Reis van Hoistale naai longolië KEIZER EDUARD. Le tour de Monde. KOOKKUNST. 't Aalst Socissialist? Abyssiiilc. De vrede is ge- teekend tusschen Menelik en Italië. Menelik zelf heeft per telegram het blij de nieuws aan den Koning van Italië overgeseind. Er zijn, het is waar, nog al harde voorwaarden opgelegd aan Ita lië maar Koning Humbert mag zich toch gelukkig achten dat de oorlog ten einde is. De strijd herbeginnen ware onvermijdelijk de ondergang van het Italiaansche rijk. Engclsch-Indië. Hon- Cuba. Dien oorlog, die wreede oorlog Dat hij toch zooveel geld en mensehenlevens kostEen bericht uit Cuba kondigt aan dat de opstandelin gen dynamiet gelegd hebben voor de verschansingen van Loma-Rubi, waar zij de aankomst der Spanjaards afwach ten. Vele soldaten werden gedood of ge wond. Spanje. Groote leening. Spanje, ten einde geld, heeft eene groo te leening uitgeschreven om zijne oor logen te kunnen voortzetten in de kolo- nieën. Zij lukt buiten alle verwachting. De inschrijvingen stroomen toe te Ma drid werd voor 160 millioen, en te Bar celona voor 80 millioen ingeteekend. De geestdrift onder 't volk is ongeloof lijk. Al de klassen der samenleving werken mede. Rusland. Opdelijn van St- van vierurenboterham. In d'Ardenen vriest het reeds dat het klettert en sneeuwen dat het er doet, 't is te schromelijk. De ardennebewoners hebben nog niet al hunne patatten uitgedaan en de grond ligt reeds zóo hard dat men er met geenen riek meer door en kan. Hoor nu ne keer, zie Over drij dagen is er te Brugge ne vent toegekomen van Keulen, met name Hendrik Stupp. Die heeft eene wedding aangegaan van 20,000 franken, van op twee en twintig maanden te voet den omtrek van den aardbol te doen. Hij was vertrok ken uit Muuich den 31 Juli 1895 en schikt zijne lange reis afgelegd te hebben vijftig dagen voor den gestelden datum... Twaalf paar schoenen had hij reeds versleten en twee keer aangepakt ge weest. Zeker en vast is het, dat als de baard niet goed geschoren is, dat het veel meer de schuld is van den scheerder als die van 't scheers- mes... Het eenigste middel om een goed scheersmes te krijgen is van het soms te laten rusten en niet altijd gedurig te bezigen.... Een scheersmes dat schrabt en waarmee g' u moet bloed trekken, willen of niet, leg het eene week weg, en iu negen van tien gevallen zal het alsdan goed zijn. Sommigen hebben voor iederen dag der week een ander mes met den naam van den dag in den hecht gesneden.Eu dat is't manneken. Koeragie, Vrienden Nog 19 lunnndcn en wij zijn onzen vierden kwijt. 't Is Mgr Peche- nard, van Reims, die aan 't hoofd van de Katho lieke Universiteit van Parijs Mgr d'Hulst zal opvolgen, maar wie den te vroeg gestorven prelaat zal vervangen als volksvertegenwoordiger en predi- dikant van O.-L.-Vrouwkerk te Parijs, daar en is nog niets van geweten. Generaal Brassine heeft ne congé gevraagd van drij maanden eu zal daarna zijn recht doen gelden tot 't pensioen. Zondag is tot Watrelos overleden madameken Leeraert.... z'En was maar 106 jaar en vier maan denoud... Bezweken aan eene verkoudheid, maar toch niet in de wieg. Zondag verleden hebben ze in eene kerk van Vervier» eene mis in 't mu ziek uitgevoerd welke gemaakt was van een blind manneken van 11 jaar.... Zijn naam is Nelis en zeggen dat hij van niemand ooit les van muziek gekregen heeft 1 Hebt ge zoo iets ooit gehoord Tot Capellen vierde dijnsdag verleden nen zeke ren jonkman, geboortig van Antwerpen, Zijnen vijftigsten verjaardag.... Hij is de jongste van elf kinderen, die nog allen tot den laatsten leven. Zondag toekomende zal er in onzeSt-Jlozcrskerk 't Aalst een beeld ingehaald en gewijd worden van den gelukzaligen Majella; De E. H. Pater Re demptorist Cousin, zal er te dier gelegenheid een sermoen komen prediken. Wij hebben het altijd gezeid en houden het nog voortdurend staan. Dat men de jonge Con- golandcr», om ze te beschaven, niet en moet naar België brengen maar iu Congoland zelf aan de zorgen der Priesters en der Zusterkens van Liefde