IWEIN VAN AALST. 2JAAR N* 99. VRIENDEN, AAN 'T WERK. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1896. Dr Is. Bauwens. Bisschoppelijke Nota. Eene groote muizenval. LIEFHEBBERS De Pensioenen. O Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 ger jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag omniddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. AI onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Groot en zwaar is de taak der katho- lieken in de beroerde en wisselvallige tijdsomstandigheden, die wij beleven. De goddeloosheid, onder al de valsche benamingen van liberaalradikaal, socialist, anarchist, enz. is er hedendaags in gelukt door schaamteloos liegen en bedriegen een deel der volksklas aan God en Godsdienst vijandig te maken. Voornamelijk in de nijverheidscentrums, in de groote fa brieksteden, zooals't Aalst, heeft de goddeloosheid zijnen verderfelijken invloed uitgeoefend. Door eene aanhoudende propaganda bij middel van laste rende, godloochende vlugschriften, kleine venijnige god- en zedelooze gazetjes, en door het houden van voordrachten en meetingen, hebben de socialisten den geest van ongods dienstigheid en tegelijk van ontevredenheid, van weerspan nigheid en oproep onder het volk verspreid. Zij hebben booze driften in het hert van den werkman opgewektnijd jegens de rijken blazen zij hem in opstand tegen God, tegen alle wettig gezag preeken zij hem onver poosd aan tot oproer en werkstakingen geven zij het or dewoord. Maar overal ook vinden wij brave en edelmoedige har ten, die hand in handwerken. Wij zien ze, gedreven door kristelijken iever, de verhe- vendste blijken van zelfopoffering geven, wij zien de rijken en machtigen aan den volksstand de hand reiken en met hem verbroederen. Zoo rijst tegenover het dreigend socialistengedrocht, het verheven werk der kristelijke verbroedering. De strijd is geweldig. Welke zal de uitslag er van wezen Want de tegen woo rdiee gespannen toestand kan onmo- lijk blijven duren 't is als een overgangstijdperk, dat wij thans beleven. Wat zal er op volgen Twee uitwegen zijn mogelijk De terugkeer tot het kris- tendom ofwel de overheersching door het socialism. Een tusschenweg bestaat niet. De overheersching door het socialism Dat ware de bloedigste, de gruwelijkste onwenteling, die men bedenken kan, veel ijselijker dan „het schrikbe wind der jaren 90, veel schrikverwekkender, verdelgender GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Geachte riddecs, poorters, landbouwers Onder voorwendsel te komen beraadslagen over Vlaanderen's belangen en de staatsaangelegenheden te behan delen, vroegt ge ons u verhoor te verleenen. Wij* wil ligen uwe bede in. We zullen dan uwe jammerklach ten aanhooren en hunne gegiondheid onderzoeken. Edoch, eer ge uw geweeklaag begint, wikt en weegt uwe woorden en prent diep in uw geheugen, dat hij, die wind zaait, storm maait. Gent verwekte opstand, dreef onbezon nen den kastelein, mijn trouwen vriend, wien ik hier eene dankbare hulde bewijs, de stad uit. Gestraft werd Gent, gekastijd zijne poorterij en hooger verheven de kastelein... Een gemompel van tegenspraak doorliep de rangen der afgevaardigden. Andere gemeenten dorsten de oproervaan omhoog steken ons alvermogen deed ze hun strijken. Hoogmoe dige edellieden boden ons het hoofd wij braken hunne macht als riet. Eenige verwaande ridders, hier tegen woordig, durven het bestaan de gemoederen aan te hit sen zij wandelen op den rand des afgronds Wee hem, die onze eer of ons gezag te na komtwij zweren den duren eed, dat wij ons op hem wreken zullen Eerstdaags nemen wij stad en burcht in oogen- schouw en willen ons dus, met eigen oog en oor, verge wissen wie als trouwe onderdaan dient beloond, wie als oproerstoker, als verrader, gestraft. Ge zijt verwittigd. Nu spreekt Bij de woorden oproerstoker, verrader staarde Willem met doordringenden blik Iwein, die vooraan stond, aan en grijnsde. dan de Commune van Parijs. Immers 't ware België alleen niet dat zou lij den, noch eenig ander afzonderlijke staat, maar gansch Europa, alle beschaafde landen, want overal werken socialisten en anarchisten met helsche razernij aan den ondergang van godsdienst en van samenleving. Laat ons werken, vrienden, en strijden om de samenleving voor die schromelijke onheilen van het socialism te behoeden. Wij moeten al onze krachten, al onze geest vermogens vereenigen, strijden met ontembaren moed en volharding om socialism en anarchism. om al wat goddeloos is te bekampen en te ver pletteren, om het bedrogen en misleide volk tot den godsdienst terug te brengen. Jefken. