IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N° 98. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1806. A DE WERKMANSKWESTIE IN DE JAREN 1400. D1 Is. Bauwens. Bisschoppelijke IXota. Een Referendum. LIEFHEBBERS Vlaamsch bij de Vlamingen. Wie noemt men Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. - Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. In de middeleeuwen werd de werkmanskwestie toch gemak kelijker opgelost dan in onze vooruitstrevende en verlichte XIX0 eeuw. Dan ook kwamen er tijden dat er voor den arbeider moest gezorgd worden. Maar men sliep er niet op de steden hadden niet gewild 4 dat er een van hare inwoners gebrek zouden kunne lijden. Nu moeten enkele burgers, wel is waar geholpen door den staat, op de bres springen dan was het de gemeenteraad, die in die omstandigheden den stoot wilde geven. In 1432 was er groote nood onder het Brugsche werkvolk. De twee burgemeesters ven de gemeene wet kwamen over een om te samen graan in 't groot te koopen en het dan aan eenen redelijken prijs aan het volk over te laten. Alzoo had de stad hare mannen, die, als voor een handels huis, overal granen gingen opkoopen en ze dan in de zolders van den Braamberg kwamen leveren. Zij kochten tarwe aan de kooplieden van de Duitsche Han- se, te Sluis aan die van Florentië te Gentalsook in de zelf de stad aan die van Italië. De bakkersnering was er nu uithare vrije meesters kwa men naar de stadszolders van den Braamberg en vonden daar graan gezift en gezuiverd en dat hun geleverd wierd zonder dat de stad er een centiem achter won. Zoo en moesten de graanbijters er niet aan denken om de duurte van het graan ten hunnen nutte te maken, en door die groote winste hunne geldkassen te vullen. De bakkers die hunne keure naleefden, en hadden de minste vrees niet, en alles liep op wieltjes. Dat was wel de samenwerking zooals ze moet verstaan wor den, onbaatzuchtig en milddadig. Het edel doel der stadsregeering staat klaar uitgedrukt in de rekening van dat jaar, te vercoopen in lavenessen van den ghemeenen van der stede. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Tot wederziens uit zijne benepen keel, en, eer zij het Ga in Gods hoede, Iwein,.. uitstamelde, had hij zich vermand, uit hare armen losgerukt en zijn brie- schend Arabisch ros bestegen. Zijne bevende hand wierp een laatsten kus toe en zijn vurige blik drong in het diepste harer ziel. En toen hij uit het gezicht verdween, verhief ze, in pijnlijk handgewring, de oogen ten hemel, bad voor hem en weende overvloedig. Gedurende den tocht van Aalst naar Gent, reed Iwein, in diep gepeins vervallen, in gissingen verdiept, aan het hoofd zijner trouwen zonder een woord te spreken. Edoch, eenmaal in de hoofdstad des dwingelands, bande hij, dank zy eene ongewone zelfbeheersching, liefde en bekommernis uit den geest en dacht aan Vlaanderen's heil alleen. Ter vergadering, lag op aller aangezicht een glans van het genoegen, dat uit een onwrikbaar vertrouwen in het welgelukken van dit verhoor voortsproot. Florbert, Huig Koenen, Mher Daniël en andere krijgs- gezinden wakkerden de geestdrift aan. De zware stem van den hoofdman der Kerels beheerschte het gezwatel der gesprekken, daar hij zijne stamgenooten, thans talrijk opgekomen, toeriepMakkers, voet bij Btuk gehouden Iwein, die meer en meer de overtuiging koesterde, dat Cliton den landdag weigeren zou, deelde den oorlog- zuchtigen deze zijne meening mede. Zijns erachtens, zou den ze hun doelwit, den strijd, bereiken. Hij verzocht hun evenwel geen doldriftigheid aan den dag te leggen. Zou de voorspelling des Heeren van Aalst niet falen Vredelievende mannen, als de bezadigde Alijn van Ziedaar de oplossing van de werkmanskwes tie. Maar, dat onze socialisten het niet kwalijk ne men, burgemeesters en de wet van dien tijd maak ten deel van de gehaats burgerij en waren ver kleefd aan kcrkelrjke en wereldlijke macht. JERKEN. