maandagavond.... Waarschijnlijk donderdag van de toekomende week, Nonkel. Ge zult rekening geven van uwe talenten I K. Wanneer zullen wij toch no keer een krijgen Tist. Nog nooit en hebben wij ons zooveel vermaakt 1 Daniël. g'En zijt toch niet ziek...? Waarom geen teeken van leven meer? Lode. Wanneer is 't de feestdag van M. M... Want 't kaartje I B. Uw geluk is 't onze, uw verdriet is 't onze Chalekeu. Hadden wij zoo nog maar eenen gehad tot Hekelgem... Bijna slap gelachen als het toekwam...!!! T. F. Óch mensch Wij zouden moeten klappen.... Melle en is niet meer temmelijk 1 A. li. Don Byrkameter wist er iets van hé Vr. te Velm. Wanneer zouden wij den krans stellen? Vr. R. te L. de complimenten van Richard en CyrilleDa zijn nog mannen, maar gij 1 Vr. V. G. te N. Dat heeteu wij mee werken, ziel Pië. Nog wat geduld... 't Spijt ons zelf dat gij hem nog niet en hebtWij begin nen aan den Almanak binnen 14 dagen. Op Nieuwjaaravond zat Pier met zijne Trien achter de stoof. Zeg eens, Trien, wat begeert gij voor uw nieuwjaar Oh, Pier, 't is mij al gelijk. Hewel, Trien, ik geef ueen jaar om er op te peizen. Koetsier, weet wel, om in mijnen dienst te kunnen aanveerd worden, moet men eerlijk en treffelijk zijn. Dat ben ik, mijnheer Wat zoudet gij doen, indien gij in uw rijtuig eene beurs vond met 50 duizend frank daarin Wel, ik zou niets doen Ik zou op mijn ren ten leven I -ÜÜW- Een Spanjaard gaat bij den Pastoor zijner paro chie en vertelt hem dat hij een spook gezien heeft en dat hij sedert toen op zijn gemak niet meer is. Wanneer hebt gij dit spook gezien? vroeg den herder. Gisteren avond, rond middernacht, in 't naar huis gaan. En waar Langs den muur van 't kerkhof, bij klaar maangeschijn. Goed. En wat gedaante had het spook Wel, M. de Pastor, het trok goed op eenen ezel... Pax vobis. Dat de vrede des Heeren met u weze, mijn vriend 't Was uw eigen schaduw. Een schoon en gerieflijk Winkelhui», voorzien van pomp- en regenwater. Keizerlijke Plaats, nr 38. Zich te bevragen bij de Erven De Coen- Moyersoen, Lange Zoutstraat. tllc kairlon —Lezers; hebt immer bij Allt 1)11(1(11. je de Waltherypastil, om de vallingen in twee dagen tijds te genezen (1 fr.) en de Waltherypastil, om to purgeeren en u van verstoptheid, maagpijn, bloedonzuiverheid, enz. te bevrijden. (Fr. 1.25). bij Julius De Meester te Rousselaere een verhaal uit den eersten Kruistocht door PETRUS VAN NUFFEL, met eene prachtige titelplaat van den Kapitein- Kommandant Ameye, wel bekend door zijne be roemde geschiedstafereelen der Regimenten van het Leger. Prijs by inschrijving- 1.00. Te bekomen bij alle boekhandelaars en op ons bureel, Leopoldstraat, 19, Aalst. ker te Galmaerden, maakt kenbaar, dat hij van heden af geene schulden meer zal herkennen door zijne vrouw ol kinderen sedert 9 October 1896 ge maakt. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoir-Mathys, Rue courte du scl, N° 21.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3