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde l'artij-Dacns, niet de minste rekening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, he viger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden en de katholieke besturen aan vallen. Zooverre drijven de op opstellers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene democratiezij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Z. Heiligheid en de Bisschoppen en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f Antonius, Bisschop van Gent. Het schandalig gedrag van Emilie Claeys, schutsengel van Vooruit het bedrog der boter van Vooruit het wegzenden vanPolBraeck- man, om de waarheid op den tribunaal te zeggen, het af zetten van Seffers, omdat hij de dwingelandij van Voor uit niet langer meer kon verdragen dat zijn al feiten die de verblindste socialisten zou den moeten de oogen openen en Vooruit doen vluchten als eene groote kwakzalverij,eene schandige geldklopperij en eene school van god loochening en ontucht. Nochtans het schijnt, dat, niettegenstaande die doorslagende bewijzen tegen Vooruit de ze weinig of geene leden verloren heeft. Waarin ligt de oplossing van dat raadsel Vooruit is als eene groote muizenval, waarde werklieden gemakkelijk kunnen inkrui pen, maar eens dat zij binnen zijn moeten zij alle hoop van vrijheid afleggen bij hun intreden slaat de val toe en de terugkeer wordt onmoge lijk. In eene muizenval hangt er een stukjen kaas of een haringskop, enz., om de muizen aan te lokken alzoo heeft Vooruit ook aanloksels voor de ongelukkige werklieden. Die aanloksels verschillen volgens de gesteltenis der slacht offers. Voor de werklieden, die aan God of zijn ge bod niet meer gelooven gebruikt Vooruit als aanloksel godsdiensthaat, leering van vrije lief de, enz... Voor de werklieden, die nog godsdiens tig zijn gebruikt Vooruit vervolgingen op de fabrieken en bijzonderlijk valsche voorstellingen van intrestbrood aan verminderden prijs, win kelwaren voor niets, goedkoope boter voor margarine enz., pensioen op zekeren ouderdom in onmogelijke conditiën, enz... Alzoo lokt Vooruitiedereen in zijne mui zenval. De slechten zijn daar op hunne plaats, de goeden verliezen er eerbied voor godsdienst en gezag en worden stillekens aan rijp tot het aankleven van de socialistische leerstelsels. Ziedaar waaraan men den grooten toeloop in Vooruit moet toeschrijven. Maar het is niet genoeg de werklieden te win nen, men moet ze vasthouden en goed vasthou den. Daartoe heeft Vooruit een almachtig: mid del uitgevonden, dat uitlegt hoe dat er bij de Gentsche socialisten zoo weinig bekeeringen zijn, niettegenstaande de schande die tegen woordig op Vooruit drukt. Al de werklieden, die in Vooruit komen moeten wekelijksche stortingen doen en eens dat het geld in de kas van Vooruit komt, is het moeielijk het er weer uit te krijgen. Vele werklieden, die nog alle eerlijkheid en godsdienstzin niet verloren hebben, zouden wel Vooruit willen verlaten maarzij hebben drij, vier honderd franken.# gestort. Verlaten zij Vooruit hunne stortingen zijn gaan schuife len. Ziedaar de klem, met dewelke Vooruit de bedrogene werklieden weêrhoudt. Ziedaar het middel, dat aan Vooruit duizenden en dui zenden franken in hand heeft gegeven, waarover de kopstukken beschikken om paleizen te bouwen, rijkelijk te leven en schoone reizen te doen. Vooruit zegt dat zij streeft voor de vrijheid der werklieden en zij doodt alle hoop oP vrijheid. De brave werklieden, aan Vooruit verkocht door hun eigen geld, om uit de klem van Voor uit te geraken moeten vaarwel zeggen aan hun ne spaarpenningen, zij moeten uit liefde voor hun geloof en hunne vrijheid