VARIA.! st.-: Haaltert. LUIBRECHTS. KERKELIJK NIEUWS. Voor de Gendarmen. In de Coöperatief van VOORUIT. Dc winter. Behalve de win ter van 1879 is deze van 1890-91 voor zeker een der strengste, welke wij in de twintig laatste jaren gehad hebben. Nieuws van soorten. Nieuws uit Aalst. LIJKREDE Eene enkele. Sights eene enkele doos Waltherypastillen van een frank is steeds voldoende om den meest verouder den en pijnlijken hoest te genezen. Parloir ^oe is 'iet toc'] mogelijkI Wan- Twee ten hoogste. Te Huren Terstond te huren KOMT TE VERSCHIJNEN GELOOF EX LIEFDE Les Bees a inaudcscencc eenen zekeren oogenblik al de hoofden bogen en het onbevlekt Lam in de hoogte wierd geheven, toen voelde ik mij bijna tot de tranen toe bewogen het was verrukkend II Als Monseigneur daar niet meer was,deden wij op onze beurt des Zondags de H. Mis in den salon van 1" klas, en telkens was er de Commandant met de meeste passagiers aanwezig wij reisden dus met een uitgelezen gezelschap, geen wonder dat het weêr ons zoo meeging. In den nami Idag viel er eene groote bui hagel op den boot en alhoewel wij ons op eene plaats bevonden waar het gewoonlijk zoo heet is, niemand had nog zijne winterkleeren verlaten, men kon ze nog goed ver dragen zelfs bij poozen, als de noordwind wat sterk blies, zou men nog wel een stuk meer gewenscht hebben, zoodanig was het koud. Om 7 ure van den avond waren wij het Kanaal door en de Natalhield voor Suez stil. (Wordt voortgezet.) Al dezen welke ons een nieuwen Abonnent aan de hand doen, zullen vrachtvrij eene kostelijke gra- vuur, de H. Familie voorstellende, ontvangen. Het abonnement van nu tot 31 December 1897 kost 2,50 voor gansch Belgie voor het buitenland 4,50. HaaltertDe kerk is er eea he- melken. De prachtige schilder werken zijn bijna voltrokken.. Dit mag nog schilderwerk genoemd worden Helaas, vele schoone, nieuwe, gothieke kerken en kapellen zijn letterlijk beplaasterd zwaar, grof en lomp met donkere kleuren be streken, terwijl de schildering alleen mag dienen om de edele lynen van den middeleeuwschen bouwtrant beter te doen uit komen... Hoe flink en zwierig loopen te Haaltert die ranke kolommen naar 't gewelf I Al de karakters van die schoone gothieke kerk springen in 't oog dit werk is met smaak en kiessche kunstgevoelens aangesteken. Eenvoudig kan prach tig zijn. De kleuren zijn in de fijne zachte toonen gekozen de teekeningen ook zijn eenvoudig, maar 't geheel maakt eenen indruk, welken wij nog nergens bij het intreden eener geschilderde kerk gevoeld hebben. De koor is met meer pracht aangestoken en is nu nog niet voltrokken toch ook even zacht van toon en zwieiig van trant. De kerk van Haaltert zal in 't kort de schoonste dorpskerk van ons Vlaanderen zijn. Vergeten wij niet te melden, dat de kunstschildering het werk is van M. Remi Goethals van Gent. De kunstenaar haalt er eer van Verscheidene brigaden der gen darmerie der provincie Oost-Vlaande- ren (Geerardsbergen, Sottegem, enz), zijn gelast, sedert het begin van dit jaar, met het beteugelen der wild- strooperij. Nacht en dag, met alle weders, moeten zij de gemeenten door kruisen en dit altijd gedurende 6 tot 8 uren. De gewone dienst blijft dezelfde en zoo gebeurt het, dat een gendarm niet zelden 20 tot 22 uren in dienst is, zon der de minste rust te mogen nemen. In het begin van dit jaar wierd er hun eene bijgevoegde solde betaald. Nu is dit af geschaft, alhoewel de dienst meer dan verdubbeld en gevaar lijker is.... En wat zeggen van den Zondag Op 10 gendar men eener brigade éen of twee ten