toevertrouwen.. Alle missionnarissen zijn het met ons daarover eens en tot preuf, ziehier wat de groote Kardinaal Lavigerie, den apostel van Afrika er in den tijd over schreef Men moet niet alleen het hert en den geest vormen van die hin ders, maar hun ook alle soort van handwerk aan- leeren... Men mag ze niet opvoeden op zijn Euro- peaansch, maar wel hun de eigenaardige gewoon- tens van hun land behouden voor wat aangaat hunne kleeding, hun voedsel en hun logement. De beschaving mag hun niet getoond werden in een glas schuimenden wijn, noch in een schoon kleed, noch in onbekende en uitgezochte spijzen. Waar toe immers dient dit alles Dat men hun dan ingari geve tot voedsel, eene biezemat tot bed, en een eenvoudig kleedsel. z'En vragen niets beters en zoo zullen ze voor 't stoffelijke echte Afrikanen blij ven. Mgr Rinaldini, onze nieuwe Nuntius, is Zondag een bezoek gaan afleggen bij onze konin gin in haar paleis tot Brussel. Mgr Van lton«lé, de nieuw genoemde bisschop van Congo, is Zondag morgend om 10 uren van den voormid dag tot Antwerpen toegekomen... Den dag zijner Bisschoppelijke wijding, welke zal plaats hebben in de kapel van Scheutveld, is tot hiertoe nog niet gesteld. Eindelijk Enfin Is de vrede ge sloten tusschen Menelik, keizer van Abyssinië en de koning van Italië.... De italiaansche gevan genen zijn reeds in vrijheid gesteld. Hoe ge vaarlijk het is van overdreven demokraat te zijn, is tc zien in 't gedrag van advokaat Maqulnay van Verviers, die van hoofdman der demokraten tot Luik, nen bloedrooden socialist is geworden en zijn geloof heeft verloren.... Voorzichtig dus, voor de haantjes vooruit 1 Men vraagt ons van ver- schillige kanten of er reeds meer Congolanderkens gestorven zijn tot Gyseghera als belgen in den Congo?... Voor den moment en kunnen wij daar geene juiste antwoord op geven, maar wij gaan achter inlichtingen en binnen een goei veertien dagen zullen wij de namen geven van de Congolan- ders, in België overleden, met den datum van hun overlijden daarbij. Tot Edinghen, in 't fransch Enghien, daar was 't Zondag een spel... De libe rale meerderheid wou er malgré zitting houden van den gemeenteraad.... De uitnoodigingen wier den dus uitgezonden, maar de Katholieken en wilden hoegenaamd op nen Zondag niet zetelen.... Ze lieten de liberalen alleen hoeketoeken, Burge meester Deblander, katholiek, die van ambtswege verplicht was de zitting voort te zitten, had deze nauwelijks geopend, of hij protesteerde geweldig tegen de onbeschoftheid der liberalen, die eene zitting van den gemeenteraad durfden stellen op eenen Zondag... En daarna verklaarde hij de zit ting geheven. Maar dan ging de kat op de koord. De liberalen schuimbekten van woede, er werd geroepen en getierd geslagen en gestampt, gevoch ten dat men op den plancher rolde en'de trappen van t stadhuis afbodderde. De E. H. Van Lancker, pastoor van St-Antelinckx sedert iets meer dan drij jaren, is maandag overleden zijne ziel ruste in vrede. Ziehier nu de drij bijzonderste arti kels die in't nieuw reglement Tan de kamers zullen voorkomen 1° De volksvertegenwoordiger die zich niet wel en zal gedragen in de Kamers zal er voor acht dagen uitgesloten worden 2° Schimpwoorden en zullen in de Annalen niet meer over gedrukt worden 3° Eene redevoering en zal ten hoogste maar eene halve uur meer mogen duren. Eu nu, beste Vrienden van 't Stemmeken, tot de naaste week, zelle 1 Kibeladoeken. Vooruit met geheel zijne kliek zit waarlijk in slechte lakens en moet met het fameus wijf Emilie Claeys uitroepen,dat hij tegenwoordig geene chance heeft. Emilie had tot hiertoe al de lasteraars van 't roode bladjen met haren rok beschut. Vooruit schold de treffelijke lieden uit, dat er de stukken afsprongen 't was altijd Emilie die tot boet ver oordeeld wierd, maar betalen kende dat wijf niet en volgens de wet kon men ze in den amigo niet zetten voor drukpersmisdaden. Dat wijfken werd natuurlijk door Vooruit jen bubbel en dik betaald en leefde breed. Zij eindig de met wat te breed