groote sacrificiën doen. Dat valt moeielijk, maar nochtans hun geloof, hun geweten legt hun op dat sacrificie te doen. Hoe zijn die arme slachtoffers van Vooruit te beklagen En hoe moet de schandige en goddelooze comedie van Vooruit toch de oogen openen aan de werklieden, die in hare muizenval nog niet bin nen zijn en hun het vast besluit doen nemen van Vooruit en de socialistische leering te vluch ten als de pest voor hun geloof en als een roof hol voor hunne geldelijke belangen.. Katholiek. van treffelijk nieuws onschuldi ge zwans en veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem 2,50 tot einde 1897. Een pensioen aan de oude werk lieden, om hunne laatste dagen in. rust te slijten, zonder nood te lijden of te moeten bedelen, dat is de wensch van iedereen. Ons vurigste verlangen is van dit vraagpunt zoo gauw mogelijk opgelost te zienmaar wij moeten bekennen, dat die oplossing geene gemakkelijke zaak is. Hoeveel kwestiën moeten er niet opgezocht en opgeklaard worden I Wie, bij voorb., moet de bijdragen betalen voor het pensioen Is het de Staat, het nijver- heidshoofd, of de werkman te samen En in welke verhouding moet elk bijdragen Aan wie gaat men een pensioen geven Aan de werklieden, dat is klaar, zult gij zeggen. Ja, maar wat verstaat gij dooreenen werkman Neemt gij enkel dezen die werken bij eenen meester, fabriekwerkers, metserdieners, landbouwknechten, enz. Een arme landbouwer, met een koeiken, die tot zijn 60 jaar geslaafd heeft, om de twee einden van 't jaar aan een te knoopen, zult srii die uit sluiten Hoeveel moet het pensioen per dag bedragen 0,75 centiemen of 1 fr. of hoeveel Van welken ouderdom af zal men het pensioen beginnen te genieten Van 60 of 65 jaar Stelt het op 65 jaar en geeft 1 frank daags per werkman, dat zou eene jaarlij ksche uitgave veroorzaken van 65 niilliocn want er zijn 180,000 werklieden van 65 jaar en zelfs nog meer. Waar zal men die 6*5 millioen ha len Overweegt eens wel al die vraags- kens en gij zult zien, dat die kwestie der pensioenen een van de ingewik keldste zaken is, die ooit besproken zijn geworden. Op vele plaatsen heeft men referen dums gehouden en het werkvolk ge raadpleegd te Lokeren, onder ande re, heeft eene groote openbare verga dering plaats geh^i. Eerst werden de verschillende stel sels uitgelegd, volgens welke men de pensioenen zou kunnen stichten; daar na heeft men aan de werklieden hun gedacht gevraagd en eenige vragen voorgesteld, in den zin gelijk hierbo ven. De werklieden hebben geantwoord dat zij in staat niet waren die vragen op te lossen. Zij hebben enkel den wensch uitgedrukt dat de pensioenen welhaast in voege mogen komen. En voor 't overige hebben zij gezegd, wij hebben volle betrouwen in de voor zichtigheid, en de volksgezinde gestel tenissen van ons Katholiek Staatsbe stuur. Dat is wijs gesproken, en wij bren gen hulde aan de verstandige handel wijze der Lokersche werklieden. Vrienden van 't Stemmeken, allemaal den goeden dag en den vrede des herten. Oei 1 M.PolydoreVan der Oleyen, be waarder der hy potheken tot Urnderinoii- de, stapt van zijnen velo, zakt in een en d'eeuwig- heid iner en was geen teeken van leven meer aan te zien... H. Barbara, wiens feestdag wij Zondag toekomen de vieren, bevrijd ons toch van eene haastige en onvoorziene dood 1 De wet op 't Vlaamsch is verleden week met algemeene stemmen doorgegaan in de Kamers 't is eene onsterfelijke eer voor de volksvertegenwoordigers Cooreniaus en Be Vricndt. Voor taan zullen alle wetsontwerpen in de tweetalen verschijnen indenMonitem. Tot Luik hebben ze juist ne ge meenteraad gelijk den kalen held van Chipka er eenen zou willen voor Aalst, 't is te zeggen, samengesteld uit liberalen, socialisten en katholieken... Ewel, vrijdag verleden werd er geroe pen, getierd, op de lessenaars gesla gen, verweten en gelasterd dat het wreed was de heer burgemeester kon er maar geen orde onder krijgen 't was eene ware menagerie. Oh Dat zal een leven zijn JVog 19 maanden cn wij zijn onzen vier- dca» kwijt. Den eersten notaris van Congo is genoemd, 't is M. De Contrevas, greffier tot Boma. En

De Volksstem | 1896 | | pagina 1