hoogsten vinden de gele genheid om mis te hooren. Het is noodig van dit te laten ken nen aan de bevoegde overheid en het is te verhopen, dat er zoohaast mogelijk verandering zal aan geschieden. Sedert jaren en jaren schrijft en schreewt Voobttit dat het arm werkvolk verdrukt wordt, bestolen en bedrogen door de rijke menschen en de burgerij dat men aan de menschen slecht brood levert, en vervalschte boter. En weet gij wat er nu gebeurd is Let op en leest wel Vooeüit, de fameuze coöperatief der socialisten van Gent, heelt zes magazijnen, en in vijf op de zes heeft men vervalsch te boter die voor goede aan de wehklieden verkocht wordt en dat nog tegen eenen hoogen prijs. Wat dunkt u daar van? Dat zijn dan mannen die opstaan om het werkvolk te helpen, om hun züivebe eetwaren te bezorgen en die verkoo- - 185 - schikte plaats hadden ingenomen, schikten de ridders zich, aan weerskanten vA den troon, vóór keurig gebeitelde leunstoelen. Onder hen herkenden de misnoegde Vlamin gen ettelijke hovelingen de bloem des adels, volgens Willem de verachtelijke satellieten dezes dwingelandij, naar het volk verder den gehaten kastelein van Gent, de burchtheeren van Wijnendaal en Oudenburg, Lambrecht van Ruddervoorde, Lambrecht van Wingene, Isaac van Yoormezeele, den machtigen kastelein Folket, de heeren van Steenvoorden en Jadbeke, Balder van Deinze en andere vermogende edellieden. Eene eigenaardige, schitterende wapendracht kenschet ste eenige vertegenwoordigers van den Henegouwschen adel, die, bij gelegenheid in het Steen gehuisd en gehoofd, op Willem's verzoek de plechtigheid opluisterden. Op den achtergrond, tegen den muur, stond Servaas van Praat. Schaamde hij het zich in Clitons rangen te zijn Hij zag er, in allen gevalle, ontevreden uit. Achter Willem bemerkte men de geschubde pantsers van vele Fransche ridders, die, het misprijzen op de lippen, den volkshoop gadesloegen. Ter rechterzijde van den troonstoel, gluurde Rambold, met twee perkamenten in de hand, de menigte aan en keek nu en dan ter gluip naar Iwein. Willem, na eerst tevergeefs echter scherpe blikken overal, en inzonderheid over Daniël, te hebben laten heen gaan ten einde het geleeuwd schild en vaandel waarvan Ivo gesproken had, te ontdekken, deed aan zijn gevolg teeken neer te zitten. Hij bleef recht staan ook Rambold en begon, in 't Fransch, zijne aanspraak Geachte ridders,... Eensklaps verving een donderend gebruis, een dui- zendstemmig In Vlaanderen Vlaamseh 1 de heerschende stilte. Montjoie et St-Denis I Wat geschreeuw 1 Die onbe schaamde vlegels 1 zejden de Fransche ridders hardop tot elkaar, pen vervalschte boter, 't Zijn schoo ne manieren 1 Hoe is het toch mogelijk dat er nog een werkman met Vooruit meedoet, zij zien voor hunne oogen dat zij bedro gen worden. Die arme sukkelaars toch Spiegels. Lui- beken kent ge 't nieuws al Ltjibrechts. 't Welk? Spiegels.— Wel, dat Minister Van de Peereboom in't kort het Italiaansch stel sel in België gaat in voeren der horlogie van 24 uren Ltjibrechts. Zooveel te beter Da's gewonnen, zie Dan zullen we nog mogen een troksken slapen. Het is belangrijkeenenoogslagte wer pen op de weerkundige statistieken. Ziehier volgens de inlichtingen, die dwars door de eeuwen bewaard zijn gebleven, de strengste winters. De win ter van 859 tijdens denwelke de Adria- tische zee is vervrozen deze van 1179, in welk jaar men tot ongeveer in de maand April acht voet sneeuw had. De kronijken zeggen dat in 1279 de sleden in de mode waren gekomen. In 1339 waren de boeren van Schot land genoodzaakt