te leven en de princiepen van Vooruit over de vrije liefde wat te veel in prak tijk te stellen, zoodanig dat zij op heeterdaad be trapt werd van echtbreuk. Dat was te grof eu nu mag hare naam onder 't Voobuitjen niet meer staan. Bijgevolg is de rok van Emilie Claeys te vuil en te rot geworden om 't Vooruitjen nog te beschutten. Dit schelmstuk van dat wijf wil Vooruit nu van zijnen hals schudden, maar 't is verloren ge schreven, roode misleiders Emilie Claeys heeft anders niets gedaan als geleefd volgens uwe leer stelsels van Maltu, Zola en andere schandige schrijvers, overgenomen. Dat proper wijf is een eerste perel van Eduard An- seele zijne keizerlijke kroon. Vooruitjen is toch zoo voor de verbetering van den werkman. Deze moet zwierig kunnen leven, weinig werken, goed eten en drinkeD. Tot hiertoe is dat nog maar waarheid voor Anseele en consoor- ten, maar dat moet voor alle werklieden komen. Ongelukkiglijk schijnt het dat de bedrogene socia listen voor hunne centen nog geene goede boter kunnen krijgen en reeds lang meer margarine als ware boter eten. Daarop antwoordt Vooruitjen dat de koopman de socialisten bedrogen heeft, dat zal de tribunaal beslissen maar in alle geval indien keizer Eduard zoodanig de zaken van 't volk ter harte neemt, waarom, hij die zooveel boter ver koopt, heeft hij ze niet doen onderzoeken De socialisten te Gent gaan dus met hunne DUURGEWONNEN CENTEN MAEGARINE VOOE BOTER koopen. Dat is eene tweede perel vooE Ward- jen zijne kroon. Nu het schandalig leven van Emilie Claeys en de vervalsching der waren van de cooperative Vooruithebben natuurlijk te Gent veel op spraak gemaakt en weerklank gevonden bij de misleide socialisten. Wardjen moest toch aan de arme sukkelaars den mond stoppen en de waarheid doen zwijgen. Daarom komt hij met eens af met eene belofte van pensioen voor al de werklieden, die op alle manie ren de Vooruit met huune centen verrijken. Dat pensioen hangt van zoovele omstandigheden af dat iedereen, zelfs de verblindste socialist, moet klaar zien dat Wardjen daar met eenen aprilvisch voor den dag gekomen is. Onder andere voorwaarden zal niemand het in gebeelde pensioen kunnen genieten indien hij vrij willig of van moetens de Vooruit verlaat. Alzoo zal Vooruit niet veel pensioenskens moeten betalen, want als de tijd van betalen zal gekomen zijn, zal zij wel middelen vinden om de werklieden uit Vooruit te jagen gelijk Pol Braeckman die aan de deur gezet is omdat hij de waarheid op den tri bunaal gezegd heeft. Dat PENSIOENTJEN of KASTEEL IN DE LÏJCHT is de deede PEBEL aan de kroon van den rooden kei zer. Keizer Eduard, gij moogt lier zijn over die KROON VAN SCHANDE, BEDROG EN FOPPERIJ. En gij socialisten, arme dompelaars, bekijkt nu uwen afgod, buigt de knie voor dien dwingeland en denkt dat gij in het luilekkerland leeft. Katholiek. VLEESCH-EXTRACT. JNeemt 3 kilos rund- of ossenvleesch uit het zoo gezegde stuk de bil, te samen met een kilo schen- kelvleesch, 2 koeipooten en verders allen afval van vleesch en beenen. Zet dit alles ter stove in een grooten ketel met koud water, zorg dragende, wan neer er zieding ontstaat, goed te schuimen. Zout, peperbollen, ajuin, thijmoes en laurierbladen naar goesting en beliefte. Laat dit alles gedurende 11/2 dagen koken, zooveel mogelijk in stilte zieding houdende, moest de jeugd te veel ver dampen, voegt er opnieuw wat warm water bij het vleesch moet altijd over sopt wezen. Steekt daarna alles door den tems en giet nogmaals de jeugd door eenen doek, raspt er een of twee nooten-muscade in en proeft of alles naar lust gekruid en gezouten is. Zet de jeugd terug op de stoof en laat ze 1/2 dag lang verkoken op een stil vuurwanneer ze naar uwe goesting genoeg gelijmd is, giet ze over iu eenen steenen pot en dekt hem goed toe wan neer de jeugd goed gesteven is. Men bedient zich daarvan voor het maken van bouillon en sausen; met een koffielepeltje in ziedend water te doen, bekomt men eene teiloor allerbesten bouillon, ook voor het maken van brui ne sausen