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde l'urflj-O.Kiis, niet de minste rekening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht on der elkander aanmanen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden en de katholieke besturen aanvallen. Zooverre drijven de opstellers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne lezers poogeu te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeeldi, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene democratie, zij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Z. Heiligheid en de Bisschoppenen Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f Antonins, Bisschop van Gent. Waar zal men nog een geestelijk man vinden, die eeni- gen tegenstand zou willen doen als de Christene Democraten meetingen komen geven voor de Vakvereenigingen, meetin gen en Referendums voor het pensioen aan d' oude Werklie den?.... n Aan die vraag van 't orgaan der Vischmerkt antwoorden wij door een ander vraagsken Waar zal men een geestelijk man vinden, die geenen tegenstand zou doen als de christene dom- mekraten meetingen komen geven en referendums houden zooals die van Zondag 88ton dezer, te Nieu- werkerken Als men vrede en eendracht komt stooren in ee ne rustige gemeenteden goeden indruk, op de gemoederen gemaakt door eene welgelukte mis sie, naar den duivel komt helpen alles op nieuw in rep en roer komt stellen door opmakerspraat en ij dele beloften als men tegen 't verbod van zijne Hoogweerdigheid vergaderingen houdt, die vroe ger bisschoppelijke maatregelen hebben verwekt Waar Is de priester, de pas toor, die zulke vergaderingen, indé- centes ei tapageuses (onzedige en woeli ge vergaderingen) niet met innige droefheid ziet plaats grijpen, op zijne parochie Het priesterkleed zien optreden in dergelijke omstandigheden en door eenen priester leerstelsels zien vooruitstellen, die zoogezegd met den Pauze lijken Wereldbrief overeenstemmen, én geen an der uitwerksel hebben dan de hoofden onzer brave bevolking op hol te brengen, misnoegdheid en on tevredenheid bij den werkenden stand te doen aan groeien. Referendums houden, in name van den Belgischen Volksbond, in eenen vorm en op ee ne manier die de Belgische Volksbond zou afkeu ren, ware uwe handelwijze hem bekend Geluk kiglij k kan men den belgischen volksbond niet verantwoordelijk maken van 't geen die refc- rendoiiiiiici's in zijnen naam bier komen uit kramen. W ij stellen een ander Referendum voor Dat die Volkfoppers zich eens verbinden van op geen enkele parochie meer vergaderingen te houden, ten zij dat ze voorafgaande de toelating en goedkeuring van de geestelijke overheid gevraagd en bekomen hebben Dan zal het klaar te zien zijn hoe onze geestelij ken-gesteld zijn ten opzichte van de Dom- mekraten die ons braaf volk met valsche belolten paaien en ze meer en meer aan 't gezag ontrukken van deze die ze in Gods plaats moeten regeeren en op den weg der waarheid geleiden, iu dc Waarach tige Kerk tegen alle seeten. van treffelijk nieuws onschuldi ge zwans eu veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem 2,50 tot einde 1897. Toen Viglius, namens Reu koning van Spanje, voorzitter was van den hoogen raad te Brussel, gebeurde het eens, dat er een gezant uit Frankrijk aldaar voor hem ver scheen, en hetgeen hij in den naam van zijnen Ko- niüg te vragen had, in het Fransch voordroeg, zoo als de meesten van zijn volk gewoon waren te doen. "Viglius antwoordde hem daarop in het vlaamsch. De gezant nam dit zeer kwalijk, en vroeg hem of hij met den Koning en met hem den spot dreef, vermits men hem antwoordde in eene taal die hij niet verstond. Viglius hernam dadelijk: Zoo spot gij dan met ons, want ik versta uwe FraDSche taal niet. n En voegde hij er bij Zijn wij meer gehouden uwe taal te kennen dan gij de onze Wanneer wij in Frankrijk iets komen vra gen, dan spreken wij Fransch. Het is dan billijk dat, als gij hier in Nederland iets komt verzoeken, gij ook onze taal gebruiket. Vrienden van 't Stemme- ken, Kibeladoeken brengt U nog ne keer aan allen te samen en iedereen in 't bij zonder de salewade van 't hert, of in andere woorden zijne hertelijkste groetenis- sen. Maandag verleden is de rechterzijde der Ka mers bijeen geweest om te zien wie ze 's anderdaags als president zouden