gras te eten. In 1409 vervroos de Donau. In 1600 vond het hof van Frankrijk stukken ijs in het brood in lG39vrozen de schepen vast in de haven van Marseille in 1659 ver vrozen al de rivieren van Italië in 1709 heerschte de strenge winter die de laatste dagen der regeering van Bode wijk XIV vergalde in 1729, 49 en 69 vervrozen al de rivieren in 1789 de groote winter, die de omwenteling voor afging 1809 vroos de Seine toe in 1829 sneeuwde het in Frankrijk gedu rende vier-en-vijftig dagen eindelijk hadden wij de strenge winters van 1839 en 1879 die de hevigste waren van allen. Wat wonder mag geheeten worden, 't is dat de jaren der strengste winters op eene 9 eindigen. Wij willen hier ook eene lijst geven der warmste winters. In 1172 was de winter zoo zacht dat de bladeren uitschoten op de boomen in 1389 had men om zoo te zeggen gee- nen winter in 1421 bloeiden de boo men in de maand Maart en de wijngaar den in Aprilde kersen waren rijp in April en de druiven in Mei in 1538 stonden in de hoven de bloemen open in Januari in 1572 stond het koren te Paschen in aren 1605, 9, 13 en 17, hadden wij zeer zachte winters in 1695 noch vorst noch sneeuw in 1792 aan stak men in Duitschland geene kachels; in 1781, 1807 en 1822 zeer zachte win ters in 1866, het jaar der groote over stroomingen van de Seine, was de winter zeer zachteindelijk de jaren 1881, 82, 83 en 84 was de luchtgestel tenis ook zeer zacht. Dcnclermonde. Zondag avond, om 6 uren, de brandklok klept. De fabriek van M. Roos te Grembcrgen stond in volle vlam. Het magazijn met den ganschen inhoud is vernield. De pompiers zijn er in gelukt de aanpalen de gebouwen te bevrijen. De schade is aanzienlijk, maar alles is verzekerd. Ercmbodegeui. Maandag avond liep geheel Aalst te been er werd ge roepen dat het brandde en inderdaad op de markt zag men langs de Zout- straatpoort de lucht rood van 't vuur maar niemand wist waar het was. Wij klommen seffens op den toren van 't stadhuis en vandaar konden wij met zekerheid vaststellen dat te Erembode- gem het vuur uitgebroken was. Laat in den avond vernamen wij het officieel nieuws 't Is de hoeve van de Wed. De Cooman, rechtover het ka pelleken ter Muren, die ten gronde is afgebrand. Met veel moeite kon men de nabijstaande woningen vrijwaren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade beloopt tot 3000 fr. Niets was verassureerddat is nog 't droefste van al. Om 8 ure ging de heer Burgemeester met zijnen raad de jubilarissen en hunne familie afhalen met talrijke rijtuigcu, ne lange stoet en dan naar de kerk Vooruit gingen de de dappere zangers, de Gre- gorianen, die voor niets achteruit wijken, als het maar de eer van God geldt, of als ze maar hunnen naaste kunnen ten dienste staan. De puikste stuk ken van hun repertorium wierden onder weg uitge voerd. Doch, in de kerk was het 't bijzonderste deel van 't feest eene solemneele mis van dankbaar- u gDUS °P£e(Jra&eu worden door den Eerweerdeu Heer Pastoor, 'ne waren herder voor zijn schapen in alle omstandigheden toont hij zijne genegenheid en verkleefdheid voor zijne Parochianen ook is zijn lof niet uitgesproken! De achtbare jubillarissen met hunne familie, namen plaats in den koor de kerk was schier te klein onder de toegestroomde menigte. Nogmaals was het de beurt der Grcgori- anen eene prachtige mis met 4 stemmen wierd er meesterlijk gezongen daarna Te Deum, om God te bedanken. Na die godsdienstige plechtigheid wierden de gevierde echtgenooten naar het gemeentehuis ge leid, waar hun menige geschenken werden aange