is het in de keuken onmis baar. Dit vleesch-extract bewaart zich jaren en jaren gij behoeft het maar op eene drooge plaats te zetten. (Draagt zorg op den bodem van den ketel een pateel te leggen voor het aan branden van 't vleesch te beletten, dit zou aan de jeugd eenen slechten smaak mede deelen.) Roesb. De krijgsgevangenen zijn in vrijheid gesteld en reizen af naar 't vaderland. De italiaansche moederkens weenen al van blijdschap. Menelik moet een man zijn met een edelmoedig hert, want in plaats van een hoog rantsoen te vragen staat hij aan 't Italiaansch bestuur de vrijheid van de som vast te stellen die zij hem betalen willen voor 't onder houd der krijgsgevangenen. ersnood. Een hevige hongersnood teerscht in Engelsch-Indië. Eene al te langdurige droogte heeft den oogst to taal doen mislukken groot gebrek aan rijst en granen. Het brood is bijna niet meer koopelij k. Te Kurad heefteen volksoploop plaats gehad ten gevolge van den nood ver scheidene magazijnen zijn leeggeplun derd. De ellende groeit gedurig aan het voeder voor het vee begint te ont breken de beesten worden verkocht voor nen spotprijs. Bij den hongersnood voegt zich nog eene tweede miserie, te weten, de pest. In de groote steden neemt ae ziekte spoedige uitbreiding. In Bom bay willen de straat vegers de straten niet meer vagen waar er zieken zijn. De geestelijke overheid heeft openbare ge beden gevraagd. Van pest, oorlog en duren tijd, verlos ons Heer Het is tengevolge van den mislukten oogst in Indië, dat de granen bij ons in prijs gestegen zijn. Op andere jaren le verden die landen groote hoeveelheden graan en rijst uit naar den vreemden nu hebben zij gebrek en moeten zelf van elders inkoopen. Gisteren beliepen de inschrijvingen tot 522,189,900 fr. en de staat had maar 400 millioen gevraagd. Als het de eer en de glorie van hun vaderland betreft, zouden de Spanjaards hun laatsten druppel bloed en hun laatste duit ten beste geven. Petersburg-Warschau zijn twee treinen opeengebotst. 7 personen werden ge dood en 13 gekwetst. In de Caucaasgebergten, in 't zui den van Rusland, worden sedert eenige maanden talrijke aanslagen gepleegd door bandieten woningen werden ge plunderd, reizigers aangehouden en uit geschud zelfs moorden zijn bedreven te Batoum en Bakou en elders. De post e -ft geene geldvertendingeu meer doen die te huis mm ten besteld wor den, (CHINA,) door den Ecrwccrdcn Missionnarl» E. D. B. Hoofdstuk VI. Beschrijving1 van den Stoomboot Natal. II. In de batterij zijn de kamertjes of cabienen van de passagiers. Gansch van achter zijn de reizigers van 1' klas, die met twee in een cabien logeeren (twee beddens). De cabines of kamers zijn aan de wanden van den boot en te midden is er een groote prachtige salon van een twintig meters lengte op 5 breedte 't is daar dat het eten en den drank opgediend worden. Te midden der batterij zijn de ka mers met den prachtigen salon van de 2C klas, (hier zijn er 4 beddens in de kamers), wij hadden met ons drieën een cabi ne onder ons en voor ons alleen. Op de 2" klas die aan de eerste paalt zonder afscheiding, volgt de 3" met kamers en salondoch deze klas is van de overige door een houten schutsel afgescheiden. Er is ook nog eene vierde klas zonder bed of eten, eenvoudiglijk hoven op het dek, ter plaatse der wande ling van 3' klas. De passagiers van derde klas zijn met zes in iedere cabiene. Nu voor 't eindigen nog een woord over den voorraad van eten en drinken, die door een schip gelijk de Natal, voor eene reis van Marseille naar Shang-haï wordt meegenomen voor eerst laat ons eerst een bezoek brengen aan de brug der derde klas aan de wanden van den linker kant van den boot zijn de stallen waarin wij 5 groote ossen vinden, 4 kalveren en in een klein hokje daarnevens een tiental jonge verkens van den anderen kant zijn de muiten voor het pluimgedierte 600 gevangenen, met pluimen bedekt, wachtten daar geduldig den stond van hunne slachtig af kalkoenen, ganzen, eenden, kiekens, duiven, enz., alles was er