gekozen hebben ge moet weten, dat minister Bccriiacrt zei dat hij die lastige taak op hem niet meer en kon nemen, om reden van hoogen ouderdom (de mau is van 'tjaar 29) en om reden van ziekelijkheid (van tijd tot tijd ligt hij eens met zijne pikkelen omhoog...) Maar niksken niemendalle aan te doen; de rechterzij, als eenen man, drong aan opdat de achtbare staatsminister president zou gebleven zijn en M. Beernaert en kon niet meer weigeren. Twee van onze ministers hebben hunnen eed in de Kamers afgelegd in 't vlaamsch.... Mr Schol- laert en Mr Nyssens. In de provincie Brabant zijn er dees jaar 2245 pordarms gevraagd, waarvan er drij gegeven werden aan jonge mamezellekens, onder andere eene amerikaansche. 3,654,130 frankheeft d'inhaling van den Tsar aan den staat in Frankrijk gekost. Da's nog gesproken, ziel... Da kan nog tellen gelijk de Keizer van Uuitsch- land over eenige dagen zijne nieuwe lijfwachten aansprak Mannen, zei hij, gij hebt uwen eed afge legd op het kruisbeeld en het vaandelGelijk de kroon niets en is zonder het altaar en het kruis beeld, zoo ook en is het leger niets zonder den gods dienst. Gedenkt wel, dat uwe wapens bestemd zijn om den troon en het altaar, te verdedigen Mochten wij eens allen zonder zondevlek voor onzen oppersten rechter verscliij- schijnen. Da komt er van, van soci alist te zijn Te Parijs, gezel Sautun- nie, ne volksvertegenwoordiger, niet meer wetende van wat liout pijlou te maken ua alles verspeeld te hebben, is zaterdag van op hot derde verdiep door de venster gesprongen... Twee uren daarna was hij gepasseerd.—Och Ileerel Bij Mgrd'Hiilst, waarvan wij verleden week liet overlijden meldden,en hebben ze niets meer gevonden; zijne kolossaio fortuin, welke tot over de zes honderd duizend franken beliep was heel en gansch versmolteu in goei werken.... Gelukkig die zoo sterft, na God alles gegeven 't hebben, na geld en goed, krachten en talenten voor hem to hob- ben gebruikt. Nemna! Wie wist dit al?? Ze zeggen altijd dat de daghu ren, bijzonderlijk in de Walen, gedurig verminderen Ewel, volgens een statistiek welke er komt opgemaakt te worden, wonnen del werklieden in de mijnen middelmatig per jaar Jaartal Jaarwedde In In In In In In In 1831 1841 1851 1861 1871 1881 1891 300 fr. 525 fr. 490 fr. 725 fr. 864 fr. 931 fr. 1086 fr. Zouden ze dan toch waarlijk zoo ge weldig te beklagen zijn zooals sommige ruziestokers het wel beweeren Ierland is bedreigd met hongersnood... Te veel nat gevallen.... Allo vruchten verrotten op struik. Just gelijk Hlgr Lambrcclit zaliger,.... over eonigo dagen moest Mgr Marty het H. Vorm sel gaan toedienen op eene buitenparo chie, gelegen op twe.o drij uren afstand van St. Cloud... Niettegenstaande zij nen ziekelijken toestand liet hij zich niet overhalen door zijne vikarissen om deze reis uit to stellen... De heilige kerkvoogd trok op... Onder 't Vormsel moest er een priester zijnen rechter arm vasthouden, terwijl hij dc kinderen het kruisken gaf op t voorhoofd, zoo slap was hij... Zijn toestand verergerde gedurig... men moest hem naar de pas torij dragen, en 's anderendaags over leed hij, slachtoffer van zijnen herder lijken iever. Ons raadsel**, ons raadsels!! Ve len onzer Lezers en Lezeressen hebben reeds hunne oplos sing ingezonden, maar hebben er ne vens geslagen voor het tweede.... Ze^ mogen hun nog be- peizen en eene tweede oplossing in zenden. Tot Spalbcck, iu Lim burg, daar mogen pastoor en koster, grafmaker en klokluider sedert 't begin van 9ti rustig voort met de kaai t spe len... "Nog geene levende ziel en is er van dees jaar gestorven; M. Waroc- qué, liberale volksvertegenwoordiger van Thuin, die gekende peerdenlief- bebber, die heeft verleden zomer ver scheidene millioenen verspeeld met te ttjischen. Hij vertrekt in 't kort naar Congo Geluk op zijn reis! 't Aalst en worden de Donchen anders niet meergenoemd als de socissialistpn. Aanstaande jaar zal het Italiaansch stelsel der horlogies van 'M uren in België ingevoerd worden men zal dan bijvoorbeeld moeten zeggen Ik ga mij nen zestienurenboterbam eton in plaats

De Volksstem | 1896 | | pagina 1