boden. Noemen wij alleenlijk een prachtig bloe menkorf] e door den achtbaren Burgemeester, P. J Beerens, in den naam van den gemeenteraad w schonken daarbij eene aangename verrassing op aanvraag van den volksgezinden Burgemeester had Zijne Majesteit de Koning eene som van 40 franken aan de j ubilarissen gezonden onnoo- dig te zeggen hoe dit welkom was Noemen wij nog een allerschoonste beeld van de II. Familie, namens de Gregorianen opgedragen door hunnen geestigen President Domien Van der Meulen. Eene serenade, ter eere van de jubillarissen sloot daar het feest. Plezier en gulhartigheid heerschten heel den dag elk was tevreden over den goeden uitval van de feestviering. Wij voegen onze gelukwenschen bij die van al de inwoners van St-Martens-Lierde, en wenschen aan de echtgenooten Limpens-D'Hose hun hon derdjarig jubilé te mogen vieren 11 DAGWIJZER Zondag, 22 November. II. Cecilia, maagd en martelares, patrones der muzikanten. 't Evangelie van de wonderen die zullen plaats hebben op het einde der wereld De zon zal verduisterd worden, en de maan zal haar licht niet geven, en de sterren zullen van den hemel vallen, en de krachten der hemelen zullen beroerd wor den. En dan zal het teeken van den zoon des men schen gezien worden in den hemel, en dan zullen alle geslachten der aarde groot geschrei maken, en zij zuilen den Zoon des menschen zien komen op de wolken des hemels met groote macht en majesteit. Maandag, 23. H. Clemens, Paus en marte laar. Dijnsdag, 24. H. Joannes k cruce. Woensdag, 25. H. Cathariua, maagd en martelares, patrones van de tabakbewerkers en der Rederijkers en dichters. Donderdag, 26. H. Sylvester, abt. Vrijdag, 27. H. Valerianus. Zaterdag, Doornijk. ,28. H. Acharius, bisschop van Wie 1 wie 1 wie 1 Welken hertlap van onzen vierden man (en die nochtans van geen geestelijk wil weten), speelde er op 18 November tusschen half twaalf en half een van den nacht beenhouwer op de groote Markt Wie 1 wie 1 wie 1 smeet zijne dochter na middernacht op straat Zond.igi-util. Zondag 15 November. Dienst doende apotheker, van 's middags tot midder nacht bij M. Ch. Meirschaut, Koite Zoutstraat. Boomteelt. Zondag aanstaan- staande, 22 Nov., begint M. Burve- nich, vader zijne lessen van Boomteelt op het Landhuis, alhier. Men kan zich .laten inschrijven op een der twee eer ste lessen ten 9 ure voormiddag. Sedert jaren genieten de lessen van M. Burve- nich te Aalst zeer grooten bijval, niet eene streek van gansch België levert meer gediplomeerde hove niers. De leergang van 1895-96 heeft door 140 toehoor ders gevolgd geweest. Zij behoorden tot 28 gemeen ten, waarvan sommige wijd afgelegen. M. Frans Samuël, van Hofstade, heeft te Gent zijn exaam van boomteelkundige van l'to klas af- Bravo 1 z'halen er eer van daar hebben de menschen nog verstand van leven klein en groot, arm en rijk, elkander helpen als het er op aankomt.; is er een deftig feest, allen medege- vierd 'lijk éene man verders elk zijn plichten kwijten 1 Ja, dat is de ware demokratie 1 Die staat in d'encycliek van den Paus 1 Dat is echte christelijk heid en broederliefde 11 Zoo is het te St-Martens-Lierde ge- >aan Maandag, ter gelegenheid van tjubelbeest van 50 jaren huwelijk van Felix Limpens en Euphrasie D'Hose. Geestelijk en wereldlijk werkten hand aan hand om het feest te doen gelukken. Van 's morgens af wapperden dé vlaggen op al d'huizen schoone jaar schriften versierden vele gevels Hoftitnde 11... Hofstade is in rouw 1 Jufvrouw Barbara Mathys, Zuster van den oud Burgemeester, komt te overlijden in den ouder dom van 83 jaren.... 