vertegenwoordigd. Onder die muiten waren er nog kleinere stallen waar een 50 tal scha pen in verschuilden. Nu laat ons eens de vrijheid nemen van in den kelder neêr te dalen Vooreerst, in den ijskelder treffen wij eene massa fij ne groentens met een duizend pond visch aan door de koude van de plaats zal alles hier gedurende de reis versch blijven en tegen bederving beschut zijn in den wijn- en bierkelder bevinden er zich zoo wat tien groote stuk ken wijn op flesschen afgetrokken en een dertigtal tonnen met bier, meestal engelsch bier, en zooveel als men begeert, noch tans de matigheid wordt in het algemeen door bet gedurig waggelen van den boot, nog al in eer gehouden)... En wat kost nu zoo een schip, van voorraad alleen, voor eten en drinken. De Commissaris, die mij al de bovengemelde inlichtingen nopens den Natal persoonlijk heeft gegeven, zegde mij, dat zoo een boot, voor eene reis van Marseille naar Sbang-haï, voor 60 duizend franken eetwaren meènam en voor even zoo veel hij de terugkomst. Gij ziet dus dat ik gelijk had, alswan- neer ik vroeger zegde dat wij in alle geval, van honger niet zouden vergaan. Daarmeê denk ik dat gij den Natal genoeg zaam zult kennen en mij zult toelaten van tot de reis terug te keeren. Wij waren dus gekomen in het kanaal van Suez, (23 Februari); voor den doortocht van dit kanaal moest de Natal 30 duizend franken betalen aan de Compagnie door wie de vaart gemaakt is, een schoon sommeken gelijk gij ziet 't is zoo wat meer dan een overzetprijs aan Peë de Waalens Deze gansche dag was rustig en daar wij niets ontmoetten dan zand, valt er ook al weinig over die gewesten te schrijven. 't Anderdaags, 24 Febr. een Zondag, had er een schoone en indrukwekkende plechtigheid op den boot plaatsMonseigneur de Courmont, bijgestaan van Mr Le Roy en van ons drieeën, deed om half negen eene solemneele Mis in den salon van eerste klas, waar men voor de omstandigheid een kort en lief Altaarken had gereed gemaakt De Commandant en de Doctoor van den boot, beide in offi cieel costume, woonden heel godvruchtig en ingetogen de H. Mis bij en een groot getal passagiers, even tegenwoordig, namen in hen een voorbeeld om zich ook in de diepste gods vruchtigheid te houden. Het schouwspel was waarlijk aandoenend, maar, toen op 184 Boucnoute en Rijkhart Komen, mengden zich in veler gekout en waarschuwden voor overijling en geweld. Het gerucht werd van lieverlede drukker, verwarder het ongeduld steeg, naarmate het uur vorderde, hooger en hooger. Welhaast dreunde de zaal van het ongedurig getrappel. Nog eenige minuten 1 riep de Kerel en de menigte keek hare oogen uit op eene deur, bezijden den trodn, waardoor het hof in praal en glans zou te voorschijn komen. Op klokslag van tweeën stiptheid was toen reeds hofgebruik doorschalde een hel bazuingeklank het Steen. De deur werd geopend. Geruisch en gedruisch eindigden schielijk alleen een gesmoord: PsttPstt! een onderdrukt: Stilte daal werd nog gehoord. Men verdrong elkander, stond op de teenen, hield den adem in en staarde nieuwsgierig de gapende deur aan. Eene glinsterende rij van rijkgedoste edelknapen trad binnen, gevolgd door eene keurbende van honderd wapen knechten, met bijl en knots gewapend. Dan kwamen, in stalen wapenrusting, een aantal gehelmde, geschilde rid ders aangestapt. Oogverblindend glommen de ontelbare ringetjes hunner gemaliede pantsers, terwijl zij, op den drempel der deur, hunne rangen openden om den vorst doortocht te verleenen. Willem verscheenongepantserd, in praalgewaad, de schouders met het vorstelijk hermelijn omspreid, eene kunstig gejuweelde kroon om de slapen, den gouden schepter in de rechterhand. Hij trad, het hoofd trotsch opgeheven, den blik uitdagend, tot onder den prachtig versierden troonhemel, waarop Vlaanderen's blazoen prijkte; sloot de linkerhand krampachtig om zijn zwaard, fronste de wenkbrauwen diep en liet zijne oogen over de aan zienlijke menigte ronddwalen. Toen edeik.Ti.pen en wapenknechten de hun vporbe-

De Volksstem | 1896 | | pagina 2