't Is een gevoelig verlies voor den armen voor wien z'eene ware voorzie nigheid was. Lieftallig, godsdienstig in den grond, goedhertig zonder weerga, was de duurbare over ledene van iedereen geacht en bemind 1... Zij ruste bij den Heer. R. I. P. Tot Mater is er sedert eene goei drij, vier weken ne vent, mis schien van zeven Ét 'acht en twintig jaar, die niet meer schrijven, noch klappen, noch peinzen en kan.... Zijne peizer ligt stillevoornoemde per soon en woont niet verre van de kerk. Appcl- terrc heeft verleden zaterdag een zijner acht- baarste en oudste inwoonsters verloren, te weten Madame Weduwe Van der Linden, 96 jaar oud. Tot Ercuihodegcm daar is maandag begra ven den heer Verhegge, student van 't kollegie van Geeraerdsbergen. De vroegere studiemak kers van den overledene, met hun Eerw. Heer leeraar en den E. H. Saeys, principaal, aan 't hoofd woonden de begrafenis bijO ver schoon was de lijkrede, die op't graf in naam der studenten werd afgelezen... Bij minis terieel besluit van 28" October 1896 is er een leergang van Boomteelt ingericht te Wetteren, te geven door M. Jan De Clercq, boomteeltkun- uitgesproken op het graf van Remy Verhegge, in naam der studenten van St-Catharina-Kollegie van Geerardsbergen, door een zijner studiemakkers A. Van deu Boswchc. MIJNE HEEREN, I11 den naam van gansch het College va.. Geeraards- bergen, komen wij eenen laatsten groet brengen aan onzen oud-makker en medeleerling Remi Verhegge. De tijding zijner ziekte had ons reeds bedroefd gin der in zijn oud studiehuis, hebben wij lang gebeden voor zijne herstellingen genezing. E11 nu kwam het droeve nieuws ons toe de ziekte had haar werk voltrokken, de wreede ziekte had aan de zorgen, aan de liefde van gansch eene familie een duurbaar kind, aan het vader huis eenen zoon, aan leerlingen en makkers eenen be minden vriend ontrukt. Wij hebben hem gekend, wij hebben hem bemind, en nu Nu staan wy aan de boor den van zijn graf, om hem te beweenen en zijne gedach tenis te herdenken. Wat was het liefelijk hem te zien opschieten, als eeno bloem in de lente Wij zien hem voor onze oogen gelijk hy was in volle gezondheid, in vollen bloei van 't leven. Minzaam van karakter, genoot hij ieders genegenheid en vriendschap. Vlijtige leerling, maakte hij de vreugde uit van overste en leeraar. En zijne heldere stem Ah wij herinneren het ons nog zeer goed, toen wij met de Meimaand Onze Lieve Vrouw van den Oudenberg samen gingen groeten, en zijne klare stem hoorden klinken ter eere van Maria. Wij hooren hem nog het Trahit Sua van Tinei zingen, ter gelegenheid van de prysdeeling. Wie had dan ooit gedacht, dat de tijding van ziekte en dood ons zoo gauw moest komen bedroeven Wat wij in Remi nog meer bemerkten, was deschoon- heid zijner ziele, die op zijn wezen om zoo te zeggen te lezen stond. Zijne godvruchtigheid bleek overal. Alles in hem sprak van goedheid en zielreinigheid, en men voorzag wel eens hem later het altaar des Heeren te zien beklimmen en als priester zijnen God te zien dienen. En nu is dit alles verdwenen Voor onze voeten is het graf maar nevens het graf rijst ook het kruis, het kruis der hoop, het kruis der ver lossing en al is onze smart groot, met de oogen op het kruis gericht, vinden wy toch nog troost, toch nog vór- zaehting. Immers, het kruis heeft de dood overwonnen, en ter wijl rondom ons alles spreekt van vernietiging, toont het heilig kruis ons de onsterfelijkheid, terwijl het graf ons de dood van eenen duurbaren vriend voor de oogen stelt, roept het kruis ons luidop, dat onze vriend leeft, dat hij leeft in de eeuwigheid. Ja wij weenen, wij kunnen onze tranen niet weder- liouden bij dit droevig afscheid van onzen vriend. Maar is zijn lot dan zoo te beklagen Is het leven dan zoo be nijdenswaardig Ah, vrienden wij mogen ons niet la ten misleiden door ydel zinsbedrog Hij dien wij beweenen is thans veel gelukkiger dan wy. Al wat de aarde hem zou kunnen schenken, is niets bij de eeuwige rust, die hij in den Hemel geniet. Zyne ziel was te schoon om nog langer in deze bedorvene we reld te verblijven God nam ze op en leidde ze voor zy- nen troon. Ah terwijl wij hier bij de duurbare over blijfsels van onzen vriend weenen, heeft deze reeds in den Hemel de kroon der Gelukzaligen ontvangen reeds is hij daar bij zijne lieve Ouders, die hem zoo vroeg wa ren ontrukt reeds drinkt hij met volle teugen het eeu wig geluk, de belooning van zijn voorbeeldig leven, de belooning van zijne deugden. Ah duurbare vriend, uw leven is (voor ons een voor beeld, en waar gij zijt gekomen, daar willen we ook eens komen. Doch in afwachting van dit groot geluk zullen wij, leerlingen van het College, u indachtig zijn in onze ge- heden. Ja, wij beloven het u en hopen u eens weer te zien in de eeuwige glorie. Vaarwel, Vriend, vaarwel, en tot wedörziens in den Hemel 'neer krijgen wij toch eens een m.... Wij hadden u zooveel te. vertellen 1 Chaleken. Naar den brand gaan zien... En eene gebradene peer op den hoed... Oei I Daniel. Wij worden ongerust... Is er iets Lode. Alles ontvangen... Dank... De faculteit binnen d'acht dagen 1 T.F. 't Klein manneken van Aalst groet u van verre 1 Tist. Zaterdag zal er u iets geworden. Snoeck. Een weinig vroeger inzenden... 't Zou ons zooveel plezier doen. Hertelijken dank voor 't onthaal. Wanneer mogen wij u eens verwachten Non- KeiB. Waarom uwe belofte niet houden A. B. Is de commissie ;oed toegekomen Heureken heeft eene goede oplossing der raadsels ingezonden? Vr. te Velm. In 't kort wordt den datum gesteld. Domien. Hoe staat het met de timbers Alles wel tot Aalst. Hertelijkste grootenissen. Vr. V. E. te P. Is den inkt opgeslagen dan Pië. Wat dunkt or u van M. Bieuvenu moet zich abonneereri te Brus sel, bij M. Lebégue. De 12 almanakken zijn in 't pak. thery zijn voldoende om de meest weerspannige verstoptheid te overwinnen en de goede spijsver- teering te herstellen. (Fr. 1,25 de doos voor maan den verpleging). Een huis met hof, te Aalst, Kerkstraat, Nr 10 in huur tot 10 Mei aanstaande aan M. Ghysselinc'kx, advokaat. Zich te bevragen bij den eigenaar! M. De Vidts, Molenstraat, 61. een geriefelijk huis, hebbende beneden- en boven- plaatsen, kelder, zolder, pomp- en regenwater, '<e- staan to Aalst, Molenstraat, Nr 25. Zich te' be vragen bij L. Stalpaert, Zaakwaarnemer, Gent- schestraat, Nr 19. l, - -;- odige te Aalst. De eerste les zal plaats hebben in vreugde en blijdschap stonden op elks de Gemeenteschool te Wetteren, den Zondag aangezicht tc lezen, 29 dezer, om 9 uren. bij Julius Dc itleestcr tc Rousselacrc een verhaal uit den eersten Kruistocht door PETRUS- VAN NUFFEL, met eene prachtige titelplaat van den Kapitein- Kommandant Ameye, wel bekend door zijno be roemde geschiedstafereelen der Regimenten van het Leger. Prijs bij inschrijving- 1,00. Te bekomen bij alle boekhandelaars en op ons bureel, Leopoldstraat, 19, Aalst. de la Lumière (Société Anonyme, 12, Place Rouppe a Bruxelles), sont en vente a Alost, chez Monsieur D'Hoie-Matiiys, Ruc courte du sel, N° 21,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3